CHEMISCH EB. Gemeente wil veiligheid sportvelden verhogen AFVALBEWUST BOODSCHAPPEN DOEN NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY PEEL EN MAAS ELKE WEEK UW NIEUWS wet milieubeheer - wet milieubeheer Gemeentehuis 5 december eerder dicht AFVAL APART TIPS DE KLANT IS KONING EEN BETER MIUEU BEGINT BIJ JEZELF S 'EEL EN MAAS Donderdag 1 december 1994 - Pagina 19 GEMEENTEHUIS VENRAY Raadhuisstraat 1 Telefoon 04780-23333 Fax: 04780-23222 Correspondentie-adres: Postbus 500 5800 AM VENRAY Openingstijden: Informatiebalie: maandag t.m. vrijdag 09.00-17.30 uur. Telefonisch 08.00-18.00 uur. In de oneven weken op vrij dag tot 13.00 uur. Vakbalies van Burgerzaken, Sociale zaken, Financiën en Gemeentewerken: maandag 09.00-17.30 uur; dinsdag t.m. vrijdag 09.00-13.00 uur. De afdeling Sociale Zaken heeft daarnaast een afspraken- spreekuur (tel. 23236 of 23237). Maandag 08.30- 17.30 uur, dinsdag t.m. don derdag 08.30-13.00 uur en 14.00-17.00 uur; vrijdag 08.30-13.00 uur (en in de even weken ook van 14.00- 16.30 uur) Spreekuur leden college b. en w. Burgemeester en wethouders hou den elke maandag van 10.00- 11.00 uur spreekuur. Bezoek is alleen mogelijk na telefonische afspraak, tel. 04780-23311 (alleen voormiddag). Raadsvergadering Elke laatste dinsdag van de maand, aanvang 19.00 uur. De gemeente Venray heeft het initiatief genomen om samen met de Venrayse sportverenigingen de criminaliteit en onveiligheid in en om sportaccommodaties terug te dringen. Daartoe heeft de gemeente een project opgezet onder de naam 'Sociale veiligheid Sportvoorzieningen'. Doel van het project is de sociale veiligheid in en om sporthal De Wetteling en sportpark De Wieïn te bevorde ren. Bij criminaliteit en onveiligheid op sportaccommodaties valt te den ken aan fietsendiefstal, vernielin gen, diefstal van autoradio's, dief stal van geld of kleding uit kleedkamers of het lastig vallen van mensen die na een avond sporten in het donker huiswaarts keren. Om de veiligheid op en rond de sportvelden te vergroten kunnen er diverse pre ventieve maatregelen genomen wor den. Te denken valt aan het plaatsen van extra verlichting, het snoeien van bossages ter voorkoming van 'enge plekken' op het sportpark en het verhogen van het toezicht door bijvoorbeeld sportparkwachters. De gemeente Venray wil maatre gelen kunnen treffen die op de wen sen van de sporters en gebruikers zijn toegesneden. Omdat dezen naar het oordeel van de gemeente het beste weten wat zich afspeelt op de terreinen, wil de gemeente hen nadrukkelijk betrekken bij de aan pak van de problematiek. In dat kader organiseert de gemeente op 7 en 14 december samen met Advies- en Onderzoeksgroep Beke uit Arnhem twee zogeheten 'expert meetings'. De experts zijn de gebruikers c.q. sporters van de sportaccommodatie. Naast sporters zullen kantinebeheer ders, leden van de werkgroep Emancipatie, gemeenteambtenaren en een vertegenwoordiger van de politie aanwezig zijn. Doel van de expert meetings is enerzijds het inventariseren van de problematiek en anderzijds het for muleren van oplossingen. Ook zal ingegaan worden op plannen die op stapel staan. Het uiteindelijke doel is te komen tot een gezamenlijk beleid waardoor aan ongenode gas ten op de sportaccommodatie in de toekomst de rode kaart kan worden voorgehouden. De beide bijeenkomsten vinden plaats in de kantine van SVV en beginnen om 19.30 uur. Voor meer informatie kunt u con tact opnemen met: Advies- en Onderzoeksgroep Beke Henk Ferwerda of Gerdien Verhagen Tel: 085-438619/438521 of Gemeente Venray dhr. P. Hermans Tel.: 04780-23352 Vergunningaanvragen Een groot aantal bedrijven en inrich tingen is verplicht om krachtens de Wet milieubeheer een milieuvergunning aan te vragen. In de milieuvergunning wor den milieuvoorschriften opgenomen in het belang van de bescherming van het milieu. De procedure kent 2 fasen: 1. de fase van het opstellen van het ont werp van het besluit; 2. de fase van het opstellen van het besluit; Bij iedere fase wordt de beslissing op een aanvraag ingevolge de