U maakt de dienst uit! Politiek begrijpt niets van nota Grondbedrijf Commissie akkoord met loslaten autochtoniteit We roepen overlast door vuurwerk een HALT toe! Stichting Rock Revue presenteert 'The Jack of Hearts' De Gouden Leeuw in het klein Van Huure Zegge' 12,5 jaar 10 Jaar Amba: een bedrijf om in te lijsten Gimsel Natuurvoeding de smaak van de toekomst! Taxi Limburg bv vervoert reizigers van deur tot deur PEEL EN MAAS OJC Dingus gaat 1000 jaar terug Wereldwinkel Venray Receptie kampioensteam dames Red Stars 13 'EEL EN MAAS Donderdag 15 december 1994 - Pagina 7 De bekende Venrayse groep Van Huure Zegge, bestaat dit jaar 12,5 jaar. Dit heuglijke feit hebben zij jonlangs intern gevierd met een dag in België. In deze 12,5 jaar hebben ze heel wat meegemaakt. In Venray zijn zij bekend van Circus Mök, Prinsenproclamatie en de talloze optredens in de maand december in het centrum van Venray. Elke keer weer in een andere hoedanigheid.. Zo stonden zij o.a. als zwarte Piet, Kerstman, Anton Pieck, kaars, her der, engeltje en kadootje te musice ren voor het winkelende publiek. Ook buiten Venray hebben zij van zich doen spreken. Zo zijn zij reeds drie jaar een graag geziene gast op de Düsseldorfse kerstmarkt. Ook op de Nijmeegse Vierdaagse en de laat ste elfstedentocht in 1986 waren zij aktief. Niet alleen op muzikaal gebied zijn zij aktief, ook op theater-terrein zijn zij bezig. Zo waren zij al enke le malen te zien op diverse straatfes tivals. Verder... ach leest u het zelf maar in het jubileumboek. Eén van de leden is nl. bezig een jubileum boek samen te stellen, waaraan alle leden een bijdrage leveren. Vele pagina's zijn reeds klaar en liggen vanaf zondag 18 december a.s. ter inzage bij boekhandel V.d. Munckhof en bij boekhandel Martin Cuijpers. In dit inkijkexemplaar krijgt u een aardig indruk hoe dit Jubileum-boek van meer dan 50 pagina's er uiteindelijk uit komt te zien. Het boek wordt echt ingebon den en is te koop voor ƒ12,50. Wanneer u dit boek wilt bestellen kunt u achter in het inkijkexemplaar de bestellijst invullen. Het boek wordt u dan thuis bezorgd. Als afsluiting van dit jubileumjaar luistert Van Huure Zegge de kerst markt in het centrum van Venray op zondag 18 december op. Bovendien zijn zij 's avonds te zien in Het Podium met een speciale kerstact (A Christmas Carol). Komt dat zien. Wie in een oude kleuterschool start met een bedrijfje en uiteinde lijk in het winkelcentrum van Venray een bloeiende zaak heeft, mag zich zeer tevreden tonen over de gang van zaken, de afgelopen tien jaar. Toch heeft het even geduurd voordat Jan en Elly Maessen van Amba lijsten "het zagen zitten". Jan Maessen was eigenlijk metse- laar/stucadoor, maar had in 1984 geen werk. Daarom stapte hij naar de gemeente om te kijken of hij, met behoud van een uitkering, een eigen bedrijf kon starten. Zijn oog was daarbij op de lijstenmakerij geval len. Met behulp van de gemeente en de bank stortte hij zich als het ware in een onbekende wereld. In de voormalige kleuterschool te Castenray ging Maessen van start. Met vallen en opstaan zwoegde hij drie jaar lang, dag en nacht om de zaak van de grond te krijgen. Daarbij kreeg Maessen toch de nodige tegenslagen te verwerken. Een zelf ontwikkelde ornamenten lij stmachine bleek niet te voldoen en zo moest worden overgeschakeld op kleinprodukten. Veel studie moest er aan te pas komen maar ook de praktijk was zeer leerzaam. Zo werd de lijstenmakerij uitgebreid met een kunsthandel voor de verkop van schilderijen. Ook werd een eigen produkt ontwikkeld, de zg. reliëfdecoraties