O VEN, VENRAY Grote Lions-veiling op 25 maart 1995 Programma veiling 1995 Er gebeurt heel wat achter de schermen "De veiling werkt als een verslaving" Opbrengst veiling voor Tesselhuus Neem deze krant mee! Gratis toegang en gratis parkeren PEEL EN MAAS Boeken, platen en CD's te koop Met deze veilingkrant heeft u gratis toegang tot de veiling. In deze krant is opgeno men een overzicht van de te veilen kavels en van de vei- lingvoorwaarden. Een over zicht van eventuele nagekomen kavels is verkrijgbaar op 25 maart 1995 tijdens de kij- kuren (vanaf 16.00 uur) en de veiling (vanaf 18.00 uur) bij de ingang van het Boschveld College. Datum: 25 maart 1995. Plaats: Boschveld College, Zuidsingel 1, Venray. Kijkuren: vanaf 16.00 uur. Start veiling: 18.00 uur. Einde veiling: 23.30 uur. Toegang gratis! Volop parkeergelegenheid (tegenover het schoolgebouw). Tel. veilinglokaal: 04780-89051 Informatie inbreng kavels en algemene informatie: tel. 04780 - 89051. - PEEL EN MAAS Donderdag 23 maart 1995 - Pagina 5 Veïlingkrant De veiling is voor iedereen vrij toegankelijk en gratis. Ook kinderen zijn welkom. Komt u met de auto, dan vindt u tegenover het Boschveld College volop gratis parkeerruimte. Je vindt er meer dan je denkt! Op 25 maart 1995 is het weer zover. Dan gaat de volgende Lions- veiling van start. Met honderden kavels. Van antiek tot kunst, van computers tot auto's. Voor elk wat wils. Met spanning, met sensatie. Met gezelligheid. Acht uur aan één stuk. En in een geheel nieuwe opzet. Boschveld College Plaats van handelen is opnieuw het Boschveld College in Venray. Goed bereikbaar gelegen aan de Zuidsingel, dus eenvoudig te vin den. Er is volop parkeergelegenheid bij de sporthal en de sportvelden aan de overkant van de school. Het parke ren is gratis. Kijkuren Vanaf zaterdagmiddag vier uur is er gelegenheid om de kavels te bekijken die later op de middag geveild zullen worden. Ook later, tijdens de veiling, is er overigens nog gelegenheid om de kavels te bekijken. Ieder kavel heeft een nummer, dus wie belangstelling heeft voor bepaalde kavels, doet er goed aan de nummers op te schrijven. De kavels zullen later in volgorde worden geveild. In het overzicht verderop in deze Veilingkrant is te zien wanneer de verschillende kavels ongeveer aan de beurt zullen komen. Wie van plan is om mee te bieden, kan bij de ingang van het Boschveld College gratis een kaart met een kopersnummer krijgen. Trouwens, ook als u niet van plan bent om iets te kopen, doet u er verstandig aan een kopersnummer mee te nemen. Je kunt nooit weten Half varken Er is overigens nog een reden om een kopersnummer te halen. Als u de veiling bezoekt, kunt u namelijk ook meedoen aan de verloting van een half varken. Als u dat wint, bent u een paar maanden voorzien van gratis kwaliteitsvlees, beschikbaar gesteld door Porkhof uit Ysselsteyn. Uw kopersnummer j^uw lotimm- fhdrJ Boeken en platen Behalve een groot aantal te veilen artikelen is er ook een aparte hoek waar gebruikte en nieuwe boeken, platen en CD's worden verkocht. Hiervoor bestaat altijd veel belang stelling, dus wie iets bijzonders zoekt, doet er goed aan vroeg te komen. Ook tijdens de kijkuren is de stand van boeken en platen al geopend. De veiling Vanaf 's avonds zes uur begint de veiling. Dit vindt plaats in de grote zaal, waar alle kopers en andere belangstellenden bij elkaar zitten en staan. Achter een tafel zit de veiling meester en één of meer schrijvers. De veilingmeester is de baas tijdens de veiling. De schrijvers zorgen dat precies wordt genoteerd welk kavel wordt verkocht en aan wie. Ook is er een notaris aanwezig die toezicht houdt op het correcte verloop van de veiling. Opbod De meeste kavels worden bij opbod verkocht. Dat gaat zo: de vei lingmeester noemt het kavelnummer dat aan de beurt is en om welk arti kel het gaat. Ondertussen laten enkele helpers het artikel