100% wes=wes op=op Top 100 allertijden in de JERA Alice in Wonderland en veel muziek in de schouwburg Haar in topkonditie bij Essenziale FISCAAL IN ZICHT <jeuri,8 DOE MEE [ET [ET JTEJtAIR f-CAFE PEEL EN MAAS ELKE WEEK UW NIEUWS Gimsel Natuurvoeding de smaak van de toekomst! GflmvdL Liedconcert Nieuwe dirigent bij MMSK St. Petrus Banden UITVERKOOP OPRUIMING FOR SALE PEEL EN MAAS ELKE WEEK UW NIEUWS HET EIGEN BEHEER PENSIOEN VAN DE ECHTGENOOT /jyetuUi •EL EN MAAS Donderdag 29 december 1994 - Pagina 3 j Tot slot van weer een jaar poëzie herkennen de oplossing van de novem- jer-opgave. De auteur, Simon Carmiggelt, steekt in het gedicht "Carrière" je draak met mensen die zich beroepshalve dichter noemen. - In de eerste twee strofen zien wij een paar staaltjes van zijn kunnen: hij gebruikt beeldspraak, wanneer hij "haar" een "lenig dier" noemt en wan- jeer hij hoogdravend spreekt van kersebloesems onder de maan. Hij jehaalt zelfs een literaire prijs en daarmee vestigt hij zijn naam in letter kundig Nederland. Maar na deze euforie komt de ontnuchtering: Hij trijgt een kind, trouwt en wordt van zijn werk afgehouden. Hij moet geld verdienen en zijn roman blijkt bij hoofdstuk 3 steken. Hij schrijft nog zei- jen, maar zit wel in jury's en verzuurt door de lezingen die hij in het land loudt. Hij wordt ouder en ziet het relatieve van zijn schrijverschap in. Het idvies van Carmiggelt aan de vrouwen der aarde: trouw er maar lustig op -jos, maar trouw nooit met dichters. Die moeten dichten! Luister vanavond - donderdag - tussen 18.00 en 19.00 uur naar Omroep j/enray waar Mevrouw Rennie van Windt onderstaand gedicht zal voor dragen. V S. Carmiggelt: Carrière Met verzen is hij indertijd begonnen Hij vond haar lichaam net "een lenig dier" en kersebloesems hing hij voor de sier altijd onder zijn manen en zijn zonnen. Zijn bundel hebben ze die prijs gegeven, weet je nog wel? Zijn kuif stond in de krant. Toen werd hij letterkundige van Nederland. Dat wou hij per se zijn, zijn hele leven. Maar twee jaar later heeft hij, uitfatsoen, Corrie getrouwd. Ze had niet opgepast. j Zo'n kind is leuk, maar 't bindt je vast. Met dichters moesten kind'ren dat niet doen. Hij heeft dat baantje bij die krant genomen. Weet je nog wel? Hij schreef zo goed. En thuis lag de roman, die ieder lezen moet. Maar hoofdstuk drie is nooit meer afgekomen. Dat Ook zat hij veel in jury's Hij kon bewijzen, dat een lezing lang kan duren, En op het laatst had hij zo'n zuur gezicht. En toen hij oud was, wist hij dit alleen: schrijven dat is maar spelen met je hand, hinkelbanen trekken in het zand, maar een ander loopt er weer doorheen. Vrouwen der aarde, hoort mij aan. Het is uw heilig recht, een nest te bouwen. Welnu, met alle mannen moogt ge trouwen, maar dichters - laat die jongens gaan. Nu het jaar voorbij is kunnen we de eind-uitslag bekend maken. De aatste maand traden er maar enkele verschuivingen op. Tijdens de avond, waarop de Raadselige Rozen voor proza en poëzie werden uitge reikt, is ook de winnares van deze wedstrijd gehuldigd. Behalve de eer pntving Mevrouw L. Colsen een prach-tige dichtbundel voor de 90 punten Hie zij behaalde! Proficiat! Het zilver was - toch nog ongedeeld - voor de heer A. Leysen - winnaar (ran de vorige cyclus - met 80 punten. Op een eervolle derde plaats eindig de de heer A. Kroft met 70 punten. De verdere uitslag luidt als volgt: Op de 4e plaats eindigden gezamenlijk Mevrouw W. Nelissen- - Wijnhoven en Mevrouw T. Peters-ten Have met 50 punten. Mevrouw G. _de