De Maas in Meerlo-Wanssum van dag tot dag HALVE PRIJZEN SHOP WINTERFINALE '94/'95 Venrayse burger geen vlotte betaler Plaats voor 750 evacuées op 6de Peel' Raad Meerlo-Wanssum hoopt op snelle uitvoering "Boertien- rapport" Brandstichting in scholen gemeenschap Op onze dames- en herenafdeling restanten van onze winterkollektie nu in onze en vele extra koopjes in de opruiming bij 9? VAN OORSCHOT MODE Kleuterhof officieel geopend na aDonderdag 2 februari 1995 - Pagina 5 na 4 PEEL EN MAAS I Dinsdagnacht omstreeks 02,20 mi kreeg de politie een inbraak melding binnen van een aan de Mgr. Nolensstraat gelegen scho lengemeenschap. Toen de politie arriveerde ontdekten de agenten dat op de vensterbank en in de gordijnen brand was ontstaan. Omdat het vuur nog geen grotere vórm had aangenomen vond de politie het veiliger om niet de ruit verder stuk te slaan omdat er anders mogelijk zuurstof bij dat brandje kon komen waardoor het vuur zich verder kon uitbreiden. De sleutelhoudcr en de brand weer waren eveneens snel ter plaatse en zo kon de beginnende brand in de kiem worden gesmoord. De vensterbank, een raamko zijn en de gordijnen waren ver brand. De politie ontdekte in het kan toorgedeelte, waar ook de com puter en de administratie is ondergebracht, een bierflesje warin benzine of ander brandbaar spul werd aangetroffen. Deze zgn. Molotovcocktail was door de ruit naar binnen gegooid en daardoor was het inbraakalarm Kenaelijk heeft de dader of hebben de daders toen de gordijn met een stuk papier in brand gestoken. Doordat de politie en brandweer snel ter plaatse waren, en uitbreiding kon worden voor komen, bleef de schade beperkt De politie vraagt dringend, of getuigen of er omwonenenden zijn, die in de nacbt van maandag op dinsdag omstreeks 02.00 uur iets verdachts hebben gezien, zich met haar in verbinding te stellen onder telefoon 3 111 1. Grotestraat 73, Venray Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray. De Venrayse burger is geen vlotte belastingbetaler. Van de 14.878 gemeentelijke belastingaanslagen die er in 1994 werden verzonden, voldeden maar liefst 2487 belastingpiichtingen niet direkt hun bet aling en kregen zij een betalingsherinnering. Van deze bijna 2500 mensen kregen uiteindelijk 855 mensen een aan maning. Dat dat nog niet veel baatte blijkt uit het feit dat vervolgens maar liefst 695 mensen een schriftelijk dwangbeva! kregen van de deurwaarder om alsnog te betalen. Vla diezelfde deurwaarder werd uiteindelijk bij 110 belastingplichtigen beslag'op het salaris gelegd. De cijfers van 1994 tonen aan dat ongeveer 20% niet direkt aan haar betalingsverplichtingen voldoet. Een vergelijk met 1993 is moeilijk omdat in 1992 door de gemeente gestart werd met de gecombineerde belastingaanslag. Dc kinderziektes van dat eerste jaar waren in 1993 nog goed te metken. In dat jaar werden nl. 17.813 aanslagen verstuurd waarna uiteindelijk 2825 betalingsherinne ringen verzonden werden. Met name bij de aanmaningen is dc uitloop van 1992 duidelijk te merken met maar liefst 2346 (in 1994 855). De gemeente wil overigens in 1995 geen betalingsherinneringen meer versturen. Volgens een woordvoerster van de gemeente hebben dc Venrayse burgers nu driejaar de tijd gehad om aan het nieuwe systeem te wennen. Dit jaar zal de belastingplichtige die niet aan ziin betalingsver plichting voldoet, meteen een aanmaning krijgen. Daar komt bovendien n. 10,- incassokosten bovenop. Belastingplichtigen die vervolgens een schriftelijk dwangbevel ontvangen, dienen met tenminste fl. 50,- extra kosten rekening tc houden. de vrijwilligers present zullen zijn om de deijken te versterken en te bewaken. De angst dat de wallen van zand