PEEL EN MAAS Venraynaar maakte maquette van Grote Kerk Diamanten bruidspaar aan de Kruidenlaan Oirlo in mineur na brand Stichting wil gedenkteken voor kloosters Uit de raad van Vierlingsbeek "DE BERGHAAG" ISTOPl DUTCH SWING COLLEGE BAND Vijfde plaats voor Nancy Buise Bassie en Adriaan in Venray Steun voor Stichting Power(wo)ma n Holland A.s. zondag Witte Hoeve Markt Op 14 mei zal het 60 jaar gelden ijn dat het echtpaar Kersten- Keltjens in de parochiekerk van St. Petrus Banden elkaar het ja woord gaf. 60 jaar en zes dagen later zal in diezelfde kerk een ilechtige eucharistieviering wor- Jen opgedragen als dank voor het feit dat dit paar al 60 jaar lief en eed met elkaar deelt. De diamanten bruidegom, Lei Kersten (87) is geboren en getogen in Venray waar zijn vader bekend stond als Koebus Kersten den huus- siachter. Hij kreeg na school een vaste stek op de boerderij van 'Den Engel'. Daar bleef h ij zeven jaar totdat hij de kans kreeg om in 1929 werk te krijgen op de boerderij van St. Anna. Het beviel hem wel bij de zusters en Lei bleef daar 40 jaar werken; de laatste jaren was hij werkzaam in de tuin van St. Anna. Op 60-jarige leeftijd kon hij met pensioen gaan maar hij vond zich oog te vitaal. Hij kreeg zelfs werk bij het Waterschap. Dat werken in de buitenlucht beviel hem zelfs zo goed dat hij dat nog zeven jaar deed. Werken op St. Anna was wel spe ciaal werk met de daar verpleegden, maar als he het met de verpleegden en de zusters goed kon vinden, dan was het een prima baan. 'Altijd ver zekerd van een vast inkomen en zeker in de crisistijd zekerheid, die onbetaalbaar was', aldus Lei. Maar tijdens ons gesprek kwamen ook de bange dagen van St. Anna terug waar veel van het personeel werd gevraagd. St. Anna kreeg in de oor log extra verpleegden van Sancta Maria uit Noordwijkerhout, dat betekende extra werk. Ook de okto berdagen van 1944 blijven in zijn geheugen gegrift. Nu nog vindt hij het onbegrijpelijk dat hij en zijn gezin er zo goed door zijn gekomen. De diamanten bruid, Mie Keltjens (83) is geboren in Lottum. Toen naar vader kwam te overlijden en haar moeder hertrouwde met een weduwnaar in Venray, verhuisde zij naar de Laagheidseweg. Na de school moest zij aanpakken op de ouderlijke boerderij. Later kwam ze als gedienstige terecht in hotel De Gouden Leeuw. Daar leerde ze haar latere man kennen. Zij trouwden in 1935. Dat gebeur de met meerdere paren tegelijk voor het altaar in de St. Petrus Bandenkerk. Ze gingen in het door hen gebouwde huis aan de Stationsweg wonen. Daar bleven ze 39 jaar wonen. Via de Veltumse Kleffen wonen ze nu aan de Kruidenlaan, op een steenworp afstand van hun ouder plek aan de Stationsweg. Uit hun huwelijk werden acht kin deren geboren, die met de veertien kleinkinderen en niet te vergeten het eerste achterkleinkind, het diaman ten feest meemaken. Na de H. Mis faat het gehele gezelschap naar het elgrimshuis in Smakt voor de ver dere viering. Gezien de leeftijd van het diamanten paar is besloten om geen receptie te houden. Beiden genieten nog iedere dag van hun welverzorgde levensavond, mede omringd door de zorgen van kinde ren en kleinkinderen. De grootste hobby van het dia manten bruidegom is boodschappen doen, ook voor de kinderen. Dat doet hij nog altijd op de fiets. Want fietsen, ook dat is zijn hobby. Van de diamanten bruid kan gezegd worden dat handwerken en dan speciaal haken haar grote hobby is. Voor de kinderen en kleinkinderen heeft zij menig gordijn gemaakt. De verzor ging van de tuin is Lei Kersten ook nog steeds niet verleerd. Vele tientallen jaren, in een aan- il gevallen zelfs meerdere eeu wen, zijn er in Venray verschillen de kloostergemeenschappen werkzaam geweest. Met de Franciscanen verdwijnt binnen kort een van de laatste kloosteror des uit Venray. Volgens de stich ting 'Gedenkteken Kloosters' is er te weinig aandacht geschonken aan het vertrek van verschillende kloosterlingen. Ze kloosters ston den vele decennia centraal en heb ben een geweldige betekenis jgehad voor Venray. Als een teken van dankbaarheid en als vastleg- voor het nageslacht zou er hiervoor een monument hiervoor :ten worden opgericht. 