"We werden volgestouwd met eten Bevrij dingsconcert hoogtepunt op 5 mei 'Wereldtentoonstelling' in Odapark r Dodenherdenking in Vierlingsbeek en Overloon IWOONHUIS Wijk- vereniging Veltum houdt aktiviteiten -enquête Merselo herdenkt verzetsstrijder UW W.A.O VAN SOEST i. PEEL EN MAAS Donderdag 4 mei 1995 Pagina 7 Historische films op televisie Het Oranjecomité Venray heeft, met de beperkte middelen die het tot haar beschikking heeft, er voor gezorgd dat Venray op waar dige wyze de 50-e verjaardag van de bevrijding kan vieren. Van 3 tot en met 5 mei wordt de bevrijding van de Duitse bezetter evierd en vooral ook herdacht. Ie bevrijding zal dit jaar ook by- 'ewoond worden door 33 Britse md-strijders die met hun part ners de festiviteiten bij zullen wonen. In het kader van de 50e verjaar dag hebben verder diverse instan ties de koppen by elkaar gestoken om twee bijzondere films op het Venrayse kabelnet uit te zenden. MILITAIREN Die Britse militairen zijn woens dagavond in Venray gearriveerd. Donderdag (vandaag) staat in het teken van herdenken. Vanmorgen was er een ontvangst van de militai ren in het gemeentehuis. 's Middags is er om 14.00 uur een herdenking op het Engelse kerkhof aan de Hoenderstraat. Na de herden king wordt, zoals dat bij de Engelsen gebruikelijk is een kopje thee genuttigd. Om 18.00 uur is er opnieuw een ontvangst in het gemeentehuis. Daarbij zijn ook de eerlingen van de Johannes de Doper School uit Merselo aanwezig. De leerlingen van deze school heb ben dit jaar het oorlogsmonument aan het kerkpad geadopteerd. Na de ontvangst in het gemeentehuis volgt de dodenherdenking in de Grote irk en bij het oorlogsmonument, e herdenking in de Grote Kerk igint om 19.00 uur. Daar zal o.a. sproken worden door Martinet wilg, oud-Venraynaar generaal istiaans en ook door de leerlingen in de school uit Merselo. Aan het ind van de bijeenkomst houden dominee Weersma en deken Coenen gezamenlijk een Oecumenische bede. Vervolgens gaan de aanwezi gen in een stille tocht naar het oor logsmonument. Daar zullen kransen en bloemen worden gelegd. De organisatie laat weten dat iedereen dan in de gelegenheid wordt gesteld om bloemen neer te leggen. De ere wacht bij het monument, en 's mid dags op het Engels kerkhof, zal wor den gehouden door personeel van luchtmachtbasis De Peel. De avond zal voor de Britse gas ten worden afgesloten met een "Social Evening". TV Na de bevrijding werd in Haarlem de aktie "Haarlem helpt Venray" opgezet, waarmee burgers en bedrij ven uit Haarlem de goederen schon ken en diensten verleenden aan de burgers van Venray, die door het oorlogsgeweld grote schade hadden geleden. Het polygoon journaal besteedde toen uitgebreid aandacht aan deze aktie. Vooraf aan deze aktie werd toen een speciale film gemaakt voor de bewoners van Haarlem. Deze zg. promotiefilm is getiteld "Ons petekind Venray" en is in Venray nauwelijks bekend. Deze beide films zullen donderdagavond om 21.00 uur worden uitgezonden op het kanaal van Kabelkrant Venray. De totale lengte van de films bedraagt bijna een uur. 5 MEI Op 5 mei zullen de Britse militai ren glorieus worden binnengehaald. Ruim 50 jaar geleden, in oktober 1944 werd Venray moeizaam vero verd. Nu zullen de Britse bevrijders het een stuk gemakkelijk hebben. Onder muzikale begeleiding worden de militairen op authentieke leger voertuigen door Venray gereden. Voor deze voertuigen zorgt "Wheels", een organisatie die er voor zorgt dat deze voertuigen blij ven rijden. Een van de mensen in deze organisatie is de Venraynaar Joop Ariaens. De tocht die de bevrijders zullen afleggen gaat vanaf 15.00 uur via de Patersstraat, Grotestraat, Grote Markt, Schoolstraat, Schouwburg plein naar het eindpunt, het Henseniusplein. Daar zullen de auto's ongeveer een uur te bewonde ren zijn. Het Oranjecomité ver zoekt alle hanwonenden langs de route om deze dag massaal cte vlag uit te hangen, om zo ook de rondrit door Venray tot een suc ces te maken. Overigens zijn op bevrijdingsdag in Venray de winkels geopend van 10.00 tot 17.00 uur. 