Opbouw van de Over de restauratie van eucharistie of H. Mis het orgel in onze kerk Jongerengroep Venray Katholieke Vrouwen Vereniging Lourdescomité Ouderenbond KB O LVB Venray Sjoelclub Venray Nederlandse Christen vrouwenbond Schutterij 't Zandakker Duivensport Motorcrossers Regio Venray Lopersgroep Peelrunners UW H.S.V. De Roerdomp Ruitersport St. Jan Merselo St.-Petrus'Bandenkerk Financieel orgelnieuws PEEL EN MAAS Donderdag 6 april 1995 - Pagina 17 Op vrijdag 7 april kijken we naar de nlm Witness. Vanaf 19.30 uur staat voor iedere belangstellende jongere de koffie/thee klaar, zodat we even na achten kunnen beginnen met de film. Na de film is er discus sie mogelijk over de naar voren gekomen onderwerpen. Deze avond is behalve voor de leden van de jon gerengroep ook bedoeld voor alle geïnteresseerde andere jongeren. Van harte welkom dus! Plaats: Huiselijke sfeer van Eindstraat 6. Voor nadere informatie kun je altijd bellen naar: José de la Roy, tel. 04780-87573 of Johan v.d. Oever, tel. 08858-4334. Dinsdag 11 april is er een leden avond. Deze avond zal worden ver zorgd door mevr. Jansen-Bergmans. Deze avond zal men weer heerlijk kunnen smullen want er worden koude salades gemaakt, zes soorten. Deze salades zullen op een stencil staan die dan ook iedereen krijgt. Voor de onkosten wordt een kleine bijdrage gevraagd van ƒ5,-. Tevens wordt gevraagd de kosten te voldoen voor de excursie naar de breifabriek, 18 april, ƒ10,-. Men kan zich opgeven voor ons uitstapje 16 mei. Deze reis gaat naar Weert, vandaaruit naar de Biesbosch. De kosten voor 't uit stapje zijn ƒ55,- all in. Graag opge ven voor 12 april i.v.m. reserverin gen. U kunt zich nog steeds opgeven voor de bedevaart van 1-8 juni en 7- 14 sept, per trein, of gaat uw belang stelling uit voor een vlieg- of busreis in plaats van de trein, kunnen wij nog een plaats voor u reserveren. De bedevaart van juni wordt bis schoppelijk begeleid door bisschop F. Wiertz. De erediensten worden opgeluisterd door het Byzantijnse Koor uit Zwaag. Geeft u zich op tijd op dan kunnen we voor u reserveren. Voor alle inlichtingen en eventu ele opgave voor deelname, kunt u zich wenden tot dhr. G. Philipsen, Goudsmidstraat 42, tel. 83575 b.g.g. mw. A. van Stiphout, Clovishof 1, tel. 86721. De zogenaamde Wet Van Otterloo heeft bij veel ouderen een slechte naam gekregen. Volgens deze wet moeten mensen boven de 65 jaar met een inkomen van meer dan ƒ30.950,- zich particulier gaan ver zekeren tegen ziektekosten. Veel mensen, die een inkomen hebben, dat vlak boven de grens van ƒ30.950,- ligt, waren voorheen ver zekerd bij het ziekenfonds. Nu moe ten zij zich tegen een veel hogere premie particulie gaan verzekeren. Er zijn nu al gevallen bekend, waar bij particulier verzekeraars gewei gerd hebben mensen te verzekeren, omdat zij een chronische kwaal heb ben. Ook worden soms bepaalde ziekterisiko's niet verzeker of alleen tegen een extra premie. Als er men sen zijn, die met bovenstaande moeilijkheden te maken hebben worden zij verzocht zich te melden bij een van onderstaande adressen. De KBO zal dan proberen er iets aan te doen. In de Tweede Kamer heeft het Algemeen Ouderen Verbond voor gesteld dat zo spoedig mogelijk door de regering wordt gekeken naar moeilijke gevallen maar de andere politieke partijen wilden daar niet aan mee doen. Ook de Unie-KBO heeft daar op aangedron gen, maar tot nu toe zonder sukses. Hieruit blijkt nog eens, dat het voor de ouderen van groot belang is lid te worden van de KBO. Voor de kon- tributie hoeft u het niet te laten: die is nog geen ƒ1,50 per maand. U kunt zich melden bij onderstaande adressen. Agenda aktiviteiten: 11 en 25 april: Kienen in Het Schuttersveld, aanvang 14.00 uur. De prijzen, die u kunt winnen zijn prachtig en er zijn meer prijzen dan voorheen. 