PEEL EN MAAS TOT 70% Bosch veld viert zijn vijfde lustrum Kunstwerk voor vertrekkende wethouder Naam wedstrijd fusieschool 4jBr 20% Weinig belangstelling voor milieutegel OPRUIMING OP=OP Alle speelgoed ROOBEEK golfcentrum ORIGINEEL CADEAU Kersten vervangt Truijen EasyBoard. SNUFFELREKKEN MET KORTINGEN Jan Raedts sr. In de eerste weken van december bruist het Boschveldcollege weder om van activiteit. De schoolgemeen schap herdenkt het feit, dat op 4 oktober 1969 het nieuwe schoolge bouw aan de Zuidsingel te Venray werd geopend. Deze vijfde viering staat in een heel bijzonder licht. Het vijf en twintigste jaar is namelijk tevens de afsluiting van de Boschveldperiode. Het volgend schooljaar zal het Boschveldcollege en de sg. Jerusalem gefuseerd zijn en onder andere namen in Venray en Horst het Vwo-Havo-onderwijs ver zorgen. Nog eenmaal kijkt het Boschveldcollege terug op de afge lopen kwart-eeuw. HET GEBOUW EN DE VERNIEUWING Na een voorbereiding van tien jaar rwas in 1969 het karaktervolle gebouw, ontworpen door architect Piet Lerou (1907-19871, gereed. Op uitbundige wijze wera de opening gevierd. Een musical, waar meer dan honderd leerlingen aan mee werkten, was het onbetwiste hoogte punt. Het gloednieuwe gebouw stond [klaar voor zijn opdracht. Samen met de sg. Jerusalem het verzorgen van de onderwijssoorten Gymnasium, Atheneum en Havo in de regio Venray, Horst en de Maasdorpen. Dat werd een geheel nieuwe B opdracht, want het onderwijs was na eindeloze discussies - ook toen al door de mammoetwet hervormd: de HBS verdween, het Gymnasium, het Atheneum en de Havo kwamen. Meteen bij de opening werd het col lege voor meisjes opengesteld. Op de eerste schooldag telde de school voor het eerst 67 meisjes onder zijn 864 leerlingen. Een radicale veran dering voor het "gymnasium" dat eens een seminarie was geweest van de paters Franciskanen. Door de democratisering van het onderwijs kwamen veel grotere aan tallen jongeren naar het college dan de "eeuwen" daarvoor. Alle jon geren uit alle milieus kregen in prin cipe dezelfde kansen. Het Gymnasium, Atheneum en het Havo werden toegankelijk voor alle lagen van de bevolking. Daarbij kwam nog, dat de democratisering van de maatschappij allerlei interessante .maar soms ook minder aangename f |j verschijnselen tot achter de school- poort bracht. Het was wennen aan Je realiteit, dat alles wat buiten de jchoolmuren broeide en leefde, voortaan ook het dagelijks schoolle ven beroerde. De hele democratiseringsgolf leidde ertoe, dat het Boschveld- jebouw een jaar na de opening al fcreer te klein was. Dat is zo geble ven tot op dit moment. TVaalf lokalen" lossen al jaren lang liet ruimteprobleem op. Hoelang ieze er nog zullen staan, is niet te voorspellen. Misschien dat de aan- taande herverdeling van de leerlin- ;en over de twee nieuwe brede :holengemeenschappen in Horst en Venray een oplossing brengt. AFSLUITING VAN PERIODE Het Boschveldcollege viert zijn vijfde lustrum met verve. Zeker nu het in meer dan een opzicht een afsluiting is van een hele onderwijs- Iperiode. De opening van het school gebouw aan de Zuidsingel in 1969 viel samen met de invoering van de mammoet-wet. De mammoet-perio de wordt afgesloten. De "mam moet" wordt vernieuwd, de basis vorming bepaalt voortaan het 1 gezicht van de eerste drie leerjaren rv an het voortgezet onderwijs. Bovendien worden nu alle soorten voortgezet onderwijs in één school gebouw samengebracht, onder één schoolleiding. Het vijf en twintigste jaar sluit af met de grote fusie op 1 augustus 1995. Vijf en twintig jaar onderwijs, in een woelige tijd. Dat betekende ook vijf en twintig jaar intense samen- C werking tussen de verschillende M soorten onderwijs. Vanaf het begin waren er nauwe banden met de sg. Jerusalem en de regionale Mavo's, vooral op directie-niveau. De laatste vij'f jaren zijn