291 De "Atoomschuilkelder" is uit de tijd 7 Gouden bruidspaar in Leunen IWOONHUIS Open dag in milieustal Directeur Bedrijven Rabobank Zevenrode viert 25-jarig jubileum uw kleding is 't waard STOM E RIJ Gimsel Natuurvoeding de smaak van de toekomst! '98 Leden bijeenkomst PvdA Venray J'na epEEL EN MAAS Donderdag 30 maart 1995 - Pagina 9 COMMUNICATIE sluis komen we in een ruimte waar nu al te zien is waarvoor de noodbe stuurspost gebruikt gaat worden: magazijn. Er staan al diverse archiefdozen opgesteld. Rechts een heuse nooduitgang. Via een donkere koker komt men uit op een grasveld je nabij het "voormalig atelier van Mere Ancilla" en de Engelse Tuin. KLOPPEND HART "Dit is het kloppend hart van de kelder" laat Gommans weten. Achter een deur ligt openbaart zich een ketelhok. Links staat een grote watercontainer en een verwarmings ketel. Verder is er een eigen stroom voorziening en apparatuur om de lucht te verversen. Verversen is een zwaar woord want het is warm in de ruimte en van "verse" lucht is nau welijks sprake". Op een schap lig gen de stille getuigen van een atoomtijdperk dat nog niet zo lang achter de rug is: helmen, laarzen en wat gereedschap. Aan de muur han gen pikhouwelen en aksen. "Vanuit deze ruimte wordt de noodbestuurs post voorzien van stroom, water etc. Een team van ongeveer acht mensen kan het hier tien tot vijftien dagen uithouden", aldus Gommans. In geval van een atoomaanval zouden De gemeente Venray gaat haar noodbestuurspost ontmantelen. Deze bestuurspost, ingericht als i een atoomschuilkelder, voldoet M „jet meer aan de huidige eisen die W aan een noodpost gesteld worden. In het bedrijfsrestaurant en de g daarbij liggende ruimten zullen nu voorzieningen aangebracht I worden zodat deze ruimtes in de toekomst als noodbestuurspost kunnen dienen. Onze redaktie ging een kijkje nemen in de kelder t van het gemeentehuis, et Hans Gommans, de ambtenaar die belast is met de rampenbestrijding, 6 draait de grote klink van een zware metalen aeur om. We kijken tegen een groene tegelwand en een dou checel. "Hier kan men zich dou chen, om zich te ontdoen van de fall-out", laat Gommans weten. De kleren van de betrokkene kunnen via een metalen luik in een afval- ruimte gedeponeerd worden. Deze ruimte is van buitenaf weer te ope nen, zodat geen radio-aktief afval in de noodbestuurspost komt. Via een B De stille getuigen van een gespan nen tijdperk Gemeente ontmantelt noodbestuurspost In een van die magazijndozen zit een videoband over de toekomst van de media.... Ongewild moeten we daar aan denken als we de commu- nicatiepost binnenstappen. Enkele telefoonhokjes op een rijtje, met diverse telefoontoestellen uit de zeventiger jaren. Er waren diverse verbindingen zoals een induktiever- binding (te vergelijken met de veld telefoon in het leger). Een primitie ve doch zeer betrouwbare bron van communicatie. Op een stickertje staat te lezen dat de inductor buiten bedrijf is. Daarlangs staat een toe stel dat verbinding nad met het over- heidsnet, dat eveneens buiten bedrijf is. Verder waren er nog twee verbin dingen via het normale telefoon net. Waren, want deze zijn inmiddels opgezed. "In geval van nood zijn zich in deze ruimte de burgemeester, de gemeentesecretaris, de hoofden van de parate diensten (brandweer en politie), de voorlichter en nog enkele andere mensen zich terug kunnen trekken. VOORZIENINGEN De ruimte nodigt nauwelijks