12 april: Muziek en voordrachten in zaal Thielen. Een muzikale middag in de sfeer van Pasen en de lentetijd, aanvang 14.00 uur. Iedereen is wel kom en de toegang is vrij. 27 april: Bustocht naar Brussel. De bus vertrekt om 06.45 uur vanaf het busstation en is om 20.00 uur weer terug in Venray. Er wordt een bezoek gebracht aan de Fabiola tui nen, die buitengewoon mooi zijn. Na het bezoek aan de tuinen is er een rondrit door Brussel onder begeleiding door een gids. U krijgt ook tijd om op eigen gelegenheid in Brussel rond te kijken. Het wordt een bijzonder mooie en interessante dag. Geef u daarom zo spoedig mogelijk op bij een van onderstaan de adressen. De kosten zijn ƒ40,- per persoon. Dinsdag 11 april verwachten wij u allen op de laatste ledenavond van dit seizoen. We beginnen om 20.00 uur in De Volle Maan. Het eerste deel van de avond wordt verzorgd door onze provin ciale voorzitster mevr. Speetjens en consulente Marjeanne Gerrickens uit Roermond. Daarna gaan we gezellig kienen waarbij weer leuke prijzen te winnen zijn. Zo u weet gaan we op dinsdag 25 april weer een dagje uit. We maken een zwerftocht door het land van Breda en de Belgische Noorderkempen. Daar de belang stelling erg groot is gaan we dit jaar met twee bussen. Er zijn nog plaat sen vrij. Als er nog dames zijn die graag mee willen dan kunnen zij zich opgeven bij Riet de Jong, de Gouden Leeuw 178, tel. 88366, of op de ledenavond van 11 april. De kosten bedragen 55,- p.p. Er kun nen ook introducés mee. Van hen wordt een eigen bijdrage van ƒ75,- p.p. gevraagd. Nadere gegevens omtrent de reis worden t.z.t. in dit blad bekend gemaakt. Na de zomervakantie gaan wij als bestuur weer werken aan het nieuwe programma voor 1996. Het is altijd weer een hele klus om een aantrek kelijk en interessant programma samen te stellen. U kunt ons daar mee helpen. Heeft u goede ideeën of suggesties? Schrijf die op en depo neer deze in de daarvoor bestemde ideeënbus op onze ledenavond van 11 april. Wij rekenen op u! Een geweldig sukses om als enig Limburgs team een prijs te behalen van de zeven Limburgse teams die zich geplaatst hadden. Het team Venray II bestond uit Cisca Jacobs, Teng Ewalts, Cora v.d. Voort, Truus Jenniskens en Wiel Lennaerts. werd tweede in de 3e klasse met een gemiddelde van 118.6. In de 2e klasse moest Venray I (Toos en Hans Montijn, Anny v.d. Heijden, Jacqueline Rens, Mien Classens) spelen. Zij werden uitein delijk negentiende met een gemid delde van 119.7. In het open toernooi voor sjoelers en sjoelsters die niet deelnemen aan de NK werd bij de HE Wim Jacobs 7e, gem. 107.5 gem. en Bas Pastors 8e, 106.5 gem. Voor de NK ind. te Barneveld op 22 april hebben zich drie leden van onze club geplaatst t.w. Jacqueline Rens DD, Bas Pastors en Frans v. Soest HE. Dinsdag 11 april is er weer een wandeling gepland. Na afloop gaan we ergens koffie drinken. Vertrek vanaf De Hommel 14.00 uur. Wij hopen op een mooie voorjaarsdag en wij verwachten dat er veel leden meegaan. Geeft u zich wel even bij een van de bestuursleden op. Dit kan tot maandag 10 april. Afgelopen zondag gingen diverse personen van onze vereniging naar de eerste schietwedstrijd om de Schutterskombinatie Noord- Limburg bij de schutterij Sint Jan uit Grubbenvorst. Er werd weliswaar heerlijk geschoten in de felle zon, maar de windvlagen waren verra derlijk. De