ieren mee op vakantie? Lees dan deze nuttige tips Caravanondeilioud: dit doet de BOVAG-caravanvakman voor u VAKANTIE-ACTIE '94 VAN VEILIG VERKEER NEDERLAND KINDI )p reis met het iOVAG-garantiebewijs EILIG OP WEG NA BOVAG- NDERHOUDSBEURT 1994 EBDK Verkeersveilig op weg met de caravan dit kunt u zelf doen be - Wal u mag trekken met rijbewijs B Caravanonderhoud: SPANDOEKEN AAN VIADUCTEN Caravancontrole Top 10 Ook in de vakantie: Rij Alcoholvrij 'akantiebeurt geen overbodige luxe WN-caravancontroies niet voor niets! Tips voor onderhoud 'agmafEL EN MAAS Donderdag 30 juni 1994 - Pagina ïarantiebewijsaktie tot en met augustus 1994 tocht u binnenkort een gebruikte caravan of vouwwagen kopen, ergeet dan niet te vragen naar het BOVAG-garantiebewijs. Dit leeft u een heel jaar zekerheid. Alle verborgen gebreken of lefecten, die ontstaan tijdens normaal gebruik van de caravan, vorden een jaar lang kosteloos gerepareerd door uw BOVAG-cara- anvakman. Het garantiebewijs wordt afgegeven door BOVAG-be- Irijven en begint bij occasions vanaf 6000,- (f 3000,- voor vouw wagens). fergeet verder niet te vragen naar het deelnamebewijs van de ïarantiebewijsaktie; wellicht kunt u dan straks vertrekken met een eischeque van 1000,-. De aktie loopt nog tot en met augustus 994. Het was de eerste keer dat we iets 'onnen en dan meteen zoiets leuks, at was echt fantastisch", laat een og hoorbaar tevreden mevrouw Van Voerkum weten. De familie Van Woer- um kocht een gebruikte caravan met OVAG-garantiebewijs. Daarbij ontvin- en zij tevens een deelnamebewijs an de garantiebewijsaktie. De vragen p het deelnamebewijs werden goed eantwoord en ze bedachten een ori ginele slagzin. Dat ze daarmee de VRIJ-UIT reischeque van 1000,- zou den winnen, wisten ze toen nog niet. Mevrouw Van Woerkum: „Toen wij hoorden dat we in de prijzen waren gevallen en de cheque van de BOVAG uitgereikt kregen, was dat een zeer welkome verrassing. Ja, dat was een hele happening. De organisatoren hadden er veel werk van gemaakt. Bloemen, veel mensen, je had echt 1De caravan grondig wassen voor hij weer naar de winterstalling gaat. Ge bruik van een hogedrukspuit om het grove vuil te verwijderen, kan geen kwaad. Dit is vooral handig voor de bodem van de caravan. Daarbij moet u niet te veel water gebruiken en zorgen dat de caravan voor stalling droog is. 2. De caravan voor stalling voorzien van een waslaag. Als de caravan droog is, valt het aan te raden een waslaag aan te brengen. Het is ver standig dit na een week of twee/drie te herhalen. Op deze manier is uw caravan beter beschermd tegen vocht. 3. Glas en plastic met spons en zeem afnemen. 4. Tochtstrippen en afdichtingskit in goede conditie houden en bescher men tegen uitdrogen. 5. Verwijderen van het zwarte vuil dat onder de rubberen stoot- en sierstrip- pen vandaan komt. Voor al deze onderhoudsaspecten heeft uw BOVAG-caravanspecialist de juiste schoonmaakmiddelen en beno digdheden in huis. Vraag ernaar! het gevoel dat er een feestje rond jouw persoon werd georganiseerd". Inmiddels is de reischeque verzilverd. Het hele gezin is naar Praag gereisd. Mevrouw Van Woerkum: „We hebben een prima vakantie gehad. Met dank aan de BOVAG". Voor meer informatie over het garantiebewijs en de aktie kunt u bij uw BOVAG-bedrijf terecht. 1. Het onderhoud van remmen en wiellagers. Het afstellen van de remmen vergt behendigheid en speciaal gereedschap. Uw BOVAG-caravanvakman heeft de kennis en de instrumenten. Voor hem is het een simpele ingreep, voor u waarschijnlijk een hele operatie. 