De Peel' fietst naar 'De Peel' H. Clephas bv uit de problemen Chocolade moet chocolade blijven! Jubileum wedstrij d SV Venray op 13 mei grootse happening Van Og viert veertigjarig bestaan De eucharistie of H. Mis De Eerste Heilige Communie Verhuizen? Passiespelen Laatje kennen! Orgelnieuws Pasch Venlo neemt Du ka Roermond over Venray's Gregoriaans koor St.-Petrus'Bandenkerk L EN MAAS Donderdag 4 mei 1995 - Pagina 15 De voormalige vliegbasis, thans uishaven van de Groep Geleide apens De Peel, is de grote trek- eister bij de Fietsvierdaagse De el, die dit jaar van 4 t/m 7 juli ordt gehouden. Op woensdag 5 voeren de routes over het ter- in en staat er zelfs een aparte ndaagse tocht vanuit Venray de voormalige vliegbasis op ^programma. Die dag is tevens geroepen tot Rio-dag in Venray. j verband met het tieiyarigjubi- om van de Venrayse werkgroep ordt er een speciale actie gehou- [0 voor de straatkinderen in Rio [Janeiro. Zoals vroeger de streek waaraan m vroegere basis en het huidige e' chtmachtonderdeel hun namen itlenen, een barrière vormde voor :d izigers, was decennia lang het e' jiheinde terrein op de grens van I* rabant en Limburg 'terra incogni- 'voor burgers. Je Wam er niet op, nzij je er iets te zoeken had en lorgaans was dat niet het geval. Ook voor de organisatie van de [vierdaagse vormde 'De Peel' .nlang een geducht obstakel. "We 3? ebben in Noordoost-Brabant en oord-Limburg zo langzamerhand il weggetje wel gehad, maar 'De *r was op onze landkaart nog K tijd een witte vlek", vertelt A. 1 tiberkt van de jubilerende inrayse werkgroep van de fiets- erdaagse. Met de komst van de Groep feleide Wapens (GGW) kwam daar erandering in. De uit Duitsland (komstige luchtmachters kondig en aan actief te willen deelnemen an het leven in de Venrayse p emeenschap. Medio vorig jaar J1' aren Patriots en Hawk-raketten in ook al het middelpunt van de lanifestatie Venray Promotion op eizersveld. 'Als zij naar buiten imen met hun spullen, dan kunnen j misschien ook wel naar binnen', leneerden de Venrayse fietsmen- i, alvorens contact te zoeken met OOK DUITSLAND Daar reageerde men enthousiast de rest was een kwestie van voor- reidingen en afspraken. Want de itsers -naar schatting zo'n 5000- ogen natuurlijk niet overal op het trein komen. "We hebben samen m route van zo'n 14 km op de asis uitgezet, waarbij de deelne- s zowel de mooiste stukjes ïur op het terrein als ook het iplex en het legermateriaal kun- Tienjarige organisatie houdt actie voor straatkinderen Rio nen bekijken", zegt Verberkt, die zeer te spreken is over de medewer king van de militairen. Afgezien van enkele kleine beperkingen is de GGW aan alle wensen van de orga nisatie tegemoet gekomen. Er wor den tenten opgebouwd, er is eten en drinken en de kinderen kunnen er spelen. De militairen maken uiter aard van de gelegenheid gebruik om zichzelf nog eens naar de deelne mers toe te etaleren. De route is Hazenhutroute gedoopt, naar de bekende pleister plaats uit het verleden, die op het terrein van de basis ligt. Een ander nieuwtje van de Fietsvierdaagse 1995 is de route die een stukje door Duitsland voert. De deelnemers aan de 60 km gaan bij Well de grens over en doen vervol gens Kevelaer en Twisteden aan. De fietsers dienen wel een paspoort bij zich te hebben. Voor de tocht over het militair complex is overigens geen bijzondere legimatie nodig. Het groene vlaggetje voor de vier- daagsefietsers en een speciale kaart voor de deelnemers aan de eendaag se tocht is voldoende. RIO Vorig jaar al zocht de Venrayse werkgroep naar een geschikte kap stok om het tienjarig jubileum