PEEL EN MAAS Venrayse kunstwerken mogelijk in toeristische route Scholieren Landweert per bus naar Brukske A.s. vrijdagavond officiële ingebruikname Theehuis Odapark Gelijkheid van onderwijs speelt Landweert parten Meer geld voor verwijderen olietanks gordijnstoffen bijCOIVPAIIMT Milieuwethouder weerspreekt angstig gevoel IE )islokatie blijft voorlopig 5000 gulden voor Internationaal Vrouwencentrum Jacqueline Eibers praat in Theehuis PEEL EN MAAS ontdek COI\PfUK\!T warmer wonen met de juiste kleur 18 EN 19 JUNI DONDERDAG 9 JUNI 1994 Nr. 23 HONDERD VIJFTIENDE JAARGANG Het is niet uitgesloten dat de Ven- lyse openbare kunstwerken, bin- en niet al te lange tijd in een leristische route te bewonderen jn. Het voorwerk hiervoor is in- liddels al verricht door de 3-jarige Antoinette van Soest. Zij [ilgt momenteel een opleiding graads tekenen. Een onderdeel iervan is "Kunstgeschiedenis", aarvoor zij een eigen onderzoek mest doen. Zij koos daarvoor de unstwerken die verspreid in Ven- iy staan. Haar onderzoek resid eerde in een ruim 28 kilometer mge "kunstroute" èn een aantal unstwerken die een doorsnee Ven- aynaar nauwelijks weet te staan. NIEUWE OGEN Tijdens haar eerste studiejaar mg Antoinette van Soest mee op n "schoolreis" naar Italië. Het •rd voor haar een reis terug in de jschiedenis van de kunst. Diezelf- e reis was voor haar ook de aanlei- ,g om haar eigen omgeving met euwe ogen te gaan bekijken. "Hoe as het nu in de eigen omgeving, at was er zo dichtbij te leren, te er- iren. Waarom niet de eigen omge- ng in kaart te brengen", aldus 'ntoinette van Soest. Er bleek best iel in Ven ray te staan. Alleen al in mray-centrum staan ongeveer 70 meldende" kunstwerken in de litenlucht. Alle binnenkunstwer- ;n werden door haar. voor haar udie. buiten beschouwing gela- fi. Iletzellde gold voor de kruisen kapellen (die al geïnventariseerd jn) en de kunstwerken op de ikdorpen (die zij mogelijk in een ter stadium wil venverken). An- jnette van Soest beperkte zich let alleen tot een inventarisatie m de beelden en hun kunste- uai's. Zij ging verder: "Er was meer vertellen over de beelden. Hoe xen ze daar terechtgekomen. Wat is de geschiedenis van de beelden l de plek waar ze stonden?". Het iheel zou dan middels een "kunst- ate" toegankelijk moeten zijn oor het grote publiek. ARCHIEVEN Voor haar onderzoek heeft Antoi nette van Soest in diverse archie ven naar materiaal gezocht. Haar eigen gegevens kon zij aanvullen met materiaal uit het gemeente archief, uit het micro-fiche archief van Peel en Maas (dat door de ge meente beheerd wordt) en archie ven van de zusters Ursulinen en van de zusters van Goddelijke Voor zienigheid (St. Jozefklooster). Ook kon zij gebruik maken van de ar chieven van het Vincent van Gogh Instituut. Daar waar mogelijk werd bovendien contact gezocht met de kunstenaar zelf. Allereerst wilde Antoinette van Soest haar vergaarde gegevens chronologisch rangschikken. Dat stuitte echter op problemen omdat van een aantal kunstwerken het jaar waarin het gemaakt was, niet bekend was. Uiteindelijk ging zij haar kunstwerken rangschikken volgens een route, die gaandeweg haar onderzoek was ontstaan. BEELDEN IN VENRAY Haar onderzoek beperkte zich echter niet alleen tot de beelden zelf. Ook dook Antoinette van Soest in de geschiedenis van de beelden in Venray. Venray kende vanaf de Middeleeuwen hoofdzakelijk reli gieuze kunst, veelal opgesteld in de diverse kerken. In de tijd van de Franse bezetting, toen er veel ar moede was. leidde ook de religieuse kunst een kwijnend bestaan. Dat veranderde nadat de Fransen ver dwenen waren. Toch bleef de kunst in Venray vooralsnog religieus