daar de Vbo-scholen bijgekomen. Deze periode wordt afgesloten: de samenwerking wordt nu samenvoeging door de fusie-golf. Nieuwe kansen staan voor de deur van de komende generaties Noordlimburgse jongeren. BOSCHVELDCOLLEGE EN SG. JERUSALEM Voor het gebied Venray, Horst, Sevenum en de Maasdorpen werd het Vwo-Havo in de afgelopen 25 jaar verzorgd door het Boschveldcollege en de sg. Jerusalem. Verschillend in cultuur maar ook in vele opzichten eikaars gelijke en rivaal, waarbij zij die er het dichtst bij zaten, de verschillen meestal het duidelijkst meenden te onderkennen. De definitieve afslui ting van deze bijzondere samenwer king is hier niet alleen de fusie van de beide scholen, de Franciskaanse en Ursulinen-school maar vooral de uitsplitsing van beide over Horst en Venray. Op beide plaatsen zal de invloed van de wortels doorwerken op zoek naar een nieuwe identiteit. Vijf en twintig jaar is een nog jeugdige leeftijd voor een schoolge bouw. Het "Gymnasium" is echter veel ouder. Het college gaat rechtst reeks terug op de Latijnse School die in 1661 te Venray werd gesticht met als eerste rector de Venrayer Goswinus Coninx, meer dan 330 jaar geleden. Het hoogste aantal leerlingen bereikte de school in 1985. Toen bevolkten 1673 pupillen de school banken. De school had toen zelfs een nevenvestiging in het Brükse. Daarna begon de geboortedaling door te werken. Dit jaar telt de school 1234 leer lingen, van wie 608 meisjes. Het aantal leerlingen dat in de komende 10 jaar het onderwijs zal volgen, blijft stabiel. Er zijn geen grote schommelingen in de geboorten. De samenvoeging van de verschillende soorten onderwijs levert uiteindelijk een leerlingenaantal op van 2300 leerlingen voor het College Venray en van 1800 voor het College Horst. Meer dan 8000 leerlingen zaten in die vijf en twintig jaren op de Boschveld-banken of zitten er nog. Van hen sloten inmiddels 5654 hun studie hier succesvol af. Redenen fenoeg om even mijmerend bij die 5 jaar stil te staan, redenen tot dankbaarheid en tot feest. HETPROGRAMMA VAN DE FEESTELIJKHEDEN De schoolgemeenschap viert feest. Niet zo uitbundig als in 1969, maar wel volgens de beste traditie van het college. Het feestprogram- 725 De nieuwe school, die per augustus 1995 ontstaat door de fusie van negen Noordlimburgse scholen, heeft een wedstrijd uitgeschreven om aan een naam te komen voor de Venrayse vestiging. Degene die de beste naam inzendt kan rekenen op een geldprijs van 200 gulden. De nieuwe naam voor de Venrayse vestiging van de Noordlimburgse scholengemeenschap wordt voor 1 maart 1995 bekend gemaakt. De wedstrijd is een initiatief van de door de directie van de Venrayse school ingestelde public relations-commissie. Alle personeels- en bestuursleden, alsmede ouders en leerlingen van de mavo in Meerlo en de vier betrokken scholen in Venray hebben een brief ontvangen waarin ze worden opgeroepen om mee te doen. De bedenkers moeten rekening houden met enkele spelregels. Zo wil de commissie niet dat de school de naam krijgt van één van de huidige scho- le. Ook het woord 'scholengemeenschap' mag niet in de naam zitten. 'College' is daarentegen wel toegestaa. Tot slot moet de naam goed klin ken en beveelt de commissie aan om het voedingsgebied (gemeenten Venray en Meerlo-Wanssum) erin te laten terugkomen. Inzenders dienen hun voorstellen op te sturen naar de commissie PR, p/a Katholieke Technische School, St. Jozefweg 2, 5801 CW Venray. Op de envelop dient vermeld te worden 'naamgeving' en de inzending dient voor 8 januari 1995 binnen te zijn. Winkeldiefstal Vrijdag werd omstreeks 15.00 uur in een kledingzaak in de Grotestraat een 24-jarige inwoner van Groes- beek, door personeel op heterdaad be trapt toen hij twee spijkerbroeken ter waarde van ƒ400,- mee wilde ne men zonder die te hebben afgere kend. Hij werd aan de politie overge