De waarde van een enquete Verpleeg- en verzorgingshuizen onderzoeken samenwerking A Grote betrokkenheid van ouderen bij woonproblematiek Ruim vier ton voor huisvesting militairen IWOONHUIS 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND Nieuw bestuur wijkvereniging Veltum Parkeren op Schouwburg plein Venrayse Verenigingen redden bezorging carnavalskrant PEEL EN MAAS ELKE WEEK UW NIEUWS Geslaagde Tokkelmarathon Op beestachtige wijze mishandeld PEEL EN MAAS Waarom er minder militairen naar Venray kwamen WWtKÊ/k ll 1 1 4K fc. sr •T;.x a MuW- HSHMHHK! r±r** J m f, tf üaiü' 1 Europa, beginjaren '90. De Koude Oorlog is teneinde. De heerscharen aan weerszijden van de Duits-Duitse grens hadden daar na het doorroesten van het Ijzeren Gordijn weinig meer ver loren. De Russische beer ging terug naar z'n hol, de NATO-pen- delaars konden eveneens weer naar huis. Eind 1991 kwam het nieuws dat Venray bij die terug tocht garen zou spinnen: liefst 1100 Nederlandse militairen zou den op 'de Peel' worden gestatio neerd. Een volksverhuizing, die één van de doelstellingen van het Buck-rapport -40.000 inwoners- in een versneld tempo dichterbij zou brengen. Want ongeveer de helft van de repatrianten zou zich in Venray willen vestigen. Vier jaar later blijkt de werkelijkheid anders. Uiteindelijk koos veel minder dan de helft van de mili tairen voor 'de stad in het groen' zoals Venray zich afficheerde. In 1994 vestigden zich 142 gezinnen vanuit Blomberg en Stolzenau in Venray. Dit jaar worden er nog 75 verwacht. Samen nog geen 220 gezinnen, veel minder dan de helft. Hoe komt het dat het ver schil tussen de verwachte en de werkelijke aantallen zo groot is? Om die vraag te beantwoorden klopte 'Peel en Maas' by verschil lende betrokkenen aan. J. Stemerdink noemt de onver wachte concurrentie van Helmond als mogelijke oorzaak. Stemerdink was destijds hoofd van de sectie Woningvoorziening van de Luchtmacht. Zijn afdeling hield een enquete onder de luchtmachters naar hun woonwensen en voorkeu ren. Daaruit bleek de warme belang stelling van de militairen voor Venray. Helmond was veel minder in trek. Over de vraag waarom dan toch zoveel mensen in Helmond zijn terechtgekomen is Stemerdink terughoudend. "Het is toch een kwestie van vraag en aanbod", zegt hij voorzichtig. "Het zou kunnen zijn dat Venray op dat moment min der woningen in de aanbieding had dan Helmond". Het feit dat veel luchtmachters lang hebben gewacht met het zoeken naar een woning heeft Venray volgens de Stemerdink ook niet in de kaart gespeeld. "Het is natuurlijk ook een kwestie van hoe je je produkt verkoopt", voegt hij er aan toe. GEEN AANBOD Op het Venrayse gemeentehuis kunnen ze evenmin een verklaring geven voor het tegenvallende aantal luchtmachters. De eveneens onlangs gehouden eigen enquete heeft daar op ook geen antwoord gegeven, zegt ambtenaar R. Plat. Hij houdt het ook maar op het grote aanbod van huur woningen in Helmond en het feit dat veel mensen zich pas na de enquete nader georiënteerd hebben over hun toekomstige woonplaats. Daarnaast speelde het geringe aanbod aan betaalbare huurwoning gen in Venray een rol. Directeur Rudy de Jong van Woningstichting Noord-Limburg beaamt dat zijn stichting vorig jaar nauwelijks nieu we huurwoningen te bieden had. De 142 gezinnen die vorig naar Venray kwamen, wonen dan ook voorname lijk in koopwoningen. NORMAAL Wethouder Jonkers van Helmond, De gemeente Venray krijgt dit jaar 440.000 gulden uit de pot van het ministerie van Defensie voor de huisvesting van de militairen die op de Peel komen werken. Dat heeft het Samen werkingsverband Regio Eindhoven deze week bevestigd. De vier Peelgemeenten zijn akkoord met het voorstel voor de verdeling van de 1 miljoen gulden voor 1995. Volgens het voorstel krijgt Helmond 400.000 gulden. De twee andere gemeenten rondom de basis, Bakel-Milheeze en Deurne, krijgen respectievelijk 75.000 en 85.000 gulden. Daarmee verandert de verdeel sleutel van het Defensiegeld niet wezenlijk met vorig