Een lage rente zegt niks over de kwaliteit van uw hypotheek. Oorlog met de Belgen Het Zonnelied vergt flinke inspanning van Protestantse Kerkengemeenschap Optiek Verhoeven gaf tv-toestel weg Buurt gaat zich beraden Mirad, een jongen uit Bosnië LVB Ysselsteyn bestaat 60 jaar. Afscheidsconcert Chris Cuppen bij fanfare Dorpsklank PEEL EN MAAS Getuigen van mishandeling Dependance BGD Boxmeer in Venray Open huis MMSK St. Petrus Banden Stratenloop voor Bosnische schoolkinderen PEEL EN MAAS ELKE WEEK UW NIEUWS Ingezonden Maar het is wel mooi meegenomen. O Eind september werd bekend dat de Protestantse Kerkengememeenschap in Venray het gebouw van de voormalige RK kerk Het Zonnelied wilde kopen. Sinds begin oktober wor den daar geen H. Missen meer opgedragen. Toen nog meende de protestantse Kerkengemeenschap dat met een eigen bijdrage van ƒ50.000,- kon worden volstaan. Nu blijkt echter dat ƒ90.000,- nodig is. Onder het motto "Samen aan het werk voor een eigen kerk" heeft de Kerkeraad van de Protestantse Kerkengemeenschap Venray e.o. haar gemeenteleden ingelicht over de plannen om Het Zonnelied aan te kopen. De gemeenschap wil, na jarenlang verblijf in tijdelijke onder komens, nu een eigen kerk krijgen. Met de sluiting van Het Zonnelied als RK kerk is volgens de Kerkeraad een prima lokatie vrijgekomen. 4 TON Met de aankoop van de kerk is een bedrag gemoeid van vier ton. Aan de gemeenteleden is gevraagd om een eenmalige gift te doen ten behoeve van de kerk. In eerste instantie werd aangenomen dat de gemeenschap een eigen bijdrage van ƒ50.000,- moest leveren om de aan koop mogelijk te maken. Verder wordt ook de verkoop van de pasto rie in het financiële plaatje meege nomen. De Provinciale Kerkvergadering in Eindhoven (deze instantie moet uit eindelijk toestemming geven voor de aankoop) heeft echter bepaald dat de bijdrage van de gemeenschap te laag was om eventuele tegenval lers op te vallen. Bepaald werd dat er een eenmalige bijdrage van maar liefst 90.000 gulden nodig is. Inmiddels is er 50.000 gulden bin nen. De rest wil de Protestantse Kerkengemeenschap met diverse akties binnen gaan halen. Een van de akties is het benaderen van oud gemeenteleden voor een bijdrage. Verdere akties zitten in de pen. Rond januari/februari wil de kerke raad duidelijkheid hebben of dat het benodigde bedrag wel of niet bij elkaar komt. Zondag 13 november a.s. organi seert de Castenrayse fanfare Dorpsklank een speciaal concert voor al haar vrienden, begunstigers en donateurs, alsmede voor belang stellende muziekliefhebbers. Dit concert, genaamd Donateursconcert, wordt aangebo den als dank voor de financiële en morele steun in 1994. Tijdens dit concert wordt afscheid genomen van dirigent Chris Cuppen die gedurende acht jaar de dirigeer stok hanteerde en Dorpsklank tot grote muzikale suksessen bracht. Tevens kunt u deze avond kenni smaken met de nieuwe dirigent van de Castenrayse fanfare dhr. Rene Lebens uit Buchten (bij Sittard). Aan het donateursconcert wordt medewerking verleend door Drumband Ons Genoegen Oirlo o.l.v. Henk Martens en Eanfare Dorpsklank Castenray. Als laatste kunt u dan genieten van een fantas tisch trompetduo genaamd De Amazing Trumpets bestaande uit Henriette van Osch en Eugene Eijdems. Het concert vindt plaats in gemeen schapshuis De Wis, aanvang 20.00 uur, entree gratis. Optiek Verhoeven heeft onlangs haar zaak in de Grotestraat ver bouwd. Het interieur van de optiek is compleet vernieuwd geworden en heeft nu een modern uiterlijk gekregen. Verder zijn er voortaan twee oog meetruimtes waar klanten kun nen worden geholpen. Optiek Verhoeven is sinds vorig jaar oktober in Venray gevestigd. Het bedrijf heeft ook al zaken in Eindhoven en Veldhoven. In Venray werd Camps Opticiën overgenomen. In september werd de zaak