^emÜren Q a//e Milieusamenwerking Horst en Venray onder druk Wie is hij? Week van de vrede Restauratie van het orgel in de St. Petrus Banden Wie betaalt Limburgse TV OPTIEK rlffip)VERHOEVEn PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Speelgoedmarkt Voorwoord »ci U.i iQDii Colofon Samenstelling priesterteam PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 29 september 1994 - Pagina 7 (door Bert Albers) Begin augustus kon u in deze krant lezen dat de stichting CAI Ven- ray het kabelnet overdroeg aan MEGA Limburg. Volgens het bestuur van de CAI was verkoop aan een grote onderneming als MEGA de beste voorwaarde voor de toekomst van de kabeltelevisie in Ven ray. De verkoop leverde de stichting 2.8 miljoen op en MEGA Limburg haar 27e kabelnet in de provincie. Voor de Venrayse kijkers en luiste raars zou de verkoop geen andere dan positieve gevolgen hebben. De eerstkomende vijf jaar in principe geen verhoging van het tarief, want dat is in Venray toch al aan de hoge kant, zo vonden ook de bestuurders van CAI en MEGA. Daarentegen wel binnenkort een fik se renovatie, waardoor ook Venray kan meegenieten van de verwor- vendheden van hedendaagse telecommunicatietechniek en de kyker krijgt er tien kanalen bij. Waaronder de door velen ontbeerde Britse kwaliteitsstations BBC 1 en 2. Kortom, niets aan de hand. Een goede deal, waarover het CAI- bestuur zich terecht vergenoegd in de handen mocht wrijven. Een voorziening als een kabelnet kan in de toekomst immers alleen nog maar door kapitaalkrachtige ondernemingen worden geëxploiteerd. Voor een plaatselijk stichtinkje zijn de investeringen veel te groot. En een provinciaal bedrijf als MEGA is eigendom van de Limburgse gemeenten en dus eigenlijk van ons allemaal. Ook dat zit wel snor. We hebben het immers allemaal het beste met onszelf voor? Niet lang daarna kon u lezen en horen dat Omroep Limburg plan nen heeft voor provinciale televisie. Voor de realisatie had de om roep 4 miljoen per jaar nodig. Aanvankelijk dacht Omroep Limburg uit reclame-inkomsten vier ton op jaarbasis te peuren, in recenter plannen is dat bedrag opgeschroefd naar anderhalf miljoen. De rest moet door de kijker worden opgebracht. De omroep had in eerste in stantie gedacht aan verhoging van de omroepbijdrage. De minister van WVC heeft al laten weten niets te voelen om die met een tientje per jaar te verhogen. Daarom heeft de omroep zich tot MEGA Lim burg gewend. Als de grootste kabelexploitant van de provincie - 27 netten, bijna 100.000 aansluitingen - nou eens het tarief met een tientje per jaar zou verhogen, dan was provinciale televisie een feit. Tbt nu toe heeft MEGA nog niet gereageerd op het verzoek van Om roep Limburg. Maar het geeft wel aan dat er toch wel iets veranderd is bij de verkoop van het Venrayse kabelnet: Omroep Limburg- maar u kunt ook invullen RTL of misschien zelfs Berlusconi- hoeft niet met 27 aparte besturen of ondernemers te onderhandelen. Eén con tract met MEGA en je bestrijkt heel tv-kijkend Limburg. CAI- stichtingen -en al die andere lokale kabelnetbeheerders zoals gemeenten- kunnen daarom niet zorgvuldig genoeg omspringen met de belangen van de abonnee's. Nu krijgen de Venrayse kijkers gratis tien zenders erbij. Over een jaar misschien een half uurtje provinciale televisie voor een tientje. Of helemaal betaal-TV. Vernielingen Met twee trottoirtegels was de ruit van de voordeur van een aan de Schoolstraat gelegen tabakszaak in gegooid. Of het vandalisme was, dan wel een poging tot inbraak kon niet worden vastgesteld. Er werd niets vermist. Vanaf volgende week winkelen wij verder in een keet achter de zaak. X y grotestraat 48 tel. 04780-82409 V 1 Cflnf-DU \fCklD A V elke week nieuws elke week nieuws Bestuurslid Sjeng Ewalds van de stichting Batu Badaun biedt me vrouw De Loo een exemplaar van het boek over 40 jaar Molukkers in Venray aan. De overhandiging vond vorige week zaterdag plaats in het Moluks centrum. Drie