Beyer- Crenels scoorde 30 punten, goed voor de 7e plaats. Op de 8e ^plaats legden de dames H. van Beek en C. Receveur-van de Horst beslag, ieder met 20 punten. De 10e plaats wordt dit jaar gedeeld door Mevrouw R. van Dommelen, Mevrouw S. Lemmens en Mevrouw W. Vink, 10 pun- Men. Goed nieuws voor 1995: in januari start een nieuwe serie! Ook dan tiaagt het Literaire Café Venray- regio de poëzieliefhebbers onder de lezers uit om mee te doen met deze wedstrijd in het dichtregels herken den! De geur van hoger honing is dus in het nieuwe jaar weer op te snui ten. Tot dan! Op vrijdag 20 januari is Tim Krabbé te gast in het Literaire Café, zaal "de Volle Maan". Voor de steun en belangstelling die wij in het afgelopen jaar van u .mochten ontvangen onze bijzondere dank. Moge 1995 voor ons allen een goed jaar zijn! t openluchtspel heeft hij nog bij eengedicht, k zat hij veel in jury's en besturen, Op zondag 1 januari 1995 vindt ij weer plaats, de traditionele ERA TOP 100 allertijden. Ook dit lar is deze top 100 weer samenge teld door de bezoekrs van de Jera, ie hiervoor hun eigen top 10 heb- en ingeleverd. De grote vradg deze eer is of de top 3 van vorige keer l. metallica-one, 2. Guns 'n roses- ovember rain, 3. Bryan Adams- ummer of '69) nu ook zo hoog is ':rug te vinden. Een ding is zeker, 'e top 100 is verrassend en span nend van nr. 100 tot nr. 1. En dat geldt vooral voor de men en die een top 10 hebben ingele- erd, want zij maken kans op een an de vele CD-bonnen die op deze ,ag worden verloot. Mis dus niets en kom op de gezelligste dag van het jaar, naar de gezelligste soos in Limburg. De JERA gaat op nieuwjaarsdag om 15.00 u. open en de entree is natuurlijk helemaal gratis. Appelcider^®®^ Een streling voor de tong. Nu ook in demeter - kwaliteit. Op het programma van de Schouwburg staan de komende weken weer enkele interessante uit voeringen Op donderdag 5 januari aanvang 19.00 uur treedt het Zwarte Theater uit Bratislava op in Venray met "Alice in Wonderland" Het Zwarte Theater treedt haast traditioneel rond de jaarwisseling op in Nederland. Eerdere voorstellingen brachten "Peter en de Wolf' en "Carnaval der dieren". Het Zwarte Theater weet ook dit sprookje op speelse wijze op de planken te bren gen. In andere plaatsen is dit "sprookje" inmiddels met groot enthousiasme door jong en oud ont vangen. Het verhaal wordt overi gens in het Nederlands verteld. Van een heel andere strekking is het optreden van Hans Visser en Friends, starring Marian Rolle. Onder het thema "One night hot music" toert Hans Visser, voormalig Flairck-gitarist, door het land. Na Acoustic Swing in het siezoen 1992-1993 brengt Hans Visser nu een tweede terugblik op de geshie- denis van de Amerikaanse Swing, gelardeerd met Motwon, gospel, blues en acoustische fusion. Naast Hans Visser spelen Ramses Dunker, Martin Sussbauer, Wim van Eeuwijk en de uit Miami afkomstige gospel- en blueszanges Marian Rolle. Hans Visser is op zaterdag 7 januari in de schouwburg. Aanvang 20.00 uur. Vier klinkende namen vormen tesamen Klavervier. Het gaat daarbij niet om de minsten: Pim Jacobs, Louis van Dijk, Thijs van Leer en Ruud Jaobs. De eerste twee hebben al vaker het publiek meegenomen op een boeiende tocht door de wereld van klassiek en jazz. Nu worden zij vergezeld door Thijs van Leer en Ruud Jacobs. Thijs van Leer (ex Focus) is een begrip in Nederland. Met zijn Introspection maakte hij klassieke muziek toegan kelijk in de popwereld. Minder bekend, maar daarom niet minder ervaren is bassist Rud