van de groep aan op te hangen. Die werd gevonden bij de stichting die zich druk maakt om het lot van de 15.000 kinderen in de-Braziliaanse wereld stad Rio de Janeiro, die dag en nacht op en van de straat leven. Dat leidde tot de oprichting van een aparte stichting, genaamd 'Venray voor Rio'. Een aantal extra activiteiten in het jubileumjaar komen via deze stichting de Braziliaanse straatkin deren ten goede. Eén van die activiteiten is een Venrodsen Aovend, een programma voor de fietsers op woensdagavond. Nol Verberkt: "Deelnemers van bui ten Venray krijgen van Venrayse fietsers vaak te horen over Circus Mök en dat soort dingen. Maar ze krijgen dat natuurlijk nooit te zien. Nu presenteren de Venrayse artie sten zich in de schouwburg aan de mensen". Wie allemaal meewerken staat nog niet helemaal vast, maar de animo is groot. De entree voor de Vertrodsen Aovend is gratis en de opbrengst is helemaal voor de kin deren uit Rio. Overdag staat de markt in het teken van de straatkinderen. Dit jaar wordt dan ook geen gewone markt, maar een markt met produkten uit de derde wereld gehouden. Eén kraam is gereserveerd voor de kin deren van het Kindervakantiewerk. Die hebben het programma extra aangepast aan de actie. Dinsdag gaan de kinderen werkstukjes maken op het thema, die ze woens dag in hun kraam verkopen. Woensdagavond om 20.30 uur stijgt er bovendien nog een heteluchtbal lon in het centrum op. De ballon wordt gesponsord door de SNS- bank. De problemen bij installatiebe drijf Clephas behoren tot het verle den. Op 20 april jl. heeft de recht bank te Roermond het akkoord bekrachtigd waardoor de surséance van betaling is beëindigd. Door een reorganisatie en het aantrekken van een participant is H. Clephas bv weer een kerngezond bedrijf. Het bedrijf wordt nu geleid door een nieuwe algemeen/financieel direkteur, drs. R. Neelissen en com mercieel direkteur H. Clephas. Drs. R. Neelissen is afkomstig van de Participan Maatschappij Bunel Benelux die meerdere deelnemin gen heeft in de installatiebranche. De orderportefeuille is goed gevuld waardoor de werkgelegen heid van alle medewerkers volledig behouden blijft. Men verwacht zelfs voor 1995 een licht groei. Bij zowel de installatie-afdeling, de constructie-afdeling en de servi ce-afdeling worden de werkzaamhe den volledig gecontinueerd. Wereldwinkel Venray De Latijnse naam voor cacao is Theobroma ofwel voedsel voor de goden. Oorspronkelijk komt cacao uit Zuid-Amerika. Een aantal eeu wen geleden werd cacao naar Europa gebracht. De Nederlanders introduceerden cacao in West- Afrika voor produktie en inmiddels wordt het ook in Maleisië en Indonesië verbouwd. Van geen enkele grondstof is de prijs de laat ste jaren zo gedaald als van cacao. Door de grote overschotten op de markt kunnen de importerende lan den tegen een lage prijs inkopen. De ontwikkelingslanden produceren zoveel cacao omdat er nauwelijks andere inkomstenbronnen zijn. In 1977 werd de cacao-coöperatie El Ceibo in Bolivia opgericht. De caca- oboeren van El Ceibo verwerken zelf hun cacao in een eigen fabriek tot cacaopoeder. Dit is bijzonder, omdat nog steeds de meeste bewer kingen in het westen plaats vinden. De Wereldwinkel verkoopt chocola de van El Ceibo met het Max- Havelaar-keurmerk dat garant staat voor eerlijke handel. Er is echter een ontwikkeling gaande die de cacaoboeren in de ontwikkelingslanden zal duperen. Dit ontwikkeling betreft de mogelij ke vervanging van een deel van de cacaoboter in chocolade door ande re vetten. Deze maatregel zal een forse daling van de cacaoprijs en derving aan exportinkomsten bete