c D De Structuurvisie, het gereedschap van het wijkplatform Woensdag internationale vrouwendag Home-Start start in Venray Workshop Literatuur in Venray Garantmarkt G. van Dijck tijdelijk naar tent Uitslag kleurwedstrijd BoerenBond REGIOKALENDER "Professionele steun bij sociale vernieuwing blijft nodig" UW uw kleding is 't waard STOMERIJ iginfgEL EN MAAS Donderdag 2 maart 1995 Pagina 7 "Wil sociale vernieuwing een continu proces worden dan moet er een vorm van professionele ondersteuningbly ven". Dat vindt voorzit ter Piet Hermans van het Wykplatform Brukske en hy neemt daar mee alvast een voorschot op de discussie die losbrandt als per einde van dit jaar het project sociale vernieuwing in de wyk ten einde loopt. Hermans doet z'n uitspraak in een interview met dit weekblad. Het wijkplatform Brukske heeft, ook tegen de achtergrond van het nade rende einde van het project sociale vernieuwing, de maand maart aangegrepen om wat meer bekendheid te geven aan het werk van dit overkoepelend orgaan van wykgebonden verenigingen en instanties. "De insteek van het wijkplatform is dat het onverstandig is om ineens (Je professionele ondersteuning weg te halen. Om voort te kunnen zetten zaamheden zijn van een zodanig kaartenhuis in elkaar valt". PROVINCIALE STATEN VERKIEZINGEN Jan Houben is geboren en getogen in Meterik en is daarna gaan wonen en werken in Ysselsteyn. Jan Houben heeft een boerenhart met onder nemerskarakter en een sterke volksmentaliteit Onze Peelregio verandert. Maar er moet veel werk blijven op gezonde bedrijven en schone Natuur met Recreatie. Initiatief van Literair Café, Volksuniversiteit en Vrije Academie In Venray wordt op zaterdag 11 naart de Workshop Literatuur jehouden. De Workshop is geor- aniseerd door de 'olksuniversiteit Venray e.o., in samenwerking met de Vrije kademie en het Literair café. De Workshop bestaat uit twee leien, namelijk de Workshop 'oëzie schrijven en de Workshop Creatief schrijven. Deze vinden leiden plaats op zaterdag 11 maart. Om ervoor te zorgen dat deelnemers ook aan alle twee de workshops kunnen meedoen, wor- Jen zij aansluitend op elkaar •egeven. De kursussen worden ehouden in het gebouw van de Volksuniversiteit Venray e.o., aan de Oostsingel 37a in Venray. POËZIE Veel mensen schrijven wel eens ■edichten of zouden dat graag doen. n gedichten worden de dingen neergeschreven op een bijzondere, eigen manier. Toch is het makkelijk om wat meer over de verschillende technieken te weten, die op het schrijven van een gedicht van toe- jassing (kunnen) zijn. Onderwerpen die tijdens de kur- sus aan bod zullen komen zijn het •ebruik van vaste dichtvormen en van bepaalde woorden, klanken en ïtmes, het gebruik van rijm, en het Jedenken van ideeën. Ook gaan de workshop-deelnemers aan de slag met enkele opdrachten, en worden Üe resultaten daarvan besproken. De Workshop Poëzie wordt gege ven door Marijke Foncke. Zij is op de schrijversvakschool 't Colofon in Amsterdam afgestudeerd op het onderdeel poëzie, schrijft gedichten en begeleidt schrijfgroepen. CREATIEF SCHRIJVEN In de Workshop Creatief schrijven wordt via geleide associaties kennis gemaakt met de speelse kant van het schrijven. De workshop is bedoeld als opstap voor de basiskursus Creatief schrijven, die in het najaar van 1995 van start gaat. Via kleine opdrachten worden de deelnemers van de workshop uitgenodigd hun eigen creativiteit op papier vast te leggen. De Workshop Creatief schrijven wordt gegeven door Koos v.d. Kerkhof, schrijver en publicist. Hij is als docent verbonden aan de Stichting Kunstzinnige Vorming