PEEL EN MAAS s Overloon speelt zichzelf in 'Dat dorp bestaat niet meer Thomassen L mode J Suksesvolle reis Venray's Mannenkoor naar Strasbourg EasyBoard t Ï)ri/tcife PULLOVERS natuurlijk bij Puurheid Eenvoud bl,poW^vi6f2 Najaarsmode 1994 t:OI\PAIIMT Ernstige mishandeling Herfstactie basisschool De Bongerd Dorpsfeest in Oostrum Geslaagd muziektoernooi Trainerswisseling bij SV Venray sigma sigma- Schilderwerk kost geld, dus doe 't goed. VERFfr WANS Modem: 04780-12484 (16 lijnen) Meer dan 120.000 bestanden in 12 gigabyte dik. 24 allernieuwste CD Roms online abonnement slechts 35,- per jaar dik Internet faciliteiten voor VIP abonnees dik Alle lijnen 28.800 bps V.Fast Class dfk Onbeperkt toegang via 06-91091084 (1 gpm) Niet voor niets "BBS van de maand" in Modem Magazin Zwitserse Tegelkachels llntiek in Ciken en grenen Gopie flntiek geloogd g renen Cet- en Salontafels Stoelen Kasten 1Dressoirs en C ommodes Slaapkamers Babykamers Banken en Fauteuils Loyd Loom en Biet Messing Binnenverlichting Spiegels Woon- en Timdecoraties Buitenverlichting Bielsen en Hekwerk Stationsweg 80 5807 Oostrum-Venray tel. O-478O-85050/80.301 Open di. t/m do. 13.30-17.30 uur vrij. 1330-21.00 uur za. 9.00-16.00 uur OF SCOTLAND f O D A M O D E SCHOUTENSTRAATJE 16 5801 BS VENRAY TEL. 04780-83423 Venray DONDERDAG 6 OKTOBER 1994 Nr. 40 HONDERD VIJFTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Ons advies: kies een professionele verf, die ook door de vakschilder wordt gebruikt. Die zeer goede merken zijn ook bij Verf Wand te koop. Ze kosten wat meer in aanschaf, maar u hebt er jaren langer geen omkijken naar. In de nacht van zaterdag op zondag zijn een 17-jarige jongeman en zijn vriendin mishandeld nabij een uitgaanscentrum in Leunen. De vriendin werd lastig gevallen door een nog onbekende jongeman. De 17-jarige vriend verdedigde vervol gens zijn vriendin. Daarop kreeg de onbekende assistentie van nog vijf anderen, waarna de 17-jarige jong eman en zijn vriendin geslagen en geschopt werden.Met name de jongeman liep daarbij flinke ver wondingen op. Hij moest met een gebroken neus en flink wat kneu zingen naar het ziekenhuis worden gebracht. Verder had hij zes gebro ken tanden zodat hij zich ook onder behandeling van een tandarts moest stellen. De politie is volop bezig met het onderzoek. Getuigen zouden daarbij een helpende hand kunnen bieden. Eenieder die meer weet over deze vechtpartij wordt verzocht met de politie contact op te nemen. Het is herfst en dat betekent voor basisschool De Bongerd een periode vol actie. Maandag 10 oktober staat de herfst de hele dag centraal voor kinderen en ouders van de basis school aan de Beukenlaan. 's Ochtends gaan de leerlingen op stap in de wijk, waarbij goed moet worden uitgekeken naar allerlei zaken die uiteraard met het thema te maken hebben. De groepen brengen ook een bezoek aan café 't Podium, waar een mooie film wordt vertoond en een tractatie wacht. De middag wordt op een creatieve manier door gebracht. In de eigen groep maken de kinderen herfst-werkstukken. WAFELS VOOR BOEKEN Van 18.00 tot 19.30 uur wordt in de Bongerd een inloopavond gehou den. Ouders, opa's en oma's, ooms en tantes, vrienden en bekenden zijn allemaal welkom om kennis te maken met de school. Er is een aantal demonstraties en activiteiten op touw gezet, onder meer over verkeer en veiligheid, GFT-afval en paddestoelen. Er zijn oude leermidde len te koop en de school start met een wafelactie. De opbrengst van de wafels die te koop worden aangebo den is bestemd voor het aankopen van boeken voor de school. De scholen krijgen sinds kort geen boeken meer