venray 9 april PEEL EN MAAS Stadswachten willen bijdragen aan een veiliger Brukske Mode met achtergrond in De Bonte Koe Wendy van Ooi Nederlands kampioene handboog Brandweer Rank Xerox Limburgs kampioen Politiesurveillanten 'opvallend' aanwezig van 12.00 tot 17.00 uur Reizigers vertellen in Dingus Sigarenhuis Jansen WINKELCENTRUM Verkeers ongelukken met gewonden Gevoelige klap voor drugshandel Vermist meisje in Venlo aangehouden Venraynaar ontwierp affiche Rio-aktie oor RIO WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Onlangs wist de 15-jarige Wendy van Ooi van handboog sportvereniging Diana opnieuw een nationale titel te behalen. Alweer de derde sinds zy aan deze sport doet. Wendy van Ooi behaalde de titel tijdens het nationaal kampioenschap Indoor handboogschieten in Middelbeers. Wendy begon nogal gespannen aan het toernooi maar na het inschieten, waarbij ze 59 van de 60 punten behaalde, waren alle zenuwen verdwenen. Na 30 pijlen op de 25 meterbaan had Wendy van Ooi 263 punten, en lag ze negen punten voor op haar naaste concurrente. Op de 18 meter baan behaalde Wendy 262 punten en bouwde ze haar voorsprong met nog eens 15 punten uit. Wendy van Ooi heeft al menige titel en de daarbij behorende medailles en bekers in de prijzen- kast staan. In 1991, ze was 11 jaar, begon zij met de handboog sport, en al snel kreeg pa er ook zin in, maar de ster van Wendy klom net even iets sneller en iets makkelijker. In de aspirant klasse waarin ze toen nog schoot wist al snel heel Handboog sportend Nederland dat bij H.B.S.DIANA een kampioene in spe aanwezig was. In die tijd schoot ze nog op de 18 meter en in 1993 waren de eerste titels al binnen; Limburgs Kampioen en ook Nederlands kampioen van de aspi ranten. Maar Wendy wilde verder en na de overstap op de junior klasse ging deze 'top schutster in de dop' meedoen aan de FITA ronden en in 1994 wist zij de Limbugse kam pioenschappen FITA te winnen. Deze diciplinc staat gelijk aan de Olympische dicipline. Haar doel is zoals ze zelf zegt Presteren om in de selectie van het Olympische team te komen, en dan uitzending naar de Olympische Spelen. Op de provinciale brandweerwed- strijden op zaterdag 1 april te Brunssum eindigde de ploeg van Rank Xerox als eerste van de acht deelnemende ploegen. Doordat alle ploegen het objekt anders bespeel den "dan de wedstrijdleiding had gedacht, kregen alle ploegen na 40 minuten het sein dat ze nog vijf minuten hadden om het objekt af te sluiten en op te ruimen om vervol gens na 45 minuten afgefloten te worden en verdere beoordelingen buiten de beoordeling vielen. Vier ploegen hadden de brand niet uit of de slachtoffers niet of onveilig gered en vielen daardoor buiten de prijzen volgens de jury. Tenslotte waren er maar vier ploe gen die volgens de regels het objekt bestreden hadden, doch die op tijds overschrijding werden afgefloten, nl. brandweer Susteren, Rank Xerox, Ned Car en de bedrijfsbrand weer van Hoechst Weert, die in aan merking kwamen voor de prijzen. Om de spanning nog een beetje op te voeren werd vervolgens de bevel voerders van de plaatsen 4 t/m 8 naar voren geroepen: brandweer Horst, Ned Car, Heythuysen, Echt en Roggel, daarna de tweede plaats: brandweer Susteren en vervolgens de derde plaats voor de bedrijfs brandweer Hoechst en als eerste de bedrijfsbrandweer van Rank Xerox Venray. De plaatsen 1 en 2 geven recht van deelname aan de gewestelijke brandweerwedstrijden op 17 juni te Fijnaart. In april vallen er tien extra Paasprijzen! Koop nu een Staatslot en maak óók nog eens kans op één van de tien Nissan Micra's. Koop uw Staatsloten bij: Grote Markt 22 Venray Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij. Het was weer goed raak in maart. Winnaars van f 25.000,- f 20.000,- en f 5000,- van