"Veel mensen voelen zich structureel onveilig" Eerste certificaten voor Home-Start vrijwilligers "Een gespreid bedje in een slaapkamer waar ik nog wat mee kan" WOONHUIS schouwburg M. van Weers nieuwe voorzitter 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND PEEL EN MAAS ELKE WEEK UW NIEUWS Veestapel Venray groeit.... Opbrengst kollekte reumafonds Coureur kwam zich melden Informatie avond over 'vroeghulp' Pafl|p£EL EN MAAS Donderdag 20 april 1995 - Pagina 5 2 TE KOOP GEVRAAGD met tuin(tje) Prijs en aanvaarding I in overleg: ■s- 040-833300 Michel van Weers uit Venray wordt per 15 mei de nieuwe bestuursvoorzitter van schouw burg de Beejekurf. Hij volgt Lambert Laurensse op, die vanaf de stichting in 1966 het bestuur heeft geleid. Ook de heren Knoet en Van Trier, eveneens bestuursle den van het eerste uur, stoppen ermee. De drie bestuursleden die aftreden doen dat in stilte om niet in het licht van directeur Romain Cattoir te staan. Die vertrekt zoals bekend Lambert Laurensse eveneens en het bestuur wil Cattoir, "die als directeur toch de man is geweest die deze schouwburg heeft gemaakt tot wat het nu is" het afscheid geven wat hij in hun ogen verdient. Daarom nemen de vertrek kende bestuursleden -behalve de hierboven genoemde ook mevrouw Ten Brink uit Horst- daags voor Cattoirs vertrek afscheid in besloten kring. Voor het overige heeft de simul- taanwissel in directie en bestuur uiteraard alles met elkaar te maken. Bestuur en directeur hebben bijna dertig jaar samen opgetrokken, een bijzonder lange tijd. Volgens schei dend voorzitter Laurensse heeft het bestuur het vooral op aandringen van Cattoir zo lang volgehouden. "We hebben wel eens aan opstappen gedacht om nieuwe mensen een kans te geven, maar hij haalde ons dan weer over te blijven. Hij had het als ondernemer soms al moeilijk genoeg met een bestuur boven zich. 'Aan jullie ben ik gewend' zei hij dan en dus zijn we maar gebleven. We hebben ons toen wel voorgeno men gelijktijdig met hem te vertrek ken", zegt Lambert Laurensse. 35 JAAR Op de keper beschouwd zijn de drie vertrekkende heren van het bestuur al zes jaar langer met de t- Vorige week donderdagmorgen werd de nieuwe chef van het poli- n n liedistrict Venray geïnstalleerd. De 39 jarige Jac Rooijmans is de opvolger van Rob Hermans, die bureau naar het district Weert heeft verplaatst. Bij die installatie werd nog eens duidelijk dat met name het veilig- AJi heidsgevoel van de burgers de '9e; nodige zorgen baart. Zorgen bij de politie maar ook bij de lokale overheid. "Veel mensen voelen frjzich structureel onveilig. En dat Oj heef tzyn uitwerking op het socia le en maatschappelijke gedrag van mensen" aldus burgemeester Waals. BEDRIJFSLEVEN De komst van Rooijmans werd breeduit bejubeld. Bejubeld omdat Rooijmans de praktijk ook vanuit een andere hoek heeft bekeken. De fee: hers y laatste jaren was hij werkzaam in de beveiligingsbranche, een branche nauw verbonden aan het politiewerk maar dan vanuit een commerciële invalshoek. Die ervarinen kunnen het district Venray en de regio Limburg-Noord goed van dienst Eijsg|zijn. Burgemeester van Graafeiland lo" van Venlo noemde Rooijmans dan ook een versterking van het management in de hele regio. Regiochef van Baarle was van mening dat het "uitstapje" van Rooijmans de grenzen van het poli tiewerk kan verleggen. Dhr. Heesbeen van de Regionale Dienst Commissie (een soort onderne- Waals bij installatie districtschef Rooijmans: mingsraad) vond het een goede zaak dat de nieuwe districtschef "buiten is wezen spelen" TAAK Rooijmans zal als districtschef een schakel vormen tussen de basis eenheden en de regio. Hij gaat zijn nieuwe funktie bekleden op een moment dat de politie zich, na de grote reorganisatie, aan het herbe zinnen is. Daarbij staat de verbete ring van de politiezorg centraal: doorontwikkelen van die dingen die goed gaan en verbeteren van die zaken waar dat nodig is om zo te komen tot een optimale politiezorg. Politiezorg die ook steeds meer door particuliere instanties wordt overge