Wet milieu beheer en de Algemene Wet Bestuursrecht bekendgemaakt (hoofd stuk 13 Wet milieubeheer en afdeling 3.5 van de Algemene Wet Bestuursrecht). Het ontwerp van het besluit Burgemeester en wethouders van de gemeente Venray maken bekend dat zij voornemens zijn een vergunning krach tens de Wet milieubeheer te verlenen aan: Maatschap Heidens, Overbroekseweg 4, 5809 EN Leunen voor het verande ren/uitbreiden van de inrichting en het in werking hebben van de veranderingen op grond van artikel 8.1 lid 1 van de Wet milieubeheer voor het opfokken en afmesten van kalkoenen, gelegen aan de Overbroekseweg 4 te Leunen. Dit onder oplegging van voorschriften in het belang van de bescherming van het milieu. Het ontwerp van het besluit en alle overige op de aanvraag betrekking heb bende stukken, liggen ter inzage van 1 december 1994 tot het einde van de beroepstermijn in het gemeentehuis, Raadhuisstraat 1 te Venray, op maandag van 09.00 uur tot 17.30 uur en op de overige werkdagen van 09.00 uur tot 13.00 uur (vakbalie gemeentewerken). Tot 29 december 1994 kunnen de stuk ken ook, na telefonische afspraak (04780-23630) op elke donderdag van 16.30 uur tot 19.30 uur worden inge zien. Gedurende een periode van vier weken met ingang van de dag na de dag waarop het ontwerp van het besluit ter inzage is gelegd, kan een ieder schrifte lijk gemotiveerde bedenkingen indienen bij het college van burgemeester en wet houders bedenkingentermijn). Deze kan hierbij verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Een ieder wordt, na telefonische afspraak, gedurende de bedenkingen termijn in de gelegenheid gesteld met betrekking tot het ontwerp van het besluit van gedach ten te wisselen hetzij tot het mondeling inbrengen van bedenkingen daartegen. Alleen degenen die bedenkingen heb ben ingebracht op de bovenomschreven wijze en degenen die aantonen daartoe redelijkerwijs niet in staat te zijn geweest, zijn later tot het instellen van beroep gerechtigd. Besluiten Burgemeester en wethouders van de gemeente Venray maken bekend dat zij in afwijking van de ontwerp-beschik- king vergunning krachtens de Wet milieubeheer hebben verleend aan: Maatschap Derikx-van Rengs, Begijnhofweg 5, 5812 AE Heide voor een nieuwe, de' gehele inrichting omvat tende vergunning op grond van artikel 8.4 van de Wet milieubeheer voor een rundvee-, varkens- en paardenhouderij, gelegen aan de Begijnhofweg 5 te Heide. De vergunningen worden onder oplegging van voorschriften en/of beperkingen in het belang van de bescherming van het milieu verleend. Het besluit en alle overige op de aan vraag betrekking hebbende stukken lig gen ter inzage van 1 december 1994 tot 12 januari 1995 in het gemeentehuis, Raadhuisstraat 1 te Venray, op maandag van 09.00 uur tot 17.30 uur en op de overige werkdagen van 09.00 uur tot 13.00 uur (vakbalie gemeentewerken). De stukken kunnen ook, na telefonische afspraak (04780-23630), op elke don derdag van 16.30 uur tot 19.30 uur wor den ingezien. Gedurende een periode van zes weken met ingang van de dag na de dag van de terinzagelegging beroepstermijn) kan bij de afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State een beroepschrift worden ingediend door: a. degenen die bedenkingen hebben ingebracht tegen het ontwerp van het besluit; b. de adviseurs die gebruik hebben gemaakt van de gelegenheid advies uit te brengen over het ontwerp van het besluit; c. degenen die bedenkingen hebben tegen wijzigingen die bij het nemen van het besluit ten opzichte van het ontwerp daarvan zijn aangebracht; d. belanghebbenden aan wie redelij kerwijs niet kan worden vertveten geen bedenkingen te hebben inge bracht tegen het ontwerp van het besluit. Het beroepschrift moet (in- tweevoud) worden gericht aan de Raad van State, afdeling Bestuursrechtspraak, postbus 20019,2500 EA 's-Gravenhage. Na afloop van de beroepstermijn wordt de vergunning van kracht, tenzij vóór deze datum beroep is ingesteld en een verzoek tot het treffen van een voor lopige voorziening (waaronder een schorsingsverzoek) is ingediend. Het verzoek tot het treffen van een voorlopi ge voorziening moet worden gericht aan de voorzitter van de afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State, postbus 20019, 2500 EA 's- Gravenhage. Het besluit wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. A.M.v.B.