Driedaags cross spektakel in Venray 'De Peel' officieel heropend Duitse jongeren worden weer ontvangen door burgemeester Waals Holthees wil speelvoorzieningen Diploma-uitreiking KTS Riagg Noord-Limburg en Mutsaersstichting richten een federatie 'Stichting Zorgcircuits' op 'U krijgt er een goed slag mensen bij' Kortingen van MA BELLE streept haar prijzen nog een keer EXTRA door. OOK Geen belangstelling vanuit Haagse politiek PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 7 juli 1994 - Pagina 5 Ledtr- en "Boutique mode .nocsnaai 24 5801 eP Venra> Te 04780 83500 leder- en boutique mode Het is vrijdag 1 juli kwart over drie en loeiheet op De Peel. De zon doet verwoede pogingen het asfalt van de start- en landingsbaan te smelten. Midden op de baan staat een overdekte tribune voor de paar honderd genodigden, die met bussen vanaf het nieuwe bedrijfs restaurant naar de plaats van de ceremonie zyn vervoerd. Ze zyn al lemaal gekomen voor de officiële start van de Groep Geleide Wapens De, Peel, de naam voor de samengevoegde luchtafweertroepen die zyn teruggehaald uit Blomberg en Stolzenau. En voor de receptie met buffet en optreden van de kapel van de Koninklijke Lucht macht, de Klu-kapel in legeijargon. Onder de gasten de Venrayse wethouder Joos Truijen en gemeen- tesekretains Ad de Bever met hun partners. Ook gemeentelijk voor lichtster Ingrid Molenaar heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om De Peel van dichtbij te aanschouwen. De 'luchtmachters' zoals ze zichzelf noemen, die de Groep Geleide Wapens De Peel gaan bevol ken, staan al een klein uurtje in de volle zon, als de bus met de gene raals arriveert. Achter de paar honderd militairen staan een paar 'hospikken' klaar voor het geval de hitte z'n tol eist. ONDER ONS De hele luchtmachttop is present bij de gebeurtenis. Per slot van rekening wordt er niet elke dag een nieuw luchtmachtonderdeel op gericht. Daarom is het des te opvallender dat er geen enkele verte genwoordiging vanuit politiek Den Haag aanwezig is. Geen minister Ter Beek, geen staatssekretaris Frinking, maar ook geen defen siespecialisten van de politieke partijen. Voorlichter Mick Romeijn van de Groep Geleide Wapens de Peel, sinds vandaag majoor, ont wijkt de vraag een beetje. Hij wijst erop dat het een luchtmacht onderonsje is en dat de direkte buren er allemaal zijn. Hij heeft ze zelfs op een lijstje staan: Swinkels, nog meer Swinkels. Waarschijn lijk de Brabantse kant van de basis. De eerste die speecht is kolonel Glaser, de commandant van vlieg basis Vol kei. De Peel is voor zijn 306 Fotoverkenningssquadron vele jaren uitwijkbasis en oorlogsbestemming geweest Na ruim veertig jaar is het vliegen op De Peel afgelopen, zegt Glaser, voordat hy het commando van de basis teruggeeft aan de bevelhebber van Konin klijke Luchtmacht, luitenant-generaal Manderfeld. Die memoreert in z'n toespraak ook dat het lawaai van laagvliegen- de straaljagers nu voorbij is. Door een kleine vertraging in het pro gramma - op de aanrijroute voor de bussen stond een helikopter niet volgens het draaiboek geparkeerd - nog niet helemaal. Op het mo ment dat Manderfeld z'n woorden uitspreekt komt juist de formatie F-16's laag over de baan scheren. De 'fly over' was gepland na de te ruggave van de basis.... Het in elk geval de laatste keer en dat bevestigt ook kolonel De Vries, de eerste commandant van het nieuwe luchtmachtonderdeel. 