PEEL EN MAAS Bewoners plan Hardeweg willen BTW terug Gecijfer rond jaarrekening 1993 Fietsvierdaagse a.s.dinsdag van start Uitslag ballon wedstrijd Koninginnedag vloerbedekking COI\l>AINT COI\ PAINT Lange zit met herhaling van zetten Gemeentelij k sloopplan woning Broekweg even uitgesteld Venray treft geen blaam bij achterstanden woningbouw Oprichting Groep Geleide Wapens .^Rechtbank doet binnenkort uitspraak: Tekort vier ton boekhoudkundig gedicht Juffrouw Akke 25 jaar in het onderwijs OPRUIMING 20 tot 50% korting zomercollectie Aanleg brandputten op kerkdorpen ontdek warmer wonen met de juiste kleur N.K. Kunst vliegen in Oirlo PEEL EN MAAS STADSWANDELING Iedere dinsdagmiddag stadswandeling o.l.v. een VVV-gids. Drieënveertig bewoners van het (plan Hardeweg hebben een gerech telijke procedure aangespannen te lgen de gemeente Venray. De bewoners willen de BTW, die zij hebben moeten betalen voor de bouwgrond waarop hun woning staat, terughebben. Een uitspraak van de rechtbank werd vorige week donderdag verwacht, maar de zaak is aangehouden tot 21 juli. Worden de bewoners in het gelijk gesteld dan moet de gemeente Venray ƒ350.000.- terugbetalen. Is dat het geval dan kan de gemeente meer claims tegemoet zien, van b.v. grond- en huiseigenaren in Land weert. Dan loopt het bedrag wat de gemeente moet terugbetalen al snel tegen de twee miljoen aan. BTW OP BOUWGROND Over het feit of een gemeente in Nederland wel of geen btw mag hef fen op bouwgrond, lopen al jaren lang diverse procedures. Een van de meest bekende is het "St. Oedenro- de arrest" uit 1990 waar door de Ho ge Raad werd beslist dat onbebouwde, maar voor bebouwing bestemde grond, slechts vervaar digd is als de grond bouwrijp is ge maakt. Alleen in dat geval kan BTW worden geheven. Als basis voor de ze uitspraak diende het Loon op Zand arrest van 1980, waarin be paald werd dat pas van bouwrijpe grond sprake is als de grond zelf is bewerkt of als er voorzieingen zijn getroffen die uitsluitend dienstbaar zijn aan de grond. Aan de hand van dit arrest werd in 1981 bepaald dat over vervaardig de grond wordt gepraat als er in de omgeving voorzieningen zijn aan gelegd die de grond beter geschikt maken voor bebouwing. Afgelopen week heeft de Hoge Raad een hernieuwde uitspraak ge daan. De burger kan nog steeds pro beren BTW terug te vorderen als aan het gekochte kavel geen bewer kingen op of aan de grond zijn ver richt. Maar louter een aftakking van de hoofdriolering naar het per ceel verandert de situatie. De grond wordt dan niet langer "maagdelijk" genoemd, maar een "vervaardigd goed" waarover BTW betaald moet worden. VENRAY Naar aanleiding van met name het St. Oedenrode arrest zijn bij de gemeente ongeveer 300 verzoek schriften binnengekomen waarin de BTW wordt teruggevorderd. Deze verzoeken zijn vooralsnog afgewe zen. Een groep van 43 bewoners van plan Hardeweg is het daar ech ter niet mee eens en is naar de rechter gestapt. Volgens de bewo ners is er geen sprake van een "ver vaardigd goed" en hebben zij recht op teruggave van de BTW. Indien de gemeente moet gaan te rugbetalen, dan de gemeente deze gelden terugvorderen bij de be lastingdienst. Indien de belasting dienst dit weigert, dan moet de gemeente aankloppen bij het mi nisterie van financiën. Het tekort van 400.000 gulden dat de gemeente had in de jaarreke ning 1993 is weggewerkt. Het nade lig saldo wordt afgeboekt van de algemene reserve, die op haar beurt weer wordt aangevuld uit de totale reserves en voorzieningen. Dat is de boekhoudkundige oplos sing voor het negatief saldo dat na afboeking van het tekort ontstaat op de algemene reserve. Het potje algemene reserve bevatte slechts 63.000 gulden, dus onttrekking van vier ton levert een negatief saldo op van 338.000 gulden. En aangezien een reserve nu eenmaal niet nega tief kan zijn, hebben