berden R Brabant en Limburg moeten samen praten over herindeling Vierlingsbeek Kinderen Ysselsteyn zonder speelterrein Agrarisch bedrijventerrein door particulieren laten ontwikkelen JLcw P U U Eenmanspatrouilles niet uitgesloten ysrs» ƒ6,90; 130+ A4 ƒ3,50 A3 ƒ5,00 Venray voorbij de 36.000 lentefeest 65.- uw WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Struisvogel terecht kleurkopieën ini v.d. Leur DONDERDAG 4 MEI 1995 Nr. 18 HONUbHL) ZfcS I IfcNUfc JAAHUANU Ven ray's fijnhuis Tel. 04780-11510 PEEL EN MAAS UITGAVE: VAN DEN MUNCKHOF B.V. - DRUKKERIJ/UITGEVERIJ en grotestraat 68 - Postadres: Postbus 15800 AA Venray - Tel. 04780-82727/Fax 10916 Advertentieprijs: ƒ0.37 p. mm (excl. btw) - Abonnementsprijs per halfjaar ƒ15.50 Abonnementsprijs buiten de regio ƒ22.50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) 5 mei - BEVRIJDINGSDAG geopend 11.00-17.00 uur MODEHUIS VENRAY Burgemeester Vierlingsbeek: "Dit is een politiek spelletje" De provincies Limburg en Brabant moeten gezamenlijk de herindeling van Vierlingsbeek ter hand nemen. Dat laat staatssecre taris van de Vondervoort weten in een brief aan beide Gedeputeerde Staten. Volgens Burgemeester Dittner van Vierlingsbeek wordt hier een spelletje gespeeld. Beide provinciebesturen hebben vorig jaar laten weten dat het ophef fen van de zelfstandigheid van Vierlingsbeek niet ter discussie :rling; staat. Wel denken de besturen genu anceerd over de wijze waarop dat moet gebeuren. GS van Brabant stelde dat de herindeling een Brabantse aangelegenheid moet zijn. GS van Limburg was het daar wel mee eens maar maakte een voorbehoud indien de herindeling geschied op grond van de oriëntatie- patronen van de diverse kernen. Volgens GS van Limburg is dan overleg over de positie van Overloon, Holthees en Maashees met Limburg noodzakelijk. Reden voor de staatssecretaris om beide provincies "uit te nodigen" de herindeling ter hand te nemen. OPEN HOUDEN De Staatssecretaris wil hiermee de mogelijkheid open houden van een splitsing van de gemeente Vierlingsbeek. "De oriëntatie van een deel van Vierlingsbeek op Venray en de op zichzelf wenselijke versterking van het draagvlak van laatstgenoemde gemeente geven daartoe voldoende aanleiding. Ik hecht er aan hierbij te kennen te geven dat splitsing van Vierlings eek voor mij niet op voorhand vaststaat" aldus de staatssecretaris. SPELLETJE Burgemeester Dittner van Vierlingsbeek is verbaasd en razend tegelijk. "Beide provincies hebben aangegeven dat het hier om een Brabantse aangelegenheid gaat. De staatssecretaris kiest de gemakke lijkste weg. Ik ben het er mee eens dat Venray versterkt moet worden maar daarvoor is een herindeling in Noord-Limburg nodig." Het ontbreekt Dittner de logica van het besluit. De burgemeester van Vierlingsbeek is echter van mening dat beide provincies er "snel uit zullen zijn" en dat Vierlingsbeek niet opgesplitst zal worden, zeker niet tussen Brabant en Limburg. Volgens Dittner wordt hier een politiek spelletje door "paars" gespeeld. Hij verwijst daarmee naar een brief van drie "paarse" kamerle den aan de staatssecretaris. "Ik ben dan ook razend dat er op deze wijze gespeeld wordt met de belangen van alle inwoners van het Land van Cuijk." Opsplitsing van de gemeen te Vierlingsbeek zou volgens Dittner het voorzieningenniveau in het Land van Cuijk onder druk zetten. Zou er een politiek spelletje gespeeld worden, dan komt dat niet alleen vanuit "paars". Bij het kamer debat over ae herindeling van Rosmalen pleitte het CDA kamer- lidVerhagen om de herindeling van Vierlingsbeek interprovinciaal aan te pakken. Het Venrayse gemeentebestuur heeft met instemming gereageerd op het besluit