compleet verbouwd. Het oude interieur maak te plaats voor een nieuw gezicht. Met het nieuwe gezicht werd tege lijk de collectie uitgebreid. Bekende merken zoals Jean Paul Gaultier, Rothschild, Oilily, Sting en Oliver zijn al aan de omvangrijke collectie toegevoegd. Om de service voor de klanten te verhogen is er een tweede oogmeet ruimte bijgemaakt, alwaar de gesteldheid van de ogen nauwkeurig bepaald kunnen worden. Bovendien is er van dinsdag t.m. zaterdag een contactlensspecialist aanwezig om op dit gebied een deskundig advies te kunnen geven. Als extra service is Optiek Verhoeven ook tussen de middag geopend. elke week nieuws Bromfietser onder invloed Het niet voeren van de verlichting van een bromfiets op de Langeweg, in de nacht van zaterdag op zondag omstreeks 01.30 uur was voor de politie aanleiding om een onderzoek in te stellen. De bestuurder, een 16- jarige inwoner van Ysselsteyn, ver keerde onder invloed van alkohol en moest de bekende proeven onder gaan. Die rechtvaardigden een pro ces-verbaal terzake het rijden onder invloed. Tevens werd de bromfiets voor technische kontrole ingevorderd want die bleek opgevoerd. Later werd de jongeman huiswaarts gezon den. Aan de heropening na de verbou wing is door Optiek Verhoeven ook een loterij verbonden. Elke klant die een nieuwe bril of contactlenzen kocht, kreeg een lot en maakte daar mee automatisch kans op het win nen van een tv-toestel. Afgelopen week werd de prijswinnaar getrok ken. Dhr. en Mevr. Jeuken van de Lollebeekweg in Castenray zijn de gelukkige winnaars geworden van de tv. Dinsdagmiddag konden zij vol trots het toestel in ontvangst komen nemen. Snelheidskontroles in Wanssum Dinsdagmorgen werden op de Mperloseweg onder Wanssum snel heidskontroles gehouden. 76 Voer tuigen werden gekontroleerd, 34 reden hoger dan de toegestane snel heid. De hoogste snelheid bedroeg 92 km per uur. Ter plaatse bedraagt de maximum snelheid 50 km per uur. In de nacht van vrijdag 28 op za terdag 29 oktober omstreeks 01.00 uur liep een 60-jarige Venraynaar via de Dr. Poelsstraat naar huis toe twee jongens hem de weg versper den. De jongens eisten zijn porte monnee. Toen de man zei dat hij geen geld had mocht hij aanvank elijk gaan, maar werd achterna geze ten door de jongens. Die kregen hem te pakken, schopten en sloegen hem, waardoor hij een bloeduitstor ting opliep en zijn bril van zijn ge zicht viel. De man zag nog kans om ergens aan te bellen waarop de jong ens er vandoor gingen. Een zoekak- tie had geen resultaat. De politie verzoekt eventuele ge tuigen zicht te melden (daaronder behoren zeker de drie jongens die tot het groepje van vijf behoorden). Een signalement kon aan de politie wor den doorgegeven. Noord-Limburg was toneel grote legeroefening Deze week speelde zich in onze contreien een nep-oorlog af. Ongeveer 450 militairen van de Nederlandse en Belgische land macht oefenden met tanks en enkele helicopters in de regio Peel en Maas. Voor Nederland was het 104e Verkenningsbataljon uit Nunspeet bij de oefening betrok ken. Voor dit bataljon wass 'Viper Farewell' ('vaarwel adder') de laatste oefening; op 1 februari 1995 wordt het bataljon opgehe ven. Een eenheid van het regiment Eerste Jagers te Paard van de Belgische landmacht vormde de vijand. Oorlog met de Belgen dus. Voor de oefening was een fictieve oorlogssituatie geschapen. Daarin is onder meer Nederland bezet door troepen uit Balonië, een land dat bestaat uit de samengevoegde Scandinavische landen. Een deel van de Nederlandse strijdkrachten is er in geslaagd het neutrale Bengelland te bereiken en staat nu onder commando van de Verenigde Naties. Het bataljon krijgt de opdracht in het gebied door te drin gen, de vijand in de gaten te houden en vertragende acties uit te voeren. Met die consignes voor de