Milieu lijkt gemeente boven het hoofd te groeien Gokbeleid lijkt vruchten af te werpen U maakt de dienst uit! Koninklijk goud voor Martin Hendriks Aanleg parkeerterrein gaat door ondanks geringe belangstelling OPTIEK 'T VEINTROJS LAEVE GETAEKEIMD Aktie voor Ronald McDonald Kinderfonds Twee ramkraken in Venray Geluidsbegrenzer niet nodig voor Time PEEL EN MAAS Donderdag 6 oktober 1994 - Pagina 5 De milieutaken die de Venray van hogerhand opgelegd krijgt, lijkt de gemeente boven het hoofd te gaan groeien. Tijdens de commissieverga dering milieu werd nog eens pijnlijk duidelijk dat de gemeente veel taken moet uitvoeren maar dat er nauwe lijks financiële middelen tegenover staan. BIM Voor de begroting 1995 heeft de gemeente vier wensen op hoofdlij nen. Dat zijn het aanpakken van mi lieucommunicatie, externe integra tie, het realiseren van een halve for matieplaats om bijstellingen op het milieubeleid te kunnen opvangen en het maken van een plan voor Be drijfsinterne Milieuzorg (BIM). "De startnotitie kunnen we maken omdat we er een stagiaire op kunnen zetten" liet de wethouder weten. Zij verwacht dat de BIM begin volgend jaar klaar is. Maar dan komen de problemen. De afdeling Milieu heeft geen geld voor de uitvoering daar van. Uitvoering is echter noodzake lijk omdat de BIM in 1998 in wer king moet zijn. Zo niet dan zal- het Rijk gaan korten op rijksbijdragen. "De uitvoering zal alleen tot stand komen als er op andere afdelingen besparende akties worden uitge voerd", stelt wethouder de Loo. "Het is nog niet duidelijk hoe, dat zal nog boven water moeten komen" COMMUNICATIE De commissieleden maakten zich vooral zorgen over de milieucommu nicatie. Op de vraag hoeveel geld er vrijgemaakt wordt voor milieuvoor lichting antwoorde de wethouder dat nu voorlichting deels via het GFT budget plaatsvindt. Voor de rest is er ook hier geen geld voor. "We moé ten het doen met inventiviteit en met schrappen op andere zaken", al dus de Loo. Dhr. Jeurissen (D66) vond dat er voor gewaakt moet wor den dat hierdoor financiële tegenval lers ontstaan. "We gaan veel invoe ren. Voorlichting is van wezenlijk belang. Gebeurt dat niet goed, dan kunnen projecten mislukken met al le financiële gevolgen van dien". Volgens hem moet de gemeente goed gaan kijken op welke wijze voorlichting het beste kan gebeuren. Daarvoor moeten de effecten van alle mogelijkheden bekeken worden. Zo stelde dhr. Jeurissen vraagtekens bij het houden van een voorlichtingsbij eenkomst waar maar enkele burgers op af komen. De wethouder wilde hier best geld voor vrijmaken. "U moet dan wel aangeven waar dat geld vandaan moet komen". Het begin dit jaar ingesteld gokbe leid lijkt haar vruchten af te werpen. Volgens Mart Pijnappels van de ba siseenheid Venray en o.a. belast met gokverslaving, is al duidelijk zicht baar dat de drempel voor jeugdigen die willen gokken, hoger ligt. De verwachting op termijn is dat de re latie tussen gokverslaving en crimi naliteit op jongere leeftijd minder wordt. 1-0-0 Begin dit jaar ging in Venray de zg. 1-0-0 optie van start. Dit houdt in dat caféhouders nog maar een gokkast in hun zaak mogen hebben staan. In cafetaria's, sporthallen en verenigingslokalen zijn gokkasten verboden. Pijnappels meent dat deze optie nu al een positieve werking heeft. De jeugd komt later met de gokkast in aanraking. Volgens Pijn appels zijn jongeren op latere leef tijd bovendien minder snel geneigd om aan een gokkast te staan. Men heeft dan al veel over verslaving ge hoord en bovendien is er binnen een groep een grotere sociale controle. Jongeren gaan zich dan schamen als ze aan zo'n kast willen gaan staan. CONTROLE Het enige waar Pijnappels minder tevreden over is, is de controle op het beleid. Door een grote onderbe zetting bij de basiseenheid Venray komt hij er maar incidenteel aan toe om in café's en cafetaria's te gaan controleren. Sinds de invoering is overigens nog maar een horeca-ondememer verbaliseerd. Deze had een gokkast De ZaMo Active Club organiseert a.s. een groot aantal aktiviteiten ten behoeve van het Ronald McDonald Kinderfonds. Dit kinderfonds helpt ouders en familieleden van ernstig zieke kinderen met een "thuis ver van huis", vlakbij een ziekenhuis. Momenteel zijn er plannen om zo'n huis te realiseren in Maastricht. De ZaMo Active Club wil de realisatie hiervan met aktiviteiten ondersteu nen. Het programma bestaat er in grote lijnen uit dat er een spellencircuit met