resultaten waren rede lijk. A: 61p; B. 58p; C. 66d; C2 65p. De Cl behaalde in de C-klasse een derde prijs, terwijl de C2 de vierde prijs wist te behalen. A.s. zaterdag zijn er weer enkele personen op de schuttersweide om mee te helpen aan het seizoenklaar maken van het terrein. Wij verwach ten veel mensen op deze dag. Om 08.00 uur staat de koffie klaar! A.s. zondag gaan wij met zijn allen naar schutterij Sint Martinus Maasbree voor het schieten om de tweede schietwedstrijd van de Schutterskombinatie Noord- Limburg. De aanvang is om 14.00 uur. We vertrekken om 13.15 uur vanuit het gildehuis café de Klomp. We hopen dat wij ook deze wed strijd kunnen voltooien van vier zestallen, 's Morgens zal er op de schuttersweide geoefend worden door diegenen die niet mee kunnen naar Maasbree, aanvang 10.30 uur. Ben op tijd! Maandag 17 april, 2e Paasdag, zal op onze schuttersweide geschoten worden om het Voorjaarskampioenschap van onze schutterij. De schietcommissie zal ongetwijfeld een mooi programma in elkaar zetten. Zondag 23 april zal het Dekenale Schuttersfeest gehouden worden bij de schutterij Sint Sebastianus uit Sevenum..Maandag 24 april wordt de algemene ledenvergadering gehouden in het Trumke, aanvang 20.00 uur. Zondag 30 april zal de Meiboom worden geplant, aanvang 20.00 uur. PDV De Zwaluw Wedvlucht Heverlee, 25 maart: C. v. Vught 1 24; Chr. Gerrits 2 8 13 18 20 23 66 74; J. Gommans 3 22 49 55 57 58 73; P. Smits 4 26 38 80 102; H. Litjens 5 6 10 17 19 21 33 34 84 85 94 101; J. Kerstens 7 53 54 79 90; Verdeuzeldonk 9 81 86 96 103; Jac v.d. Laar 11 16 47 68; G. v. Houdt 12 27 64 92; M. Voesten 14 25 31 52 60 93 104 105; A. Sijbers 15 28 32 44 67 98 99 100; H. v. Elzen 29 30; W. Heynen 35 63; P. Jansen K 36 70; A. v. Gerven 37 45 69 72 77; W. Smits 39 40 61 75 82 95 97; P. v. Houdt 41 42 43 48; J. Derks 46 91; J. Voesten zn 50 51; J. Sijbers 56 65 71; J. Jansen 62; H. Peters 69 83; A. v.d. Munckhof 76; P. Loonen 78; P. v.d. Laar 87; M. Basten. De verantwoordelijken van de vluchtbegeleidingscommissie "van Oost-Brabant zagen zich genood zaakt de vlucht van Mettet op zater dag 1 april wegens slechte weer somstandigheden uit te stellen tot zondag. Ofschoon het in het Frans- Belgisch gedeelte de gehele morgen zwaar bewolkt bleef, klaarde het rond het middaguur op zodat beslo ten werd de duiven om 12.140 uur te lossen. De harde westen wind dreef de duiven met grote snelheid (1794 m/min. 108 km) richting Duitsland, De duiven kwamen - in duiventermen - achterom. De eerste duif arriveerde om 14.11 uur, de laatste prijsduif om 14.21 uur. 1. en winnaar W. Smits 14.1 lu; 2. M. Voesten 14.14u; 3. A. Sijbers 14.12u; 4. P. Loonen 14.12u; 5. J. Kersten 14.12u. A.s. zaterdag vlucht vanuit Hannut, 110 km. Duiven inzetten op vrijdag van 19.00 tot 19.45 uur. Mandendienst: J. Creemers, M. v. Stiphout en Chr. Cuppen. CC Peel en Maas Wedvlucht Heverlee: 1. C. v. Vught Z; 2. H. Jansen W; 3. P. Derix H; 4. Gebr. Tielen H; 5. G. Verheijen H; 6. Chr. Gerrits Z; 7. P. de Bruin B; 8. J. Gommans Z; 9. G. Linders Y; 10. J. Cox Y. PDV De Vredesduif Wedvlucht Heverlee: A. Hendrix 1 5 9 10 13 16; Comb. Verdellen 2 3 7 8; H. Ewalts 4 24 25; J.W. Vermeulen 6; J. Leijssen 11 12; Comb. V.d. Heuvel 14 19 23; M. Kusters 17 18; W. Claessen S 21; H. v. Rijt 15 20 22. Bij de motorcrosswedstrijd te Zeeland wist Maarten v.d. Aa beslag te leggen op een prachtige 15e plaats. Bij de 250 promotie kwam de derde beker in handen van Ed Classens. In de klasse 500 junioren was de 22e stek weggelegd voor Bert v. Well. Komend weekend rijdt de jeugd te Cuyk en zondags zijn er de 250 junioren A, 500 junioren, 125 pro motie, quads, 125 senioren en de 500 senioren te gast. Trainingen: Donderdag 6 april: Interval PHV aan de Dijkerheidcweg. 