uit tot verblijf. Er hangt ergens een wastafel aan de muur, het keukentje is al deels ontmanteld. Voedsel zou pas ingeslagen worden in geval een dreigende atoomaanval tot de reali teit behoord. Van privacy is er nauwelijks spra ke. In twee ruimten staan totaal acht bedden, waar men bijna "op elkaar" moet slapen. Er zijn slechts twee ruimten waar men enige privacy heeft: het toilet en een klein spreek kamertje. De afvoer van het toilet gaat via een pompsysteem. Men "zit" immers onder het niveau van de riolering. Radio aktieve straling kan zo ook niet via het toilet in de noodbestuurspost komen. Het ande re kamertje is voor "vertrouwelijk overleg", voorzover dat in een situ atie zoals een atoomramp, nog noodzakelijk mag zijn. Het plafond is afgewerkt met schrootjes. "Zou dit gekalkt zijn geweest, dan zou dat allemaal naar beneden komen. CRISISCENTRUM De grootste ruimte wordt gebruikt als crisiscentrum. Aan de wand han gen twee landkaarten, een van Venray en een van de regio Noord- Limburg. Op het glas voor deze kaarten zijn met stiften markeringen aangebracht. Deze stammen van de laatste oefening, die in deze post werd gehouden. Er werd een situatie nagebootst waarbij Venray gedeelte lijk ingesneeuwd was. Een situatie, die zich enkele jaren geleden in het noorden van ons land voordeed. Aan een andere muur hangt een school bord. Flip overs en whiteboards, zoals men die nu kent, zijn nergens te bespeuren.... Verder is ook hier al te bespeuren dat de ruimte straks als magazijn gebruikt gaat worden. deze lijnen toch overbezet of buiten bedrijf" laat Gommans weten. Daarvoor in de plaats heeft de gemeente nu twee aansluitingen op het Nationale Noodnet. Dit is een communicatienet, dat alle over heidsinstanties in geval van nood met elkaar verbindt. Elke gemeente heeft verplicht een aansluiting. Door het opheffen van de oude lijnen, heeft de gemeente Venray een twee de lijn aan kunnen laten sluiten. KANTINE Tijden veranderen, de atoomdrei ging uit de na-oorlogse jaren is er niet meer. De kelder kan dus ont manteld worden. Een en ander valt samen met de realisatie van het ram penplan voor Venray en de regio, met de komst van een aantal nieuwe communicatiemiddelen. andere technische ontwikkelingen cn het gebruik van de eerder genoemde fli- povers en whitboards. Al deze voor zieningen zullen nu in de kantine van het gemeentehuis, onder de bur gerzaal, aangebracht worden. Ook de ruimten naast de kantine zullen hiervoor gebruikt worden. Venray krijgt dan een moderne noodbe stuurspost, waarvan we alleen maar De oude funktie (rechts) en de nieu we funktie (links) van de kelder in een beeld mogen hopen dat deze. net als de "atoomschuilkelder", alleen maar bij oefeningen gebruikt hoeft te worden. De etiketjes op de telefoontoestel len spreken voor zich half jaar, toen kon een bedrijf gekocht worden aan de Veulenseweg, dicht bij het Overbroek. Na enkele jaren werd aan de overkant, ter hoogte van de afslag naar de Breevenneweg, een nieuw modern varkensfokbedrijf gesticht. Ook dat bedrijf was in die dagen een van de modernste in de streek. Dat bedrijf werd door hem gerund, tot ongeveer tien jaar gele den, toen hij op medisch advies het bedrijf moest verkopen, want geen van de kinderen wilden het bedrijf voortzetten. PAARDEN De grote liefde van Ton zijn de paarden. Niet alleen was hij een goede ruiter bij Ons Genot in Leunen, maar vanwege zijn deskun