geven die hem na verhoor en opma king van proces-verbaal naar huis stuurde. De karakteristieke zijgevel van het Boschveld-gebouw ma is gevarieerd van opzet en gespreid door het hele schooljaar. Na de reis naar Praag van de voor laatste klassen Vwo en Havo in de week voor de herfstvakantie volgt het eerste hoogtepunt voor de hele school in de eerste weken van december. Met een bonte revue, op de planken gezet door leerlingen en docenten, presenteert zich de schoolgemeenschap aan ouders, medeleerlingen en genodigden. Vijf avonden is de schouwburg in Venray bezet onder de titel "Boschveld forever, toch...?" Donderdag 8 december wordt in de schouwburg het jubileumboek ten doop gehou den, 25 jaar Boschveld in 188 pagi na's gevangen, een echt Sinterklaasgeschenk voor alle oud- Boschvelders. Tegelijk met de revue loopt in de weken van 2 tot 15 december een tentoonstelling "Foto en Poëzie". Op vrijdag 2 december zal in de hal van de school om 20.00 uur de ten toonstelling "Fotografie en Poëzie" officieel geopend worden door de heer Peter Winkels, kunstredacteur en literair medewerker van Omroep Limburg. Er zullen een aantal gedichten gecombineerd met een aantal foto's en een aantal foto's gecombineerd met gedichten ten toongesteld worden. In totaal 92 stuks). De school organiseert de ten toonstelling in samenwerking met het Literaire Café Venray-regio en de Amateur Fotografenvereniging Venray. Op vrijdag, 10 maart 1995 wordt er een bridgedrive gehouden voor alle Boschvelders die zich in de loop der jaren de kunst van het bridgen hebben eigengemaakt tij dens studieles of anderszins. In de paasweek staan er twee rei- Zwitserse Tegelkachels .flntiek in Ciken en grenen Gopie flntiek geloogd grenen Cet- en Salontafels Stoelen Kasten Dressoirs en Commodes Slaapkamers Babykamers Banken en Fauteuils Coyd Loom en Biet Messing Binnenverlichting it Spiegels Woon- en Tuindecoraties Buitenverlichting Bielsen en Hekwerk Stationsweg 86 5807 HG Oostrum-Venray tel. O478O-85Q56/80361 Open di. t/m do. 13.30-17.30 uur vrij. 13.30-21 00 uur za. 9.00-16.00 uur zen op stapel naar de hoofdsteden Parijs en Rome. In mei wordt traditiegetrouw de reünie als een vast onderdeel van het lustrum-programma georganiseerd. Honderden oud-leerlingen - de laat ste keer in 1989 meer dan 1500 - zullen terug om de vriendschaps banden met klas- of jaargenoten aan te halen en het repertoire sterke ver halen uit te breiden. Het zal wellicht de laatste reünie zij'n in deze vorm. Alle oud-leerlingen van het Boschveldcollege nog eenmaal bij elkaar om een prachtig slotfeest te vieren. De reünie voor de oud-leer lingen van 1969 tot 1994 is gepland op zaterdag 13 mei 1995. De feestelijkheden worden afge sloten met een groot feest voor docenten en leerlingen in de maand mei onder dezelfde titel als de revue. Nostalgie bij voorbaat. OP KRUISPUNT VAN WEGEN Bij het vijfde lustrum staat de "school" onderwijskundig net als bij de opening weer op een kruispunt van wegen. Het Voortgezet Onderwijs is bezig zich in de eerste drie leeijaren door de invoering van de basisvorming te moderniseren. De bovenbouw wacht op strakkere inrichting, waarbij de vrije pakket keuze wordt ingeperkt. "Profielen" zullen voortaan het beeld bepalen. Volgens rector Hurenkamp zal de samenvoeging van de verschillende scholen in augustus 1995 de gemoe deren eerst nog wel meer bezig hou den dan de onderwijs-vemieuwing. Toch staan die zaken niet los van elkaar. Veel is in de afgelopen vijf jaar klaar gestoomd: de scholen kwamen onder één bestuur met uit zondering van het Marianum en de Reindonk. Maar ook dat wordt als nog rechtgetrokken per 1 augustus 1995. Het belangrijkste feit is ech ter, dat bij het besluit om de onder wijssoorten ineen te schuiven, de "scholen" over hun eigen schaduw heen zijn gesprongen. Het gevolg is dat alle soorten onderwijs