c Nieuw: premiestelsel in de bijstand NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY wet milieubeheer - wet milieubeheer Verordening belastingen goedgekeurd Dinsdag info-avond Landweert Kapvergunning bomen sportpark De Wieën woningwet - wet ruimtelijke ordening Ophalen GFT en ander huisvuil Denkt u eraan? Inzameling van GFT-afval Collectes MISS PEEL EN MAAS Donderdag 19 januari 1995 - Pagina 14 GEMEENTEHUIS VENRAY Raadhuisstraat 1 Telefoon 04780-23333 Fax: 04780-23222 Correspondentie-adres: Postbus 500 5800 AM VENRAY Openingstijden: Informatiebalie: maandag t.m. vrijdag 09.00-17.30 uur. Telefonisch 08.00-18.00 uur. In de oneven weken op vrij dag tot 13.00 uur. Vakbalies van Burgerzaken, Sociale zaken, Financièn en Gemeentewerken: maandag 09.00-17.30 uur; dinsdag t.m. vrijdag 09.00-13.00 uur. De afdeling Sociale Zaken heeft daarnaast een afspraken- spreekuur .(tel. 23236 of 23237). Maandag 08.30- 17.30 uur, dinsdag t.m. don derdag 08.30-13.00 uur en 14.00-17.00 uur; vrijdag 08.30-13.00 uur (en in de even weken ook van 14.00- 16.30 uur) Spreekuur leden college b. en w. Burgemeester en wethouders hou den elke maandag van 10.00- 11.00 uur spreekuur. Bezoek is alleen mogelijk na telefonische afspraak, tel. 04780-23311 (alleen voormiddag). Raadsvergadering Elke laatste dinsdag van de maand, aanvang 19.00 uur. Sinds oktober vorig jaar zijn de vrijlatingsbepalingen in onder meer de bijstandswet ingetrokken. Dat houdt in dat de inkomsten uit deel tijdarbeid voortaan voor 100 procent worden gekort op de uitkeringen. De reden van deze wetswijziging is de algemene onvrede over de bereikte resultaten van de doorstro ming van uitkeringsgerechtigden naar de arbeidsmarkt. Te veel men sen blijven te lang in de bijstand zit ten. 'Eens in de bijstand, altijd in de bijstand' is nooit de bedoeling geweest, nu niet en in de toekomst evenmin! De nieuwe regelgeving moet niet alleen het beroep op sociale uitke ringen terugdringen, maar tevens een betere stimulans zijn voor uitke ringsgerechtigden om betaalde arbeid te accepteren. De gemeenten hebben aan deze nieuwe regels een eigen aanvullend beleid toegevoegd. Dit heeft geleid tot het 'Premiestelsel in de Bijstand'. Dit is vanaf 1 januari 1995 in Venray van kracht voor de uitke ringsgerechtigden van de Algemene bijstandswet /ABW), Rijksgroepsregeling Werkloze Werknemers (RWW), Wet Inkomensvoorziening Oudere en gedeeltelijk Arbeidsongeschikte werkloze Werknemers (IÖAW) en van de Wet Inkomensvoorziening Oudere en gedeeltelijk Arbeidsongeschikte gewezen Zelfstandigen (IOAZ). Het nieuwe premiestelsel De belangrijkste kenmerken van het nieuwe premiestelsel van Venray luiden als volgt: Ook de nieuwe premies worden weer grotendeels toegekend aan de groep deeltijders. Dat lijkt in strijd met de bedoelingen van het loslaten van de vrijlatingsbepalingen. Dat is niet zo. Ook voorheen werden de positieve kanten van de vrijlatings- bepalingen erkend, namelijk dat deeltijdarbeid mag worden beschouwd als een eerste stap naar een volledige baan. Verder staat vast dat het werk vele financiïle en maat schappelijke voordelen heeft, zowel voor de uitkeringsgerechtigde als voor de samenleving. Nieuw is de premie die wordt vers trekt aan de uitkeringsgerechtigde, die sinds tenminste twee jaar een uitkering ontvangt en kan aantonen al tenminste een half jaar een vaste baan te hebben (f.1500.netto). Ook nieuw is de premie voor diege ne die seizoensarbeid verricht. Seizoensarbeid is over het algemeen zo weinig aantrekkelijk