PEEL EN MAAS 85 jaar Pelgrimshuis in Smakt Maart: St. Jozefmaand Pater Joop Steneker o.f.m. viert gouden priesterfeest H VVD lijst 3 WD lijst 3 WD lijst 3 Nieuw rouwcentrum in gebruik m J Uw Venrayse kandidaten op 8 maart zijn: J W.A.O. VAN SOEST Kapitein L.J. Timmermans Inalfa neemt activiteiten Brits bedrijf over nr. 12 Piet Kienhuis nr. 12 Hub Clephas nr. 12 Frans van Hooft Dit jaar is het 85 jaar geleden dat in Smakt het Pelgrimshuis werd geopend. Het was aan de aktie van de toenmalige rector Cremers te danken dat in Smakt bij de kapel dit café door Frans Bonants werd gebouwd. Bedevaartgangers die naar St. Jozef kwamen om voor spraak te vragen, konden ook in die tijd niet zonder dat ze voorzien waren van een drankje, de terugreis aanvaarden. In die dagen, rond 1910, kwamen bedevaartgangers per trein. Die trein stopte bij ae halte Maashees-Smakt, wat toen bij de toenmalige gemeente Maashees- Overloon behoorde. In de dertiger jaren, in de crisistijd, werden die haltes gesloten. Alleen in 1949, toen het 250-jarig bestaan van de kapel in Smakt werd gevierd, stopten de treinen nog eenmaal in Smakt. CAFÉ Piet Bonants runde gedurende 10 jaar dat café, dat nu, na 85 jaar geëxploiteerd wordt door de klein zoon van een broer van Piet Bonants. In 1920 werd het café overgeno men door de voor Smakt legendari sche Sjef Nellen. Die was ook kos ter van de kapel en de rektoraatskerk van Smakt, èn zelf een groot vereer der van St. Jozef. Maar liefst 46 jaar was de familie Nellen de uitbater van dat café. De familie Nellen werd in 1966 opgevolgd door de familie Wismans die de exploitatie maar kort in han den had. Toen kwam de familie Custers in het Pelgrimshuis. Jeu Custers was getrouwd met Lieske, die al bij de familie Nellen in het Pelgrimshuis werkte. Omdat Jeu Custers vroegtijdig van baan moest veranderen durfde hij het aan om het café te gaan run nen. Jeu Custers deed nog meer want niet alleen stond de tapkraan en de koffie klaar. Hij begon ook met een restaurantgedeelte. Voor koffietafels en feesten, zoals bruilof ten, daaraan was in de verre omtrek nog behoeft. In zijn vrije tijd hielp Piet Bonants (die van beroep inkoper was bij de firma Nelissen Van Egteren) Jeu Custers in het Pelgrimshuis. Toen Piet de kans kreeg om het café over te nemen, nam hij die met beide handen aan. Piet Bonants bouwde de zaak ver der uit. Niet alleen bruiloften en par tijen, maar ook voor het restaurant. 'Mijn advies is: maak een goede maaltijd klaar. Iaat ze voldoende en lekker eten, niet te duur, en je klan ten blijven komen', aldus Piet Bonants. Verenigingen in Smakt-Holthees hebben in het Pelgrimshuis onder dak gevonden zoals de fanfare O.L. Vrouwe Gilde, de voetbalvereniging maar ook verenigingen zoals de Rotaryclub of de 'Probus Alter' heb ben in het Pelgrimshuis hun vaste stek gevonden. Zondags ruim 200 gasten is geen uitzondering. Veel mensen komen naar het Pelgrimshuis voor hun koffiestop en een broodmaaltijd tijdens de bede vaart. Speelde zich de drukte vroeger af in de maand maart, nu de mensen mobiel zijn geworden komen de bedevaartgangers gedurende het gehele jaar. Op jaarbasis wordt het aantal bedevaartgangers op 50.000 geschat. Om die stroom bezoekers te her bergen en om meer mogelijkheden te hebben voor bruiloften en partij en, hebben Piet en Els Bonants het cafégedeelte met negentig vierkante meter uitgebreid. Nu kunnen zij op drukke dagen 350 gasten een goed verzorgd diner aanbieden. 