in Horst en Venray behouden blijven voor de jeugd van de toekomst. Een beter cadeau had het jubilerende Boschveldcollege zich niet kunnen Faillissements- en partijverkoop EMOBO korting EM0B0 - NEDERLAND DE GOEDKOOPSTE WINKEL VAN NEDERLAND Schootsveld 6B. Vierlmgsbeek. telefoon 04781-31307, fax 04781-3238 Openingstijden: do. 9.00-18.00 uur. vrij. 9.00-21.00 uur. za 9.00-17.00 uur VANAF NU VELE KADO- EN KERSTARTIKELEN Verwen uw zakenrelaties, werknemers, vrienden, huisgenoten meteen opleidingsarrangement voor BAANPERMISSIE "Golfbaan Roobeek" 10 lessen van een NPGA-aolfprofessional en een half jaar gebruik van de komplete oefenaccom- moaatie voor de feestelijke prijs van 395,-- p.p. bij gelijktijdige deelname van 2 personen. Verdere opleiding mogelijk voor GOLFVAARDIGHEIDSBEWIJS NGF Elke dinsdag tot 21.00 uur geopend met verlichte oefenaccommodatie. Informatie: Tel.04703-2727 Hamert 9 (langs thermaalbad ARCEN) DONDERDAG 1 DECEMBER 1994 Nr. 48 HONDERD VIJFTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Veel lovende woorden, dinsdag avond bij het afscheid van wet houder TYuijen, of beter gezegd burgemeester Truijen van Hunsel want sinds vandaag, 1 december, is dit de nieuwe baan van Joos leugen. Burgemeester Waals roemde vooral de "samenwerkignsgeest" van wethouder Truijen en memo reerde enkele zaken waarin Joos Truijen zich als wethouder sterk voor had gemaakt. Vooral de Wethouder Kersten vervangt Joos Truijen, die met ingang van vandaag als burgemeester in Hunsel werkzaam is. De ver vanging is conform de eerder dit jaar afgesproken vervan gingsregeling. Naar verwach ting wordt in de raadsvergade ring van 20 december een nieuwe CDA-wethouder benoemd. Bij afwezigheid van Kersten één van de beide ande re collegeleden de honneurs waar. Wethouder Kersten heeft komende weken behalve onder wijs, grondzaken en ruimtelijke ordening ook financiën en open bare werken in z'n portefeuille. De CDA-fractie wijst waar schijnlijk vrijdag 2 december de opvolg(stjer van Truijen aan, zodat na at raadsvergadering van december het college weer com pleet is. Door het vertrek keert mevrouw Koster-Maris weer terug in de raad. Koster kwam na het tegenvallende verkiezingsre sultaat van het CDA niet terug. In de vergadering van 20 december is de fractie met een persoon minder. Over de benoeming van een nieuw raadslid doet de raad namelijk twee vergadering. In de eerste vergadering moet de com missie van onderzoek (bestaande uit raadsleden) de geloofsbrieven van de nieuwe collega goedkeu ren. Pas in de vergadering daama kan het raadslid worden beëdigd. Omdat de vacature in de gemeen teraad per 1 december ontstaat kan de beëdiging pas in januari 1995 plaatsvinden. In een dergelijk geval is het overigens gebruikelijk dat eerst de gemeenteraad weer op volle sterkte wordt gebracht alvorens uit hun midden een nieuwe wet houder te kiezen. Tot voor kort was dit zelfs verplicht, maar in de nieuwe gemeentewet mag de raad van deze procedure afwij- inbreng van Truijen in het artikel 12 traject, waarbij volgens Waals er zoveel mogelijk was uitgehaald wat er in zat, werd genoemd. Ook het invoeren van betaald parkeren, wat bij velen zeer moeilijk lag, blijkt uit de evaluatie na een jaar, een goede zaak te zijn geweest. De burgemeester kon namens het gemeentebestuur Truijen de inmid dels bekende "fotomap" aanbieden waarin Truijen bij momenten van heimwee maar eens terug moest kij ken. Verder kreeg Truijen een zilve ren dasspeld. De mogelijke opvolger van Truijen, Jan Driessen, sprak namens de raad enkele woorden van dank. Daarbij omschreef hij zowel de per soon Joos Truijen als de politicus Joos Truijen. Namens de raad bood hij de nieuwe burgemeester van Hunsel een fraai Raku gestookt kunstwerk aan, voorstellende een wereldbol met daarop een grillig stuk gietijzer, wat aangeeft dat de weg naar