^ty Huiskamerproject ziekenhuis stopgezet j|De Linde krijgt 25 mille van Juliana IS Welzijn Fonds Je bent een rund als je met vuurwerk stunt Provincie investeert ƒ35.000 in databanken-projekt >T VENROJS LAEVE GETAEKEND De patat gaat duur betaald worden uw kleding is 't waard STOMERIJ Ministerie Ontwikkelingssamenwerking waardeert acties in Meerlo-Wanssum 'EEL EN MAAS Donderdag 29 december 1994 Verlofhouders Wet Wapens en Munitie, Degenen die in het bezit zijn van een verlof ingevolge de Wet wapens en munitie, dienen dit verlof ter ver lenging aan te bieden aan het poli tiebureau te Venray en wel voor 1 januari 1995. Het schietpaspoort dient tevens te worden bijgevoegd. Na 15 januari 1995 kunnen de betreffende bescheiden weer wor den opgehaald bij de administratie van politie Venray. Afd. Bijz. Wetten Na een jarenlange periode waarbij de prijs nagenoeg gelijk is gebleven, ondergaat de patat het komend jaar een forse prijsverho ging. De laatste aardappeloogst is alles behalve overweldigend geweest. De patat gaat in 1995 duur betaald worden. In tegen stelling tot de frietbakkers in Horst, die gezamenlijk een prijs afspraak hebben gemaakt (en deze al hebben doorgevoerd), wachten de Venrayse frietbakkers nog even af. Het weer in 1994 heeft nogal wat invloed gehad op de aardappeloogst. Een nat voorjaar en een hete droge zomer hebben ervoor gezorgd dat de aardappels dit jaar glazig en klein zijn. De prijs zal dan ook zeker met de helft stijgen. Dit heeft nogal wat gevolgen voor de cafetarias. De meeste contracten lopen van januari tot januari. 1 Januari gaan voor de meeste cafeta riahouders de prijs omhoog. Ook voor John Jansen van de Snackcorner. Hij zal zijn frietprijs met maar liefst 30% moeten gaan verhogen. Een minimale verhoging volgens hem omdat de prijsverho ging van de aardappel meer bedraagt. Volgens Jansen is het niet de eerste keer dat de aardappel "onder druk staat". "De laatste jaren is de prijs redelijk stabiel maar in 1978 hadden we eenzelfde situatie. Bovendien hadden we toen ook nog last van de oliecrisis en was'het vet ook duur". Andere ondernemers bevestigen het verhaal van Jansen. Ook zij moeten hun tarieven drastish verho gen. Sommigen van hen hebben dit inmiddels al gedaan. Aan een prijs afspraak, zoals die in Horst is gemaakt (daar kost een zak friet overal evenveel), heeft men in Venray geen behoefte. Julianasingel 3, Venray Tel. 04780-82025 Sleutels vergeten x Daar sta je dan als politieman van de regio Roermona raar te kij ken als je een "agressieve per soon" vanuit Roermond moet; overbrengen naar een van de psy- chiatrische centra in Venray. Deze werd voor zijn eigen veiligheid in; Aangekomen in Venray kwam: de agent tot de ontdekking dat hij: de sleutels van de boeien vergeten: had. Dat gebeurde in de vroege don-: derdagmorgen, omstreeks 03.45 u. ion hij een beroep doen de sleutels van de boeien, verlos sen van zijn vrachtje.. TIMMERWERKEN voor: ramen, deuren, kozijnen isolatieglas, renovatie dakvernieuwing, verbouwing Timmer- en onderhoudsbedrijf J. van de Ligt De Cuyperstraat 37 04784-2184 De jaarlijkse etalagewedstrijd die rond kerst door de Venrayse winkeliersvereniging wordt georganiseerd is dit jaar gewon nen door Modehuis Thomassen in de Grotestraat. Afgelopen vrijdag kreeg dhr. Thomassen de wisselbeker overhandigd door de bestuursleden Janssen en Stramm. De tweede plaats van deze wedstrijd, waarbij voor het eerst het publiek bepaalde wie de mooiste kerstetalage had, was voor het bloemenhuis Angele. Een andere modezaak, Vinia Vera in de Schoolstraat, wist