i Gezondheidszorg duurder door eigen succes Rowwen Hèze geeft ƒ10.000 voor kinderen met verstandelijke handicap mcttuin(tjc) Geen huisvesting asielzoekers in pension Oirlo BIJ THOMASSEN ISO-certificaten voor Venrayse bedrijven DAMESMANTELS DAMESPULLOVERS VESTEN tot 150,- vanaf 150,- HERENPULLOVERS VESTEN tot 200,- vanaf 200,- DIVERSE HEREN-JACKS -VESTEN KORTING! WOONHUIS Wim van Meyel 40 jaar kerkmeester ;L EN MAAS Donderdag 24 november1994 - Pagina 5 tot 400,- vanaf 400,- 50,- korting 100,- korting 25,- korting 50,- korting 25,- korting 50,- korting A.s. zondag 27 november geopend van 12.00 tot 17.00 uur. GROTESTRAAT 93, 5801 BE VENRAY, TEL 04780-81214 TEUarCEVMMB Pr|)seiaumrdlif li overtel: tif-tlltW Het college van B en W heeft een verzoek van de heer Peeters uit Oirlo om in zijn hotel-pension aan de Hoofdstraat voor langere tyd vyftig asielzoekers te huisves ten afgewezen. B en W baseren zich bij hun afwijzing op het bestemmingsplan. Dat laat een dergelijk gebruik niet toe. Voor wijzigen van het bestemmings plan voelt het college niets omdat dat op teveel bezwaren van de omwonenden zou stuiten. Bovendien past langdurige huis vesting op deze schaal niet in het landelyk opvangbeleid. Het verzoek van Peeters komt nadat de plannen van de Woningstichting om het complex te verbouwen tot appartementen waren afgeketst. Het plan bleek volgens de Woningstichting niet exploitabel. Daarop meldde Peeters het voorma lige klooster aan bij de Centrale Opvang Asielzoekers (COA) en vroeg de gemeente om medewer king. Met het bestemmingsplan in de hand heeft het college die gewei gerd. De huidige bestemming is 'openbare en bijzondere gebouwen' en dateert uit de tijd dat het complex in gebruik was als dependance van het huidige Van Gogh Instituut. In deze bestemming zijn 'sociale, cul turele, religieuze en educatieve acti viteiten toegestaan, met een plaatse lijk verzorgend karakter'. Opvang van asielzoekers valt daar niet onder. Ofschoon dat ook al gold voor het vorige gebruik vinden burgemeester 'Medisch-directeur St. Elisabethziekenhuis Van Rens neemt afscheid en wethouders het langdurig huis vesten van asielzoekers van een andere grootte dan het huisvesten van ex-psychiatrische patiënten. Er is in deze situatie dan ook geen sprake van gebruiksovergangsrecht, schrijven B en W. Het college wil ook niet meewer ken aan een noodzakelijke wijziging van het bestemmingsplan. Vanwege de te verwachten bezwaren vanuit het dorp en omdat het plan van Peeters niet strookt met het landelijk asielzoekersbeleid. Dat streeft naar opvang van asielzoekers in grotere centra en reguliere huisvesting na erkenning. Weer twee Venrayse bedrijven werken volgens internationaal geldende, objectieve en contro leerbare waarden, die zyn vastge legd in de verschillende ISO-nor- men. Het wegenbouwbedrijf Vissers, gevestigd in onder meer Drunen en Venray, is onlangs gecertificeerd volgens de ISO 9002-kwaIiteitsnorm. Bouwbedrijf Nelissen van Egteren Venray krijgt donderdag 24 november het ISO 9001-certifi- caat overhandigd. Vissers Wegenbouw, behalve in Drunen en Venray, ook gevestigd in Maastricht en Stein, maakt deel uit van de Vissers Bedrijven. De wegenbouwpoot telt ongeveer 250 werknemers en voert in opdracht van overheid en bedrijfsleven infrastructurele werken uit. Vissers Wegenbouw is, behalve bij de aan leg van wegen, actief in de asfalt- produktie, bodemsanering en de lei- dingbouw. De uitreiking van het ISO 9002- certificaat vond plaats in Drunen en had nog een Venrays tintje: oud raadslid en wethouder Henk Willems, sinds enkele maanden bur gemeester van de Middenbrabantse gemeente, overhandigde het certifi caat afgelopen dinsdag aan de Vissers-directie. 