-meldingen Gelet op het bepaalde in de Wet milieubeheer (artikel 8.40 Wm) is bij Algemene Maatregel van Bestuur (A.M.v.B.) een aantal categorieïn van bedrijven vrijgesteld van de vergunning- plicht. In deze algemene maatregel van bestuur zijn voor die inrichtingen alge mene regels gesteld welke nodig zijn in het belang van de bescherming van het milieu. Burgemeester en wethouders van Venray maken bekend dat er A.M.v.B.- meldingen zijn binnengekomen van: 1. Mintemp Koeltechniek, Dorperveld 4, 5815 AH Merselo voor het oprichten van een inrichting voor de opslag van goederen in het kader van het Besluit opslag goederen milieubeheer, gelegen aan de Geijsterseweg 1 te Oostrum; 2. Leo Hendriks B.V., Hofstraat 6, 5801 BJ Venray voor het van toepas sing worden van het Besluit opslag vuurwerk milieubeheer op een reeds opgerichte inrichting waar vuurwerk wordt bewaard, gelegen aan de Hofstraat 6 te Venray; 3. Arts Schilderbedrijf, Stationsweg 108,5807 AC Oostrum voor het van toepassing worden van het Besluit doe-het-zclfbedrijven milieubeheer op een reeds opgericht doe-het-zelf- bedrijf, gelegen aan de Stationsweg 108 te Oostrum. De meldingen kunnen worden inge zien van 1 december tot 15 december 1994 in het gemeentehuis, Raadhuisstraat 1 te Venray, op maandag van 09.00 uur tot 17.30 uur en op de overige werkdagen van 09.00 uur tot 13.00 uur (vakbalie gemeentewerken). De stukken kunnen gedurende deze weken ook, na telefonische afspraak (04780-23630), worden ingezien op elke donderdag van 16.30 uur tot 19.30 uur. Venray, 1 december 1994 Burgemeester en wethouders voor noemd, namens dezen, chef onderafdeling milieubeheer In verband met Sinterklaas is het gemeentehuis op maandag 5 decem ber vanaf 16.00 uur gesloten. De vakbalies van Gemeentewerken, Sociale Zaken, Burgerzaken en Financiïn zijn op die dag geopend Kleine oorzaken hebben grole gevolgen Zo kan bijvoorbeeld één liter olie. die om wat voor reden dan ook in de bodem terecht komt, 1 miljoen liter grondwater ongeschikt maken voor drinkwater! En dan te bedenken dat we niet minder dan 70% van ons drinkwater uit grondwa ter winnen. Dit verhaal over olie gaat natuurlijk ook op voor andere schadeli|ke stoffen Stoffen diei>ok bij u thuis zijn te vmden. "Oh. dat valt wel mee", denkt u nu misschien, want het gaat om "maar" 2.5 kilo per persoon - per jaar. Maar als ie nagaat hoeveel verontreiniging dat zou opleveren als het in ons milieu lerecht komt, dan is die 2.5 kilo wel degelijk veel En daarom de moeite waard om apad te houden. Sommige van die stoffen kunnen dan worden teruggewonnen En als dat niet kan, worden ze in speciale ovens ver brand. Zodat ze niet de kans knjgen hun vervuilende werk te doen. Vergeleken bij de grote gevolgen, is het aparl houden van chemisch afval een kleine moeite. Haal de gralis lolder "Wal wel en mei chemisch afval is" in huis. Schrijl naar dislnbuliecenlnjm VROM. anlwoordnummei 10103. 2700 VB Zoelermeer (geen poslzegel nodig) 01 bel: 079-449449 EEN BETER MIUEU ZfV BEGINT Bil IEZEIF GOED VOOR HET MILIEU EN DE PORTEMONNEE Met de dagelijkse boodschappen wordt ongemerkt ook heel wat afval in huis gehaald. Het resultaat daarvan zetten we wekelijks of tweewekelijks op straat, als het huisvuil wordt opgehaald. Maar daarmee zijn we nog niet van ons afval af. Door de steeds grotere hoeveelheden afval en problemen met het verbranden en storten, dreigt Nederland om te komen in het huishoudelijk afval. ling dus. En in Nederland gaat het om maar liefst 2,5 miljard plastic tassen en zakjes! Daar zit genoeg kunststof in om bijvoorbeeld de helft van alle huishoudens in Nederland van een huisvuilcontainer te voor zien. De tijd dat het aanbod van een winkelier om.de artikelen in een plastic tasje te verpakken