PEEL EN MAAS Jagers werken ook aan de natuur Eerste steen naar de toekomst Gouden professiefeest zuster Yvonne Bouten Stadswachten Brukske worden geïnstalleerd Jerusalem houdt 'Griekse eer' hoog Beursvoordeel bij Verf Wa COI\PAIMT Vernieuwde Joffershof officieel geopend W.A.O VAN SOEST Wegpiraterij en bedreiging Wereldwinkel wil uitbreiden Flexibeler kinderopvang in Venray tgintj De jacht staat de laatste jaren piet in een al te positief daglicht. Dierenbeschermers en jagers itaan met betrekking tot natuur leer ver met hun standpunten piteen. De jagers zelf, in Venray o a. verenigd in twee wildbeheer- eenheden, doen er alles aan om het beeld van de jacht te verbete ren. Zo doet de Wildbeheereenheid Venray (WBE) aan biotoopverbetering lbinnen hun jachtgebieden. Een biotoop is het levensmilieu van een diersoort. De WBE doet dit in samenwer- ng met de Stichting Behoud ïatuur en Leefmilieu (SBNL). Deze lichting heeft sinds enige tijd het icheer over een groot aantal kleine tukjes natuur. Deze verspreid lig- -ende stukjes stonden de afgelopen wintig jaar onder beheer van Staats josbeheer. Deze instantie was ehter liet in staat om op al deze kleinere iebieden onderhoud te plegen. "Dat |ebeurde alleen daar, waar de water- Jiappen aangaven dat het nodig as" laat Grad Pouwels van de VBE Venray weten. PARAPLU Veel kleine bosstroken zijn daar- door verwaarloosd" vervolgt pouwels. "De kruinen van de bomen tijn in elkaar gaan groeien. Daardoor kreeg de onderliggende jrond niet of nauwelijks zon. Het jevolg hiervan was dat daar ook ïiets groeide. Hierdoor werd in feite let leefmilieu van de dieren aange sist". In heel Nederland gaat het hier jm ongeveer 1000 hectare grond. Voor het beheer van deze stroken heeft de SBNL een aantal regionale jeheerscommissies ingesteld. Grad Pouwels is ook lid van de beheerco- nissie Noord-Limburg en Oost- Brabant. Deze commissie heeft voor iet onderhoud van deze natuurstuk- es de hulp ingeroepen van de VBE's in deze regio. Bijna ander- lalf jaar geleden is de WBE Venray m begonnen met het onderhoud van 'lie groenstukjes die in hun jachtge bieden liggen. 'Doordat de ondergrond geen zon krijgt, krijg je een soort paraplu effect. Dit wil zeggen dat er boven veel groen is, maar onder alles kaal Een stuk bos voordat de mensen van de WBE ingrijpen: onder op de bodem nauwelijks begroeiing. is. Om deze situatie te doorbreken hebben we het aantal bomen in die gebieden teruggebracht. Hierdoor staan de kruinen van de bomen ver der van elkaar en heeft de zon de bodem weer vindt. Bovendien laten we het materiaal wat gerooid is, in het gebied liggen. Hierdoor krijgt de natuur weer meer kans. Bovendien vinden de dieren dan in zo'n gebied meer beschutting." Doordat het zg. "tophout" blijft liggen, gaat dit op termijn rotten, waardoor er een goede voedingsbo dem voor het gebied ontstaat. Insecten en wormen krijgen hier door een kans. De hele flora en fauna profiteert hier uiteindelijk van. "Hierdoor proberen we onze jachtgebieden een meerwaarde te geven", aldus Pouwels. VRIJWILLIGHEID Volgens Pouwels is hier sprake van een situatie waar iedereen bij gebaat is. Staatsbosbeheer had hier voor geen geld en mensen. Nu gebeurt dit allemaal door vrijwilli gers. Het leefmilieu van de dieren wordt verbeterd zonder dat hier kos ten aan verbonden zijn. Ook de WBE's worden er in feite wijzer van. "Het aantal jagers neemt toe terwijl het aantal jachtgebieden afneemt. Door deze "veredeling" van