Jacobs die samen met vele groten in de jazz speelde. Als platenproducer is hij een man achter vele millionsellers van nationale en internationale artie sten. Deze vier topmuzikanten staan beurtelings als solist en begeleider op het podium met als voornaamste doel wingende muziek te maken en het publiek een heerlijke avond te bezorgen. Klavervier speelt op dins dag 10 januari om 20.00 uur. I ffUctuuwoediHfr.1 Venray, Paterstraat 4, tel: Q4780 - 87217 'van Kerstmis tot Driekoningen' Op vrijdag 30 december zingen vjjf leden van de 'Vrienden van het Lied' uit Noord Limburg in zaal De Vriendenkring, A. Janssenstraat 64 te Steyl. Mia Bomers, Bea Vola, Lienke Hoebens, Liduïne Geurts en Jacques Homix brengen met hun pianisten Fiona Fraser, Marjan Salverda, Frans Hoebens, Henriette Spanjers en Anneke Booermans een pro gramma liederen over bovenstaand thema. Daarnaast voeren zij een aantal meerstemmige stukken uit. Voor de pauze zijn ouder melodie- en en moderne komponisten te beluisteren (Nitsche, Fischer, Hadley, Britten) en na de pauze lied- komponisten uit de Romantiek (Grieg, Cornelius, Wolf, Van Renes, reger). Aan het koncert nemen twee inwoners van Venray deel. Het koncert duurt van 20.00 to 22.00 u. en de entree is gratis. Info: 077-734649 en (M702-1452. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Na, volgens voorzitter Frits Ruyten, wellicht het roerigste jaar in de geschiedenis van Muziek- en Majoretten Showkorps St. Petrus Banden, begint het nieuwe jaar met een niet onbelangrijke verandering. Dirigent Jan de Jong heeft om zake lijke redenen (vestiging in het bui tenland) de vereniging moeten ver laten. Hij zal worden opgevolgd door dhr. Ton Klinckenberg uit Venray. Aan deze dirigentenwisse ling zal op zaterdag 7 januari aan dacht worden besteed. Dat gebeurt tijdens het jaarlijkse nieuwjaarscon cert dat MMSK houdt voor al haar relaties. Het concert wordt gehou den in het vorig jaar geopende ver enigingsgebouw "De Opmaat". Tijdens deze avond wordt verder aandacht besteed aan het 10-jarig lidmaatschap van Maikel Brons. In het nieuwe seizoen kan uw haar vast wel een opfrisser gebruiken. Gun uw haar de beste verzorging! Mooi haar, met een schitterende glans en een soepele veerkracht: dat willen wel allemaaTgtëag. Gelukkig is een gezond, glanzend kapsel voor iedereen te realiseren. Mooi haar begint met goede verzor ging. Met aandacht op de juiste manier en met kwaliteitsprodukten. Voor een optimale verzorging en een persoonlijk haaradvies bent u bij Haarstudio Essenziale aan het juiste adres. Om de beste resultaten te krijgen werken wij met de profes sionele verzorgingsprodukten van Schwarzkopf en Rene Fürterer. Ook voor een natuurlijke en prachtige egale kleur bent u bij Hairstudio Essenziale aan het juiste adres. Want deze Hairstudio presen teert een gloednieuw professioneel haarkleursysteem met maar liefst 85 kleurnuances, waaronder natuurlijk de nieuwste modetinten! Het team van Hairstudio Essenziale doet voortdurend aan internationale bijscholingen. Op 15~' en 16 januari 1995 is er weer een groot internationaal spektakel bij Hairstudio Essenziale. Hiervoor zoeken wij nog modellen in de leef tijd van 18 tot 35 jaar, die een totaal nieuwe look wensen. Wij geven u hierover graag meer infor matie. Voor een gespecialiseerd deskun dig advies op het gebied van kleu ren, styling en professionele verzor ging van ieder haartype bent u van harte welkom bij Hairstudio Essenziale, Merseloseweg 80 in Venray, tel. 10700. Foto: W. Achten Een