Verkeersstromen (opnieuw) in kaart 50% olie uiinterkleding in prijs verlaagd Vernoem straatnamen Antoniusveld naar onderwijzers Bovenregionale aanpak ramkraken gewenst Voorspoedig 1995 Regionale aanpak voortijdige schoolverlaters korting HILHOlia WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING 'Wij zoensen u: een dames- heren- kinderkleding MODEHUIS Uw vertrouwde adres JOHN'S JEANS SHOP 25% korting op truien, blousses, blazers &t\TVZE-UBW Standpunt staatssecretaris herindeling Vierlingsbeek pas na kerstreces VOLVO op uw 2e afdruk ini v.d. Leur ONDERDAG 29 DECEMBER 1994 Nr. 52 HONDERD VIJFTIENDE JAARGANG PEEL EN MAAS UITGAVE: VAN DEN MUNCKHOF B.V. - DRUKKERIJ/UITGEVERIJ Grotestraat 68 - Postadres: Postbus 15800 AA Venray - Tel. 04780-82727/Fax 10916 Advertentieprijs: ƒ0,36 p. mm (excl. btw) - Abonnementsprijs per halfjaar 15,00 Abonnementsprijs buiten de regio 22,00 (uitsluitend bij vooruitbetaling) berden GROTESTRAAT 23 VENRAY Beleidsplan verkeer en vervoer Het college van B en W wil 130.000 gulden uittrekken voor het opstellen van een beleidsplan verkeer en vervoer en een ver- keersmaatregelenkaart. Het plan moet precies in kaart brengen hoe de toekomstige verkeersstromen in Venray gaan lopen en welke maatregelen er genomen moeten worden om te zorgen dat het ver keer zich ontwikkelt zoals de gemeente dat wil. Onderdeel van het plan is het opstellen van een gemeentelijke verkeersmaatrege- lenkaart (gmv). In februari 1996 moet het complete plan door de gemeenteraad worden beoor deeld. De opdracht voor een. beleidsplan is onder andere het gevolg van het gemeenteraadsbesluit in februari om de oost-westverbinding niet aan te leggen. Door dat besluit en het daar aan voorafgaande onderzoek is een heel ander licht op de verkeerspro blematiek gevalled. Zo werd bij voorbeeld bekend dat de bottleneck in het Venrayse verkeersplaatje niet lag aan de westkant, maar aan de oostzijde van het centrum (Paterslaan). Daarnaast bracht het m Voorstel "vrienden van het Venray's archief" In de commissievergadering van Culturele Zaken, Maat schappelijke zaken en Sociale zaken, op 10 januari a.s. zal dhr. Louis Rutten namens een groep die zich de "vrienden van het Venray's archief" noemen, een voorstel doen voor de straatnaam- geving in de nieuwe wyk Antoniusveld. Dhr. Rutten zal een lijst met daarop veertig namen van onderwijzers aan de commis sie overhandigen met daarbij de vraag om de straatnamen in deze wijk naar deze onderwijzers te noemen. "In de ontwikkeling van een dorp en vooral van zijn bewoners heeft het onderwijs altijd een vooraan staande rol gespeeld."aldus Louis Rutten. "Zo ook in Venray. Eeuwenlang heeft de "klaene schol" ook wel Duytsche schól genoemd (Duytsche volks) in Venray aan de rand van het kerknof gelegen, dicht bij de kerk en de pastorie." Volgens het Concilium Andomarense van 1183 moest de school vlak bij de ingang van de kerk liggen, opdat de pastoor en de notabelen gemakkelijk het doen en laten van leerlingen en onderwijzers konden volgen. Natuurlijk heeft het dicht bij de kerk gelegen zijn ook te maken met de assistentie, die de leerlingen met hun zang bij de ere dienst moesten verlenen. Wat dat HÉ betreft konden ze te pas en te onpas ontboden worden." zo stelt Louis Rutten. De "vrienden" hebben in uit nasporingen in het archief geconsta teerd dat ongeveer 40 onderwijzers in de periode van 1560 - 1825 aan deze school hebben lesgegeven. Aan de meesten van hen heeft Venray veel te danken. Zij hebben allemaal "geschiedenis" gemaakt en al is hun persoonlijk levenspad niet altijd over rozen gegaan (Horckmans, Poel) hun betekenis voor het onder wijs in Venray is er niet minder om. "Sommigen eindigden met een gedwongen ontslag of moesten wegens messen trekken de wijk naar het "buiten land" nemen." Gelukkig zijn zij in deze reeks van 40 maar uitzondering. De mees ten waren voorbeeldige onderwij- Grotestraat 