zien. De veilingmeester noemt vaak een beginbedrag, bijvoorbeeld ƒ25 of ƒ100 en vraagt wie er meer biedt. Een koper in de zaal die belangstel ling heeft, steekt zijn kaart met kopersnummer omhoog. De veiling meester ziet dat en zegt bijvoor beeld: "ja, daar is ƒ35 geboden; wie biedt er meer?" En zo gaat het bedrag omhoog, iedere keer als een koper zijn kaart omhoog steekt. Opbod en afslag Enkele grote artikelen, een auto, een kajuitjacht en een jukebox wor den geveild bij opbod en afslag. Dat betekent dat eerst opgeboden wordt tot een bepaald maximum. Dat wil zeggen tot niemand meer hoger wil bieden. Vervolgens zet de veiling meester het artikel in op een stuk hoger bedrag dat hij daarna in stap jes gaat verlagen. Net zo lang tot iemand "mijn" roept. Die persoon is dan de koper. De hoogste bieder uit de eerste ronde ontvangt dan een vergoeding van 5%, als een soort "troostprijs". Als de veilingmeester de prijs zover heeft verlaagd dat hij het maximum heeft bereikt dat eerst bij opbod was bereikt, wordt het artikel verkocht aan degene die bij opbod het hoogst had geboden. In dat geval krijgt deze natuurlijk geen vergoe ding. Eenvoudig systeem Zowel het bij opbod als het bij opbod en afslag veilen, is een heel eenvoudig systeem dat je snel door- hebt. Bovendien legt de veiling meester precies uit wanneer hij bij opbod en afslag gaat veilen. Dit staat trouwens ook duidelijk in de catalogus op de volgende pagina. Wie voor de eerste maal een vei ling meemaakt, doet er verstandig aan eerst eens even aan te kijken hoe het gaat. Het zal echter niet lang duren voor je de gang van zaken doorhebt en mee gaat bieden. Verslaving U zult dan ook merken dat het bijwonen van een veiling gewoon heel leuk is, zelfs al ben je helemaal niet van plan om iets te kopen. De spanning in de zaal, kopers die tegen elkaar opbieden tot er einde lijk één mee stopt. De grapjes van de veilingmeester, de reacties van het publiek. Voor je het weet, doe je mee en voel je de spanning aan den lijve. En de ontspanning natuurlijk als je erin geslaagd bent om de kavel van je keuze te bemachtigen. Een veiling werkt bijna verslavend, dus pas maar op! Eten en drinken Omdat er honderden kavels te vei len zijn, kan de veiling wel zes uur duren: van zes uur 's avonds tot middernacht. En omdat de veiling zo leuk en spannend is, blijven veel mensen lang hangen. Dat is geen probleem. Er is name lijk van alles te eten en te drinken. En er zijn gezellige plekjes, waar je je even met een glaasje kunt terug trekken terwijl je toch nog kunt vol gen wat er in de veilingzaal gebeurt. Ook in de veilingzaal zelf wordt trouwens geserveerd, zodat niemand wat tekort zal komen. Kinderen welkom Kinderen kunnen gerust meeko men, zowel tijdens de kijkuren als bij de veiling. Ook voor wat oudere kinderen, is het veilen leuk en leer zaam om mee te maken. En voor de wat jongere kinderen, is een aparte kinderhoek gemaakt waar ze zich tot negen uur 's avonds kunnen ver maken onder leiding van een groep jonge mertsen van de serviceclub Rotaract. Het thema is De Lion King. Motto Het motto van de veiling is niet voor niets: "Je vindt er meer dan je denkt!" En daarbij hebben we het niet alleen over de honderden artike len die worden geveild, maar vooral ook over de sfeer, de gezelligheid, de spanning. Dat vindt u allemaal op de Lions veiling op 25 maart 1995. Dat mag u dus echt niet missen!!! Veilingmeester Jan Kroes verheugt zich op Venray Veilingmeester Jan Kroes in aktie. Nieuwkomers De nieuwsgierige mensen moet je koesteren, want het zijn de bieders van morgen. Jan Kroes houdt reke ning met de nieuwkomers. Hij zal ze nooit een loer proberen te draaien. "Ik zal nooit iemand een kavel in de maag splitsen die hij eigenlijk niet wil", zegt hij. "Ik plaag wel eens een beetje, maar het gebeurt nooit echt hoor! "Nee, het werkt meestal anders om: namelijk dat je mensen