de jachtvelden kunnen de gebie den effectiever benut worden. De WBE doet overigens niet alleen aan jacht en biotoopverbete ring. De wildstand in hun gebieden wordt ook nauwlettend in de gaten gehouden. Jaarlijks worden er tellin gen verricht. Verder wordt er geke ken naar wat er in gebieden "geoogst" (Pouwels vindt schieten een te beladen woord) wordt en hoe veel wild er gedood wordt door ongevallen. "Zo constateerden we in december dat het aantal hazen en fazanten in het jachtgebied Merselo sterk was teruggelopen. Daarom hebben we in die maand (het jacht seizoen loopt van half oktober tot eind december) niet meer op deze dieren geschoten." aldus Pouwels. De aktiviteiten van de WBE's om de biotoop te verbeteren, zullen in ieder geval tot 1999 worden voort gezet. Pouwels hoopt dat ook daarna de WBE's zich op deze wijze kun nen inzetten voor de natuur. "Het gaat hier immers om het behoud van de natuur". Op donderdag 6 april zal in Venray weer een gouden profes siefeest worden gevierd. Deze keer s dat het feest van zuster Yvonne 70) van de Congregatie van de aisters Franciscanessen van toozendaal. ff Zuster Yvonne is geboren en geto- Truus Bouten op de Hiept. .ij had al op vrij jonge leeftijd de Jwil om in te treden bij de congrega tie van de zusters van het zieken huis. Na haar schooltijd ging zij de zusters van het ziekenhuis helpen. 'Die zusters kwamen nog wel eens 'lij ons op de boerderij, immers het .iekenhuis lag vlakbij. Omdat wij mis met drie meisjes waren zei vader dat wij maar voor een paar weken moesten gaan helpen. Die paar weken zijn nu al meer dan 55 jaar geworden, de tijd van het wer ken in het ziekenhuis meegerekend', aldus zuster Yvonne. Het werken in het ziekenhuis bestond uit huishou delijk werk. De zusters deden af het werk. Op de tweede zondag van de maand, de stille zondag, moest het huishoude lijk personeel de zieken verzorgen. In 1943 was ondanks de oorlog de drang zo sterk om haar roeping te volgen dat ze aan haar ouders vertel de te willen intreden bij de Zusters van Roozendaal. 'Vader dacht mij nog tot bezinning te brengen door te zeggen: 'het is oorlog, zou je niet nog wat wachten', maar moeder hakte de knoop door en zei 'als je meent dat te moeten doen dan moet je dat ook doen'. Op 8 april deed zij haar intrede in het Moederhuis van de Congregatie in Rozendaal en na haar noviciaat op 4 mei 1945 geprofest. In 1947 werd ze door haar overste geplaatst in de huishoudelijke dienst van het Seminarie in Warmond. In die tijd moest ze ook nog verplicht studeren. Ook daar was het huishou delijk werk zwaar, gangen moesten blinken als een spiegel, waarbij het een geluk was dat een huisknecht het water moest aansjouwen. In 1951 werd ze overgeplaatst J naar Haarlem in een bejaardenhuis dat in een oud herenhuis was gehuisvest. Het was een soort [J j bejaardenhuis van de sociale dienst. De mannen en vrouwen waren I gescheiden en sliepen op de slaap- m zalen achter gordijnen. In dat jaar begon zij met de studie voor het diploma verpleging en bejaardenverzorging. In 1961 werd ze overgeplaatst naar het bej.aarden- pension in Oostburg. In 1970 kreeg ze de kans om te solliciteren bij het ziekenhuis in Venray waar een vakature was. Toen werd nog alles door de zusters gedaan. Inmiddels had ze al haar diploma's. Toen ze in Venray kon beginnen werd ze op afdeling 3B geplaatst. Zij is daar, tot haar vertrek in 1988 (als een van de laatste zus ters) gebleven. Ze keerde