berden 50% "Geringe arbeidsreserve slecht voor grondverkoop" Waals overweegt Duitse Bundespresident uit te nodigen Protesten tegen vergunning Dingus Venray houdt volwaardig ziekenhuis Venrayse ambtenaar enkele dagen in cel Bisschop Wiertz bij Sacramentsprocessie in Oostrum li li korting tenray's rijnhuis WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING As voormalig beheerder op Duits kerkhof Snelkraken in modezaken Asteria v Klas lil PEEL EN MAAS PRIMEUR! GRASKAA5 ini v.d. Leur -iONDERDAG 8 JUNI 1995 Nr. 23 HONDERD ZESTIENDE JAARGANG 5u Tel. 04780-11510 PEEL EN MAAS ITGAVE: VAN DEN MUNCKHOF B.V. - DRUKKERIJ/UITGEVERIJ fotestraat 68 - Postadres: Postbus 15800 AA Venray - Tel. 04780-82727/Fax 10916 Advertentieprijs: ƒ0,37 p. mm (excl. btw) - Abonnementsprijs per halfjaar ƒ15,50 Abonnementsprijs buiten de regio ƒ22.50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) MODEHUIS VENRAY Idee burgemeester Waals positief ontvangen: Burgemeester Waals overweegt een officieel verzoek indienen bij de Duitse ambassade om de Duitse Bundespresident in okto ber in Venray uit te nodigen. President Herzog van Duitsland brengt dan een officieel bezoek aan Nederland. Burgemeester Waals zou het niet vreemd vinden als de Duitse bundespresident of - kanzier het Duitse kerkhof in Ysselsteyn zou bezoeken. Waals opperde vorige week woensdag dit idee tijdens een ont vangst van een groep van 22 jonge ren uit het Duitse Geldern op het Venrayse gemeentehuis. De jonge ren van de Geschwister Scholl- Schule zijn momenteel werkzaam op het Duitse oorlogskerkhof in Ysselsteyn, alwaar zij de graven opknappen. Het was voor het eerst dat de gemeente Venray een groep jongeren uit de deelstaat Nordrhein- Westfalen officieel ontving. Waals deed de suggestie aan het eind van deze bijeenkomst. Venray is het enige Duitse soldatenkerkhof in Nederland. "Als koningin Beatrix Het ontwerpbesluit voor een ilieuvergunning voor jongeren- ntrum Dingus kan van twee inten op bezwaren rekenen: iwoners van de Deken hielenstraat en het soosbestuur If hebben kritiek op het besluit, iteraard om verschillende rede- Zestien bewoners van de straat, overigens anoniem willen blij- n, maken bezwaar omdat ze vre- n voor een verdergaande geluid- erlast door de muziek en door ande en komende luidruchtige zoekers. De buurt is de overlast n Dingus beu en grijpt de milieu- rgunning aan om er een einde aan maken. De buurt verwijt de gemeente dat in het verleden te weinig heeft daan om de overlast te beperken dat Venray in het ontwerp-besluit hetzelfde patroon voortborduurt, het stuk wordt als één van de oor zaken van de geluidoverlast het ach terstallig onderhoud in café en zaal genoemd. Hoewel de gemeente hiervan op.de hoogte was, gebeurde er jarenlang niets, stellen de bezwaarmakers. Ook nu is de gemeente verkeerd bezig met Dingus, vindt de buurt. In plaats van een eind te maken aan de overlast, mag die gewoon doorgaan. Die conclusie trekken de bezwaar makers uit de ontwerpbeschikking. Daarin stelt de gemeente weliswaar dat geluidsvoorzieningen nodig zijn, maar schrijft erbij dat voldoende maatregelen onbetaalbaar zijn voor het armlastige Venray. De druppel voor de buurtbewoners is dat de gemeente niet weet of de voorzie ningen die wel betaalbaar ook wer ken. 'Welk effect deze maatregelen opleveren is niet bekend', staat te lezen in de ontwerpbeschikking. TOEZICHTHOUDERS Jongerencentrum Dingus heeft. hele andere problemen. Als het ver bod op het houden van houseparty's, hiphop- en hardrockavonden in de definitieve vergunning terecht komt kan Dingus de tent wel sluiten, schrijft het bestuur van het jonge rencentrum in haar bezwaarschrift. Daarnaast vindt het Dingus- bestuur dat met een ander voor schrift in het concept voor een milieuvergunning de gemeente haar boekje te buiten gaat. De gemeente eist van het jongerencentrum dat dit zelf toezichthouders aanstelt. Die moeten zorgen voor 'orde en rust' in de directé omgeving van de soos: geen rondhangende jongeren