Schouwburgnieuws Tentoonstelling 'Geboren en getogen' in ziekenhuis De binnenkomer van de week r ^eur^ Doe mee met het literair café Gimsel Natuurvoeding de smaak van de toekomst! Open dag basisschool De Keg vAsrev>A0ve^D SAW*- Filmnieuws Normaal met kermis in schouwburg Afgestudeerd Vrijwilligers medaille voor brandweer lieden en EHBO-ers Nestlé UW Bibliotheek- nieuws Snuffelmarkt voor Jacqueline Eibers 'PEEL EN MAAS Literair café Venray-regio De februari-opgave is de laatste strofe van een satirisch gedicht op de bur gerlijkheid van de maatschappij en haar functionarissen "Ik houd zo van die zindelijke heren, Levende monumenten op het plein In deze veel te heldere winterschijn: De dominee, de dokter, de notaris, Die denken dat uw dichter niet goed gaar is, Maar 't kan verkeren!" Wie is de auteur van bovenstaand fragment en hoe luidt de titel van het gedicht, waaruit deze versregels afkomstig zijn? Inzendingen kunt u voor 23 maart sturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstr. 1Venray. De volgende poëzieliefhebbers kregen 10 punten toegekend voor de juiste oplossing van het januari-vraagstuk. De dames L. Colsen, W. Nelissen-Wijnhoven, G. Peters-ten Have en de heren A. Kroft en A. Leyssen. De eerste klap is een daalder waard! Het fragment dat in januari het vraagstuk vormde was afkomstig uit het gedicht "Aan de sonnetten", een van de 3 inleidende gedichten van de Mathilde-cyclus van Jacques Perk. Het maken van een sonnet vergt veel van de dichter, hij moet ze helder laten klinken, hij moet er aan beitelen en schaven als een beeldhouwer. Ware vrijheid vindt men binnen beperkingen. Als hij een goed sonnet wil schrijven, moet de dichter de vele regels waaraan een sonnet moet voldoen, goed in achtnemen. Er wordt van de sonnetschrijver uiterste scherpzinnigheid gevraagd. Maar wie zich beheerst, wie zich aan de wetten van het sonnet houdt, is de echte heerser. De geest wordt gescherpt, groeit snel zoals de populier naar de blauwe hemel. En het resultaat mag er zijn: druppelsgewijs, langzaam ont staat een prachtig sonnet: sonnetten klinkt: het maken ervan was voor de dichter louter vreugde! Vanavond donderdag 23 februari zal de Lokale Omroep Venray dit gedicht uitzenden, voorgedragen door Mevr. Rennie van Windt. Tussen 18.00 en 19.00 uur is het te beluisteren. Jacques Perk Aan de sonnetten Klinkt helder op, gebeeldhouwde sonnetten, Gij, kindren van de rustige gedachte! De ware vrijheid luistert naar de wetten: Hij stelt de wet, die uwe wetten achtte: Haar eigen hand de vrije taal te zetten Is eedle kunst, geen grens, die haar ontkrachtte: Beperking moet vernuft en vinding wetten; Tot heerschen is, wie zich beheerst, bij machte:- De geest in enge grenzen ingetogen, Schijnt krachtig als de popel op te schieten, En de aard' te boren en den blauwen hoogen: Een zee van liefdé in droppen uit te gieten, Zacht, éen - ziedaar mijn heerlijk pogen... Sonnetten, klinkt! U dichten was genieten.- Gedurende de komende maanden zal elke laatste donderdag van de maand een fragment uit een gedicht verschijnen in Peel en Maas. Per keer verdient men 10 punten: 5 voor de juiste titel van het gedicht 5 voor de juiste naam van de dichter. Om te noteren: Nelleke Noordervliet bezoekt op vrijdag 10 maart het ^Literair Café Venray-regio in de Volle Maan, 20.30 uur. Zaterdag 4 maart, 20.00 uur PAUL Mc KENNA de grootste hypnoseshow ter wereld Verbluffend knap entertainment. Zijn televisieoptredens haalden de hoogste kijkcijfers. Nu kunt u hem live in het theater zien. Hij laat de zaal op een