digheid maakte hij vele jaren deel uit van de jury op wedstrijden en dat al vanaf 1937. Het reglement was echter onverbiddelijk: op 70-jarige leeftijd moeten juryleden verdwij nen, al deed dat veel pijn. Ton heeft ook aan de wieg gestaan bij de hero prichting van de ruitersportvereni ging Nobel in Oostrum. Zelf is hij ook nog aktief geweest bij de acht tallen van Ons Genot in Leunen. Nog een keer komt de glorie van weleer terug als Jan Litjens zijn paarden inspant om het gouden paar per koets ter kerke te brengen. Bijna 40 jaar lang was Ton deel nemer aan autorally's, waarbij hij zijn vrouw zo ver kreeg dat ook die enthousiast als kaartlezer aan die rally's deelnam. Tegenwoordig worden de avon den gevuld met kaarten en gaat Ton op de zondagmorgen nog een kaart je leggen in café Martens. Die tradi tie wordt in dat café nog door enkele inwoners van Leunen in ere gehou den. Hun gouden feest begint met een plechtige eucharistieviering in de parochiekerk van Leunen op vrijdag 7 april, 14.00 uur. Het verdere feest vindt plaats in zaal Martens, waar iedereen de gelegenheid krijgt het gouden paar geluk te wensen van 18.30 tot 20.00 uur. Uit hun huwelijk werden zes kin deren geboren, die met hun aanhang en de dertien kleinkinderen en hun aanhang het feest zullen meemaken. Voor de kinderen en kleinkinderen is het een goed trefpunt aan de Verkleijstraat, want zonder oma en opa, kunnen de kinderen geen week. Op donderdag 6 april vindt er aan het Zwartwater 1 in Vredepeel een open dag plaats van een geheel nieuw gebouwde biggen- en zeugenstal. Vanaf 10.00 tot 16.00 uur is iedereen van harte welkom om de nieuwe stallen van de maatschap Van Bommel- Seegers aan het Zwartwater 1 te komen bezichtigen. Tijdens de open dag kan men in de nieuwe stallen een duidelijk overzicht krijgen van de toegepas te materialen en systemen zowel op bouwkundig-, inrichtings- als milieutechnisch gebied. De open dag is georganiseerd om zowel agrariërs als burgers te laten zien wat agrarische bedrij ven op de dag van vandaag moe ten doen om te voldoen aan de gestelde milieu-eisen en toch bedrijfsontwikkeling te kunnen doorvoeren is deze open dag geor ganiseerd. In de stallen kan men duidelijk zien welke materialen en systemen in de nieuwe stallen zijn toegepast en zijn er diverse stands ingericht door de deelnemende bedrijven welke hebben meegewerkt bij de Julianasingel 3, Venray Tel. 04780-82025 Acaciahoning I Traay I ït. Gemakkelijk smeerbaar. Versuikert niet. Sterremix l Piramide] MET-OF ZONDER MUNT 2^: Keuze uit twee mengsels. Beiden een vol, warm - aroma 20 builtjes 900 gr 9.93 7 Ik&MAHOedmg. Venray, Paterstraat 4, tel: 04780 - 87217 TE KOOP GEVRAAGD met tuin(tje) I Prijs en aanvaarding in overleg: s- 040-833300 Ook na 50 huwelijksjaren kun nen de meningen nog verschillen: als het aan gouden bruid Marie Bouten had gelegen, dan was er niets van hun levensloop in ons weekblad gekomen. Maar de gou den bruidegom had het verzoek om hun verhaal stiekem inge stuurd en toen de verslaggever van 'Peel en Maas' plotseling voor haar neus stond, nam de bruid daar vrede mee. De verslaggever ging op bezoek bij het paar dat ongeveer tien jaar geniet van een welverdiende rust in hun bunga low aan de Verkleijstraat in Leunen, na een leven van hard werken op de boerderij. De gouden bruidegom, Ton van Dijck (72), geboren en getogen in wat toen net Overbroek heette, op de ouderlijke