op linnen. Langzaam maar zeker groeide het bedrijf. Uiteindelijk kon Maessen in 1987 van Castenray naar Venray verhuizen. In de Patersstraat, aan de rand van het winkelcentrum zitten Jan en Elly Maessen nu met een inlijsterij/kunsthandel in de ruimste zin van het woord. Het produkten- pakket bevat naast het lijstwerk ook zaken zoals portrettekenen, bruid saquarellen, poppen, verzamelpop- pen, schilderijen, aquarellen in opdracht en kleifiguren. Bij dat alles staat het Ambachtelijk vakwerk (wat terug te vinden is in de naam Amba) hog in het vaandel. Maïs-Chips Kiplekkere Eieren Van echte buiten kippen. Demeter - Kwaliteit, i Samenwerkingsverband van zes Limburgse taxibedrijven Zes Limburgse taxibedrijven, ver enigd in Taxi Limburg bv, starten op 1 januari aanstaande met een nieuw initiatief: een vervoerdienst 'van deur tot deur'. Reizigers, die niet per openbaar vervoer willen of kun nen reizen, worden met de taxi snel en goedkoop naar de gewenste I plaats van bestemming gebracht. Enige voorwaarde is dat de reizigers beschikken over een deelnemerspas. In Taxi Limburg bv werken zes taxibedrijven samen waaronder Taxi Geerets (regio Meerlo/Wanssum) en taxibedrijf Jac de Leeuw (regio Nederweert en Venray). Met de oprichting van Taxi Limburg bv wordt ingespeeld op twee belangrijke ontwikkelingen. Ten eerste de inwerkingtreding van de Wet Voorzieningen Gehandicapten, die gemeenten advi seert een kollektieve regeling in het leven te roepen voor het vervoer van gehandicapten en ouderen. Taxi Limburg bv biedt met de vervoer dienst 'van deur tot deur' een uit komst voor alle ouderen en gehandi capten, die op professioneel vervoer zijn aangewezen. De nieuwe ver voerdienst is bii uitstek geschikt voor rolstoelgebruikers en voor mensen die slecht ter been zijn. De serviceverlening van de zes taxibe drijven gaat verder dan de reizigers naar de plaats van bestemming bren gen. De taxichauffeurs zijn namelijk ook bereid om, tegen een geringe extra vergoeding, de klanten van 'kamer tot kamer' te begeleiden. Een tweede belangrijke ontwikke ling is de privatisering van het open baar vervoer. Om fmancieel-econo- mische redtnen worden steeds meer lijndiensten beëindigd of aan de behoefte van de grote massa aange past. Daardoor wordt het reizen per bus of trein er ook in Noord- en Midden-Limburg niet gemakkelij ker op. Taxi Limburg bv biedt mogelijkheden die het openbaar vervoer niet kan bieden: op vertoon van een deelnemerspas worden de reizigers op praktisch elk moment van de dag naar vrijwel elke gewenste plaats van bestemming - mits binnen het werkgebied van Taxi Limburg bv - gebracht. Taxi Limburg bv wordt werkzaam in achttien gemeenten, te weten Arcen en Velden, Beesel, Belfeld, Bergen, Broekhuizen, Grubbenvorst, Helden, Horst, Kessel, Maasbree-Baarlo, Meerlo- Wanssum, Meijel, Nederweert, Sevenum, Tegelen, Venlo, Venray en Bedreiging parkeerkontroleur Donderdagmiddag werd een par keerkontroleur van Ruyters Parkeer beheer, toen hij in de Hensenius- straat een parkeerbon aan het uit schrijven was, door de bekeurde be stuurder met geweld en lichamelijk letsel bedreigd. Van die bedreiging deed de parkeerkontroleur aangifte. De politie zal aan de hand van het opgegeven kenteken de bestuurder opsporen en hem proces-verbaal aan zeggen. Behandeling in gemeenteraad uitgesteld De Venrayse politiek heeft meer tyd nodig om de nota Grondbedrijf onder de knie te krijgen. De nota is dermate moei- lijk te lezen en te begrypen dat de commissie ruimtelijke ordening en grondzaken een tweede zitting nodig heeft om er een