jaar. Toen was de totale pot 1,2 miljoen en kreeg Venray daarvan de helft omdat de verwachting was dat ongeveer de helft van de ruim 400 militairen zich hier zou vestigen. Uiteindelijk kwa men er 142 gezinnen naar Venray, terwijl 137 mensen voor Helmond kozen. Het geld kunnen de regioge meenten gebruiken voor de finan ciering van de extra woningen die voor de militairen gebouwd moeten worden. Het Samenwerkingsverband Regio Eindhoven, een gewest van 32 gemeenten waartoe ook de Peelgemeenten Helmond, Deurne en Bakel-Milheeze behoren, coördi neert de contacten tussen de Peelgemeenten en de Rijksoverheid. Volgens G. Driessen van het Samenwerkingsverband wordt de bijdrage van Defensie in vier tran ches beschikbaar gesteld. Het eerste gedeelte wordt betaald in april. waar zich tot ieders verrassing 137 militaire gezinnen vestigden, gist zelf ook naar oorzaken van het ver schil tussen prognose en realiteit. "We hebben er echt niets bijzonders voor gedaan", zegt hij. "Onze cam pagne was, zeker in relatie tot die van Venray, bescheiden. Helmond heeft ook een heel normaal woning bouwpakket. Met de subsidie van Defensie hebben we vooral in de sfeer van sociale huur en koop gebouwd, waarvoor het geld ook was bestemd". Van enige voor sprong door landelijke voorkeursbe handeling is volgens Jonkers even min sprake. "De militairen bleken gewoon op zoek te zijn naar een goede en niet dure (huurïwoning. Helmond heeft gewoon in het goede marktsegment gebouwd en op de kwaliteit gelet. De militairen von den dat ze veel huis voor hun geld kregen", vat Jonkers samen. NIET BETROUWBAAR Behalve het geringe aanbod huur woningen in Venray en de veel rui mere keuze in Helmond kan het natuurlijk ook aan de betrouwbaar heid van de enquete liggen dat de cijfers- zover -uiteen lopen: De Helmondse wethouder is die mening toegedaan, hoewel hij zegt tt geen onderzbek naar te hebben laten doen. Als verzachtende omstandigheid mag volgen Jonkers gelden dat op het moment van ondervragen de militairen nog nau welijks geïnteresseerd en geïnfor meerd waren. "Dan geef je vanuit Duitsland als gauw een voorkeur op voor het dorp of de stad die het dichtst bij de basis liggen. Later, als je meer informatie hebt, gaan andere aspecten meespelen", aldus Jonkers. Ook z'n Venrayse collega Bert Kersten lijkt z'n twijfels te hebben bij de waarde van de enquete. Hij verklaarde vorige week in de com missie ruimtelijke ordening en grondzaken in elk geval niet te heb ben getild aan de uitslag van de eer ste enquete. "Die 50% was altijd gebaseerd op een soort hoop", deel de Kersten laconiek mee. Des te opvallender is dat alle par tijen dezelfde enquete als richting gevend hebben beschouwd. Alle gemeenten in de regio hebben hun woningaanbod gebaseerd op de enquete van de Luchtmacht en ook het ministerie van Defensie zelf heeft 'Van huis naar huis' als lei draad genomen voor de verdeling van de financiële bijdrage aan de Peelregio ten behoeve van de extra woningen. Voor Venray was dat een logische zaak, want op basis van de verwachting dat de helft van de militairen zich in Venray zou vesti gen, ging van de 1,2 miljoen gulden voor 1994 zes ton naar deze zijde van de Peel. Maar dat er achteraf zo gelaten wordt gereageerd op signifi cante verschillen, geeft te denken. De besturen van de Stichtingen Boncura uit Venray-Horst, Bejaardenvoorzieningen Venray- Well, Westerholt uit Horst-Sevenum en de Wietel uit Helden gaan onder zoeken hoe zij nader kunnen samen werken op het gebied van verple ging en verzorging. Daartoe zullen zij een integrale zorgvisie voor de twee verpleeg- en de vijf verzorgingstehuizen in de regio opstellen. Voorafgaand zal vóór 1 juli een plan van aanpak voor de vormgeving van deze integrale zorgvisie gemaakt worden door een werkgroep bestaande uit de betrok ken direkties. Dat hebben de besturen afgespro ken nadat zij onder leiding van mevr. M.C. Greweldinger- Beudeker, gedeputeerde voor Maatschappelijk welzijn en Ouderenbeleid een aantal gesprek ken hebben