dat een extraatje op zijn plaats is. Bewust is niet gekozen voor de mogelijkheid van premies in ver band met het voltooien van een opleiding of het meewerken aan een z.g. trajectbegeleiding. De bestaan de vergoedingsregelingen in deze gevallen worden als voldoende beschouwd. Voor het nieuwe premiestelsel is een overgangsregeling opgenomen. Deze loopt tot 31 december 1995. Deze overgangsregeling heeft alleen betrekking op degenen die op grond van de nieuwe regels niet meer in aanmerking komen voor een deel tijdpremie en voor wie de tweeja- rentermijn krachtens de oude rege ling nog niet voorbij is. De uitvoering van het premiestel sel zal zo eenvoudig mogelijk wor den gehouden. Meestal zal de mede werker van de afdeling sociale zaken het initiatief nemen. De aan vraagprocedure is makkelijk en een inlichtingenformulier wordt niet gevraagd. Het aanleveren van nood- Vergunningaanvragen Een groot aantal bedrijven en inrichtingen is verplicht om krach tens de Wet milieubeheer een milieuvergunning aan te vragen. In de milieuvergunning worden milieuvoorschriften opgenomen in het belang van de bescherming van het milieu. De procedure kent 2 fasen: 1 .dc fase van het opstellen van het ont werp van het besluit; 2.dc fase van het opstellen van het besluit; Bij iedere fase wordt de beslissing op een aanvraag ingevolge de Wet milieubeheer en de Algemene Wet Bestuursrecht bekendgemaakt (hoofdstuk 13 Wet milieubeheer en afdeling 3.5 van de Algemene Wet Bestuursrecht). Het ontwerp van het besluit Burgemeester en wethouders van de gemeente Venray maken bekend dat zij voornemens zijn een vergun ning krachtens de Wet milieubeheer tc verlenen aan: 1. N V. MEGA LIMBURG, Gelissendomein 5, 6229 GK Maastricht voor het oprichten en in werking hebben ingevolge artikel 8.1 lid 1 Wet milieubeheer van een warmtc/kracht-installatie, gelegen aan de Boddenbroek 9 te Oirlo. Dit onder oplegging van voor schriften in het belang van de bescherming van het milieu. Het ontwerp van het besluit en alle overige op de aanvraag betrek king hebbcnac stukken liggen ter inzage van 19 januari 1995 tot het einde van de beroepstermijn in het gemeentehuis op maandag van 9.00 uur tot 17.30 uur en op» de overige werkdagen van 09.00 uur tot 13.00 uur (vakbalie gefheentewer- ken). Tot 16 februari 1995 kunnen dc stukken ook, na telefonische afspraak (04780-23630) op elke donderdag van 16.30 uur tot 19.30 uur worden ingezien. Gedurende vier weken met ingang van de dag na de dag waarop het ontwerp van het besluit ter inzage is gelegd, kan een ieder schriftelijk gemotiveerde bedenkingen indienen bij het college van burgemeester en wethouders bedenkingentermijn). Deze kan hierbij verzoeken zijn per soonlijke gegevens niet bekend te maken. Een ieder wordt, na telefoni sche afspraak, gedurende de beden kingentermijn in de gelegenheid gesteld met betrekking tot het ont werp van het besluit van gedachten te wisselen hetzij tot het mondeling inbrengen van bedenkingen daarte gen. Alleen degenen die bedenkingen hebben ingebracht op de bovenom schreven wijze en degenen die aan tonen daartoe redelijkerwijs niet in staat te zijn geweest, zijn later tot het instellen van beroep gerechtigd. Besluiten Burgemeester en wethouders van de gemeente Venray maken bekend dat zij in afwijking van de ontwerp beschikking vergunning krachtens de Wet milieubeheer hebben ver leend aan: l.P. Nagclkcrkc, Kcnncdyplcin 12, 5801 VH Venray voor het oprichten en in werking hebben van een discotheek op grond van artikel 