'U krijgt er met de luchtmachters van De Peel een goed slag mensen bij', verzekert De Vries de bevolking van de omliggende plaatsen voordat hij z'n mensen oproept hun best te doen om de waardering en het respekt van Peelbevolking te verdienen. Ongeveer 500 genodigden wa ren vrijdagmiddag aanwezig by de officiële start van de Groep Ge leide Wapens De Peel (GGWDP). Met de start van dit nieuwe lucht machtonderdeel kwam tevens een einde aan het bestaan van de vliegbasis De Peel. Onder de aan wezigen de komplete luchtmacht- top, inclusief de Nederlandse vertegenwoordiger by de NAVO. Vanuit politiek Den Haag was geen belangstelling voor de oprichting van het nieuwe onder deel. Wel alle direkte buren van de voormalige basis waren pre sent op De Peel. En natuurlyk de 'luchtmachters' van GGWDP zelf met hun partners. De aanwezigen waren getuige van de officiële overdracht van de basis door de commandant van het 306 Fotoverkenningssquadron aan de Groep Geleide Wapens de Peel. Om dat het een nieuw onderdeel betreft werd ook de onderdeelsvlag voor de eerste keer gehesen. Kolonel P. de Vries, de eerste commandant van het onderdeel en tot vorige week voor uw A KETTING FORMULIEREN drukkerij van den munckhof bv grotestraat 68 vehray tel. 04780-82727 commandant van de Groep Geleide Wapens in Blomberg, mocht het dundoek in ontvangst nemen. Z'n baas, luitenant-generaal Man derfeld, bevelhebber van de Neder landse luchtmacht legde in z'n toespraak nog eens de nadruk op het feit dat De Peel niet enkel de thuisbasis is voor alle Hawk-, Patriot- en Stinger-raketten die ons land ryk is, maar dat ook alle oplei- dingsaktiviteiten op de basis gecen traliseerd worden. Niet alleen die van de geleide wapens zelf, maar ook de verdedigers van de andere bases van de luchtmacht komen op De Peel het vak leren. Manderfeld verklaarde verder nogmaals dat De Peel een 'pure vre- deslokatie is'. De raketten zijn in een depot ergens in Nederland op geslagen en by een inzet vertrek ken de militairen naar de plek des onheils. De Groep Geleide Wapens De Peel maakt deel uit van de zoge naamde Rapid Reaction Forces van de NAVO. Dat betekent dat de troe pen binnen uiterst korte tyd overal ter wereld inzetbaar moeten zijn als NAVO, Verenigde Naties, de West- europese Unie of de EG daarom vragen. Vliegbasis De Peel werd in 1954 aangelegd, als onderdeel van een keten Navo-vliegvelden. De aanleg van de basis op het grondgebied van de gemeenten Venray en Bakel- Milheeze kostte destyds 3,38 mil joen gulden. Het eerste vliegtuig landde in oktober 1954. De Dakota werd bestuur door prins Bemhard, die eigenlijk op weg was naar Beek, maar wegens slecht weer uitweek naar het nog niet geopende nieuwe vliegveld. Lange jaren was De Peel, met z'n ruim 600 hectare qua op pervlakte de grootste Nederlandse luchtmachtbasis, een zogenaamde slapende basis. Alleen bij oefenin gen en in oorlogstijd werd De Peel gebruikt. Eerst door het 311 squa dron, sinds 1969 door het 306 Foto verkenningssquadron dat in dat jaar verhuisde van de vliegbasis Twente naar Vol kei. In het kader van een reorganisatie by de lucht macht, onder meer veroorzaakt door het openschuiven van het Ijze ren Gordijn, is de basis de afgelo pen maanden klaargestoomd voor de komst van de circa 1000 mensen luchtmachtpersoneel. De militai ren waren de afgelopen 34 jaar in Duitsland gelegerd. In totaal werd en wordt zo'n 125 miljoen gulden aan intrastructurele werken geïn vesteerd in de basis. Het weekend van 8 t/m 10 juli zal circuit De Peel in het teken staan van de jeugdmotorcross. MCC Ven ray organiseert op deze dagen, in samenwerking met de jeugdcom missie van Motorsport Organisatie Nederland, het 10e Internationale Jeugdweekend. Op vrijdagavond wordt er eerst de Dealercup-wedstrijd verreden waar in de beste amateur-coureurs uit België en Nederland aan de start zullen verschijnen. Zo zullen o.a. Walter van Rompay, Noël Steurs uit België en uit Nederland de kampi oen 500cc van 1993 Tini Verachtert uit Asten en de van de KNMV over gekomen Peter Herlings uit Gemert aan de start verschijnen voor hun Dealer. De Dealercup zorgt elk jaar voor veel spektakel en spanning. Vaak wordt de wedstryd in de laat ste ronde van de drie manches pas beslist. Hier wordt dan ook op het scherpst van de snede gestreden voor de hoofdprys. Naast de Dealercup zyn er ook wedstryden voor de 250cc en 500cc junioren en de liefhebbers-klasse. Hierin zullen diverse streekcou- reurs van start gaan. Zo zullen Mark v. Dyck