van de staatssecretaris en ziet dit in de lijn van de Venrayse opvattingen. Het Vënrays gemeente bestuur wil nu in goede samenwer king en op constructieve wijze mee werken aan het overleg. De kinderen in de Ysselsteynse buurt De Zwarte Plak zullen het Waals tijdens werkbezoek aan Ysselsteyn "Als de gemeente Venray zelf het agrarische bedrijventerrein bij Ysselsteyn moet gaan ontwik kelen, dan kan dat nog wel enkele jaren duren" liet burgemeester Waals dinsdagavond weten in Ysselsteyn, waar hij met zijn wet houders op werkbezoek was. Daarom is de gemeente in gesprek met de Rabobank Zevenrode en een particulier initiatief nemer, om het terrein op korte termijn door deze particulier te laten exploiteren. Het voornemen om een agrarisch bedrijventerrein te realiseren is al enkele jaren oud. De gemeente heeft daarbij echter altijd rekening gehou den met de komst van een mestver werkingsfabriek. Nu deze er niet komt staat in feit niets in de weg om over te gaan tot exploitatie. "Als de gemeente dat zelf moet ontwikkelen dan wordt het wel een heel stuk vooruitgeschoven. Onze ambtenaren werken al zo hard mogelijk maar zij zijn op dit moment volop bezig met de woningbouw in Venray en op de kerkdorpen. Het bedrijventerrein zou daardoor vooruitgeschoven worden en pas over enkele jaren gerealiseerd worden" aldus Waals. B. en w. hebben daarom bekeken of de markt zelf niet het terrein kan ontwikkelen. Tijdens gesprekken met de LLTB, de Rabobank en de dorpsraad is gekeken of die moge lijkheid in Ysselsteyn aanwezig is. Dat blijkt inderdaad het geval te zijn. Over enkele weken is er een VAKANTIES. BETER BEKEKEN MET ROTTINK. :e aanbiedingen op pagina Venray 04780-85252 reisburo De groei zit er in Venray flink in. Stilzwygend is het inwoneraantal in januari de 36.000 overschreden. Op 31 maart jl. was dat aantal 36.128. Daarmee stijgt het aantal inwoners sneller dan in het verleden was verwacht GROEIPERIODEN De Venrayse bevolking kende tussen 1860 en 1890 een minimale groei. In die 30 jaar steeg het inwoneraantal van 4923 naar 5725. Daarna ging het iets sneller en in 1930 telde Venray 12.137 inwoners. De groei zette zich via 14.612 (1940) en 17.221 (1950) naar 20.954 (1960) gestaag door. Na 1960 kwam de industrialisatie van Venray pas goed op gang. In 1970 telde Venray 26056 inwoners en weer tien jaar later 32.850. Daarna kwam er echter "de klad in". Tussen 198.0-en 19990 steeg het volkingsaantal tot 34.292 op 1 januari 1990. Dieptepunt in die jaren was het jaar 1983. In dat jaar daalde zelfs het aantal inwoners van Venray met Vanaf 1 januari 1990 steeg het aantal inwoners weer sneller met als top jaar 1994. Door de komst van o.a. het luchtmachtpersoneel en de verplaat sing van de Nestlé fabriek naar Venray steeg in dat jaar het aantal inwoners met 726. Op 1 januari Van dit jaar telde Venray 35.962 inwoners. In de eerste drie maanden van dit jaar nam het aantal inwoners toe met 166, waardoor de 36.000 grens werd gepasseerd. De verwachting is dat er eind dit jaar in Venray 36.430 mensen wonen. Interessant is te zien hoe de bevolkingsprognose er begin 1993 uitzag. De komst van o.a. het luchtmachtpersoneel en Nestlé was toen nog niet bekend en het Buck rapport, waarin aangegeven wordt hoe Venray in de toekomst moest gaan groeien was nog niet gereed. Toen verwachtte de gemeente een minimale stijging. Op 1 januari 1998 zou Venray dan 34.277 inwoners hebben, vijf jaar later 34.607. Uiteindelijk voorzag de gemeente een daling naar 33.766 in 2018. Een verwachting die snel bijgesteld Zou worden na het verschijnen van het Buck-rapport, waarin een groei naar 40.000 in 2035 was voorzien. gesprek met de Rabobank