de reken meesters van de gemeente Venray hiervoor een oplossing bedacht. Aanpassing van het rentepercenta ge over het totaal van reserves en voorzieningen levert, een voordeel op van ruim 358.000 gulden. Ge voegd bij de 63.000 komt de alge mene reserve daarmee op 421.000 gulden. Na afboeking blijft er dus nog steeds ruim 20 mille over. De 358.000 gulden hebben de fi nanciële experts van de gemeente gevonden door de rente te verlagen. In plaats van 8%. het percentage dat de gemeente ook zou kunnen realiseren als het geld op de bank gezet werd, wordt nu 3% gerekend, alleen voldoende om de inflatie te kunnen bijbenen. ACHT MILJOEN Daarmee is de algemene reserve weer boven Jan geholpen na het dichten van het gat. in jaarrekening 1993. In het totaal van de reserves en voorzieningen zelf heeft de ge meente nog meer geld 'verdiend'. De afdeling financiën heeft ontdekt dat er een fiks verschil bestaat tus sen de stand van reserves en voor zieningen op de begroting en in De Fietsvierdaagse De Peel zal a.s. dinsdag om 9.00 uur van start gaan. Het startsein wordt gegeven door oud-wethouder Jan Driessen en Hub Clephas. Dat zal op ludieke wij ze gebeuren. Daarna kunnen de fietsers van start voor hun 25, 40 of 60 km routes. Dinsdag wordt de Moelbaerenbos- route gefietst, richting Horst. De route loopt door Veld Oostenrijk, langs de streekboerderij De Locht, het luchtvaarmuseum Dakota en (de 60 km route) door de rozenvel den van Grubbenvorst. Blitters- wijclc is de centrale rustplaats van waaruit de route weer richting Ven ray gaat. Op woensdag wordt de Deskesven-route afgelegd, met Deurne als centrale plaats. De rust plaats wordt bereikt via Vredepeel en De Mortel. De route eindigt weer in Venray. Venray zelf vormt deze dag de centrale rustplaats vanuit het Deumese. De dorpen langs de Maas vormen donderdag het decor van de Fiets vierdaagse welke vervolgens om buigt richting Veulen en Leunen. Onderweg wordt de Rosmolen aan gedaan en wordt er gefietst door het Landgoed Geijsteren. De slotdag gaat richting Boswach- terij St. Anthonis, een schitterend natuurgebied, dat via Siberië en Westerbeek wordt bereikt. Over- loon is de centrale rustplaats waar na richting Venray wordt gefietst. De deelnemers worden deze dag vergezeld van de Irakees Homi, die bezig is met een 2500 km lange fietstocht door Nederland. De op brengst van deze tocht komt ten goede aan de Straatkinderen van Rio de Janeiro. Hem wacht een feestelijk onthaal op het Schouw burgplein terwijl daarna de gezelli ge slotmiddag de fietsvierdaagse afsluit. Natuurlijks zijn er weer legio ran- daktiviteiten, waarover wij U on langs nog berichtten. Reden genoeg om mee te doen aan de Fietsvier daagse. Opgeven kan nog, o.a. bij de VVV en bij Poels Rijwielhandel. Ook is er een speciale stand op de weekmarkt. Bromfietser reed zonder helm Omdat een 24-jarige bromfietser in het centrum geen helm droeg werd hij door de politie aangehou den. Die konstateerde drankge bruik. By de blaastest bleef de man net onder de befaamde grens. Wel kreeg hij proces-verbaal inzake het rijden zonder helm. Op dinsdag 21 juni hing de vlag in de top op de Vlaswei. Juffrouw Altke v. Dinter was 25 jaar onder wijzeres/leraar basisschool. Na haar examen op de kweek school in Nijmegen werd ze be noemd aande Ursulaschool, de lagere meisjesschool van de zusters Ursulinen. Veel verschillende groe pen heeft ze daar gehad, maar voor al de le klas (nu groep 3) en de 4e Idas (nu groep 6) hadden haar spe ciale voorliefde. Ze is een onderwijzeres in hart en nieren met vooral aandacht voor het sociaal-emotionele klimaat in haar klas. Veel energie en tijd steekt ze in het oplossen van pro blemen tussen kinderen. Mede daardoor is er in haar Idas een goe de sfeer, waar hard gewerkt kan worden. Juffrouw Akke verzamelt allerlei boeken en voorwerpen