oefening vertrokken de Nederlandse verken ners in de nacht van zondag op maandag uit Budel. Via twee routes trokken zij richting Grave, waar dinsdagavond de oefening werd beëindigd. Beide routes voerden over Venrays grondgebied. Voertuigen passeerden via de noor delijke route Ysselsteyn en Merselo en via de zuidelijke route Oirlo. De oefening werd in de lucht bege leid door een drietal helicopters. Op de grond een aantal waarnemers, die keken of de soldaten hun opdrach ten goed uitvoerden, plus een aantal schadecommissarissen voor het opnemen van de eventuele schades die het leger bij particulieren en gemeentes heeft veroorzaakt. Een legervoertuig is gestopt bij electrozaak Van Staveren in Leunen. Een inwoner wijst de militairen de weg. Snelheidskontroles Vrijdagmorgen werden van 07.40 tot 09.10 weer snelheidskontroles gehouden. Op de Deumeseweg wer den 205 voertuigen gekontroleerd en daarvan reden er 102 harder dan de toegestane maximum snelheid. De hoogste snelheid bedroeg hier 107 km per uur. Op de Venloseweg werden 101 voertuigen gekontroleerd waar ter plaatse 70 km per uur mag worden gereden. 34 Reden te snel en de hoogste snelheid bedroeg hier 127 km per uur. Op de Leunseweg, waar 50 km per uur mag worden gereden, werden 64 voertuigen gekontroleerd; 34 re den te snel en de hoogste snelheid bedroeg hier 92 km per uur. Met draaiende motor roes uitslapen Een 29-jarige inwoner van; het bekende glaasje gekeken. Dat konstatecrde ook de politie die in de nacht van zaterdag op zondag een melding kreeg van bewoners van de I.andweertweg die in hun slaap werden gestoord door een op volle toeren draaiende motor van een daar geparkeerde auto. Bij bet openen van het portier kwam de politiemannen een dran klucht tegemoet terwijl de overgebracht waar het alcoholpro-1 millage werd vastgesteld. Deze bestuurder werd ter ontnuchtering ingesloten en kreeg later proces verbaal aangezegd inzake het: bekende artikel 26, het onder: invloed van alkohol een voertuig: besturen. Sinds kort is aan de Akkerweg 34 te Venray een dependance geopend van de stichtingen BGD (BedrijfsGezondheidsDienst) en SMB (Sociaal Medische Begeleiding). De BGD Ramazzini is een arbo- dienst die werkgevers bijstaat in het naleven van de wettelijke richtlijnen van de Arbowet. De reden waarom de beide stichtin gen een dependance in Venray heb ben geopend ligt in het feit dat enke le grote Venrayse bedrijven gebruik maken van de BGD en de SMB. Ramazzini heeft een aantal deskun digen in dienst die ingeschakeld kunnen worden bij het opstellen van een arbo-beleidsplan of een arbo- jaarverslag. Ook zaken als werk- plekonderzoek en arbeidsgezond- heidskundig onderzoek wordt door de BGD gedaan. Het SMB is in het leven geroepen om de verzekeringsgeneeskundige taken uit te voeren. Daarbij moet gedacht worden aan verzuimcontro le en sociaalmedische begeleiding. Het SMB verzorgt bovendien ook het opstellen van verzuimstatlstie- ken. Zoals elke vereniging heeft ook Muziek- en MajorettenShowKorps St. Petrus Banden nieuwe leden nodig om als vereniging voort te kunnen blijven bestaan. Een van die mogelijkheden tot het werven van leden is het houden van een open huis. Wat houdt dit in, het houden van een open huis. Tijdens deze dag, die gehouden wordt op zaterdag 12 november, wordt iedereen, van jong tot oud, 's morgens in de gelegenheid gesteld kennis te maken met Muziek- en MajorettenShowKorps St. Petrus Banden. Tijdens deze dag zijn leden van MMSK aanwezig om tekst en uitleg te geven. Tevens bestaat de moge lijkheid om een instrument uit te proberen. Met name de jeugdige muzikanten die zojuist de IVM-kur- sus hebben afgesloten is dit een mogelijkheid om kennis te nemen met een muziekkorps en tevens te zien dat een muziekkorps niet alleen bestaat uit bijvoorbeeld