nomen. Juist dat moet volgens regiochef van Baarle gezien worden als een uitdaging, en niet als een bedreiging. VEILIGHEID In de politiezorg neemt de veilig heid van de burger volgens burge meester Waals ook een centrale rol in. Hoewel de lokale politieke invloed op het politiebeleid niet meer zo groot is als voorheen bespeurt Waals een toenemende politieke belangstelling voor het begrip "veiligheid" in de samenle ving. "Het gevoel niet beschermd te worden, te wonen, werken en recreëren in een onveilige omge ving, neemt ook bij de inwoners van dit district toe, en leidt dus tot plaat sing van het lokale veiligheidsbeleid hoog op de politieke agenda" aldus Waals. Volgens Waals verwacht de burger anno 1995 ook dat de overheid beleid ontwikkeld dat een belangrij ke bijdrage levert aan zijn of haar veiligheid. Waals noemt daarbij vei ligheid een ingewikkeld begrip, dat betrekking kan hebben op verhar ding van de criminaliteit, geluids overlast in de naaste omgeving, ramkraken, de problemen van het drugsgebruik en zelfs op de aantas ting van de ozonlaag. "De burger wordt iedere dag direct of indirect feconfronteerd met dergelijke pro- lemen. Dat baart grote zorgen", aldus Waals GEDRAG Dat onveilige gevoel heeft vol gens Waals invloed op het gedrag van de burgers: winkelcentra wor den gemeden; uitgaan is geen ple zier meer; veel ouderen durven in de avonduren hun deuren niet meer te openen, laat staan de straat opgaan. Volgens Waals wordt de lokale overheid, die dicht bij de burgers staat, zeer direct hierover aange sproken. "Daarvoor is zij ook de eerst aangewezen bestuurslaag om invulling te gteven aan de door bur gers zo gewenste veiligheid. Maar de lokale overheid kan dta niet alleen. We hebben de politie ook nodig. De politie op straat; de poli tie als vertrouwendwekkend rust punt in de hektiek van alle dag; de politie als weloverwogen beleiasad- viseur; de politie als handhaver en uitstraler van het gezag. Op die poli tie zullen wij U de komende jaren aanspreken, mijnheer Rooijmans. U zult ook boeven moeten vangen, maar vooreerst zullen lokaal bestuur en politie moeten samenwerken om de veiligheid voor de burgers te ver beteren" COMMUNICATIE Jac Rooijmans gaf aan dat het dis trict Venray (waaronder de basiseen heden Gennep, Horst en Venray val len) wil werken aan een politieprodukt dat herkenbaar is voor haar inwoners. In de twee weken dat hij al in Venray aktief was heeft hij kunnen constateren dat hij te maken heeft met enthousiaste medewerkers die daar aan bij willen dragen. De aanspreekbaarheid van de politie speelt daarbij een belang rijke rol. Zo zal er meer aan aktieve informatieverstrekking richting bur gers worden gedaan. "Communicatie was nooit het sterk ste punt van de politie. Dat had tot gevolg dat met name negatieve gebeurtenissen breed worden uitge- mete, waardoor slechts een bijdrage werd geleverd aan het negatieve zelfbeeld van de politie" aldus Rooijmans. De burger mag en moet volgens Rooijmans ook over de suc cessen van de politie geïnformeerd worden. "Vooral als dat bij kan dra gen aan het verbeteren van de vei ligheidsgevoelens" Nieuwe schouwburgdirecteur over De Beejekurf: Een van de vrijwilligers ontvangt het certificaat. van Dijk-Vekemans, brengt na een bezoek aan het gezin, vrijwilliger en gezin met elkaar in contact. De tij den die een vrijwilliger beschikbaar heeft kan variëren van enkele uren per 14 dagen tot een aantal dagdelen per week. Gezinnen, waarbinnen men denkt dat via Home-Start ondersteuning kan krijgen, kunnen zich aanmelden bij de coördinator (tel. 14996 b.g.g. 26262). Ook vrijwilligers kunnen zich bij haar aanmelden. De aktie voor het Nationaal Reumafonds in het kader van de landelijke inzameling in de weck van 13 t/m 18 maart jl. heeft in Venray een bedrag opgebracht van ƒ17.259,68, iets minder dan vorig jaar. Het geld wordt o.m. besteed aan wetenschappelijk onderzoek, indivi duele hulp aan reumapaticntcn, aan gepaste vakanties, subsidie aan rcu- mapatientenorganisaties en verenigingen. Het bestuur richt