toen weer naar het Moederhuis in Roozendaal terug waar ze zich nog dagelijks verdienstelijk maakt voor haar bejaarde en zieke medezusters. Zuster Yvonne is nog zeer vitaal. Dat mag ook wel want met haar 70 jaar is ze een van de jongsten in haar congregatie die het gouden profes siefeest viert. Op 4 mei zullen haar medezusters in het Moederhuis gezamenlijk hun gouden professiefeest vieren. Zij kan dan in geuren en kleuren vertel len hoe haar feest in Smakt is verlo pen. Al die jaren is ze wel een echte Venrayse gebleven. 'Rooi is mien dörp in de Piël gebleven en als ik de kans krijg dan kom ik, ondanks het veranderd Venray, graag terug!' aldus de gouden zusters. Op donderdag 6 april 1995 wor den de stadswachten voor de Venrayse wijk Brukske officieel geïnstalleerd. Deze installatie vindt plaats in het Wijkcentrum De Kiosk van 11.00 tot 12.00 uur, en wordt verricht door wethouder De Loo, belast met o.m. Sociale Vernieuwing. Als projekt in het kader van Sociale Vernieuwing is besloten voor een periode van twee jaar een experiment aan te gaan in een samenwerking tussen het Wijkplatform, de gemeente en de politie. beëdigd makelaar en taxateur in onroerende goederen VOOR AL UW TAXATIES Gemmadal 12, 5801 Venray Telefoon 04780-86408 In die periode zijn twee stads wachten regelmatig aanwezig in de wijk. Zij dienen als vraagbaak voor burgers, signaleren ongewenste of onveilige situaties en spreken men sen aan op mogelijk incorrecte gedragingen. De stadswachten staan in direkte verbinding met de politie die, indien noodzakelijk, snel ter plekke zal zijn. Met het twee-jarig experiment worden ervaringen opgeaaan, die moeten leiden tot een besluit over beëindiging, of een struktureel ver volg met mogelijke uitbreiding naar andere wijken. Dinsdagavond omstreeks 22.30 uur keerden vijf vrouwen in een per sonenauto, bestuurd door een 47- jarige Venrayse, terug naar Venray. Op de A73 reed vóór de vrouwen een personenauto die zich ergerlijk gedroeg: op de oprit van de Deurneseweg minderde de bestuur der vaart, tot hij niet harder dan ongeveer 30 km per uur reed. Op de Deurneseweg wilde de Venrayse bestuurster de voor haar rijdende auto inhalen, maar toen de bestuur der dat bemerkte gaf hij meer gas. Tot drie keer toe wilde de vrouw inhalen, maar dat werd zodanig gehinderd dat ze maar besloot rechtsaf de Langstraat in te rijden. Daar zouden twee inzittende vrou wen uitstappen omdat ze daar hun fiets hadden neergezet. Maar de andere auto stopte ook en vier mannen stapten uit. Met een knuppel bedreigden ze de vrouwen die de schrik van hun leven kregen. Ze stapten snel weer in de auto en met vergrendelde portieren reed de bestuurster kris kras door Veltum. De bestuurster kon de achtervolgers van zich afschudden en vervolgens werd het kentekennummer van de auto aan de politie doorgegeven. De politie is met een diepgaand onder zoek gestart. Het viertal zal openlijke geweld pleging ten laste worden gelegd, daarnaast krijgt de bestuurder pro ces-verbaal voor gevaarlijk en hin derlijk rijgedrag. De Wereldwinkel Venray is op zoek naar een groter pand. Als gevolg van het uitgebreid assorti ment en de sterk toegenomen omzet is in het huidige pand aan de Henseniusstraat te klein geworden. Dat heeft voorzitter Kees Oostveen van de Wereldwinkel Venray desgevraagd bevestigd. De organisatie wil het liefst een grotere winkel, eveneens aan de rand van het kemwinkelgebied. Het huurcon tract van de Wereldwinkel loopt