's Avonds wordt er, ter ere van de 50e verjaardag van de bevrijding, een speciaal concert gegeven op het Schouwburgplein. Eregasten deze avond zijn de Britse militairen. Maar liefst negen muziekkorpsen uit Venray zullen hier aan deelnemen. Het zijn MMSK St. Petrus Banden, St. Oda uit Merselo, Dorpsklank uit Castenray, Sub Matris Tutela uit Oostrum, De Peelklank uit Ysselsteyn, Euterpe uit Venray, O.L. Vrouwe Gilde uit Smakt- Holthees, St. Catharina uit Leunen- Veulen-Heide en Ons Genoegen uit Oirlo. Dit laatste korps zal het zon der drumband moeten stellen. Door een brand in het gemeenshapshuis zijn alle trommels verloren gegaan. Deze korpsen zullen vanaf 20.15 uur vanaf diverse lokaties in Venray muzikaal optrekken naar het cen trum. Op het Schouwburgplein zal ieder korps een nummer ten gehore brengen. Als afsluiting spelen alle korpsen eerst het Glorioso van Wim Laseroms, gevolgd door "God save the Queen" door Euterpe en tot slot door alle korpsen het Wilhelmus. Aan het eind van het concert, rond 22.00 uur, zal er een groot vuurwerk worden gehouden. Dat vuurwerk zal worden afgestoken vanaf het voor- Op 5 mei zal Merselo nog een eer stil staan bij de verzetsstrij- ler Frans Michels uit die plaats. 1 Frans Michels werd op 9 maart 1922 in Merselo. De molen Nooit Jedacht speelde in het verzetswerk &n Frans Michels een belangrijke i>l. Alle onderduikers in de omge- ing van Merselo konden aan de land van de wieken van de molen ien wanneer er gevaar van de Duitsers te verwachten was. Frans dichels as lid van de L.O. Landelijke organisatie) en van de LP. (Knokploeg) Venray. Frans Michels verrichtte ook veel koeriersdiensten, ook door de linies leen. Op 3 november vertrok hij 'anaf de molen voor een nieuwe ipdracht. Het zou zijn laatste voet- ocht worden. Hij werd door de Duitsers gegrepen en gefusilleerd, frjn stoffelijk overschot werd in het 'pen veld in de omgeving van kunen gevonden. Op die plek, aan feWeideweg, staat nu nog een kruis net daaronder de tekst "Hij stierf 'oor zijn land". Helaas is dat kruis mkele jaren geleden ten prooi Invallen aan vandalisme. In 1982 werd aan Frans Michels •ostuum het verzets-herinnerkings- Juis toegekend. De familie van rans Michels meende toen dat er !Wn officiële uitreiking plaats noest vinden. Wel werd toen afge sproken dat de onderscheiding met oorkonde geplaatst moest worden bij de molen in Merselo, de plaats waar veel verzetsaktiviteiten plaats vonden. Zo zou Merselo een blij vend teken van herinnering hebben aan "hun" verzetsstrijder. Tot op heden is dit echter nooit gebeurd. Daarom heeft de werk groep "16 Oktober 1994", die zich bezig heeft gehouden met de her denking van de 50 veijaardag van de bevrijding van Merselo, gemeend deze afspraak na te komen. Op 5 mei zal, onder muzikale begeleiding van fanfare St. Oda om 11.15 uur bij de gerestaureerde ingang van de molen een eikenhouten muurkastje onthuld worden met daarin het ver- zets herinneringskruis, een medail lon van Frans Michels en een kope ren plaquette met inscriptie. Bovendien zal het kruis aan de Weideweg binnen afzienbare tijd voorzien worden van een koperen plaquette, waarop de naam van Frans Michels wordt aangegeven. PEEL EN MAAS WEEKBLAD Keramist Portanier exposeert in Venray Hij werkte met Picasso en met Sartre. Is een van de toonaange vende kunstenaars op het gebied van keramiek en exposeerde in byna alle grote steden van de wereld. Van 7 mei t.m. 11 juni exposeert hy in Venray: Gilbert Portanier. Zyn