PEEL EN MAAS Jong Nederland zit 'op stand' Jong geleerd is oud gedaan Afscheid G. de Groot bij Rank Xerox 'Venray Promotion' heeft het programma voor 3 en 4 september rond Werkgroep SEC kan aan het werk OOI\PAIMT Morgen opening nieuwe 'blokhut' Wethouder Kersten geeft startsein GFT-lessen op Venrayse basisscholen Wijkcentrum zoekt bestuursleden Bezoekers welkom op champignon kwekerij VEBF& de beste in verfde beste in behang Paterslaan 7. Venray. Tel. 04780-82E10 DONDERDAG 25 AUGUSTUS ,994 Nr. 34 H0NDERD VIJFTIENDE JAARGANG Wat past het beste bij mijn huis? j Diefstal aanhangwagen Een 40-jarige inwoner van Leu nen deed aangifte van diefstal van een aanhangwagen met een waarde van ƒ1.850.-. De aanhangwagen is' ontvreemd vanaf de St Catharina- straat en de diefstal moet tussen 16 en 18 augustus hebben plaats ge vonden. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Vaak ziet u bij u in uw omgeving een smaakvol ogende kleurenkombinatie van buitenverf. Toch betekent dit niet automatisch, dat dezelfde kleuren het op üw huis ook goed doen De Verf 4 Wand-adviseur helpt u beter bi) uw strikt persoonlijke kleurkeuze Ons advies kies een professionele verf, die ook door de vakschilder wordt gebruikt Die zeer goede merken zijn ook bij Verf 4 Wand te koop Ze kosten wal meer m aanschaf, maar u hebt er jaren langer geen omkijken naar Hel fraaie pand dat met gevoel voor understatement 'blokhut' heet Waarnemend voorzitter Janssen legt uit waardoor die vertraging is ontstaan: 'Behalve de gemeente zou het rijk voor 1,5 ton bijdragen in het kader van de regeling 'Jongeren bouwen voor jongeren'. Die regeling werd van de ene dag op de andere opgeheven en toen kregen we in eens niets meer'. Uit de rest van Janssens verhaal blijkt dat via sluipwegen, achterommetjes en ge lobby uiteindelijk de vereniging toch nog aan geld is gekomen. De stichting Jeugdfonds Jantje Beton kwam met 100.000 gulden over de brug. RENTE Maar daarmee waren de financië le problemen voor Jong Nederland nog niet opgelost Aanvankelijk was de eigen bijdrage becijferd op 50.000 gulden, maar door de tegen vallende rijksbijdrage en over schrijding van de bouwsom stond, de vereniging voor de taak om twee ton zelf by te leggen! Voorzitter Janssen, in het dagelijks leven ad ministrateur, legt rustig uit hoe Jong Nederland ook deze klip om zeilde: 'We hadden gelukkig de twee ton van de gemeente al vroeg ont vangen. We hebben daar in totaal zo'n 60.000 gulden rente van gehad. Daarnaast hebben we 50.000 gul den terugverdiend door zelfwerk zaamheid. Het resterende bedrag is afkomstig van fondsen als nog maals Jantje Beton en de Wilhelmi- na Sangers-stichting. We hebben nog een tekort van 15.000 gulden'. Janssen lykt zich over dit gat niet al te veel zorgen maken. Hij lacht al leen als hy gevraagd wordt naar de oplossing. EIGEN KWEEK Met het nieuwe onderkomen kan Jong Nederland een hele tijd voor uit. De twee grote aktiviteitenruim- ten bieden plaats aan de ongeveer 100 kinderen en boven is nog een extra ruimte. Janssen betwijfelt de aantrekkingskracht van het repre sentatieve gebouw op meer kinde ren. 'Meer leden, is geen kwestie van een mooi gebouw, maar van meer leiding. We zitten nu aan ons maximum. Uitbreiding is alleen mogelijk als er meer leiding komt'. Die leiding is meestal afkomstig uit de 'eigen kweek': kinderen die tot na him zestiende lid blijven van Jong Nederland en daarna door stromen naar de leiding. De toe stroom van buitenaf valt tegen, afgezien van vriendjes en vriendin netjes die worden meegetroond. Jac Janssen omschrijft Jong Ne derland als een vereniging met een vrye brede algemene doelstelling: vrye tijdsbesteding. Van alles wat. maar allemaal op een bescheiden niveau zodat ieder kind kan mee doen. Volgens hem is dat ook de kracht van de vereniging. 