kenen voor de cacaoproducerende landen, met name West-Afrika dat afhankelijk is van de cacao-export. Er is een Europese aktie op touw gezet voor de ondertekening van een ontwerp-resolutie waarin men pleit voor een algeheel verbod op het gebruik van cacaoboter-vervangen- de vetten in chocolade. Deze ont werp-resolutie zal worden inge diend bij de Europese Commissie. Voorstanders van toepassing van substituten zijn de chocoladefabri kanten en een tweetal producenten van cacaoboter-vervangende vetten. Het moge duidelijk zijn dat de term chocolade voorbehouden moet blij ven aan produkten op basis van 100% cacaoboter. De beslissing over cacao-substituten is uiteinde lijk aan de politiek. Een aantal poli tici blijkt bezorgd over de mogelijke )bo- jen van toelating van cacaob ter-substituten. De Europese Commissie die in januari van dit jaar is aangetreden, moet uiteinde lijk over de nieuwe richtlijn beslis sen... Hopelijk betekent dat niet het begin van het einde van cacaoboter en echte chocolade! De Wereldwinkel is geopend: maandag van 12.00 tot 18.00 uur; dinsdag t/m donderdag van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 18.00 uur; vrijdag van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 21.00 uur en zater dag van 10.00 tot 17.00 uur. Tijdens openingstijden is de winkel telefo nisch te bereiken onder nr. 88571. Diefstal gereedschap In een schuurtje naast De Ros molen is in het weekeinde voor 1100 gulden aan gereedschappen gestolen. De gedupeerde is een 68-jarige man uit Oostrum die in het schuurtje zijn hobby, houtsnij werk, uitoefent. De schuur was enkel met een haakje afgesloten Om te kunnen bereiken een ver sterking en uitbreiding van aktivitei- ten van het bekende geschenken- serviezenhuis Pasch werd besloten Duka serviezen en geschenken spe ciaalzaak te Roermond over te nemen. Na een grondige interne verbou wing en aanpassing van interieur zal Pasch in september het bedrijf te Roermond heropenen. Bij het concern Pasch zijn 45 medewerkers in dienst. Pasch heeft filialen te Venlo, Heerlen, Venray en thans Roermond. Pasch is in de branche kristal, porselein, luxe geschenken de enige hofleverancier in Nederland sinds 1864. Zondag 14 mei: Om 10.00 uur H. Mis in de St. Annakapel van het VvGI Noordsingel. Na de H. Mis repetitie. Vrijdag 19 mei: Om 15.00 uur H. Mis in Dommeldal te Eindhoven, 50-jarig kloosterfeest br. V.d. Bekerom uit Venray. Zaterdag 20 mei: Om 18.00 uur H. Mis in de Paterskerk. Vrijdag 26 mei: Om 13.30 uur H. Mis in de Grote Kerk, 50-jarige huw. fam. Bastiaans. Inlichtingen en afmelden: W. Snijders, tel. 82975, Venray. In het kader van het 50-jarig bestaan van de Sport Vereniging Venray, speelt SV Venray Heren 1 op 13 mei a.s., aanvang 15.00 uur op sportpark De Wieën, een wed strijd tegen een Europees elftal en ex-internationals. In het Europese sterrenteam spe len o.a. Jean Marie Pfaff, Hansi Muller, Didier Six, George Best, Geoff Hurst, Tonny Woodcock, Alan Simonson, Marcel Raducanu, Erhan Onal en uit Nederland: Johan Neeskens, Ben Wijnstekers, Hugo Hovenkamp, Jan Peters en de gebroeders René en Willy van de Kerkhof. Om de wedstrijd heeft de organi satie een aantal speciale verrassin- WÊÊtHÊÊ k'! DU' laarom goed aan tijaig aanwezig te gen ingebouwd. >ubliek doet er zijn, mede in verband met de tc ver wachten drukte. Kaarten zijn in voorverkoop ver krijgbaar bij o.a. Sigarenhuis Chris Jansen, Grote Markt te Venray en de Venrayse banken. Omroep Limburg en Brabant zul len naast de lokale Omroep Venray aanwezig zijn, terwijl een team van TV-Sport (het zondagochtenpro- Jramma op de