2. Het onderhoud inzake gas en elektra. Deze onderdelen moeten met grote nauwkeurigheid onderhouden worden. Vuurwerk is leuk, maar niet in uw caravan. Laat daarom het vervangen van gasslangen, sluitringen en gasfles sen, het controleren van de gasinstallatie en de elektrische aansluitingen aan uw BOVAG-caravanvakman over. Regelmatig onderhoud aan de caravan voorkomt problemen onderweg. igetwijfeld heeft u uw caravan of vouwwagen al uit het winterver- ijf gehaald; wellicht bent u al op pad geweest met uw mobiele ikantiehuis. Voor de zomervakantie echter moet uw caravan in pconditie zijn om de (grote) tocht aan te kunnen. Voordat u gaat, het verstandig uw caravan te laten controleren door uw BOVAG- aravanvakman. Niets is zo vervelend als halverwege de reis langs kant te staan of onvolkomenheden die uw woongenot verstoren. in vakantiebeurt voordat u aan de ote reis begint, is zeker geen over- )dige luxe. Belangrijke onderdelen in de caravan/vouwwagen moeten gelmatig onder de loep worden ge- imen om ervoor te zorgen dat opti- ale verkeersveiligheid en een onge oord gebruik van de caravan gega- ndeerd is. ij raden u aan uw caravan minimaal in keer per jaar (liefst voor de vakan te laten controleren bij een OVAG-caravanbedrijf. Deze onder- judsbeurt omvat vier onderdelen: jnderstel (koppeling, remmen, chas- iis, enz.); ibouw (zijreflectoren, enz.); las/elektra (gasstel, kachel, stopcon tacten, aarding, enz.); overige (in overleg): ramen, luiken, kranen, enz. w BOVAG-caravanbedrijf loopt al de- onderdelen na en smeert tevens de tale punten. Verder worden ook za ken als schokdempers, gasinstallatie en elektra grondig gecontroleerd. Zo'n BOVAG-caravanbedrijf zorgt ervoor dat u gerust en veilig op vakantie kunt. >pl gas $0 000Ro Jaarsticker Na deze controle vertelt uw BOVAG- caravanvakman, indien nodig, precies wat er gedaan moet worden om uw caravan weer veilig te maken. Op de reparaties, die naar aanleiding van de controle uitgevoerd moeten worden, zit automatisch drie maanden BOVAG-garantie. Uiteindelijk krijgt u de BOVAG-jaarsticker mee als uw ca ravan is goedgekeurd. Als u besluit een onderhoudsbeurt te laten* uitvoeren, vraag dan na afloop naar het bijbehorende onderhoudsrap- port. Dit dient als garantiebewijs. BOVAG-Hulpbrief Pech onderweg, zeker tijdens de vakantie, is erg vervelend. Als het u toch overkomt, is één ding zeker: u wilt zo snel mogelijk hulp, want u wilt verder of misschien liever naar huis. Voor dit soort pech onderweg is er de BOVAG-Hulpbrief. Deze garandeert u snelle en deskundige hulp: een ver vangende auto en/of caravan of trans port van uw caravan naar een vakbe kwame garage. Zelfs een overnachting in een hotel kan noodzakelijk zijn. Met een gerust hart kunt u dit overlaten aan de specialisten, het kost u niets. De BOVAG-Hulpbrief dekt de kosten die in zo'n geval worden gemaakt. Dame van een WN-promotieteam deelt aan de vooravond van de vakantie van 1993 het tijdschrift 'Vakantie Wegwijs' uit (Foto: Bea Hutten) verkeersveiligheid in de vakantietijd. Dit keer krijgt ook het op vakantie gaan per motor ruime aandacht. Te vens wordt nog eens op de techni sche staat van de auto en caravan gewezen. Nieuw in deze uitgave zijn de opvattin gen van vakantiegangers over ver keersdeelnemers in het buitenland: een boeiende confrontatie. Het gaat hierbij zowel om de meningen van doorsnee-autorijders als van een vrachtwagenchauffeur en een reisleid- ster op een internationale touringcar. Leuke verhalen In 'Vakantie Wegwijs' nummer 2 zijn ook 'reisverhalen' opgenomen. Uiter aard wordt de jeugd niet vergeten. Tijdens de lange, wellicht warme rit naar het verre Zuiden, het onbekende Oosten of het koele Noorden, kan de speciaal voor 'Vakantie Wegwijs' ge maakte tekening 'Zoek de 20 Verschil len' een welkome afwisseling vormen op een eentonige rit. Heel spannend is het verhaal „Monster op de Camping". Ervaringen met kinderen in de auto (en hoe die bezig te houden) verneemt men bij monde van de heer en me vrouw Dijkstra. Wellicht vindt u in hun verhaal aanknopingspunten om uw reis eens anders te programmeren. Uitdelen 'Vakantie Wegwijs' 'Vakantie Wegwijs', het vakantietijd schrift van Veilig Verkeer Nederland Spandoek met WN-vakantiewens aan een viaduct, richting Nederland. (WN), wordt niet alleen huis aan huis verspreid; tijdens regionale en lokale acties van de WN-afdelingen wordt het hier en daar ook uitgedeeld aan automobilisten. Wegwijs vakantiespel In 1993 kwamen postzakken vol in zendingen van het 'Wegwijs Vakantie- spel' binnen. Ook de prijsuitreiking was een groot succes. Hopelijk wordt dat