van de openbare biblio theek. Omdat de Bongerd het belang rijk vindt dat de school zelf boeken kan uitlenen aan de kinderen is de. actie gestart. In het weekeinde van 7, 8 en 9 oktober zal Harmonie Sub Matris Tutela uit Oostrum weer de jaarlijk se dorpsfeesten organiseren. Dit jaar zullen de aktiviteiten plaatsvinden in de sfeervol aangeklede loods achter 't Allemanscafé. Het programma ziet er als volgt uit: Vrijdag 7 oktober 21.00 uur houtzaagwedstrijden voor teams, een zeer gezellig en sportief gebeuren, muzikaal opgeluisterd door De Zwarte Fanfare uit Aarle Rixtel. Het repertoire van dit orkest bestaat uit Moravische Egerlander en andere populaire blaasmuziek met veel show. Zaterdag 8 oktober is er een avondvullend programma met het bekende Venrayse orkest Design. Zondag 9 oktober 13.30 uur wordt gestart met het blaaskapellen- festival. Zes kapellen nemen hier aan deel. Elke kapel zal ongeveer een uur lang de gelegenheid krijgen om hun kunnnen te laten horen. Het publiek bepaalt uiteindelijk welke kapel de "Jan Verheyen Wisselfro- fee" mee naar huis mag nemen. Deze werd in 1992 en in 1993 gewonnen door de Fidelen Rosenta- ler uit Merselo. Andere deelnemende kapellen zijn de Eikenhofkapel uit Oostrum, de Vrolijke Grensmuzi- kanten uit Siebengewald, Die Lusti ge Freunde uit Beringe, Die Steven- slander uit Stevensbeek, de Meulebe- ker Muzikanten uit Wanssum en Freunde Echo uit Overloon. Donderdag 29 september was het zover. Na een lange periode van voorbereidingen vertrok het Venray's Mannenkoor in alle vroegte naar Strasbourg, Frankrijk. Daar werd een vierdaags programma van con certeren afgewisseld met ontspan ning en bezoek aan diverse beziens waardigheden. Het 106 tellende man nenkoor o.l.v. hun jonge dirigent Hans Noyens logeerde in Oberkirch (Did), waar het donderdagavond arri veerde. Burgemeester Jos Waals van Venray, die tevens beschermheer is van het Venray's Mannenkoor, werd met 'zijn' koor hartelijk ontvangen door gastkoor Sangerbund Gams- hurst en hun burgemester. Geza menlijk werd een maaltijd gebruikt en de avond in een gezellige ong edwongen sfeer doorgebracht. In Strasbourg werd op vrijdag het Ven ray's Mannenkoor ontvangen in het 'Shuis van Europa', het Europarle ment. Aldaar werd geconcerteerd op de trappen in de grote hal. Het koor ontmoette diverse Europarlementa riërs die zeer ingenomen waren met de mooie zang van dit Noordlim burgse koor. Tijdens een bezoek aan de publieke tribune bleek tot ieders verrassing dat niet iedereen in het Europese huis even ingenomen was met het bezoek. Een van de parle mentariërs, de geachte afgevaardigde dhr. Hory meende dat er een Russi sche koor geestelijke liederen ten ge hore bracht hetgeen naar zijn me ning niet kon. Hem werd in de ver gadering duidelijk gemaakt dat hij kennelijk de enige was die hierop niet gesteld was. De voorzitter be loofde echter een en ander na te gaan en in de volgende vergadering te ant woorden. Nadat het extra punt van orde was behandeld werden de man nenkoorleden uitgenodigd om de lunch in het parlemen'tsrestaurant te gebruiken. Natuurlijk werd ook daar nog voor de aanwezigen kort ge zongen. In de namiddag werd de alt- stad bezocht waarna een repetitie in de Munster, de kathedraal van Stras bourg volgde. In deze enorme kerk werd 'Die Kleine Orgelmesse' van Hay dn gerepeteerd met Paul Huyts aan het orgel en met solistische me dewerking van Ester Putter (so praan). De vele toeristen die op vrijdagna middag de kathedraal bezochten, ge noten zichtbaar van de muziek tij dens hun rondgang. Op vrijdagavond kon ieder voor zich de tijd invullen in