gevoerd. Tevens hebben zij samen met gedeputeerde Greweldinger over eenstemming bereikt over een voortgangstrajekt van samenwer king, op basis van de resultaten van de integrale zorgvisie. De werkgroep zal vóór 1 april haar werkzaamheden starten en zal zich laten bijstaan door een nader aan te zoeken adviesbureau, dat tevens de rol van onafhankelijke voorzitter op zich zal nemen. Doel is om kort na 1 juli duidelijke besluiten te nemen ten aanzien van het vervolg-trajekt, met name het opstellen van de integrale zorgvisie. Het gaat om verpleeghuizen Beukenrode in Venray en Elzenhorst in Horst en de verzorgingshuizen Eldershome in Well, Het Schuttersveld in Venray, Berkele Heem in Horst, Sevenheym in Sevenum en de Wietel in Panningen. Verdergaande bestuurlijke en organisatorische samenwerking wordt niet uitgesloten geacht als dat het logische gevolg blijkt te zijn van deze nog gezamenlijk te formulie ren integrale zorgvisie. TIMMERWERKEN voor: ramen, deuren, kozijnen isolatieglas, renovatie dakvernieuwing, verbouwing Timmer- en onderhoudsbedrijf J. van de Ligt Wanssum, De Cuyperstraat 37 04784-2184 ^Zwitserse Tegelkachels llntiek in l iken en grenen opie llntiek geloogd grenen i et- en Salontafels Stoelen Kasten Dressoirs en nmmndes Slaapkamers l babykamers Danken cw fauteuils Loyd Loom en Riet Ulessinif hinnenrerlichtincj Spiegels Worm- pii Tmndecoraties Ibuitenrerlichting lbielsen en Hekwerk Stationsweg 80 5807 If (b)oslrum-\\'nruy tel. 0478< )-tfïL)3Ö/8().iÓl Open: di t/m do. 1330-17.30 uur vrij 13.30-21 00 uur za. 9.00-16.00 uur i De leden van de wijkvereniging Veltum mogen dinsdag 7 maart een nieuw bestuur kiezen. Vier van de zes huidige bestuursleden maken de weg vrij voor nieuwe mensen. Daarmee lijkt het voort bestaan van de wijkvereniging verzekerd. Enkele maanden geleden kwam de Veltumse wijkvereniging in het nieuws toen het bestuur aankondig de de vereniging te willen opheffen. Achtergrond van die stap was dat de stichting wijkcentrum Veltum gaat sluiten. De vereniging maakt voor veel van haar activiteiten gebruik van dit gebouw. Zonder eigen gebouw zag het bestuur geen toe komst voor de vereniging. Tegen het voorstel van het bestuur kwamen enkele leden in opstand. Volgens hen heeft de vereniging ook zonder een eigen gebouw bestaansrecht. - De j/ergadering van de wijkver- enigirig wordt gehouden ïri"wijkcen trum 't Schöpke en begint om 20.00 uur. Directeur Cattoir van de Venrayse schouwburg krygt toch zijn zin. Bij gelegenheid van zijn eigen afscheid als direc teur van Cultureel Centrum De Beejekurf, mag er door de receptiegasten toch geparkeerd worden op het Schouw burgplein. Het bestuur van De Beejekurf had hiertoe een ver zoek ingediend, dat afgelopen dinsdag door b. en w. is gehono reerd. Het afscheid van Cattoir is op vrijdag 21 april. Omdat het vrij dags koopavond is, is de parkeer druk in Venray op dat moment al groot. Reden voor het bestuur om ontheffing voor het Schouwburgplein aan te vragen. Het college van b. en w. heeft besloten om hier een "eenmalige uitzondering" voor te maken. Het Cultureel Centrum heeft volgens b. en w. een regionale betekenis en de gasten op deze receptie komen dan ook uit een wijde omgeving. Bovendien worden er ongeveer 700 gasten verwacht. De vraag blijft natuurlijk wat b. en w. onder een eenmalige uitzon dering verstaat. Zeker gezien het feit dat de horeca-afdeling van de schouwburg in de toekomst gepri vatiseerd cq. gecommercialiseerd wordt. Daarbij zullen recepties van grotere omvang steeds vaker voorkomen. Met deze stap lijkt een precedent geschapen. Voor dhr. Cattoir, die altijd voorstander van parkeren op het Schouw burgplein is gebleven, wordt het in ieder geval een passend afscheid. 