het puin door het water worden ondermijnd wordt steeds groter. Sinds het begin van de overs troming geeft het crisicentrum van de gemeente Meerlo- Wanssum regelmatig een pers bericht uit. Aan de hand daar van hebben we het verloop van het hoogwater in de buurge meente op een rijtje gezet. Vrijdag 27 januari: Om 11.00 uur houdt het crisi centrum nog rekening met dezelfde waterstand als met Kerstmis 1993. Het water zal naar verwachting nog 80 cm tot één meter stijgen. -Burgemeester Hahn roept de gemeente uit tot rampgebied en vaardigt een noodverordening uit. De burgemeester vordert de sportzalen in Meerlo waar 90 militairen van de kazerne in Havelte worden ondergebracht. -De militairen beginnen, samen met de vrijwilligers met de aanleg van verscheidene nooddijken. Later op de dag krij gen ze hulp van brandweerman nen uit het Duitse Viersen. De weg van Geijsteren naar Wanssum wordt afgesloten. -Tegen het eind van de dag hebben minstens 40 mensen in de gemeente hun woning verla ten. Op enkele plaatsen is de kabel-TV uitgevallen. Zaterdag 28 januari: -In alle vroegte wordt de Venrayseweg/Brugstraat afgeslo ten. Het Moleneind (de weg van Wanssum naar Meerlo) is even eens afgesloten, maar verkeer kan er nog over. -Het water bij de brug over de Molenbeek in de Venrayseweg in Wanssum staat rond de middag 14.78 meter boven NAP. In de jongste prognose wordt als hoogste stand 15.02 meter genoemd. Dat is goed nieuws, want het water blijft in dat geval 30 cm onder de stand met kerst 1993. -In de ochtend arriveren meer militairen, die onder meer wor den ingezet voor de dijkbewa king. De gemeente vraagt om meer vrijwilligers voor het vul len van zandzakken. Inmiddels is het aantal evacuées gestegen tot 75. -De hoogst verwachte waters tand wordt nu geschat op 15.22 meter, slechts tien centimeter onder de top van vorig jaar. Zondag 29 januari: Om 10.00 uur staat het water peil op 15.02 meter boven NAP. De prognose is dat het niet hoger dan 15.10 meter zal stijgen. -Blitterswijck en het oostelijk deel van Wanssum zijn niet meer bereikbaar voor personenauto's. Er wordt een pendeldienst inge- Dinsdag 31 januari -Noord-Limburg heeft een droge nacht achter de rug. Desondanks stijgt het water nog: omstreeks het middaguur is het peil in Wanssum 15.31 meter. -Voor het eerst verwacht Rijkswaterstaat dat de Maas het peil van Kerstmis 1993 zal over stijgen: in Wanssum wordt woensdagavond een stand van 15.45 meter verwacht. De dijken zijn weliswaar hoog genoeg, maar het wordt steeds onzeker der of ze stand houden tegen de druk van het water. Het gemeen telijk crisiscentrum heeft nog geen informatie over het resul taat van de infra-roodfoto's. -Meerlo-Wanssum bereidt zich voor op evacuatie.Als het tot evacuatie komt moeten uit Wanssum zo'n 350 mensen ver trekken. In Blitterswijck gaat het om maximaal 700 mensen. -De pendeldienst tussen de beide delen van Wanssum en tus sen Wanssum en Meerlo/Blitterswijck blijft zolang mogelijk intact. Als de vrachtauto's er ook niet meer door kunnen wordt de verbin ding onderhouden door middel van boten. -De doorgangspassen blijven ook geldig voor de maand febru ari. Oplettende bewoners en hulpverleners hadden de gemeente Meerlo-Wanssum gevraagd om een nieuwe pas. Op de gele en groene doorgangsbc- wijzen staat namelijk vermeld dat ze uitsluitend in janauri gel dig zijn. Woensdag 1 februari -De gemeente Meerlo- Wanssum kende opnieuw een rustige nacht. Het bleef droog, er was weinig wind en koud was het evenmin. Dc dijken hebben het gehouden, maar worden per manent bewaakt. -Het water van dc Maas stijgt nog steeds. Om 06.00 uur stond het waterpeil op 15.36 meter boven NAP. Dc pendeldiensten met