PEEL EN MAAS Diamanten kloosterfeest U hebt een droom en wij lebben een lening die er bij past. Gouden bruidspaar in Merselo Wel samenwerken, maar geen fusie JU «CA A "WieYeis Broeder Sjaak Billekens 40 jaar in de missie Uit de raadsvergadering van Meerlo-Wanssum GAAT VERHUIZEN. TWC Oostrum organiseert toerfietstochten WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Instellingen positief kritisch over cultuurbeleidsplan Zwemmen niet toegestaan in de Diepeling Op vrijdag 19 mei zal het Êgoriaans Koor uit Venray naar de pel van klooster het Dommeldal 'i de Broeders van Liefde in idboven gaan om daar de plechti- eucharistieviering op te luisteren gelegenheid van het diamanten xjsterfeest van de uit Veijigy.- omstige Broeder van Liefde ieder Vertunianus (Antoon van a Bekerom). De nog zeer vitale jarige Van den Bekerom legde in congregatie van de Broeders van •fde in Gent op 2 februari 1935 i gelofte af. Hij was voorbestemd izich verder te ontwikkelen in het Jerwijs. Zo gaf hij onderwijs aan iolen in Tilburg en Kaatsheuvel, ur broeder Van den Bekerom 1de zich meer gaan inzetten voor [bijzonder lager onderwijs. Nadat daarvoor de vereiste diploma's jbehaald was zijn eerste school Roermond, maar in 1952 werd hij ergeplaatst naar de BLO-school n de Broeders van Liefde, bij jmegen. Daar zou hij zich op zijn gen aard en wijze bijna 30 jaar etten voor het geven van onder- In 1982 kon hij met pensioen gaan maar hij ging niet van zijn 'otim cum dignitate' genieten. Er was nog veel voor de congregatie te doen. Meer dan 25 jaar was hij aktief redaktielid van het kontaktblad 'De Schakel' van de Broeders van Liefde. In 1990 werd hij naar 'Dommeldal' in Eindhoven geplaatst. Dat klooster kan eigenlijk beschouwd worden als een rusthuis voor de ouder wordende broeders. Hij zag daar erg tegenop maar toen hij daar eenmaal gewend was viel het hem mee. Hij kan daar ook veel op ontdekkingsreis voor zijn hobby: planten verzamelen en, vooral om zeldzame planten van de ondergang te redden. In de omgeving van Dommeldal kom hij goed aan zijn trekken. Daarnaast was en is hij een verwoed verzamelaar van postzegels en munten. Enkele jaren geleden werd er nog in zijn kamer ingebro ken en werd een groot gedeelte van zijn verzameling gestolen. Die inbraak is nooit opgelost en aan zijn verzameling ontbreken dan ook vele kostbare zegels. De eucharistieviering op 19 mei begint om 15.00 uur en van 16.00 tot 17.30 uur is er gelegenheid hem geluk te wensen. Het spreekt van zelf dat de hechte familie Van den Bekerom uit Venray bij de viering aanwezig is. De maandagavond gehouden adsvergadering van de gemeente leerlo-Wanssum zal nog lang in de rinnering blijven van de raad adat in die vergadering de emoties opliepen. Voorzitter burge- tester Hann verklaarde na afloop tal nooit meer toe te staan'. Het begon eigenlijk een beetje schuldig. De GP 94 diende een Mie in n.a.v. een uitspraak van de chter voor immateriële schade aan a inwoner van Wanssum een bedrag toe te kennen van ƒ1.500,-. De bewoner had van de gemeente toestemming gekregen voor een ver bouwing maar werd later door de rechter "teruggefloten". Daarvoor had de Wanssummer een schadever goeding gekregen maar deze wilde ook nog de legeskosten terugheb ben. Die kosten bedroegen fl. 1500,- De woordvoerder van het CDA stel de dat de gemeente formeel en kor- rekt juist heeft gehandeld en dat schadevergoeding niet van toepas- De Rabofoon Leenlijn: 06-9275 (40 ct p/m). U wilt een nieuwe auto aanschaffen, en het terug betaalt binnen een van tevoren huis opnieuw inrichten of een reisje afgesproken periode. Voor meer informa- ir de zon. Wat voor droom u ook tie bent u natuurlijk altijd welkom bij de we hebben bij de Rabobank een lening Rabobank. Daar ligt ook de Rabogids 'Lenen' Wbij past. Ons Doorlopend Krediet bij- -boordevol informatie over leenvormen en teeld, een flexibele vorm van geld lenen mogelijkheden. Wilt u