9001 Bouwbedrijf Nelissen van Egteren Venray voldoet aan de eisen voor het verkrijgen van het ISO 9001-certificaat. Vandaag wordt het document aan de directie overhan digd tijdens een feestelijk bijeen komst in hotel Asteria. Voor de bij eenkomst is onder meer financieel journalist E.Peereboom als gastspre ker uitgenodigd. sche inzichten van dit moment: een plattere organisatie met meer ver antwoordelijkheid aan de basis en minder middenkader. In het Venrayse ziekenhuis verdwijnt bij voorbeeld de functie hoofd verple- fbtz'n taken behoren ook wat Van Rens noemt 'het buitengebeuren', een stuk vertegenwoordiging en representativiteit van het ziekenhuis in allerlei instanties en raden. Zo is Van Rens voorzitter van de Limburgse. Ziekenhuisraad en zit hij in het bestuur van de Bloedbank, het Integraal Kankercentrum Zuid en de vereniging van Ziekenhuisdirecteuren. Gezien de inhoud van de functie vraagt Van Rens zich af of dit deel in de toe komst ovefeind blijft. Voor het overige bestaat het werk van een medisch directeur uit het "leiding geven aan de organisatie. Vooral bedenken hoe het ziekenhuis er nu en in de toekomst uit zou moe ten zien", is de wat vage omschrij ving van de gaande man bij het Venrayse ziekenhuis. Belangrijk tastbaar onderdeel vormt natuurlijk het patiëntenbeleid en het beleid ten aanzien van apparatuur, verrichtingen en specialisten. Onder de leiding van Van Rens heeft het ziekenhuis zich sinds eind jaren zeventig ontwikkeld tot een vol waardig streekziekenhuis. Erbij kwamen specialismen als cardiolo gie en orthopedie. Uitgebreid wer den bijvoorbeeld KNO, oogheel kunde en kindergeneeskunde. "Dat betekent, zeker in de laatste jaren, keuzes maken. Als je het een doet, moetje iets anders laten. Gelukkig doe ik dat niet alleen", zegt Van Rens. "Vroeger deed je dat veel meer op eigen houtje, tegenwoordig laat je dat wel uit je hoofd". Bovendien signaleert hij anno nu veel meer contact en samenwerking tussen de diverse zorgsectoren. VOORPORTAAL Bij z'n aantreden in 1978 was de sluiting van het Horster ziekenhuis actueel. Het bestuur van het zieken huis had, min of meer gedwongen, tot sluiting besloten, een besluit dat aanvankelijk op veel weerstand bij de bevolking stootte. In plaats van het ziekenhuis kreeg Horst een aan tal poliklinieken. Bij de oprichting ervan was Van Rens van nabij betrokken. Het toeval wil dat vlak voor z'n vertrek uit Venray de medisch directeur zich opnieuw met de gezondheidszorg in Horst bezig houdt: begin volgend jaar wordt in het Venrayse ziekenhuis een nieuwe CT-scanner geïnstalleerd, met als gevolg dat de röntgenafdeling van de Horster poli's gaat verdwijnen. Van Rens begrijpt de emoties in Horst, maar hij verdedigt z'n besluit met hét argument dat hét röntgenap- paraat slechts weinig wordt gebruikt. De opmerking dat het alle maal stapjes zijn op weg naar het helemaal verdwijnen van de gezondheidszorg in Horst werpt hij van zich af: "Integendeel, de poli in Horst gaat niet weg. Het is juist een heel zinnig voorportaal voor de zie kenhuizen in Venlo en Venray. ONTKOPPELD Vergelijkbaar is het voornemen om in het Venrayse ziekenhuis de keuken te sluiten. Hoewel nog niet helemaal zeker -"we hebben alleen besloten dat het waard is onderzocht te worden", aldus Van Rens- wijst alles erop dat het eten voor de patiënten en het personeel vanaf 1997 op een andere manier bereid gaat worden. De redenen voor de wijziging zijn