komst naar Venray is te danken aan de Venrayse kunstenaar Joop Wismans, die twee jaar geleden kennis maakte met Portanier. PORTANIER Gilbert Portanier is 69 jaar oud en geboren in Cannes. Als hij 16 jaar is staat voor hem al vast dat hij schil der wil worden. Twee jaar later ver trekt hij naar Parijs voor een studie architectuur en voor een studie aan de "school voor schone kunsten". In 1947 gaat hij naar Brussel en besluit hij abstract te gaan schilderen. In de zomer van 1948 verandert zijn leven. Hij ontmoet Pablo Picasso die juist begonnen is om een keramisch oeuvre te realiseren. Voor Portanier is het de eerste keer dat hij met klein aan het werk gaat. Hij ervaart daar bij een enorm vrijheidsgevoel en voelt zich zeer zeker, ondanks het feit dat hij de techniek nog niet beheerst. Portanier gaat door in de keramiek. In 1952 ontmoet hij de Nederlandse schilder Bob Gesinus die hem aanmoedigt in het buiten land te gaan exposeren. Gesinus introduceert hem in musea en gale ries en een jaar later exposeert hij al samen met Picasso en Femand Leger in Hamburg. Het exposeren naast zulke grootheden is voor een beginner best risicovol maar de expositie werd een succes. Vele internationale exposities volgen zoals Lima, New York, Dortmund (samen met Picasso), Wenen, Japen Op 4 mei 1995 vindt er zowel in Vierlingsbeek als in Overloon een dodenherdenking plaats. Vierlingsbeek De dodenherdenking in Vierlingsbeek wordt gehouden bij het oorlogsmo nument naast de St. Laurentiuskerk. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Het programma luidt als volgt: 19.30u: Zang - ouderenkoor Maasgalm. 19.33u: Kort gebed door pastoor. 19.37u: Zang - ouderenkoor Maasgalm. I9.40u: Voordragen gedicht. 19.42u: Zang - ouderenkoor Maasgalm. 19.45u: Muziek - harmonie De Herleving. 19.48u: Toespraak door de loco-burgemeester. 19.54u: Kranslegging door de loco-burgemeester. 19.55u: Last Post - harmonie De Herleving. 19.58u: Twee minuten stilte. 20.00u: Vlag hijsen en Wilhelmus - harmonie De Herleving. Overtoom De bijeenkomst in Overloon begint om 19.00 uur met het ontsteken van het bevrijdingsvuur bij het monument op het 14 Oktoberplein. 19.l5u: Herdenkingsdienst in de kerk. 19.50u; Koraalmuziek - fanfare De Vriendenkring. 19.55u: Last Post - fanfare De Vriendenkring. 19.58u: 1\vee minuten stilte. 2O.O0u: Kranslegging door de burgemeester; zang - ouderenkoor ^Levensvreugd; vlag hijsen en Wilhelmus - fanfare De Vriendenkring. etc. De werken van Portanier heb ben een bijzondere vormgeving en zijn fris van kleur. Vele onderschei dingen geven aan dat hij tot de bes ten van de wereld behoort. TOEVAL Joop Wismans exposeerde vorig jaar in Cannes. Voorafgaand daaraan had hij enkele bezoeken gebracht aan Zuid Frankrijk om zijn expositie te regelen. In het plaatsje Valerie stuitte hij op het werk van Portanier^ dat hem niet onbekend was. Toen hij aan iemand vroeg of deze wist waar Portanier woonde, bleek dat enkele straten verderop te zijn. "Ik trok de stoute schoenen aan en ging naar hem toe. Nadat ik mij bekend had gemaakt raakten we in een leuk gesprek verwikkeld. Portanier blijkt een hele aardige rustige man te zijn zonder capsones. De volgende dag ben ik weer teruggegaan en hebben we samen werk van hem bekeken. En, hoewel Portanier toch wel een grote jongen is, vertelde ik hem over het Odapark en onze plannen daar. Toen ik hem polste of hij daar wilde exposeren, stond hij daar, tot mijn verbazing, zeer positief tegenover." Enkele maanden later belde Portanier inderdaad op. Hij zat in Brussel en of hij even langs kon komen. "Dat was aan het einde van de manifestatie "*93 Geheimen". Mooier kon het niet uitkomen. Portanier was meteen enthousiast en een afspraak voor deze expositie werd gemaakt." EXPOSITIE