OPRUIMING 4 w 1 F W nu: extra koopjes dameskleding ♦herenkleding ♦kinderkleding 11.90: 1.00: MO 50% 'Dingus' op rand van afgrond Toch drie ton minder bezuiniging Wijkplatform Brukske wil openhartigere discussies over sociale vernieuwing Koninklijk goud voor C. Huijs Ir f Nieuwe sirenes moeten selectief waarschuwen mogelijk maken Vijfdorpenbelang wil toch referendum over Vierlingsbeek korting ■:IH;MHBÏ? WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING MODEHUIS Gemeente wil verder bezuinigen op portikosten Uw vertrouwde adres JOHN'S JEANS SHOP Ophalen GFT en ander huisvuil Denkt u eraan? FINALE WINTEROPRUIMING ini v.d. Leur DONDERDAG 26 JANUAR11995 Nr. 4 HONDERD ZESTIENDE JAARGANG ADVERTEREN? VRAAG NAAR ONZE KONTRAKTPRUZEN TEt. 04780-82727 PEEL EN MAAS UITGAVE: VAN DEN MUNCKHOF B.V. - DRUKKERIJ/UITGEVERIJ Grotestraat 68 - Postadres: Postbus 1, 5800 AA Venray - Tel. 04780-82727/Fax 10916 Advertentieprijs: 0,37 p. mm (excl. btw) - Abonnementsprijs per halfjaar ƒ15.50 Abonnementsprijs buiten de regio ƒ22,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) berden VENRAY Jongerencentrum kan schulden niet meer betalen Jongerencentrum Dingus balanceert op de rand van de afgrond. De jongerensoos kan de schulden niet meer betalen en heeft te weinig inkomsten. Bovendien moet de zaal geïsoleerd worden om te voldoen aan de eisen van de wet milieubeheer. Op eigen kracht komt Dingus niet meer uit de problemen, zegt voor zitter P. Gijsbers. Volgende week vindt overleg plaats tussen het soosbestuur en de gemeente, maar zeker is dat de gemeente moet bij springen anders is het met Dingus gebeurd. Volgens de Dingus-voorzitter komen de problemen niet uit de lucht vallen. De financiële positie is al jaren zwak, maar de situatie was onduidelijk. De laatste maanden is onder leiding van een vernieuwd bestuur de financiële situatie in kaart gebracht en blijkt dat Dingus op de rand van de afgrond balan ceert. "Als één van de schuldeisers geld eist is het afgelopen", schetst de voorzitter de ernst van de situ atie. Voor een deel heeft Dingus de ellende aan zichzelf te danken, meent Gijsbers, die sinds enkele maanden voorzitter is. Zeker finan cieel is er in het verleden te weinig de vinger aan de pols gehouden. Zo Wensen kerkdorpen en welzijn alsnog gehonoreerd B en W van Venray stellen voor om dit jaar drie ton te besteden aan een elftal projecten die in de ogen van het college een onont koombaar en onuitstelbaar karakter hebben. Het voorstel komt er op aandrang van de Venrayse politiek. Die drong in de algemene beschouwingen over de begroting 1995 aan op uitvoering van dit wensenlijstje. Het college had in de oorspronkelijke begro ting de drie ton geschrapt in ver band met de slechte financiële situatie van de gemeente. Meest in het oog springende pun ten op de lijst van het college zijn het budget van 50.000 gulden voor de kerkdorpen en de 100.000 gulden voor het volume-accres welzijn. Samen goed voor de helft van de onuitsteïbare en onontkoombare wensen. De budgetten voor porti en voor schrijf- en bureaubehoeften worden alsnog met respectievelijk 50.000 en 25.00 gulden verhoogd. Voor het vervoer van de schoolkin deren uit Landweert, die in Brukske naar school moeten, trekt het colle ge voor dit jaar 17 mille uit, de ambulante verslavingszorg mag toch nog rekenen op 15.000 gulden. Bij de honorering van de wensen heeft het college zich laten leiden door drie criteria: Er moet sprake zijn van onontkoombaarheid op grond van een wet, contract of over eenkomst; het vernietigen van kapi taal bij niet uitvoeren; de onvermijd baarheid van