humoristische manier inspelen op hetgeen zich op het toneel afspeelt. Niemand komt voor de gek te staan, want hij behandelt zijn gasten als sterren. Het betekent echter wel, dat de zaal dubbel zal liggen van het lachen. Paul Mc Kenna is een hyper-hyp notiseur, die in een handomdraai van willekeurige mensen uit het publiek, volleerde theatersterren maakt, zonder het karakter van de mensen geweld aan te doen. Kortom een geweldige performance en een geweldige belevenis. dinsdag 7 maart, 20.00 uur LA BOHEME Puccini (1858-1924), de opera- dramaturg van het impressionisme, is de schepper van de perfekt zing bare melodie. Waar Verdi de man van de helden was, is Puccini de componist van de heldinnen. Zijn vrouwenfiguren, waaronder de ont roerende Mimi, Tosca en Butterfly, zijn voor miljoenen operaliefheb bers de liefde en tederheid zelve. Naast de hartslag van de liefde ruimde levenskunstenaar Puccini in zijn werk ook een ruime plaats in voor de humor. La Bohème, een geliefde opera uit de late romantiek, wordt uitgevoerd door het ballet, koor en orkest van de beroemde Roemeense Staatsopera Cluj Napoca, het oudste muziekinstru ment van Roemenië. Een groots opgezette voorstelling met meer dan 100 medewerkenden. Deze winter gaf ditzelfde gezel schap in een steeds uitverkocht Theater Carré en tijdens een tournee door ons land een serie schitterende voorstellingen van Verdi's La Traviata, die zowel door pers als publiek juichend werden ontvangen. Vooral sopraan Carmen Gurban, die ook in La Bohème zal zingen, werd geprezen met koppen als: 'Sopraan Carmen Gurban groots in La Traviata'. La Bohème, dat men een 'mees terwerk met een Mona Lisa-glim- lach' zou kunnen noemen, gaat over de vrolijke kunstenaars en vrienden Rodolfo, Marcello, Schaunard en Colline, die een 'Vie de Bohème lei den, en het naaistertje Mimi/Lucia, die een korte verhouding heeft met Rodolfo. Na allerlei liefdesperikelen sterft zij in de armen van haar geliefde. In het St. Elisabeth Ziekenhuis in Venray is van 23 februari tot 22 maart een tentoonstelling over de ontwikkelingen van kindergenees kunde door de jaren heen in ver schillende culturen te bezichtigen. De tentoonstelling staat opgesteld in de bezoekersruimte op de eerste etage (boven de hoofdingang) en is dagelijks voor iedere belangstellen de toegankelijk. De tentoonstelling is georgani seerd door de Nederlandse Vereniging van Kindergeneeskunde in samenwerking met Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties. De tentoonstelling laat tallo ze oude, nieuwe en exotische voor werpen zien, die met de zorg voor het kind in verschillende tijden cul turen te maken hebben. Op vallend is dat daarbij veel gemeenschappe lijke elementen zichtbaar worden. Zo is te zien dat een zuigflesje niet een uitvinding is van onze tijd. Er is een flesje te bezichtigen dat afkom stig is uit een kindergrafje uit de Romeinse tijd en een Afrikaanse zuigkalebas. De tentoonstelling laat zien hoe het medisch specialisme kinderge neeskunde in de afgelopen eeuw is 'geboren en getogen'. De kinderge neeskunde had al in een vroeg stadi um oog voor sociale en economi sche faktoren, die kunnen leiden tot ziekten bij kinderen. Slechte huis vesting en -voeding en vervuild water in sommige stedelijke gebie den in ons land leidde vroeger tot zuigelingensterfte. Unicef voert al sinds 1953 projekten uit voor kinde ren in ontwikkelingslanden op het gebied van sanitaire voorzieningen, het terugdringen van de kindersterf te met eenderde is een van de doel stellingen van Unicef in het jaar 2000. De