76 Venray zers en dat kon ook haast niet anders, want vooral in de beginjaren waren de onderwijzers aan de 'klae ne schól' ook 'gemeyne priesters' dwz. gewone priesters, die geen doop-, trouw- of begraafplechtighe- den mochten leiden. Zij waren al blij, als ze aan de school iets konden bijverdienen. "Trouwens op de meeste plaatsen verschafte de combinatie onderwij zer-koster een bredere financiële basis aan de desbetreffende man. Ook combi neerde men na 1653 het onderwij zersschap ook graag met een aan stelling aan de Latijnse school (Gerardus van Loon, Caspar van Hegelsom). En natuurlijk deed ook de weinig geletterde gemeenschap dikwijls een beroep op hun calligra- fische schrijfkunst (Jan Roevers, Peter Poeyn), om er maar eens enke len te noemen." aldus Louis Rutten. Niet alleen treffen wij in deze lijst van 40 namen mensen uit de onmid dellijke omgeving aan. Ook uit het "buitenland kwamen zij hier lesge ven. (Cassauri, v.d. Waterlaet, Peyrega en v.d. Vliert). Zelfs Adam Holthuysen uit Köln vond het niet beneden zijn stand om in Venray aan de "klaene schól" benoemd te wor den. Alleen wilde hij niet graag in het kerkehuuske bij het kerkhof wonen en ging in de kost bij Agnes ingen Strael. Bovendien waren alle onderwijzers organist in de Grote Kerk. Op deze regel is maar een uit zondering namelijk Mathys Alaerts, de bekende Venrayse landschrijver, die in het begin van zijn carrière in de Grote Kerk het orgel bespeelde, maar nooit in de "klaene schól" les heeft geven. "Volgens ons is het best aan te bevelen om deze onderwijzers, voor hun vele verdiensten voor de Venrayse gemeenschap eens in enkele straatnamen vereeuwigd worden. Antoniusveld biedt daar voor een goede gelegenheid. Reden voor ons om de lijst met veertig namen aan te bieden met het ver zoek een keuze te maken uit deze namenlijst. De situatie rondom de kerk enke le honderden jaren geleden. Bovenin, aan de noordzijde, links van de uitgang de Duytsche Schol onderzoek de noodzaak van groot schalige geluidisolatie van wonin gen aan het licht. Dat maakte de uit 1990 daterende nota Verkeer en Vervoer verouderd. Bovendien dienen de nieuwbouw wijken in de planvorming te worden meegenomen. Het bureau BVA uit Raalte, dat samen met het Rotterdamse bureau Kuiper en Compagnons, het onderzoek naar de oostwestverbinding had uitgevoerd, kreeg de opdracht een nieuw beleidsplan verkeer en voervoer op te stellen. In het plan moet rekening worden gehouden met de factoren verkeersveiligheid, leefbaarheid, bereikbaarheid en geluidhinder. Als totaal moet het beleidsplan weer worden opgenomen in het structuur plan voor de hele gemeente en het centrumplan. VERKEER EN VERBLUF In het beleidsplan verkeer en ver voer wordt de ruimte binnen de gemeente gescheiden in verkeers- en verblijfsgebieden. Beide catego rieën worden weer onderverdeeld. Het plan onderscheidt verkeersaders en wegen binnen de verkeersgebie den en straten en erven binnen de verblijfsgebieden. In de verblijfsge bieden taijgt het langzame verkeer prioriteit, in de verkeersgebieden moet vooral het autoverkeer snel kunnen doorstromen. De inrichting van de categorieën wordt daarop afgestemd. Het bureau uit Raalte is gekozen omdat het al over de nodige gege vens over verkeer en verkeersstro men in Venray beschikt, afkomstig van het onderzoek naar de oost westverbinding. Voor het beleids plan zijn echter nieuwe en aanvul lende gegevens nodig. Om de geluidmaatregelen in kaart te bren gen moet in elke straat waar meer dan 600 voertuigen per dag passeren huis aan huis geluidmetingen wor den gedaan. Dat kost alleen al 20.000 gulden. nieuwjaarsbrunch Zondag 1 januari vanaf 11.00 uur [^^--Srvnch~ f35o0 1 f49,501 Hotel Asteria Venray MAASHESEWEG 80A, 5804 AD VENRAY INL EN RESERVERINGEN: TEL 04780-1 1466 Waals in brief aan korpsbeheerder: De Regiopolitie Limburg Noord moet komen tot een gerichte aan pak van het aantal