uit Leunen en Gerd Alards uit America in de 250cc ju nioren uitkomen. In de liefhebbers- klasse zijn Barry Maessen en Wim Claessens uit Ysselsteyn favoriet voor de eindoverwinning op hun thuiscircuit. Op zaterdag is het dan ruim baan voor de jeugd. Reeds om 09.00 uur starten de trainingen. Van 10.30 tot 12.00 uur \indt de voorstelling plaats van alle deelnemers aan het Internationaal Jeugdweekend. Het weekend zal hierna officieel wor den geopend door een afvaardiging van het college van b. en w. van de gemeente Venray. In totaal zullen meer dan 350 coureurs uit elf verschillende lan den naar Venray komen. Voor de eerste maal komen er ook rijders uit Oostenrijk naar Nederland. De coureurs zyn verdeeld over tien verschillende klassen. Tydens het Internationale Jeugdweekend van 1993 stonden de toeschouwers adembenemend tot te zien met welk een souplesse en vaardigheid de jeugdige coureurs zich over cir cuit De Peel begaven. Ook dit jaar zal de strijd weer fel losbranden op circuit De Peel. Ook uit Limburg is de jeugd goed vertegenwoordigd. In de 60cc auto maten zijn Jimmy v.d. Laar uit Ven ray, Patrick Peter uit Sittard en Tim Hofsteenge uit Baarlo_yan de party. Vooral van Jimrfiy wordt het nodige verwacht daar hij reeds enkele overwinningen op zak heeft dit jaar. Grote tegenstand kan hy ech ter verwachten van het zeer jeugdi ge talent Rick Koek uit Huizen die ook het Franse Internationale Jeugdweekend in Arleux winnend afsloot. In de 60cc versnellingen komen naast Dennis v.d. Laar uit Venray, Nicky Puts uit Maasbracht, Ramon Bax uit Venlo ook Danny v.d. Haar uit Nijkerk uit. Danny is een van de te kloppen mensen in deze klasse. Gezien het grote aantal inschrijvin gen in deze klasse is de winnaar een echte 'grote' coureur. Bij de 80cc B-klasse zullen Pa trick v.d. Broek uit Venlo, Pedro Wolters uit Sittard en Tom v.d. Ven- Fietsende jongen lette onvoldoende op Dinsdagmiddag om 12.50 u. wilde een 15-jarige fietsende jongen op de Timmermansweg in Ysselsteyn links af, maar lette onvoldoende op het achteropkomende verkeer. Een bestuurder van een personenauto was de jongen dicht genadert, maar door stuurmanskunst lukte het hem nog de overstekende jongen enigszins te ontwyken. De jongen werd toch geraakt en kwam ten val, terwyl de auto tegen een boom schampte en vervolgens tot stilstand te komen. Zag het er aan vankelijk nogal ernstig uit de opge lopen verwondingen bleken mee te vallen. De Ysselsteynse arts verleen de eerste hulp aan een gekneusde enkel. De uitgerukte ambulance hoefde niet in aktie te komen. ne uit Melick aan de start verschij nen. De huizenhoge favoriet in deze klasse is echter de uit Ysselsteyn af komstige Ad Coenen. Hij steekt mo menteel in zo'n vorm dat hy alles wint wat er te winnen valt Of de grote buitenlandse konkurrentie hem van de eindzege af zal kunnen houden is nog maar de vraag. In de 80cc mini A-klasse zullen de gebroeders Ferry en Davy Jans- sens de Limburgse eer hoog hou den. Veel tegenstand wordt echter verwacht van de coureurs uit Est land en Groot-Brittannië. Rob Mulders uit Wellerlooi zal strijden in de 80cc hoge wielen klasse. Kandidaat voor de eindover winning is echter Harry Puts uit Maasbracht. Met zijn spektakulaire rystijl zal hij de konkurrentie trachten te overtreffen. Bij de 125cc jeugd zullen Eddy Philipsen uit Meyel en Dave Jacobs uit Venray er alles aan doen om een goede prestatie neer te zetten. In deze koningsklasse van de jeugd- ctoss moet de eindoverwinnaar ge zocht worden uit Arnold Smits uit Berlicum op Peter Rottier uit Axel. De buitenlandse deelnemers zullen er echter alles aan doen om het de Hollandse zandhazen zo moeilijk mogelijk te maken. In de veteranen-klasse zal Ton v. Dijck uit Leunen naast Jan van Me- gen uit Blerick en Jos Hopman uit Gennep afies op alles zetten om een beker in de wacht te slepen. Het programma voor het week end is als volgt: Vrydag 8 juli om 18.00 uur aanvang Dealercup 1994. Zondag 