succes herhaald. Aan de te win nen prijzen ligt het niet. Lezers van 'Vakantie Wegwijs' kunnen meedingen naar een weekje lekker skiën, begin januari, in het Oostenrijk se Westendorf in een comfortabel tweekamer-appartement, beschikbaar gesteld door OAD-Tours. Voorts zijn er 3 prachtige Gazelle-fietsen en 4 Nikon-fotocamera's te winnen. Elk jaar weer gaan duizenden landgenoten met de caravan of vouwwagen op vakantie, lekker uit in eigen land of naar het buitenland. De caravan is een vanzelfsprekend onderdeel geworden van het dagelijkse straatbeeld. Rijden met een caravan of vouwwagen is echter minder vanzelfsprekend dan u denkt. Dat heeft te maken met het gewicht van de caravan en het laadvermogen, maar ook met het gewicht en het laadvermogen van de auto die ervoor zit. In het verleden was een speciaal rijbewijs voor het rijden met een caravan of vouwwagen niet nodig. In 1984 is dat echter veranderd. De thans geldende wettelijke regels zijn als volgt. Voor aanschaf, onderhoud, reparatie - alles met garantie - van uw caravan of vouwwagen bent u bij de BOVAG-caravanvakman aan het juiste adres. Met rijbewijs B op zak mag u: -een caravan/vouwwagen trekken als die inclusief de maximaal toelaatbare lading niet zwaarder is dan 750 kg; - een caravan/vouwwagen trekken als die inclusief de maximaal toelaatbare lading niet zwaarder is dan de auto zonder lading; De illustraties geven twee voorbeelden van de huidige wettelijke regels: - een caravan/vouwwagen trekken als deze samen met de auto inclusief de maximaal toelaatbare lading van bei de niet zwaarder is dan 3500 kg. In alle andere gevallen is het rijbewijs BE vereist. Het gewicht van de caravan inclusief de maximaal toelaatbare lading is meer dan 750 kg en meer dan het gewicht van de auto zonder lading. Hier is rijbewijs BE vereist. Bij controle wordt er gelet op wat er maximaal aan lading in de caravan/ vouwwagen en auto gaat. Het BOVAG-caravanbedrijf is uiteraard op de hoogte van deze regels en kan u helpen bij het bepalen van de juiste gewichten. Daarnaast zorgen zij ervoor dat u met een gerust hart op vakantie kunt. Een goede reis begint ook om deze reden bij uw BOVAG-caravan vakman. Tenslotte nog een tip: voorkom overbelading. Dit heeft niet alleen invloed op het trekgewicht, maar, en dat is nog veel belangrijker, is gevaarlijk voor uw verkeersveilig heid! Binnenkort komt de jaarlijkse 'volksverhuizing' weer op gang. Veel Nederlanders gaan op weg naar hun vakantiebestemming. Dit verkeer wijkt af van het 'da gelijkse' verkeer. Denk maar aan: de vakantiestemming, bui tenlandse wegen, verplaatsing over lange afstanden, aanhan gers en caravans, belading van voertuig en aanhanger, andere verkeersregels, afwijkende ver keerstekens, enzovoort. Deze omstandigheden beïnvloeden het verkeersgedrag van de indi viduele vakantieganger. Veilig Verkeer Nederland (WN) geeft ook deze zomer weer allerlei tips om veilig de vakantiebe stemming te bereiken. Pal voor de vakantie-uittocht van 1993 verscheen voor 't eerst het tijdschrift 'Vakantie Wegwijs', dat in diverse re gio's huis aan huis werd verspreid. Het uitbrengen van dit magazine, in het kader van de WN vakantie-actie '93, was een schot in de roos. Hon- l samenwerking met Volkswagen-importeur Pon's Automobielhandel geeft eilig Verkeer Nederland (WN) de vakantiegangers die naar het buitenland fean ook dit jaar een vakantiegroet. Wlp de daarvoor opgehangen spandoeken luidt de boodschap: „Niets ergeten Veilige vakantie!". Thuiskomers zien vlak voor de grens het jiandoek met de tekst: „Blij dat u er weer bent!". VN en VW werken samen omdat ensen zich in veilige auto's veilig oeten gedragen. VW-importeur Pon ieft de morele verantwoordelijkheid zich genomen dit ook uit te dra- in. Daarom werken WN en VW on- ir meer samen op het thema 'Kind en Verkeer', dat ook weer zichtbaar wordt in de campagne „Wij gaan weer naar school". Na de zomer gaan WN en VW verder met activiteiten, die eind oktober met het thema 'Zichtbaarheid in het ver keer' worden afgesloten. derdduizenden hebben het vakantie blad