klant vriendelijk en een bewijs van ser vice was, ligt dus achter ons. De eigen boodschappentas is veel min der schadelijk voor het milieu. Want een beetje stevige boodschappentas -waar veel méér in gaat dan in z'n plastic collega- gaat heel wat jaar tjes mee! Het gebruik van de eigen boodschappentas is een prima start om in het vervolg afvalbewust boodschappen te doen. Want iets dat lang(er) meegaat levert haast per definitie minder milieubelasting op dan het vergelijkbare produkt, dat korter of soms zelfs slechts één malig wordt gebruikt. Iets om op te letten bij produkten, maar óók bij verpakkingen! MINDER AFVAL HEB JE ZELF IN DE HAND Een beter milieu begint bij de boodschappenlijst. Gelukkig zijn er manieren om daar wat aan te doen. Één methode is al wijd en zijd bekend: afval scheiden en hergebruiken. Papier en karton apart, glas apart en vanwege de schadelijkheid ook chemisch afval apart. Groente-, fruit- en tuinafval wordt steeds vaker apart gehouden. Maar er is nog een doeltreffende manier om de hoeveelheid huisvuil te beperken. Wie boodschappen doet bewijst het milieu een enorme dienst door afvalbewust inkopen te doen. En dat is gemakkelijker dan de meeste mensen denken. Huisvuil De Nederlandse huishoudens pro duceren gezamenlijk een afvalberg van meer dan zes miljard kilo per jaar. Hoeveel dat is, wordt pas goed duidelijk als ergen? eens een vuil ophaaldienst staakt. In een mum van tijd verandert een stad in één grote vuilnisbelt. Huisvuil komt voor een deel op de vuilnisbelt terecht, een ander deel gaat naar de vuilverbranding. Plaats voor nieuwe vuilnisbelten is er ei genlijk niet; de grond kan wel beter worden benut! En hoe goed we het vuilnis op de belt ook isoleren en hoe voorzichtig we de rest ook ver branden; het milieu gaat er nooit op vooruit. Minder afval, dat is zonder twijfel de beste oplossing. Dat doel is op verschillende manie ren te bereiken. Met hergebruik zijn we op de goede weg. Statiegeld helpt bij het terughalen van potten en flessen. Die kunnen zonder proble men opnieuw worden gebruikt. Zonder statiegeld gaat het ook: zo'n 60% van het glas en oud papier wordt apart ingezameld en opnieuw benut. Daarmee loopt Nederland voorop in de wereld. Maar er is meer te doen. Boodschappentas Veel boodschappen gaan in ter plaatse verkrijgbare plastic tasjes, die zon der uitzondering ergens een opdruk hebben dat ze "milieuveilig" zijn, of iets dergelijks. En misschien klopt dit nog ook voor een deel. Maar vergeet niet dat voor het produce ren van zo'n plastic tasje grondstof fen en energie nodig zijn. Die grondstoffen en energie gaan verlo ren als dat plastic tasje bij het afval terecht komt. Regelrechte verspil- Onverpakt Het natuurlijke jasje van de kom kommer toont stukken lekkerder dan het glimmende plastic folie dat er soms omheen zit. En ook appels, peren, bananen en sinaasappels zijn door moeder natuur al prima ver pakt. Die kunnen, zoals je dat ziet op de markt en in die kleine win kels zonder zelfbediening, zo in de boodschappentas. Bij keuze uit ver pakt en onverpakt, verdienen steeds de onverpakte artikelen de voorkeur. Soms is onverpakt, ook voor groente en fruit, niet erg praktisch. Dan is de krant of een papieren zak, bij voorbeeld als verpakking van een zomerse krop sla, stukken beter dan zo'n plastic zakje. Dat plastic zakje is helaas in veel zelfbedieningszaken bijna niet te vermijden. Denk maar aan de groente-afdeling van de supermarkt. Hoewel niet ideaal, is dat nog altijd beter dan voorverpakte artikelen zoals appels op een kunststof- of kartonnen schaaltje met folie er omheen. Vaak zijn die voorverpakte produkten makkelijk te vermijden. Naast bij voorbeeld de voorverpakte kaas- en vleeswaren zijn diezelfde artike len meestal ook los en vers verkrijg baar. Voordelen: om te beginnen bespaart dat dubbeltjes op de ver pakking, verder koop je precies de juiste hoeveelheid en als klap op de vuurpijl ontstaat er minder afval. Dat laatste is natuurlijk helemaal het geval wanneer ook de cellofaantjes tussen de