9 juli om 10.30 uur officiële opening. Om 12.00 uur is de start van de eerste manches. De wedstrij den worden om ongeveer 19.00 uur afgesloten. Op zondag starten vanaf 11.15 uur de laatste twee manches voor alle deelnemers. De laatste manche is om ongeveer 18.00 uur afgelopen, waarna om 19.00 uur de prijsuitreiking begint Het geheel vindt plaats op circuit De Peel aan de Middenpeelweg N277. Op woensdag 20 juli a.s. zal voor de 31e keer de burgemeester van Venray een groep Duitse jongeren, die in de zomervakantie werkzaam zyn op het Duits kerkhof officieel op het gemeentehuis ontvangen. Burgemeester Custers was de bur gemeester die een groep jongeren uit Nieder-Bayem in 1963 op het ge meentehuis ontving. Hij sprak toen zyn grote waardering uit dat jonge ren die de oorlog niet hadden be leefd door het werk op het kerkhof de verzoeningsgedachte over probe ren te brengen. Jaarlijks offeren jongeren uit geheel Duitsland hun vakantie op om in het buitenland op kerkhoven te werken. Zo komen er dit jaar 21 groepen in Ysselsteyn werken. Medio april is de eerste groep begonnen. De werk zaamheden duren tot oktober. De groep die deze keer door bur gemeester Waals ontvangen zal worden,'bestaat uit leerlingen van de vakschool van de firma Carl Zeiss uit Oberkochen. De 25 jeugdi gen, zowel jongens als meisjes, zul len op 12 juli in Ysselsteyn arriveren en tot 26 juli daar ver blijven. Naast het werken op het kerkhof wordt ook aandacht geschonken aan kontakten met de bevolking van Ysselsteyn. Ook zal er een drie daags bezoek worden gebracht aan de Randstad terwijl ook het Natio naal Oorlogs- en Verzetsmuseum in Overloon op het programma staat. Op woensdag 20 juli zullen de jongeren eerst een krans leggen by het oorlogmonument voor de Ven rayse gevallenen achter de St. Pe trus Banden kerk. Daarna ontvangt burgmeester Waals de jongeren in de burgerzaal. Nadat enkele toespraken zyn gehouden gaan de jongeren een tweede krans leggen, nu by het hoogkruis op het Duitse kerkhof. Daarna biedt de jeugd aan hun gasten een door de koks van de Bundeswehr in Budel verzorgd koud buffet aan. Het is niet uitgesloten dat de nieuwe Duitse ambassadeur, Wil helm Haas, bij die ontvangst aanwe zig zal zijn. De ouders van Holthees willen in hun dorp speelvoorzieningen voor de jongere jeugd (tot 10 jaar) gerea liseerd hebben. Dat schrijft de Dorpsraad Smakt-Holthees in een brief aan het college van b. en w. van Vierlingsbeek. Tijdens de on langs gehouden enquête, met be trekking tot de verkeersveiligheid in Holthees, is tevens de behoefte gepeild voor een goede speelvoor- ziening voor de kleinere kinderen. De ouders uit Holthees zijn van me ning dat deze er niet is. Als sug gestie wordt aangedragen een terreintje aan de Eikenhofweg, waar de gemeente een stuk grond heeft liggen. Dit werd vroeger ge bruikt door de ponyvereniging. Na vraag by omwonenden aldaar heeft aangetoond dat deze geen bezwaar hebben tegen een speelterreintje. De ouders uit Holthees geven ver der aan dat de speelvoorzieningen bij de school meer voor oudere jeugd is. Bovendien is de verkeers veiligheid aldaar niet zo gunstig als aan de Eikenhofweg. De ouders vragen nu aan de ge meente een grote zandbak, een glij baan. een dubbele schommel, een wip. een speelhuisje. enkele ban ken en een afvalbak. De dorpsraad, die het verzoek van de ouders steunt, spreekt in haar brief de hoop uit dat de voorzienin gen zo spoedig mogelyk gereali seerd worden. 'n abonnement waard Donderdagavond vond in de aula van de Katholieke Technische School de diploma-uitreiking plaats. 