8.1 lid 1 van de Wet milieubeheer, gelegen aan De Gouden Leeuw 14 tc Venray. De vergunning wordt onder oplegging van voorschriften en/of beperkingen in het belang van de bescherming van het milieu ver leend. Het besluit en alle overige op de aanvraag betrekking hebbende stuk ken liggen ter inzage van 19 januari 1995 tot 2 maart 1995 in het gemeentehuis op maandag van 09.00 uur tot 17.30 uur en op de overige werkdagen van 09.00 uur tot 13.00 uur (vakbalie gemeentewer ken). De stukken kunnen ook, na telefonische afspraak (04780- 23630), op elke donderdag van 16.30 uur tot 19.30 uur worden ingezien. Gedurende een periode van zes weken met ingang van de dag na de dag van de terinzagelegging beroepstermijn) kan bij de afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State een beroepschrift worden ingediend door: a.degenen die bedenkingen hebben inge bracht tegen het ontwerp van het besluit; b.de adviseurs die gebruik hebben gemaakt van de gelegenheid advies uit te brengen over het ontwerp van het besluit; c.degenen die bedenkingen hebben tegen wijzigingen die bij het nemen van het besluit ten opzichte van het ontwerp daarvan zijn aangebracht; d.belanghebbenden aan wie redelijker wijs niet kan worden verweten geen bedenkingen te hebben ingebracht tegen het ontwerp van het besluit. Het beroepschrift moet (in twee voud) worden gericht aan de Raad van State, afdeling Bestuursrechtspraak, postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Na afloop van de beroepstermijn wordt de vergunning van kracht, tenzij vóór deze datum beroep is ingesteld en een verzoek tot het tref fen van een voorlopige voorziening (waaronder een schorsingsverzoek) is ingediend. Het verzoek tot het treffen van een voorlopige voorzie ning moet worden gericht aan de voorzitter van de afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State, post dus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Het besluit wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. A.M.v.B.-meldingen Gelet op het bepaalde in de Wet milieubeheer (artikel 8.40 Wm) is bij Algemene Maatregel van Bestuur (A.M.v.B.) een aantal cate- gorieïn van bedrijven vrijgesteld van de vergunningplicht. In deze algemene maatregel van bestuur zijn voor die inrichtingen algemene regels gesteld welke nodig zijn in het belang van de bescherming van het milieu. Burgemeester en wethouders van Venray maken bekend dat er een A.M.v.B.-melding is binnengeko men van: I.J.J.C. Bosgoed, Lorbaan 2a, 5814 AE Veulen voor het oprichten van een propaantank in het kader van het Besluit opslag propaan milieube heer, gelegen aan de Lorbaan 2a te Veulen. De meldingen kunnen worden ingezien van 19 januari 1995 tot 2 februari 1995 in het gemeentehuis, Raadhuisstraat 1 te Venray, op maandag van 09.00 uur tot 17.30 uur en op de overige werkdagen van 09.00 uur tot 13.00 uur (vakbalie gemeentewerken). De stukken kunnen gedurende deze weken ook, na telefonische afspraak (04780-23630), worden ingezien op elke donderdag van 16.30 uur tot 19.30 uur. ^yenray, 19 januari 1995 Burgemeester en wethouders voornoemd, namens dezen, chef onderafdeling milieubeheer zakelijke gegevens en bewijsstuk ken blijft een eerste verantwoorde lijkheid van de uitkeringsgerechtig de. Financiïle middelen Jaarlijks verstrekt de overheid via het Fonds Sociale Vernieuwing de gemeente Venray een budget om dit premiestelsel te kunnen betalen. Voor 1995 is dat maximaal ca. f. 200.000.Vantevoren is niet aan te geven hoeveel uitkeringsgerech tigden