beslag te leggen op de derde plaats. Joost eet alles op. De huiskamer voor oudere batiënten in het St. Elisabethziekenhuis is kort voor (kerst gesloten. Officieel het huis kamerproject met ingang van 1 ■jjaouari stopgezet. Het project, Jjbedoeld om oudere patiënten die wachten op overplaatsing naar Ijeen verpleeghuis, enkele uren per zidag ontspanning te bieden, past |niet meer in het beleid van het zie kenhuis. De drie medewerksters zijn ontslagen. I Het huiskamerproject ging in Ijanuari 1990 van start. De mensen Tdie bij project betrokken zijn heb- [ben moeite met de beslissing van de directie. "Het is vervelend, maar het is beleid", zegt een woordvoerder. "Medisch valt er niets meer te behandelen en voor opvang en ver zorging is het ziekenhuis te duur", schetst hij. Nieuwe inzichten over zorg, een zakelijker aanpak en de voortduren de bezuinigingen hebben ertoe geleid dat ziekenhuizen zich con centreren op hun kerntaak, het medisch handelen. In zo kort moge lijke tijd de noodzakelijke medische handelingen uitvoeren. In dat plaatje past het afstoten van een huiskamer, waar alleen ontspannende bezighe den plaatsvinden. De medewerkers vinden het spij tig dat het project wordt stopgezet. Het voorzag volgens hen nog steeds in een behoefte. Ze hadden liever een meer geleidelijke overgang fgezien. Gemiddeld zaten er de afge- open vijfjaar acht tot tien patiënten in de huiskamer. Zij werden bege leid door in totaal drie betaalde krachten en een vijftal vrijwilligers. Voor de medewerksters was elders in het ziekenhuis geen plaats. De tij delijke contracten van twee van hen zijn niet verlengd; de derde mede werkster begint in verpleeghuis Berkele Heem in Horst in een soort gelijke functie. Voor energiebesparende maatregelen Gemeenschapshuis de Linde in 3qOirIo krijgt van het Juliana j Welzijn Fonds een bedrag van .,<24.850 gulden. Het geld is /«bestemd voor een pakket van 'voornamelijk energiebesparende 7 S maatregelen. De Linde draagt zelf nog ruim 12,5 duizend gulden bij. Met behulp van het fonds wordt in 595Ïhet gemeenschapshuis de CV-ketel j vervangen door twee hoog rende- g mentsketels en alle lampen door energiezuinige spaarlampen. Om de warmte binnen te houden worden lboven elke radiator vensterbanken 'eplaatst en wordt onder de grote lichtkoepel in de centrale ruimte een transparant plafond aangebracht. Verder krijgt de bestuurskamer iso lerende dubbele beglazing. De koe ling van soos Watjang, in hetzelfde gebouw, wordt, voorzien van een weekklok. Het Juliana Welzijn Fonds besteedt momenteel extra aandacht aan de leefbaarheid op het platte land. Voor 1994 en 1995 heeft het fonds drie miljoen beschikbaar voor het voortbestaan van dorps- en gemeenschapshuizen in Limburg. 101 Gemeenschapshuizen krijgen bij het nemen van energiebesparen de maatregelen maximaal 30.000 gulden subsidie. SCHILDERBEURT Stichting de Linde krijgt niet alleen subsidie voor energiebespa ring. Een deel van het bedrag is toe gekend aan projecten die niets met energie en milieu te maken hebben. Zo is aan het gemeenschapshuis bijna achtduizend gulden toegekend voor het opnieuw schilderen van het hele interieur. Alle deuren, kasten en kozijnen worden in de blauwe huis kleur geschilderd. Ook kan de Linde een rolsteiger aanschaffen voor rei- nigings- en onderhoudswerk op gro tere hoogten, een dik gordijn kopen voor achter het podium en de repeti tieruimte voorzien van geluidsab- sorberende materialen. Alle werk zaamheden moeten vóór 1 juli 1995 zijn uitgevoerd. We kennen deze uitdrukking alle maal. En toch