19.00 uur. Zaterdag 8 april: Wisseltempo's in de Schadijker bossen; vertrek om 16.00 uur vanaf parkeerplaats. Dinsdag: Duurloop, vanwege de zomertijd wordt er weer in de bos sen getraind; start in Meterik vanaf de parkeerplaats van de Schadijkse bossen om 19.00 uur en vanaf de parkeerplaats bij de Steegberg aan de Helenaveenseweg om 19.00 uur. Wedstrijdprogramma: Voor a.s. weekend zijn er geen gegevens over te lopen wedstrijden in de regio. Het weekend daarop zijn er echter weer genoeg: zes stuks. Dus goed trainen! Mededelingen: Nog bedankt voor de geweldige opkomst tijdens de jaarvergadering. De mogelijkheid bestaat nog steeds om deel te nemen aan de star- tersgroep van de Peelrunners. Geert Tielen heeft een programma uitge werkt waarvoor net voor iedereen mogelijk is om hieraan mee te doen. Na de beginperiode van 20 weken is dan iedereen in staat om 50 a 60 minuten aan een stuk te joggen of te hardlopen. De trainingen vinden plaats op donderdag in Horst om 19.00 uur aan de Dijkerheideweg (terrein PHV). Op zaterdag in de Schadijkerbossen, het parkeerterrein aan de Gusscnweg, aanvang 16.00 uur. Tot donderdag 6 april of zater dag 8 april! PEEL EN MAAS WEEKBLAD Zaterdag 8 april koppelwedstrijd Wcllcrlooi Zondag 9 april vijf-dorpenwed strijd Horst. Voor vergunningen: sekretaris H. v.d. Heuvel, Klaproos 1. tel. 11215 of bij Van Grootel Hengelsport. Stationsweg te Venray. Afgelopen zondag werd er een kringwedstrijd gehouden voor paar den en pony's te Castenray. De uit slagen waren als volgt: Paarden: Karin Bouten met Hooghof, klas se B. Ie met 168 punten; Marieke Oudenhoven met Jcroza, B, 1c 177p: Bianca Arts met Iris, B 2e 169p; Jan Janssen met Farrier, L. 3e 170p; Esther van Dongen met Arinka, M2. 1c 341p; Moniek Aapkes met Julioso, springen B, 5c; Ton Arts met Fentcm. springen zwaar, le. Pony's: Petra van Dijck met Leto, B. 4e 156p; Susan Winnen met Beauty, B. 5e 162p; Roel van Haeren met Melle Kaatje, L. 4e 166p; Janinc van Ooi met Hapollo, B, 3e 166p. Pony.spelen: Janine van Ooi met Hapollo, le 145p; Simone van Ooi met Sunny. 2e 143p; Sanne Jacobs met Nicky, 4e 143p; Thijs Kappcl met Charm. 5e 14()p. Inbraken in auto's Er werd door een 34-jarige in woner van Venray aangifte gedaan van inbraak in drie op het parkeerter rein van een bedrijf aan de Henri Dunantstraat geparkeerde personen auto's. De werkwijze van de dader was bij de auto's hetzelfde geweest: het kapot slaan van een ruitje om toegang te verkrijgen. De autoradio's waren verdwenen. Groter was de buit bij een inbraak in de auto die geparkeerd stond aan de Veulenseweg bij de woning van een 24-jarige Veulcnaar. Ook hier was door het inslaan van een ruitje toegang verkregen. Ontvreemd wer den de autoradio met twee boxen, een Ieren jas en diverse gereedschap pen, waaronder een kettingzaag. To tale waarde 2.500,-. Berichten van onze kerkgemeenschap 1995-4 Uit de vastenbrief van de bisschop *...Ik noemde katechese de voe ding die de boom van het geloof nodig heeft om te groeien en vrucht te dragen *...twee initiatieven: de bekende geloofscursus en goed materi aal voor in de school *...een nieuw instituut voor lekenvorming.. die we "katechis- tenopleiding" hebben genoemd ...mannen en vrouwen die zich heel bijzonder willen inzetten voor de plaatselijke geloofsge meenschap o.a. katechese, zorg voor zieken, stervenden, zwakke en zoekende mensen vierjari ge