'Niet ieder kind is prestatief ingesteld, wat vaak nodig is by sportclubs, of is atletisch, creatief of muzikaal. Daarentegen komen al deze aspek- ten wel aan de orde in het program ma, zy het op bescheiden niveau', besluit Janssen. Vrijdag 26 augustus opent wet houder Bert Kersten om 19.00 uur het gebouw dat heel beschei den nog steeds 'blokhut' heet Van 19.30 tot 20.45 uur wordt een receptie annex open huis ge houden, gevolgd door een zoge naamd informeel samenzijn. Zaterdag om 12.00 uur opent Jong Nederland Venray haar der tigste seizoen. Van 12.00 tot 16.00 uur is dan iedereen wel kom op de Kempweg 162 om ken nis te maken met de aktiviteiten van de vereniging, 's Avonds wordt een feestavond gehouden voor de leiding. Zwitserse Tegelkachels /Intiek in Ciken en [jrenen Oopie /Intiek fjeloogd §renen Cet- en Salontafels Stoelen Kasten 'Dressoirs en C omntodès Slaapkamers Babykamers Danken en fauteuils Loyd Loont en föri Messing Binnenverlichting Spiegels Woon- en Juindecoraties "Buitenverlichting Bielsen pm Hekwerk Stationsweg 80 5807 LIC' Oostrum-Vemaij tel. 0478ü-8'5Q5Ó/8ü3ÓI Open: di t/m do. 13.30-1730 uur vrij. 13.30-21.00 uur za 900-1600 uur Verkeersongelukken met gewonden Op woensdag 17 augustus had op de Maasheseweg, omstreeks 12.00 uur een verkeersongeval plaats. Een 61-jarige inwoner van Maarhe- ze reed met zijn personenauto over de Maasheseweg vanuit Venray en wilde de A73 op richting Boxmeer- Nymegen. De bestuurder wilde rechtsaf teneinde zyn weg via de oprit te vervolgen. Hij stopte om een fietser vrye doorgang te verle nen en reed daarna langzaam door. Hierbij had hij de over het fietspad rijdende 70-jarige inwoonster van Vierlingsbeek niet opgemerkt. De vrouw kwam ten val en liep schaaf wonden en mogelijk een armbreuk op. Zy werd naar het ziekenhuis overgebracht In de nacht van donderdag op vrijdag had omstreeks 02.50 uur op de Puttenweg op de kruising Paar- denkopweg-Eijkenhofweg een aan rijding plaats. Een 23-jarige bestuurster van een personenauto zag plotseling een man uit de rich ting Eykenhof de Puttenweg over steken. Ondanks dat zij krachtig afremde kon zy een botsing met de man, een 49-jarige inwoner van Roermond, niet meer voorkomen. De voetganger werd zeer ernstig ge wond en met hersenletsel eerst naar het Venrayse ziekenhuis, later naar het Radboudziekenhuis in Nij megen overgebracht. Voor zijn le ven wordt gevreesd. 'De kinderen zijn de mensen die het vanaf het begin goed moe ten doen, die moeten weten hoe het moet met het milieu'. Met an dere woorden 'jong geleerd is oud gedaan' of met een ander spreek woord 'wie de jeugd heeft, heeft de toekomst'. Want dat is de ach tergrond van het aanbod van de gemeente Venray om alle scholen gratis te voorzien van een speciaal lespakket over groente-, fruit- en tuinafval (GFT). Woensdagmor gen reikte Kersten de eerste 227 pakketten uit op de St. Odaschool in Ysselsteyn. Behalve de lespaketten -in drie typen voor de groepen 1 tot en met 4, 5 en 6 en 7 en 8- had Kersten ook kisten met appels bij zich als toe passelijk aardigheidje voor elk kind. De lessen zijn gemaakt door Marian Jacobs, educatief mede werkster by kinderboerderij Hager- hof in Venlo. Zij zal op elke school ook één les verzorgen over het on derwerp. De komende maanden besteden alle Venrayse basisscho len plus een tweetal scholen voor voortgezet onderwijs aandacht aan het scheiden en composteren van organisch afval uit het huishouden. In totaal gaat het om 4000 kinderen. Wethouder Kersten kon de Ys- selsteynse kinderen verder vertel- Na de uitreiking mochten de Is setsteynse kinderen hun appel nog even op het schoolplein opeten. len dat er binnenkort ook iets te winnen valt. Onderdeel van de les sen over GFT is