tegen zichzelf in bescherming neemt. Ik heb wel eens meegemaakt dat iemand gewoon on-verantwoord zat mee te bieden. Had misschien wat teveel op of zo. Op zo'n moment zorg je toch dat de zaak niet uit de hand loopt". Grapjes Jan Kroes heeft het wel afgeleerd om bij het veilen bepaalde kwink slagen te maken die verkeerd kun nen vallen. "Ik maak natuurlijk wel grapjes, maar die probeer ik toch altijd zo te verpakken dat niemand er zich persoonlijk aan kan storen. We moeten het natuurlijk wel gezel lig houden. Jan Kroes, op zaterdag 25 maart begint hij aan zijn eerste Lions-vei ling in Venray. En aan zijn enthou siasme te zien, zal het vast niet zijn Blauwe 2-deurs Hyundai type Scoupe, lJ5i, G-T-E2 1993,13000 km, in perfecte staat van onderhoud moet gebeuren. Taken worden ver deeld. Ieder lid van de Lions Club en de echtgenotes die meewerken krijgen een taak. Iedereen werkt mee, oud en jong, ervaren en onervaren. De één zit in de organisatie, de ander werft adver tenties, de derde serveert drankjes of smeert broodies. En dan publiciteit. Want er moe ten kavels worden ingebracht, liefst veel en van een goede kwaliteit. Een paar mensen bezoeken de inbren gers en beoordelen de artikelen. Er worden advertenties geplaatst. Iedere week verschijnt in Peel en Maas de "binnenkomer van de week". Aankondigingsborden wor den geplaatst. Alle artikelen worden omschreven en in de catalogus geplaatst. En er moet natuurlijk van ieder artikel bekend zijn wie het heeft inge bracht. Dan gaat het gebeuren, de veiling- dag breekt aan. De leden van de Lions Club zijn vroeg op, soms wat zenuwachtig. Zou het weer goed gaan, zouden er weer veel mensen komen, zou de verkoop weer goed lopen? Op naar het Boschveld College. Stoelen en tafels klaar zet ten. Kavels in ontvangst nemen en ordenen. De administratie gereed maken. Drank en eten aanslepen. De bar installeren, voorraden controle ren. Totdat om vier uur de eerste bezoekers binnen komen, de kijkers. Uitleggen hoe het allemaal gaat. Kopersnummers uitgeven. Opletten dat er geen artikelen worden beschadigd of "verdwijnen". De veilingmeester is aangekomen. Hij bekijkt nog eens de opstelling in de zaal, de kavels en spreekt nog even de gang van zaken door. Dan is het zes uur. Iedereen zit op z'n plaats. De veiling begint. Dames en heren, goedenavond, we wilden maar eens beginnen, we beginnen met Kavels worden aan- en afgesleept, er wordt geboden, er wordt geschre ven, de gang van zaken nauwlettend in de gaten gehouden. Sommigen het zwèet in de handen, anderen op het voorhoofd. Zes uur later is het voorbij. Zijn alle kavels verkocht? De verkochte kavels worden uitgegeven. Er wordt betaald, spullen worden afgevoerd. Eindelijk rust. De bezoekers zijn weg. De leden van de Lions Club zitten nog even bij elkaar, drinken een laatste glaasje. De balans wordt opgemaakt.Wat is de opbrengst? Hoeveel kinderen kunnen naar Texel? Tevreden? In elk geval moe. Morgen zien we verder. De volgende dag. Rommel oprui men, schoonmaken. De laatste kavels worden opgehaald. Napraten natuurlijk. Hoe is het gegaan? Wat ging goed, wat zou veranderd moe ten worden? Nieuwe ideeën worden ingebracht en besproken... Een van de kavels Origineel voetbalshirt van "Oranje", voorzien van de handtekeningen van Guus Hiddink en Rinus Israël Jan Kroes zal voor de eerste maal m de Lions-veiling voorzitten als vei- I lingmeester. De bebrilde man met de ervaren hamer schuifelt al een beetje op zijn stoel heen en weer bij het vooruitzicht. Zes uur lang in totaal zal hij het uiterste vragen van zijn stembanden en zijn concentra tievermogen. Jan Kroes heeft iets met de spanning van de veiling. "Een soort verslaving", beaamt hij, "overigens niet alleen voor mij, v maar ook voor veel bezoekers. Opbod en afslag De Lions-veiling gaat grotendeels 32]bij opbod. Dat wil zeggen dat de 211 kopers tegen elkaar opbieden tot er één