'Als die isters er niet geweest waren, zou Venray dan geworden zijn rat het nu is geworden', is de mentatie van de stichting. De :hting heeft verder het doel om [oaast dat monument ook een uit- fe van een gedenkschrift te ver- :enlijken. OVERZICHT Uit een overzicht van Orden en mgregaties welke werkzaam zijn weest in de gemeente Venray pijkt dat met name de laatste 30 aar nogal wat kloosters in Venray Izijn opgeheven, i Het oude klooster Jerusalem is Jgeheven in 1802. Het oude kloos ter Bethlehem in Oostrum werd eveneens in 1802 opgeheven. Het juvenaat van Mariannhil werd opgeheven in 1968 na slechts enkele jaren aan de Westsingel te zijn gevestigd. Het 'philosophicum' en het internaat van de Franciscanen werden opgeheven in resp. 1967 en 1978. Binnenkort zal ook het laatste kleine klooster van de Franciscanen (vroeger hotel De Keizer) worden gesloten. De paters Franciscanen hebben dan 348 jaar hun zegenrijk werk vanuit Venray uitgevoerd.. Het klooster en internaat van de Zusters Ursulinen werd opgeheven in 1976; de Zusters Franciscanessen van Charitas van het St. Elisabethziekenhuis verdwenen in 1989 uit Venray. Het klooster St. Jozef van de Zusters van de Goddelijke Voorzienigheid werd opgeheven in 1991. In datzelfde jaar werden ook het Klooster van de Broeders van Liefde van St. Servatius èn het klooster van de Zusters van Liefde van St. Anna opgeheven. Na deze maand resten nog slechts twee kleine communiteiten in Venray. De Ongeschoeide Carmelieten in Smakt en het rust huis (van de Zusters Ursulinen) St. Oda aan de Merseloseweg. Het stichtingsbestuur dat een gedenkteken wil realiseren in Venray bestaat uit H. Theunissen (voorzitter) de heer De Vilder (sekretaris) en P. van Aar (penning meester). Verder hebben mevr. Rutten-Tielen, A. den Brok, P. Dorren en L. Nelissen zitting in het bestuur. Het stichtingsbestuur heeft al enige gedachten over het gedenkte ken dat zou moeten komen op de voormalige begraafplaats bij de Grote Kerk. Het zou mogelijk een fontein worden waaruit 'levend water' komt, symboliek voor het water dat over de akkers van Venray zal sproeien, zoals ook het werk van de kloosterlingen daarin gezien kan worden. Het monumentje zou ion 1997 als het 350 jaar geleden is dat de Franciscanen zich in Venray ves tigden gerealiseerd moeten worden. De beeldhouwer Niels Steenbergen uit Oosterhout is als adviseur aange trokken inzake de uitvoering van dat monument. Bij voorkeur zal dat worden gerealiseerd door een Venrayse kunstenaar. De totale kosten van het monu ment zijn geraamd op ƒ200.000,-. Geld, dat bijeen gebracht zal moeten worden door de bevolking, bijdra gen van Venrayse instituten en bedrijven, donaties, legaten en over heidssubsidies. Hiervoor is een spe ciaal bankrekeningnummer geo pend: 17.39.67.760 ten name van Stichting Gedenkteken Kloosters. Donderdag vergaderde de raad in de gemeente Vierlingsbeek or de behandeling van een rela- :f kleine agenda. Toch kwam het )t een botsing tussen voorzitter Dittner en de fraktievoorzitter Ivan PK'85. De raadsleden vonden al. voor de vergadering een schry- |ven van de provincie Noord- ibant waarin het CDA, de VVD |en de PvdA hun beleidsakkoord |in verband met de gemeentelijke berindeling kenbaar maakten: de gemeente Vierlingsbeek moet tot de provincie Brabant blijven behoren, aldus de Provincie. Wel noest volgens staatssekretaris V.d. Vondervoort de werkgelegen heid in Noord-Limburg versterkt worden. Dat dat schrijven, gedateerd op 13 april, eerst nu voor de raadsvergade- nng op de tafel was gelegd, wekte woede en ergernis bij de PK-ffaktie. Fraktievoorzitter Jan Koopmans baalde daarom fel uit naar het colle ge. De burgemeester had tenminste aerst overleg moeten hebben met de ™fektievoorzitters. De PK-ffaktie, en ■ifdat moge bekend zijn, heeft een afwijkend standpunt. Deze ffaktie is voor opsplitsing van de gemeente zodat de kernen Maashees, Overloon en Holthees bij Venray worden gevoegd. Dat standpunt heeft, volgens de heer Koopmans, de fraktie ingenomen na eerst goed te hebben geluisterd naar de inwo ners en de bedrijven. De PK kan dan ook geen waardering opbrengen voor het provinciestandpunt. De voorzitter verbaasde zich over het taalgebruik omdat het college andere geluiden had gehoord. De meerderheid van de bevolking van die drie kernen zou daar anders over denken. Dat het college onbehoor lijk zou hebben gehandeld, wees de voorzitter van de hand. Voorzitter Dittner kreeg bijval van de Maaskant-fraktie terwijl mevr. Friedericy namens de fraktie Overloon stelde dat de meerderheid van de bevolking van Overloon kiest voor Brabant. De eenmansfraktie 5-Dorpen- belang wees nog eens dat zijn frak tie steeds meer duidelijkheid had gepleit door het houden van een referendum. AGENDA De raad had verder geen moeite met de aankoop van de een berm- strook langs de Overloonseweg voor aanplanting en de aanleg van een bermsloot. Voor de herinrichting van de kom van Vierlingsbeek kon ook weer een stukje grond worden aangekocht. Verkoop van hakhout in Overloon kon eveneens de goedkeuring van de raad verkrijgen. Het voorstel tot verkoop van een drietal pachtkavels aan de heer Deriet 3.06.23 ha, de heer Kuenen 1.79..90 ha en de heer Verhoeven 1.65.12 ha kreeg de goedkeuring nadat de PK-fraktie duidelijkheid had verkregen waarom de verkoop prijs niet in de stukken vermeld was. De kopers hadden daar uitdrukkelijk om gevraagd. Nadat de raad duidelijkheid had verkregen omtrent het gemeentelijk rioleringsplan, had de raad ook hier geen moeite mee. Onduidelijk was nl. of er rekening was gehouden met afvoer na abnormale regenval. Volgens de berekening van de des kundigen was het optimale haalbare in dat plan verwerkt maar met extre me gevallen van regenval kon nooit rekening worden gehouden. I PEEL EN MAAS I 'n abonnement waard NOTEER: zaterdag 17 juni Nancy Buise is op het Europees kampioenschap gardedansen vijf de geworden. Voor Nancy was dit het maximaal haalbare tijdens dit kampioenschap. Zij danste haar dans perfect en kreeg daar 478 punten voor. Dit was het hoogste puntenaantal dat zij ooit voor een dans behaalde. Nancy moest in haar klasse drie Duitse meisjes voor laten gaan en was de tweede Nederlandse in de ranglijst. Ellen Groot van de Bekse Klinkertjes uit Vierlingsbeek behaalde drie punten meer en bezet te daarmee een gedeelde derde plaats. Loes de Groot van de Bekse Klinkertjes behaalde in de a klasse t.m. 12 jaar een fraaie derde plaats met 470 punten, 2 punten minder dan de Europese kampioene. Bij de groepsdansen behaalde de Bekse Klinkertjes een mooie vierde plaats in de categorie junioren B gardedans. In de snowdanscategorie werd een mooie derde prijs behaald. Zaterdag 6 mei treedt in Venray het bekende clownsduo Bassie en Adriaan op. Dit optreden vindt plaats in sporthal De Wetteling en begint om 14.00 uur. Bassie en Adriaan brengen en twee uur duren de show met natuurlijk het nodige lachspektakel. De PvdA