Noord-Limburg, en geeft daarnaast kursussen in ae regio Eindhoven. Onlangs studeerde V.d. Kerkhof af als vakdocent schrijven. De Workshop Literatuur vindt plaats op zaterdag 11 maart, in het gebouw van de Volksuniversiteit Venray e.o., tussen 10.00 en 14.30 uur. De kosten zij vijftien gulden inclusief lunch. Geïnteresseerden kunnen zich voor maandag 6 maart aanmelden op tel.nr. 04780-80185. In najaar grote Plusmarkt bij nieuwe sporthal Q If Tijdens de carnaval verhuisde Garantmarkt G. v. Dijck aan de Kruidenlaan tijdelijk naar een tent welke speciaal als winkel werd ingericht. Intussen kan de bestaande noodwinkel van de Garantmarkt Worden afgebroken om plaats te maken voor de nieuwe sporthal. Daarbij wordt een grote nieuw i Plusmarkt gebouwd, die in het najaar wordt geopend. Deze zal str aks gerund worden door het echt paar Van Dijck en medewerkers. Tot en met zaterdag 25 februari kon men nog boodschappen doen in de noodwinkel aan de Kruidenlaan. Daarna verhuisde de Garantmarkt naar de speciaal ingerichte winkel tent. Vanaf woensdag 1 maart kan men dus terecht in de winkeltent van 640 m2 naar het wijkgebouw 't Stekske, waar ruime parkeergele genheid aanwezig is. PLUSMARKT Gérard van Dijck: 'We kunnen het totale assortiment in de tent kwijt. Het assortiment kruidenierswaren wordt zelfs groter. Uiteraard kunnen onze klanten rekenen op dezelfde service als zij van ons gewend zijn'. De verhuizing gebeurt zo lang van tevoren, oyndat de gemeente graag snel wil beginnen met de bouw van de sporthal en dus direkt de huidige Garantmarkt zal slopen. Elf jaar lang heeft de Garantmarkt, aanvankelijk 4=6 Garant geheten, het moeten doen met een noodwinkel. Nu komt een schitterende grote Plusmarkt in zicht, die in het najaar zal worden geopend. Van Dijck is straks met zijn Plusmarkt net als met de Garantmarkt het geval was, als zelf standig ondernemer aangesloten bij de Sperwer Groep. In de Plusmarkt komt m.n. de versafdeling beter tot haar recht. Het echtpaar Van Dijck en hun enthousiaste medewerkers zullen de klanten op hun wenken bedienen in de 'tent' en ervoor zorgen dat zij niets tekort komen, in afwachting van de bouw van de gloednieuwe Plusmarkt. PEEL EN MAAS WEEKBLAD Serie over sociale vernieuwing in de wijk Brukske Het gaat goed met het project sociale vernieuwing in Brukske. Er is al veel bereikt en er staat nog het nodige op de rol. Dat vindt voorzitter Piet Hermans van het Wijkplatform Brukske en hij bijt daarmee het spits af in een serie van vier gesprekken met mensen die iets met Brukske en het wijkplatform van doen heb ben. De maand maart heeft het wijkplatform uitgeroepen tot actiemaand. In elk gesprek praten betrokkenen over een aspect van de sociale vernieuwing. Dit keer speciale aandacht voor de Structuurvisie Brukske. De stichting Wijkplatform Brukske is een overkoepelend orgaan dat verenigingen en instan ties die zich met Brukske bezig hou den verenigt en vooral op het gemeentehuis de belangen van de Brukskenaren behartigt. "In totaal zitten er dertien groeperingen in het platform, waaronder vertegenwoor digers van het winkelcentrum, de Turkse gemeenschap, scholen, de bewonerscommissie van de woningstichting, huisvrouwencon tact enzovoort". Het wijkplatform is een kind van het project sociale vernieuwing: de gemeente wilde graag de bewoners van de wijk bij het proces betrek ken, maar ontdekte dat er 'geen representatieve vertegenwoordiging bestond. Er was wel een wijkvereni- ging, maar daarmee kon de gemeen te niet praten over de inrichting van de wijk en over zaken als onderhoud van groen, erfafscheidingen