zijn welgemeen de dank tot leden van het plaatselijk comité, tot de kollektanten en tot ieder die door een financiële onder steuning tot het welslagen van de kollekte heeft bijgedragen. Mocht u door omstandigheden de kollektant gemist hebben, dan kunt u alsnog uw bijdrage storten op postgiro 324 of banknummer 70.70.70.848 t.n.v. Het Nationaal Reumafonds te 's- Gravenhage. Wilt u meer weten over het werk van het Nationaal Reumafonds? Bel of schrijf naar: Statenlaan 128, 2582 GW Den Haag. tel. 070-3503231. Het bedrag is bijeengebracht door: Venray-kom ƒ10.508,98 Castenray 375,10 Heide 435,20 Leunen 1.178,65 Merselo 767,25 Oirlo 612,75 Oostrum 1.082,75 Smakt 102,- Veulen 390.90 Vredepeel 215,10 Ysselsteyn 1.591,- Vrijdag werden er weer snelheids- kontroles gehouden. Op verzoek van de dorpsraad van Heide werd in de kom van Heide gekontroleerd. Er werden 35 voertuigen gekontro leerd, daarvan reden er zeven te snel en de hoogste snelheid bedroeg 90 km per uur. Dat op de op- en afrit van de Deurneseweg met de Venloseweg te snel gereden wordt, werd weer eens bewezen; van de 200 gekontroleerde voertuigen reden er 60 sneller dan 60 km per uur, terwijl de toegestane snelheid hier 50 km per uur bedraagt. Als hoogste snelheid werd hier 98 km gemeten. Op de Puttenweg, binnen de bebouwde kom, werd ook op ver zoek van de dorpsraad gekontro leerd. Hier passeerden 207 voertui gen waarvan er 68 te hard reden. De hoogste snelheid bedroeg hier 88 km per uur. Op de Peelweg tussen Ysselsteyn en Vredepeel werd eveneens gekon troleerd. Hier is de toegestane snel heid 80 km per uur. van de 187 gekontroleerde voertuigen (gekon troleerd werd boven 90 km per uur) reden er 34 te hard en de hoogst gemeten snelheid bedroeg maar liefst 144 km per uur. 'COUREUR' KWAM ZICH MELDEN... Tot verbazing van de politieman die de snelheidskontroles uitvoert, zag hij dat degene die het hardste reed, omkeerde en stojge. Hij ver klaarde dat hij de auto had verkocht en hem na een grote beurt nog even aan het uitproberen was. Omdat het kenteken al was overgeschreven, vroeg hij aan de verbalisant om de acceptgiro, want hij wilde de nieu we eigenaar niet met die boete opzadelen. Winkeldievegge aan gehouden Een 18-jarige inwoonster van Zaandam werd door personeel van een warenhuis in de Grotestraat betrapt toen zij een portemonnee ter waarde van ƒ16,- mee wilde nemen zonder die te betalen. Zij werd aan de politie overgegeven die haar na ver hoor en opmaking van proces-ver- baal naar huis stuurde. Diefstal personenauto Een 24-jarige inwoner van Venray had donderdagavond omstreeks 21.00 uur zijn Audi coupe personenauto geparkeerd op de parkeerplaats bij de sporthal aan de Zuidsingel, toen hij een half later terugkeerde was de auto verdwenen. Voor hem een schadepost van ƒ15.000,-. Jachtvergunningen Jachtaktehouders die hun vergun ning hebben ingeleverd en die voor 1 april jl. hadden moeten hebben op gehaald worden DRINGEND ver zocht die alsnog zo spoedig mogelijk op te halen bij het politie bureau aan de Leunseweg. HORECA De Beejekurf noemt De Neef "een grote kans". Dit is 'n behoorlijke stap voorwaarts. Hier krijg ik een bak waar alles kan en staat. Een geweldige uitdaging." Peter de Neef ziet die uitdaging niet alleen in het theatergebeuren. Ook in de horeca-afdeling van de schouwburg ziet De Neef een goede toekomst. Zoals de zaken er nu voorstaan zal de horeca in een bv worden ondargebrachLQpbasis van-, eerlijke concurrentie met de overige horeca in Venray kan daarmee geld in het laatje gebracht worden. Geld waarmee de cultuur in Venray op een nog hoger plan kan worden gebracht. "Theater moet je zien als een totaalgebeuren" laat Peter de Neef weten. "Het gaat niet alleen om het kijken, maar ook om het kopje koffie of het drankje na de voorstelling. Het horecagebeuren in de schouwburg moet je dan ook zien als een uitbreiding van het horeca- aanbod in Venray, een verbetering van het uitgaansaanbod en een aan vulling van de horeca op het Schouwburgplein. Alleen zo kun je de mensen naar het plein