recht hebben op een premie. Dat mag als een nadeel worden beschouwd van dit nieuwe geza menlijke rijks- en gemeentebeleid. Bewaking van de uitgaven is nodig om overschrijding van dit budget en dus begrotingsproblemen te voorko men. VOORLICHTING De gemeente zal eind januari een aantal voorlichtingsbijeenkomsten organiseren over het nieuwe premie stelsel. Deze vinden plaats in de burgerzaal van het gemeentehuis. Alle uitkeringsgerechtigden ontvan gen een persoonlijke uitnodiging. Ook zullen er binnenkort voor lichtingsbrochures op het gemeente huis verkrijgbaar zijn. De hierna volgende belastingver ordeningen zijn door Gedeputeerde Staten van de provincie Limburg goedgekeurd. U kunt deze verorde ningen inzien vanaf maandag 23 januari bij de vakbalie Financiïn op het gemeentehuis, op maandag van 9.00-17.30 uur en op dinsdag tot en met vrijdag van 9.00-13.00 uur. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de heer M. van Esch, tel. 04780-23492. 1. Verordening onroerende-zaakbe- lastingen, 02-12-1994 nr. 94/58179m 2. Verordening afvalstoffenheffing 06-01-1995 nr. 94/58178m 3. Verordening rioolrechten 06-01- 1995 nr. 94/58181m 4. Verordening hondenbelasting 15- 12-1994 nr. 94/58177m 5. Verordening precariorechten 02- 12-1994 nr. 94/58174m 6. Verordening begrafenisrechten 06-01-1995 nr. 94.58176m 7. Verordening marktgelden 03-01- 1995 nr. 94/58175m 8. Verordening woonwagenrechten 03-01-1995 nt. 94/58180m 9. Verordening legesheffing 13-01- 1995 nr. 94/58182m De gemeente organiseert op dins dag 24 januari een voorlichtingsbij eenkomst over de ontwikkeling van het centrum van Landweert. De wijk Landweert is bijna vol tooid. Wanneer binnenkort de bouw van de laatste woningen start, telt de wijk ruim 2400 woningen. Alleen aan de bebouwing en voor zieningen in het centrumgebied moet nog nader invulling worden gegeven. Inmiddels heeft de gemeente de uitgangspunten en de concrete bouwplannen uitgewerkt. Wij willen u hierover graag infor meren komende dinsdag. Aan de orde komt de invulling van het hele centrumgebied: te weten de sport hal, de horecavoorziening, de nieu we en tijdelijke supermarkt, de aan vullende winkelunits, de parkeervoorziening, de voorgestelde ontsluitingsoplossing, het bestaande wijkgebouw, de bestaande en in aanbouw zijnde woningen en de aanliggende wijkweg Kruidenlaan. De oewoners van de omgeving Kruidenlaan, Pinksterbloem en Pastinaak en andere belanghebben den van de ontwikkeling centrum Landweert zijn schriftelijk uitgeno digd voor de bijeenkomst. Wij nodi gen bij deze ook andere belangstel lenden uit om de avond bij te wonen. Deze begint om 19.30 uur en vindt plaats in het gemeentehuis aan de Raadhuisstraat 1 Voor meer informatie kunt u con tact opnemen met de heer H. Oudenhoven van de afdeling volks huisvesting en ruimtelijke ordening, tel. 04780-23450. Burgemeester en Wethouders van Venray hebben besloten een kapvergunning te verlenen voor het kappen van 13 essen op het sportpark "De Wieïn". De essen liggen tussen de sportvelden 4 en 5. De kapvergunning wordt ver leend omdat de essen overlast opleveren voor de betrokken vel den. Gedurende 6 weken na bekendmaking kunnen bezwaren worden ingediend bij Burgemeéster en Wethouders van Venray. Bouwvergunning verleend Burgemeester en wethouders heb ben in de afgelopen week voor onderstaande bouwplannen bouw vergunning verleend. het bouwen van een afmeststal voor kalkoenen aan de Overbroekseweg 4 te Leunen tnv H.J.J.Heidens, Overbroekseweg 4; het bouwen van een woning aan