saxofoons, dwarsfluiten of trompetten. Ook degenen die in het verleden ooit een instrument bespeeld hebben en in hun hart nog steeds muzikant zijn gebleven is hier ook de moge lijkheid aanwezig om weer kennis te maken met de muziek. En mis schien... Dus: je wilt met meerdere mensen tegelijk muziek maken en je wilt dit door middel van een showoptreden voor duizenden mensen op te tre den, kom dan zaterdag, 12 novem ber 1994 eens luisteren, kijken en praten. En wie weet ben jij wel die gene die wij zoeken of zijn wij die vereniging die jij zoekt. Tot zaterdag 12 november in het verenigingsgebouw De Opmaat, Oostsingel 37 te Venray, open huis van 10.00 tot 13.00 uur. Leerlingen van basisschool De Kemp hebben met grote inzet en veel plezier nabij hun school een stratenloop gehouden. Deze loop heeft via sponsorgeld ƒ1.857,25 opgeleverd. De Stichting Mensen In Nood koopt hiervoor schoolspullen in voor Bosnische kinderen. Leerlingen en leraren danken ouders en omwonenden voor hun samen werking. Het wijkcentrum dicht? In het artikel van dhr. B. Albers in Uw blad van 3 november jongstle den, over de mogelijke opheffing van de wijkverenging en sluiting van het wijkcentrum in Veltum, zit naar mijn mening toch een klein foutje. De wijk zou zijn vergrijsd. Volgens het statistisch overzicht 1993 van de gemeente Venray kent Veltum 5,6 65-plussers. Ter vergelijking; Brukske 3,0, Landweert 3,2 en de andere wijken in Venray kom het dubbele of zelfs driedubbe le van Veltum. En voor een juiste waardeschatting; Vergrijsd betekent niet uitgeblust! Wat ik zie binnen mijn eigen wijk is dat ouderen zeer aktief kunnen en willen zijn. Het is maar hoe en met welk doel men tegen ouderen aankijkt en ze aanspreekt. In het artikel wordt ook vermeld dat de bewoners van Veltum niet betrok ken zouden zijn met de eigen wijk. Het is mijn vaste overtuiging dat er, zeker ook bij oudere bewoners, genoeg betrokkenheid met de wijk en ook nog heel wat kennis van zaken op sociaal en bestuurlijk vlak aanwezig is. Alleen wordt die op een wat andere wijze door de indivi duele bewoners benut en vorm gegeven dan sommige mede-wijk bewoners verwachten. Los van dit alles dreigt er met slui ting van het wijkcentrum een ramp voor het voorzieningenniveau van de wijk. Voor allerlei wijkgerichte aktiviteiten en informatieve bijeen komsten zullen wijkbewoners het dan elders moeten gaan zoeken. Dat klopt niet met de opstelling van de gemeentelijke overneid, die wil dat de dienstverlening en sociale aktiviteiten zoveel mogelijk naar de wijk toe worden gebracht. Het ontbinden van de nu nog bestaande wijkvereniging zal een verarming van sociale kontakten in de wijk tot gevolg kunnen hebben. Dan wordt de wijk niet alleen voor de ouderen maar voor veel meer wijkbewoners minder aantrekkelijk. Een ontwikkeling die door zowel de gemeentelijk overheid als de wijk bewoners in de gaten moet worden gehouden. Waar iets mee moet wor den gedaan. We kunnen zo'n mooi gebouw in Veltum toch niet zomaar dicht laten gaan? Chr.Ter Beek Bij een hy potheek kijkt u eerst naar het renteper centage. Toch is dit maar één van de vele aspecten van een hypotheek. De keus van de juiste hypotheek- vorm en de bijbehorende voorwaarden daag goed bij u passen, maar ook in de toekomst. Zoekt u zo'n hypotheek? Neem dan contact op met onze hypo theekadviseur. Rabobank (3 RabobankAangenaam Nu de gemeente een vergunning af gaat geven aan Theuws willen de bewoners van het Brukske, die tegen deze afgifte bezwaar hebben gemaakt, zich gaan beraden over "wat nu". Daarom wordt er maandag 14 november a.s. een bijeenkomst gehouden in wijkcen trum De Kiosk. Aanvang 20.00 uur. Tijdens deze avond wordt er bijge praat over de stand van zaken, zul len de mogelijkheden en onmoge lijkheden bekeken worden en komt de vraag "wat nu?" op tafel. Verder zullen de dames Höppener en Borkent van het meldpunt "Gezondheid en Milieu" tekst en uitleg geven over het onlangs opge starte netwerk van meldpunten. Dit netwerk is ontstaan uit de noodzaak omdat mensen vaak nergens terecht konden met hun klachten over gezondheid in relatie tot de woon omgeving. Verder zal deze avond dhr. André v.d. Brand, milieujurist van het Buro Rechtshulp in Roermond, aanwezig zijn. Hij zal antwoord kunnen geven op eventuele juridische vragen. Toneel in De Bonte Koe Mirad, een jongen uit Bosnië is een toneelproduktie van de SAS, de Stichting Amateurtheater Swentibold. De produktie wordt gespeeld door Jos Prop, Maria Kapteyns en Karlo Severdijer, een vluchteling uit ex-Joegoslavië. De tekst van 'Mirad' bestaat uit korte dialogen en brief- en dagboek fragmenten. Het 50 minuten duren de stuk vertelt de geschiedenis van de 14-jarige jongen Mirad. Hij komt uit Bosnië. Zijn zusje is gedood door een granaatscherf, zijn vader is opgeblazen tijdens een gedwongen tocht over een mijnenveld. Mirad's moeder is waarschijnlijk afgevoerd naar een verkrachtingskamp. Mirad vlucht naar zijn oom en tante in Sarajevo maar ook dat gaat fout. Na allerlei omzwervingen belandt hij in een opvanghuis voor vluchtelingen in Nunspeet. Mirad bestaat niet. Zijn geschiede nis werd bedacht door Ad de Bont, artistiek leider van jeugdtheater groep Wederzijds uit Amsterdam. Hij schreef het stuk om bij scholie ren begrip te kweken over de situ atie van vluchtelingen in Nederland. Tot zijn eigen verbazing werd het stuk een doorslaand sukses in heel Europa. In Nederland wordt Mirad door zeven gezelschappen gespeeld (waaronder SAS), in Duitsland door meer dan 30 groepen. Verder wordt het stuk nog opgevoerd in o.a. Zweden, Oostenrijk, Zwitserland, Engeland, Italië, Portugal, Hongarije en België. Woensdag 23 november speelt SAS deze theaterproduktie in café De Bonte Koe. De voorstelling begint om 20.30 uur. Tijdens de voorstelling is De Bonte Koe voor ander publiek gesloten. De entree bedraagt ƒ5,- p.p. De I^imburgse Vrouwen Beweging afdeling Ysselsteyn viert op dins dag 15 november haar 60-jarig bestaan. Een viertal leden dat er vanaf het begin bij is, wordt op 15 november in het zonnetje gezet. Het betreft de leden mevr. Arts-Jenniskens, mevr. Jenniskens-Arts, mevr. Lemmen-Heldens en mevr. Spreeuwenberg-van Hoof. Ook de leden die al 50 jaar bij de LVB zijn zullen gehuldigd worden. Vier dames vallen die eer te beurt: mevr. Geurts-Peeters, mevr. Martens- Peeters, mevr. Vergeldt-Custers en mevr. Vogels-Jeurissen. Het diamanten feest begint dinsdag met een eucharistieviering in de parochiekerk, wüarna de avond op gepaste wijze wordt voortgezet in het gemeenschapshuis De Smelehof. In 1934 werd de Boerinnenbond in Ysselsteyn opgericht met als doel het geven van vorming en voorlichting voor de boerin op godsdien stig, maatschappelijk en agrarisch gebied. Na de naamsverandering in 1965 in Limburgse Vrouwen Beweging, werd aan alle plattelands vrouwen de mogelijkheid geboden deel te nemen aan de aktiviteiten. Van 34 leden bij de oprichting is de vereniging met 322 leden op dit moment, uitgegroeid tot de grootste LVB-afdeling in Limburg. De LVB wil opkomen voor de belangen van alle plattelandsvrouwen en een prettig en waardevol ontmoetingspunt zijn voor de vouwen van Ysselsteyn. Elk jaar wordt er een gevarieerd programma geboden met thema avonden, demonstraties en lezingen, waarbij de doelstelling, het mondiger en zelfstandiger maken van de vrouwen op het platteland, niet vergeten wordt. Ook worden er kursussen en uitstapjes georganiseerd. De boeren bruiloft verzorgen begin dit jaar en meehelpen met de oogstdankvie- ring afgelopen september werd met veel enthousiasme gedaan.

Peel en Maas | 1994 | | pagina 5