opleiding vasten tijd van bewustwor ding dat we vaak gebroken mensen zijn, vol vragen en pijn, maar ook zoekend naar het Licht van Pasen geloven en verkondigen ..niet gemakkelijk., goede katechese kan een oase zijn Ik vraag U daarom mee te werken *...U een gezegende vastentijd en hoopvol Pasen toewensend Pasen, "licht uit licht Ja, we geven licht door: "Licht uit Licht". We luisteren naar ver halen van gebeurtenissen die van eeuw tot eeuw, van vader op zoon, van moeder op dochter, van generatie op generatie zijn doorverteld. Verhalen en gebeur tenissen die mensen raken in hun eigen verhaal, als hun eigen ver haal, als hun eigen geschiedenis. We nodigen u van harte uit hier bij aanwezig te zijn, het hoogte punt van ons kerkelijk jaar: Witte Donderdag 19.00 u: het Laatste Avondmaal met voetwassing Goede vrijdag 15.00 u: Overweging van de Kruisweg; 19.00 u: Lijden en sterven van Jezus plechtig herdacht Paaszaterdag 21.00 u Viering van Jezus' verrijzenis We mogen erbij zijn om te horen hoe chaos, leegte, verdriet en pijn werden tot een nieuwe schepping, een nieuw begin, teken van hoop PASEN De Heer is verrezen, alleluia Mensen die slaaf waren, mensen die geknecht werden, mensen die geen uitweg meer zagen, mensen die hun hoop verloren zagen gaan, mensen die dachten dat er nooit meer iets nieuws onder de zon zou zijn, die mensen staan op, die mensen vatten moed - hoewel aarzelend, twijfelend en ongelovig soms nog- Die men sen vinden een nieuwe weg. Want "de Heer is verrezen Hij is niet dood Hij gaat voor jullie uit Er zal opstanding zijn, verrijzenis. Leven het leven En 2. De dienst van het woord Hebben we vorige keer gekeken naar de inleiding, nu dan de Dienst van het Woord. Deze is zeer belang rijk. Het gaat om Gods Woord zoals dat tot ons komt via de H. Schrift, de Bijbel. Zijn wij, mensen, niet in wezen antwoord God sprak, en de schepping was er, de mens was er, als antwoord op Gods scheppend woord. Geen wonder dat Gods woord belangrijker is dan onze mensen-woorden. Het gaat God om ons "heil", ons heelzijn, ons geluk; daarom willen we naar Hem luiste ren, omdat het ons goed doet: het is Goed Nieuws, een Blijde Boodschap De Dienst van het Woord ont breekt sinds het laatste concilie bij geen enkel sacrament meer. In deze hebben we duidelijk geleerd van de protestanten, die Gods Woord steeds al een grote plaats geven bij hun zondagse eredienst. De Dienst van het Woord is opge bouwd als een dialoog tussen God en ons, mensen. In HH. Missen met kinderen kan men veel aanpassen, maar het is goed om die structuur van de dialoog toch te bewaren. De structuur is duidelijk: God begint met spreken, de "eerste lezing op Zijn woord ("Zo spreekt de Heer antwoorden wij met een tussenzang ons antwoord op Gods woord. De tweede lezing laten we in de Grote Kerk meestal achterwege omdat dit wat veel wordt: de Kerk stelt ook dat iedere pastoor dit zelf mag bezien. Dan luisteren we naar Gods Woord zoals dit tot ons komt door Jezus, het "Woord dat vlees gewor den is": het Evangelie. In feestelijke HH. Missen wordt dit Evangelieboek geflankeerd door kaarsen en wordt het boek vaak bewierookt. De preek of "homilie" wil een uit leg zijn en tevens een vertaling naar het hier-en-nu: wat heeft Gods woord mij nu te zeggen, in deze tijd en deze omstandigheden Als we dit alles gehoord en overwogen heb ben, kunnen we alleen maar ant woorden met geloof, hetgeen we uiten in de geloofsbelijdenis (latijn: Credo) We kennen daar meerdere teksten voor. Omdat dit ons ant woord is op Gods woord getuigt het van weinig liturgisch gevoel als de