van aard terwijl ook de beeldhouw kunst die in dienst stond van de ar chitectuur haar intrede deed, ter verfraaing van het gebouw. Het eerste "vrijstaande" kunst werk in Venray was het beeld van Hensenius, dat in 1882 midden op het Henseniusplein werd geplaatst. Het beeld overleefde de Tweede We reldoorlog niet.... Diezelfde oorlog zorgde uiteinde lijk voor het opbloeien van de beel dende kunst. Die was in de loop der jaren ook nog in het "slop" geraakt doordat er een loskoppeling was ontstaan tussen architectuur en beeldhouwkunst.. Er werd welis waar veel beeldhouwwerk verricht ten behoeve van herdenkingsmo numenten maar het Rijk wilde toch de werkgelegenheid onder de kunstenaars stimuleren. Hiervoor werd een regeling in het leven ge roepen. Anderhalf procent van de kale bouwsom van ieder openbaar rijksgebouw mocht worden besteed aan de verfraaing daarvan middels beelden of schilderijen. Deze rege ling werd gevolgd door de 1 procent maatregel, van toepassing bij de bouw van door het Rijk gesubsi dieerde scholen. Ook in Venray werden door deze regeling diverse werken bij gebouwen geplaatst. Werken die meer en meer een pro faan wereldlijk karakter kregen. Andere werken in Venray ontston den ook door een maatregel van het ministerie van Sociale zaken, de Beeldende Kunstenaars Regeling. Door bezuinigingen bestaat deze re geling niet meer. Antoinette van Soest concludeert uiteindelijk dat de beelden die in Venray staan, een dwarsdoorsnede laten zien van wat er de afgelopen decennia gaande was in de ontwik keling van de kunst in Nederland. Verder stelt zij dat de beelden een fragment van de cultuurgeschiede nis vertellen van dat kleine plekje, dat Venray heet. ROUTE In datzelfde kleine plekje is nu dus een kunstroute ontstaan van maar liefst 28 km. Te lang om te wandelen maar ideaal om te fiet sen. Antoinette van Soest heeft haar route besproken met een werkgroep die zich bezig houdt met de realisatie van een kunstroute in Venray. Die werkgroep bekijkt of het werk van Antoinette van Soest in een boekvorm kan worden uitge geven. Een uitgave in deel(wan- del)routes wordt ook niet uitgesloten. Een en ander zal afhan gen van het financiële plaatje wat hieraan hangt. De gemeente gaat basisschool- eerliugen uit Landweert komend chooljaar en het jaar daarop met ebus naar de Foekepot in Bruks- ie vervoeren. Op langere termijn verbetering van de route van andweert naar Brukske en de touw van zogenaamde schoolwo- lingen een optie om het over- ichot van leerlingen in de wijk op e vangen. Andere oplossingen lie zijn onderzocht, blijken alle- naal niet haalbaar. Dat stelt het college voor in een lotitie over de dislokatie in Land- reert. Als gevolg van de snelle groei an de wijk kunnen de scholen het antal leerlingen komende jaren liet aan. De gemeente krijgt van iet ministerie echter geen toestem- ning om het aantal lokalen uit te reiden. De groei is van tijdelijke ard en in de omgeving zijn vol- loende alternatieven in de vorm an leegstaande lokalen, zo staat in Ie regels van het ministerie. Dislo- atie, het deels huisvesten van leer ingen buiten het schoolgebouw, is 'olgens de gemeente de enige iplossing op korte termijn. Bewoners van Landweert waren egen dit besluit in opstand geko- nen. De gemeente heeft daarop nog lens bekeken wat de alternatieven lijn. maar ook in het huidige voor tel blijft dislokatie op korte ter- tgn de enig haalbare oplossing. >m de veiligheid van de leerlingen e garanderen wil het college wel lussen inzetten. Dat. kost dit jaar log een kleine 13 mille en in 1995 naximaal 28.000 gulden. FOEKEPOT Het ministerie hanteert voor dis- ikatie de aanwezigheid van