direct en anoniem ■"we u altijd een financiële reserve weten hoeveel u kunt lenen? Bel dan even k-Of onze Persoonlijke Lening waarbij /li de Rabofoon Leenlijn: 06-9275 (40 cent 'leenbedrag inéén keer opneemt --T3Ö per minuut). Rabobank Meerlo-Wanssum, Venray-Oostrum, Zevenrode sing is. Dhr. De Groot van de PK- fraktie stelde dat hij op inhoudelijke gronden voor deze motie zou stem men, terwijl zijn fraktiegenote mevr. Minken de motie niet zou steunen. Burgemeester Hahn betreurde het dat die inwoner kost wat kost, genoegdoening moest hebben en daar zelfs raadsleden bereid had gevonden zich daarvoor in te zetten. 'Zo kan er niet bestuurd worden', aldus Hahn. 'Het college zal de motie indien die wordt aangenomen niet uitvoeren omdat die strijdig is met de wet'. Ook wethouder Rutten had er grote moeite mee die motie uit te voeren. Persoonlijk vond hij het onfatsoenlijk voor een raadslid, kennende de achtergronden, om met die motie te komen. Dhr. De Groot eiste daarop van de wethouder dat die zijn woorden zou terugnemen. Hij wees de wethouder erop zich niet formeel op te stellen want er zouden politieke problemen kunnen ontstaan. Wethouder Rutten verklaarde ver volgens er grote moeite mee te heb ben dat in een openbare vergadering personen in discrediet worden gebracht. Hij wilde wel het woord 'onfatsoenlijk' terugnemen. Voorzitter Hahn sloot de discussie af en verklaarde dat het college er geen behoefte aan heeft om in de toekomst dergelijke discussies te voeren. GP 94 bracht de motie toch in stemming. Die werd met zeven tegen vijf stemmen verworpen. Brand in woning Een 62-jarige bewoner van een woning aan de Heesakker was zaterdagmiddag omstreeks 16.30 uur bezig met laswerkzaamheden aan zijn waterleiding, toen plotse ling het vuur oversloeg naar het aanwezige houtwerk. Hij kon de brand zelf niet blussen en riep de hulp van de brandweer in. Die kon uitbreiding van de brand voorko men maar in de keuken, woonkamer en bovenverdieping ontstond veel rook- en roetschade. Hoe groot de schade is kon niet worden medege deeld. In tegenstelling tot ander jaren organiseert TWC Oostrum dit jaar geen drie maar twee gezinstochten. Hierdoor komen de 30 en 50 km tochten met Pinksteren te vervallen. De gezinstochten over de 30 en 50 km worden dit jaar op 21 mei en 27 augustus georganiseerd. Op beide dagen ligt het vertrek en eindpunt bij café Van Dijk in Oostrum. Er kan gestart worden tussen 10.00 en 13.30 uur. De eindkontrole sluit om 17.00 uur. Natuurlijk zorgt TWC voor een voortreffelijk uitgepijlde route en bieden u en uw fietsvrien den op de kontroleplaats even rust en een versnapering aan. KENNEDYTOERTOCHT Voorafgaand aan de Kennedymars voor lopers organiseert TWC op zaterdag 27 mei de fietstoertocht over nagenoeg hetzelfde parcours als dat van de lopers. Dit is een uit stekende gelegenheid om u te meten met de lopers in uw sportieve fezins- of kennissenkring. Iedereen an starten en inschrijven tussen 09.00 en 13.00 uur bij café Hulsman op het Henseniusplein in Venray. Onderweg zijn er twee kontrolepos- ten waar u bij een kopje koffie en een versnapering even lekker kunt relaxen. De route is aan de rechter- wegkant extra uitgepijld en de eind kontrole sluit om 17.00 uur. PINKSTERRIT Op 5 juni, 2e Pinksterdag wordt de Pinksterrit Venray, onder de vlag van de NTFU, georganiseerd. De geoefende fietsers worden 80 of 120 km voor de smalle wielen gescho ven over een prachtig parcours. Tussen 07.00 en 09.00 uur kan er ingeschreven en gestart worden bij zaal De Karklingel (café Van Dijk) in Oostrum. De route is volledig gepijld en beschreven. De eindkon trole sluit om ca. 16.00 uur. Hopelijk kunnen wij u op één of meerdere tochten begroeten. Vernielingen Met een klinker was een ruit van het gebouw 'De Vier Uitersten' aan de Kempweg ingegooid^chade ƒ300,-. Tot twee m aal toe werden afgelo pen week vernielingen aangericht aan school Groenewold aan het Groenewoldsepad. 