ook een klassikaal werkstuk. Elke klas mag een werkstuk maken over 'afval en her gebruik'. Deze werkstukken worden tentoongesteld in de burgerzaal van het gemeentehuis in de laatste week van septmeber. Daar is dan een expositie ingericht over het thema 'Scheiden aan de bron'. In el ke categorie zijn leuke pryzen te verdienen. Het Stichtingsbestuur van wijk centrum De Kiosk is op zoek naar enkele enthousiaste vrijwilligers, die in het bestuur zitting willen nemen. De Kiosk bevordert het sociale-, culturele en maatschappelijke le ven in de wyk en biedt onderdag aan vele plaatselijke verenigingen. Enige bestuurlijke ervaring strekt tot aanbeveling, doch is geen vereiste. Nadere informatie kunt u verkrij gen by Jos Huys. voorzitter, tel. 85431 of 23310. De Nederlandse champignonteelt houdt op zaterdag 27 augustus een open dag. Zestien bedrijven zetten dan hun deuren open voor ieder een die wil zien hoe de kleine witte paddestoelen op hun bed van com post groeien. Van 10.00 tot 17.00 uur zijn belangstellenden welkom. Ook in deze regio nemen bedrij ven deel aan de open dag. Het zijn de kwekerijen van de familie W. en G. van Lieshout, Straatsebaan 6 te Liessen, tel. 04934-1319 en van de familie G. Cox, Venrayseweg 35 te Wanssum, tel. 04784-2379. Er zyn in Nederland ongeveer 750 champignonkwekerijen. Ze zyn voornamelijk gevestigd in Lim burg, Noord-Brabant en Gelderland. Tezamen waren die bedrijven in 1993 goed voor een produktie van 190 miljoen kilogram champig nons. De wereldproduktie van champignons wordt geraamd op 1,5 miljard kilogram. Een gemiddeld Nederlands champignonbedrijf produceert 250.000 kilogram per jaar. Er zijn echter grote kwekerijen waar jaarlijks meer dan 2,5 miljoen kilogram champignons worden ge- oogst. Iets meer dan de helft van de produktie gaat naar de industrie, waar de champignons in glas of blik worden verpakt. De rest wordt vers verkocht in binnen- en bui tenland. Een enkele champignonkweker teelt ook andere paddestoelen. De teelt van shiitake gebeurt op kleine schaal. In Nederland zijn ongeveer veertig oesterzwamkwekers ge vestigd. Ze hebben er vier jaar op moe ten wachten, maar nu zit Jong Ne derland Venray er dan ook rachtig bij: een nieuw gebouw met het uiterlijk van een modern kantoorpand, midden in de na tuur van Vlakwater. De ruim hon derd kinderen en de 30-koppige leiding zyn dan ook zeer tevre den. Morgen opent wethouder Kersten officieel het onderkomen van Jong Nederland aan de Kemp- weg. Zaterdag kan iedereen ko men kijken tijdens het open huis. JDe recente geschiedenis van Jong Nederland Venray is zeer nauw ver weven met zwembad De Sprank. Immers op de plaats waar nu het zwembad staat, stond tot eind 1990 de blokhut van de vereniging. 'Een ideale plek', herinnert waarne mend voorzitter Jac Janssen zich, zonder weemoed. Vlakbij de bossen en het zwembad en vlakby het cen trum'. De midden jaren zestig opge richte vereniging, ontstaan uit de parochie Christus Koning kocht in 1970 twee voormalige noodwonin gen van de gemeente voor het sym bolisch bedrag van één gulden. Het werkvoorzieningschap vertimmer de de woningen tot één blokhut en bouwde die aan de Westsingel weer op. Jong Nederland was uitermate tevreden en had er dan ook nog tot in lengte van dagen gezeten, als niet het gemeentebestuur de hoek Westsingel-Kempweg ook een ideale plek had gevonden, maar dan voor een subtropisch zwemparadijs. On der voorwaarden ging Jong Neder land akkoord met vertrek. WEG REGELING De vereniging zou een nieuw on derkomen krijgen en de gemeente droeg 2 ton bij in de bouw. die werd begroot op 450.000 gulden. Boven dien zou de gemeente zorgen voor tijdelijk onderdak. Wachten totdat de nieuwbouw klaar was ging niet, want De Sprank had haast. Jong Ne derland verkaste