maandelijkse rubriek over fiscale actualiteiten. Het wetsvoorstel Brede Herwaardering II is in deze rubriek al meerdere keren aan de orde geweest. Tegen alle verwachtingen in zijn de scherpe randjes van het wetsvoorstel bijgevijld. Pensioen B.V.'s en opbouw in de Holding in eigen beheer blijven terecht moge lijk. De overgangsmaatregel voor de actuariële waardering is minder scherp dan verwacht en de gouden handdruk is een onredelijke behan deling bespaard gebleven ook al ligt de overgangsmaatregel nog niet helemaal vast. Grondige studie en kennisname zijn wel belangrijk om foutjes te voorkomen, maar een deel van de eerder door mij geuite kritiek is door wijsheid van de kamerleden overbodig gebleken. Pensioen in eigen beheer blijft een vreemde eend in de bijt. Bijna heel Nederland spaart voor zijn oude dag via Pensioenfondsen en Stichtingen. De Pensioen- en Spaarfondsenwet verplicht de socia le partners hun pensioenreserverin gen buiten de bedrijfsrisicosfeer onder te brengen bij fondsen en ver zekeraars. Personen die meer dan 10% van de aandelen in een rechts persoon bezitten hoeven hun pen sioenopbouw niet extern onder te brengen. Zij mogen pensioen opbouwen in eigen beheer. Het gereserveerde geld verlaat de onder neming niet maar is wel aftrekbaar van de fiscale winst. Voor onderne mers die groeien en herinvesterin gen in hun bedrijf doen een ideale oplossing. De ontheffing voor het zelf mogen opbouwen, het 10% aan delenbezit criterium, is door veel ondernemers gebruikt. Omdat bij ondernemingen waar meer dan 10% in bezit is van één persoon veelal de echtgenote meewerkt en ook salaris geniet is de vraag aan de brde gesteld of ook haar pensioen in -eigen beheer opgebouwd mocht worden. "Neen", zegt de PSW; "ja", zeiden veel adviseurs en ze deden het toch. Overtreding van de PSW is een economisch delict, in de prak tijk niet vervolgd. Een Inspecteur stelde dat aan één eis voor de fiscale kwalificatie pen sioen niet voldaan was: maatschap pelijke gebruikelijkheid. Is overtre ding van een wet nog wel maatschappelijk gebruikelijk? Het Hof Amsterdam vond dat, onafhan kelijk van de onwettigheid van de opbouw, de B.V. in dat geval toch zeker een verplichting had en dus mocht reserveren. Het pensioen voor de echtgenote van de aandeel houder of echtgenoot van de aan deelhoudster werd dus gemeen goed. De Brede Herwaardering II zet een stevige streep door die rekening. Pensioen is alleen nog maar pen sioen als het voldoet aan de regels van de PSW en elke afwijking daar van geeft integrale belastingheffing tegen het progressieve IB-tarief over de opgebouwde pensioenreserve (dit is, gezien de omvang daarvan, bijna altijd 60%). De echtgenote van de aandeelhouder mag dus niet ver der opbouwen. De bestaande pen- sioenbrieven moeten voor het einde van het jaar 1994 aangepast worden. Bevriezing van de rechten is het logische gevolg. Hoewel formeel de echtgenote die in gemeenschap van goederen is gehuwd geen aandeel houdster is heeft het Regionale Overleg van de Inspecteurs in Limburg voor de bepaling van de 10%-grens goedgekeurd dat 50% van de aandelen van de man mogen worden toegerekend aan de vrouw. Wel stellen die Inspecties de eis aktie te ondernemen vóór 1 januari 1995 indien men buiten gemeen schap van goederen is gehuwd en de echtgenote de 10% niet bereikt. Net als voor de gouden handdruk- regeling is de Tweede Kamer een overgangsregeling vergeten. Waarom ook niet, we werken pas 20 jaar aan de Brede Herwaardering. Dat zou inhouden dat ook bij bevriezing