Harte Proficiat Sinds 20 maart jl. de politie in Venray versterking gekregen beeft van drie politiesurveillanten lykt deze inzet ai enig effekt te hebben. Zo is al van de zijde van de winkeliers opgemerkt en aan de politie doorgegeven dat er minder gefietst wordt in het voetgangersgebied van het centrum. De drie politiesurveillanten zullen voor 80% op straat te vinden zijn, zeker ais er evenementen, markten of kermissen zijn. Het drietal zal in Venray ingezet worden. Indien gewenst en mogelijk kunnen zij ook in Horst of Gennep ingezet worden. Vrijdagavond werd tijdens de koopavond door de surveillanten gekon- troleerd op het fietsen in het centrum. Veertien fietsers en bromfietsers weten inmiddels dat het daar 'duur fietsen' is. Die kregen een 'mini'-pro- ces-verbaal aangeboden. Het is overigens niet zo dat de drie een 'heksen jacht' of 'bonnenjacht' ontketenen, maar ze zullen zeker laten zien dat ze aanwezig zijn. Het dnetal heeft een kontrakt van zes jaar. De mogelijkheid is niet uitge sloten dat, indien er vakatures zijn binnen de reguliere politie, dat ze daar naar kunnen solliciteren en hun sollicitatie met voorrang behandeld zal worden. Mocht het kontrakt aflopen dan bestaat de mogelijkheid dat dit ^verlengd wordt.y Vrijdagmiddag ontstond er op de Wanssumseweg, ter hoogte van Nieuw Spraeland een verkeersonge luk tussen twee personenauto's, waar het gelukkig bij materiële schade bleef. Terwijl die personenauto's nog op de plaats van de botsing stonden kwam een personenauto, bestuurd door een 36-jarige inwoner van Meerlo aanrijden. Die stopte voor de auto's, maar een 31-jarige bestuurder van een personenauto uit Venlo, die achter de Meerlonaar reed, merkte een en ander te laat. Hij kon zijn auto niet meer tijdig tot stilstand brengen. Bij de botsing liep de Meerlose bestuurder nekletsel op waarvoor hij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Zaterdagmorgen had een 41-jari ge bestuurster van een personenauto uit Groeningen op de Geysterseweg in Oostrum teveel aandacht voor haar 7-jarige dochter, die bij haar in de auto zat, dan voor de weg. Gevolg daarvan was dat haar auto op het andere weggedeelte terecht kwam. Zij botste frontaal tegen de personenauto, bestuurd door een 62- jarige inwoner van Geysteren. Alle drie personen moesten voor behan deling van de opgelopen verwondin gen naar het ziekenhuis worden ver voerd. 1 In Venray vindt op zondagmid dag 14 mei de tweede Reizigers Info-middag plaats. De organisa toren, jongerencentrum Dingus en de stichting CultuRooy willen hiermee de reislustige die nog op zoek is naar 'de vakantie' een stukje op weg helpen. Het accent ligt vooral op aktieve reisverha len. Minder vanuit het glossy reis- folder-gebeuren maar meer van uit de eigen ondernemingslust. Met een vliegticket, een rugzak en veelal de Lonely Planet als basis. De organisatie heeft, om te begin nen, een aantal Venraynaren uitge nodigd die hun eigen ervaring komen vertellen over hun reis en/of verblijf in het buitenland. Nu al staat vast dat er spreekbeurten gehouden worden over wandelen in Nepal, een tocht dwars door Zuid-Amerika, een bezoek aan Zuid-Afrika, het route 66-gebeuren, met Huskies over de besneeuwde Noordpool en een lan ger bezoek aan India. Deze voor drachten zullen worden ondersteund met dia's, film of video. Na afloop van de voordrachten kan er met de speker/spreekster van gedachte gewisseld worden over de wijze van reizen, inentingen en allerlei andere praktische zaken. De organisatie is nog op zoek naar personen die in het laatste jaar een niet alledaagse reis hebben onderno men, daar dia's en/of videobeelden van hebben gemaakt en hierover een spreekbeurt/presentatie willen ver zorgen tijdens deze tweede Reizigers Info-middag. In ieder geval wordt