ramkraken in deze regio. Dat schrijft burge meester Waals als voorzitter van het districtelijke driehoeksoverleg Venray in een brief aan de korps beheerder van de Regionale poli tie Limburg Noord. Waals geeft daarbij aan dat hierbij ook de nabuurregio's betrokken moeten worden. Het district Venray wordt de laat ste tijd geconfronteerd met een groot aantal ramkraken. Dat heeft er Het standpunt van de staatssecre taris van binnenlandse zake, omtrent de herindeling van Vierlingsbeek, zal pas na het kerstreces van de Tweede Kamer bekend worden. De vertraging is ontstaan omdat een andere herindeling in Brabant, het samenvoegen van Rosmalen bij Den Bosch, nogal wat stof deed opwaai en. De staatsecretaris zal moeten aan geven of dat Vierlingsbeek in zijn geheel Brabants blijft of dat de gemeente deels bij Brabantse en deels bij Limburgse gemeenten gevoegd gaan worden. Het kerstre ces van de Kamer duurt tot en met 23 januari. Onlangs werd tijdens een infor matie-avond in Maashees bij- voobeeld duidelijk dat de bewoners van Vierlingsbeek een voorkeur hebben om bij Venray gevoegd te worden. In Holthees is men daar minder duidelijk over. Daar kijkt men nogal tegen de hoge gemeente lijke belastingen aan. In Overloon lijkt men, ondanks de grote Venrayse oriëntatie, een voorkeur voor de gemeente Oploo-St. Anthonis te hebben. Die gemeente heeft echter onlangs een herindeling ondergaan. Daar staat men niet te popelen om opnieuw dit proces door te lopen. inmiddels al toe geleid dat een sportzaak in Sevenum, na negen ramkraken, haar deuren definitief sluit. In het driehoeksoverleg, waar de gemeenten uit de regio, de politie en justitie vertegenwoordigd zijn, is daarom gepleit om met voorrang aandacht te schenken aan dit pro bleem. "Voor diverse winkeliers is een onhoudbare situatie ontstaan" aldus Waals in zijn brief, waarna wordt vervolgd met "Voorts wordt deze vorm van criminaliteit bij grote delen van het publiek ervaren als een grove inbreuk op de rechtsorde" Waals laat namens het driehoeks overleg weten dat ramkraken in het beleidsplan voor 1995 onvoldoende zijn geconcretiseerd. Daarbij con stateert hij dat de kans op een suc cesvolle aanpak van de ram- en snelkraken bij het uitsluitend acte ren door de basispolitiezorg, gering tot zelfs nihil is. Het driehoeksoverleg stelt daarom een projectmatige aanpak voor, niet alleen m het district Venray maar ook in de overige districten van de regio Limburg Noord. Daarbij wordt samenwerking met de nabuurregio's niet uitgesloten. Het driehoeksoverleg in het dis- Op 1 januari 1995 gaan op diverse plaatsen in Noord- en Midden Limburg Regionaal Meld- en Coördinatiepunten (RMC's) Voortijdig Schoolverlaten van start. Voor de gemeenten in noordelijk Noord- Limburg wordt het RMC ondergebracht bij de gemeente Venray, Landelijk beleid De problematiek van het voortij dig schoolverlaten staat landelijk in de belangstelling. Teveel jongeren verlaten jaarlijks de school zonder startkwalifikatie, d.w.z. zonder diploma waarmee zij later op de arbeidsmarkt uit de voeten kunnen. Naar schatting verlaten jaarlijk* 80.000 leerlingen de school zonder dat zij over een dergelijke startkwa lifikatie beschikken. Van deze groep behoren 12.000 leerlingen tot de harde kern van voortijdige school verlaters, die zonder een diploma van school gaat. De landelijke overheid heeft een aktie-programma 'Niemand de deur uit zonder startkwalifikatie' gefor muleerd. Het zwaartepunt van deze inspannignen dient te liggen bij pre ventie en een vroegtijdig behande ling van problemen. Voortijdig schoolverlaten dient te worden bes treden door samenwerking en krachtenbundeling van scholen op regionaal nivo, door een sluitende melding en registraite en zoveel mogelijk verwijzing. Regionaal aktieplan De 32 gemeenten in Noord- en Midden Limburg hebben een regio naal aktieplan opgesteld. In dit plan is eht probleem van het voortijdig