vóór het einde van dit jaar, op 1 januari 1995 de belasting verschuldigd zou zijn. Alleen afstor ting bij een verzekeraar zou helpen. We gaan uit van een generaal par don bij bevriezingen vóór 1 januari 1995 indien deze correct is geschied. Maar begrijpt u mijn wre vel als We eind december nog geen duidelijkheid hebben over belangen die vele tienduizenden guldens per klant groot zijn? Gelukkig heeft net Regionaal Overleg Limburg van de Belastingdienst de bevriezing al goedgekeurd. Hulde aan de politiek, ook voor hen wellicht goede voor nemens voor 1995. Rühl/Haegens/Van Aar wenst u prettige feestdagen toe en een gezond en gelukkig 1995! December 1994 Mr. T.C. van Zwieten Rühl/Haegens/Van Aar Accountants en Belastingadviseurs Kantoren te Boxmeer, Venray en Reuver Tel. 08855-76464 ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Weekenddienst voor de patiënten van W. Bloemen, R.E. Gabeler, Th. Lankveld, H. Schraven en J. Wittgen: 31 dec.: dkt. Wittgen 1 jan.: dkt. v. Tiel Weekenddienst voor de patiënten van P. Corver, G. van Loon, E. de Muinck Keizer, A. Coenen, F. Schmeetz, D. Vercauteren, J. de Vocht en M. v.d. Acker: 31 dec.: dkt Schmeetz 1 jan.: dkt Vercauteren. Weekenddienst voor de patiënten van dkt Keyzer en dkt Van Dongen: dkt. Keijzer, van Beurdenweg 10, Ysselsteyn, tel. 41777. vrijdag 18.00 tot zondag 24.00 uur. Voor spoedeisende gevallen kunt u op de genoemde data bij de genoemde doktoren terecht: 's morgens van 10.00 tot 11.00 uur 's middags van 17.00 tot 18.00 uur ZIEKENVERVOER Tel. 077-575757 ONGEVALLEN Tel. 06-11 WEEKEND-EN NACHTDIENST VENRAYSE APOTHEKEN DE BURGGRAAF van vrijdagavond 18.00 uur tot vol gende week vrijdag. Openstelling: zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur zondag van 10.00 tot 11.00 uur. Verder alleen voor spoedgevallen (via het nachtluikje) TANDARTSEN WEEKENDDIENST VENRAY-YSSELSTEYN Voor spoedeisende gevallen uitsluitend na telefonische afspraak neemt waar: WEEKENDDIENST DIERENARTSEN DIERENARTSENPRAKTIJK W.H. Kremer, G.W. Gelling en R. Eelderink. Behandeling kleine huis dieren zaterdag en zondag volgens afspraak. Vrijdagavond van 18.00 -19.00 u. Zaterdag en zondag van 13.30 - 14.00 u. en volgens afspraak. G. GELLING Vlasakker 1, Oostrum, tel. 10956 DIERENARTSENPRAKTIJK OOSTRUM e.o. W. Loonen, Mgr. Hanssenstraat 42 Oostrum, tel. 86290 Vrijdagavond van 18.00 tot 19.00 u. Zaterdag en zondag 13-30-14.00 u. en volgens afspraak. DIERENKLINIEK VENRAY Oude Oostrumseweg 26 E.M. Ruymbeek, J.M. van Winden, W.H. de Vocht, R.C. Goedegebuure en V. Geurts Behandeling in het weekend vol gens telefonische afspraak H. V.D. WINDEN, tel. 81336 WEEKENDDIENST VERLOSKUNDIGEN voor de praktijken van mevr. Raaymakers, mevr. Van Eerten, mevr. Tiggeloven en mevr. Vermazeren MEVR. V. EERTEN Volen 2a Heide, tel. 13727 vanaf vrijdag 12 uur tot maandag 8 WEEKDIENST VERLOSKUNDIGEN De weekdienst van de praktijk van mevr. Van Eerten en mevr. Tiggeloven worden vanaf maandag 8 uur tot vrijdag 12 uur waargeno men door: MEVR. V. EERTEN, Volen 2a Heide, tel. 13727 Afspraken maken 's middags tus sen 18.00 en 19.00 uur, tel. 82411 Xwitserse Tegelkachels Iintiek in Ciken en Gopie llntiek jeloogd fjrenen Cet- i'H Salontafels Stoelen Kasten 1 Dressoirs Kers fauteuils Loom en fóet Messing Binnenverlichting Spiegels Woon- en Tuindecoraties Buitenverlichting Bielsen en rfeku erk Stationsweg SÓ 5807 IK Oostrum-Venray tel. O478O-8505Ó/8OJÓ/ Open di t/m do 1330-1730 uur vrij 1330-21.00 uur za 900-1600 uur

Peel en Maas | 1994 | | pagina 3