trekken om er een gezellig plein van te maken." Volgens De Neef kan dit alleen maar een positieve werking hebben. PROGRAMMERING Over Venray en de schouwburg wist Peter de Neef voorheen al het een en ander. "Ik wist hoe de pro- gramering er uit zag en hoe Venray lag bij de artiestenbureau's. Venray steekt er wat dat betreft met kop en schouders bovenuit. Artiesten komen graag naar Venray. De tech nische faciliteiten zijn prima en er is een goed gastheerschap." Volgens Peter de Neef belangrijke zaken om een goed programma in elkaar te zetten. "En Venray heeft een goed programma. Toch zijn er nog veel mensen die dat nog niet beseffen. Venray kan zich wat dat betreft scharen in het rijtje met grote plaat sen. Ik kijk dan ook wel uit om de vorm van programmering in Venray los te laten". De Neef kan zich dus helemaal vinden in de lijn die de Venrayse schouwburg de afgelopen dertig jaar heeft opgebouwd. Daar waar mogelijk is zal hij die lijn aan vullen, maar veranderen is er niet bij. "Hier is iets moois opgebouwd, afbouw daarvan is niet zo moeilijk, dat is in no-time gebeurt". De Neef voorziet zoiets in Roermond gebeu ren, waar onlangs de Oranjerie ver kocht is aan het v.d. Valk concern. "In Veendam is dat ook gebeurt. Daar gaat het theater nu dicht..." Het programma voor het nieuwe seizoen is nog grotendeels door Cattoir, weliswaar in overleg met De Neef, in elkaar gezet. "Een top- programma met een fantastisch aan bod" aldus Peter de Neef die dat als een soort welkomsgeschenk beschouwt. BEDJE Peter de Neef realiseert zich dan ook goed dat hij wat dat betreft in een gespreid bedje komt. Maar alleen maar slapen is er niet bij. "Dat bedje staat in een slaapkamer waar ik nog wat mee kan doen. De programmering is een prachtige uit gangspositie. De horeca-exploitatie en de verbouwing moeten er toe bij dragen dat de exploitatie op niveau gebracht wordt. "Daar kan ik mijn ideeën in kwijt" aldus De Neef. Al met al wil de Neef zich met hart en ziel in gaan zetten voor de Venrayse schouwburg en, zoals hij zelf zegt, voor het elan van Venray. "Een goed cultureel centrum is belangrijk voor de regiofunktie van Venray". Venray, de Kern Noord-Limburg van de Stichting Down's Syndroom (SDSï organiseert op woensdag avond 26 april een informatie-avond over vroeghulp en PPG (Praktische Pedagogische Gezinsbegeleiding) wat valt onder het werkgebied van de SPD (Sociaal Pedagogische Dienst). Uitgenodigd hiervoor zijn Rini van Engelen en Wilma Visser, bei den orthopedagoog. Zij zijn werk zaam bij de SPD (afd. PPG) in rep. Uden en Venlo en hebben ervaring met vroeghulp. Ouders, verzorgers en andere belangstellenden die hier over geïnformeerd willen worden zijn van harte welkom. De avond wordt gehouden in basisschool De Bongerd, Eikenlaan 1 in Venray, de aanvang is om 20.00 uur, de kosten bedragen ƒ5,- per persoon. Opgave en nadere informa tie bij Franka en René Stevens, tel. 04780-87889. Dinsdagmiddag zijn in het gebouw van de Stichting Thuiszorg Noord-Limburg de eer ste dertien certificaten uitgereikt aan Home-Start vrijwilligers. De twaalf vrouwen en een man heb ben hiermee met succes de voor bereidende cursus gevolgd. De dertien personen gaan ondersteu ning geven aan gezinnen met jonge kinderen en hebben zelf al enige ervaring met het opvoeden en verzorgen van kinderen. Home-Start is een vorm van vrij willige ondersteuning aangezinnen met jonge kinderen (tot 6 jaar) die in een stress-situatie verkeren. Daarbij kan het gaan om overbelasting, teveel aandacht voor een kind, ziek te van ouder of kind, (dreigende) werkloosheid en meer van dit soort omstandigheden. Home-Start is een vorm van hulp verlening die al 20 jaar in Engeland bekend is. In Limburg is in drie gemeenten, waaronder ook Venray met deze vorm van hulpverlening gpstart. In Venray, wordt Home-Start r. uitgevoerd door de Stichting Thuiszorg en het RISC. De steun wordt gegeven door vrij willigers die zelf ervaring hebben in het grootbrengen van kinderen. Daarbij gaat het om mensen met een praktische en creatieve