nog tot volgend jaar. Wereldwinkel Venray zag vorig jaar de omzet met 25% stijgen ten opzichte van 1993. Het aantal vrij willigers nam toe van 17 naar 22 en het assortiment werd uitgebreid met onder meer poppen, schilderijen, kunstkaarten en sieraden. Vanwege de toenemende vraag is sinds 1 februari van dit jaar de winkel ook voor de middag geopend. De Wereldwinkel heeft ook een groter pand nodig omdat de organi satie nog verder wil groeien. Die froei is weer een voorwaarde om te unnen blijven voortbestaan als de subsidie van de gemeente aan de Wereldwinkel minder wordt of hele maal verdwijnt. Op dit moment krijgt de Wereldwinkel jaarlijks 10.000 gulden van de gemeente, maar volgens voorzitter Kees Oostveen van de Wereldwinkel is er niet gerust op dat die subsidie in de veelbesproken kemtakendiscussie overeind blijft. DONDERDAG 30 MAART 995 Nr. 13 HONDERD ZESTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING De uitbreiding van het Nationale Oorlogs- en Verzetsmuseum Donderdagmiddag was een zeer selekt gezelschap getuige van de eerste steenlegging van de 3250 vierkante meter grote expositie ruimte voor het onderbrengen van kwetsbare oorlogsspullen, zoals de B25 Mitchell-bommen- werper de VI, de Spitfire, tanks en bijzondere kanonnen. Want die zeer kostbare oorlogsspullen zou den anders niet lang meer getui genis kunnen afleggen van de dagen die aan de bevrijding voor af gingen. De hal bevindt zich drie meter onder de grond en daarvoor is geko zen vanwege de konstante tempera tuur van 9 C, die maar opgevoerd hoeft te worden naar 12°C, want dat is de beste temperatuur voor conser vering. De bezoekers komen via een hel- lingbaan de hal binnen en komen dan bij de toestellen. In de hal is op de begane grond een nieuwe horcea- voorziening opgenomen. Dankzij de financiële medewer king van vele fondsen kon de uit breiding worden gerealiseerd, waar bij ook betrokken werd de vernieuwde entree. Eind mei is de hal gereed en wordt dan ingericht met historische legervoertuigen van 'Keep them Rolling'. In de zomer maanden wordt een expositie over 50 jaar Verenigde Naties ingericht. Door het gereedkomen van de hal kunnen ook in de wintermaanden op verantwoorde wijze exposities wor den ingericht. Onder de genodigden was ook mevrouw Van Daal, die bloemen kreeg aangeboden waarmee tot uit drukking werd gebracht dat het bestuur Harry van Daal, de grond legger van het museum, nog zeker niet vergeten was. Verder was bijna het kompletc curatorium aanwezig, maar ook velen die zich vooral in de beginjaren verdienstelijk hebben gemaakt voor het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum. Daaronder ook oud-burgemeester G. van Hcusden van de gemeente Vierlingsbeek die vele jaren lid was van het bestuur. Oud-generaal Brackel, ooit president van de Wereldveterancn was vanuit het Belgische Poppel gekomen. De gemeente Venray is van plan een vergunning af te geven voor een kinderopvangadres met flexi bele opvangtijden. De vergunning is aangevraagd door mevrouw Bonants uit de Arkstraat. De Venrayse mevrouw verzorgt de opvang in samenwerking met kin derdagverblijf Duimelot. Het is de eerste vergunning die de gemeen te buiten Duimelot afgeeft. In een verbouwde ruimte aan huis vangt mevrouw Bonants al bijna twee jaar kinderen op. Bij haar kun nen kinderen ook voor acht uur 's morgens en 's avonds na zes uur terecht. Dat is bij Duimelot niet mogelijk, hoewel de vraag naar meer flexibele opvang