40 viooltjes wa ren vernield, de voordeurbel was kapot en een muurtje was omver getrokken. DONDERDAG 11 ME11995 Nr. 19 HONDERD ZESTIENDE JAARGAi Morgen, vrijdag 12 mei, staat Merselo weer in het teken van een fouden bruiloft. Het gouden paar hijssen-Franssen woont nu aan de Pastoor de Botstraat maar heeft het grootste gedeelte van hun huwe lijksleven in Venray doorgebracht. De gouden bruidegom, Hay Thijssen (83) is in het Brabantse Beugen geboren. Zijn ouders ver trokken, toen hij zeven jaar was, naar Merselo waar ze aan het Kleindorp een gemengd bedrijf kon den overnemen. Omdat er op het bedrijf van zijn ouders voldoende werk was, ging hij daar na school meteen werken. Via diverse baantjes kwam hij uit eindelijk bij Bouwmij Janssen terecht. Die konden een opperman, die van aanpakken wist, wel gebrui ken. Op zijn 59e kwam aan het werk een abrupt einde toen hij van een zolder viel en in de kelder terecht kwam. ^tij werd toen ihet nekver- wondingen naar het ziekenhuis overgebracht. Nu nog heeft hij last van dat ongeval. In januari jl. is hij nog geopereerd. Hij heeft echt een enorme steun van zijn echtgenote. Die moet hem nu nog dagelijks ver zorgen. Ondanks het ongeval is Hay Thijssen het lachen nog niet ver leerd. De gouden bruid, Drieka Franssen (80) is geboren en getogen 'op de Brabander'. Na school ging ze wer ken in diverse huishoudens. 'Nu zeggen ze wel eens dat dat zwaar was, maar toen was het niet anders'. Vertier kende men vroeger ook, maar in mindere mate. Er werd wel een gedanst in schuren en op brui loften. Op een bruiloft, op de Zwarte Klef, leerde zij haar latere man ken nen. Natuurlijk wordt er in deze dagen ook teruggedacht aan de oor logstijd, vooral aan de zware dagen die aan de bevrijding voorafgingen. In de Brabander vlogen de granaten vanuit Overloon op Venray en vele malen sloegen die in, in de ouderlij ke boerderij. Het huwelijk werd voltrokken in de parochiekerk van Merselo. Dat was een dubbele bruiloft, om de kosten terug te dringen. Ook de zus ter van de bruidegom, Truus Thijssen, gaf diezelfde mis het ja woord aan Jan Schoenmakers. Dat echtpaar viert een week later, even eens in Merselo, hun góiiden huwe lijksfeest. Op 14 mei 1944 verschenen beide paren voor de ambtenaar van de bur- gelijke stand in het toen provis orisch herstelde gemeentehuis. Op 15 mei gaven zij elkaar het ja-woord ten overstaan van de pastoor. Voor het jonge paar was woon ruimte moeilijk te vinden en zij heb ben geprobeerd bij hun ouders in te trekken, maar dat was geen ideale oplossing. Via de andere ouders kon een noodwoning huisvesting bieden. Die kon weer verruild worden toen de woningen op het Wit Dcsselke gereed kwamen. Via de Langeweg en de Hoge Beek kon het paar weer in Merselo terugkeren toen de bejaardenwoningen aan de Pastoor de Botstraat gereed kwamen. Daar hebben ze zich vanaf de eerste dag thuis gevoeld en ze genieten daar nog iedere dag van hun welverzorg de levensavond. Natuurlijk kijken ze uit naar vrij dag 12 mei, als ze hun houden huwelijk mogen vieren. De viering wordt naar goed gebruik ingezet met een plechtige eucharistieviering in de parochiekerk, daar wordt het feest voortgezet in zaal 't Anker. Het gouden paar geeft iedereen de gele genheid hen geluk te wensen tussen 19.00 en 20.00 uul. Z« vieren hét J^est met hun vier L kinderen en de vijf kleinkinderen met hun aanhang en hun familie. Gezien de handicap ten gevolge van het ongeval zijn er voor de gou den bruidegom weinig hobby's overgebleven maar het moet worden gezegd dat de gouden bruid nog niet verleerd is de handen uit de mou wen te steken. Hun tuintje rond hun bejaardenwoning zag er perfekt uit. De instellingen in Venrays cul tuurland zijn in het algemeen goed te spreken over het cultuur- beleidsplan van de gemeente Venray. Dat blijkt uit de inspraak reacties op het concept-cultuurbe leidsplan. Voor de behandeling in de commissie cultuur