gene raties Molukse Vemraynaren kijken toe. j. Over de rug van de toeschouwers een kijkje naar een stukje historie: op het beeldscherm het voormalige raadhuis van Wanssum. Naar aan leiding van het feit dat 25 jaar gele den de gemeente Meerlo-Wanssum ontstond door samenvoeging van de gemeenten Meerlo en Wanssum is een videofilm vervaardigd. De film, die de gemeente in beeld brengt aan de hand van een ivande- ling over het Pieterpad, iverd vorige iveek gepresenteerd. TH" Wethouder Marlies de Loo van Venray en haar Horster collega Ger Driessen liggen met elkaar over hoop over de uitvoering van de mi lieutaken van de regiogemeenten. In de raadsvergadering van dinsdag noemde De Loo uitspraken van Driessen in NG Magazine, een blad van de Nederlandse Vereniging van Gemeenten, 'onelegant'. 'Ik heb overwogen om op dezelfde manier te werk te gaan. maar ik blijf de diplomatieke weg bewande len'. aldus mevrouw De Loo fyntjes. Ze reageerde daarmee op de haar voor gelegde citaten uit een inter view met de Horster wethouder. Die noemt daarin de milieusamenwer king met Venray 'een fiasco'. Vol gens Driessen zou de gemeente Venray de aanvragen voor lozings vergunningen van Horst gewoon hebben laten liggen en later onafge werkt hebben teruggestuurd. Me vrouw De Loo ontkende de aantijgingen van haar collega en besloot de stilte rondom de proble men van de integemeentelyke mi lieusamenwerking te verbreken. Volgens haar ligt de schuld bij Horst Gemeenten moeten als gevolg van de milieuwetgeving gezamen lijk een aantal maatregelen uitvoe ren. Medio 1992 besloten de gemeenten tot samenwerking. Ven ray zou de uitgifte van een aantal vergunningen verzorgen, de omlig gende gemeenten zouden daarvoor de nodige formatieplaatsen, afstaan. Horst zegde echter voor einde van hetzelfde jaar het contract, zonder opgaaf van redenen, op. In verband met de opzegtermyn van één jaar. zou Horst de samenwerking per 1 januari van dit jaar beëindigen. Wethouder De Loo had daarna nog enig 'missiewerk' verricht, waarop ze in Horst te horen kreeg dat ze de zaak in 1993 nog eens zouden be kijken. Venray hoorde echter niets meer van de buurgemeente, totdat De Loo januari van dit jaar weer contact opnam. Tbt haar verbazing kreeg ze te horen dat Horst wel in de samenwerking wilde blyven, maar onder voorwaarden waarmee Venray niet akkoord ging. 'Wel de lusten, niet de lasten', aldus De Loo. De wethouder ontkende ook dat Venray de lozingsvergunningen zonder er iets aan gedaan te hebben aan Horst zou hebben teruggege ven. 'Die heeft Horst in goed overleg teruggenomen, vanwege de com plexiteit van de materie'. De rest van de Horster vergunningen zyn door de Venrayse ambtenaren afge handeld volgens De Loo. im De Venrayse milieuwethouder kreeg byval van de raad. 'Van ons mag u de weg van de diplomatie verlaten', oordeelde een strijdbare heer Lemmens (Van de Vorle). Collega-raadslid Van Hooft (WD) suggereerde de wethouder om Driessen een brief te schrijven, waarin hem gevraagd wordt zich te onthouden van dergelijke uitspra ken. Volgens mevrouw De Loo heeft haar Horster collega zich echter te lefonisch gedistantieerd van het in terview. In het regionale dagblad verklaarde Driessen gisteren dat het interview 'op een misverstand berustte'. De gewraakte citaten wa ren volgens hem afkomstig uit een ambtelijke nota... Op zaterdag 15 oktober houdt de Speel-o-theek haar jaarlijkse speel goedmarkt in wijkgebouw 't Schöp- ke. Veltumse Kleffen te Venray van 13.00 tot 15.00 uur. Verkocht wordt alleen tweedehands speelgoed. Wie was die bromfietser Dat vragt de politie aan getuigen die donderdagmiddag hebben ge zien dat op het fietspad langs de Beekweg. ter hoogte van de Hiept. een 16-jarige fietser werd ingehaald door een bromfiets. Bij het inhalen werd het stuur van de fietser ge raakt. waardoor de jongeman ten val kwam en naast hoofdverwon dingen ook een hersenschudding opliep. Hij werd voor behandeling naar het ziekenhuis