1 r r fÜ>-r r XÜI I ifili 'i 'fiÜ i Poging inbraak De toegangsdeur tot een cafetaria bleek zondagmiddag ingetrapt te zijn. Er werd niets ontvreemd. De schade bleef beperkt tot de kapotte deur. Auto in berm Zondagavond raakte een personen auto bestuurd door een 38-jarige in woner van Roermond op de Heid- seweg uit de koers. De bestuurder kon de auto niet meer in de juiste koers brengen. De auto kwam in een bermsloot tot stilstand. De bestuurder liep een hoofdwond op en moest zich daarvoor medisch laten behandelen. De auto liep flinke schade op. "Men moet ons serieus nemen" Afgelopen maandag werd de eerste fase van het project Over Wonen van Ouderen Gesproken (OWOG) afgerond. Dat gebeurde in de raadszaal van de gemeente Venray, alwaar ongeveer 85 oude ren zich hadden verzameld. Hiermee werd tevens de grote betrokkenheid van ouderen bij dit project onderstreept. Een van de belangrijkste conclusies uit de eerste fase was echter wel dat de ouderen de nodige scepsis en wan trouwen t.o.v. de gemeente heeft. "Er gebeurt niets met de onder zoeken die worden gedaan" zo lie ten de ouderen tijdens het onder zoek weten. 'drie fasepC. Het OWOG project is opgesplitst 4n drie fases. Vong-jaar september werd gestart met zeven gespreks groepen, die de wensen en de knel punten van de ouderen met betrek king tot wonen bespraken en inventariseerden. Die gespreksgroe pen bestonden uit ouderen, dus die mensen waar het allemaal om draait. In het jaar 2010, zal de helft van de huishoudens bestaan uit mensen ouder dan 55. Voor deze groep moet er dan voldoende en adequate woon ruimte zijn. "Het voordeel van het OWOG project is dat de ouderen zelf de knelpunten aangeven en ook zelf met oplossinge komen" aldus dhr. Scherpenisse van de Stuurgroep Experimenten Volkshuisvesting. Deze instantie begeleid het project. RESULTATEN De resultaten van die gespreks groepen brachten diverse zaken aan net licht. Wat opvalt, maar dat is volgens Scheqjenisse niet alleen iets voor Venray, is dat de ouderen scep tisch en wantrouwend tegenover ae gemeente, en in mindere mate tegenover de woningstichting en zorginstellingen staan. Verder hebben de ouderen veel behoefte aan informatie. Ze willen weten wat er in een gemeente gebeurt. Ze hechten daarom ook veel belang aan communicatie. Ze moeten het idee krijgen dat ze seri eus genomen worden. Iets wat men nu met heeft. De ouderen uit Venray kwamen ook tot de conclusie dat er een tekort aan ouderenwoningen is. Bovendien mankeert er nogal wat aan die woningen, die er wel zijn. Verder maken de ouderen zich nogal zorgen over de sociale veilig heid. Inbraakpreventie is zeer belangrijk. Tenslotte concluderen de onder zoekers dat met name de kleine ker nen rondom Venray hechte gemeen schappen zijn. Dit biedt de nodige •kansen voor ddoekomst. OPLOSSINGEN Tijdens de bijeenkomst werden ook al diverse oplossingsrichtingen aangedragen om ouderen in de toe komst langer zelfstandig te kunnen laten wonen: nieuwbouw volgens een seniorenlabel waardoor huizen aan bepaalde eisen voldoen; renova tie huidige woningen; maar ook meer verlichting zodat ouderen zich buiten veiliger voelen. Om meer oplossingen te vinden werden maandagmiddag opnieuw werk groepjes samengesteld die ieder voor een bepaald onderdeel op zoek gaat naar oplossingen voor de gesig naleerde knelpunten. NIET MIS Wethouder de Loo noemde de onderzoeksresultaten niet mis. "De vrees bij ouderen, dat men op een moment niet meer zelfstandig kan wonen, is groot", aldus de wethou der. Volgens haar is er met name in de sfeer van de voorzieningen, veel werk aan de winkel. Daarbij sluit zij dienstverlening aan huis niet uit. De wethouder was overigens van mening dat de gemeente de ouderen wel degelijk serieus neemt. "Wellicht is de communicatie niet feilloos" aldus Marlies de Loo. Wethouder Kersten stelde dat het nu de tijd is om samen naar de oplossingen voor de knelpunten gezocht moet worden. "We kunnen echter niet alles oplossen. Er zit altijd een financiële kant aan de zaak. Als je b.v. veel aanpast aan woningen dan krijg je hogere huren. En dat is ook niet het doel." De wet houder wees er bovendien op dat de landelijke overheid zich ook steeds meer terugtrekt met subsidies. WONINGSTICHTING Directeur Ruben de Jong van de Woningstichting constateerde dat