Strasbourg waarbij in diverse lokaliteiten de aanwezigheid van het Venray's Man nenkoor te horen was. Zaterdagmorgen werd een bezoek gebracht aan Baden-Baden. Daar werd opgetreden in een van de mooie stadsparken en de stad bezocht. In de namiddag volgde een rondrit door de prachtige omgeving en een repetitie voor het 'Europaconcert1 op zaterdag avond in Achern. Daar werd samen met het gastkoor Sangerbund Gams- hurst en een gemengd koor Choral Vocalia uit Frankrijk het Europacon cert afgewerkt. Zeer suksesvol was het optreden van het koor uit Venray die een goede indruk achter liet bij het publiek. Zondagmorgen werd in de kathe draal van Strasbourg de hoogmis verzorgd. In de overvolle kathedraal werden de kerkgangers mede geïnspi reerd door de vocale klanken van de Noordlimburgers. Als dank voor het optreden werd het koor aangeboden om het wereldberoemde astrono misch uurwerk te bezichtigen. Daar na konden de zangers met een tevre den gevol nog enige uren doorbreng en in de binnenstad waarna de thuis reis werd aanvaard. Op zondag 2 ok tober om 22.00 uur arriveerden de zangers weer in Venray waar ieder een voldaan huiswaarts ging. de beste in verfde beste in behang Pateislaan 7, Venray, Tel. 04780-82810 In de aula van het Nationaal Oor- logs- en Verzetsmuseum vindt aan staande zaterdag de première plaats van het toneelstuk 'Dat dorp bestaat niet meer'. Het stuk handelt over de slag om Overloon, zoals die door de bewoners van het dorp beleefd werd. 'Dat dorp bestaat niet meer' is geba seerd op boek- en beeldmateriaal en op interviews met ooggetuigen van de gebeurtenissen in oktober 1944 en de maanden daarna. Na de pre mière wordt het stuk nog een aantal malen gespeeld, telkens in de aula van het Overloons museum. Het oorlogsmuseum in Overloon, officieel Nationaal Oorlogs- en Ver zetsmuseum ligt er verlaten bij. In de duisternis doemen tussen de den- nebomen stukken geschut en een tank angstaanjagend op. Links en rechts van de oprijlaan staan auto's geparkeerd. Ik sluit achter aan en stap uit. Mijn auto blijkt half onder een Spitfire jachtvliegtuig te staan. Om de situatie nog onwerkelijker te maken klinkt uit het museumge bouw een kerstlied. Ik loop in de richting van het gezang. In het ge bouw repeteert Het Overloons To neel, afgekort HOT, hun nieuwste stuk. 'Dit dorp bestaat niet meer' handelt over de meest dramatische periode in de geschiedenis van het dorp: de herfst en winter van 1944, toen Overloon werd veranderd in een slagveld. De aula van het Nationaal Oor- logs- en Verzetsmuseum is veran derd in een schouwburgzaal. Een paar honderd stoelen staan op een schuin oplopende vloer. Achterin zetelen regisseur, licht- en geluids mensen. Enkele stoelen zijn bezet, maar de meeste activiteit speelt zich op de toneelvloer af. Tegen de ach tergrond van een somber grijs decor staat een geblakerde en gespleten boom. Op het toneel wordt een sce ne gespeeld. Twee Engelse soldaten versieren een kerstden. De pastoor vertelt, de groep spelers kijkt toe. Regisseur Frans Vrijdag loopt af en aan en geeft aanwijzingen via een draadloze microfoon. "Direct na de scene moeten jullie direct van het toneel af. En geen gestamp daar tus sen de coulissen". Ook de souffleuse moet nog regelmatig bijspringen. Het loopt nog niet allemaal op rolle tjes, hoewel de première over minder dan een week op stapel staat. DAGBOEK "Daarover maken we ons absoluut geen zorgen", verklaart Arthur Kil resoluut. "Bij de première staat het Het muzikale peil van de Venray se Harmonieën en fanfares is erg hoog. Die conclusie kan getrokken worden na het gemeentelijk Muziek