gebeuren jaarlijks weer de nodige ongelukken. Lees de onderstaande richtlijnen goed door, dan weet je precies hoe je het veilig en leuk kunt houden. Vuurwerk mag alleen verkocht worden door winkeliers met een vergunning op 29, 30 en 31 decem ber. Alleen mensen vanaf 16 jaar mogen vuurwerk kopen. Al het vuurwerk dat buiten deze periode te koop aangeboden wordt is illegaal en bijna altijd gevaarlijk. I Bewaar het vuurwerk op een veilige piaats, b.v. in een blikken trommel. In ieder geval niet in je T broekzak. Je mag het vuurwerk afsteken tussen 31 dec. 1994 10.00 u. en 1 jan. 1995 02.00 u. Lees de gebruiksaanwijzing van het vuurwerk goede door. Bind rotjes e.d. nooit aan elkaar en ga geen vuurwerk open prutsen. Vuurpijlen nooit uit de hand afsteken, maar in een fles zetten waar een bodempje zand in zit. Gooi nooit met vuurwerk naar mensen of dieren. Steek een 'weigeraar' of afge broken lont niet opnieuw aan. Gebruik nooit lucifers of een aansteker, maar gebruik een sigaret of aansteeklont. Maak na afloop de resten onschadelijk in water, zodat nie mand in de verleiding kan komen ze nogmaals aan te steken. Wist je trouwens dat de meeste ongelukken op 1 januari gebeuren? Kinderen gaan dan niet goed afge stoken vuurwerk zoeken en afsteken met alle gevaren vandien. Behalve veilig gebruik van vuur werk moet je je ook houden aan de regels. Op overtreding van deze regels staat uiteraard een straf. De belangrijkste regels zijn: Alleen afsteken tijdens de toege stane afsteekt ij d. *Geen illegaal vuurwerk in bezit hebben. Buiten de afsteektijden geen vuurwerk bij je hebben. Wordt je betrapt dan ben je in ieder geval je vuurwerk kwijt, ook krijg je een boete, deze ligt tussen de 50 en 250 gulden per overtre ding. Jongeren tot 18 jaar worden door de politie doorverwezen naar het HALT-buro. Daar krijg je de moge lijkheid een aantal uren te werken en eventueel een voorlichting te vol- fen in plaats van het betalen van je oete.Je vuurwerk ben je hoe dan ook kwijt. Wil je meer weten? Neem dan kontakt op met het HALT-buro, tel. 04780-14127. Het HALT-buro wenst je een hele gezellige en veilige jaarwisseling toe!! De provincie stelt een bedrag van ƒ35.000 beschikbaar om technologi sche kennis in het hoger beroepson- derwijs beter en makkelijker toegan kelijk te maken voor het Midden- en Klein Bedrijf (MBK) in Noord- en Midden Limburg. Aan de Hogeschool Venlo zullen S. in het lesprogrmama van de techni- sche opleidingen voor het hoger beroepsonderwijs 'lesblokken' ofte- J wel modules worden opgenomen, die erop gericht zijn om de studen- ten de in diverse data- en octrooi- banken beschikbare technologische kennis in de praktijk toe te leren 4 passen. 5 Tevens zullen de studenten via specifieke praktijkprojekten bij bedrijven ervaring opdoen met het toegankelijk maken van de in data- en octrooibanken beschikbare tech nologische kennis.In dit projekt werken de Hogeschool Venlo en het Inovatiecentrum Noord- en Midden Limburg samen. De totale kosten ervan worden op ruim ƒ135.000 geraamd. De Hogeschool Venlo draagt ƒ67.000 bij, het Innovatiecentrum Noord- en Midden Limburg/bedrijfsleven ruim ƒ33.000. Doel van eht projekt is om ener zijds de technologische opleidingen JbeteF te laten aansluiten bij de behoeften van met namen het MKB en anderzijds de kennisoverdracht vanuit het hoger (beroeps) onder wijs naar het MKB te verbeteren. Bij het projekt zal de Hogeschool Venlo nauw aansluiten op het net werk van Demonstratie projekt Technologische Databanken van het Innovatiecentrum Noord- en Midden Limburg, dat in 