dezelfde: andere bereidingswijzen zijn goedkoper en technisch mogelijk. "In het westen zijn er al verpleeghuizen die geen geld meer krijgen om de keuken nog te renoveren. Het is goedkoper om ontkoppeld te koken", zegt Van Rens. Ontkoppeld koken is de term voor het op de ene plaats koken en op een andere plaats opeten van voedsel. PRIVACY De eventuele sluiting van de keu ken, evenals trouwens de oplevering van de grootscheepse verbouwing waarbij het ziekenhuis ongeveer 30 bedden 'inlevert', maakt de heer Van Rens in z'n actieve carrière niet meer mee. Het vernieuwingsproject, begroot op zo'n 28 miljoen, inclu sief een nieuwe voorgevel van tien miljoen, moet eind 1996 klaar zijn. Daarna heeft het St. Elisabethziekenhuis weliswaar zo'n dertig kamers minder, maar die vol doen dan weer aan de jongste eisen op het gebied van hygiëne en priva cy. Van Rens is echter niet van plan om achterover in de luie stoel te gaan zitten. Behalve golfen -"maar dat doe je ook niet elke dag"- blijft Van Rens actief op het gebied van gezondsheidszorgbeleid en -onder wijs. Ook de Rabobank heeft al laten weten graag meer van z'n ken nis en ervaring gebruik te willen maken. Interne en externe relaties kunnen de heer Van Rens ten afscheid de hand drukken tijdens een tweetal recepties in de schouwburg op don derdag 1 en vrijdag 2 december. De heer Jan Slagter van SWGN zet zich in om voor mensen met een verstandelijke handicap een reis naar Eurodisney te verwezenlijken. Door middel van donaties van bedrijven in Limburg probeert SWGN het benodigde geld daarvoor bijeen te brengen. Momenteel is Jan Slagter aktief voor Nieuw Spraeland te Oostrum. Het streven is om in het voorjaar 1995 voor zo'n 100 men sen met een verstandelijke handicap een droom te doen uitkomen. De 10.000 die Rowwen Hèze schonk zijn goed voor 30 kinderen. Hiermee komt het totale aantal rei zigers naar Eurodisney op 130. Tijdens de prijsuitreiking op 16 nov. j.L, trad het huisorkest Niks van Nieuw Spraeland, aangevuld met een aantal muzikale bewoners, op in De Kunst. Na het officiële gedeelte beklom Rowwen Hèze spontaan het podium. Samen met de bewoners speelden zij enkele bekende toppers. Vanuit de zaal werden zij aange moedigd door vele (verstandelijk gehandicapte) fans en medewerkers van Nieuw Spraeland. Inbraak opgelost Tijdens afwezigheid van de bewo ners werd er op 11 november inge broken in een woning aan de St. Ursulastraat. Als verdachten van die inbraak werden door de politie een 15-jarige en twee 17-jarige jongens aangehouden. Ze bekenden die inbraak en verklaarden zelfs twee keer in de woning te zijn geweest. Er werd een magnetron en geluids boxen gestolen. Ze verklaarden die spullen reeds te hebben verkocht aan een 16-jarige plaatsgenoot. Ook die werd aangehouden terzake heling. Na verhoof en opmaking van proces verbaal werden zij weer huiswaarts gestuurd. Rode bromfiets gestolen Zaterdag werd tussen 20.00 en 20.10 een afgesloten rode Vespa bromfiets, die voor de flat aan de Mozartstraat stond, ontvreemd. De benadeelde is een 25-jarige inwo- ner.Zondagmiddag werd de politie gebeld dat een drietal knapen in de Grotestraat vernielingen aan het ple gen waren aan de kabels die voor de feestlijke verlichting en muziek moesten zorgen. Hoewel dat voor de politie met de minimale bezetting geen prioriteit meer heeft, werd toch onmiddelijk aktie ondernomen, maar de zoekaktie naar de vandalen had geen resultaat. "De gezondheidszorg heeft facto ren in zich die kostenverhogend werken". Een uitspraak van J. van Rens, directeur van het St. Elisabethziekenhuis, die 