het Zilverschoon 37 te Venray tnv J.P.M.Bertijn, Mambostraat 106; het veranderen en vergroten van de woning aan de Herik 15 te Venray tnv P.J.M.Hanen, Herik 15; het bouwen van en kantoorgebouw aan de Ysselsteynseweg 69 te Ysselsteyn tnv Houbensteyn Holding B.V., Ysselsteynseweg 69; het bouwen van een carport aan de Kloosterstraat 9 te Oostrum tnv M.M.C.Janssen, Kloosterstraat 9; het bouwen van een carport aan de Kloosterstraat 11 te Oostrum tnv PH.W.M.van Mil, Kloosterstraat 11; het bouwen van een serre aan de Vulllingsstraat 62 te Leunen tnv L.M.H.Litjcns, Vullinsstraat 62; het bouwen van een dak op de gara ge aan de Houtzagerstraat 19 te Venray tnv P.G.A.Hermans-Ponjee, Houtzagerstraat 19; het bouwen van 22 patio-bungalows aan het Penningkruid te Venray tnv Nevanco Woningbouw Helden B.V., Postbus 7084 te Panningen; Zij die menen door de afgifte van een of meer van deze vergunningen rechtstreeks in hun belang te zijn getroffen, kunnen op grond van de Algemene Wet Bestuursrecht daar tegen bij het college van burgemees ter en wethouders van Venray een gemotiveerd bezwaarschrift indie nen en wel binnen 6 weken na de dag, waarop de beschikking is toe gezonden of uitgereikt. Die termijn wordt in ieder geval in acht genomen, wanneer een bezwaarschrift binnen 5 weken na dagtekening van deze publikatie wordt ingediend. Bouwvergunning aangevraagd Burgemeester en wethouders zijn voornemens aan de volgende bouw- aanvragen medewerking te verle- het vergroten van de woning aan het Grootdorp 59 te Merselo tnv J.A.M.Bouten, Beekweg 44a; het bouwen van een serre aan de Maasheseweg 61 te Venray tnv M.T.J.Heynen, Maasheseweg 61; het bouwen van een overkapping aan de Marjolein 32 te Venray tnv H.F.G.A.M.van der Bosch, Maijolein 32; het bouwen van een carport en zol derbergruimte aan de Kamperfoelie 49 te Venray tnv W.P.J.Claessens, Kamperfoelie 49; het vergroten van de woning/carport en zolderbergruimte aan de Kamperfoelie 51 te Venray tnv G.P.H.M.Philipsen, Kamperfoelie 51; et bouwen van een woning en gara ge aan het Ridderspoor 2 te Venray tnv M.T.M.Rutten, Ridderspoor 2; het uitbreiden van de woning aan de Castelostraat 4 te Castenray tnv HJ.M.Classens, Castelostraat 4; het bouwen van een berging/serre aan de Bolderik 12 te Venray tnv J.M.P.Stoef, Bolderik 12; De op de bouwaanvragen betrek king hebbende stukken liggen met ingang van 20 januari 1995 gedu rende 2 weken voor een ieder ter inzage bij de vakbalie gemeentewer ken. Gedurende deze termijn kun nen eventuele bezwaren bij burge meester en wethouders worden ingediend. PROCEDURESTART ARTIKEL 18a WRO T.B.V. BOUWMELDINGEN Burgemeester en wethouders zijn voornemens om met toepassing van artikel 18a van de Wet op de Ruimtelijke Ordening vrijstelling te verlenen van het ter plaatse gelden de dan wel van de in voorbereiding zijnde herziening bestemmingsplan ten behoeve van de volgende bouw- meldingen: -het plaatsen van een hondehok/berg- hokje aan het Penningkruid 64 te Venray tnv R.M. Rademaker, Penningkruid 64; -het bouwen van een tuinhuisje aan het Sneeuwklokje 2 te Venray tnv J. Braak, Sneeuwklokje 2; -het bouwen van een tuinhuisje aan de Kruidenlaan 219 te Venray tnv A.J.L.M.Bonants, Helfrichstraat 15; het bouwen van een tuinhuisje aan het Penningkruid 75 te Venray tnv M.F.M.van Gisteren, Marimbastraat 22; het bouwen van een tuinhuisje aan de Kruidenlaan 185 te Venray tnv E.P.Leyendecker, Kruidenlaan 185; De op de bouwmeldingen betrek king hebbende stukken liggen met ingang van 20 januari 1995 