legervrachtwagcns tussen Wanssum-oost en Wanssum- west en van Meerlo naar Wanssum en Blitterswijck zijn stopgezet. De verbinding tussen de beide delen van Wanssum komt waarschijnlijk niet meer in bedrijf. Het water staat 90 cm hoog en stroomt sterk. Bovendien lijden dc dijken van de vrachtauto's. Boten worden alleen in noodgevallen ingezet. -De brug over de Molenbeek bij Moleneind tussen Meerlo en Wanssum moet worden geïn specteerd. Als de brug veilig wordt bevonden, wordt dc pen deldienst tussen de drie dorpen hersteld. - Het peil om 11.00 uur was 15.40 meter. De verwachting voor het hoogste punt blijft 15.45 meter. De splitsing Geijsterseweg-Venrayseweg/Brugstraat maandagmiddag. Het water staat nog ruim onder de top van de nooddijk. De Maas in Wanssum had op dat moment een stand van 15.32 meter boven NAP. In de loop van woens dag steeg het water nog een centimeter of twintig. Maandag 30 januari: -Nadat het zondagavond weer enorm heeft geplensd, is het water van de Molenbeek flink gestegen. Rond het middaguur staat het peil op 15.22 meter en in het crisiscentrum houdt men er rekening mee dat het peil van Kerstmis 1993 opnieuw wordt bereikt. -In Wanssum wordt een dijk aangelegd langs de St. Leonardsweg. Deze moet de wijk de Schoevert beschermen. -Vliegtuigen van de lucht macht vliegen laag over het over stroomde gebied om infra-rood foto's te maken. Met behulp van de foto's kunnen de zwakke plekken in de dijken zichtbaar worden gemaakt. -Bij enkele geïsoleerd liggende boerderijen moet met tractoren de melk worden opgehaald. -De gemeenteraad van Meerlo- Wanssum vergadert over het rap De bedrijven op het industrieterrein aan de noordoostkant van Wanssum stonden allemaal blank. Basis 'de Peel' van de Groep Geleide Wapens van de koninlyke luchtmacht gaat evacuées uit de overstroomde gebieden in het Land van Maas en Waal opvan gen. De basis kan 750 mensen her bergen. De Peel ontving maandag het ver zoek om te helpen bij de opvang en stelde daarop een sporthal en enkele andere ruimten ter beschikking. Dinsdagmiddag waren alle voorbe reidingen getroffen voor de opvang. Om 17.00 uur waren er van de 500 verwachte evacuées nog geen gear riveerd. Op de voormalige vliegbasis kun nen ook vrachtauto's en containers met industrieel materieel worden gestald. De dependance van het MKD de Kleuterhof te Venray is woensdag middag officieel in gebruik geno men. De openingshandeling werd verricht door mevr. MC Greweldinger-Beudeker, lid van Gedeputeerde Staten van Limburg, onder andere belast met de portefeuilles Volksgezondheid en Jeugdhulpverlening. In de voormalige St. Anna Kleuterschool aan de Westsingel- Whistlerstraat te Venray is de MKD de Kleuterhof gehuisvest. Hiervoor heeft het gebouw met instemming van de Provincie Limburg als subsi- diënt een ingrijpende en geslaagde opknapbeurt ondergaan. Feitelijk zijn de werkzaamheden al in sep tember van het afgelopen jaar gestart.Dankzij de goede medewer king van de gemeente Venray funk- tioneerde de Kleuterhof tot dat moment al meer dan een jaar vanuit de Foekepot-school in 't Brukske in Venray. Uit de regio Venray en omstreken kunnen er twintig peuters en kleu ters opgenomen worden voor dagbe handeling. Ze worden 's morgens met taxi-busjes thuis opgehaald en in de late namiddag weer terugge bracht. Medisch kleuterdagverblijf de Kleuterhof is bedoeld voor kinderen in de leeftijd van nul tot zeven jaar met problemen als: gedragsproble men, kontaktmoeilijkheden, taal- en spraakproblemen, motorische pro blemen, problemen met horen en zien, problemen in het gevoelsleven, pedagogische problemen, trage ont wikkeling en lichamelijk proble men. De oorzaak van de problemen