plakjes kaas of vlees ach terwege worden gelaten. Besparingen Ook in warenhuizen en andere winkels is met een beetje goede wil veel onnodig verpakkingsmateriaal te vermijden. Bijvoorbeeld blister- verpakkingen; die doorzichtige (hard)plastic doosjes al dan niet op een kartonnen achtergrond. In bouwmarkten bestaat steeds vaker de mogelijkheid om schroefjes, moertjes, boutjes, spijkers en derge lijke zelf af te wegen in een papie ren puntzakje. Daar komt geen voorverpakking meer aan te pas. Ook hier gaan milieu voordeel en financieel voordeel hand in hand. Afvalbewust inkopen doen bete kent dus goed letten op de verpak king. Veel verpakkingen, vooral van de luxere artikelen en de zogenaamde geschenkverpakkingen, vertonen "surprise-neigingen": de ene ver pakking om de andere. Dat is mis schien grappig op 5 december, maar in het dagelijkse leven al veel min der. Uiteindelijk koop je meer ver- pakking en lucht dan het produkt waar het echt om gaat. De voorbeelden zijn op alle terreinen te vinden: bonbons, koekjes, snoep, parfum, cosmetica... Eigenlijk nergens voor nodig al die verpakking. Zonde van de energie en het materiaal. Kleiner Met z'n allen moeten we de ko mende jaren de afvalberg een kopje kleiner maken. Daarmee zijn we op de goede weg, want er gebeurt al veel. De overheid en het bedrijfsleven hebben samen afspraken gemaakt om overdadige verpakkingen in de komende jaren uit te bannen. Scha delijke verpakkingen worden steeds minder gebruikt. De verpakkingen worden steeds dunner. Dat bespaart honderddui zenden kilo's karton, glas, blik, kunststof en aluminium. Ver mindering wordt ook bereikt door dat steeds meer geconcentreerde produkten in kleine verpakkingen (bijvoorbeeld waspoeder) en navulbare verpakkingen op de markt verschij nen. Waar mogelijk wordt afval opnieuw gebruikt: met glas, oud papier, kar ton en biik gebeurt dit al voor een groot deel. We moeten dus zoveel mogelijk voorkomen dat afval ontstaat. Im mers, hoe minder rommel we ma ken, hoe minder we moeten oprui men. Als u inkopen doet, zorgt u voor minder afval en dus minder verspilling als u even denkt aan de volgende tips: nieuw kunt vullen, (kosmetica, (vaat) wasmiddelen, wasver- zachters e.d.). Hergebruik. Statiegeld of navulbaar niet mogelijk? Neem dan bij voorkeur verpakking en van papier, karton en glas. Die kunnen in de glas- of papierbak. Duurzaam. Kies bij voorkeur produkten die langer meegaan. Minder. Koop niet meer dan u werkelijk nodig hebt. Onverpakt. Als 't even kan, kies dan onverpakte produk ten (groenten, fruit, snoep e.d.). Statiegeld. Als u kunt kiezen, neem dan produkten waar statiegeld op zit. Navulverpakkingen. Neem liefst verpakkingen die u op- Grootverpakkingen. Voor grootverpakkingen wordt naar verhouding minder verpak kingsmateriaal gebruikt dan voor kleinverpakkingen. Schadelijkheid. Probeer schadelijke materialen te ver mijden. Boodschappentas. Als u bood schappen gaat doen, neem dan uw eigen boodschappentas mee. Afvalbewust inkopen is niet zo moeilijk. Maar het zou be slist nog een stuk eenvoudiger zijn wanneer het aanbod van artikelen er op is afgestemd. Vindt u dat dit beter kan? Praat er dan eens over met de winke lier of de bedrijfsleider. Of maak gebruik van een standaard formulier dat veel supermark ten en warenhuizen beschik baar stellen voor opmerkingen en suggesties van klanten. Vaak kunt u commentaar ook via een ideeënbus kwijt. - GRATIS BROCHURE - Wilt u meer weten over het voorkomen van afval of het ge scheiden inzamelen van afval? Bel uw gemeente. Of bel 079 - 449449 voor de gratis brochure "Minder afval heb je zelf in de hand". Een brochure boordevol praktische tips van het ministe rie van Volkshuisvesting, Ruim telijke Ordening en Milieubeheer. Schriftelijk aanvragen kan ook: Ministerie van VROM, antwoord nummer 10103, 2700 VB Zoeter- meer (geen postzegel nodig). Dit artikel over onverpakte en eenvoudig verpakte produkten is het eerste in een reeks van drie artikelen over afvalbewust boodschappen doen.

Peel en Maas | 1994 | | pagina 19