vervoerd. De bestuurder van de bromfiets heeft nog wel omgekeken, maar is doorgereden. Hij wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de politie. inbraak in supermarkt In de nacht van zondag op maan dag was door forcering van een deur toegang verkregen tot een su permarkt aan de Kruidenlaan in Landweert. De dader had het ken nelijk gemunt op de sigaretten- boxen want die waren opengebro ken. De inhoud daarvan, enkele honderden pakjes sigaretten, wa ren ontvreemd. De schade bedraagt enkele duizenden guldens. Kenne- lyk is de dader snel te werk gegaan want de politie was na het alarm di- rekt ter plaatse maar toen was de dader al verdwenen. Een gemeenschap van men sen die zich verbonden weet met haar parochiekerk, heeft behoefte aan informatie i.v.m. het kerkelijk leven en diverse zaken die daarin spelen. De St.- Petrus Banden kerk heeft die informatie jarenlang gebun- dend in De Bandelier. Heel wat actieve en bij de kerk betrok ken mensen hebben zich inge zet om het materiaal te verzamelen, te verwerken en het vervolgens in de uitgestrek te parochie te distribueren. Het kerkbestuur bedankt ook hier al die stille werkers van De Bandelier, die geschreven, ver zameld, getypt, bezorgd enz. enz. hebben. Om praktische re denen wordt de info van De Bandelier nu via Peel en Maas gepubliceerd en wel eens in de ongeveer vier weken. Belang rijk motief om de informa tiestroom via Peel en Maas te leiden is het gegeven, dat de an dere parochies in Venray be menst worden door de priesters van de St. Petrus Banden kerk. Bovendien is de bemensing van de bezorging in m.n. Land weert, een sterk groeiende wijk, steeds moeilijker. In deze rubriek zult U mede delingen aantreffen, die in rela tie staan tot de St. Petrus Bandenparochie, maar eve neens zullen er interparochiële artieken opgenomen worden die voor alle mensen uit Venray en omgeving, het gehele deke naat dus, bestemd zijn. De informatiestroom omvat o.m. artikelen die stoelen op ac tuele gebeurtenissen, kerkelij ke feestdagen, kerkfinanciën, parochie-overstijgende zaken, informatie vanuit het kerk bestuur, overzicht van gedoop- ten. huwelyken en overle denen. Uit praktische overwe gingen starten we hiermee in de eerstvolgende rubriek. Indien U een bijdrage wilt le veren aan dit kerkelyk bulletin, kunt U die indienen bij de de ken of by het redaktie-adres (zie colofon). In een goede samen werking met Peel en Maas ho pen wy erin te slagen een lezenswaardige pagina in te vul len, als een waardige opvolger van De Bandelier. Ziekencommunie Zoals U weet bestaat de mogelyk- heid voor langdurig zieken of thuis zittenden om de H. Communie thuis te ontvangen. U geeft dit even op aan een van de parochie priesters; die maakt dan een af spraak over hoe vaak, wanneer precies en wie de H. Communie thuisbrengt Ze steekt nog net niet de ene siga ret met de andere aan; maar de pau zes tussen het uitdrukken van het opgerookte en het doen aangloeien van het routineus uit het pakje ge tikte volgend exemplaar worden korter. Ze zegt, met verlaagde stem: "Nou, die Man daarboven heeft heel wat met me goed te maken!" Ik zie de bladeren die de wind langs het raam van haar flat tussen de kaal wordende takken van een boom jaagt. Ik zeg voorzichtig maar beslist: "Zó kan Hij niet zijn. Ik be doel zó dat Hij als een schaak meester de beslissende zetten doet op het bord van ieders leven". Maar dan rijst, dwingend en niet te ontlopen, de vraag: "Hoe weet ik dat? Waar haal ik mijn beslistheid vandaan?. Wie is Hij dan wel?" Ja, die vraag. Wie is hij? Wie is die Mens uit Nazareth of uit Bethle hem, of uit beide? Wat is hy'? Een profeet? Iemand die het Woord van God in onze werkelyk- heid plant? Maar dan is hij bepaald niet de grootste, of de origineelste, of de in teressantste. Het leven van Mozes of Elia boeit heviger. Jesaja en Jere- mia hebben teksten nagelaten die na duizenden jaren de lezer cq. luisteraar nog weten te pakken - waartegen