TV onder leiding van ac van Gelder) met Hans Kraaij jr. aanwezig zal zijn om opnamen te maken voor het programma dat op zondagmorgen 14 mei zal worden uitgezonden. Feestzitting en receptie op vrijdag 12 mei Met een receptie tussen 17.30 en 19.30 uur in cultureel centrum 't Gasthoês te Horst wordt vrijdag 12 mei het veertigjarig bestaan gevierd van Van Og's Confectie-Industrie bv, een van de eerste industriële bedrijven die na de oorlog in Horst werden gevestigd. De receptie wordt vooraf gegaan door een besloten feestzitting waar o.a. het woord wordt gevoerd door burgemeester Fasol van Horst. De oorsprong van het bedrijf lag in een barak aan de Doolgaardstraat in Horst waar H.J. van Og - voorheen werkzaam als bedrijfsleider bij Tricotagefabriek Beeren in Venray - in 1955 begon met de produktie van overhemden. Sinds 1958 is Van Og gevestigd op de huidige lokatic, waar in 1958 een atelier met magazijn werd gebouwd. Toen in de jaren '60 zelf- strijkende overhemden uit Japan de Europese markt overspoelden, scha kelde het Horster bedrijf over op de produktie van damesconfectic. Dat verschafte jarenlang werkgelegenheid aan meer dan 100 vrouwen en meis jes, in Horst en een in Venray geopen de dependance. In 1967 werd tevens een eigen breierij opgezet, voor de produktie van tricotstoffen. Begin jaren '90 werden door over name twee confectiebedrijven - VCI in Breda en Madame Mode in Zwolle - aan de Van Og-groep toegevoegd. Tevens werd een flexibele produktic- organisatic opgezet, o.a. met inscha keling van bedrijven in een aantal lage Ionen-landen. Daar zijn circa 400 mensen full-time voor Van Og aan het werk. Sinds enkele jaren vindt de pro duktie volledig in het buitenland plaats en zijn in Horst nog ongeveer 50 mensen werkzaam in het ontwer pen van de eigen koliektics, produk- ticvoorbereiding cn distributie. Naast afzet in Nederland exporteert Van Og naar tien landen in Europa. In Duitsland heeft het bedrijf een eigen vcrkoopvcsting, met showrooms in een tiental grote steden. Onafhankelijk van de confcctic-akti- viteiten exploiteert Van Og in Zuid- Nederland een drietal winkels onder de naam 'Het Textielhuis'. De viering van het 40-jarig bcdrijfs- jubileum begint met een drietal dagen (8 t/m 10 mei) voor detailhandel cn inkoopkombinatics. Donderdag 11 mei is er in cultureel centrum 't Gasthoês een receptie (18.30 tol 20.00 uur) voor W. Hanen uit Venray die vanaf de oprichting bij Van Og werk zaam is. Het programma wordt vrij dag 12 mei na de feestzitting cn de bedrijfsreceptie afgesloten met een feestavond voor familie, medewerkers en relaties. Berichten van onze kerkgemeenschap 1995-5 Hebben wij in de voorafgaande delen gekeken naar de inleiding van de H. Mis en de Dienst van het Woord, vandaag het een en ander over de Dienst van het Altaar, of dienst van de Altaartafel. Om een lang en wat moeilijk verhaal samen te vatten en iets te vereenvoudigen, kun je zeggen, dat de Dienst van de Altaartafel in principe is wat Jezus deed met zijn leerlingen tijdens het Laatste Avondmaal. Immers: Jezus nam brood en wijn (1), Hij heeft God gedankt en de woorden gesproken: "dit is mijn lichaam... mijn bloed... blijft dit doen om Mij te gedenken" (2), en vervolgens heeft Hij het Brood en de Wijn aan Zijn leerlingen uitgedeeld (3). In de Dienst van de Altaartafel worden (1) brood en wijn naar het altaar Help onze administratie. Geef uw verhuizing door met deze bon (brievenbus pastorie). U kunt ook op een PTT-verhuisbe- richt 'RK-parochie' aankruisen. Op een aantal zondagen in mei t/m september worden in Tegelen de Passiespelen opgevoerd in het open luchttheater "De Doolhof'. 