nog gezocht naar een verslag over het lopen van (een gedeelte van) het Pieterpad; een Interrail-tourverslag; een verblijf van een jaar in het buitenland op een High School of au pair bijvoor beeld; een recent bezoek aan Vietnam eventueel in kombinatie met Laos/Cambodja en een tuinen- of kastelentrip. De Reizigers Info-middag vindt plaats in het jongerencentrum Dingus aan de Hoenaerstraat en is voor iedereen toegankelijk. De voordrachten nemen steeds zo'n 40 minuten in beslag. Per blok-uur kan de bezoeker kiezen uit drie verschil lende reisverhalen. Ook al is reizen 'booming busi ness' en lijkt het of iedereen dit jaar al twee keer naar Verweggistan is geweest, reizen blijft een persoonlij ke ervaring. De reiziger bepaalt zelf de waarde van haar of zijn vakantie. Uiteindelijk bepaalt u dus ook zelf of uw reis al dan niet alledaags was. Wilt u meedoen aan of wilt u meer informatie omtrent het ver tellen van zo'n reisverslag dan kunt u kontakt opnemen met Harrie Driessen, tel. 83293, Jan Fleurkens, tel. 88576 of met Jan Verheijen, tel. 87941. Op verzoek van de regiopolitie van het distrikt Venray werden in Rotterdam een 48-jarige Venraynaar en een 42-jarige inwoner van Rijckevoort aangehouden. Zij had den 100 gram heroïne in hun auto. De twee kwamen net van een 34- jarige Rotterdammer af. Die Rotterdammer werd eveneens aan gehouden. Daarop volgde een huiszoeking op het adres van de Venraynaar. De echtgenote werd daarbij eveneens aangehouden. Of er in de woning drugs zijn aan getroffen wilde de politie ons voor alsnog niet mededelen. Wel is het bij de politie bekend dat vanuit de woning in Venray handel in hard drugs plaats vond. De 34-jarige Rotterdammer stond bekend als de leverancier van de Venraynaar en van de inwoner van Rijckevoort. Met de aanhouding is een gevoeli ge klap toegebracht aan de drugs handel in Venray en omgeving. Het onderzoek is nog niet afge rond en zal in nauwe samenwerking met de IRT uit Arnhem worden voortgezet. Alle verdachten werden donder dag voorgeleid aan de officier van Justitie en in bewaring gesteld. Afgelopen weekend kon de regio politie van Venlo in een aan de Kaldenkerkerweg gevestigde privé- club, naar aanleiding van een tip, de 15-jarige Yajaira Beatista Marmollejos aanhouden. Het meis je, leerlinge op een Blerickse school, haa op 23 februari jl. de ouderlijke woning aan de Veltumse Kleffen verlaten. Zij was niet in het bezit van haar paspoort en geld. Omdat ze al eerder van huis was weggelopen, werd aanvankelijk nog gedacht dat ze wel weer zou terug keren. löen dat op 11 maart nog met was gebeurd werd aangifte bij de politie gedaan omdat een misdrijf niet uitgesloten werd. De politie liet vorige week haar signalement uit gaan. Aan de hand daarvan kreeg de politie vrijdag enkele tips binnen waarvan er één waardevol bleek. Het meisje is na verhoor overge geven aan haar ouders. Niemand minder dan de oud brandweercommandant van Rank Xerox, Gerrit de Groot, heeft het bijzondere affiche en logo ontwor pen van de aktie 'Venray voor Rio'. De Groot heeft zitting in het comité van aanbeveling en is een van de werkers achter de schermen. De Groot heeft het silhouet van de vermoorde straatkinderen bij de Candelaria-kerk in Rio de Janeiro als uitgangspunt genomen in kombi natie met het embleem van de femeente Venray en de Venrayse ijen. Twee jaar geleden werden bij de Candelaria-kerk namelijk acht onschuldige slapende straatkinderen door huurmoordenaars doodgescho ten. Straatkinderen en straathoek werkers van de organisatie van pater Cox hebben op de bestrating voor de kerk met rode verf de acht sil houetten van de vermoorde kinderen geschilderd. 