Zevenrode en een particuliere ondernemer, waarna er meer duide lijkheid moet zijn. De gemeente zal zich bij de parti culiere ontwikkeling soepel opstel len. "Wij zullen niet gaan zeggen dat wel dat niet. Wij zetten de rand voorwaarden op papier. Een van de voorwaarden zal wel zijn dat bedrij ven die zich vestigen op dat terrein wel enige relatie met agrarische bedrijvigheid moeten hebben." aldus Waals. Bij de gemeente zijn verder enige initiatieven bekend die op een agrarisch bedrijventerrein uitgevoerd kunnen worden. De gemeente zal deze initiatieven even eens overdragen aan de ontwikke laar. Het agrarisch bedrijventerrein moet komen te liggen op de hoek Deurneseweg - Jan Poelsweg. Het gaat daarbij in eerste instantie om een kavel van 6,5 hectare, dat moge lijk in de toekomst uit te breiden is tot 12 hectare. Waals sprak de hoop uit dat op deze wijze op korte ter mijn het terrein gerealiseerd kan worden. "Dat terrein is belangrijk voor de versterking van de agrari sche funktie van Ysselsteyn. deze zomer zonder speelterrein moeten stellen. De buurtvereni ging heeft de renovatie van het huidige speelterrein moeten sta ken omdat daar woningen komen. Wethouder Driessen liet dinsdag avond in Ysselsteyn weten dat een nieuw speelterrein pas begin 1996 aangewezen kan worden. De buurtvereniging en met name de kinderen zijn daar niet over te spreken. Burgemeester en wet houders kregen dinsdagavond een petitie van de Ysselsteynse kinde ren aangeboden waarin op de noodzaak van een speelterreintje wordt gewezen. RENOVATIE Rond september deed de buurt vereniging een beroep op de gemeente voor een subsidie. De speeltoestellen op het speelveldje aan de Veenmos waren oud en aan vervanging toe. De buurtvereniging kreeg toen 5000 gulden en toog voortvarend aan de slag. De oude toestellen werden verwijderd, het terrein werd omgeploegd, bemest en opgehoogd. Daarna was het afgelo pen met de pret. De dorpsraad ver zocht de buurtbewoners hun aktivi- teiten even te staken omdat er woningbouw gepleegd zou worden tussen de Veenmos en de Puttenweg. Asteria heeft weer wat! i Aanstaande zondag 7 mei 1995 M vanaf 18.00 uur een gezellig ■goor iedereen 'n welkomstcocktail live muziek heerlijk warm en koud buffet •roulette 1 zondergeld black-jack J Spetterende dessertbuffet. Dit alles voor de speciale lenteprys van Reserveert u even? 04780-11466 Ons restaurant is normaal geopend. ML. PEEL EN MAAS ELKE WEEK UW NIEUWS "Of we niet wilden wachten op een nieuw terrein" aldus Geert Craenmehr van De Zwarte Plak. Aan dat verzoek gaven wij gehoor. Wel hadden we al 1000 gulden van de subsidie in het speelveldje gesto ken. Sindsdien ligt het werk stil en nu de kinderen weer volop buiten kunnen spelen, kunnen ze in De Zwarte Plak nergens meer heen als alleen op straat. ALTERNATIEF De buurtvereniging heeft inmid dels wel een alternatief terrein op het oog, op de hoek van de Moerslag en de Kienhout. "Dat ligt mooi centraal in de wijk. Het bouw- >ok ge r. "Dj zouden we morgen al aan de slag kunnen, zodat de kinderen deze zomer een speelterrein hebben." Volgens wethouder Driessen ligt dat echter niet zo eenvoudig. Volgens hem kan de buurtvereni ging een gelijkwaardig speelterrein krijgen, maar niet eerder dan begin 1996. "Begin 1996 is voor ons onac ceptabel. De jeugd kan nergens meer heen. Zorg dat ze vooruit kun nen deze zomer en laat ze niet wachten. Laat ons op dat ander stuk beginnen." verzoent Craenmehr dinsdagavond tijdens het werkbe- verkeer heeft daar verder ook geen last van" aldus Craenmehr. "Daar v,.Té'H v.