1 decem ber na zestien dienstjaren afscheid neemt van het zieken huis. De financiële problemen in de gezondsheidszorg komen niet zozeer voort uit minder over heidsgeld, maar uit het feit dat de ziekenhuizen met dat geld veel meer moeten doen. En dat komt weer door de vooruitgang en nieu we, succesvolle behandelmetho den. Daardoor blijven de mensen weliswaar langer in leven, maar neemt ook de druk op de gezonds heidszorg toe. Hoe meer successen de geneeskunde boekt, des te duurder wordt het. "We blyven doordokteren", zegt Van Rens. leven speelt zich voor een steeds groter gedeelte af in wachtkamers van dokters, bij de fysiotherapie, in operatiekamers en in ziekenhuis bedden. En dus leiden tot hogere kosten. Nemen de inkomsten niet evenredig toe, betekent dat onher roepelijk dat er keuzes gemaakt moeten worden, danwel dat die cir kel rigoreus moet worden doorbro ken. Scheidend directeur Van Rens voorspelt dat die doorbraken niet lang meer op zich laten wachten. "De gezondsneidszorg staat aan de vooravond van grote omwentelingen qua structuur en financiering", zegt nij. En detail wil of kan Van Rens er niet verder op ingaan. Hij voorziet wel in de nabije toekomst een geweldig tekort aan medici. PLATTER |i Mevrouw Riet Galesloot, de huidige f1 adjunct-directeur patiëntenzorg gaat het grootste deel van Van Rens' taken overnemen. Bij het vertrek van de medisch directeur worden in St. Elisabethziekenhuis meteen wat organisatorische veranderingen doorgevoerd in het kader van de W zorgvernieuwing. Volgens Van Rens worden er in de patiëntenzorg grote- ü- re afdelingen gecreëerd met meer zelfstandigheid. De wijzigingen dra- li gen het stempel van de organisatori- Zondag 27 nov. neemt Wim van Meyel na 40 jaar afscheid als kerk meester. Wim is in 1954 benoemd als kerk meester. Hij volgde Johannes Nabuurs op, die in 1953 was overle den. In de beginjaren van Wim was 't kerkbestuur ook nog schoolbe stuur, en waren het dus extra drukke tijden. In 1973 werd dit gescheiden. Ongeveer 20 jaar heeft hij de admi nistratie van de kerk bijgehouden. Ook is Wim verschillende jaren lid geweest van 't kerkelijk zangkoor. In 40 jaar tijd is er veel werk gedaan door 't kerkbestuur, maar op Wim werd nooit tevergeefs een beroep gedaan. Hij heeft zich altijd optimaal voor de kerk ingezet. Zondag 27 nov. word om 10.30 een plechtige hoogmis uit dankbaar heid opgedragen. Daarna wordt hem een receptie aangeboden in zaal 't Veulen, tot ongeveer 12.30. Het kerkbestuur van Veulen hoopt dat velen hiervan gebruik maken. Woensdagavond 16 nov. j.l. nam Rowwen Heze de Limburg Award 1993 in ontvangst uit handen van Hans Erkens van Pro Team Limburg. Rowwen Hèze schonk deze prijs ad ƒ10.000 aan het pro- jekt 'Maak de droom waar; van de Stichting geestelijk en maat schappelijk welzijn (SWGN). Deze happening vond plaats in aktiviteitencentrum De Kunst van Instituut Nieuw Spraeland. Vandalisme Een inwoner uit Schimmert, die op bezoek was bij een familie aan de Mastbos, kwam tot de ontdek king dat twee banden van zijn per sonenauto waren lekgestoken. Een 34-jarige inwoner deed aan gifte van vernielingen aan zijn op het mgr. Goumansplein geparkeerd staande auto. In het lakwerk waren diepe krassen aangebracht. Vernielingen werden ook aange richt aan het hekwerk en afrastering van een tuin in de Oranjestraat. Diefstal bromfietshelm Een 36-jarige inwoner deed aan- fifte van diefstal van zijn bromfiets- elm uit het kleedlokaal van het tafeltenniscentrum aan de Kiosk. De helm had een waarde van 119.-.

Peel en Maas | 1994 | | pagina 5