o.a. blikgooien, sjoelen, ring- werpen, sneophappen, kegelen, darts en basketbal is. Na afloop van de spelronde is er gratis grabbelen in de grabbelton. Kinderen kunnen verder gratis geschminkt worden als Ro nald McDonald clown of als ZaMo Turbo Hoofd. Verder is er een verf- centrifuge, popcorn, suikerspinnen, warme wafels, een draaimolen etc. Ook kun je op de foto met een politieauto of op een motor. Verder zijn er infostands van het Ronald McDonald kinderfonds en de ZaMo Active Club. De dagindeling ziet er ongeveer als volgt uit. Om 10.00 uur wordt de dag geopend door ZaMo Active voorzitter Wim Peeters en Johan Knippenberg, de voorzitter van de verenigde Jeugdclubs Limburg. Om 14.00 uur is er een optreden van de clown/bandparodist Arno. Verder kunnen die dag tussen 10.00 en 15.00 uur de kleurplaten worden ingeleverd in de foyer van de schouwburg. Ca. 16.30 uur is de prijsuitreiking van de kleurwedstrijd en van de donateurkaarten aktie door de Deurzakkers. De machtigings/do- nateurskaarten zijn in te leveren bij de kassa's van Albert Heyn, Coenen, de Edah, Rini v.d. Leur, en de Hema. Op zaterdat ook in de foyer van de schouwburg. De hoofdprijs van deze aktie is een gratis weekend voor 2 personen in het viersterren Days Inn hotel te Best. Hoog fiscaal voordeel, flexi biliteit, vrijheid, kans op meer rendement Dat zijn zo een paar voordelen van de nieuwe spaar- en beleg gingshypotheek van de Rabobank. Met deze Cumu- lenthypotheek bepaalt u zélf op welke wijze uw kapitaal wordt opgebouwd. Door middel van sparen of be- Rabobank. Met de nieuwe Cumulent- hypotheek. leggen, of een mix van beide. En het mooie is: u kunt op ieder gewenst moment switchen tussen de spaar- en beleggings vormen; en ieder moment extra premie inleggen. Wilt u ook zo'n hypotheek? Neem dan recht streeks contact op met onze hypotheekadviseur Rabobank Q dusdanig in zijn café staan dat die vanuit de cafetaria goed te zien was waardoor jeugdigen hier toch op gingen spelen. Een onderzoek naar een soortgelijk geval loopt nog. TIMMERWERKEN voor: ramen, deuren, kozijnen isolatieglas, renovatie dakvernieuwing, verbouwing Timmer- en onderhoudsbedrijf ■w J. van de Ligt Wanssum, De Cuyperotraat 37 °1 04784-2184 In de nacht van zondag op maandag hebben in Venray op twee plaatsen zg. ramkraken plaatsgevonden. Rond 23.00 uur werd een steen door een etalageruit van een gereedschappen- zaak aan de Hofstraat gegooid. De daders verdwenen in no-time met diverse gereedschappen en twee betonmixers. Een juwelier in de Grotestraat werd rond 5.00 uur wakker na een grote knal. Toen hij ging kijken trof hij vijf vreemde mannen aan in zijn zaak. Op dat moment kreeg hij een tableau naar zijn hoofd gegooid en verdwenen de vijf mannen via de Grote Markt in een auto. Diverse sieraden met een nog onbekende waarde werden meegenomen. De mannen hadden toegang gekregen door met een Opel Kadett de voorge vel te rammen. Deze auto werd eerder die nacht ontvreemd in de Bachstraat. In de auto trof de politie diverse gereedschappen aan en enkele schilderijen. Het onderzoek naar deze zaken is gaande. Snelheidscontroles Bij snelheidscontroles op de Veulen- seweg zijn vrijdag tussen 07.00 en 13.00 uur 99 auto's gecontroleerd. Daarvan reden er acht te hard. De hoogste snelheid bedroeg 119 km/uur op deze weg waar 80 km/uur is toegestaan. Op de A73, in beide richtingen tussen de Deumeseweg en Casten- ray, werden 330 auto's gecontro leerd. In 162 gevallen werd te hard gereden. De hoogste snelheid was ook 119 km/uur (70 km/uur toege staan). Raad van State stelt discotheek in het gelijk De gemeente Venray heeft disco theek Time ten onrechte verplicht een een geluidsbegrenzer aan te brengen in de discotheek aan het Gouden Leeuwplein. De afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State heeft dat besloten in het geschil tussen de gemeente en de eigenaar van Time. De Raad van State heeft daarmee mevrouw Nagelkerke, de exploitante van de discotheek, in het gelijk gesteld. De exploitante had bezwaar gemaakt tegen de beschikking van de gemeente Venray om een geluids begrenzer aan te brengen. De afde ling bestuursrechtspraak oordeelde dat Time ten tijde van de beschik king niet viel onder de wet Geluid hinder, maar onder de Hinderwet. In Time wordt gewerkt met electromo- toren met een vermogen dat groter is dan 1,5 kW en daarom was de Hinderwet van toepassing. De gemeente heeft daarom ten onrechte de wet Geluidhinder toegepast. Een