buiten het gebouw en geen drank mee naar buiten. Het soosbestuur wil dat dit voorschrift wordt geschrapt. De soos kan niet aansprakelijk gesteld worden voor het gedrag van haar bezoekers op de openbare weg, vindt het bestuur. Waals over promotie- en acquisitieplan: Venray telt een werkloosheids- rcentage van slechts 5,5%. echts 1% van de bevolking die schikbaar is voor de arbeids- arkt, krijgt een uitkering van de meente. Positieve cijfers als en die vergelijkt met elders in n lande. Maar slecht voor de inrayse grondverkoop aan drijven. Dat stelde burgemees- r Waals dinsdagavond in de mmissie algemene zaken alwaar inota "Over Venray te spreken" erd besproken. In deze nota zijn lijnen uitgezet voor het promo- e- en acquisitiebeleid voor l fjray- 1 Venray heeft een laag werkloos- ïidspercentage. Bedrijven die in ènray naar industriegrond komen 'ormeren, vragen ook naar de >eidsmarkt in Venray. Op de vraag Venray ook arbeidskrachten schikbaar heeft moet de gemeente n negatief antwoorden. "Dat is n acquisitieprobleem" aldus bur ineester Waals. "Als Venray drijven wil aantrekken dan moet ze met mensen verplaatsen" aldus aals. Hij wijst erop dat dat gebeurt met Nestle en met de Groep Heide Wapens. Als gevolg daarvan Venray de snelst groeiende meente van Limburg. Waals is er ch ook van bewust dat niet alle drijven met personeel naar Venray ij komen. "Venray moet daarom lizen bouwen en continu blijven oeien. Door mensen naar Venray laten komen volgen de bedrijven >k." Dat heeft dus wel tot gevolg 't als de woningbouw stagneert, de stook achterblijft. Volgens Waals trekt met name de ondverkoop op Keizersveld omenteel sterk aan. "Dat wordt ede veroorzaakt door het feit dat bomen zijn gekapt" aldus Waals. Itientiële bedrijven zien nu een terrein in plaats van een bos liggen." Verder liet Waals weten dat ook de interesse voor Smakterheide goed is. "Er is al een bedrijf dat zich daar wil vestigen. Alleen heeft de gemeente hier te weinig grond in eigendom. Wij zijn momenteel volop bezig met de verwerving hier van." OUD BELEID Met name D66-er Hans Teunissen was nogal kritisch over de nota "Over Venray te spreken". "Ik wordt hier niet vrolijk van" aldus De as van de onlangs overleden kapitein Timmermans, de voor malig beheerder van het Duits sol datenkerkhof in Ysselsteyn, mag over hetzelfde kerkhof worden uitgestrooid. Het gemeentebe stuur heeft deze week formeel toe stemming gegeven voor het uits trooien. De huidige beheerder van het Duitse oorlogskerkhof mag nu een veldje aanwijzen waar officieel de as van overledenen mag worden uit gestrooid. Volgens de Nederlandse wet op de lijkbezorging mag de as na een crematie worden uitge strooid, maar dan moet formeel het gemeentebestuur waarbinnen de gekozen plek ligt haar toestemming geven. Volgens een woordvoerder van de gemeente Venray betekent de aan wijzing dat in principe ook anderen die as van overledenen willen uits trooien daar terecht kunnen. VAKANTIES. BETER BEKEKEN MET ROTTINK Zie onze aanbiedingen op pagina 6 Venray 04780-85252 reisburo Teunissen. "Hier is geen sprake van herijking van beleid maar van door borduren op dingen die we niet gedaan hebben: oud beleid wat al uitgevoerd had moeten worden." Volgens Teunissen zitten er verder teveel "vrijblijvendheden" in het voorstel. Waals moest Teunissen gelijk geven. "Met het Buck-rapport besloot de raad acquisitie en promo tie tot speerpunt te verheffen. De personele ondersteuning daarvoor was echter minimaal" aldus Waals Hij srak over "anderhalve man en een paardekop" "Nu gaan we ook meer mensen hiervoor inzetten" PREI.EN MAAS 'n abonnement waard naar het buitenland gaat, brengt ook zij bijna altijd een bezoek aan een Nederlands soldatenkerkhof aldaar" aldus Waals. Daarom zou het niet vreemd zijn als een Duitse president of premier het kerkhof in Venray zou bezoeken. Volgend jaar bestaat het kerkhof 50 jaar. Dat zou aanleiding kunnen zijn voor zo'n bezoek. In het verle den is het Duitse kerkhof in Ysselsteyn ooit eens