en stadswachten. COMMOTIE Eenmaal geformeerd en in gesprek met de gemeente kwam het wijkplatform, samen met de gemeente, al snel tot de conclusie dat er van alles schortte aan de wijk, zeker ook in ruimtelijke zin. De manier waarop de wijk destijds - beginjaren zeventig- was vormgege ven was geen goede voorwaarde voor een leefbare en veilige buurt. Die gevolgtrekking resulteerde weer in een opdracht aan het bureau BRO in Vught om 'ns op papier te zetten wat er aan schortte en hoe dat te ver beteren. Vele gesprekken volgden: met de f;emeente, de Zuidooster, de winke- iers, de woningbouwvereniging, makelaars, particuliere huizenbezit ters, verenigingen, bewoners en het wijkplatform. En in augustus 1993 legde BRO een ei: de Structuurvisie voor 't Brukske. Dat rapport sloeg in de wijk in als de spreekwoordelijke bom, vooral vanwege het idee van de opstellers om ruim honderd woningen 'om te draaien': om de centrale groen strook in Brukske 2 beter tot z'n recht te laten was het volgens BRO beter dat de woningen met hun voor- en achterkant werden omge keerd. Op papier niet slecht bedacht, maar 'omdraaien' bleek slopen en opnieuw opbouwen en daar moesten de bewoners -en ook de wonings tichting- niets van hebben. INSTRUMENT Maar los van de commotie die een onderdeel van de plannen van BRO veroorzaakte, leverde de Structuurvisie voor degenen die met sociale vernieuwing in de wijk bezig waren een uitstekend instru ment op om met de daadwerkelijke uitvoering te beginnen. Aan het rap port hing een nuttig actieprogram ma, waarmee gemeente, woning bouwvereniging, wijkplatform en ondernemers aan de slag konden. Inmiddels zijn er al een aantal gere aliseerd. Bewoners van Brukske 2 zijn aan de slag gegaan met het onderhoud van het groen. De beplanting krijgt een ander karakter, zodat het goedkoper te onderhouden is en de mensen beter kunnen zien wat er allemaal gebeurt. Gemeente en woningstichting geven reststuk- jes openbaar groen aan de bewo ners; de woningstichting is bezig met de verkoop van woningen aan huurders; de woningen in Brukske 2 krijgen allemaal dezelfde tuinaf- scheiding, met een poortje; Wijkplatformvoorzitter Hermans kan de lijst nog best wat langer maken: "Ook de bouw van de bejaardenwoningen in de buurt van de Kiosk en de speelterreinties die de bewoners van straten in de wijk zelf aanlegden komen voort uit de Structuurvisie", aldus Hermans. Er is echter ook een lijst op te stel len met actiepunten uit de Structuurvisie die nog niet zijn gere aliseerd. Het slopen van woningen ging helemaal niet door en ook nieuwe schuurtjes in de achtertuinen hebben we (nog) niet gezien. De tennishal zal ook wel blijven staan. Opvallend afwezig zijn ook nog de veranderingen op het gebied van verkeer en vervoer: andere busrou tes en doorgaand fietsverkeer dat door het hart van de wijk moest worden geleid. Ook het winkelcen trum ontwikkelt zich niet volgens de Structuurvisie en de wensen van het wijkplatform. Maar ook de (nog) niet uitgevoer de werken zijn belangrijk, vindt Piet Hermans. Ze geven aan dat het werk in de wijk nog niet is gedaan en ondersteunen daarmee zijn pleidooi voor het behoud van professionele hulp. "Voor ons is de Structuurvisie het belangrijkste middel bij het bereiken van onze doelstelling, een leefbare wijk". Thema 1995 'vrouw en cultuur' Woensdag 8 maart is het de jaarlijkse internationale vrouwen dag. Het thema is dit jaar 'vrouw en cultuur'. De vrouwendag wordt dit jaar in Venray gevierd met een bijeenkomst rond het thema in café 't Podium. De vrou welijke medewerkers van de gemeente Venray