er wel is. Tot nu toe werkte mevrouw Bonants zonder vergunning. Die is niet nodig zolang er niet meer dan vier kinderen gelijktijdig verblijven. Soms, met name tussen de middag, zijn er echter wel enkele kinderen meer. Bovendien is werken met een vergunning aantrekkelijk omdat de ouderbijdrage alleen fiscaal aftrek baar is als het opvangadres over een vergunning beschikt. Het nieuwe kinderopvangmogelijkheid wordt niet gesubsidieerd. De gemeente geeft alleen subsidie aan kinderdag verblijf Duimelot. Scholieren van negen Limburgse scholen (van Venray tot Kerkrade) zijn vorige week drie dagen het Europese Jeugdparlement-Limburg geweest. De provincie had (weder om, voor de derde keer) het schitte rende Provinciehuis beschikbaar gesteld. Ook zeven leerlingen van Jerusalem waren van de partij. Elke school vertegenwoordigde een Europees land (EU-land). Jerusalem had Griekenland geloot. Er waren zes commissies: volks gezondheid, milieu, misdaadbestrij ding, politieke zaken, mensenrech ten/justitie en onderwijs. Elke commissie kreeg vorig jaar decem ber al een stelling op papier. De leerlingen zijn toen aan het werk gegaan om te achterhalen hoe 'hun' land daarover dacht. Dat was een hele klus. Op 22 maart kwamen de scholen bijeen in Maastricht. Na een ludieke opening (wij dansten de sirtaki, Spanje stuurde de Sint) en een kort kennismakingspgrogramma gingen de commissies aan het werk: elke commissie had twee dagen de tijd om resoluties (besluiten) op te stel len. Elk land probeerde natuurlijk zoveel mogelijk van het eigen stand punt in deze resoluties terug te laten komen: er werd flink gediscus sieerd, geruzied, compromissen gesloten, enz. Kortom, er werd poli tiek bedreven. Een journalistenteam (ook leerlingen van verschillende scholen) stelde, onder grote tijds druk, een EJP-krant samen. Op de laatste dag vond de Plenaire Vergadering plaats. De hele dag werd er over de resoluties ver gaderd en gestemd (inclusief amen dementen) in een grote algemene vergadering (80 mensen). Tot slot werden er tien leerlingen geselekteerd die onze provincie zul len vertegenwoordigen in de natio nale EJP-conferentie. deze wordt in september 1995 in Den Haag gehouden. Van Jerusalem werden zelfs twee leerlingen uitgekozen: Tom Vervoort en Lieke Volleberg. De provincie heeft het EJP gedu rende drie iaar financieel onder steund. We hopen dat de provincie dit blijft doen omdat het EJP-gebeu- ren leerlingen iets biedt, wat geen enkele school leerlingen bieden kan. Het rendement is hoog, er wordt hard gewerkt, er worden sociale vaardigheden geoefend die niet mis zijn en de politiek wordt heel dicht bij de burgers gebracht. Dit alles in een schitterende entourage: het Provinciehuis. Bezoek ons op onze stand op de Huis Interieur RAI. Daar organiseren wij tal van interessante demonstraties met de bekendste merken in verf en behang. In onze speciale beursfolder doen wij u schitterende aanbiedingen op het gebied van verven,behang, raamdecoratie en woningtextiel. Huis frite, 29 maart t/m 9 april RAI Amsterdam. Parkbal, standm. 