als hoogste eindigt en het bekende "eenmaal-andermaal-ver- kocht" klinkt. Sommige grote a kavels, zoals auto's en boten gaan echter bij opbod en afslag. "Da's heel mooi'" verheugt Jan Kroes zich al, "goed voor de span- ning in de zaal". Maar die spanning moet wel samengaan met ontspan ning, dat is een voorwaarde. Er wordt op de veiling naar hoogtepun ten toegewerkt, en er wordt gela chen en uitgeademd als de ontspan ning daar is. Het is vermoeiend, maar er is na afloop veel voldoe- ning. "De mensen hoeven trouwens niet bang te zijn voor het systeem van i afslag, want ik leg alles goed uit vantevoren", vult Kroes nog aan. Verhalen Gouden verhalen worden er opge tekend uit de mond van de veiling- I meester. Vreemde gebeurtenissen, I bijzondere mensen en kavels. De spanning, de verhalen, de sluwheid j waarmee sommigen hun kavels I bemachtigen. Het zijn de ingrediën- ten van een show. Een show waar j ook veel buitenstaanders op afko men, uit nieuwsgierigheid. Een van de vele kavels De opbrengst van de Lions veiling 1995 zal ten goede komen aan het bieden van een week vakantie op Texel aan een groep gehandicapte kin deren uit Noord Limburg. Al eerder heeft de Lions Club Venray bedra gen beschikbaar gesteld voor dit doel. Het blijkt in een grote behoefte te voorzien. Spierdystrofie De vakantie is in het bijzonder bedoeld voor spierdystrofie-patiën- ten. Spierdystrofie is een degenera- tieziekte van de spieren. Het ziekte proces neemt langzamerhand toe en is niet te stoppen. Er bestaat tot op dit moment geen genezing voor. De maximale leeftijd voor patiëënten is dan ook ongeveer 30 jaar. Tesselhuus Het Tesselhuus is een vakantie huis op het eiland Texel, speciaal voor dit soort patiënten. De contac ten van Lions Clubs met het Tesselhuus bestaan al jaren. Het tehuis is gebouwd en wordt gerund door de gezamenlijke servi ceclubs op Texel. De exploitatie is volledig ongesubsidieerd en het Tesselhuus is dan ook geheel aange wezen op financiering door particu lieren. De voorbereiding van de veiling begint eigenlijk al als de vorige veiling net achter de rug is. Wat ging goed, wat zou veranderd moeten worden? Nieuwe ideeën worden ingebracht en besproken. Dan wordt er een nieuw plan gemaakt. Alle activiteiten worden op de rij gezet. Een tekening wordt gemaakt van het veilinggebouw waarop precies te zien is waar wat elke week nieuws -Net als vorig jaar is er tijdens de kijkuren en de veiling weer een stand ingericht waar boeken, platen en CD's gekocht kunnen worden. Het gaat zowel om nieuwe als om gebruikte exemplaren, veelal afkomstig van particulieren. Juist omdat de boeken en platen afkom stig zijn uit particuliere verzamelin gen zitten er vaak bijzondere exem plaren bij. En de prijzen liggen niet hoog. Als u op zoek bent naar iets bij zonders, moet u zeker komen kij ken. Wel is het verstandig om dan niet te laat te komen. Bijzondere boeken en platen zijn vaak snel weg. U kunt op zaterdag 25 maart a.s. al vanaf 16.00 uur terecht in het Boschveld College aan de Zuidsingel in Venray. Vakantie Eén van de vaste activiteiten van de Lions Club Venray is al sinds een aantal jaren het bieden van een week vakantie aan een groep gehandicap te kinderen uit Noord Limburg. De deelnemers wisselen regelmatig. De leden van de Lions Club Venray zor gen voor de financiën en het ver voer. De begeleiding van de kinderen gebeurt geheel door vrijwilligers, mensen die er graag een week per jaar voor over hebben om de kinde ren en hun ouders een vakantie te gunnen. Immers: hiermee worden ook de ouders en de vaste verzorgers van de patiëntjes de kans geboden eens een weekje volledig vrij te zijn. Het voorziet dan ook in een enorme behoefte. Een uitstekende besteding dus van de opbrengst van de veiling. Ook in 1994 zorgde de Lionsclub weer voor een vakantieweek voor een groepgehandicapte kinderen

Peel en Maas | 1995 | | pagina 5