door een Duitse minister bezocht. Verder was bij officiële aangelegenheden uit sluitend de ambassadeur of consul aanwezig. Dhr. Held, namens de Volksbund fur Kriegsgraberfursorge aanwezig, zegde de burgemeester toe deze gedachte bij zijn organisatie over te brengen. Mevr. Schulz van de Duitse Ambassade liet desgevraagd weten het bezoek geen slecht idee te vin den. Zij bevestigde dat Bundespresident Herzog in oktober Nederland bezoekt. Een bezoek aan het kerkhof in Ysselsteyn zou in te passen zijn. Wel moet de burge meester van Venray daar wel een officieel verzoek toe indienen. Waals, die niet op de hoogte was van dit bezoek, liet weten dit in overweging te nemen. ONTVANGST De ontvangst van de Duitse jonge ren begon met een kranslegging bij het oorlogsmonument aan het Kerkpad. Daarna vond de ontvangst in de burgerzaal van het gemeente huis plaats. Daarbij was ook de loco-burgemeester van Geldern, mevr. Pieper aanwezig. Waals sprak grote waardering uit voor het werk van deze jongeren, dat al meer dan 30 jaar plaatsvindt. Ook dit jaar zijn er 17 groepen van Duitse jongeren op de begraafplaats aktief met het opknappen van de graven. Tijdens de bijeenkomst stond de verzoeningsgedachte uitdrukkelijk centraal. Duitse jongeren worden zo op een geheel andere wijze gecon fronteerd met de tweede wereldoor- Zondagmorgen rond 05.00 uur kreeg de politie een alarm binnen van een inbraak in een kleding zaak in de Grotestraat waar in het verleden al enkele snelkraken hebben plaatsgevonden. Ondanks het feit dat de politie snel ter plaatse was kon zij alleen vaststel len, dat met een trottoirtegel, de ruit van de toegangsdeur was ingegooid. In rekordtijd hadden de daders vele kledingstukken van de duurde re merken bij elkaar gegraaid en meegenomen. Ook werden uit de etalage enkele aangeklede etalage poppen meegenomen. De inventaris van de gestolen goeden moet nog worden opgemaakt, maar in zover nu kon worden vastgesteld bedraagt de waarde, ook deze keer, vele dui zenden guldens. Ook bij een andere modezaak in de Grotestraat werd een ramkraak gepleegd. Er werd dusdanig tegen een etalageruit geslagen dat deze uit het profiel schoot. Uit de etalage verdwenen vier truien en twee blou ses. "Geen reden tot ongerustheid" Venlo streekziekenhuis, Venray een volwaardige vestiging en polikli nieken in Horst. Zo ziet nog steeds het toekomstbeeld van de ziekenzorg in Noord-Limburg eruit. Venray hoeft zich absoluut geen zorgen te maken, zegt de directie van de Noordlimburgse ziekenhuizen. De direc tie reageert daarmee op een brief van de Venrayse en Horster PvdA- fractie. Er is geen sprake van een soort domino-effect bij de afbouw van zieken huizen. Het ziekenhuis in Venray wordt niet in haar voortbestaan bedreigd. Integendeel, de renovatie van het St. Elisabethziekenhuis wordt versneld uit gevoerd. De renovatie van het Venrayse ziekenhuis kost totaal 45 miljoen gulden. In Venray moeten ze dan ook niet doemdenken over het voortbestaan van het ziekenhuis. De ziekenhuisdirectie gooit de bezorgdheid van de Partij van de Arbeid- fracties daarmee met een wijde boog de prullenbak in. Voor wethouder De Loo van Venray was de brief van de partijen wel voldoende aanleiding om een gesprek met de ziekenhuisdirectie te hebben. Tijdens dat gesprek liet de directie van de Noordlimburgse ziekenhuizen weten dat het voortbestaan van de poliklinieken in Horst minder vanzelfsprekend is. Specialismen die bij voorbeeld bijzondere apparatuur nodig hebben biedt Horst te weinig moge lijkheden. De PvdA-fracties hadden in maart een brief gestuurd naar de gemeente Venray. Daarin werd gesteld dat afkalving van de poli in Horst op termijn het draagvlak van het Venrayse ziekenhuis aantast. Volgens de ziekenhuisdirectie is dat dus allemaal onzin. log. Verder werd ook gewezen op het belang van de uitwisselingen die plaatsvinden tussen de Duitse jon geren en leeftijdsgenoten uit de gemeente Venray. De leerlingen van de Duitse school kregen van burgemeester Waals een plaquette met het gemeentewapen aangeboden alsme de ook een film over de bevrijding van Venray. Omdat het voor de tiende keer was dat leerlingen van deze school uit Geldern op het Duitse kerkhof werkzaam zijn, kregen de leerlingen namens de Volksbund een oorkonde overhandigd. Hotel Restaurant nodigt u uit voor... 