A.s. zondag is het zover. In het bijzijn van Gilbert Portanier zelf mag Joop Wismans de expositie openen. "De bedoeling was dat de Franse ambassadeur dat zou doen maar die is, in verband met de presi dentsverkiezingen in Frankrijk ver hinderd. Dus doe ik het, zeer graag zelfs, maar zelf." Wismans is zeer verheugd met deze expositie. "Portanier heeft er zelfs speciaal nieuwe werken voor vervaardigd". In totaal worden er ongeveer 80 werken geëxposeerd. Werken die afgelopen maandag met een grote vrachtwagen werden afgeleverd. "Maar liefst vijf pallets" laat Joop Wismans weten, "en de vrachtwa gen kon niet eens het park in". De expositie loopt tot en met 11 juni en is zeer de moeite van het bekijken waard. Een van de fraai beschilderde keramische werkstukken van Portanier. TE KOOP GEVRAAGD met tuin(tje) Prijs en aanvaarding in overleg: r 040-833300 Afgelopen weekend is op elk adres van de wiik Veltum een enquête bezorgd, daarop wordt de wijkbewoners gevraagd om aan te geven welke aktiviteiten de wijkver- eniging het beste kan gaan organise ren. Tevens kan men zich op betreffend invulformulier eventueel alvast aanmelden als vrijwillig medewerker bij de verdere voorbe reiding en uitvoering van bepaalde aktiviteiten. Het bestuur zal op basis van het enquête-resultaat een nieuw aktivi- teitenplan gaan opstellen. Een plan dat daarbij uiteraard zoveel moge lijk tegemoet komt aan dc wensen van de wijkbewoners zelf, zowef jong als oud. Dit kan natuurlijk alleen als vele wijkbewoners ook van de gelegen heid gebruik maken om hun mening te geven m.b.t. de door dc wijkvcr- eniging te organiseren aktiviteiten. Het wijkbestuur doet dan hierbij ook een beroep op de wijkbewo ners om deze enquête in te vullen en vóór 14 mei in te leveren. Wie weet wordt e.e.a. zelfs heel goed beloond, want onder alle inzenders worden tijdens de open bare bestuursvergadering van 2 juni a.s. enkele staatsloten verloot. Tevens wordt dan het resultaat bekend gemaakt van de op dit moment lopende schriftelijke enquête naar ae gewenste aktivitei ten. beëdigd makelaar en taxateur in onroerende goederen VOOR AL UW TAXATIES Gemmadal 12, 5801 Venray Telefoon 04780-86408 Muggenlarven vanger betrapt Dinsdagmiddag kon de politie een inwoner van Echt op heterdaad betrappen bij het vangen van mug genlarven in het afvoerkanaal aan de Zuiveringsinstallatie aan de Metaal- weg. De larven werden weer terug gezet en de vanger kreeg proces-ver baal aangezegd. uit werden we met vrachtwagens naar Deurne gereden. Daar zaten we eerst in een kamp en werden we helemaal onder de kalk gepoederd. Gelukkig werkte een zus van mij bij een drukkerij in Deurne. Dat bedrijf beschikte over een pakhuis waar wij in mochten verblijven. Mijn moeder mocht zelfs van de keuken gebruik maken". Toen we terug naar Venray moch ten, moesten de jongste drie kinde ren, waaronder Tini, naar Horst, alwaar het gezin Verheijen familie had wonen. "Bovendien was ons huis flink beschadigd en moest dat eerst gerepareerd en schoongemaakt worden. Ook was het in Venray, i.v.m. de vele bommen die er geval len waren, nog te onveilig voor klei ne kinderen. Ons huis had ook mid den in de vuurlinie gelegen. KINDERUITZENDING Toen kreeg Tini de gelegenheid om deel te nemen aan een kinderuit- zendingprojekt. Kinderen die aan het einde van de oorlog in kelders "Schotse" evacuee heeft 50 jaar later weer contact met pleeggezin foto bovenTini Verheijen met twee van de zusjes McCabe. Links staat Mary McCabe foto onder: de komst van Nederlandse kinderen in Dundee stond ook in de belangstelling van de plaatselijke media Omcirkeld is Tini Verheijen Venrayse meisjes die naar op kampg ging. Op de tnderste rij, tweede van rechts Tini 'erheijen diende en speelde ook in een korps van doedelzakspelers. Ik