advies over te kunnen geven. De geplande behandeling volgende week in de gemeenteraad gaat dan ook niet door. De commissieleden kunnen nu de kerstdagen gebruiken om zich door de nota heen te worste len. In het Venrayse politieke bedrijf is het hoogst ongebruike lijk dat behandeling van een nota om deze reden wordt uitgesteld. "De nota roept meer vragen op dan dat ze antwoorden geeft"... "Complex, moeilijk leesbaar. Ik weet nu wat er staat, maar nog lang niet wat we ermee moeten doen".... "Net een abstract kunstwerk. Ik het maar diagonaal gelezen en gedacht we zien wel wat er in de commissie over word gezegd....". Kritiek van commissieleden maandagavond over de nota Grondbedrijf. Dit stuk, in opdracht van de gemeente opge steld door adviesbureaus Oranjewoud en DHV en met een prijskaartje van 70.000 gulden, moet de nieuwe wegen aangeven voor het Venrayse grondbedrijf. Dit onder deel van het ambtelijk apparaat, dat zich bezighoudt met de produktie van bouwrijpe grond, gaat meer als een 'echt' bedrijf opereren. Het grondbedrijf moet het actieve grondbeleid van de gemeente gaan uitvoeren. Politiek Venray heeft dat item de laatste tijd hoog op het prio riteitenlijstje staan. Verschillende fracties hadden in de algemene beschouwingen nog aangedrongen op de snelle komst van de nota Grondbedrijf. In deze vorm konden de commissieleden er in elk geval niet mee uit de voeten, hoewel ze allemaal hun uiterste best hadden gedaan. Fractievoorzitter Busser van Samenwerking gaf aan er 'een uur of acht op hebben zitten lezen'. Wethouder Kersten zegde toe een extra informatieronde in te lassen voor bespreking van de nota. De opstellers van de nota en betrokken ambtenaren zullen de fractiespecia listen gedetailleerd inlichten over de nota. Het stuk is volgens Kersten te belangrijk om het onzorgvuldig te behandelen en hij wilde niet de indruk wekken de nota 'erdoor te willen jassen'. Kersten ontkende dat de externe bureaus voor 70 mille een slecht produkt hadden geleverd. "Het is een complexe materie", aldus Kersten, die verder tijdgebrek als mogelijke oorzaak voor de vele vragen bij de commissieleden aang af. Ook de makers van de nota voel den zich niet aangesproken TWIJFELS Behalve over het abstractieniveau van het stuk -een moeilijk woord voor praten over weinig concrete zaken- zetten verscheidene commis sieleden ook vraagtekens bij de ach terliggende gedachte bij de nota Grondbedrijf. "De nota is moedig, misschien overmoedig. Kunnen we de uitvoering ervan personeel en financieel wel aan?", vroeg Twan Jansen. De PvdA'er ving bij ambte naren regelmatig kritische geluiden op over de veranderingen binnen het grondbedrijf. "Is er wel voldoende draagvlak binnen de organisatie?", was Jansens daaruit voortkomende vraag. En passant informeerde hij naar de definitie van een actief grondbedrijf. "In het stuk wordt voorbijgegaan aan het alternatief. Hoe ziet een pas sief grondbedrijf eruit?', wilde Ike Busser weten. Het CDA vroeg zich af waar de politiek blijft bij een sterk en behoorlijk zelfstandig ope rerend grondbedrijf. Wethouder Kersten gaf de com missieleden ook op deze vragen keurig antwoord. Het grondbedrijf wordt geen 'staat in de staat' dat van alles achter de rug van de politiek om regelt. Commissie en raad moe ten aan elke transactie hun fiat geven. "Een actief grondbedrijf betekent niet koop maar wat je kunt kopen, maar de bereidheid om risi co's te benoemen en te analyseren. Per gebied dat zich aandient alle mogelijkheden in beeld brengen", aldus de wethouder. PERSONEEL Met de opmerkingen over het