in afwachting van de nieuwbouw naar de voormalige kleuterschool vlakbij de Vredes- kerk. Voor een periode van een jaar of twee was de bedoeling. Het wer den er uiteindelijk vier. Paul Bol en Jos van Meyel, de or ganisatoren van het grote spektakel dat op 3 en 4 september op Keizers- veld plaatsvindt, hebben hun pro gramma rond. Alles staat op de rol om van start te gaan. Daarbij heb ben de organisatoren de toezegging van zowel burgemeester Waals als van commandant De Vries van de luchtmachtbasis De Peel, om geza menlijk de opening te verrichten. Die vindt zaterdag 3 september om 13.00 uur plaats. Op welke wyze dat gebeurt blijft een verrassing. Vorige week konden wij U al mel- p| den dat de Groep Geleide Wapens H een demonstratie van al haar akti- viteiten verzorgt. Hoewel het af- schieten van Hawks en Patriots niet I aan de orde zal zyn. is er in ieder m geval genoeg te zien. Bovendien zal middels videobanden verdere tekst gj en uitleg worden gegeven. Behalve de luchtmacht is ook de landmacht vertegenwoordigd mid- |i dels de presentatie van het Korps T Nationale Reserve uit Maastricht. Verder zal er medewerking wor den verleend door de Venrayse ga ragehouders, in de vorm van een autoshow, en staat vast dat het vuurwerk op zondag om 22.00 uur zal plaatsvinden. Volgende week zullen wij uitge breid op dit spektakel terugkomen. Inmiddels is er ruime belangstel ling getoond voor de muziekoptre- dens op vrijdag, zaterdag en zondagavond. Kaarten hiervoor zijn nog verkrijgbaar by het VW kan toor, Music World in de Passage, de Hento Bar. bij Video a la carte en bij Emobo in Vierlingsbeek. Wil men meedoen aan het Bungi jumpen of shooten, of met een heli kopter of ballonvlucht, dan is het verstandig om dit van te voren ken baar te maken bij de organisatie, tel. 82964 of 04781-36507. Nog even voor de duidelijkheid. Ibegang tot het terrein is gratis. Bo vendien is er een bewaakte fiet senstalling zodat U zich ook daar geen zorgen-over hoeft te maken. Hy had het zelf graag anders ge zien dan na 26 jaar commandant van de Bedrijfsbrandweer van Rank Xerox in het kader van een bezuinigingsaktie afscheid te moeten nemen. Een afscheid met stille trom, op de laatste instruk- tie-avond van de leden van de be drijfsbrandweer. Ger de Groot(58) had liet er moeilyk mee toen wy hem ter gelegenheid van het af scheid by hem thuis een bezoek brachten. Maar geen verbittering over de beslissing die in het voor jaar reeds was gevallen, dat hy tot de velen behoorde die Rank Xe rox vervroegd moesten gaan ver laten. Het levenswerk van Ger de Groot kreeg een onverwacht einde. Het kan eigenlijk raar gaan. Hy kwam naar Rank Xerox als kantine baas, maar toen de grote baas van Rank Xerox het nodig vond dat het bedrijf een eigen bedryfsbrand- weer moest hebben, was Ger de Groot bereid zich ook daarvoor in te zetten. In 1968 werd hij als com mandant benoemd. Destyds waren 25 man lid van de bedrijfsbrand weer, maar men kon niet veel en het aantal leden liep terug tot zelfs zeven. Het was aan het enthousias me en de geloofwaardigheid van Ger de Groot te danken dat hy in 1972 een vaste job kreeg omdat er meer aan preventie moest worden gedaan. Brand- of hulpverlening komen maar zelden voor en het is de kunst om toch je mensen te motiveren. De Arbowet schryft voor dat er spe ciaal opgeleide mensen in de be- drijvan als Rank Xerox moeten zijn die naast het blussen van brand ook hulpverlening moeten doen in de meest ruime zin. Daarbij kwam ook nog dat de brandweermannen ook alles van EHBO af moesten weten. RENK HUIZEN Om de leden meer te betrekken bij het werk van dienstverlening was het een goede gedachte van Ger de Groot om op het terrein van Rank Xerox bedrijfsbrandweer- wedstrijden te organiseren. Hy kreeg daarbij