de evangelisten het echt moeten afleggen. En zijn leer is dan, voor degene die iets weet over de rabbijnse opvattingen in Jezus' dagen, ook nog totaal niet oor spronkelijk. Nou? Zullen we het daarmee doen? Zullen we Jezus bijzetten in de galerij van goedbedoelende, edelmoedige idealisten die gedu rende de hele opvang de mensheid tevergeefs hebben* geprobeerd het aanschijn van onze vermoeide aar de te hernieuwen? Maar Hij heeft het aanschijn van, bijvoorbeeld, Europa veranderd. In elke Europese plaats van enige im portantie piekt of pieken kerkto rens en kruisen - Loopt Europa al twintig eeuwen lang achter een goe roe aan die. als het erop aan gaat ko men, even machteloos staat als zyn leerlingen? En gaat Europa nu te recht over tot de orde van een geestelijke lappendeken? Moet ieder maar, gestuurd door zijn eigen intuïtie, zyn menszijn vorm zien te geven? Wordt het niet de hoogste tijd dat de zorgsector van onze samenleving de plaats van de Kerk in gaat nemen? Maar uitgerekend de zorgsector komt, als het erop aan gaat komen, eens en voorgoed, ook niet verder dan pijnbestrijding met meer of memestal minder succes. Die zorg sector kan onze vraag naar Hem, naar wie of wat Hy is, niet stillen. Want wij vragen naar Hem. En die vraag moet meer zyn dan alleen maar een kwestie van indoc trinatie of hersenspoeling/ anders was zy' in tweeduizend jaar wel ver dampt. Wy vragen of Hy meer is dan een profeet, meer is dan een mens van goede wil Wie zegt: "Ik weet met het goddelijke geen raad. alleen het menselijke zegt my iets", heeft maar gedeeltelijk gelyk. In derdaad: God kan ons alleen maar langs menselyke weg bereiken/ maar het is wel God die ons zo be reikt En pas als je knoerhard op de grenzen van het menselijk mogely- ke bent gestuit ben je ryp om in die mislukkeling aan het kruis Gods gezicht Gods handen, de uit gestrekte en Gods hart te ont dekken. Wie is Hy? Niet Jieëzuske, de tovenaar en kindervriend, het wandelende Hei lig Hartbeeld. Niet de Man daarbo ven die samenvalt met het blinde lot dat klappen uitdeelt en dan weer zijn nagels intrekt en valselijk aait. Maar Jezus, de Christus, de Ga- zalfde. God de Zoon, die in een drie- en-dertig jarig mensenleven het Aangezicht van God heeft doen oplichten langs menselyke weg. Onze medereiziger. Ons brood van leven dat niet verteert Hy die schouder aan schouder met je mee vecht, en huilt en lacht De enige wiens liefde in ons gloeit als al het andere, n^t als opgerookt sigaret ten, zijn gloed verloren heeft. Zó, zo is Hy myn Heer en myn God. Kerkradio Voor wie aan huis gebonden is. bestaat de mogelijkheid om alles wat in de kerk gevierd wordt thuis te volgen. Dit noemt men de ker kradio. Het werkt via een PTT-lyn en wordt op de radio aangesloten. Behalve aansluitingskosten betaalt men voor deze service ƒ75,- per jaar. Het heeft maar een nadeel. Als je het eenmaal hebt, wil je er niet meer vanaf, zo leert de ervaring. Meer inlichtingen kunt U krijgen by Dr. Bloemen, Stationsweg 15, tel. 81465. Tösïdüëil uiuu uqi- *XT cl In de mooie dienst van 17 sep tember, opgezet door Veldeke- Venray en verwoord in onze streek taal, heeft de celebrant pater Wijn hoven, ruim aandacht geschonken aan de vrede. Dit thema was lei draad in de lezingen en in de woor den van de priester. Hy bracht, in herinnering de vre selijke herfstdagen van 1944, toen met veel geweld, verdriet en lijden, Venray eindelijk verlost werd van de bezetter. De vrede begon op nieuw haar plaats in de gemeen schap in te nemen. De dag na deze hartverwarmende dienst heeft de Bond van Wapen broeders zijn traditionele herden kingsbijeenkomst georganiseerd op het Britse oorlogskerkhof aan de Hoenderstraat Ook deze bijeen komst heeft naast het herdenken, als doel de vrede op de voorgrond te plaatsen. Ieder jaar opnieuw hui vert het in je, als je door de paden lopend, de leeftijd ziet van al dei heel jeugdige mannen die by Ven ray hun leven gelaten hebben. Met deernis