1993 met procinciale middelen is opgericht. Met name van de mogelijkheden en expertise van dit netwerk zal georuik worden gemaakt. De provincie heeft goede ver wachtingen dat dit projekt het MKB van Limburg verder kan versterken. Door de samenwerking van het Innovatiecentrum Noord- en Midden Limburg en de Hogeschool Venlo zal het doorgeven van techno logische kennis naar het MKB in de regio op een hoger plan kunnen komen. Verwacht wordt ook dat afgestudeerde ingenieurs van de Hogeschool sneller hun weg weten te vinden naar het MKB, waardoor het vermogen van het MKB om te innoveren verder verhoogd kan wor den. Geluidsoverlast De politie kan zeker niet spreken van een vredige en rustig verlopen kerstnacht. Er kwamen vanuit het Brukske verschillende meldingen binnen van geluidsoverlast. Bij onderzoek bleek in de Fagotstraat een feest met een 40-tal personen aan de gang was. Er was een tent bij een woning geplaats en de organisa toren hadden de buurt op de hoogte gesteld waarbij zij enig begrip vroe gen dat er mogelijk wat geluidsover last zou kunnen komen. De buurtbe woners hadden daar wel begrip voor, maar vanuit omliggende stra ten kwamen ook meldingen binnen van geluidsoverlast. De politie ging en kijkje nemen, maar was niet overtuigd dat er van geluidsoverlast sprake zou zijn. Rond 02.30 u. ver zocht de politie wel het geluid op een dusdanig nivo te brengen dat de buurt geen last meer zou kunnen hebben. Daaraan werd gevolg gege ven. Ook kwamen meldingen binnen van bewoners van het Henseniusplein dat de muziek uit een café aan dit plein te luid zou zijn. Omdat er in het verleden al eens sprake is geweest dat de eige naren van dit café zich niet aan de regels zouden houden, zal de afde ling van de gemeente daarvan op de hoogte worden gesteld. Meer bomen gerooid dan de opdracht Een garagebedrijf dat gaat bou wen op het industrieterrein aan het Keizersveld had een perceel grond gekocht van 10.000 m2, op dat per ceel stonden bomen. Van dat perceel zou op 7000 m2 de aanwezige bomen worden gekapt. Het aanne mersbedrijf had de opdracht gege ven aan een onderaannemer. Die was echter zo voortvarend aan de slag gegaan dat het gehele perceel, dus 10.000 m2, werd gekapt. Van die 'kaalslag' werd bij de poli tie aangifte gedaan. Forse bijdrage voor meisjeshuis in Rio de Janeiro Het ministerie van Ontwikkelingsamenwerking heeft de stichting Ontwikkelings samenwerking Meerlo-Wanssum 46,5 mille subsidie toegekend voor het straatkinderproject in Rio de Janeiro. Dat heeft de Meerlo-Wanssum stichting bekend gemaakt tijdens de jongste vergadering. Het komt niet vaak voor dat het ministerie zo'n groot bedrag toekend aan kleine plaatselijke activiteiten. Door acties m de gemeente Meerlo-Wanssum zamelde de stichting de afgelopen twee jaar zo'n 70 mille in voor het straatkinderproject. Daarbij zit ook een bedrag van 10 mille die de stichting kreeg dankzij de mede werking van de rabobanken in de gemeente Meerlo- Wanssum via de landelijke stich ting Steun door Rabobanken. Ook de gemeenteraad van Meerlo- Wanssum stelde 10 mille beschik baar voor activiteiten van de stich ting ontwikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum. De rest van het bedrag is bijeengebracht door kin deren, particulieren, middenstand en het bearijfsleven in de gemeente. In totaal wordt een bedrag van f. 116.582,50 overgemaakt naar het straatkinderproject in Rio de Janeiro. Overigens heeft de Meerlo- Wanssumse stichting ook duizend gulden gestort op het landelijke rampenfondsnummer voor de vluch telingen in Ruanda. Compliment