toernooi, afgelopen zondag in de schouwburg. De waardering van dhr. Claessens~ een bekend jurylid in de HaFa wereld, voor de uitgevoerde werken varieerden van ruim voldoen de tot zeer goed. Die laatste kwalifi catie werd verkregen door de drum band van De Peelklank uit Yssel- steyn. De overige waarderingen waren: ruim voldoende: jeugdharmonie Euterpe en drumband Sub Matris Tutela (Oostrum); ruim void, tot goed voor drumband St. Catharina (Leunen-Veulen-Heide), harmonie Sub Matris Tutela; goed: harmonie St. Catharina, drumband Ons Genoe gen (Oirlo), drumband St. Oda (Merselo) en fanfare Ons Genoegen. De kwalificatie goed tot zeer goed was er voor de Koninklijke Harmo nie Euterpe, fanfare Dorpsklank uit Castenray, fanfare De Peelklank uit Ysselsteyn en de kerkelijke fanfare St. Oda. Voor de harmonie van Sub Matris Tutela en de fanfares van Merselo en Oirlo was dit toernooi een generale repetitie voor de komende bondscon- coursen, later deze maand en in november. Wat past het beste bij mijn huis? Vaak ziet u bij u in uw omgeving een smaakvol ogende kleurenkombinatie van buitenverf. Toch betekent dit niet automatisch, dat dezelfde kleuren het op tiw huis ook goed doen. De Verf Wand-adviseur helpt u beter bij uw strikt persoonlijke kleurkeuze Spelers van het Overloons Toneel in actie tijdens de repetitie. stuk", zegt hij achter de coulissen in de door de toneelvereniging zelf 'ver bouwde' aula. Kil is PR-man van Het Overloons Toneel. Zelf is hij een groot liefhebber van theater, "maar ik heb nog nooit een poot op de bühne gezet". Arthur Kil schetst in het kort de ontstaansgeschiedenis van 'Dat dorp bestaat niet meer'. Het begon met een oproep van de stichting Herdenking Slag om Over loon aan de plaatselijke vereniging en om mee te werken aan de her denkingsactiviteiten rondom 50 jaar Slag om Overloon. HOT wilde wel, maar bij voorkeur door middel van een toneelstuk. In navolging van to neelverenigingen in Sevenum en America wilde ook Het Overloons Toneel graag dit dramatische stuk eigen geschiedenis op de planken brengen. Een kant en klaar toneel stuk bestond uiteraard niet en dus werd besloten om een stuk te laten schrijven. Via het Brabants Centrum voor Amateurtoneel kwam HOT in contact met toneelschrijver Jan Smeets. Die had al eens eerder iets dergelijks gedaan en verklaarde zich bereid om mee te werken. Een vol gend probleem was om aan de nodi ge gegevens te komen voor het sce nario. "Er bestond een boekje, "Juist die plek", dat Geert van Dijk bij ge legenheid van 45 jaar bevrijding had geschreven. In dat boekje werden Overloners die de oorlog hadden meegemaakt geïnterviewd. Samen met Jan Smeets werd besloten om ook via persoonlijke interviews in formatie te verzamelen. Dat werd zó'n pak", zegt de Overloonse PR- man en maakt een kussentje van enkele centimeters lucht tussen duim en wijsvinger. Van Dijk en Kil herinnerden zich bovendien het dagboek van de toen malige pastoor Van Boxtel, dat nog steeds in de pastorie bewaard werd. Dramaturg Smeets mocht er in lezen en bracht twee dagen in de pastorie door. "Hij was kapot na die dagen, maar hij had een concept voor een toneelstuk in z'n hoofd zitten". Smeets verwerkte de interviews en het dagboek van de pastoor tot een stuk bestaande uit zestien spel- scenes en twaalf liedjes. Voor de muziek zorgde de Overloonse musi cus en componist Theo Hofmans. "Hij heeft geweldig aangevoeld wat Jan Smeets met de teksten bedoeld heeft", vertelt Kil. Daarna ging de geoliede machine van HOT aan het werk. Er werd een decor ontworpen en gemaakt en uit fotoboeken en videofilms werd het begeleidend beeldmateriaal