instelling, een warm hart en een goed humeur. De vrijwilligers bezoeken regelma tig het gezin, richten persoonlijke aandacht aan de ouder(s) en vormen zo een mogelijkheia voor de Bestuursleden van het eerste uur stappen in stilte op schouwburg bezig. Lambert Laurensse nam in 1960 al het initia tief tot de oprichting van een cul tuurhuis. In de werkgroep die de stichting voorbereidde namen ook de industriëel Knoet, arts Van Trier en accountant Harrie Hanssen zit ting. De laatste is overigens enkele jaren geleden overleden. Bij de daadwerkelijk start ging het werk comité geluidloos over in het bestuur. Voor de scheidende voorzitter heeft het afscheid een extra lading: op bijna 78-jarige leeftijd legt hij z'n laatste maatschappelijke functie neer. Op de kop af een halve eeuw heeft Laurensse tientallen uiteenlo pende bestuursfuncties vervuld. Voornamelijk in de sociaal-culturele sfeer en in de gezondheidszorg. Tot de vele functies van de oud-bankdi recteur behoren die van voorzitter van het St. Elisabcthziekcnhuis, het Psychiatrisch Centrum Venray (nu Vincent van Gogh), de NLW-bcdrij- ven en de Muziekschool. Laurensse maakte ook nog deel uit van Provinciale Staten en was praeses van harmonie Euterpe. Voor en na heeft hij die functies neergelegd en medio mei draagt Lambert Laurensse ook z'n laatste voorzit tershamer over. Behalve Van Weers, in het dage lijks leven voorzitter van het bestuur van het Vincent van Goghinstituut, bestaat het nieuwe schouwburgbe stuur uit secretaris P. Jansen, mevrouw A. van Oers en de heren Ederveen en Hustings, allemaal uit Venray. Vertegenwoordigers van de regiogemeenten zijn burgemeester Dittner van Vierlingsbeek en B. Derksen (Meerlo-Wansssum). Lid van het nieuwe bestuur is ook kolo nel P. de Vries, commandant van de Groep Geleide Wapens de Peel. Het nieuwe bestuur gaat volgens secretaris P. Jansen volgens een wat ander model werken dan het huidi ge. Het bestuur krijgt het karakter van een Raad van Toezicht, die uit eenvalt in een dagelijks en een alge meen bestuur. Door deze inrichting moet de directie meer armslag krij gen en het bestuur meer op afstand beleid maken en controleren. Het bestuur wordt op korte termijn nog uitgebreid met een vrouw. Hij draait al een maand of twee meei Peter de Neef, nieuwe direc teur van Cultureel Centrum De Beejekurf. Voor zijn voorganger, Romain Cattoir, "valt het doek" volgende week vrijdag voor het laatst. Daarna staat de 39-jarige eii Peter de Neef op eigen benen voor wat hij zelf "een geweldige uitda ging" noemt. Een uitdaging met vooral kansen op het gebied van de horeca. "AMBTENAAR" De carrière van De Neef begint eigenlijk als ambtenaar. Drie jaar p!a lang was hij werkzaam bij de gemeente Rotterdam op de afdeling jevolking. Daarna kreeg hij de kans om als welzijnsmedewerker bij de gemeente Brielle aan de slag te kun nen. "Die gemeente stond op het mnt om een cultureel centrum te jouwen en op te starten. Daar werd ik mee belast". Het opzetten en de exploitatie van het centrum verging de Neef voortvarend, waardoor hij en passant ook maar de sporthal en de kantine er bij moest pakken. Door zijn werk groeide de interesse voor het theater steeds meer. Zo combineerde hij grotere theaterpro- dukties met de exploitatie van de sporthal. Vanuit het cultureel cen trum werd hij toegelaten tot het lan delijk overleg van concertgebouw en schouwburgdirecties, waardoor de theaterbelangstelling alleen maar oter werd. Vervolgens vertrok De Neef naar ïvenaar. "Dat theater bestond igeveer drie jaar maar kende een alse start". Met hulp van enthou siaste medewerkers, het bestuur en de gemeente, heb ik dit tot 'n leuk geheel weten te maken. De schouw burg in Zevenaar was al een grote vooruitgang t.o.v. Brielle. ouder(s) om zaken die spanning ver oorzaken, goed door te kunnen pra ten. In wezen wordt er een vriend schapsband gevormd. Om zich voor deze taak te kunnen voorbereiden hebben de vrijwilli gers een cursus gevolgd. De coördi nator van Home-Start, mevr. Carla «ÜtaM

Peel en Maas | 1995 | | pagina 5