andere Jokalen binnen een straal van 2000 hemelsbreed. In Venray liggen (innen die cirkel een achttal scho- in met leegstaande lokalen. In to- staan dertien klaslokalen leeg. )aarvan komen realiter slechts die n de Foekepot in Brukske in aan merking om tijdelijk te dienen als Iepen dance van de openbare chool Landweert. Het. bestuur van Ie Foekepot staat liever slechts één okaal af, maar wil wel twee lokalen nleveren als het ministerie daar m vraagt. VERHUREN De overige alternatieven noemt ie gemeente in haar notitie alle- aaal onhaalbaar. Zelf een noodlo- kaal bouwen of deze huren is te luur. Zelf bouwen van twee lokalen kost drie ton, huren kost inclusief ixploitatie twee ton per jaar. Die kosten zijn zo hoog omdat het rijk ie uitgaven ziet als extra overschrij ding van de Ryksvergoeding en liervoor geldt een zogenaamde •verschrijdingsregeling. (Zie ook iet artikel 'Gelijkheid van onder- Wijs speelt Landweert parten', el- Iers op deze pagina.) Leegstaande lokalen verhuren aan bedrijven en de opbrengst ge bruiken voor het huren van noodlo- - Men in Landweert gaat evenmin door. Eén of twee lokalen is voor de meeste bedrijven niet interessant en verhuur brengt bovendien te weinig op om een noodlokaal van te huren. Ook defensie -een groot deel van de bevolkingsaanwas in Venray komt op het conto van het Ilawk- en Patriot-personeel dat uit Duitsland naar de Peel komt- wil niet meebe talen. Het ministerie is niet gevoe lig voor het Venrayse argument dat defensie in Duitsland toch kosten bespaart door het afbouwen van scholen. In de notitie is ook nog ge keken of de school gebruik kan ma ken van het uitgebreide wijkcentrum in Landweert, maar dat biedt evenmin soelaas. SCHOOLWONING Op de wat langere termijn is er wellicht wel een mogelijkheid om tijdelijk het lokalent.ekort in de wijk Landweert zelf op te lossen. Dat zou dan moeten gebeuren met de zogenaamde schoolwoningen. De naam zegt het al, een woning die als school en als woonhuis te ge bruiken is. Het grote voordeel van deze woningen is dat er geen kapi taalvernietiging plaats vindt: met kleine aanpassingen is de woning te gebruiken als school en omge keerd. De ambtenaren van de afde ling ruimtelijke ordening van de gemeente zullen bekijken of en waar in de nabije toekomst school woningen gebouwd kunnen wor den in de wijk. Reeds bestande woningen zijn niet aan te passen om als noodlokaal te dienen. ANTONIUSVELD Het college wil tijdelijk bussen la ten rijden omdat over enkele jaren waarschijnlijk de route tussen Brukske en Landweert zo veilig is dat de kinderen uit Landweert zon der problemen zelf naar de Foeke pot kunnen reizen. Als de bouw van de nieuwe wijk Antoniusveld doorgaat moeten er voorzieningen getroffen worden voor kinderen uit. die wijk om veilig Landweert en/of Brukske te bereiken. Naar verwach ting is de wijk Antoniusveld met z'n circa 190 kinderen te klein om zelf een basisschool te krijgen. Een veilige route betekent de aanleg van een verhard fietspad achter St. Ser- vatius en veilige oversteekplaatsen voor de Henri Dunantstraat en de Stationsweg. De commissie Onderwijs, Sport en Sociaal-cultureel werk (OSSW) geeft vanavond (donderdag 10 juni) haar advies voor het college voorstel. De vergadering begint om 19.00 uur. De openbare school in Landweert mag geen tiende en elfde lokaal bouwen bij de school. Het Rijk vergoedt de kosten van de benodigde lokalen niet. Volgens de regels staan er in de directe omgeving voldoen de lokalen leeg en dan moeten de kinderen daar naar toe. Bovendien verwacht de gemeente dat de lokalen over twintig jaar al niet meer no dig zijn en dus zegt een andere regel: 'geen vergoeding