'De foto die de Venrayse fotograaf Gé Hirdes hier van in Rio heeft gemaakt inspireer de mij voor het logo', legt De Groot uit. De organisatie van pater Cox ervaart nog regelmatig dat straatkin deren in koelen bloede worden neer geschoten. Op het logo is verder een straatkind afgebeeld die zijn hand uitsteekt naar een aanvliegende Venrayse bij. De stichting 'Venray voor Rio' hoopt dat deze symboli sche afbeelding'de Venraynaren zal inspireren ook de helpende hand toe te steken naar het straatkind. EEN LEVEN VOOR(STRAAT)KINDEREN DONDERDAG 6 APRIL 1995 Nr. 14 HONDERD ZESTIENDE JAARGANG Eindelijk is het zover dat in het Brukske drie stadswachten operatio neel zijn geworden. Sinds afgelopen maandag is het blauw op straat in Venray uitgebreid met de drie stads wachten. Het zijn de 31-jarige Andrea Schulz, de 48-jarige Ans Schraal en de 34-jarige Sjaak ThuyK. Maandagmorgen begonnen ze met hun 'rondje Brukske' waarbij ze, zoals ze het zelf uitdrukten, met warmte werden ontvangen. Maandagmorgen kwamen er bij de mentor van de stadswachten, bri gadier Werner Paffen, al diverse telefoontjes binnen van wijkbewo ners die blij waren dat de stads wachten er zijn en hoopten dat het nu in het Brukske veiliger zal gaan worden. SOCIALE VERNIEUWING Al in 1992 werd in het kader van de Sociale Vernieuwing de mening geuit om in Brukske'stadswachten aan te stellen. Steeds meer bewoners voelden zich onveilig, voor het zover was moesten er nog vele hin dernissen overwonnen worden. Oorspronkelijk was het de bedoe ling om daar twee vrouwen, die langdurig werkloos waren, voor in te zetten. Door allerlei omstandighe den kwam dit niet van de grond: sol licitanten haakten af of ze kwamen niet door de selektie. Het aanstellen van een wijkagent door de politie om zo dc veiligheid te verbeteren, kon door de reorgani satie bij de politie niet gerealiseerd worden. BIJDRAGE Vervolgens werden de selektie- mogelijkheden verruimd. Dat was het sein voor de dames Schulz en Schraal en voor Sjaak Thuyls, alle drie in het Brukske woonachtig, om zich aan te melden. Alle drie eigen lijk met dezelfde motieven. Zij wil len 'een bijdrage leveren om dc leef baarheid in het Brukske te verbeteren'. De laatste jaren is door met name de kleine criminaliteit de sociale onveiligheid toegenomen. Het drietal doorstond de selektie en zij gingen vervolgens drie maan den op kursus in Weert, samen met i negentien andere aspirant-stads wachten. Het Venrayse trio is tijdens die opleiding verschillende malen door de kursusleiding als voorbeeld gesteld, vanwege hun hoge motiva tie en inzet. TAKEN De taak van de stadswachten is een preventieve taak; informatie verstrekken en verwijzen, signale ren van onveilige situaties in dc wijk; toezicht houden. AI hebben stadswachten geen opsporingsbe voegdheid, zij zijn er wel in getraind zodat zc bij het op heterdaad konsta teren van een misdrijf adekwaat kunnen handelen. De stadswachten dragen geen wapens of handboeien maar staan wel in direkt kontakt met het politiebureau, vanwaar, indien dat nodig is, de stadswachten onmiddellijk van assistentie worden voorzien. De stadswachten hebben een breed scala aan taken. Een greep daaruit: het verlenen van eerste hulp bij ongelukken; voorkomen van kleine criminaliteit; het vervullen van een signaalfunktie richting overheid en politic; het leveren van een bijdrage aan de openbare orde; het toezicht houden op een schone wijk; het toezicht houden op het juist aanbieden van huisvuil; het toezicht houden*^ de toestand van het straatmeubilair; de inspektie van de openbare verlichting, etc. INSTALLATIE Hedenmorgen heeft wethouder De Loo de stadswachten in het wijk- gebouw De Kiosk, officieel geïn stalleerd, in het bijzijn vag afgevaar digden van het Wijkplatform. de Wijkraad, de gemeente en de politie. Tweede activiteit 'De Bonte Wereld' Dinsdag 11 april wordt in café De Bonte Koe de