450 Medewerkers brengen het lij densverhaal van Jezus Christus op het toneel.De tekst van Jacques Schreurs is bewerkt en omgezet in modern Nederlands. Alle medewer kers zijn vrijwilligers! Voor informatie/reserveringen kunt u opbellen naar het Bespreekbureau Passiespelen, 077- 540505. naam/voornaam: geb. datum: huidig adres: postcode/plaats: verhuisdatum: nieuw adres: postcode/adres: gezinsleden: m/v geb. datum: wijn deeld Communie. Wat het klaar maken van het altaar (1) betreft: Alle mensen in de kerk horen deel te nemen aan het klaarmaken van het altaar: ieder brengt zijn eigen gaven. De misdienaars bren gen namens alle mensen brood en wijn aan, tekens van ons leven fbrood) en van onze vreugde (wijn).Vroeger werden andere con crete gaven naar het altaar gebracht zoals brood, vis, vlees, fruit enz., bestemd voor de armen van de parochie.De handenwassing is hier nog van overgebleven.Nu wordt in plaats van deze concretere dingen geld naar het altaar gebracht: de col lecte. U in de kerk hebt dus recht op een collecte! Ondertussen wordt vaak gezon gen. Wat betreft het God-danken: Dit heet het Eucharistisch Gebed of Grote Dankgebed of Tafelgebed. In een eerste deel voor het "heilig, heilig", wordt de reden aangegeven waarom wij God danken. Dan volgt het "heilig, heilig...", en dan de rest van het gebed. U komt niet naar de kerk voor het geloof van deze toevallige priester, al is hij nog zo aardig, maar u komt voor en binnen het geloof van de Kerk, dat is: die geloofsgemeen schap rond Jezus Christus, die de wereld omvat en die ook al wat lan ger bestaat dan de laatste decennia. Het is deze geloofsgemeenschap als geheel die bij monde van paus en bisschoppen beoordeelt of een Eucharistisch Gebed of Tafelgebed wel ons mondiaal geloof weerspie gelt en weergeeft. Daarom horen wij alleen die Eucharistische Gebeden te gebrui ken die goedgekeurd zijn; dat zijn er heel veel Verder: zoals bij het joodse Paasfeest de voorzitter van de verga dering God dankend toebidt en toe zingt, zo wordt het Eucharistisch Gebed alleen gebeden door de voor zitter van de vergadering, de pries ter. Dat betekent niet, dat deze beter is dan andere mensen,noch dat hij heiliger is; dat zou wel zo moeten zijn, maar helaas! Nee, het is een gratis, onverdiende zending om niet gekregen: reden tot dankbaarheid en nederigheid. De deelname van de gelo vigen uit zich in de lichaams houding (liefst staand of knielend) en in de acclamaties (Als wij dan eten...; ook het Amen!). Wat betreft de Communie: Voordat wij één worden met Christus, bidden wij eerst het gebed dat Jezus ons leerde, het Onze Vader, waarin eigenlijk al onze wen sen zijn samengevat. Wij bidden om vrede, en soms geven wij elkaar "zelfs de hand. Dat gaat in ons zake-"" lijke noorden wat moeilijker dan in zuidelijke landen! Het "Lam Gods" is het gebed bij het breken van het Brood. En daarna de Communie. Essentieel in ons geloof is, dat wij ons heil niet zelf kunnen bewerken: je kunt jezelf niet aan je eigen haren uit het moeras trekken. Ons heil wordt ons aangereikt, het komt van Buiten,van Godswege. Daarom wordt de communie ook steeds uit gereikt, ze wordt ons gegeven,wij mogen ze aannemen. Vandaar het belang van het uitde len van de Communie: wij hebben niets te pakken, niets te grijpen. Het is evenwel niet nodig, dat het com munie-uitdelen lang duurt. Daarom moeten er voldoende helpers zijn fvr/m) die eerbiedig helpen de H. Communie uit te delen. Ook voor hen geldt: ze ontvangen de Communie, ook zij nemen niet zelf. De volgende keer iets over het