zie je de Engelse sol daten van weleer zoeken naar het stille plekje waar hun kameraad de rust gevonden heeft. Met verbijste ring hoor je diverse sprekers vertel len van - hoe paradoxaal - de strijd om vrede die hier in 1944 gevoerd werdmaar ook wijzen zij erop dat die strijd op zoveel plaatsen nu nog steeds gevoerd wordt. Het kerkhof ademt tijdens herdenking een sfeer van vrede, van saamhorigheid. Hoe symbolisch is het dat tydens de herdenking een roofvogel boven de aanwezigen zijn circels draait, op zoek naar zijn buit, een vogel, een konijn. Symbolisch omdat ook nu vrede en oorlog zich tegelijkertijd op de wereld manifesteren. Vrede laten nestelen in de harten van de mensen... daar moet iedereen zyn takje of twygje aan bijdragen. Daarom is het zo goed dat de Bond jaarlijks de jeugd uitnodigt om deel te nemen aan deze herden king. Leden van de scoutinggroep De Peelspeurders hebben bij ieder graf een brandend kaarsje ge plaatst. De indrukwekkende cere monie is ingevuld door het woord en muzikale opluistering van heel veel mensen. Een herdenking waar religieuze gevoelens, waar saamhorigheid en waar het streven naar vrede samen komen. Bron foto: Bond van Wapenbroe ders Venray Na een diepgaand onderzoek van het orgel is komen vaststaan dat een dringende restauratie op korte termijn nodig is. Het veertigjarige orgel is van tijd tot tyd onderhou den maar tot een grote onderhouds beurt is het in die vier decennia nooit gekomen. Zo'n groot onder houdsplan schijnt echter iedere 25-30 jaar normaal te zijn volgens de deskundigen. De geraamde onkostenpost be draagt ƒ200.000.-. De opknapbeurt duurt twee a drie maanden. Het in strument wordt gekarakteriseerd als een niet-monumentaal orgel. Dat heeft als konsekwentie dat er vrijwel geen subsidie vrijkomt van de overheid. Subsidieverzoeken by derden zyn tot nu toe afgewezen. Uit eigen middelen en (toch ver onderstelde) subsidies kan het ker- bestuur ongeveer ƒ100.000,- op brengen voor de restauratie. De tweede ton zal geleend moeten wor den. Het wachten is op de bisschop pelijke goedkeuring. /\ls de forma liteiten spoedig afgehandeld kun nen worden, hoopt het bestuur de Weertse orgelbouwer Vermeulen in januari '95 (tot Pasen) de opdracht tot restauratie te kunnen laten uit voeren. Tijdens het werk zullen steigers oksaal en orgel omgeven. Om de fi nanciële last van de restauratie mee te dragen, vraagt het kerkbestuur aan belangstellenden om een bij drage. Dat kan gestort worden op bankrek. 579739481 (ABN AMRO) o-v.v. "orgel". De volgende keer zul len we met meer details over het or gel komen. Info over de St-Petrus Banden- kerk en het dekenaat ver schijnt om de vier weken. Redaktie-adres: Info Petrus Banden, Niessen- straat 9. 5801 RN Venray of Deken Coenen, Eindstraat 6 Venray. Opdrachtgever: Kerkbestuur St,-Petrus Banden Deken: J. Coenen. Eindstraat 6, tel. 81275 Kapelaan II de Wit ofm.. Pa- tersstraat 29. tel. 82385 b.g.g. 85855. Kapelaan R. Woutering, Horster- weg 57 Castenray, tel. 71215. Kapelaan H. Bouman. Dr. Poels straat 4, tel. 11664 (vanaf medio oktober) Laatstgenoemde, kapelaan Bou man. is geboren in Zwolle en opge groeid in Zutphen (Gelderland). Hij heeft zijn priesteropleiding gevolgd te Rolduc. In 1992 heeft de priester wijding plaatsgevonden. Hij is reeds vier jaar actief in het kerke lyk leven: in de Augustinusparo- chie te ElsloO en de laatste twee jaar eveneens in Meers. Medio oktober neemt hij zijn priesterlijke taak op zich in Venray. Met zijn 27 jaar jonge leeftijd is hij de jongste kapelaan. Wy spreken de hoop uit dat het hem (en de parochie!) goed zal gaan in Venrav. Bereikbaarheid dekenale pastorie Het opgeven van misintenties kunt U van maandag tot en met vrijdag van 9.30 tot 12.30 uur. be halve op donderdag. Wilt U de de ken zelf spreken, bel dan genist op. Is hij er zelf niet geef dan uw tele foonnummer en hij belt U zo spoe dig mogelijk terug. elke week nieuws

Peel en Maas | 1994 | | pagina 7