internationale confec- tie-industrie onder de loep geno men. Dat gebeurt tijdens een mani festatie onder het motto 'stof tot nadenken'. Vervolgens wordt getoond dat het ook anders kan: een kleurrijke presentatie van mode en modestoffen afkomstig uit landen van de derde wereld, waarvoor de producenten een eerlijke prijs heb ben ontvangen. De manifestatie wordt gehouden in het kader van de actie 'Mode met motief'. Voor de organisatie tekenen de stichting Oikos, de Wereldwinkel Venray, de werkgroep Mondiale Vorming en café De Bonte Koe. Aan de hand van een diaserie wordt getoond op welke manier bloezen, T-shirts en andere kle dingstukken worden vervaardigd en welke weg ze soms afleggen. Het is vaak een verhaal van illegale wer kers, kinderarbeid, slechte arbeids omstandigheden en lage lonen. De kleding wordt niet zelden in delen gemaakt in verschillende landen in de derde wereld of Oost-Europa. Tegenover deze praktijken staat het streven om de producenten voor hun produkten een goede prijs te betalen en te kiezen voor een duur zame in plaats van een wegwerpsa- menleving. Dat met de zo tot stand gekomen stoffen eveneens fraaie en kleurrijke mode te maken is wordt na de pauze getoond. De stoffen, afkomstig van Doupion Wereldstoffen uit Eindhoven, wor den in een modeshow getoond en zijn ook te koop. LAGE DREMPEL De kleurrijke modeshow, met stof tot nadenken, is de tweede activiteit die onder de noemer 'De Bonte Wereld' plaatsvindt. De samenwer king tussen Oikos. Wereldwinkel, werkgroep Mondiale Vorming en café De Bonte Koe, dateert van maart 1994, toen onder dezelfde naam een politiek café werd gehou den over racisme. Dat beviel derma te goed, ongeveer 80 mensen woon den de avond bij, dat besloten werd om meer activiteiten samen te ondernemen. De drie organisaties vinden vooral dat ze via café De Bonte Koe een ander publiek berei ken, omdat de drempel nu eenmaal veel lager ligt. Ans van Oers van de werkgroep Mondiale Vorming voegt daar aan toe dat de activiteit haar groep bovendien nieuwe leden heeft opgeleverd. De werkgroep Mondiale Vorming is een plaatselijke werkgroep die zich ten doel heeft gesteld de Venrayse bevolking bewust te maken van het feit dat ons doen en laten een rechtstreekse relatie heeft met de armoede in andere landen. De werkgroep heeft een directe rela tie met de gemeente Venray en voert het gemeentelijk ontwikkelingssa menwerkingsproject in het Braziliaanse Divinolandia uit. Uit één van de eerdere projecten van de werkgroep Mondiale Vorming, de manifestatie 'Honger hoeft niet', ontstond in 1989 de Wereldwinkel Venray. Net als de andere 375 gelijksoortige winkels verkoopt de Wereldwinkel produk ten van producenten uit arme lan den, die daarvoor redelijke prijs ont vangen. Bekendste artikel uit het assortiment is de Max Havclaar-kof- fie, die inmiddels ook op de schap pen van supermarkten te vinden is. Als dat ook met dc andere produk ten van de winkel gebeurd is, is het doel van de Wereldwinkel bereikt. De stichting Oikos is geen plaat selijke. maar een landelijke stich ting. Het kantoor voor Zuidoost- Nederland is gevestigd aan de Oostsingel 37a. Oikos staat voor Oecumenische Ontwikkelingsorganisatie cn houdt zich bezig met cursussen, voorlich ting en begeleiding van groepen op het terrein van ontwikkelingssamen werking en mondiale vraagstukken. De vierde partner in De Bonte Wereld is café De Bonte Koe. Dit café heeft in het verleden al laten zien graag meer te willen zijn dan een plek waar drank en gezelligheid worden verkocht. Dc Bonte Koe biedt daarom ruimte en medewer king aan andere initiatieven die het cafc de moeite waard vindt. De tweede activiteit in het kader van Dc Bonte Wereld begint dinsdag om 20.00 uur. De toegang is gratis.

Peel en Maas | 1995 | | pagina 13