slot. J. Coenen, pastoor-deken Op 14 en 21 mei, steeds om 11.00 uur, doen heel wat jongens en meisjes hun eerste H. Communie. Aan deze feestdag gaat een lange tijd van voorbe reiding vooraf. Voorbereiding van de kinderen, zeker op school, in de Dat onderstreept de buitenge wone verantwoordelijkheid van de ouders! De lessen op school willen deze taak van de ouders ondersteunen. In de kerk wordt gezocht naar wegen om de kin deren op hun niveau erbij te betrekken: de gezins missen zijn de kinderen voor hoe zij echte leerlingen van Jezus kunnen worden. Zij helpen de kinderen om hun leven, hun doen en laten,te gaan zien in het licht van de Blijde Boodschap. Niet dat dit steeds uitdrukkelijk ter sprake zal komen; veel gaat bij kinderen spelenderwijs. Het gezin is de plaats bij uit stek waar de kinderen dit moeten ervaren: uitzonderlijk belangrijk! Niet voor niets spreekt de kerk bij monde van paus en bisschop pen over "huiskerkje", "kerkje- in-het-klein", als het over het gezin gaat. is een vrije keuze. Wij mogen anno 1995 dan ook verwachten, dat ieder die zijn zoon of dochter de Eerste H. Communie laat doen, het kind helpt en stimuleert om vaker aan de H. Mis deel te nemen. Wij bidden dan ook voor een oprecht en regelmatig eucharis tisch leven: dat de kinderen samen met hun ouders en met ons allen op weg gaan met Jezus Christus! Proficiat aan alle Eerste Communicanten en hun(peet- )ouders! J. Coenen, pastoor-deken OOÖ De restauratie van het orgel in de St- Petrus'Bandenkerk spreekt veel mensen aan.Er is een gevoel van verantwoordelijkheid voor het in stand houden van onze kerkelijke kunstschatten en inventaris. Zo komen er regelmatig bij dragen binnen op het speciale nummer van het orgelfonds, 57 97 73 701, t.n.v. Kerkbestuur St.- Petrus'Banden inz. Orgelfonds. In de afgelopen weken H«HH° mochten wij ontvangen: Wed. A. f20,- schenking G.B. f2000,-; De familie heeft gevraagd om de opbrengst van ae collecte bij de uitvaart van Mevr. Schaeffers- Rietveld, te besteden aan de restauratie van het orgel, t.w. f500,-. Daarmee is het totale saldo gegroeid tot f48440,-! Kerkradio Voor wie aan huis gebonden is, bestaat de mogelijkheid om alle vieringen van de kerk thuis te volgen. Dit kan d.m.v. de kerkra dio. De kosten voor een PTT- aansluiting bedragen f75,-, excl. de eerste aansluitkosten. Inlichtingen: Dr. Bloemen, Stationsweg 15, tel. 83869 Ziekencommunie Zoals u weet, bestaat de moge lijkheid voor langdurig zieken of thuiszittenden om de H. Communie thuis te ontvangen. U geeft het verzoek aan een van de parochiepriesters door; die maakt vervolgens een afspraak met u over het tijdstip waarop en door wie de Communie gebracht wordt. Bereikbaarheid dekenale pastorie Het opgeven van misintenties kunt u van maandag t/m vrijdag van 9.30-10.30 u., behalve op donderdag. Wilt u de deken zelf spreken, bel dan gerust op. Is hij niet thuis, geef dan uw telefoon nummer hij belt u zo spoedig mogelijk terug. Bereikbaarheid van de geestelijkheid van de grote kerk in zeer dringende gevallen In zeer dringende gevallen, wanneer geen geestelijke direkt bereikbaar is, kunt u gebruik maken van een oproepsysteem: u kunt deken Coenen, danwel Kapelaan Bouman bereiken door de receptie van het ziekenhuis tc bellen (22222).Vanuit de recep tie wordt dan via een oproepsys teem een der geestelijken bena derd. COLOFON INFO OVER DE ST. PETRUS BANDENKERK EN HET DEKE NAAT VERSCHIJNT OM DE VIER WEKEN. REDAKTIE-ADRES: NIESSEN- STRAAT 9, 5801 RN VENRAY OF DEKEN COENEN, EIND- STRAAT 6 VENRAY OPDRACHTGEVER: KERKBE STUUR ST. PETRUS BANDEN

Peel en Maas | 1995 | | pagina 15