de top geen rechte lijn is. Bij zijn afscheidswoord kwamen bij Joos Truijen toch wel enige emo ties los. Hij dankte voor de mooie woorden maar wilde daarbij wel met twee benen op de grond blijven staan. "Wie aan de top staat kan immers hard vallen". Hij bedankte iedereen die ertoe bij had gedragen dat hij zijn funktie als wethouder en als raadslid heeft kunnen invullen. De wethouder wilde verder geen "testament" achterlaten in de geest van dit of dat moet nog gebeuren. Wel drong hij erop aan dat de raad voldoende middelen beschikbaar moet stellen om de kloof tussen bur ger en gemeente te verkleinen. Slechts 51 inwoners van Vierlingsbeek willen een milieute gel voor hun deur. Zij willen het trottoir voor hun deur zelf schoonhouden en willen niet dat de gemeente dat met chemische middelen doet. Van die 51 aanvragers voor een milieutegel reageerden er 36 op een huis aan huis verspreide oproep van de fractie PK '85. Vijftien anderen vroegen rechtstreeks bij de gemeen te een milieutegel aan. De milieutegel in Vierlingsbeek is een gevolg van het voornemen van de gemeente om niet over te gaan tot uitsluitend mechanisch verwijderen van onkruid. Een meerderheid in de gemeenteraad vindt dat te duur. Per 1 januari van het komend jaar gaat de gemeente onkruid met een nieuw middel bespuiten, dat minder schadelijk is dan het tot nu toe gebruikte bestrijdingsmiddel. Ook dit middel is duurder dan het vorige, maar de helft goedkoper dan mecha nisch verwijderen. Om de tegen standers van chemische bestrij dingsmiddelen tegemoet te komen Modem: 04780-12484 (16 lijnen) d/k Meer dan 120.000 bestanden in 12 gigabyte dfc 24 allernieuwste CD Roms online dik abonnement slechts ƒ35,- per jaar dik Internet faciliteiten voor VIP ahnnnAPQ d£ Alle lijnen 28.800 bps V.Fast Class dÊ Onbeperkt toegang via 06-91091084 (1 gpm) Niet voor niets "BBS van de maand" in Modem Magazine ..mu Leder- en "Boutique mode V\ Sc-oosJ-aa: 24 580' BP ve-~a. V 0478C 6350C werd in de raad besloten dat mensen die per se geen chemische bestrij dingsmiddelen wensen dat via een tegel in het trottoir kenbaar kunnen maken. Het trottoir voor hun deur wordt dan overgeslagen met de spuit en de bewoners moeten zelf voor verwijdering van het onkruid zor gen. Vijftig mensen zijn daar tot op heden toe bereid. In Memoriam Op donderdag 24 november jl. overleed in de gezegende ouderdom van 89 jaar de heer Jan Raedts sr. Zij die hem goed kenden, hebben hem ervaren als een rustige en ver standige man. Hij bezat ae gave te kunnen luisteren naar de opvatting van een ander alvorens zelf met een weloverwogen oordeel te komen. Jan Raedts werd als een integer per soon ervaren. Hij gaf blijk van een brede maat schappelijke belangstelling. In de bouwwereld was hij een bekende persoonlijkheid, getuige de vele funkties, die hij destijds in deze bedrijfstak vervulde. Hij is de grondlegger van Raedts Bouwbedrijf BV te Oostrum. Ondanks zijn drukke werkkring en de zorg voor zijn grote gezin, deed men nooit tevergeefs een beroep op hem. Binnen de Oostrumse gemeenschap vervulde hij diverse bestuursfunkties. Hij maakte o.m. vele jaren deel uit van: RK Kerkbestuur van de parochie O.L. Vrouw Geboorte te Oostrum; beheerscollege van de voormalige Rabobank Oostrum; de Vereniging van Zelfstandige Ondernemers te Oostrum, waarvan hij tevens een van de mede-oprich ters was; - Stichting Gemeenschapshuis Oostrum. Als blijk van waardering werd aan hem zowel een kerkelijke als een maatschappelijke onderscheiding uitgereikt. PTT brievenbus opengebroken Er werd namens de PTT aangifte fedaan dat met een koevoet een aan e rondweg Brukske, ter hoogte van de Mozartstraat, rode brievenbus was opengebroken. Of de daarin reeds ge deponeerde poststukken waren ont vreemd kon niet worden achterhaald, maar wordt niet uitgesloten geacht.

Peel en Maas | 1994 | | pagina 13