draagvlak binnen de organisatie was Kersten gauw klaar: "Wie maakt hier de dienst uit, politiek en gemeentebestuur of een stelletje onwillige ambtenaren? We laten niet het proces niet saboteren door men sen die vooral zichzelf belangrijk vinden", waarschuwde hij en gaf daarmee Twan Jansen in elk geval een indicatie over mogelijke draag vlakproblemen voor de nota op het gemeentehuis. Kersten gaf ook aan dat uitvoering van de nota best eens gevolgen kan hebben voor het personeel. Als blijkt dat er door een andere werk wijze ergens personeel teveel is, zal dat worden overgeplaatst of afvloei en. Om de nodige kwaliteit te berei ken moet worden bijgeschoold of deskundigheid worden ingekocht, aldus de wethouder. CDA wil wel bescherming ouderen De commissie volkshuisvesting stelt voor om het autochtoniteits- beginsel helemaal los te laten en ook bij de aankoop van bouwka- vels geen eisen meer te stellen aan de afkomst van de kopers. De commissie breidt daarmee het voorstel van het college ten aanzien van bindingseisen bij woningtoewij zing uit. Het college had voorgesteld om in de sector goedkope huur- en koopwoningen het autochtoniteits- begmsel te laten varen, maar bij de verkoop van gemeentelijke bouwka- vels dorpelingen voorrang te blijven geven. Het voorstel kwam van de CDA- fractie. Volgens woordvoerder Harrie Philipsen heeft het vasthou den aan het autochtoniteitsbeginsel in de praktijk weinig waarde meer, omdat er door de stankcirkels op de meeste kerkdorpen toch niet of slechts mondjesmaat gebouwd kan worden. Het aantal woningen dat de afgelopen tien jaar op de kerkdor pen is gebouwd, is zelfs onvoldoen de om de eigen jongeren te kunnen huisvesten. In de laatste acht jaar zijn volgens Philipsen dan ook 450 mensen vanuit de kerkdorpen ver trokken naar vooral Venray. "Jonge mensen die willen starten wachten geen vijf jaar", aldus de CDA- woordvoerder. Bovendien is de belangstelling van Venraynaren voor wonen op een kerkdoip miniem. Het 'gevaar' van migratie van Venray naar de kerkdorpen leek hem te ver waarlozen. OUDEREN Oudere dorpsbewoners wil het CDA daarentegen weer wel in bescherming nemen. Voor hen bepleitte Philipsen extra aandacht in het toewijzingsbeleid van de woningstichting. Als het autochtoni teitsbeginsel er niet meer is, wordt voor de woningstichting vooral de inkomenstoets van belang. Het kan dan voorkomen dat een woning met een bepaalde huurprijs in een kerk dorp met aan een ouder echtpaar uit dat dorp, maar aan een paar uit een ander kerkdorp of uit Venray wordt toegewezen. Het CDA wil met name dat laatste voorkomen, hoewel het volgens Philipsen om slechts enkele gevallen per jaar gaat. December met zijn lange avonden en feestdagen vinden we allemaal een gezellige maand. Maar helaas is de decembermaand voor veel men sen ook een maand vol overlast en irritatie. De oorzaak hiervan is het veel te vroeg afsteken van vuur werk, zodat al in het begin van deze maand op de meest onverwachte momenten geknal te horen is. De gevolgen kennen we allemaal; oude re mensen durven nauwelijks nog de straat op, huisdieren en kleine kin deren worden de stuipen op het lijf gejaagd. Bovendien gebeuren jaar lijks ongelukken door gevaarlijk omgaan met vuurwerk, zoals het met rotjes naar voorbijgangers gooi en, zelf vuurwerk maken en illegaal vuurwerk (b.v. strijkers) afsteken. Om de overlast door vuurwerk te beperken zijn er een heleboel regels vastgesteld. De belangrijkste zijn: - vuurwerk mag alleen verkocht wor- Hoog fiscaal voordeel, flexi biliteit, vrijheid, kans op meer rendement.... Dat zijn