't Pelgrimshuis beschikt" nu over vier ruimten gescheiden van elkaar. Het café blijft het centrale gedeelte waar de stamgasten hun vaste stekje hebben behouden. Het verbouwde gedeelte is pas in gebruik genomen. Op 17 maart a.s zal de zaak officieel heropenen. Om de vaste klanten en de toe komstige klanten mee te laten pro fiteren van die heropening is een heropeningsmenu gemaakt. De uit breiding en de heropening zullen zeker bijdragen tot een nog betere naam van het Pelgrimshuis in Smakt en om met St. Jozef af te sluiten, zal deze zeker hebben 'geknikt' dat Piet en Els het goed voor elkaar hebben. beëdigd makelaar en taxateur in onroerende goederen VOOR AL UW TAXATIES Gemmadal 12. 5801 Venray Telefoon 0478086408 Ieder jaar weer als de kalender februari aangeeft, begint het in Smakt weer te kriebelen. Smakt is immers de enige bedevaartplaats in Nederland waar St. Jozef ver eerd wordt. Het feest van St. Jozef is op 19 maart maar de hele maand staat Smakt in het teken van 'hun' heilige. 'STAATS' Dat in dit dorpje op de grens van Limburg en Brabant bijna 300 jaar geleden een kapel werd opgericht neeft te maken met het feit dat Holthees in het Land van Cuijk 'Staats' was en het net over de pro vinciegrens gelegen Smakt katho liek. Toen in 1648 de Vrede van Munster gesloten werd, konden de katholieken in de 'Staatse' gedeelte niet meer hun godsdienst belijden. Daarom werden op vele plaatsen aan de rand van die gebieden schuil kelders gebouwd zoals de Crayenhut Deurneseweg, nabij de Hazehut in Merselo en in Smakt aan de Loobeek. In 1656 werd besloten om in Smakt een schuilkelder te bouwen voor de katholieken uit het land van Cuijk. Die kapel werd toegewijd aan de H. Lucia en is, voor zover bekend de oudste kapel van Smakt geweest. De Smakter schuilkerk was voor zien van een strooien dak en dat ker- kenhuis heeft dienst gedaan tot aan de Franse revolutie. Jammer genoeg is de schuilkerk verdwenen met de aanslag van de spoorlijn Venlo-Nijmegen in 1883. In 1699 werd door de toenmalige heer van Venray van het kasteel Arcen, opdracht gegeven om in het gehucht Smakt een kapel te bouwen toegewijd aan de H. Jozef. De kapelstichters woonden toen in kas teel Macken, gelegen in Holthees en dat was dus weer in het land van Cuijk In die kapel stond een barok altaar met in het midden een door een onbekende gemaakt St. Jozefbeeld. Boven het altaar bevond zich het alliantie-wapen van de kapelstich ters. Op 7 oktober 1699 werd op kas teel Macken de stichtingsoorkonde getekend voor de kapel. In 1621 werd door paus Gregorius de XV voor de gehele kerk, 19 maart, uitgeroepen als feestdag van de H. Jozef. Vanaf het moment dat de kapel in Smakt staat, is die feest dag daar steeds gevierd. REKTORAAT In 1860 kwam de uit Heeze afkomstige priester J. Heynen naar Smakt om de heilige diensten gere geld te verzorgen. Mgr. Paredis, bis schop van Roermond, waartoe Smakt behoorde gaf hieraan zijn goedkeuring. Vanaf die datum had Smakt haar eigen rektor. In februari 1862 werd begonnen met de bouw van een rektorswoning maar tegelijkertijd werd door de inwoners van Smakt een request naar de koning gezonden om een rijksinkomen te verkrijgen voor de rektor. Bij koninklijk besluit van 23 juni 1862 werd aan de rektor een jaarlijks inkomen van ƒ300,- van rijkswege toegekend. In september van dat jaar werd de zeer bescheiden en naast de kapel liggende rekto- raatswoning in gebruik genomen. Door het groeiende aantal inwoners van Smakt en de mensen die daar ter kerke gingen moest de oude St. Jozefkapel worden vergroot. Maar met veel moeite konden de gelden voor die uitbreiding bijeen worden gebracht. In 1880 werd eervol ontslag ver leend aan rektor Heynen. Hij werd Vrijdag 17 februari heeft uit- vaartverzekeraar DELA haar nieuwe uitvaartcentrum in gebruik genomen. Het centrum zit vast aan de kapel van het St.