90 Leerlingen mochten hun felbegeerde diploma in ontvangst nemen. Het welkomstwoord werd dit jaar uitgesproken door de sekretaris van het curatorium Henk Raedts die benadrukte aan de geslaagden dat het VBO-diploma geen eind is maar een begin voor de verdere studie. De heer Zeegers uit Merselo, na mens de ouders en Mark Camps uit Oostrum, namens de leerlingen spraken woorden van felicitatie maar ook van dank aan bestuur, do centen en personeel. De heer Stollman. voorzitter van de Industriële Club Venray nam. zo als ieder jaar, de gelegenheid te baat om aan de geslaagden, maar ook aan de ouders te benadrukken dat de tijd van de boorden voorbij is en dat de industrie nog steeds te sprin gen zit om goede vakmensen. Vak mensen die de basis van hun ontwikkeling hebben ontvangen in het beroepsonderwys. Hy gaf daar bij aan dat er ook in de industrie toekomstmogelijkheden zijn voor vrouwen. Ook dit jaar was er weer een leer ling die bewezen had zich in te zet ten in dat onderwijs en die een schouderklopje verdiend had van de ICV. Met plezier reikte dhr. Stoll man de legpenning en oorkonde uit aan Mark Wynhoven uit Sevenum. Maar er waren nog meer leerlin gen die door hun inzet blyk had den gegeven meer te doen dat wat van hen gevraagd werd. Die leerlin gen, Sanjah Sreetharen, Beytullah Unüvar, Maijolein Klok. Marcel Driessen. Marco Berden, Theo Nooi- jen. Bas Kessels, Sjoerd Vollenberg en Renzo van Duynhoven kregen allen een prijs overhandigd door hun klasseleraar. Aan 90 leerlingen kon het diplo ma worden uitgereikt; acht leerlin gen werden afgewezen. 24 Leer lingen gaan naar het Middelbaar Beroeps Onderwys. zes leerlingen gaan het verkort MBO volgen, ne gentien gaan het VBO volgen. 38 geslaagden gaan het arbeidsproces in, al dan niet met een leerlingen- overeenkomst. De direktie en het bestuur van de Riagg Noord-Limburg en de direktie en de raad van toezicht van de Mut saersstichting hebben besloten een federatie op te richten om met na me hun beleids- en bestuurlyke ak- tiviteiten te bundelen. Onder de naam 'Stichting Zorgcircuits', met als ondertitel 'Federatie van zorg instellingen voor jeugdigen, volwas senen en ouderen' gaat deze offi cieel op 1 juli 1994 van start. Momenteel zyn er reeds diverse vormen van samenwerking, die naar tevredenheid funktioneren. maar het risiko van vrijblijvend heid en afhankelijkheid van per soonlijke initiatieven is te groot. Ook dient rekening te worden ge houden met het mechanisme van 'onbekend-maakt-onbemind'. Be langrijke en goede mogelijkheden voor nieuwe inhoudelijke en ande re samenwerkingsprojekten zyn aanwezig, naar het oordeel van besturen en direkties. De meerwaarde van de federatie ligt op het vlak van de strategische beleidsontwikkeling en innovatie en op het spelen van een aktievere rol in de regionale ontwikkelingen. Nadrukkelijk wordt gestreefd naar versterking van relaties met collega-instellingen. De federatie- vorm biedt hiertoe goede mogelijk heden en niet te hoge psycholo gische en formele toetredings drempels. Het bestuur van de 'Stichting Zorgcircuits' bestaat uit drie bestuursleden van zowel de Riagg Noord-Limburg als de Mutsaers stichting. De direktieleden van bei de instellingen vormen de direktie- raad. De Riagg Noord-Limburg, ge vestigd te Venlo, biedt ambulante hulpverlening ten behoeve van jon geren, volwassenen en ouderen en zy beschikt daarnaast over een af deling preventie en dienstverle ning. De Riagg Noord-Limburg oefent haar werkzaamheden op twee lokaties uit, te weten in Venlo en in Venray. In Midden-Limburg beheert de Mutsaersstichting het medisch kleuterdagverblijf 't Brögske (45 plaatsen) te Wessem en het kinder en jeugdpsychiatrisch ziekenhuis 't Hoekske. Naast 't Brögske en 't Hoekske be heert de Mutsaersstichting op haar hoofdlokalie te Venlo het medisch kinderhuis het Agnespa\i(joen (32 bedden) en het medisch kleuter dagverblijf de Kleuterhof (40 plaat sen). Dit medisch kleuterdagver blijf heeft binnenkort een depen dance te Venray met 20 plaatsen. Op de lokatie in Venlo is ook de Wijnbergschool gevestigd; een school voor langdurig zieke kinderen. Verder exploiteert de Mut saersstichting een tweetal herstel lingsoorden. te weten het Mutsaers- oord (39 bedden) op de lokatie Venlo en het Doctor Poelsoord (24 bedden) te Maastricht.

Peel en Maas | 1994 | | pagina 5