boerderij van een eer tijds zeer bekende inwoner van Venray, namelijk oud-locoburge meester en wethouder 'Tontje' van Dijck. Die had aan het Overbroek in de dertiger jaren één van de grootste varkensfokbedrijven, terwijl daar naast ook nog een groot aantal melkkoeien verzorgd moesten wor den. Gemolken in een tijd dat de melkmachines nog moesten worden uitgevonden. Bij thuiskomst van de school in Leunen wachtte er, al op jeugdige leeftijd, het werk. Was het niet in de stallen dan op de akker van het gemengde bedrijf. Later bleek dat juist dat aanpakken goed van pas kwam toen hijzelf een bedrijf moest gaan runnen. HAASTIG HUWELIJK De gouden bruid, Marie Bouten (73) werd geboren en getogen in wat toen Lull heette. Zij bezocht de school van de Zusters Urselinen aan de Maasheseweg en ging daarna naar de Huishoudschool, toen onder leiding van de bekende mevrouw Sangers. Ze hoefde niet uit werkten te gaan maar aanpakken moest ze wel op de ouderlijke boerderij. Het was in de oorlog dat ze verkering kreeg met Ton van Dijck, maar aan trouwen werd nog niet gedacht. Maar het lot bepaalde anders. Toen de vader van Marie bij granaatvuur dodelijk werd getroffen was er nog geen zoon zover om het bedrijf voort te zetten. Door te trouwen kon Ton op de boerderij van de schoon moeder verblijven. In die dagen was het door de kerk verboden dat onge huwde geliefden onder één dak ver toefden. Dat hield dus in dat het jonge paar trouwde in de noodsekre- tarie, die was gevestigd in hotel De Leeuw en op het bedrijf in Lull ging wonen. Dat duurde ongeveer ander totstandkoming van de nieuwe stal len. De nieuwe door bouwbedrijf Hoex gebouwde stallen zijn geheel gerealiseerd volgens de laatste inzichten op bouw- en milieugebied. De biggenstal is dan ook de eerste groen-labelstal die is gebouwd vol gens het 'Convenant Interim Ammoniakbeleid Limburg'. De biggenstal heeft vijftien afde lingen van elk 120 biggenplaatsen. de biggenplaatsen voldoen geheel aan de welzijnsnormen volgens de EG-richtlijn en de landelijke wel zijnsnormen. De stal is verder voor zien van het Haglando groen-label mestschuifsysteem van de firma Dofra uit Horst. De zeugenstal biedt plaats aan 160 dragende zeugen, die eveneens voldoen aan de welzijnsnormen vol- fens de EG-richtlijn en de landelii- e welzijnsnormen. Het totale bedrijf heeft een omvang van 525 zeugen. MILIEU De inrichting Zwartwater 1 te Vredepeel is geheel volgens het eer ste Convenant Interim Ammoniak Beleid tot stand gekomen. Voor de invulling van het eerste convenant is overleg door alle gemeenten in Noord- en Midden-Limburg met het Landbouwbedrijfsleven en de pro vincie Limburg gevoerd. Uiteindelijk doel is agrariërs ont wikkelingsmogelijkheden te bieden en toch het milieu tegemoet te komen. Hiervoor moeten elders ammoniakrechten worden aange kocht, die komen te vervallen ten gunste van het milieu. Tevens moeten op lokaties waar wordt gebouwd de nieuwste stalsys- temen worden gebouwd, die mini maal de helft minder ammoniakuit- stoot geven. Schaalvergroting is dan ook een van de weinige manieren om. investeringen in het milieu betaalbaar te houden. Het bedrijf voldoet aan de strengste eisen. In het najaar van 1993 zijn door de maatschap Van Bommel-Seegers samen met de voorlichting van Landbouwbelang cn Agrarisch Milieu Adviesburo Van Dijck, de eerste kontakten gelegd met de gemeente Venray. Door wetswijzi gingen en beleidsveranderingen