voor permanen te schoollokalen'. De gemeente zou desnoods wel enkelfc noodlokalen zelf willen neerzetten, maar daar steekt weer een andere regel een stok je voor. De Nederlandse onderwijswet is de openbare school niet gunstig gezind, zo lijkt het Het vanouds verzuilde Nederlandse onderwijssysteem kent twee soorten van onderwijs: openbaar en byzonder. Beiden zijn op zich niet bijzonder. Het bijzondere aan liet bijzonder onderwijs is dat het op con fessionele leest is geschoeid. De bijzondere scholen worden bestuurd door particuliere instellingen, waarin in meer of mindere mate verte genwoordigers van de kerken een stem hebben. De openbare scholen staan onder het gezag van het gemeentebestuur. Bij de wet zijn beide onderwysvormen gelijkgesteld. Om die gelijk heid ook financieel te garanderen kent de wet een overschrijdingsrege ling. Iedere school in Nederland krijgt, na rato van het aantal leerlingen, geld van de rijksoverheid voor huisvesting, leermiddelen enzovoort. Als een gemeente nu het genormeerde bedrag voor een openbare school overschrijdt, moet ze de bijzondere scholen in de ge meente een vergoeding betalen. Op die manier wil de wetgever voorko men dat gemeenten mogelijk de eigen bevoordelen ten opzichte van de bijzondere scholen. In het Venrayse voorbeeld bedraagt die overschrijdingsvergoeding 92 gulden per leerling: de gemeente wil twee noodlokalen bouwen in Landweert. Die kosten samen 60.000 gulden. Dat geld komt ten goede aan de 650 kinderen die in Venray openbaar onderwijs volgen. In totaal kent de gemeente 3300 leerlingen. Om twee noodlokalen te kunnen bouwen voor het openbaar onderwijs moet de gemeente 60.000 650 92 gulden per leerling betalen aan de overige Venrayse basisscholen. Twee extra noodlokalen, die niet door het ministerie worden betaald, kosten de gemeente Venray dus een kleine drie ton. Het principe van (financiële) gelijkstelling van speelt in dit geval de openbare basis school Landweert parten. OP HET SPORTTERREIN OOSTSINGEL VENRAY KOM COMEO HELPEN Het Juliana Welzijn Fonds heeft aan de stichting RISC een bydra- ge toegekend van 5000 gulden. Het geld is bedoeld voor de in richting van het Internationaal Vrouwencentrum. Dit centrum, ondergebracht op de benedenverdieping van de flat aan de Bachstraat, verzorgt activi teiten voor met name Turkse en Marokkaanse vrouwen. Het gaat om projecten die de vrouwen uit hun isolement halen en mondi ger maken. De vrouwen kunnen er onder meer fietsen leren, zodat ze wat mobieler worden. De stichting RISC, die het Inter nationaal Vrouwencentrum be heert en exploiteert, heeft het geld gevraagd omdat meubilair drin gend aan vervanging toe is en een plafond eveneens vervangen moet worden. Daarnaast moet een casset terecorder en wat kleinere huis houdelijke artikelen worden aangeschaft. Jacqueline Eibers, de ontwikke lingswerkster die aktief is in Diri- nolandia, is momenteel terug in Nederland. Eibers ontvangt veel fi nanciële steun vanuit Venray en omstreken, o.a. van de gemeente en het Katholiek Vrouwen Gilde. Dit Gilde starte enkele jaren geleden als eerste met de ondersteuning van de aktiviteiten van Jacqueline Eibers in Brazilië. Zij zal nu, op verzoek van het Vrouwen Gilde, op vrydag 17 jimi in het Theehuis van het Odapark vertellen over haar werk in Dirino- landia. Ook zullen er dia's vertoond worden. Leden van het Vrouwen Gilde kunnen zich nog voor 13 juni opgeven voor deze middag, die om 15.00 uur begint. Opgeven kan bij Mevr. Darmstadt, Veltumse Kleflen 14. Mevr. Welschen, Oomenlaan 8 en Mevr. Thomassen, Aan de Dril 21. Er wordt wel een onkostenver goeding van ƒ2,50 gevraagd. elke week nieuws WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Na bijna een jaar van renoveren en verbouwen is het vrijdagavond zo ver. Het Theehuis in het Oda park zal officieel in gebruik wor den genomen. Het Theehuis komt. daarmee vrij voor kleinschalige culturele activiteiten. De ope ningshandeling zal worden ver richt door burgemeester J. Waals. PLANNEN Vorig jaar februari presenteerde de Stichting St. Odapark haar plan nen om het park meer toegankelijk te maken voor de mensen en het Theehuis te behouden voor een de finitief verval. Plannen die in totaal ruim drie ton kosten, bijeenge bracht door sponsoren en ge meente. Nu, juni 1994, heeft het Theehuis een complete metamorfose onder gaan. Vorig jaar lag het er zo slecht bij dat het betreder} van het pand niet zonder risico was. De stichting wilde het Theehuis verbouwen tot een onderkomen voor verenigin gen en als ruimte voor aktiviteiten op het gebied van kunst en cultuur. Aanvankelijk werd er naar gestreefd om de verbouwing in sep tember 1993 gereed te hebben, voor de aanvang van de manifestatie 93 Geheimen. Dat lukte niet, maar het. Theehuis was toen wel al zover op geknapt dat het veilig was om te be treden. TEGENVALLERS De oorspronkelijke werkzaamhe den bestonden oorspronkelijk uit het herstel van muren, kozijnen, vloeren en het aanbrengen van een nieuwe dakbedekking. Vooral de staat van het dak was slechter dan men verwachtte. Dat werd compleet vernieuwd. Ook de dwarsbalken werden geheel vernieuwd. Nadat de kozijnen waren ver nieuwd, zijn deze voorzien van slag- vast glas, ter beveiliging van het pand. Het pand is verder met een alarminstallatie beveiligd om onge wenste bezoekers buiten te houden. Verder zijn er voorzieningen aan gebracht zoals verwarming, gas, wa- ter en een anti septic tank. Electriciteit was al in het Theehuis aanwezig. Bovendien is er een toi letgroep en een keukentje gereali seerd. De ingang van het Theehuis ligt nu in feite aan de achterzijde. Het was in eerste instantie de be doeling om de officiële opening op 15 mei te houden. Omdat het stuca- doorwerk nog niet kon worden af gewerkt, is de officiële opening naar a.s. vrijdag 10 juni verplaatst. i CULTURELE INVULLING Het beheer van het Theehuis is in handen van Yvonne Wismans. Zij heeft in samenwerking met de Stichting, al een compleet cultureel programma voor het lopende jaar samengesteld. Tegelijk met de opening start een expositie van de Venrays-Spaanse kunstenaar Luis Penin. die vorige week uitgebreid in ons blad aan bod kwam. Deze expositie duurt tot. en met 10 juli. De opening wordt verder muzikaal opgeluisterd door het kwartet van Bas Grootemaat. bestaande uit. Bas Grootemaat (eerste viool). Odeth van de Beke- rom (tweede riool), Roy Sharp (altvi ool) en Maria Grootemaat (cello). Zondag 19 juni is er vanaf 14.30 uur driemaal een optreden van het Theater Popject, wat zeer geschikt is voor kinderen en volwassenen. Vanaf zondag 17 juli is er een foto tentoonstelling met werken van Ger Verstappen, over de restauratie van het Theehuis, en Geert Tho massen (foto's van de openingsa vond van 93 Geheimen). In het najaar zijn er diverse expo sities en muzikale optredens gepland. De opening, vrijdagavond, is om 20.00 uur. Wethouder De Loo van milieu overweegt om meer geld ter be schikking te stellen voor het ver wijderen van olietanks uit de grond. Zij deelde dat dinsdagavond tijden^ de commissie milieu desge vraagd mee. Het aantal aanmeldingen in het kader van de aktie Tknkslag ligt ho ger dan de gemeente verwacht had. Sinds 1992 zijn al 186 tanks gesa neerd. Met de nieuwe aktie zijn 400 olietanks getraceerd. Ter subsidie ring van het verwijderen