Het ministerie heeft de bijdrage van ruim 46 mille toegekend omdat het project in Rio en de vele bewust wordingsactiviteiten in Meerlo- Wanssum uitstekend zijn. Normaal gesproken worden achteraf geen subsidies aan dit soort projecten gegeven. Omdat de stichting in de gemeente in 1995 nog voorlich tingsactiviteiten geeft over de voort gang van het project heeft de minis terie bij wijze van hoge uitzondering toch een bijdrage gegeven. "De bijdrage van het ministerie zien wij als een compliment aan de 7100 inwoners van Meerlo- Wanssum die zich de afgelopen twee jaar hebben ingezet voor het straatkinder-project in Rio de Janeiro. Het doet goed dat plaatselij ke activiteiten door de rijksoverheid op deze wijze worden ondersteunt. Dat motiveert iedereen om in de toe komst op dezelfde weg voort te gaan", reageert het stichtingsbe stuur. Het college van b en w van Meerlo-Wanssum heeft de stichting Ontwikkelingssamenwerking on langs in de brief een pluim gegeven voor het goede werk dat de afgelo pen jaren is uitgevoerd. "Het neeft ons ten zeerste verheugd dat het project straatkinderen in Rio de Janeiro met een groots financieel resultaat is afgesloten", aldus burge meester J. Hahn en de wethouders J. Rutten en L. Beterams. Het college spreekt een blijk van waardering uit aan allen die hebben meegewerkt voor het zeer vele werk dat is verzet en de grote inspanningen die zijn gepleegd. Pater Cox De Meerlo-Wanssumse stichting werd drie jaar geleden opgericht met als doel het opzetten van bewustwordingsactiviteiten voor alle 7100 inwoners over Derde Wereldprojecten en vervolgens via fondswerving ondersteuning van een project. Gekozen werd voor het straatkinderproject Sao Martinho in Rio de Janeiro van de Limburgse missionaris Martin Cox. De Stichting Ontwikkelings samenwerking Meerlo-Wanssum heeft gedurende twee jaar actie gevoerd voor de inrichting van o.a. het meisjeshuis Muratori. Daar wor den zwangere straatmeisjes en meis jes die al een baby hebben liefdevol opvangen. De vrouwen krijgen in dit huis onderwijs, zijn creatief bezig en leren in het naai-atelier zelf kleren maken voor henzelf en de baby. Verder steunt Meerlo-Wanssum de bouw van een technische school 100 kilometer buiten de stad voor straatkinderen en kinderen van kansloze families. Kinderen De afgelopen twee jaren zijn erg veel inwoners betrokken geweest bij de bewustwordings activiteiten. In alle zes de basisscholen zijn dia's en/of videofilms vertoond en heb ben de kinderen projecten uitge voerd. De kerstviering van de MAVO Maasdorpen stond geheel in het teken van de straatkinderen. Bij vrij wel alle ouderen organisaties en vrouwenbewegingen is een dia avond verzorgd. In vijf kerken is een speciale dienst gehouden met het project als thema. In het gemeente huis werd een expositie gehouden. Bij de servicevlub Rotary Maasdorpen-Horst-Sevenum werd een inleiding verzorgd. Begin augustus is een grote open lucht RIO-dag geweest in het recre atiepark Het Roekenbosch in Blitterswijck met veel informatie over het project, verkoop snuisterij en (gemaakt door de meisjes van het meisjeshuis Muratori) en tal van andere spectaculaire activiteiten. Ruim 5000 mensen bezochten de happening. Het project straatkinde ren wordt in het voorjaar definitief afgesloten. Op dit moment onder zoekt de stichting welk project de komende twee jaar wordt gesteund. Inmiddels zijn zeven projecten inge diend. In het meisjeshuis krijgen de ex- straatmeisjes onder andere een opleiding in het naaiatelier. Foto Gé Hirdes.

Peel en Maas | 1994 | | pagina 5