samen gesteld. Terwijl nog gewerkt werd aan de voorstelling van 1993, 'Dwaasheid heeft z'n eigen recht', gingen de voorbereidingen voor het nieuwe stuk verder. Er werden uit het dorp extra spelers aangetrokken en mensen die een goede zangstem hadden. Eind vorig jaar begonnen de repetities. Twee keer per week en daarnaast nog twee hele zaterdagen. PRIVACY Het toneelstuk geeft soms een zeer persoonlijk relaas van wat Over loners in de herfst van 1944 hebben meegemaakt. "Mensen hebben zich in de interviews soms helemaal bloot gegeven", zegt Arthur Kil. In een kleine gemeenschap als Over loon betekent dat heel wat. Daarom is de geïnterviewden toegezegd dat hun namen niet in de publiciteit ko men. De mensen met wie vraagge sprekken zijn gevoerd zijn ook alle maal uitgenodigd om de besloten première bij te wonen, met het oog op hun privacy en vrijkomende emoties. Desondanks weten veel Overlona- ren best om wie het gaat in bepaalde scenes. Bijvoorbeeld in het laatste fragment, waaraan tevens de titel is ontleend. Het is het persoonlijke verhaal van een jonge Overloner die in 1943 naar Duitsland is getrans porteerd en na de slag om Overloon terugkeert in z'n geboortedorp. Als hij onderweg iemand z'n reisdoel vertelt reageert die met de opmer king 'Overloon? Dat dorp bestaat niet meer'. Opvallend detail: de rol van de man die terugkeert, wordt ge speeld door z'n zoon, één van de spe lers die extra voor deze voorstelling aan de HOT-spelerskern is toege voegd. MEDEWERKING "Dat dorp bestaat niet meer" wordt zoals het er nu voorstaat een keer of tien opgevoerd. In verband met de tijd die nodig is om het decor op te bouwen en af te breken vinden alle voorstellingen plaats op één lo- katie, de aula van het oorlogsmu seum in Overloon. Om die reden wordt ook de traditionele slotvoor- stelling dit keer niet in de Venrayse schouwburg gegeven. Met de aula van het museum is HOT overigens meer dan tevreden, niet in de laatste plaats vanwege de geweldige mede werking van het museum. Van de voorstellingen is er één speciaal voor de Britse oudstrijders die op 14 oktober, de dag dat Overloon werd bevrijd, het dorp bezoeken. Zaterdag 16 december wordt de laatste voor stelling gegeven. Daarna is 'Dat dorp bestaat niet meer' geschiedenis, net als de slag om Overloon. Maandagavond al nam het bestuur vervolgens een besluit over de opvolging van Arts. Jan Poels, oud speler van het eerste elftal en vorig jaar nog leider van dat team, zal tot aan het eind van het seizoen de nieuwe hoofdtrainer worden. Poels stapte eind vorig seizoen op als elftalleider omdat hij een van de mensen was die samenwerking met Maarten Arts niet meer zag zitten. Dinsdagavond stond Jan Poels al met de Venrayse selectie op het trainingsveld. De komende weken zal het bestuur van SV Venray verdere afspraken met Poels maken over diens toekomst bij de hoofd klasser. Hoofdklasser Venray heeft deze week haar trainer Maarten Arts ontslagen en Jan Poels aangesteld als diens opvolger. Het ontslag van Arts "hing al enige tijd in de lucht" maar werd bevestigd na de 2-1 nederlaag deze week bij Deurne. Op de terugreis werd Arts te verstaan gegeven dat Venray van zijn dien sten geen gebruik meer wenst te maken. Het bestuur was tot de conclusie gekomen dat een vruchtba re samenwerking onmogelijk was geworden omdat de verhouding tussen trainer en spelers ernstig verstoord was. In het belang van de vereniging achtte het bestuur beter dat de wegen van Arts en Venray zich zouden scheiden. Maarten Arts zal overigens wel tot het eind van het seizoen worden doorbetaald.

Peel en Maas | 1994 | | pagina 11