om de lessen te ondersteunen, daar door lijkt haar klas soms een echt museum. Inderdaad vind je vele ex posities en natuurkundige proefjes in de hoeken van haar Idas. Op haar eigen verzoek is het feest binnen de school gevierd. Haar klas heeft een toneelstuk opgevoerd over een clown die niet meer kon lachen. Dit stuk, dat ruim een uur duurde, zag er door de vele verklede kinderen zeer fleurig uit en boeide de hele schoolbevolking. We wensen juffrouw Akke nog veel arbeidsvreugde en hopen nog lang van haar talenten te mogen ge nieten. werkelijkheid. Volgens de begro ting 1994 heeft de gemeente ruim 17 miljoen opzij gelegd, maar er is in werkelijkheid ruim 25 miljoen voorhanden in de gemeentelijke spaarpot. Een verschil van bijna 8 miljoen! Een geweldig bedrag, waarmee in één klap zelfs het gat in de meerja renbegroting kan worden gedicht. Helaas is daarmee de gemeente niet uit alle financiële problemen, om dat de meeste voorzieningen met een speciaal doel in het leven zijn geroepen en alleen voor dat doel mogen worden aangewend. Een aantal van de voorzieningen is zelfs het gevolg van wettelijke verplich tingen. De acht miljoen zijn dus theoretisch geld. Het geld ligt vast, de boekhoud kundige rente niet. Dankzij de op waardering van de reserves kan de gemeente aan diezelfde reserves 635.000 gulden toevoegen, zijnde de rente -wel tegen 8%- over de acht miljoen gulden. Zowel over de jaarrekening 1993 als over het dekkinösvoorstel wordt gesproken in de vergadering van de commissie financiële en economi sche zaken. De vergadering wordt gehouden woensdag 6 juli in het ge meentehuis. Aanvang 19.00 uur. op de totale F 4TTHyl^O I\1 Grotestraat 72 Venray mode voor man en vrouw Om te komen tot een adequate bluswatervoorziening in de ge meente Venray, is de gemeente vo rig jaar gestart met de aanleg van 41 brandputten. Tien daarvan zijn inmiddels gerealiseerd op de in dustrieterreinen Smakterheide, De Brier en De Hulst. Voor de tweede fase wil de gemeente ene bedrag van ƒ150.000,- beschikbaar stellen. Daarmee kunnen elf putten op de kerkdorpen gerealiseerd worden. Daarbij zit ook een brandput op het industrieterrein Ysselsteyn. Venray beschikt nauwelijks over open water, waaruit men water ten behoeve van het bluswerk kan ont trekken. De brandweer is geheel af hankelijk van de levering via het waterleidingnet. Omdat het leveren van bluswater geen primaire taak is van de waterleidingsmaatschappij, kampt de brandweer met een eapa- citeitsverschil. De circa 1550 brand- kranen bieden in Venray niet voldoende dekking voor het aanwe zige brandrisico en is dus zeer kwetsbaar. Met name in periodes van droogte is de kwantiteit te laag evenals de waterdruk. De brandput ten moeten daar een oplossing bie den. De brandweer accepteert daarbij dat het transport van deze putten (die 35 meter diep worden) naar de brandplek over langere af standen gaat. De commissie algemene zaken wordt a.s. maandag, in de vergade ring van 19.00 uur, om advies ge vraagd. Band lek gestoken Zaterdagmorgen deed een 25-jarige inwoner aangifte van het lek steken van een band van zijn aan de Bachstraat geparkeerde per sonenauto. DONDERDAG 30 JUNI 1994 Nr. 26 HONDERD VIJFTIENDE JAARGANG een selectie van de meest praktische kwaliteiten in eigentijdse kleuren en dessins op één adres te combineren met gordijnstof, behang, verf en raamdecoratie VERFfr WAND de beste in verfde beste in behang Paterslaan 7, Venray, Tel. 04780-82810 Het was een lange zit, de raadsver gadering van dinsdagavond. Tot kwart, over elf hadden de Venrayse raadslieden de tijd nodig om zich over 25 agendapunten te buigen (waarvan de laaste 12 punten in vijf minuten werden afgewerkt...). Deze tijd opgeteld bij de urenlan ge commissievergaderingen van de ze maand (gemiddeld 3 tot 3,5 uur per vergadering) moet toch wel tot zeer