de uitgaven en de onontkoombare politiek realiteit. Van de drie ton aan wensen is ruim tweederde structureel, dat wil zeggen dat de uitgaven ook komen de jaren terugkeren. Het college wil deze uitgaven in 1995 deken uit de algemene reserve, maar daarna moet de 210.000 gulden meegenomen worden in de bezuinigingstaak van 5 miljoen die de gemeente zichzelf stelt indien de artikel 12-status wordt verlaten. Veel langer dan de gehonoreerde wensen is de lijst met zaken die ook na een tweede ronde niet worden uitgevoerd. Dat zijn bijvoorbeeld 5 ton voor het wegen- en rioolbe- heerssyteem, anderhalve ton voor verbeteringen aan het kruispunt in Oostrum en een even groot bedrag voor de aanpak van de spoorweg overgang in Smakt. Het wijkplatform Brukske wil naar een openhartigere gedach- tenwisseling over de sociale ver nieuwing in deze wijk. Daarvoor heeft het Platform naar een for mule gezocht waarbij openharti gere gesprekken mogelijk moeten worden. Bij die gesprekken zal wethouder de Loo, die belast is met de sociale vernieuwing, aan wezig zijn. Bij alle aktiviteiten rondom de sociale vernieuwing in het Brukske blijkt regelmatig dat bepaalde onderwerpen door mensen in de taboesfeer worden gehouden. Het Wijkplatform wil dit nu doorbreken door de mensen zelf gespreksbijeen komsten te laten organiseren. Wijkbewoners kunnen negen buren, vrienden, familieleden of andere bekenden bij zich op de koffie uit nodigen. Het Wijkplatform heeft wethouder de Loo bereid gevonden om bij dergelijke bijeenkomsten aanwezig te zijn. De onderwerpen die aan de orde kunnen komen moe ten allemaal betrekking hebben op het Brukske. Alles is bespreekbaar, nergens ligt een taboe op. Zaken als jeugdcriminaliteit, verkeersveilig- I P-kQ. I I t f V.2. 100 gram voor i heid, hondepoep, het groen in de wijk, ze kunnen allemaal aan bod komen. Behalve wethouder de Loo zullen er ook een of twee personen van het Wijkplatform bij de gesprekken aanwezig zijn. De bijeenkomsten kunnen in de maand maart gepland worden. Indien U een dergelijke bijeenkomst organiseert dan kunt U dat doorge ven bij onderstaande platformleden. U kunt dan ook aangeven welke onderwerpen waarschijnlijk aan de orde komen. Het Wijplatform regelt dan de afspraak met wethouder de Loo en zorgt voor vlaai bij de koffie. Voor aanmeldingen en of verdere informatie kunt U contact opnemen met de platformleden Lian Wijnhoven, tel. 85740; Wim Marsman, tel. 10402 of Fr. v.d. Ven, tel. 86244. •f Koster Anselm Nelissen van Oirlo is zondag onderscheiden met de zilveren eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester Waals speldde de onderscheiding op in zaal De Ruif tij dens de viering van het 40-jarig jubileum als koster van Oirlo. Nelissen startte 40 jaar geleden met het werk van koster van de Gertrudis-parochie in Oirlo. In al die jaren was hij een grote steun voor de pastoor. Naast zijn kosterschap treedt Nelissen ook al meer dan 25 jaar op als organist en dirigent van diverse Oirlose koren. Hij was voorts jarenlang lid van fanfare Ons Genoegen. Binnen de Oirlose gemeenschap bestaat grote waardering voor de inzet van de heer Nelissen voor de plaatselijke samenleving. Over al deze aktiviteiten van dhr. Nelissen hebben wij U enkele weken geleden uitgebreid geïnformeerd. ontdekte het huidige bestuur dat Dingus in de jaren '91 en '92 jaar lijks 10.000 gulden te weinig subsi die heeft genad. In 1993 heeft het jongerencentrum volgens de gemeente 16.000 gulden onterecht ontvangen. De problemen bij Dingus werden nog erger toen op last van de gemeente de zaal van de soos werd gesloten vanwege herhaalde