gemeenteraadsfraktie is van mening dat de gemeente Venray positie! zou moeten staan ten aanzien van een aanvullende subsidie voor 1996 en 1997 voor de Stichting Power(wo)man Holland. De PvdA-fraktie is danig onder de indruk geraakt van dit evenement, dat op 2 april jl. in Venray werd gehouden. "De uitstraling van deze wedstrijd met zo'n 15.000 toeschouwers heeft op ons de indruk gemaakt van een gebeurtenis in Venray, die - voor zover het dat nog niet is - kan uit groeien naar een groot sportief eve nement." aldus de PvdA-fraktie in een brief aan het college van burge meester en wethouders. De fraktie prees de inspanningen van de ongeveer 250 vrijwilligers en van de organisatie. De geslaagde inspanningen om de wedstrijd op TV te krijgen, heeft volgens de PvdA een promotionele waarde voor Venray. Die waarde zou in samenwerking met de gemeente alleen nog maar hoger kunnen wor den. De Stichting heeft de NK Power(wolman nog zeker twee jaar in Venray Kunnen laijgen. Gezien de inspanningen van de organisatie zou de gemeente daarom positief moe ten staan tegenover een aanvullende subsidie. Een subsidie vanuit het promotie- en acquisitiebeleid en de uitgangspunten van het Buck-rap- port, moet daarom mogelijk zijn. Diefstallen Een bouwmaterialenbedrijf deed aangifte van diefstal van bouw materialen. Op de vestiging in Ven ray waren 120 stenen, enkele zakken met beton en specie ontvreemd. Ver der was bij dat bedrijf, dat ook in Ysselsteyn een vestiging heeft, 300 stenen en 24 meter betonstaal meegenomen. De totale waarde van de materialen bedraagt 750 gulden. Namens de Katholieke Univer siteit in Nijmegen werd aangifte gedaan van de diefstal van twee waterpompen. Deze pompen stonden opgesteld in een proefgebied aan de Rouwkuilenweg. Toegang was ver kregen nadat het hek was door geknipt en de deur van de schaftkeet was geforceerd. De waarde van de pompen is 2000 gulden. In dat ge bied wordt onderzoek gedaan naar de invloed van zure regen. DONDERDAG 4 MEI 995 Nr. 18 HONDERD ZESTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Koninginnedag 1995 in Oirlo zal velen nog lang heugen. Een brand in gemeenschapshuis De Linde heeft grote schade aange richt. Schade aan het gebouw, dat net een opknapbeurt had gehad, maar ook schade voor de diverse verenigingen. De brand werd zaterdagmorgen ontdekt door Annie Steeghs, kran- tenbezorgster in Oirlo. Zij alarmeer de direkt de brandweer die zeer snel ter plekke was. De brand bleek te zijn begonnen in de kelderruimte nabij de toiletten. Omdat alle tussendeuren gesloten waren en er geen ruiten waren gesprongen was het vuur blijven smeulen en bleef de schade daar door uiteindelijk beperkt. Wel was er een grote rookontwikkeling, die uiteindelijk tot de ondekking van de brand leidde. Door de hoge temperatuur heeft de dakconstructie grote schade opgelopen. Ook was de keldertrap compleet verbrand. Ook de verenigingen die gebruik maken van De Linde, hebben grote schade opgelopen. Zwaarst getrof fen zijn het dameskoor en de drum band van Ons Genoegen. Alle trom mels van de drumband, die onlangs opnieuw waren bespannen, hebben zulke schade opgelopen dat ze als verloren beschouwd moeten wor den. Het dameskoor is verder al haar partituur kwijt terwijl ook de piano flinke schade heeft opgelopen. Verder zijn ook verenigingen als scouting en de soos Watjang gedu peerd. De Linde is afgelopen winter grondig opgeknapt. Met o.a. een bij drage van het Julianafonds is er flink geschilderd, is er nieuwe vloerbedekking gelegd en heeft het toneel nieuwe gordijnen gekregen. Die gordijnen waren door de hitte flink gekrompen. De 42 jarige Herman Thijssen heeft ruim een jaarlang thuis geknutseld aan "de Grote