overwogen besluiten hebben geleid. De realiteit is echter anders. De diverse onderwerpen die in de com missies al tot in detail besproken waren, kwamen nu nog eens uitge breid op tafel. Zaken die al in de commissies gezegd waren, werden nu nog eens herhaald. Niet alleen door de raadsleden, maar ook door de collegeleden. In het verleden is afgesproken om zaken in commissies zo veel mogelijk door te spreken, zodat de raad effectiever kan vergaderen. In de huidige commissiestructuur wordt in de verslaggeving daarom aangegeven ol' het advies van de commissie positief of negatief is. Personen of partyen die er een af wijkende mening op nahouden, kunnen aangeven dat zij dat in de verslaglegging genoteerd willen hebben. Ook als zij er in de raad op terug willen komen. Dit zou kunnen funktioneren als iedereen zich aan die afspraken houdt. Nu verzanden de raadsdi- scussies grotendeels in een herha ling van zetten en worden er nauwelijks nieuwe aspekten toege voegd aan de eerdere discussies. Ef ficiency is een van de zaken die de raadsleden regelmatig hoog in hun vaandel hebben staan. Hier ligt voor hen een kans om zelf het voor touw te nemen. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Afgelopen zaterdag vond bij het WV-kantoor de prijsuitreiking plaats van de ballonwedstrijd die op Koninginnedag was georganiseerd. Met een matige westenwind kwa men de ballonen toch nog een heel eind en landden ze verrassend dicht bij elkaar. Piet Kienhuis kon namens het Oranjecomité de eerste prijs uitrei ken aan Sandra Poels van de Hoe- bertweg. Haar ballon landde in Klinga nabij Leipzig en legde he melsbreed een afstand van 450 km af. De ballon van Loes Bonants uit de Allegrostraat daalde in het plaatsje Boma op 440 km van Venray. In Hermsdorf landde de ballon van Manon Goosens uit Heide, die een afstand van 420 km aflegde. Verder landden nog vier ballon nen zeer dicht bij elkaar op een af stand van 400 km. Die ballonen waren afkomstig van Laura Meijer, Jouri en Raoul Gillissen, Quincy Smits en Susan Beyers. Bij het VW kantoor kan men de overige (ongeveer 100) ballonkaart- jes ophalen die zijn teruggestuurd. Op zondag 3 juli houdt de Motor modelvliegclub de Pioniers uit Ven ray, een RC2/rc kunstvlucht wedstrijd die meeteld voorhet Ne derlands Kampioenschap. De wed strijd wordt gehouden op het terrein aan de Sinnesstraat nabij Oirlo. Er komen vanaf 10.00 twee klas- ses aan de start, namelijk de met verbrandingsmotoren aangedreven toestellen en de door elektromoto ren aangedraven toestellen. Beide klasses zullen een voUedig RC2 kunstvluchtprogramma vliegen. Vanaf 10.00 is iedereen welkom, de entree is vrij. Voor meer infor matie kunt u kontakt opnemen met e. Aarts, tel. 89490. De gemeente Venray wil het pand Broekweg 19 zo snel moge lijk slopen. Het pand past, volgens de gemeente qua architectuur op geen enkele manier in de ontwik keling van het plan Brabander en verkeert in matige staat van on derhoud. Sloop is de enige oplos sing en de gemeente wil er vaart achter zetten omdat men bang is voor illegale bewoning en vanda lisme. Driekwart jaar geleden, toen de gemeente het pand met 4550 m2 voor 3,5 ton aankocht, werd nog meegedeeld dat het de bedoeling was het huis, met. min- Als er in Venray woningen te laat worden opgeleverd ligt dat in elk geval niet aan de gemeente. Wethouder Bert Kersten (ruimte lijke ordening, grondzaken) weet niets van vermeende achterstan den op het gemeentehuis, waar door bouwplannen vertraagd. Bij de verhuizing van de Peel- militairen vanuit. Duitsland werd erop gewezen dat in diverse ge meenten rondom de basis wonin gen niet op tijd klaar zijn. Tientallen Nederlandse militairen zouden daarom komende maan den nog tijdelijk tussen Blom- berg/Stolzenau en Venray op en neer moeten pendelen. Volgens Kersten heeft de gemeen te Venray in het