- Elisabethziekenhuis, maar die blijft apart bereikbaar. Met het gereedkomen van' het nieuwe rouwcentrum, dat 5,5 ton heeft gekost, komt een einde aan het opbaren van overledenen in de kelder van het ziekenhuis. Van het rouwcentrum kunnen alle begra fenisondernemers en ook particu lieren gebruik maken. Zondag 5 maart wordt van 11.00 tot 16.00 uur een open huis gehouden. "Een hele verbetering", noemt DELA-woordvoerder Kater het gebouw. "De kelder was natuurlijk geen goede plaats om afscheid te nemen van een overledene". Uitvaartverzorger P. Wienen noemt een aantal van de voordelen op. "De capaciteit is verdubbeld, de aanrij- route is gewijzigd en de bezoektij den hebben we kunnen verruimen". Het uitvaartcentrum beschikt, in tegenstelling tot de kelderruimte in het ziekenhuis, over twee aparte units, elk bestaande uit een opbaar kamer en een zogenaamde familie kamer. In principe kunnen nabe staanden van twee overledenen gelijktijdig afscheid nemen, zonder elkaar te storen. De beide units zijn gescheiden door een geïsoleerde vouwwand, die bij grote gezel schappen opengeschoven kan wor den. Achter de beide opbaarkamers ligt de ruimte waar de overledenen bewaard worden en daarnaast de obductieruimte. Hier kan, op ver zoek van artsen, nabestaanden of justitie, de patholoog-anatoom z'n werk doen. Ook dit gedeelte van het centrum was voorheen in het souter rain van het ziekenhuis onderge bracht. "Het is nu zo dat iemand die overleden is het ziekenhuis verlaat. Tenzij nabestaanden een andere regeling hebben getroffen, wordt het stoffelijk overschot naar het rouw centrum gebracht", aldus uitvaart verzorger Wienen. Het centrum beschikt over een aparte ingang voor de uitvaartauto's. Die komen via de achteringang van het ziekenhuis aan de Hoenderstraat het terrein op. Ook daarmee is een hinderlijk stukje overlast van de baan: patiënten van het ziekenhuis klaagden in het verleden nogal eens over het aan- en afrijden van lijkwa gens. Kapel en rouwcentrum zijn zoda nig aan elkaar gekoppeld dat beide gebouwen afzonderlijk te gebruiken zijn en zowel van buiten als via het ziekenhuis bereikbaar zijn. Het entreegedeelte van het rouwcentrum is daartoe voor de ingang van de kapel geplaatst. Nu het rouwcentrum een eigen ingang heeft zijn ook de opening stijden verruimd. Wanneer een over ledene ligt opgebaard zijn de alge mene bezoektijden daags voor de uitvaart voortaan van 18.00 tot 18.45 uur. Indien gewenst kan van 16.45 uur tot 17.30 uur een extra bezoekuur worden ingelast. Diefstal jas Vanuit een café aan de Hoen derstraat werd donderdagavond de jas gestolen van een 18-jarige Venrayse. Daarin bevond zich eeq portemonnee met 25 gulden. Die werd later leeg teruggevonden. De jïs heeft een waarde van 300 gulden. opgevolgd door rektor Cremers, die afkomstig was uit Lottum. In 1889 werd de maand maart tot St. Jozefmaand verheven. Vermoedelijk nam daardoor de pel grimage naar St. Jozef toe en groei de de behoefte voor een nieuwe en grotere kapel. Daarbij werd wel uit drukkelijk bepaald dat de oude kapel in stand moest worden gehou den. Rektor Cremers, die belast werd met die bouw, had hiervoor een vereniging opgericht om zo gel den bijeen te krijgen voor die bouw. Op vrijdag 19 maart 1886 werd de eerste steen gelegd voor de nieuwe St. Jozefkapel. Een jaar later, op zondag 20 maart, vond de plechtige inzegening daarvan plaats. Op 18 februari 1930 overleed rek tor Cremers, die bijna 50 jaar rektor was geweest. Hij werd opgevolgd door rektor A. van Haeff die slechts vijf jaar rektor zou zijn. @tk:PLANNEN Deze werd opgevolgd door rektor Wonders en dat bleek wel een heel groot 'wonder' te zijn. Wonders liep met grootse plannen rond om