- Districtschef wil politiek meer bij beleid betrekken De nieuwe districtschef Rooijmans van de politie wil in 1996 met de gemeenten in het dis trict Venray praten over het te voeren beleid. Dit jaar ziet hij daar nog geen kans toe omdat hij eerst binnen het korps orde op zaken wil stellen. Daarmee bedoelt Rooijmans dat hy de poli tie als een efficiënt bedrijf wil laten funktioneren. Daarbij wor den overigens eenmanspatrouilles niet uitgesloten. Rooijmans liet dit maandagavond aan de commissie algemene zaken van Venray weten. Die eenmanspatrouilles moeten echter niet alleen gezien worden als een efficiëncy maatregel. Met deze patrouilles komt er voor de burger ook merkbaar meer blauw op straat. Het goed funktioneren van een manspatrouilles hangt volgens Rooijmans ook af van goed meldka- merpersoneel. "Die moeten bij een melding zoveel mogelijk te weten komen, om dan te kunnen bepalen of en hoeveel mensen er op af moe ten" aldus Rooijmans. Verder dient een agent ook over voldoende vaar digheid te beschikken om alleen op patrouille te gaan. Rooijmans wil overgaan tot een gefaseerde invoe ring van deze patrouilles. Eenmanspatrouilles 's nachts sluit hij vooralsnog uit omdat met name de aanrijtijden in het district Venray, waaronder ook de basiseenheden Horst en Gennep vallen, te lang zijn. TAKEN Verder zal de politie zich moeten gaan afvragen welke taken zij wel en niet zal gaan doen. "Ook wij moeten prioriteiten stellen. Het aan tal politietaken is de laatste jaren alleen maar groter geworden. Dat heeft de politie ook wel enigszins over zichzelf afgeroepen. We heb ben werk gegenereerd waar je wel vraagtekens bij kunt zetten." Als voorbeeld noemt hij geluidsoverlast in een buurt, dat vaak door praten opgelost kan worden. Meestal bel len mensen meteen de politie. Over welke taken de politie dan moet gaan uitvoeren wil Rooijmans het volgend jaar met de politiek pra ten. Hij geeft daarbij wel aan dat niet aan alle individuele wensen van de betrokken gemeenten kan wor den voldaan. "U moet rekening hou den met de wensen van andere gemeenten, en het beleid van het Openbaar Ministerie, dat in de hele regio Limburg Noord gevoerd wordt." zo hield hij de Venrayse fraktievoorzitters maandagavond voor. zoek van b. en w. aan Ysselsteyn. De wethouder kon echter niet meer dan toezeggen dat de periode dat niet gespeeld kon worden, zo kort moge lijk gehouden zal worden. Craenmehr snapt echter nog steeds niet waarom een en ander pas in het voorjaar 1996 mogelijk is. FotoDe Ysselsteynse kinderen op weg naar b. en w. om hun ongenoe gen kenbaar te maken. Uw vertrouwde adres JOHN'S JEANS SHOP Grotestraat 76 Venray I.AS YE'EAS I SCHOOLSTRAAT 2 HORST Li (.JONGE KAAS j t -I I bfj on luit 6 s keus soorten I RECLAME DEZE WEEK t JONGE goudse r(irY\i van Wiöö" P IUJÏUU.i'1.1 ook bij u op de markt I iedere vrijdag op het ^Henseniusplein van 9.30 tot 18.30^ De struisvogel, die medio april vermist was, is terecht. Het dier van de familie Willems is in het gebied rond de Pottevenweg bij Ysselsteyn let terlijk "in een val gelokt". Volgens dhr. Willems was het dier al vrij snel in het gebied tussen Ysselsteyn en Veulen gesignaleerd. Diverse pogingen om het dier te vangen misluk ten. Het dier piepte er iedere keer tussenuit. Vervolgens werd nog een keer een poging gedaan met een vangnet. Zou dat niet lukken dan was een verdo vingspatroon de laatste moge lijkheid. De struisvogel werd door enkele helpers de juiste richting in gejaagd, waarna het dier zich vastliep in een vang net. Het dier is ongeveer tien dagen "op stap geweest" en was volgens dhr. Willems in een prima conditie. "Die dieren kunnen zich wel redden, het zijn graseters". PEEL EN MAAS WEEKBLAD foto I video Patersstraat 10. Venray, tel. 04780-84485

Peel en Maas | 1995 | | pagina 1