steun van de achter eenvolgende direkteuren. De echt genotes van die direkteuren werden als beschermvrouwen by De werkgroep SEC. is een groep die allerlei beleidsplannen van landelijke en lokale overheden concreet in de praktijk brengt. De werkgroep is dan ook een voor beeld van wat tegenwoordige inte grale veiligheidszorg heet, het planmatig en'structureel aanpak ken van onveiligheid en crimina liteit door overheid, burgers, ondernemers en andere maat schappelijke organisaties. Woorden van die strekking ge bruikte distriktschef Rob Hermans van de regiopolitie by de installatie van de nieuwe werkgroep Samenle ving en Criminaliteit (SEC). Deze werkgroep, voortgekomen uit de vroegere werkgroep anti-vandalis- me, heeft tot taak het gevoel van vei ligheid bij de Venrayse burger te vergroten. De groep, waarin verte genwoordigers van gemeente, poli tie, dorpsraden. HALT-bureau en ondernemers zitting hebben, doet dat door allerlei projekten op te zet ten. De gemeente Venray tinder- steunt de werkgroep met een startsubsidie van 1000 gulden en een projektsubsidie van maximaal 4000 gulden. De stichting RISC geeft professionele begeleiding en zorgt voor het sekretariaat. 1 ACCENT OP JEUGD In z'n toespraak wilde Hermans graag de indruk wekken dat het met de (sociale) veiligheid in Venray niet zo slecht is gesteld. 'Ik kan me t Venray helemaal aan de misdaad jnttrekken' zo stelde hy. In z'n vo rige woonplaats Arnhem was dat wel anders. Als voorbeeld noemde hij de kermis, in Venray een volks feest. in Arnhem synoniem voor vechtpartijen. Om iets te vertellen over de jeugd criminaliteit was de in kinder- en jeugdrecht gespecialiseerde officier van Justitie Karin Janssen uit Roer mond uitgenodigd. Zij hield een met cijfers en percentages door spekt betoog waarvan de conclusie luidde dat jeugdcriminaliteit een zwaar accent moet krygen in het beleid. 'Jeugdzaken vragen bijzon dere aandacht bij de afhandeling zowel bij politie als justitie. Het vergt een specialistische benade ring. al weet ik dat dit niet geheel strookt met de filosofie achter de regio-pol it ie', aldus Janssen. Zij pleitte er verder voor dat de be voegdheden van de HALT-bureaus worden uitgebreid met winkel diefstal. de bedrijfsbrandweer betrokken. In 1972 werd de eerste wedst rijd geor ganiseerd. en daarop zouden er nog 22 volgen. Die wedstrijden, waar voor Rank Xerox werd omgetoverd tot Renkhuizen, kregen een naam die zyn weerga niet vond in het brandweerwezen. Om te mogen meedoen bij de wedstrijden was al een grote eer. De brandweer ran Rank Xerox nam in de jaren van het commando van Ger de Groot, aan 70 wedstrijden deel met min of meer siikses en werd zelfs driemaal landskampioen. Of cr in de toekomst nog wedstrij den op Renkhuizen worden gehou den is nog niet zeker, wel is zeker dat dit jaar geen wedstrijden wor den gehouden. Erkenning kreeg Ger de Groot ook in het brandweerwezen buiten Rank Xerox, want 13 jaar is hy sekretaris-penningmeester van de Nederlandse vereniging van Brand weercommandanten afdeling Lim burg. Viermaal werd hem een buitenlandse onderscheiding toe gekend, in Engeland. Amerika en België. Hy maakte faam als de snelste brandweerman tijdens in ternationale wedstrijden in Ameri ka. Om in konditie te blyven loopt hy iedere week nog minstens 40 km. Verloren is hy' niet voor het brandweerwezen want als jurylid by brandweerwed strijden zal hy' nog lang blyven fungeren. De vrije tijd die hij nu zal krijgen wordt ge vuld met het onderhouden ran zyn prachtige tuin. schilderen en aqua rellen maken, en natuurlijk zal hij op afstand volgen hoe het zyn be drijfsbrandweer zonder hein zal vergaan, want waaraan hy zijn hart en ziel meer dan verpand had. zal hy niet kunnen vergeten. t> J

Peel en Maas | 1994 | | pagina 11