houden een stu diemiddag rond het thema 'Wij zyn klaar!' De organisatie van de viering van de internationale vrouwendag is in handen van een werkgroep. In die groep zitten vertegenwoordigers van verschillende vrouwengroepen die in de gemeente actief zijn: vrouwen- afdelingen van politiek partijen, de LVB, buitenlandse vrouwen en leden van de werkgroep Emancipatiebeleid die in de gemeente Venray werkzaam is. Tijdens de viering van vrouwen dag 1995 wordt op verschillende manieren ingegaan op het thema van dit jaar. Zo is er een kleine tentoon stelling te zien en is een spreekster uitgenodigd. Na de pauze, waarin buitenlandse hapjes worden geser veerd, presenteert de Surinaamse entertainer Judith de Kom een vro lijk gevariëerd programma. Een optreden van een Afrikaanse dans groep sluit het programma af. De viering van de internationale vrouwendag begint om 19.30 uur. Alle vrouwen zijn welkom en de toegang is gratis. NODIG? Sinds vijf jaar bestaat er een werkgroep 'Vrouwen in dienst van de gemeente Venray'. Deze groep houdt zich bezig met emancipatie bij de eigen werkgever. Omdat de laatste tijd vaker opmerkingen te horen zijn als zou emancipatie niet meer nodig zijn, stelt de werkgroep de vrouwelijke collega's die vraag tijdens een studiemiddag onder de titel 'Wij zijn klaar'. Tijdens de middag worden ook de resultaten van vijf jaar werkgroep en vier jaar positief actiebeleid ten aanzien van vrouwen binnen de gemeente bekend gemaakt. Op het programma staan ook lezingen door een drietal sprekers. Ruim 1200 kleurplaten werden ingeleverd bij de BoerenBond Venray aan de Zuivelweg 2e in Leunen. Voor de jury was het vaststellen van de prijswinnaars dan ook een hele klus. Na lang wikken en wegen kwamen de volgende prijs winnaars uit de bus. Categorie 4 jaar: Robin Koenen uit Leunen en Yvonne Janssen uit Merselo. Categorie 5 jaar: Joost Comelissen uit Vredepeel en Sjef Classens uit Veulen. Categorie 6 jaar: Elian Poels uit Heide en Karlijn Pouwels uit Leunen. Categorie 7 jaar: Paulien Camps en Heide en Stephanie Soto uit Venray. Categorie 8 jaar: Job Janssen uit Leunen en Anja Rutten uit Venray. Categorie 9 jaar: Leonie Vergeldt uit Ysselsteyn en Karlijn Pingen uit Leunen. Categorie 10 jaar en ouder: Mieke Emonst en Marlies Huybers, beiden uit Oostrum. Op de foto alle prijswinnaars. Inbraak in twee woningen in Heide Tijdens de Boerenbruiloft werd er dinsdagmiddag en dinsdagavond ingebroken in twee woningen aan de Meester Driessenstraat in Heide. Toegang tot beide, naast elkaar gelegen woningen werd verkregen door forcering van een raam aan de achterzijde. i In een woning werden sieraden en een geldbedrag van 300 gulden ontvreemd. In de tweede woning werden eveneens sieraden ontvreemd en een geldbedrag van ƒ1.000,-. De waarde van de sieraden kon niet worden medegedeeld. ■V E N R A VI Julianasingel 3, Venray Tel. 04780-82025 In de Peel en Maas Reeiokalcnder vindt n een korte opsomming van evenementen en aktiviteiten uit een wijdere regio, waaraan w(j in onze redaktionele kolommen geen uitgebreide aandacht kunnen schenken. Zondag 5 maart: Literaire busreis reren in werk van uur vanaf Limburgs 10,-. Voor inlichtingen telefoon 077-522112. Zondag 5 maart Open Nederlands kampioenschap indoor modelbouw stockcar-racing. Deelnemers komen uit Nederland, België en Engeland. De voorrondes beginnen om 11.00 uur, de kwartfinales omstreeks 16.00 uur. Om 17.00 uur worden halve finales en om 18.00 uur de finale verreden. De organisa tie is in handen van 'dc Pccldrivers'. Voor info: R. Verheijen, tc. 04789- 2906. Vrjjdag 10 maart: Pools-Nederlandse ontmoctingsavond in het Baken, Gamizoenweg 2. Venlo-Blerick. Organisatie: Pools-Nederlandse Kulturele Vereniging. Voor info: tel. 077-736621. Zondag 12 maart: Goltziuslezing in Limburgs Museum. Spreker is prof. W. van der Dussen. Thema is de behoefte aan en de zin van herdenkingen. Aanvang 15.00 uur. Adres: Limburgs Museum, Goltziusstraat 21, Venlo. Vfaor info: 077-522112. Vrouwenstraten in Antoniusveld Met veel genoegen las ik in de Peel en Maas het bericht over het toekennen van namen van vrouwen aan toekomstige straten in de nieu we wijk Antoniusveld. Eindelijk dus! Dat dit al sinds 1978 op het ver langlijstje stond van veel vrouwen uit Venray en dat deze wens nu pas - J7 jaar later - in de praktijk zal wor den gebracht, geeft mijns inziens aan aat in het verleden niet al te serieus met deze wens is omge sprongen (sindsdien zijn er toch legio straten bijgekomen!) Maar goed: beter laat dan nooit. Gelukkig is men tot inkeer geko men, zodat al die moedige, strijdba re vrouwen, die zoveel betekend hebben voor de emancipatie van de vrouw (en daarmee vaak ook van de man) alsnog geëerd kunnen worden. Overigens zou Venray daarbij de primeur kunnen hebben, want - voor zover ik kan nagaan - bestaat er nog geen Ten Dales straat' in Nederland Wie weet??? Joke Brands, Venray Open brief aan de commissie CUMASO Geachte commissie. Nu het voor stel op tafel ligt om in het Sint Antoniusveld de straatnamen te noemen naar vrouwen- en niet naar onderwijzersnamen, is het mis schien leerzaam eens na te gaan, welk argument gebruikt wordt om een bepaalde voorkeur te onderbou wen. Uit het rapport Buck wordt de zinsnede aangehaald, dat straatna men zoveel mogelijk moeten aan sluiten bij dit sociaal en ruimtelijk- economisch perspektief, waarbinnen Venray zien planmatig wil profileren naar een stad van 40.000 inwoners rond het jaar 2015 (citaat). Vergelijken wij nu deze 'geadvi seerde' uitgangsstelling met het gedane voorstel, dan valt ons meteen op, dat op één enkele uitzon dering na, er totaal geen aansluiting is op dit sociaal en ruimtelijk-eco nomisch perspektief. Integendeel, bijna alle gekozen vrouwennamen hebben geen enkele affiniteit met Venray, dragen een on-Venrays karakter en zijn opvallend buiten Venrays gericht. Juist dit laatste zou men als pijnlijke discriminatie kun nen opvatten van alle Venrayse vrouwen, die in het verleden zich met grote inspanning en meestal pro deo voor de Venrayse gemeenschap hebben ingespannen en dat niet alleen op onderwijsgebied. Wiy denken daarbij aan de eerste vrouwelijke grondleggers van de geïnstitutionaliseerde armen- en wezenzorg in Venray, aan de eerste vrouwelijke pioniers, die zich met de krankzinnigenverpleging gingen bezighouden, aan de harde werk sters van het Groene Kruis, aan de vele vroedvrouwen, die dag en nacht klaar stonden, kortom teveel om op te noemen. Let wel wij hebben er geen bezwaar tegen, dat straatnamen naar vrouwennamen genoemd worden, maar dan wel met goede argumen ten. Zoals het voorstel er nu ligt, is 't een schrijnend affront van de vele Venrayse vrouwen, die daar in onze ogen veel meer recht op hebben. Overigens^ vragen wij ons in gemoede af wat nu wel het sociale draagvlak is van deze keuze, een argument, dat toch wel beslist zwaar mag wegen, als het gaat om de instemming van een groot volks deel. En als wij ons oor nu te luister leggen, dan is er weinig waardering voor deze keuze. Wij zullen u de opmerkingen dienaangaande maar besparen, maar ze zijn weinig vlei end. Opvallend is trouwens, dat het betreffende voorstel meer dan 16 