vanavond is het plan dan ook slechts op enkele details tekstueel gewijzigd. Alleen voor een log cultuurmonster dat doorfiisie van muziekschool, vrye academie en balletschool zou kun nen ontstaan tonen de cultuurin stellingen zich huiverig. Het voorstel in het cultuurbeleids plan om in het centrum voor de kun sten toneel- en muziekverenigingen, muziekschool, vrije academie, bal letschool alsmede een deel van het Freulekeshuus te huisvesten, kan in het algemeen op bijval rekenen. Uitgangspunt voor het bestuur van de muziekschool is wel een kwalita tieve verbetering van de ruimte. Bovendien mag centrale huisvesting niet te duur zijn, zodat er minder geld voor het eigenlijke werk van de instellingen overschiet. Daarom pleiten de drie instellingen voor een goede financiële onderbouwing van de plannen, die een meerwaarde moeten hebben ten opzichte van de huidige situatie. Die meerwaarde eist het bestuur van de stichting Kunstzinnige Vorming Noord-Limburg (SKVNL), waarvan vrije academie en ballet school deel uit maken, ook van een eventuele fusie. Structurele meer kosten moeten daartegen worden afgezet. Bestuur van de muziekschool wijst fusie op voorhand al af. Dat leidt alleen maar tot een log, overge- organiseerd en kostenverslindend apparaat. De muziekschool pleit voor kleinere, zelfstandig functione rende instellingen die incidenteel en in praktische zin met elkaar samen- Vanaf 18 mei a.s. is gevestigd aan de Eindstraat 12. Vanwege deze verhuizing zijn wij van maandag 15 mei t/m woensdag 17 mei gesloten. Eindstraat 12 tel. 81553 werken. De meeste kritiek komt nog van de Federatie van Muziekgezelschappen. Dit orgaan vindt dat de bezuinigingen op subsi dies voor amateurkunsten van de baan moeten. De subsidies, waarop sinds 1982 is gekort, moeten weer gewoon omhoog. De federatie heeft ook kritiek op het centrum voor de kunsten. Daar zou een podium voor kleinere voorstellingen moeten komen. Aan zo'n podium hebben de muziekverenigingen niets, omdat ze met teveel mensen zijn. De schouw burg is voor de amateurmuziekbeoe fenaars veel te duur, aldus de federa tie. Historisch museum 't Freulekeshuus pleit voor zekerheid over een professionele conservator. Die wordt echter ook in het bijge werkte cultuurbeleidsplan niet gege ven. 'Het is een kwestie van politie ke besluitvorming in de komende jaren', meldt het stuk. Realisering wordt niet eerder dan 1998 ver wacht. Coniferen in brand gestoken De politie is er van overtuigd dat de coniferen, rond een woning op de hoek Lupine-Kruidenlaan, opzet telijk in brand zijn gestoken. De brandweer moest daar in de nacht van donderdag op vrijdag, omst reeks 00.30 uur voor uitrukken. Het brandje was snel geblust maar een groot gedeelte van de heg moet als verloren worden beschouwd. Daar werden ook enkele lege tankjes gevonden waarin vermoedelijk brandbaar spul heeft gezeten terwijl bij de heg ook enkele oude autoban den werden aangetroffen. Mede werkers van gemeentewerken heb ben de 'rotzooi'opgeruimd. Opsluitbanden ontvreemd Namens de gemeente werd aan gifte gedaan van diefstal van ca. 20 meter 'opsluitbanden', gelegen aan de hoek Bazuinstraat-Fagotstraat. De regiopolitie deelt mede dat het niet alleen verboden is te zwemmen in de Diepeling (op de grens van Klein Oirlo en Tienray) maar ook om daar op het terrein te verblijven. In voorgaande jaren bezochten vele rekreanten deze grindafgraving. Vaak ontstonden er levensgevaarlij ke situaties en konden werknemers van dat bedrijf hun werkzaamheden niet voortzetten. Bovendien parkeer den de bezoekers hun auto's her en der zo dat van normaal verkeer geen sprake meer kon zijn. Op de diverse wegen is nu voor beiae zijden een parkeerverbod van kracht geworden. Dat verbod geldt ook voor de bermen. De politie zal verbaliserend gaan optreden tegen foutparkcerders. worts is het zich bevinden op het terrein van de Diepeling-een over treding. Pool moet land verlaten