werd over al mee naar toegesleept. Zij vonden zo'n klein zusje wel leuk." Tini trok het meest op met Mary McCabe. Zij was een paar jaar ouder. Tini werd zelfs "ingezet' om als tolk te dienen als Mary en haar zus contact zochten met Nederlandse matrozen. Al met al werden het drie onvergetelijke maanden. Het verblijf in Engeland kreeg echter een triest einde. Toen Tini op 8 oktober weer naar Venray terugkeerde kreeg ze te horen dat haar broer was overleden, nadat een bom, die in de buurt van Buitenlust lag, was ontploft. KAARTEN Na haar terugkeer had Tini nog regelmatig schriftelijk contact met de McCabes. Elk jaar met kerstmis werden er ook kaarten over en weer gestuurd. Die correspondentie stok te echter toen het echtpaar McCabe, begin jaren vijftig, overleed. Tini Verheijen is ook nooit meer terugge weest in Engeland. BRIEF In maart kreeg de redaktie van Peel en Maas een brief van ene Paul Mc Donnell. Mc Donnell blijkt de zoon van Mary Mc Cabe te zijn. Hij was op zoek naar "Tini Verhayen" die aan de "Akerweg Gate" te Venray had gewoond. Omdat zijn moeder in juli 70 wordt, wilde hij die verrassen. Mc Donnell vroeg ons of wij hem op het juiste spoor IOp de dag van de capitulatie an de Duitse bezetting, 5 mei 945, bevond zich een groep ênrayse kinderen in Groot- rittanië. Zij werden na de 'enrayse bevrijding en de evacu- tie die daar op volgde, naar een vakantiekamp" in Engeland estuurd. Een van hen was Tini 'erheijen van de Akkerweg. Zij (leef nog drie maanden langer bij ten pleeggezin in Dundee. Nu ^jna 50 jaar later, is onverwachts bet contact met deze familie weer ersteld. EVACUATIE Na de bevrijding van Venray werd e toen 12-jarige Tini Verheijen met familie geëvacueerd naar "We gingen eerst met paard wagen naar Overloon. Van daar hadden vertoefd konden in Engeland weer op kracht komen. Op 8 april ging Tini voor drie maanden naar een kamp in Sheffield, samen met andere Kinderen uit Venray. "We gingen met de boot naar Engeland. De oorlog was toen nog niet voorbij en het schip werd conti nu door vliegtuigen beschermd. In Sheffield kwamen de kinderen weer op krachten. Er werden spelle tjes gedaan. "We werden volge stouwd met eten. Volgens de Engelsen waren we veel te mager. Natuurlijk waren we ook onder voed". Verder kregen de kinderen ook Engelse les, om zich zo te kun nen redden onder de Engelse mensen". DUNDEE Na die drie maanden konden de kinderen kiezen: of terug naar huis of drie maanden bij een Engels gezin. Na contact met haar ouders besloot Tini om te blijven. Zij kwam in Dundee terecht bij de familie McCabe. Daar werd ze heel goed opgevan gen. Met het Engels wat ze in het kamp geleerd had kon ze zich ook redelijk red den. "De McCabes waren heel vriendelij ke mensen. De vader was een kantoorbe- konden zetten. Navraag bij de gemeente leerde ons dat het om Tim Verheijen ging. Haar broer, Piet, woont nu nog in Venray aan de Langewcg. Piet Verheijen wist ons te vertellen dat zijn zuster vorig jaar in Horst was komen wonen. Daarvoor had zij met haar echtgenoot ruim 30 jaar in Amsterdam gewoond" Tini Thielen-Verheijen, zoals ze nu heet, was zeer blij met ons tele foontje. Zij had zich regelmatig afgevraagd hoe het met de familie Mc Cabe zou zijn. Ze was er echter nooit toe gekomen om op speurtocht te gaan. Inmiddels heeft zij een brief gescheven naar Paul Mc Donnell en vlak voor Koninginnedag is daarop al een reaktie gekomen. De familie wil Mary Mc Cabe op 16 juli met haar 70-e veijaardag ver rassen door zoveel mogelijk familiele den bij elkaar te krij gen. Omdat Mary Mc Cabe ook veel over Tiny Verheijen heeft verteld, is zoon Paul, zonder dat moeder het weet, een zoektocht begonnen. Een zoektocht die op 16 juli haar hoogte punt zal krijgen.

Peel en Maas | 1995 | | pagina 7