1174 VERFfr WAND Paterslaan 7 Venray telefoon 04780-82810 Het wordt vakwerk met Verf Wand Het bestuur van de vernieuwde Joffershof in Vierlingsbeek had een goed idee om de officiële ope ning te laten verrichten door de oudste gebruikster (de 94-jarige mevr. Lenkens) en de jongste (de vier maanden oude Thijs Lenkens, achterkleinzoon van de oudste deelneemster). Om daar mee duidelijk te maken dat dit gemeenschapshuis er is voor alle inwoners. Baldadige jeugd Spelende jeugd heeft het af gelopen weekend grote 'rotzooi' gemaakt in en nabij de in het wijk centrum Brukske geplaatste papier- container. Het slot van de container was geforceerd waardoor de jeugd in de container kon komen. De politie is gevraagd om extra toezicht. Ruit school vernield Namens het schoolbestuur werd aangifte gedaan van vernieling van een ruit aan de basisschool aan de Langeweg. De schade van de ruit bedraagt ƒ200,-. De vernieling heeft het afgelopen weekend plaats gevon den. Auto gestolen In de nacht van 21 op 22 maart werd een op de parkeerplaats De Bleek geparkeerde Opel Vectra van een 35-jarige Venraynaar gestolen, de auto heeft een waarde van ƒ14.000,-. Diefstal planten Viooltjes die bij de school aan het Groenewoldsepad ter verfraaiing zijn geplant bleken niet veilig te staan. Een 40-tal plantjes werden gestolen en zullen mogelijk de tuin van de dader sieren. De leerlingen van de school vonden het maar wat erg dat de bloemen waren verdwenen. Inbraak in flat Tijdens afwezigheid van de 26-jari ge bewoner van een flat aan de Vel- tumse Kleffen werd donderdagavond tussen 19.45 en 24.00 uur in gebroken. Toegang was verkregen via het balkon. Ontvreemd werden een kleurentelevisie, een miniset en twee geluidsboxen. De toenmalige wethouder Jan Ronnes, die nu op een afstand de officiële opening volgde, stelde in 1992 een commissie van goede diensten in. Het was mede aan de konstruktieve werkwijze van die commissie te danken dat de stich ting St. Jozef er aan meewerkte dat Joffershof kon worden ingepast in de voormalige meisjesschool. Want het gemeenschapshuis Joffershof had nooit die plaats binnen de gemeenschap van Vierlingsbeek verkregen die ze eigenlijk verdien de. Na de commissie van goede dien sten kwam er een werkgroep die het wel zag zitten, zelfs met de privati sering van het gemeenschapshuis Joffershof. Toen daar nog bij kwam dat er politieke duidelijkheid en bereidheid was hun medewerking te verlenen, kon de voormalige meis jesschool verbouwd worden tot het onderkomen van peuterspeelzaal Pompelientje, kinderdagverblijf De Knuffelbeer het gemeenschapsge deelte Joffershof. De tijd van voor- deurdelen is definitief voorbij en hel middenstuk van Joffershof. Het eigenlijke gemeenschapshuis beschikt nu over een grote zaal van 8 bij 18 meter, die nog in twee f;edeelten kan worden opgesplitst, n die ruimte zullen met name de aktiviteiten van de aerobicgroep, de balletlessen en de dansgarde plaats vinden. Verder beschikt het gemeen schapshuis over diverse kleinere ruimten die voor verschillende doel einden kunnen worden gebruikt. Een trotse wethouder Litjens, zelf ook nauw betrokken bij de realisa tie, prees de manier waarop de com missie van goede diensten, en later de werkgroep zich hadden ingezet voor de realisering. Het multifunk- tionele gebouw is een aanwinst geworden waarop ook het gemeen tebestuur trots is. Na de opening was het de hele dag inloop voor gebruikers en fami lie. Harmonie De Herleving luister de de opening muzikaal op en oude- renkoor De Maasgalm bracht enkele zangnummers ten gehore. Gestolen bromfiets teruggevonden Op 3 maart werd ten nadele van een 18-jarige inwoner zijn bij een woning aan de Dagoberthof staande bromfiets gestolen. Die bromfiets werd dinsdag in het centrum on beheerd aangetroffen en is inmiddels aan de eigenaar teruggeven.

Peel en Maas | 1995 | | pagina 11