Kerk". resultaat is een fraaie maquette vervaardigd uit een groot aantal verschillende mate rialen. Daarvoor heeft hij wel meerdere malen rondom de kerk moeten lopen en veel foto's moe ten maken. "Ik ben geen echte maquettebou wer" zegt Herman Thijssen. "Het gebouw is ook niet helemaal op schaal maar wel een afspiegeling van de kerk zoals ik die zie". Thijssen is altijd geinspireerd geweest door de Grote Kerk. "Vroeger, toen Venray nog niet zo groot was, konden wij die thuis van uit onze woning zien. Ook de bouw van de toren staat mij nog goed bij" Zijn maquette bestaat uit vijf grote stukken waaronder de zijbeu ken, het middenschip en de toren, die in elkaar passen. Het materiaal wat Herman Thijssen gebruikte is zeer veelzijdig: ivoorkarton, spaan plaat, bordkarton, papier, lucifers, spijkers, plastic en hout. De ramen heft hij erop getekend. Verder heeft Herman de kerk aangekleed met gras, mos, boompjes en lantaarnpa len. Herman Thijssen is trots op zijn bouwwerk, waarmee hij eind 1993 is begonnen. Bijna elk vrij uur, elk weekend en zelfs de vakanties, heeft hij gewerkt aan de maquette. Hij heeft daarbij steun gehad van twee medewerkers van de NLW bedrij ven, Chris Oudenhoven en Wim van de Heuvel. Die hebben hem gehol pen bij het moeilijke zaagwerk. Het meest moeilijke was het maken van de beertjes op de toren. "De moeilij ke vorm daarvan zorgde ervoor dat ik die meerdere malen opnieuw heb moeten maken. De maquette staat bij Herman Thijssen thuis onder een glazen stolp. foto Hoedemaekers Portemonnee gerold Vrijdagmiddag is weer een zakken roller aktief geweest in de Grotestraat. Een 34-jarige inwoner liep de Grotestraat in vanaf het Postkantoor en miste ter hoogte van de drogisterij in die straat zijn por tefeuille. Daarin zat, naast persoon lijke bescheiden, ook een geldbedrag van 595,-. Mogelijk dat er getuigen rond dat tijdstip (13.00 uur) iets verdachts hebben gezien. Uw regio dierenspeciaalzaak Alle dierbenodigdheden tegen ongelooflijk, échte, lage prijzen!! Vennenweg 5, (Industrieterrein "De Witte Vennen") Oostrum Tel. 04780-82512 Op zondag 7 mei zal er op het buitenterrein van congrescentrum De Witte Hoeve aan de Gasstraat te Venray, voor de eerste maal een grote kleurrijke Luikse en vlooienmarkt worden georganiseerd met als benaming Witte Hoeve Markt. Marskramers afkomstig uit alle windstreken komen van heinde en ver om de vele bonte verkoopstalletjes te vullen met een ruim gesorteerd aanbod aan koopwaren-waaronder bijvoorbeeld dames- en kindermode, sieraden, wenskaarten, lederwaren, speelgoed, cd's en me's, antiek, curiosa, poppen, clowns, kado-artikelen, etc. Ook is er een gedeelte gereserveerd voor parti- kulieren uit de regio om hun oude tweedehands en overbodig geworden spullen ter verkoop aan te bieden zoals huisraad, radio en tv-apparatuur, kleding, oude boeken en strips, grammofoonplaten, porselein, gereedschap en al dies meer afkomstig van zolderopruiming of berging. Naast het gezellige tapeiland, omringd door een terras en diverse stands met hapjes, is er ook een gezellig amusementsprogramma verzorgd door het Limburgse duo The Swining Brothers, die tussen 13.00 en 18.00 uur, hun internationaal repertoire ten gehore brengen, temidden van het veelvul- ïkers bcdraa jaar, terwijl hebben. Op het plein naast De Witte Hoeve is ruim voldoende parkeergelc" hun internationaal reperton dig te verwachten publiek. De entreeprijs voor bezoekers bedraagt ƒ3,- p.p., 65-plusscrs betalen ƒ2, evenals jeugd van 13 t/ra 16jaar. terwijlkinderen um 12 jaar gratis toegang hebben, r j h genhcid. Voor meer informatie, ook omtrent deelname kan men zich wenden aan tel. 045-324112.

Peel en Maas | 1995 | | pagina 11