jaar in de kast heeft gelegen en al vele malen eerder gebruikt had kun nen worden. Vreemd, dat het nu plotseling op tafel komt. enkele weken nadat wij ons plan aan u, commissie, hadden aangeboden! Eerlijk gezegd hebben wij daarbij zo onze gedachten. Vergelijken wij nu onze eigen inbreng met en enige argument, dat hier geldt, nl. de betreffende passage uit Buck, dan voldoet ons plan in meer dan een opzicht wel aan deze uitgangsstelling: nl. dat het niet alleen aansluit maar ook een inte grerend deel uitmaakt van onze Venrayse gemeenschap, dus hoger scoort als het om punten gaat. Mede op grond van dit laatste wil len wij u adviseren een en ander nog eens grondig te bestuderen, voordat er een zo 'ingrijpende' beslissing genomen wordt. Bij deze beslissing wensen wij u natuurlijk alle sterkte en vooral wijsheid. Wellicht ten overvloede willen wij u er op wijzen, dat alleen leden van het Koninklijk Huis tijdens hun leven in een straatnaam vereeuwigd mogen worden en dat iemand mini maal tien jaar overleden moet zijn. aleer zijn of haar naam voor een straatnaamgeving gebruikt mag worden. De reden daarvan zal u ruimschoots bekend zijn. Ook in dit opzicht is het wellicht raadzaam een en ander ook aan deze algemene uitgangspunten te toetsen, om niet in de toekomst voor verrassingen te komen staan. Namens de vrienden van het Archief, L.M. Rutten Vrijwilligersproject geeft steun aan jonge gezinnen De stichting Thuiszorg Noord- Limburg en het RISC starten in Venray met Home-Start, een pro ject waarbij vrijwilligers gezinnen met jonge kinderen die in stres svolle omstandigheden verkeren een handje helpen. Behalve in Venray wordt ook in Heerlen en Maastricht met soortgelijke pro jecten begonnen. Het project is oorspronkelijk een Engels initia tief dat daar al meer dan 20 jaar bestaat Bij Home-Start kunnen ouders (alleenstaand of een gezin) met min stens één kind jonger dan zes jaar hulp vragen, wanneer ze praktische, feestelijke of maatschappelijke pro lemen hebben. Ze krijgen die hulp van vrijwilligers die zelf ervaring hebben met het opvoeden van kin deren. De steun bestaat uit hulp bij praktische zaken. Verder bieat de vrijwilliger een luisterend oor en persoonlijke aandacht. De bedoeling is dat de vrijwilligers de ouders steunen en ontlasten zodat die snel ler hun problemen de baas worden en wat meer tijd hebben voor de kin deren. De vrijwilligers worden geholpen door een coördinator van Home- Start. Die brengt vrijwilliger en gezin ook met elkaar in contact. De vrijwilligers worden via een korte cursus op het werk voorbereid. Verder zijn er voor hen thema-bij- eenkomsten. Voor het werk ontvan gen de vrijwilligers een onkosten vergoeding. Gezinnen komen bij Home-Start terecht door zich zelf aan te melden of via verwijzing door huisarts, maatschappelijk werk, thuiszorg of andere instanties. Bewoner werd wakker In de nacht van maandag op dinsdag werd een 56-jarige Ven- raynaar wakker door verdachte geluiden. Hij ging poolshoogte nemen waarop een onbekend per soon er vandoor ging. Een ther- mopaneruit was vernield terwijl de sponningslatten reeds waren verwij derd. Sherry... Hen 38-jarige inwoner van Venray had zijn krat bier en zijn pakje shag dinsdagmiddag omstreeks 12.00 uur afgerekend bij een supermarkt in Veltum, maar was vergeten... de twee flessen sherry, die hij in een boodschappentas had gedaan, af te rekenen. Dat werden nu 'dure flessen' want de man werd aan de politie over gegeven die hem, na verhoor en opmaking van proces-verbaal, zonder de flessen sherry naar huis stuurde.

Peel en Maas | 1995 | | pagina 7