ligt in het kind zelf en/of zijn omge ving. Doorgaans is sprake van kom- binaties van deze problemen. De behandeling is multi-discipli- nair en geïntegreerd. Het behandel aanbod bestaat uit behandeling in de leefgroep, medische zorg, indivi duele behandeling met behulp van verschillende therapiën, zoals spel therapie, begeleiding op school, toe passing van medicijnen, logopedie, fysiotherapie en gezinsbehandeling. De ouders zijn intensief betrokken bij de opnamen en de behandeling. Voor elk kind en zijn ouders wordt een op maat gesneden behandelplan geformuleerd en uitgevoerd. MKD de Kleuterhof te Venray is een nevenvestiging van het MKD de Kleuterhof te Venlo, van waaruit de twintig plaatsen zijn overgeheveld. Opgesloten in wachtkamer De politie werd zondagavond omstreeks 22.05 uur ervan in kennis gesteld dat een man in de wachtkamer van de NS in Oostrum was opgesloten. De man was niet op de hoogte dat na 22.00 uur de deuren van die wachtkamer automatisch worden afgesloten. Voor de man een geluk dat personeel van de NS hem ook had ontdekt. Toen de politie arriveerde stond de man buiten zijn verhaal te doen aan dat personeel. steld met militaire vrachtwagens. -Het water stijgt slechts enkele centimeters en de dijken houden stand. Het crisiscentrum hoopt dat ook na het weekend voldoen- Jong en oud aan het werk met het aanleggen en versterken van de dij ken. Harrie Maessen, die met groot materieel en veel stortmateriaal de gemeente Meerlo-Wanssum ter zijde stond, geeft aanwijzingen. port van de commissie Boertien. Ondanks het water zijn alle raadsleden present. De gemeen teraad is het van harte eens met de aanbevelingen van de com missie. Het moment kon eigenlijk niet treffender. Op het moment dat in Meerlo-Wanssum het water de recordhoogte van Kerstmis 1993 overschreed, behandelde de gemeenteraad het rapport Boertien, over de maatregelen die getroffen moeten worden om in de toekomst het Maaswater de baas te kunnen. De gemeenteraad was kort maar duidelijk over het rapport: "Zo snel mogelijk aan de slag en geen tijd meer verliezen. Bouw zo snel moge lijk de dijken die nodig zijn" aldus dhr. Derikx van het CDA, die daar mee de mening van de gehele raad verwoordde. Er moet een garantie komen voor een optimale veiligheid voor de burger. Verder moet het niet zo zijn dat de lokale bevolking voor de kosten moet opdraaien. Er moet duidelijkheid komen over de verde ling van de kosten. De gemeenten moeten bovendien nauw betrokken worden bij de aanpak, de planvor ming, de uitvoering en het beheer. Verder is de raad van mening dat ook de bevolking nauw betrokken moet worden middels een uitgebrei- Daders aangehouden Als verdachten van een inbraak in een auto van een 36-jarige inwoner aan de Kmidenlaan, werden door de politie aangehouden een 20-jarige inwoner van IJmuiden een 19- jarige inwoner van Rotterdam en een even oude inwoner van Amersfoort. Het drietal heeft bekend die inbraak te hebben gepleegd. Bij die inbraak werden autopapieren, paspoort, rij bewijs en andere persoonlijke be scheiden ontvreemd. De inbraak werd in januari gepleegd. In verband met de mogelijkheid, dat het drietal nog bij andere zaken betrokken kan zijn wordt het onderzoek nog voortgezet. de voorlichting. Alleen dan kan het gevoel van onveiligheid worden weggenomen. Zwitserse Tegelkachels flntiek m Ciken en fjrenen (opie IInheie geloogd Cel- en Stoelen Kasten en f auteuils en Viet Binncnrerlichtimj Spiegels Woon- en Tuindecorutics Buitenverlichting Bielsen en Hekwerk Stationsweg 80 5807 fK Oost non- YVnrui/ tel. 0478( )-8 505Ó/8(iOi Open: di. t/m do. 13.30-17.30 uur vrij. 13.30-21.00 uur za. 9.00-16.00 uur

Peel en Maas | 1995 | | pagina 5