gedu rende 2 weken voor een ieder ter inzage bij de vakbalie gemeentewer ken. Gedurende deze termijn kun nen schriftelijk bezwaren bij burge meester en wethouders worden ingediend. INGEKOMEN BOUWAANVRAGEN Ter voldoening aan het bepaalde in artikel 41 van de Woningwet treft u onderstaand aan een overzicht van de in de afgelopen week bij burge meester en wethouders van Venray ingekomen bouwaanvragen: het uitbreiden van de woning aan de Castelostraat 4 te Castenray tnv HJ.M.Classens, Castelostraat 4; het bouwen van een woning, gara ge/carport aan de Smakterveldweg te Venray tnv J.P.G.Jenneskens, Boterbloem 29; het bouwen van een serre aan de Frans Michelsstraat 3 te Venray tnv C.H.A.van Meijel, Frans Michelsstraat 3; het bouwen van een kantoor/woon- studio aan de Stationsweg 7 te Venray tnv P.W.B.Willems, Kapelstraat 20; het bouwen van een loods/schuur aan de Haag 31 te Merselo tnv A.M.H.Poels, Haag 31; het bouwen van een woning aan het Zilverschoon te Venray tnv A.GJ.Nijboer, Claudiahof 14; het plaatsen van twee tunnelkassen aan de Geysterseweg 29 te Oostrum tnv PJ.M.Verrijdt, Geysterseweg 29; het bouwen van een kantoor/ber- ging/carport aan de St.Jozeflaan 22 te Smakt tnv J.G.M.den Mulder, St.Jozeflaan 22; - het bouwen van een carport en het vergroten van de garage aan de Molenhofweg 3 te Leunen tnv H.W.M.Noijen, Molenhofweg 3; Het huisvuil wordt sinds 2 januari om de week opgehaald. Deze week (week nr 3 oneven week) is het de beurt aan het GFT in de groene GFT-containers. (NB Alleen bewoners van hoogbouwwoningen en bovenwoningen kunnen deze week de grijze vuilniszakken buiten zetten). Volgende week (week nr 4 even week) kunt u het overige huisvuil in de grijze zakken weer aan de deur zetten. Gemeente Venray Deze week wordt uw GFT-afval opgehaald. GFT staat voor groente-, fruit- en tuinafval opgehaald. Maar ook vlees-, vis- en zuivelresten horen bij het GFT-afval. Zeg maar alles wat biologisch afbreekbaar is. Hieronder vermelden we nog eens wat GFT-afval is en wat niet. Wel GFT Alles wat biologisch afbreekbaar is, gaat in de GFT-container, zoals: - schillen en resten van groente, fruit en aardappelen. t- etensresten zoals jus, vlees, klei ne botjes, visresten, kaas- en broodkorsten en eierschalen. - doppen van pinda's en noten - koffiefilters en koffiedik - theezakjes en theebladeren - kurken - snijbloemen en kamerplanten - klein snoei-afval, tuinplanten, gras en bladeren (geen grote, dikke takken!) - gras, stro, hooi, zaagsel - mest van huisdieren (maar geen kattebak-korrels) Niet GFT Niet GFT-afval - niet-biologisch afval - gaat dus in de gewone huisvuilzak, bijvoorbeeld: - as van de open haard of asbakin- houd - pakken van melk of vruchtesap - volle stofzuigerzakken - luiers - honde- en katteharen - kattebakkorrels en vogelkooi- zand - bagger uit put en goot - leer - plastic - blik (beter is het natuurlijk om ook blik gescheiden aan te leve ren bij de gemeentewerf aan de Acaciastraat). Voor de meeste Venraynaren lijkt deze scheiding overigens geen grote problemen op te leveren, getuige de mededeling van de compostfabriek in Blerick dat de eerste zending Venrayse compost van goede kwali- Papieren zakken Er is in de afgelopen weken in een In de komende drie maanden vin den de volgende collectes plaats: 22 januari: jeugdcarnavalsvereni ging De Hazekeutel 23januari-5februari: StichtingHulp Iran 19 februari: Jeugdopvang Judovereniging 20 februari-5 maart: Leger des Heils 6-12 maart: NOVIB/UNESCO 13-19 maart: Nationaal Reuma Fonds 20-26 