van Smakt iets bijzonders te maken. Het begin werd gemaakt door een grote re rektoraatswoning te bouwen, gelegen tussen de oude en de nieu we kapel. Deze woning is nog steeds door de huidige rektor in gebruik. Rektor Wonders kreeg bij die glannen hulp van de toen zeer ekende radio-pater Henri de Greeve. Een aktie van die radio- pater bracht een ton bijeen. Maar rektor Wonders deed nog meer. Hij 'schooide' middels een bedelaktie veel geld bij elkaar. Het was jammer dat door het uitbreken van de oorlog die plannen niet tot uitvoering kon den worden gebracht. In Memoriam Vrij onverwacht is dinsdagmiddag in een verzorgingshuis in Nijmegen overleden, in de leeftijd van bijna 79 jaar, Kapitein L.J. Timmermans. Timmermans was bijna 30 jaar beheerder van het Duits soldaten- kerkhof in Ysselsteyn. Dit soldatenkerkhof is het levens werk geworden van deze militair, die eigenlijk maar drie weken beheerder zou zijn van dit toen nog in aanleg zijnde kerkhof. Het wer den bijna 30 jaar en toen in 1976 het kerkhof, het beheer en onderhoud door de Nederlandse regering werd overgedragen aan de Volksbund Deutsche Kriegsgraberfursorge bleef hij nog enkele jaren als advi seur bij dit kerkhof betrokken. Naast het kerkhof had Timmermans speciale belangstel ling voor de politiek. Hij was mede oprichter van de Partij van de Arbeid afdeling Venray en was de eerste socialist die zitting had in de Venrayse raad. De uitvaartdienst zal op verzoek van de overledenen plaatsvinden in het crematorium Jonkerbosch in Nijmegen. De dienst is zaterdag 4 maart om 11.30 uur. De mogelijk heid wordt onderzocht of aan de laatste wil van Kapitein Timmermans uitvoering kan worden gegeven nl. om de as uit te strooien op het Duits soldatenkerkhof, wat zijn levenswerk is geworden. Zwitserse Tegelkachels Intiek in l iken en f/renen C'opie I Intiek f/eloocjd grenen Cet- i'u Salontafels Stoelen Kasten Dressoirs en ommodes Slaapkamers Babykamers Banken en fauteuils Loyd Loom en Biet Messing Binnenrerlichting Spiegels Woon- en Tuindecoraties Buiteurerlichting Bielsen en Hekwerk Stationsweg 80 5807 IK Oostrum-Venray tel. 0478()-850'50/8( )AOl Open: di. t/m do. 13.30-17.30 uur vrij. 1330-21.00 uur za. 9.00-16.00 uur PROVINCIALE STATEN VERKIEZINGEN Al met al werken aan werkgelegenheid. Goed bedrijfsklimaat, geloofwaardige samenhang met Milieu en Natuur ook in Land- en Tuinbouw en Recreatie. Het platteland evenwichtige kansen geven. Steun geven aan het vele vrijwilligerswerk. Ouderen, hun volwaardige plaats in de samenleving mogelijk maken. Werk voor jeugd aktiveren en zorgen dat de burger zich veilig voelt. STEM op één van onze Venrayse kandidaten. Jan Houben Ysselsteyn Nr. 6 Wiske Koster-Maris Venray Nr. 10 Netty Sloots-van Esch Nr. 12 Inalfa Industries, de holding van Inalfabedrijven in binnen- en buiten land, heeft de vouwdakenafdeling het Britse bedrijf Britax overgeno men. Dat heeft Inalfa gisteren meegedeeld. Door de overname krijgt Inalfa met name een sterkere positie op de Franse automarkt: Britax maakt jaarlijks circa 90.000 vouwdaken voor Renault. Inalfa heeft alle activiteiten en produktiemiddelen van Britax in de vouw- dakenbranche overgenomen. De activiteiten worden overgeplaats naar de in aanbouw zijnde fabriek van Inalfa in Tamworth bij Birmingham. Ook circa honderd man personeel verhuist mee. Door de overname breidt Inalfa haar assortiment open daken verder uit. Vouwdaken was tot nu toe een onbekend terrein voor de Venrayse fabrikant van schuifdaken. DONDERDAG 2 MAART 1995 Nr. 9 HONDERD ZESTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Op zondag 26 maart a.s. zal pater Joop Steneker o.f.m. in Ysselsteyn, waar hij