is uiteindelijk in februari 1994 de aan vraag voor een milieuvergunning ingediend. Pas in november 1994 werd, nadat veel onduidelijkheden uit de weg waren geruimd, de milieuvergun ning afgegeven. Medio november is een aanvang genomen met de bouw. OPENING Bij het gereedkomen van de nieuw gebouwde biggen- en zeu genstal worden de stallen op woens dag 5 april 1995 officieel geopend door burgemeester Waals. Tijdens deze opening voor genodigden zal door ir. K. Kooien, voorzitter LLTB en ir. F. van Poppcl, adj. direktcur Landbouwbelang een inleiding wor den verzorgd. Donderdag 6 april is, iedereen van harte welkom om de stallen te komen bezichtigen. buurt van Zwolle werd hij directeur van de Rabobank, een functie die werd gecombineerd met het zaak voerderschap van de lokale boeren bond. Na een fusie werd de Rabobank losgemaakt en werd Loeffen directeur, maar ook deze bank was te klein om een lang zelf standig leven beschoren te zijn. Bovendien trok het zuiden en in 1987 werd hij directeur van de Rabobank Merselo, opnieuw een agrarische gemeenschap. Als zodanig was hij nauw betrokken bij de totstandkoming van Rabobank Zevenrode en sinds november 1993 is Albert Loeffen directeur van de afdeling Bedrijven. Een cruciale afdeling binnen Zevenrode, want ze bedient ener zijds de van oudsher belangrijke groep van agrarische bedrijven en aan de andere kant de voor banken steeds belangrijker wordende groep van het midden- en kleinbedrijf. Met drie buitendienst- en vijf bin- nendienstmedewerk(st)ers -inclusief de part-timers- is Loeffens afdeling in de weer voor de 400 agrarische en 130 andere bedrijven in het werkgebied van Zevenrode. Donderdag 6 april houdt de PvdA Venray e.o. een bijeenkomst die voor een groot deel gewijd is aan de uitslag van de statenverkiezingen van vorige maand. Oorzaken, maar met name, gevol- ten hiervan voor zowel de landelij- e als de provinciale politiek zullen uitgebreid aan de orde komen. Bij deze bijeenkomst zullen als fasten aanwezig zijn: het Venrayse vdA-kamerlid Eisso Woltjer en het provinciale statenlid voor de PvdA uit Bergen, Johan Sonnemans. Iedereen die mee wil denken cn praten over de toekomst van de PvdA politiek en de keuzes die hier in gemaakt worden is van harte wel kom op donderdag 6 april vanaf 20.00 uur in wijkcentrum De Kiosk in het Brukske. Voor meer informa tie: Piet Kroft, tel. 84165. Albert Loeffen is een man die het woord 'bedrijf' haast automatisch vooraf laat gaan door 'agrarisch'. Wie z'n afkomst en achtergrond kent verbaast zich daar niet over. ij Als directeur van de afdeling J Bedrijven voelt hij zich bij m Zevenrode, toch bij uitstek een agrarisch georiënteerde bank, dan ook als een vis in het water. 1 De 52-jarige Loeffen werd geboren in Schayk, vlakbij Oss. Na een opleiding op landbouwgebied trad hij in 1970 in dienst van de -toen nog- Boerenleenbank in het Maasdorp Lith, eveneens in de buurt van Oss. Loeffen ontwikkelde zich in de negen jaar die hij in Lith heeft gewerkt tot de adviseur voor agrari- I sche bedrijven. Albert kende immers de boeren en hun problemen i en sprak de taal van de agrariër, let- I 1 terlijk en figuurlijk. "En dat is erg belangrijk. In de agrarische wereld J moet je dezelfde taal spreken, liefst i nog het eigen dialect". FUSIES Na negen drukke jaren voerde z'n volgende functie hem naar het noordoosten van het land. In de

Peel en Maas | 1995 | | pagina 9