'ledere2ond>",vamflinn &7;KEUZt-Mmv M£,VLMMA7U) ns -f35,001 Hotel Asteria Venray MAASHESEWEG 80A. 5804 AD VENRAY INL. EN RESERVERINGEN: TEL 04780-11466 Maandagmiddag omstreeks 17.30 uur werd een verkeersongeval gemeld op het industrieterrein Keizersveld. Het ongeval bleek op de op/afrit van deA73 ter hoogte van hotel Asteria te hebben plaatsgevonden. Een 25-jarige bestuurder van een personenauto uit Nijmegen had gebruik gemaakt van de oprit van deA73 richting Venlo, maar hij bedacht zich en wilde keren richting Nijmegen. Op dat moment naderde een personenauto uit de rich ting Nijmegen die de auto niet meer kon ontwijken. Beide bestuurders moesten voor behandeling naar het ziekenhuis worden vervoerd. Na onderzoek bleken de verwondingen mee te vallen en konden ze naar huis worden overgebracht. Het duurde even voordat de politie het verkeer weer in goede banen kon leiden. 'In belang van het onderzoek' De Venrayse ambtenaar, die wordt verdacht van verduistering van gemeentelijke eigendommen, is begin vorige week aangehouden. De man werd maandag gearresteerd en kwam donderdag weer vrn. Een woordvoerder van Justitie wilde deze week alleen meedelen dat de hechtenis waarschijnlijk in het belang van het onderzoek nodig is geweest. Dat verkeert in de eindfase. Verwacht wordt dat de officier van justitie binnen enkele weken de zaak rond heeft. Dan blijkt of het openbaar ministerie (OM) voldoende bewijsmateriaal heeft gevonden voor een aanklacht tegen het 50-jarige voormalige hoofd van de afdeling sportzaken. In dat geval komt het tot een rechtszaak. Als de malversaties van de man toch onvoldoende blijken of er te weinig bewijzen zijn kan het OM ook besluiten de zaak met een schikking af te doen of zelfs te seponeren. Waarom justitie de Venrayse ambtenaar, die al sinds februari van dit jaar thuis zit, juist vorige week heeft aangehouden, kan perswoordvoerder Quax van de rechtbank in Roermond niet zeggen. 'In het belang van het onderzoek' heet het officieel. In het algemeen is het zo dat een verdachte wordt vastgehouden wanneer het verhoor langer duurt, wanneer justitie tijd nodig heeft om zijn verklaringen te controleren of om te voorkomen dat de verdachte eventuele anderen kan inlichten over de verhoren. De arrestatie zelf kan ook uit voorzorg gebeuren: wordt een verdachte schriftelijk uitge nodigd dan heeft hij volop gelegenheid om contact met eventuele mede plichtigen op te nemen or zich op een andere manier voor te bereiden. A.s. zondag wordt in Oostrum Sacramentsdag gevierd met een processie. Bij die processie zal ook Mgr. Wiertz van Roermond aan wezig zijn. Hij zal tijdens de open luchtmis nabij Trans Cedron voorgaan. VEGAS II SCHOOLSTRAAT 2 MORST OPEN 7 DAGEN PER WEEK 12.00 23.00 UUR De processie zal om 10.00 uur vanaf de kerk vertrekken. Na de openluchtmis gaat de processie weer terug naar de kerk om de pro cessie af te sluiten met het Tantum Ergo en de zegen met het Allerheiligste. De processie zal wor den opgeluisterd door het Gemengd Koor en de Harmonie Sub Matris Tutela. Tijdens de processie wordt ook het beeldje van Onze Lieve Vrouw van Oostrum meegedragen. De processie zal worden afgesloten door het Gilde van Blitterswijck die na de processie nog even zullen optreden met vendelzwaaien op het Dorpsplein. elke week nieuws Uw vertrouwde adres JOHN'S JEANS SHOP Grotestraat 76 Venray r_ t 't is er weer! hele kilo nu voor markt iedere vrijdag op het ^Henseniusplein van 9.30 tot 18.30^ Proef de lente deze zomer ook bij u op de op uw 2e afdruk Alleen bij ontwikkelen en afdrukken van uw hele kleurenfilm 1 UUR FOTO SERVICE Rfoto I video Patersstraat 10, Venray. tel. 04780-84485

Peel en Maas | 1995 | | pagina 1