schoolverlaten inzichtelijk gemaakt. Uit een onder de scholen uitgevoer de enquete komen de volgende cij fers voor het schooljaar 1993-1994 voor de regio Noord- en Midden Limburg naar voren: - 682 van de 19.278 leerplichtige leerlingen verlaten de school zonder een startkwalifikatie, d.w.z. 3,5%. - 364 van de 4885 partieel leer plichtige leerlingen verlaten de school zonder een startkwalifikatie, d.w.z. 7,5%. - 1087 van de 10453 niet-leer- plichtige leerlingen verlaten de school zonder startkwalifikatie, d.w.z. 10,5%. Met de vaststelling van het regio naal aktieplan hebben de samenwer kende gemeenten een aanjaagsubsi die van ruim ƒ18.000 per jaar voor de komende vier jaren van het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen veilig gesteld. Met deze aanj aarsubsidie zullen Regionale Meld- en Coördinatiepunten worden inge richt. RMC Het plan biedt de basis voor de inrichting van het RMC's Voortijdig Schoolverlaten. Deze RMC's zijn ondergebracht bij de centrumge meenten Venlo, Roermond, Weert en Venray. Scholen zijn gevraagd alle voortijdige schoolverlaters bij het RMC te melden, waama vanuit het RMC aktie zal worden ondernomen die ertoe moet leiden dat een leerling of teruggeplaatst wordt op een school danwel in een leer/werktrajekt richting arbeids markt terecht komt om op die wijze alsnog de startkwalifikatie te beha len. Door deze meldpunt aanpak wordt een beter regionaal inzicht verkregen in de kwantitatieve omgang van de schoolverlaterspro- blematiek. Daarnaast zal door bun deling van de krachten van alle instanties die met schoolverlaten te maken hebben ernaar gestreefd wor den, het aantal voortijdige school verlaters terug te brengen. Het RMC voor de gemeenten Bergen, Broekhuizen, Gennep, Horst, Meerlo-Wanssum, Sevenum en Venray is ondergebracht bij de gemeente Venray. Het adres luidt: Gemeente Venray, groep onder wij s/RMC, Postbus 500, 5800 AM Venray. PEEL EN MAAS ELKE WEEK UW NIEUWS trict Venray heeft daarom besloten tot een bijstelling van het districte- lijk beleidsplan en om prioriteit te geven aan de daadwerkelijke aanpak van snel- en ramkraken. "Via een gedegen voorbereiding zou een daadwerkelijke aanpak bereikt kun nen worden via een interdistrictelij- ke cq. interregionale afstemming. Daarbij weet het driehoeksoverleg zich gesteund door Justitie. AUTOBEDRIJF REPKES BOXMEER Uw Volvo dealer voor Boxmeer e.o. Vla A73 15 min. van Venray Repkes staat voor: alle Volvo modellen nieuw 100% betrouwbare occasions optimale service schade herstel LPG inbouw I. Op 300 meter vanaf station Valendries 14 Boxmeer 08855-76565 Gestolen fiets te koop aangeboden Donderdagmorgen had een 62- jarige inwoner van Leunen vlees gekocht, in een slagerij aan de Grotestraat. Hij had dat vlees in een doos gedaan en die door op de bagagedrager van zijn fiets gedaan. Hij moest echter even nog wat afgeven op het postkantoor en liet even die fiets met de doos onbeheerd achter voor het post kantoor. Binnen de twee minuten bleek die fiets -die hij niet op slot had gedaan- met het vlees verd wenen te zijn. Vrijdagmorgen werd een fiets te koop aangeboden voor een bedrag van ƒ80,Dat gebeurde bij een instituut aan de Stationsweg. Maar omdat die fiets er nog zo goed uitzag vertrouwde de aspi rant-koper het niet. Ook was in het frame een postcode ingegra veerd. Die aspirant-koper stelde de politie van de aanbieding in ken nis. Die adviseerde de fiets veilig te stellen en zeker niet tot aankoop over te gaan. De verkoper van de fiets had kennelijk lont geroken, want hij kwam niet meer opdagen. De fiets werd naar het politie- buro overgebracht en daar kon de 67-jarige mwoner uit Leunen zijn fiets met een waarde van 700,= weer ophalen. Waar het vlees gebleven is Alleen bij ontwikkelen en afdrukken van uw hele kleurenfilm 1 UUR FOTO SERVICE Rfoto I video Patersstraat 10. Venray. tel. 04780-84485 1 V

Peel en Maas | 1994 | | pagina 1