zo een paar voordelen van de nieuwe spaar- en beleg gingshypotheek van de Rabobank Met deze Cumu- lenthypotheek bepaalt u zélf op welke wijze uw kapitaal wordt opgebouwd. Door middel van sparen of be- Rabobank. Met de nieuwe Cumulent- hypotheek. leggen, of een mix van beide. En het mooie is: u kunt op ieder gewenst moment switchen tussen de spaar- en beleggings vormen; en ieder moment extra premie mleggen. Wilt u ook zo'n hypotheek? Neem dan recht streeks contact op met hypotheekadviseur. Aangenaam. a den op 29, 30 en 31 december door een erkende handelaar; vuurwerk mag alleen afgestoken worden op 31 december vanaf 10.00 uur tot 1 januari 02.00 uur; alleen erkend vuurwerk mag ver kocht worden aan personen van 16 jaar en ouder; - je mag geen illegaal vuurwerk in bezit hebben; - je mag niet zo maar met vuurwerk op straat lopen, dit moet thuis veilig bewaard worden tot het afgestoken mag worden; en natuurlijk mag er niet met vuur werk naar mensen of dieren gegooid worden en andere gevaarlijke dingen gedaan worden met vuurwerk. Wie zich niet aan de regels houdt en betrapt wordt, is in -ieder geval het vuurwerk kwijt!!! Jongeren tussen de 12 en 18 jaar worden door de politie door gestuurd naar het HALT-bureau. Dan moetje voor straf een aantal uren aan het werk in de vrye tijd b.v. de kerstvakantie, en een voor lichting volgen over hoe je wel met vuurwerk om moet gaan... Werk je niet mee dan moet je een flinke boete betalen, ƒ50,- als je nog geen 16 jaar bent en ƒ100,- voor 16- jarigen en ouder. Heb je illegaal vuurwerk (b.v. strikers) dan is de boete nog een stuk hoger, ƒ75,- voor jongeren tot 16 jaar en ƒ250,- voor iedereen vanaf 16 jaar. Wordt je een tweede keer betrapt dan zal ook de boete een stuk hoger zijn. Het HALT-bureau steunpunt Venray werkt voor de gemeenten Bergen, Broekhuizen, Gennep, Grubbenvorst, Horst, Meerlo- Wanssum, Mook en Middelaar, Venray en Sevenum. Voor verdere informatie kan men kontakt opne men met het HALT-bureau, Marktstraat 8A, 5801 BM Venray, tel. 04780-14127. Diefstal auto-embleem Een 38-jarige inwoner van Venray deed aangifte van diefstal van een BMW-embleem, van zijn aan de Plataanstraat geparkeerde BMW per sonenauto. elke week nieuws Op vrijdag 16 december komt de formatie The Jack of Hearts naar gemeenschapshuis De Linde in Oirlo. Deze Nederlandse band heeft inmiddels vier erg goede cd's afge leverd, vol met vette gitaar-rock, waarin vooral ook de mondharmoni- ka een zeer centrale rol speelt. De blues-harp wordt bespeeld door Kim Snelten, die al jaren bekend staat als één van de besten van Nederland. De viermansformatie timmert al jaren flink aan de weg en elke muziekliefhebber moet dan ook zeker één van de energieke live optredens van deze band meege maakt hebben. In het voorprogramma speelt de Ysselsteynse band Wörtelstemp die er alles aan doen om zichzelf te overtreffen. Aldus een lekker avondje muziek voor maar tien piek. De zaal is open vanaf half negen. i en wordt herberg Dinghus in het thema-weekeinde 'Medil Aevii': De mid deleeuwen. In een authentiek aangekleed café wordt een indruk gegeven van de taferelen welke zich in die tijd in een herberg moeten hebben afgespeeld en via anekdotes wordt een beeld gegeven van het middeleeuwse Europa. Bezoekers kunnen zelf meedoen aan allerhande spelen en van middeleeuwse culinariteiten genieten. Van harte welkom op 16, 17 en 18 december. Openingstijden: vrijdag en zaterdag van 20.00 tot 02.00 uur en zondag van 14.00 tot 01.00 uur. Entree: Eén rijksdaalder. Solidariteit en Kerst Het begrip solidariteit sluit goed