tentoonstelling laat ook zien hoe kinderartsen van het eerste uur al een bijdrage leverden aan de daling van de kindersterfte door moeders voor te lichten over verzor ging en voeding van hun kinderen. Kinderartsen speelden ook een belangrijke rol bij de oprichting van consultatiebureaus. Vaccinatieprogramma's hebben er voor gezorgd dat besmettelijke kin derziekten vrijwel zijn verdwenen. En nog steeds is vaccinatie een belangrijke maatregel om dodelijke ziekten te voorkomen, te denken aan de recente gevallen van polio in ons land. Unicef hoopt met wereldwijde vaccinatieprogramma's polio uit de wereld te bannen. Ook is te zien dat 'moderne trends' in de kindergeneeskunde zijn. Rooming-in is in Nederland pas een paar jaar in opmars, maar elders in de wereld is het ondenkbaar voor ouders om niet naast hun kind in het ziekenhuis te slapen. Pindakaas Cassisdiksap Goed voor 3 liter sap. Geen suiker toegevoegd. Venray, Paterstraat 4, tel: 04780 - 87217 Op maandag 13 maart a.s. vindt in Venray de inschrijving plaats voor kinderen die in de loop van het vol gende schooljaar de basisschool zul len gaan bezoeken. Voorafgaand aan deze datum houdt de openbare basisschool De Keg (de school is gelegen in de wijk Veltum aan de Blauwververstraat) een open dag op dinsdag 7 maart. Geïnteresseerde ouders kunnen dan kennis nemen van de school in bedrijf. De Keg is een basisschool waar gewerkt wordt volgens de uit gangspunten van het Jenaplan. Deze onderwijsvorm organiseert het basisschoolprogramma vanuit een kindgerichte sfeer, waarbij het leren zoveel mogelijk wordt afgestemd op het kunnen en kennen van ieder kind. Persoonsvorming van het kind in relatie tot de gemeenschap waar binnen het funktioneert staat daarbij centraal. Ouders die reeds ervaring hebben met de werkwijze van het Jenaplan op De Keg zijn aanwezig om bezoe kers eventueel te woord te staan. Tijd: 's morgens van 09.00-11.30 uur en 's middags van 13.30-15.00 uur. Schoorsteenbrand Maandagavond moest de brandweer uitrukken voor een schoorsteenbrand in een woning aan de Stationsweg. De brandweer kon voorkomen dat de brand zich verder uitbreidde en de schade bleef beperkt tot de schoorsteen. Op 8 maart zijn er verkiezingen. Ook Jan Houben uit Ysselsteyn is kandidaat en wil werken aan werk. Maar eerst goed carnaval vieren. Vastenavond of,geen vastenavond, maar het bioscoopprogramma draait op-volle toeren door. Deze week starten er twee nieuw films nl. NÈLL met Jodie Foster (Oscar-winnares 'The Silence of the Lambs') en Liam Neeson (Oscar nominatie Schindlers List). NELL leeft in de prachtige wildernis geheel afgesloten van deze tijd. Ze spreekt een eigen onverstaanbare taal. Wanneer haar moeder overlijdt komt ze naar de bewoonde wereld en daarmee is haar rust verstoord, want de buitenwereld komt gretig af op het verhaal van 'de wilde vrouw'. Geheel anders is DUMB DUM BER. Dat is van dik hout zaagt men planken. Het enige doel van deze film is de mensen onbedaarlijk te laten lachen. Dat gebeurt ook, want volgens velen is dit het grootste lachsukses sinds vele jaren. Geprolongeerd wordt nog steeds DE LEEUWENKONING - THE LION KING. Er zullen nog maar weinig mensen zijn die deze film nog niet hebben gezien. In de kro kusvakantie is er volop gelegenheid om de film te gaan zien of herzien. De spektakulaire TERMINAL VELOCITY blijft ook Venray boei en. Het is een film in James Bondstijl die zich afspeelt in een parachuteschool. Sensatie van begin tot eind. DISCLOSURE de film over sexu- ele intimidatie blijft al zeven weken lang de gemoederen