maartSimavi 26 maart: Jeugdwerk SW Kledinginzameling maart 1995: Stichting Kleding Inzameling (t.b.v.kankerpatiën- ten) BOUWVERGUNNING AANGEVRAAGD (artikel 17 WRO) Burgemeester en wethouders zijn voornemens om met toepassing van een vrijstellingsbepaling uit het desbetreffende bestemmingsplan tij delijk medewerking te verlenen aan de volgende bouwaanvraag. -het bouwen van tijdelijke huisvesting winkel in Landweert III te Venray tnv Ruijters Vastgoed Ontwikkeling B.V., Postbus 4525 te Maastricht; De op de bouwaanvraag betrek king hebbende stukken liggen met ingang van 20 januari 1995 gedu rende 2 weken voor een ieder ter inzage bij de vakbalie gemeentewer ken. Gedurende deze termijn kun nen eventuele bezwaren bij burge meester en wethouders worden ingediend. Venray, 19 januari 1995 Burgemeester en wethouders van Venray, namens dezen, chef onderafdeling bouwbeheer aantal gemeenten enige verwarring ontstaan over het gebruik van papie ren, composteerbare zakken in de GFT- container. Mogen ze nu wel gebruikt worden of niet? Inmiddels heeft de compostfa briek van AVL-Sturing in Blerick laten weten dat het gebruik van het kleinste model GFT-zakken (tot 15 liter) is toegestaan. Voor Venray betekent dit dat u wel papieren zak ken mag gebruiken voor uw witte bio-emmer. Het gebruik van grotere zakken voor de GFT-containers van 140 en 25 liter daarentegen wordt afgera den, en wel om twee redenen: - door de grote papieren zakken wordt de hoeyeelheid 'niet- natuurlijk materiaal' in de com post te groot - de papieren zakken bemoeilijken de controle op het aangeboden groenafval Wij verzoeken u vriendelijk hier mee rekening te houden bij het aan bieden van uw groenafval. Nieuwe bewoners Bewoners die net een nieuwe woning hebben betrokken, zullen nog geen container hebben gekre gen. U kunt in dat geval contact opnemen met de vakbalie Gemeentewerken (tel. 23536 of 23644). Wij zullen er dan voor zor gen dat u zo snel mogelijk een GFT- container en een KCA-box (klein GROENTE-, FRUIT EN TUINAFVAL APART De compostfabriek Nadat u uw groente-, fruit- en tuinaf val gescheiden heeft, wordt het ge- composteerd Dat is vrij eenvoudig. Het komt erop neer, dat je allerlei beestjes, de micro-organismen voor op. een omgeving biedt waann ze hun werk kunnen doen het gft-afval omzetten in gft-compost. Een regel matige toevoer van vers gft-afval" vormt de basis. Lucht en vocht zijn vervolgens noodzakelijk voor een goed verlopend proces. Tijdens dat proces komt eerst de broeifase. Bij temperaturen tot boven de 50 graden worden taaie vezels afgebroken en de aanwezige onkruidzaden en ziek tekiemen gedood Dan volgt de rij ping, waaraan aardwormen, larven en torretjes hun bijdrage leveren. In een periode van een aantal maanden ontstaat er zo goede gft-compost. Het composteren van grote hoeveel heden gft-afval kan in de open luchf plaatsvinden, maar overdekt heeft de voorkeur, en is straks verplicht Tem peratuur en vochtigheid zijn in dat laatste geval beter in de hand te hou den Verder is er nog het zogenaam de anaëroob composteren, zonder zuurstof U kunt dat bij wijze van spre ken thuis uitproberen. Verpak goed natgemaakt gft-afval luchtdicht in een plastic zak en leg die op een rustige plek. Twee tot drie maanden later is het afgebroken. Als er dan zuurstof bijkomt ontslaat gft-compost. Pas wel op voor het methaangas dat daarbij ontstaat. De gft-compost kan zo weer terug in de tuin of bij de planten. Vraag uw gemeente om meer informatie

Peel en Maas | 1995 | | pagina 14