algemeen haar za ken goed voor elkaar. Kersten noemt enkele individuele gevallen, waarbij bouwer en architect proble men hebben hun plan door de welstandcommissie te krijgen. Mo gelijke oorzaken voor het te laat opleveren van woningen moet vol gens de wethouder gezocht worden bij bouwers en opdrachtgevers: een aantal militairen is zelf nogal laat begonnen met zaken te regelen en de kwaliteit van sommige bouw plannen strookt niet met de eisen, zoals vastgelegd in het beeldkwali teitsplan voor Landweert. Vrijdag 1 juli a.s. vindt de officiële oprichting plaats van de Groep Ge leide Wapens De Peel, het nieuwe luchtmachtonderdeel. Dat gebeurt door de Bevelhebber der Luchtstrijdkrachten Luitenant- Generaal Manderfeld. Vorige week hebben wij U al uit gebreid bericht over de daadwerke lijke komst van de Hawks, Patriots. Stingers en al het ander materieel, dat nodig is om de Groep Geleide Wapens gestalte te geven. Ongeveer de helft van het aantal manschap pen zal vanaf 1 juli vanaf De Peel operationeel zijn. Vanaf volgend jaar juli is de Groep op volle sterkte met ongeveer 1100 militairen en burgers. De oprichting gaat gepaard met veel ceremonieel vertoon. Zo zal er een défilé worden afgenomen van een TRIAD-squadron (een squadron waarbinnen Hawks, Patriots en Stingers zijn ondergebracht). Ver volgens vindt, er een receptie plaats in het nieuwe bedrijfsrestaurant, 's Avonds is er voor de burgers een concert van de Koninklijke Lucht macht Kapel in de sporthal op de basis. Meer hierover elders in dit blad. der grond, in te passen in liet plan Brabander. 'De mogelijkheden daartoe zijn zonder meer haalbaar', werd destijds geschreven voordat de ge meen teiaad haar fiat aan de aan koop gaf. Nog geen jaar later denkt de gemeente 180 graden anders over het. pand Broekweg 19. Volgens ambtenaar P. Hermens van de afde ling grond en eigendommen zijn de inzichten veranderd. De architec tuur van het pand is zodanig dat het in welke ontwikkeling dan ook van de Brabander niet meer zou passen. "Er moet teveel aan gebeu ren wil je die woning inpasbaar ma ken in de plannen voor de Brabander. Het huis laten voldoen aan de eisen dieWe nu aan wonin gen in uitbreidingsplannen stellen wordt onbetaalbaar". Volgens Her mens is het huidige advies mede in gegeven door architect Van Esch. die net als bij Landweert III, fun geert als bouwkundig supervisor bij de realisatie van de Brabander. Verantwoordelijk wethouder Bert Kersten liet zich dinsdag desge vraagd in soortgelijke bewoordin gen uit. "We gingen er destijds vanuit dat inpassen goed kon, maar bij nader onderzoek bleek dat een stuk moeilijker dan we hadden ge dacht. Iets moois wordt het nooit, dus slopen is de beste oplossing". Kersten ontkende dat de gemeente de voorgenomen herverkaveling en verkoop heeft gebruikt om de in stemming van de gemeenteraad voor de aankoop te krijgen. "Er is nooit enige voorbedoeling in die richting geweest", aldus Kersten. De wethouder had er dan ook geen problemen mee om de notitie waarin de sloop wordt voorgesteld alsnog in de commissie te bespre ken. De sloopplannen kwamen als ingezonden stuk aan de orde in de gemeenteraad van dinsdagavond, hetgeen volgens de vergaderregels inhoudt dat er niet lang bij wordt stilgestaan. Fractievoorzitter Bus- ser van Samenwerking vroeg om behandeling van de notitie in een komende commissievergadering, omdat hij meer wilde weten over de plotselinge ommezwaai van de ge meente. 'n abonnement waard VVV Venray organiseert: In de periode 5 juli t/m 30 augustus 1994 (m.u.v. dinsdag 9 augustus 1994): Start: 13.30 uur voor het VVV-kantoor, Grote Markt te Venray. Kaartverkoop: bij het VVV-kantoor. Volw. f4,- p.p. kind. t/m 12 jaar f2,- Groepen, tot maximaal 20 personen, op afspraak. Inl. en reserveringen: VVV Venray, 04780-10505

Peel en Maas | 1994 | | pagina 11