aan bij de doelstelling van de Wereldwinkel, namelijk via alterna tieve handel een bijdrage leveren aan een effektieve vorm van ontwik kelingssamenwerking. Die bijdrage wordt geleverd door middel van de drie pijlers van de Wereldwinkel, te weten verkoop, bewustwording en politieke aktie. Wereldwinkel Venray streeft dit doel na in samen werking met zo'n 360 Wereldwinkels in Nederland. De Wereldwinkel tracht de verkoop te bevorderen door het aanbieden van een kwalitatief goed en steeds wis selend assortiment. Vanzelfsprekend worden de produkten afgestemd op landelijke akties, zoals de Max Havelaar campagne en feestdagen. De Wereldwinkel staat nu geheel in het teken van de kerst. Voor de ver siering van de kerstboom zijn er kleurige accessoires, zoals kerstbal len, -engeltjes, -belletjes en -klok jes. Er zijn diverse kerststallen, onder andere uit Thailand, kande laars en houten beelden die religieu ze figuren voorstellen. Voor de kin deren zijn er houten kerstpoppen, kerstmobiles, kerstpuzzels en hou ten kerststalletjes uit Sri Lanka. Max Havelaar heeft opnieuw choco laatjes met het keurmerk op de markt gebracht. Ook voor een eer lijk glas rode of witte wijn kunt u bij de Wereldwinkel terecht. Met ande re woorden: kom eens Wereldwinkelen! Want solidariteit is meer dan alleen een gedachte... De Wereldwinkel is geopend: maandag van 12.00 tot 18.00 uur; dinsdag t/m donderdag van 13.30 tot 18.00 uur; vrijdag van 13.30 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Voor meer informatie kunt u tijdens openingstijden bellen naar de Wereldwinkel, tel. 88571. Na een kortstondig verblijf in de eerste divisie is het eerste dames team van tafeltennisvereniging Red Stars er opnieuw in geslaagd om kampioen te worden, en zo door te dringen tot de eredivisie, het hoog ste tafeltennisplatform van Nederland. Wilmie Seuren, Daniëlle Poels, Edith Hoogenboom en Ria van Eisen wisten in de laatste com petitiewedstrijd de titel te behalen. Dat het team moest wachten tot de laatste wedstrijd toont eigenlijk al aan hoe spannend het competitiever loop is geweest. Een prima prestatie van de dames van coach Maurice v.d. Tillaart. Ter ere van dit kampioenschap en de promotie recipiëren de kampioe nen op vrijdag 16 december van 20.00 tot 21.30 uur in de ontmoe tingsruimte van het tafeltenniscen- trum aan de Kiosk in het Brukske. Belangstellenden zijn van harte wel kom om deze, en ook de andere kampioenen van Red Stars te felici teren. Van de Gouden Leeuw, die recentelijk is teruggeplaatst op het Henseniusplein, is de Stichting Cultuurgoed Venray momenteel bezig met de vervaardiging van miniatuur gouden leeuwtjes. De Stichting wil er echter geen massaprodukt van maken en beperkt zich tot een gelimiteerde uitgave. Dit "collectors item", dat in gepolijst messing wordf uitgevoerd, gaat sjechts ƒ97,50 kosten. Het modefis door de Venrayse kunstenaar Piet Hermans vervaardigd. Thans is men bezig met het maken van een mal. waarna het gieten kan plaatsvinden. De Stichting Cultuurgoed Venray wil echter inzicht krijgen in de behoefte naar dit unieke kunstwerkje zodat men het exacte aantel vast kan stellen. Daarom kunt U onderstaande bon invullen en opsturen naar de Stichting Cultuurgoed Venray, De Aldenweg 13, 5801 HG Venray. Men kan de leeuw ook bestellen door het overmaken van het bedrag op het erdere leeuwen bestellen, dan overgemaakt. bankrekemngnr. 688424309. Wil men re dient een vedvoud van ƒ97,50 te worden: Posteode/woonpJ. Tfel Bestelt hierbijexemplaren van de miniatuur Gouden Leeuw

Peel en Maas | 1994 | | pagina 7