geloofsbelijdenis wordt overgesla gen: op zondagen en hoogfeestda gen is het daarom verplicht. En ten slotte volgt de voorbede: dat is niet meer maar ook niet minder dan het aangeven van intenties om voor te bidden. Ze beginnen dan ook steeds met (bidden we) voordat bidden we voor alle christenen; dat ze onder leiding van Gods Geest en luisterend naar Zijn woord groeien tot eenheid Natuurlijk is het goed om in de voorbede ook te kij ken over de grenzen van onze eigen gemeenschap heen: de wereld, onze maatschappij., minderheidsgroepen, zieken enz. enz. Volgende keer zullen we het heb ben over het derde onderdeel: de Dienst van de (Altaar-) Tafel. Gedoopt Jessie Druiven, Gasstraat,Myrthe Hollanders, Penningkruid, Joris Elderkamp, Gentiaan, Cas Goossens, Stationsweg, Jordi v.d. Ende, Klaproos, Meander Jeurissen, Marjolein, Mark Lucassen, Gentiaan, Rick Lucassen, Gentiaan Bram van Soest, Marjolein, Sophia Nabuurs, Sterremuur, Jouke Smits, Sleutelbloem, Tom Driessen, Zandbleek Hart hebben voor de ander vanuit onze verbondenheid met De Ander: wezenlijk voor ons christen-zijn. Jullie ouders en peetouders hebben beloofd, dat zij dit jullie zullen leren...door hun woord...door hun voorbeeld... Jullie zullen dan ervaren, dat dit inderdaad Goed Nieuws, een Blijde Boodschap...in het Grieks: Evangelie is; Proficiat, en welkom in onze geloofsgemeenschap! KORTE HISTORIE EN BOUW VAN HET ORGEL In tegenstelling tot het majestueu ze kerkgebouw is ons orgel van recentere datum. Het is gebouwd in 1955. Omdat het oorspronkelijke orgel in de tweede wereldoorlog tel oor is gegaan, moest er na de oorlog een nieuw instrument worden gebouwd. Gebr. Vermeulen uit Weert was de firma die dit enorme instrument indertijd tot stand bracht. De bou wer van toen verricht ook nu de res tauratie. Zij behoren tot die orgelfir ma's in ons land, die ook internationaal, zowel als bouwers van nieuwe, alsmede als restaura teurs van oude orgels een naam hoog te houden hebben. Het is een - voor die tijd het meest voorkomend - zogeheten elektro-pneumatisch systeem. De pijpenkas is - nogal opmerke lijk - tamelijk ondiep,vooral veroor zaakt door het niet al te grote oksaal. Om toch de - gezien de 'muzikale' omvang van het instru ment - vele pijpen kwijt te kunnen, is indertijd het orgel vooral in de hoogte gebouwd. Het bevat drie klavieren (manu alen in orgeltermen) en pedaal. Deze vier delen zijn boven elkaar gebouwd. Het zogeheten hoofdwerk het onderste manuaal) zit in het midden van de kas. Het zwelwerk (=het bovenste manuaal) onder en net positief (het middelste manuaal) helemaal bovenin. De pijpen voor Het saldo voor de restauratie groeit gesta- f^\ F1 95.000,- dig! Met carnaval heeft de extra kollekte ƒ1.100,-opgebracht. Iedere laatste zondag van de maand wordt bij de uitgang van de kerk geld ingeza meld voor ons orgel. De huidige stand van zaken: ƒ35.920,-. Ons speciale nummer: 57.97.73.701 t.n.v. ƒ35.920,- Kerkbestuur, inz. Orgelfonds. de pedaalregisters zitten aan weers zijden van het hoofdwerk. De pij pen, die zichtbaar zijn aan het front van de kas, zijn deels voor de sier en funktioneren dus niet, maar de ande re komen wel tot klinken. Bij elkaar bevat het orgel zo'n veertigtal registers, die via meer dan 2.000 pijpen in fraaie klanken worden omgezet. De pijpen zijn gemaakt van ver schillende materialen mede afhan kelijk van het klankresultaat dat de bouwer wilde bereiken. Hout, metaal en zink zijn gebruikt. WAAROM DEZE GROOTSCHEEPSE RESTAURATIE? Eigenlijk moeten pijporgels - zoals ook bv. auto's onderhouds beurten nodig hebben - eens per 25 tot 30 jaar een grote onderhouds beurt ondergaan. Noodzakelijke reparaties worden dan verricht, ver sleten materialen vervangen, en vooral dienen ze dan grondig te worden schoongemaakt. En daarna weer geheel opnieuw gestemd. Uiteraard zijn een of twee-jaarlijkse stembeurten daartussendoor aan de orde. Ons orgel is dan ook op de aller eerste plaats aan een grondige schoonmaak toe; pijp voor pijp Pijporgels kennen twee grote vij anden: stof en temperatuurswisse lingen. Naast al het pijpwerk zitten er vele elektrische kontakten in de speeltafel, bevat het orgel vele mechanische delen en maar liefst drie machines, die verantwoordelijk zijn voor de windvoorziening. En dat is nog niet alles. Daar is ook nog het vele - sterk uitgedroogde - hout werk, dat moet worden gekontro- leerd op houtworm en waar nodig behandeld. Alle membranen moeten worden vervangen. Diverse - met name de grotere - voeten waarin de pijpen staan, zijn dermate slecht, dat ze er uit dreigen te vallen. Vanwege dat gevaar is een paar jaar geleden een aantal pijpen met touwen vast gebonden Sommige frontpijpen IN 1995 NAAR LOURDES MET DE LIMBURGSE BEDEVAARTEN In mei, juni, september en oktober zijn er reizen naar Lourdes.De rei zen zijn voor gezonde deelnemers en eveneens voor zieken.Uitgebreide informatie Limburgse bedevaarten, Bredestraat 13,6211 HA Maastricht zijn ingezakt. Het pneumatische systeem, waar mee de jaloezieën van de zwelkast worden geopend en gesloten, werkt niet goed meer. Dat is, zeg maar, een soort vertikaal opstaande rij deuren, die door middel van een zwelpedaal tijdens het spelen kun nen worden geopend en gesloten om zo verschil te maken tussen hard en zacht. De laatste jaren was het orgel dan ook - zelfs na een stembeurt - tame lijk snel weer ontstemd; er waren toetsen of hele registers, die het dan wel en dan niet deden; sommige tonen waren zo ontstemd, dat ze niet meer te gebruiken waren en ga zo maar door. De lezer die dit alles overziet, zal begrijpen dat zo'n karwei een grote dosis - veelal handmatig - vakwerk van hoog niveau vereist en derhalve veel tijd en daarom ook veel geld kost. Een bedrag van tegen de twee ton is dan niet vreemd meer. Het is het behoud van een kostbaar instru ment. Ter vergelijking: een nieuw orgel kost iets tussen de 20.000 en 30.000 gulden per register Ook al is deze Vermeulen geen historisch monument,wij kunnen wel degelijk spreken van een kultu- reel monument van allure, waar we als (kerk)gemeenschap trots op mogen zijn. Dat het geen historisch monument is, heeft jammer genoeg wel tot gevolg, dat de subsidiemogelijkhe den beperkt zijn. Eigenlijk is er alleen sprake van een relatief bescheiden bijdrage van het bisdom. De laatste instantie dient overigens ter advisering te worden ingescha keld alvorens definitieve plannen kunnen worden uitgevoerd. Dat is medio juli 1994 geschied. Dat het kerkbestuur waarachtig niet over een nacht ijs is gegaan, moge o.a. blijken uit het gegeven, dat de termijn tussen het uitbrengen van de offerte van de firma Vermeulen en de konkrete start van de werkzaamheden 16 januari jl. (ook al zijn daar meer redenen voor aan te geven) exact een jaar bedraagt. De heer Vermeulen heeft gegaran deerd, dat de klus voor Pasen geklaard zal zijn. Uw organist Jack Gardeniers Blitterswijck 21/2 1995 COLOFON INFO OVER DE ST. PETRUS BANDENKERK EN HET DEKE NAAT VERSCHIJNT OM DE VIER WEKEN. REDAKTIE-ADRES: NIESSEN- STRAAT 9, 5801 RN VENRAY OF DEKEN COENEN, EIND- STRAAT 6 VENRAY OPDRACHTGEVER: KERKBE STUUR ST. PETRUS BANDEN

Peel en Maas | 1995 | | pagina 17