geluid- overlast. Sindsdien kan het jonge rencentrum geen grotere evenemen ten meer organiseren. Die zijn voor de exploitatie hard nodig. Bovendien zijn er bezoekers en vrij willigers vertrokken na de sluiting van de zaal, zegt beroepskracht H. Driessen. Volgens het Dingus-bestuur moet de Venrayse gemeenschap, in casu de gemeenteraad, nu een signaal geven. Wil Dingus het redden dan moet de gemeente op korte termijn de achterstallige subsidie uitkeren, zonder verrekening van de 1993- subsidie. Op wat langere termijn is geld nodig voor de verbetering van de structuur en om de zaal weer aan te passen aan de eisen in de wet Milieubeheer. Voor dat laatste is de gemeente als verhuurder verant woordelijk, zo stelt voorzitter Gijsbers. Voor het overige gaat het om de vraag wat een jongerencen trum de gemeenschap waard is. Nodig is volgens de voorzitter in totaal ongeveer 70.000 gulden. De gemeente Venray wil mede werking verlenen aan het plaatsen van nieuwe alarmsirenes op een dertiental lokaties. Die nieuwe sirenes zijn nodig in verband met kabinetsbesluit om in Nederland een nieuw waarschuwingssysteem voor de burgers aan te leggen. Het huidige waarschuwingssysteem is sterk verouderd. Het kabinet wil hiermee een betrouwbaar stelsel dat selectief te gebruiken is. Het bestaande alarme ringsstelsel is zodanig dat bestaande sirenes alleen tegelijkertijd inge schakeld kunnen worden. Selectief waarscchuwen, bijvoorbeeld in een bepaalde wijk of kerkdorp, is niet mogelijk. Verder brengt het maandelijks tes ten van de sirenes (op de eerste maandag van de maanch nogal wat geluidsoverlast met zien mee. Het volume van de nieuwe sirenes kan tot bijna nihil worden teruggebracht. Verder blijkt het huidige alarme ringstelsel niet te voldoen aan de "Post-Seveso-richtlijn". Deze richt lijn schrijft voor dat het sirenegeluid in risicogebieden in ieder geval opti maal hoorbaar moet zijn in woon kernen van 300 inwoners. Met het bestaande waarschuwingsstelsel wordt naar schatting 20% van de bevolking niet bereikt. De nieuwe sirenes komen op mas- De gemeente Venray wil verder bezuinigen op de portikosten. Burgemeester en wethouders heb ben afgelopen dinsdag ingestemd met maatregelen die de gemeente uiteindelijk ƒ6.500,- op jaarbasis moet opleveren. Eerdere maatregelen beoogden een bezuiniging van ƒ14.000,-. In de praktijk blijkt dat die bezuiniging niet gehaald wordt. Poststukken voor raads- en commissieleden wor den namelijk in postvakken gelegd, alwaar deze die stukken kunnen ophalen. Poststukken die "blijven liggen" worden alsnog verzonden. Dat kost de gemeente op jaarbasis ƒ5.000,-. Daarom hebben b. en w. nu besloten om deze stukken niet meer na te zenden. Een verdere bezuiniging van ongeveer ƒ1500,- moet worden behaald door de post van de perso neelsvereniging met ingang van 1 februari a.s. voortaan intern te ver zenden. Uitzondering hierop vormt vooralsnog het personeelblad en de uitnodiging voor de sinterklaasmid dag. Wel zal bekeken worden of ook het personeelsblad in de toekomst via de interne post kan worden ver zonden. Grotestraat 76 Venray ten te staan die een hoogte hebben van 12 tot 18 meter. Zij zullen zoda nig gesitueerd worden dat ze niet of nauwelijks belemmering vormen voor de omgeving. Van de dertien Venrayse lokaties zijn er tien eigendom van de gemeente. Met betrekking tot de overige lokaties is overleg gevoerd met de desbetreffende eigenaren. Voor al deze lokaties moet de gemeente overigens de bestem mingsplannen gedeeltelijk herzien. Hotel Restaurant ASTERIA nodigt u uit voor... natuurlijk bij Kruisstraat 2a tel. 10211 l/m