bezig houden. De groep Normaal geeft zondag 6 augustus (kermiszondag) een concert in de foyer van de schouwburg. Het optreden is het hoogtepunt van het kermispro- gramma in de schouwburg, geor ganiseerd door de stichting Venray Promotion. Behalve Normaal bestaat dat pro gramma uit een karaoke-avond op vrijdag en een optreden van een bekend top-orkest op zaterdag. De naam van dat orkest is nog niet bekend. Met de karaoke-show zijn prijzen te winnen. De hoofdprijs bestaat uit een reis. Zowel de vrij dag als de zaterdag is de schouw burg gratis toegankelijk. Behalve optredens in de avondu ren, wil de stichting Venray Promotion buiten voor de schouw burg een groot terras inrichten. Aan de Katholieke Universiteit Nijmegen is op 17 februari jl. Bibian ter Horst uit Venray afgestu deerd. Bibian legde het doctoraal examen communicatiewetenschap pen succesvol af met haar scriptie "Het imago bij het ABP". Voor de Lionsveiling van 25 maart a.s., waarvan de opbrengst is bestemd voor een vakantie van een groep ernstig gehandicapte kinderen uit Noord-Limburg, stromen de goede ren gestaag binnen. Ter ondersteuning van dit goede doel publiceert Peel en Maas wekelijks een foto van één van de interessante artikelen, die via het telefoonnummer 89051 worden inge bracht. Indien ook u dit goede doel wilt ondersteunen en tevens iets bij zonders wilt verkopen via de veiling, wordt u uitgenodigd dit nummer te bellen, want: u krijgt er wellicht meer voor dan u denkt! Deze week een oorspronkelijke bron zen schoolbel met kleine beschadiging, afkomstig uit het voormalige pensio naat Jeruzalem. Oplichting per brief Dinsdagmorgen werd aan een inwoner van Venray, door een PTT- postbesteller een brief onder rem bours aangeboden. De man dacht dat zijn vrouw wellicht iets gekocht had en betaalde de gevraagde 100 tulden. Nadat de postbode vertrok- en was keek hij eens goed naar de brief en die bleek een afzender te hebben uit Griekenland. Met een kennis ging hij naar de PTT die bij wijze van uitzondering hem de ƒ100,- terug betaalde. Bij de politie heeft de man aangifte gedaan van oplichting en het onderzoek is ook in handen van de postale recherche. De Venraysc politie waarschuwt inwoners om in geen geval een der gelijke brief te accepteren en zeker geen geld te betalen, ook niet aan de postbode, hoe betrouwbaar ze ook zijn. Vrijdag 17 februari jl. heeft bur gemeester J. Waals in de vergader zaal van Nestlé aan negen Nestlé- medewerkers de medailles cq. jaartekens voor 10, 15 en 20 jaar vrijwilligersschap uitgereikt. De direkteur J. Vogler benadrukte het belang van een goede bedrijfs brandweer/EHBO. 'Onze bedrijfs brandweer/EHBO is in geval van calamiteiten altijd het eerst ter plaat se en onze mensen kennen het bedrijf. Hierdoor kan men potentieel grote ongelukken voorkomen. Dit waarborgt de continuïteit van het bedrijf'. Dhr. J. Vogler bedankte de vrijwil ligers, die bereid zijn zich hiervoor in te zetten en er veel van hun vrije tijd in te steken. Burgemeester J. Waals onder streepte het grote belang van een goede bedrijfsbrandweer, niet alleen voor het bedrijf maar ook voor de Venrayse gemeenschap. Dhr. Waals keek nog even terug naar de water snood van jongstleden en bedankte Nestlé voor het beschikbaar houden van materieel en eventueel man schappen. 