woordvoerder van de gemeen te Venray noemt 'gewonnen' een wat voorbarige uitspraak. De formele vaststelling dat de gemeente zich bij de verordening heeft gebaseerd op de verkeerde wet doet niets af aan de daadwerkelijke overlast, zo vindt de gemeente. De woordvoerder om schrijft de uitspraak van de Raad van State als 'een beetje laf. "We hadden gehoopt op een minder formele opstelling. Nu begint het hele circus weer van voor af aan", aldus de woorvoerder. Time zal nu van de gemeente moeten voldoen aan de eisen van de wet Milieubeheer. Deze wet is inmiddels in werking getreden en bestrijkt de invloedssferen van de vroegere Hinderwet en de wet Ge luidhinder. Aangenaam. Ondanks de geringe belangstelling vanuit de Venrayse ondernemers gaat de aanleg van de eerste fase van het parkeerterrein achter Eurotapijt gewoon door. Het 3,5 ton kostende terrein dat plaats biedt aan ongeveer 55 auto's moet in mei volgend jaar klaar zijn. Het gemeentebestuur heeft dat dinsdag besloten. De gemeente zet de aanleg toch door om de gedane toezegging van vervangende parkeer gelegenheid bij de bouw van Van Schaijik gestand te doen. De onder nemers wisten die toezegging los te krijgen van de gemeente na protes ten bij de Raad van State tegen de komst van het electrowarenhuis. Bij de RvS loopt bovendien nog de bodemprocedure in de zaak Van Schaijik. Nu intrekken van de gedane belofte zou wellicht nadelige gevolgen voor de uitspraak van de Raad in deze zaak kunnen hebben. De gemeente heeft bovendien de overtuiging dat op termijn, bij een groeiend Venray en een daarmee corresponderend aantal auto's, de behoefte aan het terrein voor lang- parkeerders achter Eurotapijt zal groeien. Nu is de interesse van de onderne mers uiterst gering. Van de circa 100 ondernemers die gevraagd is of zij een plaatsje wensten op het plein is slechts door vier gereageerd. In totaal wilden zij elf parkeerplaatsen a raison van 720 gulden per plaats per jaar reserveren. Een woordvoer der van de gemeente noemt dat aantal gezien de discussie in het verleden over het belang van ver- vangenede parkeergelegenheid 'teleur stellend'. Als de Venrayse politiek akkoord gaat met het voorstel van het colle ge, dient een artikel 19-procedure te worden opgestart. Het voorberei- dingsbesluit wordt waarschijnlijk in december genomen. De gemeente raad moet ook nog een krediet verstrekken. Omdat het terrein geasfalteerd wordt kan pas na de winter met de aanleg begonnen worden. Bromfiets gestolen Maandagmorgen werd bij een school aan de Leunseweg een zwarte Honda bromfiets, ten nadele van een 18- jarige inwoner, ontvreemd. - x Milieustation aan de Acaciastraat SS» Vrijdagmiddag reikte loco-burge meester de Loo de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, uit aan dhr. Martin Hendriks. Dhr. Hendriks vierde die dag het feit dat hij 40 jaar geleden in dienst kwam bij Nelissen van Egte- ren (toen nog JPA Nelissen). Dhr. Hendriks kwam in 1954 in dienst op de afdeling boekhouding. Hij was daar o.a. belast met de betaling van de salarissen van de medewerkers. Nu, 40 jaar later, is hij al vele jaren chef van de financiële administratie van Nelissen van Egteren Venray. Behalve voor zijn werkgever heeft dhr. Hendriks zich ook langdurig ingezet voor de volleybalsport in Venray. In 1957 was hij mede oprichter van de Venrayse volleybal vereniging VC Rooy, nu Rooyse VK geheten. Vanaf de oprichting heeft hij diverse bestuursfunkties bekleed, w.o. het secretariaat en het penningmeesterschap. Sinds 1988 is hij voorzitter van de Rooyse VK Ook als volleybaltrainer heeft Mar tin Hendriks zijn sporen verdiend. Zo wist hij het damesteam van de Rooyse VK naar de eerste divisie te loodsen. Verder is dhr. Hendriks al 20 jaar lid van het districtsbestuur van de NeVoBo. Al met al heeft hij op het Venrayse volleybalgebeuren een niet onbelangrijke stempel gezet. Reden om Martin Hendriks bij zijn dienstjubileum te onder scheiden met de eremedaille in goud. Granaat gevonden Bij grondwerkzaamheden aan de Energieweg is een mortiergranaat van Duitse makelij bovengehaald. De granaat heeft een doorsnee van 8 en een lengte van 33 centimeter. De EOD uit Culemborg zal het projek- tiel opruimen. Geen voorrang Dinsdagavond rond 17.00 uur ver leende een 52-jarige autobestuurder geen voorrang aan een 34-jarige fietser uit Horst. De fietser moest met verwondingen aan zijn benen naar het ziekenhuis worden overge bracht.

Peel en Maas | 1994 | | pagina 5