sinds 1993 zijn welverdiend 'otium cum dig- nitate' geniet, temidden van zijn familie en de Ysselsteynse gemeenschap zijn gouden pries terfeest vieren. Pater Steneker woont sinds 1993 samen met zijn broer, pastoor Steneker van de H. Odaparochie en hun huishoudster in de pastorie van Ysselsteyn. Ondanks dat de 75-jarige uit Franeker afkomstige Franciscaan nog maar kort in Ysselsteyn woont, voelt hij zich daar al goed thuis. In 1938 startte hij zijn priesterstu die in Hoogcruts om in 1939 zijn verdere studie in Venray bij de Franciscanen te vervolgen. In 1941 ging hij naar Alverna bij Wijchen waar de Duitsers net voor Kerstmis de Minderbroeders verdreven. Hij keerde terug naar Limburg om in Sittard zijn priesterstudie af te maken. Op halfvastenzondag 1945 werd hij in Weert met 45 Franciscanen door mgr. Mutsaers van Den Bosch tot priester gewijd. Van die 45 toen gewijde priesters zijn er nu nog 22 in leven. Toch was het feest van de priester wijding niet datgene, wat hij zich daar van had voorgesteld. Het zui den was wel bevrijd maar het noor den en westen niet, zodat er geen familie van pater Steneker op die dag aanwezig was. BRAZILIË In 1946, een jaar na zijn priester wijding gaf hij gevolg aan het ver zoek van zijn oversten om zich in te schepen naar Brazilië. Dit land zou zijn tweede vaderland gaan worden. Nu onvoorstelbaar, maar toen werd hij op een vrachtschip met 60 andere missionarissen naar dat verre land gebracht. Al was de nood in die dagen in ons land nog groot, toch werden met dat schip o.a. koeien en pootaardappelen meegenomen. Als afscheiding tussen de goederen en de verkondigers van Gods woord, waren schotten in het vrachtschip aangebracht. Dat was toen heel gewoon... De naam Joop konden de Brazilianen niet goed uitspreken en eigenlijk vanaf de eerste dag werd hij daar Jaime gedoopt, een naam die hij nooit meer is kwijt geraakt. Aangekomen in Rio de Janeiro kon hij naar de plaats waar hij benoemd was geworden. Zijn taak bestond uit het geven van onderwijs aan een middelbare school en later aan het gymnasium. Het verblijf in Brazilië zou maar liefst 47 jaar duren. Tot zijn zeven tigste jaar heeft hij daar onderwijs gegeven. 'Hier praten ze van grote klassen maar tot mijn zeventigste stond ik voor klassen met 50 leerlin gen'. Na op verschillende plaatsen werkzaam te zijn geweest, kreeg hij een onderwijstaak aan het gymnasi um in Belo Horizonte. Daar zou hij van 1965 tot 1993 verblijven. Dat zijn inzet voor het onderwijs in Brazilië en de stad Belo Horizonte (mooie horizon) gewaardeerd werd. bleek toen hem bij zijn aangekon digd vertrek naar Nederland, door de burgemeester van deze miljoe nenstad, het ereburgerschap werd verleend. Een onderscheiding waar hij met recht trots op is. 'Het is een prachtige tijd geweest. Brazilië is een mooi land met een mooi volk. Natuurlijk spring ik nog wel eens in als mijn broer het druk heeft. Ze moeten net mij maar niet kwalijk nemen maar parochiewerk heb ik nooit gedaan. Daarvoor was mijn taak als docent te druk bezet'. 'Op 26 maart a.s. zal in de parochiekerk van Ysselsteyn mijn gouden priesterfeest worden gevierd. Ik laat maar alles gelaten over mij heenkomen. Ik weet zelfs nog niet hoe de dag zal verlopen, maar wat ik wel weet is dat ik in concelebratie met enkele priesters, waaronder mijn broer de plechtige eucharistieviering zal opdragen als dank dat ik al die jaren de kracht heb gevonden mijn opdracht te kun nen vervullen'. Na afloop van de dienst kan ieder een pater Steneker de hand drukken in de kerk. Daarna zal in besloten gemeenschap met zijn familie het gouden priesterfeest gevierd wor den.

Peel en Maas | 1995 | | pagina 9