de problemen "met gering waren". "Kijken we naar de woningstichting dan praten we over het bestand ouderenwoningen, de betaalbaar heid, huur en koop, de groeiende vraag naar aanvullende diensten en het gegeven of ouderen wel of niet serieus genomen worden." Volgens de Jong neemt de Woningstichting Noord-Limburg de ouderen zeer zeker serieus. "Wij realiseren ons dat het om onze huur ders draait. Zij zijn het die de huur betalen waardoor wij kunnen wer ken" aldus De Jong. Volgens de Jong vergt het zoeken naar oplossingen wel enige creativi teit, zeker gezien het feit dat subsi diekranen steeds verder dichtge draaid worden. Met betrekking tot service- en zorgverlening ziet de Jong wel mogelijkheden in samenwerkingen tussen verzorgingstehuizen en dé woningstichting. De aanleunwonin gen bij het Schuttersveld zijn daar al een goed voorbeeld van. De Jong sluit daarbij bijvoorbeeld service verlening aan niet-huurders (b.v. klein onderhoud) niet uit. Wil man die hulp bood zich melden De politie zou graag in kontakt komen met een onbekende man die maandagavond omstreeks 19.45 uur hulp heeft geboden aan een 11-jari ge jongen op de kruising Leunseweg-Zuidsingel. De jongen reed met zijn fiets over het fietspad langs de Zuidsingel. Hij kwam uit de richting van de Westsingel. Net voorbij de kruising met de Leunseweg hoorde de jongen een bromfiets of scooter aankomen. De bestuurder van de bromfiets/scooter (kleur zwart) trapte hem bij het inhalen in zijn zij waardoor hij ten val kwam. De veroorzaker reed door. Naast beschadigingen aan zijn fiets liep de jongen bij de val ook een gekneusde knie op waarvoor hij zich onder medische behandeling moest stellen. De jongen kon zien alleen nog herinneren dat de bestuurder van de bromfiets/scooter een zwarte jas aanhad met 'iets van paars' daarin. Door een onbekend gebleven man werd de jongen op de been gehol pen. Het is mogelijlc dat die man iets meer over de bestuurder van de bromfiets/scooter kan vertellen. Helaas was de hulpverlener verdwe nen toen de politie arriveerde. Hij wordt verzocht kontakt op te nemen met de politie. 27 MC-vriendenclub 't Lichtpuntje kan terug zien op een geslaagde tokkelmarathon t.b.v, de watersnoodramp 1995. In de 168 uren werden 1325 breakers geno teerd o.a. uit Polen, Engeland, Duitsland, België en uit het noorden van Nederland. Uiteraard waren er ook vele breakers uit de regio. In verband met de postbusnummers gaat deze aktie nog door tot zater dag, zodat personen die toezeggin gen hebben gedaan, dit alsnog kun nen afdragen. De sluitingsavond jl. zaterdag werd druk bezocht door vele 27 MC-ers. In een bomvolle Springplank zat de stemming er goed in, mede dankzij 't orkest Force Field uit Venray. Namens alle medewerkers van 27 MC *t Lichtpuntje danken wij ieder een die aan deze aktie heeft meege werkt om dit geheel te doen slagen t.b.v. de watersnoodramp '95. De tussenstand tot op heden bij een getokkeld door de vriendenclub is ƒ1.100,-. Het totale bedrag zal donderdag avond in Venlo via de tv-aktie aan de organisatie worden overhandigd. TE KOOP GEVRAAGD met tuin(tje) Prijs en aanvaarding in overleg: s- 040-833300 Zondagmorgen om 03.04 uur werd de politic verzocht om assistentie te verlenen in de Marktstraat. Ambulancepersoneel, dat was uitgerukt voor een spoedgeval, werd door een Venraynaar bedreigd en de toegang tot een pand aan de Marktstraat ontzegd. In die woning zou zich een ernstig gewond persoon bevinden. De politie wist de man. 34 jaar, aan te houden zodat het ambulanceper soneel bijstand kon verlenen aan de gewonde man. De gewonde man, eveneens 34 jaar. was op beestachtige wijze mishandeld. Hij werd met ernstig letsel overgebracht naar het ziekenhuis. Naar de juiste toedracht en de omstandigheden rondom deze mishande ling wordt door de politie nog een onderzoek ingesteld. De dader is over gebracht naar het politiebureau en is daar ingesloten. Hangende het onder zoek konden geen nadere mededelingen worden gedaan.

Peel en Maas | 1995 | | pagina 5