gelezen; het voorzag duidelijk in een behoefte. De grote interesse voor het tijdschrift was ook af te leiden uit de talrijke inzendingen op de prijs vraag. WN en PTT hadden hun han den vol aan de volle postzakken... Hierbij gaven veel inzenders - overi gens ongevraagd - extra tips over verkeersveiligheid ten beste. Boeiende controntatie 'Vakantie Wegwijs' zomer 1994 bor duurt voort op het thema van '93: Vaak staat de caravan langer in de winterstalling dan op de geliefde camping. Pas 's zomers wordt het mobiele huisje intensief gebruikt. Tijdens de winterstalling is er echter sprake van slijtage: mechani sche delen, zoals remsysteem, wiellagers, banden, elektrische en/of gasinstallatie, hebben na een periode van stilstaan zeker onder houd nodig. Daarom verdient het aanbeveling uw auto-caravancom binatie op vrijwillige basis te laten controleren tijdens één van de preventieve controles van WN, die meestal worden gehouden in samenwerking met politie en caravandealeVs. Informatie omtrent wettelijke bepalin gen inzake het caravannen staat in de brochure 'Caravan en de wet', een uitgave van WN en het Politie Ver- keersinstituut. Uit de veelzijdige inhoud: wanneer ::r. naar vo. 1) Te zwaar of onjuist beladen, 2) Te h 3) Te U 4) HulpkoppeTrng/tosbreekreminrichting niet juist bevestigd. het oploopge- dee; emd. 7) Defecten aan onderstel, zoals vering, wielbasis en chassis. €9 Spiegels ontbreken of staan verkeerd afgesteld. 9) Ven. iracht of funct oren. erd aan gebracht hebt u een aanvullingsblad nodig? Is het rijbewijs B voldoende? Hoort het gewicht van de koelkast bij de ledige massa? Zijn er aanvullende buiten spiegels nodig? Hoe weeg ik de kop- pelingsdruk? Werken de remmen synchroon? Wat is „de staat van de banden"? Door ervaringen met controles is het Politie Verkeersinstituut gespeciali seerd in deze materie. Samen met Veilig Verkeer Nederland heeft dit in stituut dan ook de brochure 'Caravan en de Wet' het licht doen zien. U kunt de brochure aanvragen bij WN, afdeling Klantenservice, tele foon: 035 - 211441. Midwoud: 15 gecontroleerd, 13 niet (geheel) in orde. Conclusie: tijdens zo'n controle blijken veel caravans niet in orde. Zo'n con trole is dus geen overbodige luxe. Veel caravans niet in orde De Hulpbrief biedt 7 dagen per week 24 uur per dag hulp in Nederland en desgewenst ook in Europa. Het centrale hulpnummer is: 06-0991255 (alleen voor bezitters van de BOVAG-Hulpbrief). Neem voor meer informatie over de BOVAG-Hulpbrief kontakt op met uw BOVAG-caravanvakman. Het gewicht van de caravan inclusief de maximaal toelaatbare lading' is meer dan 750 kg, maar het is minder dan het gewicht van de auto zonder lading. Het totale gewicht van auto en caravan inclusief de maximaal toelaatbare lading is daarnaast minder dan 3500 kg. Hier volstaat rijbewijs B. pandoek met WN-Vakantiewens aan een viaduct, richting buitenland. iEen vakantiereis met kinderen vergt extra voorbereiding. Kort Samengevat luidt het beste advies: vroeg weg, voldoende eten en drinken aan boord, eenvoudige spelletjes mee. 3a rijden vanaf het tijdstip dat de linderen normaal wakker worden. !org voor een ruime sortering iroodjes, fruit en frisdrank (pakjes frisdrank met een rietje zijn een ractatie onderweg). Zorg voor lichaamsbeweging als u itopt: even een balletje trappen? "Jeem voldoende speel- en spel- Diverse WN-afdelingen hebben weer caravancontroles gehouden. De resul taten liegen er niet om. Hier volgt een greep: Rotterdam: 59 gecontroleerd, 58 niet (geheel) in orde. Enschede: 189 gecontroleerd, 169 niet (geheel) in orde. Loon op Zand: 51 gecontroleerd, 49 niet (geheel) in orde. Cover „Caravan en de Wet": dit informatieblad is verkrijgbaar bij Veilig Verkeer Nederland. materiaal mee: tekenspul, eenvou dige puzzeltjes, schrijfblok met pen, kwartetspel, leesvoer (strip boeken) en cassettebandjes met hun favoriete muziek. Want u weet: als de kinderen zich onderweg prettig voelen, is de vakantie al voor de helft geslaagd. 'Vakantie Wegwijs': dit blad krijgt u gratis in de bus.

Peel en Maas | 1994 | | pagina 9