'Want bij zo'n grote ramp hebben we elkaar nodig'. De vrijwilligers-medailles met oorkonde werden uitgereikt aan: de heren J. Phillipson (brw comman dant); B. Lian (bevelvoerder); J. Robben (brw); J. Thijssen (brw); J. v.d. Berg (brw); P. Ewalts (EHBO); J. Peeters (EHBO); J (EHBO) en mevr. T. Veghel-Helvert (EHBO). De direkteur dhr. J. Vogler en dhr. G. Rasing (hoofd PZ) reikten aan de echtgenotes van de brandweerlie- den/EHBO-ers een bloemetje uit. Immers, deelname aan bedrijfs brandweer/EHBO is niet mogelijk zonder steun (en goedkeuring) van de echtgenotes. De commandant van de bedrijfs brandweer, dhr. J. Phillipson dankte de burgemeester en de airektie voor het uitreiken van de medailles cq. oorkondes en het vertrouwen in het hulpverleningsteam. Dhr. J. Phillipson droeg zijn medaille op aan zijn vrouw Joke, want zonder haar steun had hij het niet gered. PEEL EN MAAS WEEKBLAD Een keuze uit de nieuwe romans Berends, Seija: Een gezin voor Helga. Een Hongaarse vrouw die met een Nederlandse weduwnaar trouwt, probeert met haar tact en wijsheid de kinderen van haar man te begeleiden. Brown, Sandra: De prijs van pas sie. Een vrouwelijke arts raakt ver wikkeld bij spannende gebeurtenis sen als ze zich in de plaats vestigt waar ze ooit werd betrapt op een geheime relatie. Diesveldt, Edith van: In het licht van het ontwaken. Een gescheiden vrouw moet hard voor haar bestaan werken; wanneer ze haar eerste grote liefde terugvindt, lijken betere tijden aan te breken. Doyle, Roddy: De bastaard. De 20-jarige dochter uit een Dublins arbeidersgezin blijkt zwanger van de vader van een van haar vriendin nen. Eekhout, Guido: Orsenna. Verhalen over de stad Orsenna met als verbindend motief de speurtocht naar een kindermoordenaar. Flim, Else: De helft nadert of is allang voorbij. Na zijn pensione ring wordt een man geplaagd door herinneringen aan de Tweede Wereldoorlog. Pacter, Trudi: Emerald. Een beeldschone jonge vrouw uit Mauritius verlaat haar geboorte- eiland met een filmacteur. Phillips, Caryl: De rivier over. Nadat zijn oogst is mislukt verkoopt een Liberiaan in de 18c eeuw zijn drie kinderen aan een slavenhande laar. Wright, Austin: Het schreeuwen van de nacht. Een vrouw die van haar ex-echtgenoot het manuscript van zijn nog niet gepubliceerde roman ter lezing ontvangt, raakt zo in de ban van het verhaal dat ze aan de zin van haar eigen leven gaat twijfelen. Verloren en gevonden In het tijdvak van 13 tot en met 19 februari werd bij de politie aangifte gedaan van vermissing van de vol gende goederen: VERLOREN Diverse papieren betreffende GAK advokaat; abonnement open bare bibliotheek Venray; danspas danscentrum Janssen, OV-jaarkaart en strippenkaart; agenda t.n.v. Maas; kentekenbewijs en rijbewijs ook op naam Maas; Europas, ABN- en Rabopas; portemonnee met ƒ95,- betaalkaart Postbank; halsketting collier met vast boogje; halsketting gedraaide strengen ketting met drie diamanten in breed gedeelte; bruine portemonnee met 10 bb van ƒ25,- en 1 van ƒ10,-; halfjaar oude poes met rood halsbandje; herenportemonnee met ƒ15,- en 2 huissleutels; heren- portemonnee, klittebandsluiting, Rabopas en ƒ125,-; lederen heren- portemonnee met ƒ500,- en 2 krt. zilveren kruis en ANWB-kaart; leren portemonnee met diverse goe deren; diverse sleutels; handtasje, wit kunstleer; polstasje met ƒ500,-, betaalpas en zilveren kruis; bruin/groene portemonnee met ƒ25,-. GEVONDEN Europas; pas Postbank; Peugeot herenfiets; fietstas, binnenzijde met hout bekleed; 2 Maltezer Leeuwtjes; kat; OV-jaarkaart t.n.v. Nanarjain KP; portemonnee met ƒ38,-; sleutel aan leren hanger; Abus sleutel. Inlichtingen omtrent de verloren en gevonden goederen tijdens kan tooruren op het politieburo aan de Leunseweg. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Huiswerk- begeteidingsprojekt Venray zoekt met spoed enkele enthousiaste vrijwilligers Huiswerkbegeleiding wordt gege ven aan allochtone jongeren van groep 1 en 2 van het voortgezet onderwijs. Interesse? Meldt u zich dan aan bij De Stichting RISC, Bergweg 4 te Venray, tel. 86245. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Weekenddienst voor de patiënten van M. van Tiel, R.E. Gabclcr, Th. Lankvcld, H. Schraven en J. Wittgen: za en zo: Th. LANKVELD Langstraat 106, tel. 83558 ma: H. SCHRAVEN Stationsweg 15a. tel. 81465 di: R. GABELER Allegrostraat 43, tel. 82824 Weekenddienst voor de patiënten van P. Corver. G. van Loon, E. de Muinck Keizer, A. Coenen, F. Schmeetz, D. Vercauteren, J. de Vocht en M. v.d. Acker: za: M. v.d. ACKER Aronskelk 76, tel. 85900 zo: G. van LOON Patersstraat 60, tel. 88800 ma: J. de VOCHT Henseniusstraat 13a, tel. 81878 di: A. COENEN Patersstraat 60, tel. 88800 Weekenddienst voor de patiënten van dkt. Keijzer en dkt. Van Dongen: Dkt. Van DONGEN Past. Jcuckenstraat 6, America tel. 04764-1707 vrijdag 18.00 tot zondag 24.00 uur. Voor spoedeisende gevallen kunt u op de genoemde data bij de genoemde doktoren terecht: 's morgens van 10.00 tot 11.00 uur 's middags van 17.00 tot 18.00 uur ZIEKENVERVOER Tel. 077-575757 ONGEVALLEN Tel. 06-11 WEEKEND- EN NACHTDIENST VENRAYSE APOTHEKEN DE MONNIKSKAP Paterslaan 2, tel. 80140 van vrijdagavond 18.00 uur tot vol gende week vrijdag. Openstelling: zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur zondag van 10.00 tot 11.00 uur. Verder alleen voor s spoedgcvallci ïtluikjc) (via het nachtluikje) TANDARTSEN WEEKENDDIENST VENRAY-YSSELSTF.YN Voor spoedeisende gevallen uitsluitend na telefonische afspraak neemt waar: za en zo: S. BILLET, tel. 81458 ma en di: B. RUYTEN, tel. 81383 WEEKENDDIENST DIERENARTS! N DIERENARTSENPRAKTIJK VENRAY Oude Oostrumseweg 26 tel. 81336 of 86457 E.M. Ruymbeek, J.M. van Winden, W.H. de Vocht, R.C. Gocdegcbuurc, V. Geurts. R. Eelderink en G. Gelling Behandeling in het weckend vol gens telefonische afspraak G. GELLING en E. RUYMBEEK DIERENARTSENPRAKTIJ K OOSTRUM e.o. H. LOONEN Mgr. Hanssenstraat 42, Oostrum tel. 82690 WEEKENDDIENST VERLOSKUNDIGEN voor de praktijken van mevr. Raaymakers, mevr. Van Eerten, mevr. Tiggeloven en mevr. Vermazeren H. EERTEN Volen 2A, Heide tel. 04780-13727 vanaf vrijdag 12 uur tot maandag 8 uur WEEKDIENST VERLOSKUNDIGEN De weekdienst van de praktijk van mevr. Van Eerten en mevr. Tiggeloven worden vanaf maandag 8 uur tot vrijdag 12 uur waargeno men door: H. EERTEN Volen 2A, Heide tel. 04780-13727 Afspraken maken 's middags tus sen 18.00 en 19.00 uur, tel. 82411 PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Op zaterdag 11 maart a.s. organi seert het Katholiek Vrouwen Gilde Venray een gezellige 'Snuffelmarkt' in zaal In den Engel aan de Poststraat te Venray van 11.00 tol 17.00 uur. Deze 'Snuffelmarkt' is de jaarlijk se extra-aktiviteit van het KVG, waarvan de opbrengst geheel bestemd is voor het Projckt Jacqueline. Dit projckt heeft als doel het werk van Jacqueline EU Jacqueline Eibers te ondersteunen en haar geregeld pak ketten toe te zenden. Zij woont en werkt in Divinolandia in Brazilië. Op de 'Snuffelmarkt' vindt u allerlei goede, handzame, gebruikte artikelen uit huis. tuin en keuken, zoals: speelgoed, porselein, glas werk, schilderijen, snuisterijen, postzegels, sieraden, enz. Voor vragen of eventuele aanbie dingen van goederen kunt u terecht bij de onderstaande personen: mevr. H. Darmstadt, tel. 83937 of mevr. F. Heintjes, tel. 82834.

Peel en Maas | 1995 | | pagina 3