febr. *95 Afgelopen vrijdag werd dhr. C. Huijs uit Vredepeel onderschei den met de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester Waals speldde de onderscheiding op tjjdens de afscheidsreceptie van dhr. Huijs in gemeenschaps huis De Kleine Loef te Vredepeel. Dhr. Hujjs nam, na 40 jaar werk zaam te zijn geweest in de land bouw, afscheid als bedrijfsleider van de proefboerderij te Vredepeel. als assistent proefboerderij leider op de LLTB te Dhr. Huijs begon op 1 juli 1954 bedrijfsle oerdenj van dt "Beesel. In 1956 volgde zijn benoe ming tot bedrijfsleider in Vredepeel. Deze proefboerderij werd opgericht om onderzoek te doen naar water huishoudingssystemen in het ont- ginningsgebied in de Peel. Sinds 1972 is dit bedrijf een van de akker- bouwproefboerderijen in Nederland. Sedert 1988 wordt daar ook onder zoek gedaan naar milieuvriendelij kere vormen van akkerbouw. Dhr. Huijs heeft in al die jaren ook een belangrijke rol gespeeld in het jongste kerkdorp van Venray, dat in 1955 werd gevormd. Zo werd hij in 1964 voorzitter van de culturele commissie, de latere dorpsraad, waarvan hij nu nog voorzitter is. Dhr. Huijs was mede-oprichter van de jeugdsoos, voorzitter van het feestcomité bij het 25-jarig bestaan van Vredepeel, en voorzitter van het buurtbuscomité, dat ervoor zorgde dat Vredepeel in het buurtbusproject werd opgenomen. Als voorzitter van het schoolbestuur heeft hij veel energie gestoken in het behoud van de lagere school in dit kleine kerk dorp. Door ai deze funkties werd hij daarom ook wel "de burgemeester van Vredepeel" genoemd. Vijfdorpenbelang, de een- mansfraktie in de gemeenteraad van Vierlingsbeek, is van mening dat de burger van Vierlingsbeek zelf moet aangeven bij welke gemeente de diverse dorpen moe ten worden gevoegd. Dat zou dan middels een referendum moeten gebeuren. De fraktie laat dat in een brief aan de vaste kamercom missie voor binnenlandse zaken weten. Vijfdorpenbelang blijft overigens bij het standpunt dat Vierlingsbeek zelfstandig dient te blijven. Volgens de fraktie is de burger te slecht ingelicht over wat er na een herindeling gaat gebeuren. Zijmoeten in heldere bewoordingen gewezen worden op de gevolgen van een samensmelting met iedere omringende gemeente afzonderling. Deze informatie zou o.a. moeten aangeven welke keuzen er zijn, welke diensten de diverse gemeen ten aanbieden, hoe de verhouding tussen gemeenten en zakenleven is, hoe het bouwbeleid van de gemeen ten is en welke lasten de burgers kunnen verwachten. Verder moet duidelijk aangegeven worden wat de gevolgen van de opsplitsing van de gemeente Vierlingsbeek zijn. Volgens Vijfdorpenbelang zal na het verstrekken van deze informatie de burger middels een referendum Het huisvuil wordt sinds 2 januari om de week opgehaald. Deze week (week nr 4 even week) is het de beurt aan het gewone huisvuil in de grijze vuilniszakken. Volgende week (week nr 5 oneven week) kunt u het GFT-afval in de groene containers weer opgehaald. (NB Alleen bewoners van hoogbouwwoningen en bovenwoningen kunnen volgende week de grijze vuilniszakken buiten zetten). Gemeente Venray haar keuze moeten maken. "Het belang van een referendum in deze vinden wij erg groot. Het vijfdorpen belang is van mening dat we dit soort beslissingen niet in de gemeen teraad moeten nemen zonder de bur gers erbij te betrekken." wintercollectie voor de helft van de halve prijs Henseniusplein 4a op uw 2e afdruk Alleen bij ontwikkelen en afdrukken van uw hele kleurenfilm 1 UUR FOTO SERVICE Rfoto I video Patersstraat 10, Venray. tel. 04700-84485

Peel en Maas | 1995 | | pagina 1