Vanwege een winkeldiefstal van een potje knakworst ter waarde van 79 cent, moet een 19-jarige, tijdelijk in Venray verblijvende Pool, direkt ons land verlaten. Hij werd donder dag betrapt in een supermarkt in het Brukske toen hij aie knakworst, zonder te betalen, wilde meenemen. Hij werd aan de politie overgegeven die hem in overleg met de Vreem delingendienst kon mededelen dat hij onmiddellijk het land moet ver laten Rook uit woning Attente voorbijgangers zagen' donderdagmiddag omstreeks 13.20 uur rook uit een woning aan de Raadhuisstraat komen. De politie kon zich via een openstaand raam toegang tot de keuken verschaffen cn ontdekte dat een pan met daarin een konijn aan het aanbakken was. Dat bakken was te hard gegaan. De bewoners hadden waarschijnlijk niet meer aan het konijn gedacht toen zij de woning hadden verlaten. Er was alleen wat rookschade. Broeder Sjaak Billekens (68) is iar Nederland overgekomen om midden van zijn familie in zijn boorteplaats, het feit te herdenken [hij 40 jaar geleden toetrad tot de toeders Salesianen van Don osco. Al die jaren heeft broeder illekens zich ingezet voor de ■volking en met name de jeugd van 'entraal Amerika. In 1954 trad hij toe tot de congre- ilie in Leusden en een jaar later :ed hij zijn geloften en werd hij eteen uitgezonden naar El dvador. Daar blijf hij achttien jaar erken om vervolgens te worden rergeplaatst naar Nicaragua, waar j zeventien jaar verbleef. Toen êrd hij uitgezonden naar latemala en via Panama keerde hij eer terug naar El Salvador. Meer n 28 jaar stond hij in de drukkerij nde congregatie, o.a. om daar les geven aan leerlingen, die dan als kbekwame drukker de school inden verlaten. Na die 28 jaar eeghij een administratieve funk- Vorig jaar kon het weer terugke- n naar EI Salvador. Daar werkt oeder Billekens, met steun van Lde regering en het bedrijfsleven, de gevaarlijkste buurt van El lvador. Een van de grootste pro- tmen daar is het lijmsnuiven. Hier een projekt voor opgezet, ingeren kunnen een opleiding vol- m om zo werk te krijgen. RAMPEN De landen waar broeder Billekens ibleef bleven niet van rampen - spaard. In 1972 werd Nicaragua troffen door een aardbeving. In 86 kreeg El Salvador een nog gro te ramp te verwerken. 'Juist een ngregatie als de onze' zo zegt aak Billekens moet dan de hei nde hand bieden aan soms meer n 10.000 vluchtelingen'. In totraal Amerika is het niet eenvou dig om de jeugd goed te kunnen begeleiden. 'Vergeet niet dat 60% van de bevolking van die landen arm is en daarvan is 33% extreem arm'. Toch beginnen de broeders met hun projekten iets meer grip te krij gen op de jeugd. 'Het besef is door gedrongen dat, wie niet leert, geen toekomst heeft'. Als broeder is het gemakkelijker kontakt te krijgen met de jeugd. Mede daarom heeft hij meerdere verzoeken om priester te worden geweigerd. Het sociale werk trekt hem veel meer. Nu hij weer teruggekeerd is naar El Salvador, konstateert hij dat men daar op de goede weg is, ook bij de door de broeders gestichte onder wijsinstellingen; 1600 studenten op de universiteit, 1200 op het college en 1000 op de ambachtsschool wor den opgeleid door 300 man perso neel. 'De laatste jaren is mede door burgeroorlogen en opstanden, in die landen veel veranderd. Waar vroe ger de burgelijke overheid niet thuis gaf, daar is nu de overheid steeds* een goede gesprekspartner en tót. helpen bereid. Recentelijk schonk de regering nog 8 ha grond voor de realisering van een jeugdprojekt. Op vrijdag 26 mei staat hij zelf in het middelpunt van de belangstel ling. Na een plechtige eucharistie viering in de Vredeskerk om 16.00 uur wordt het verdere feest voortge zet in zaal 't Anker in Merselo waar iedereen, die zich daartoe geroepen voelt, broeder Sjaak Billekens kan feliciteren tussen 17.00 en 19.30 uur. Broeder Sjaak Billekens, al veer tig jaar aktief als "ontwikkelings werker" in Centraal Amerika.

Peel en Maas | 1995 | | pagina 7