van deze tanks had de gemeente een bedrag beschikbaar gesteld van fl. 40.000,-. Door het hoge aantal aanmeldin gen, ligt de subsidie die de gemeen te nu per tank geeft, beduidend lager dan in andere gemeenten. In Helmond bijvoorbeeld krijgt de burger een bedrag van ongeveer ƒ300,- per tank. Met de Venrayse ƒ40.000,- zou de subsidie per tank ongeveer ƒ66,- zijn. Wethouder De Loo wil daarom binnen het college voorstellen om extra geld ter be schikking te stellen. Het zou hierbij gaan om een bedrag tussen de fl. 20.000,- en fl. 30.000,-. De wethou der kon, omdat hierover binnen het college nog niet gepraat was, verder geen mededelingen hierover doen. aparte stoffencollecties met actuele dessins bijpassende stoffen in onze behangboeken gordijnen eventueel op maat gemaakt compleet kleur-advies voor behang, verf en raamdecoratie VERPfr WAND de beste in verfde beste in behang Paterslaan 7. Venray, Tel, 04780-82810 "Werkzaamheden minder inten sief uitgevoerd", "geen prioriteit ge kregen", "andere taken niet zijn uitgevoerd", "gelden zijn niet inge zet". Dit zijn enkele kreten die Frans van Hooft, namens de WD lid van de commissie milieu, op een paar pagi na's aantrof van het, "mi lieuverslag 1993", dat in voornoem de commissie deze week werd behandeld. "Ik wordt daar angstig van", aldus Van Hooft. Ook andere commissieleden constateerden uit dit verslag dat. er "veel niet was uit gevoerd". "Wat is het nut van een begroting als er met zoveel gemak gelden worden doorgeschoven naar het volgende jaar", vroeg D'66-er Jeurissen zich af. Wethouder De Loo kon zich de op merkingen van de commissieleden best voorstellen. Zij wees erop dat men het verslag van 1993 in een bredere context moest zien. "In het inilieubeleidspro gramma hebben wij een aantal taken vastgelegd voor de periode 1992 t.m. 1995". aldus de wethouder. "Wij zyn toen vanaf 0 moeten beginnen èn met een grote achterstand op het gebied van de Hinderwet. Ondertussen zijn wij op diverse andere problemen gestuit De wethouder bedoelde daarmee o.a. de steeds wijzi gende regelge ving vanuit Den Haag. maar ook de personele ontwikkelingen binnen de milieu-afdeling. Het afgelopen jaar is de personeelssamenstelling daar op rijf plaatsen gewijzigd ge weest. Volgens de wethouder geeft het verslag een overzicht wat voor 1993 was ingepland, maar waarbij de periode 92-95 in het achterhoofd gehouden moest worden. "Het is niet zo angstig als het lijkt", aldus de wethouder. "Ik durf te zeggen dat. als we twee jaar verder zijn, mits er geen rare dingen gebeu ren", wij de zaak redelijk op de rails hebben. Bovendien zouden wij, als we hier met structurele problemen te maken hebben, de gelden niet hebben doorgeschoven naar het volgtend jaar maar onze ambities hebben bijgesteld. Dan hadden we een pas op de plaats gemaakt". Hond over omheining asiel gegooid Zaterdagavond hoorde de asiel houder van het dierenasiel de Berg- haag verdachte geluiden, waaronder het wegrijden van een personenauto. Hij ging, ondanks de stromende regen, kijken en ont dekte dat over de omheining een jonge Mechelse Herder was gegooid. Die hond was zeer angstig en ge droeg zich agressief waardoor hy niet benaderd kon worden. De asielhouder schakelde de politie in, die met een schot uit een verdo vingsgeweer. de hond in slaap bracht. Daarna kon de hond naar een van de hokken worden overge bracht. De politie roept eventuele getuigen op om zich te melden. Ook die nier- ken dat er plotseling in hun buurt geen agressieve Mechelse herder meer aanwezit is. De politie hoopt die eigenaar de rekening te kunnen presenteren, evenals een procesverbaal van die renmishandeling. Eigen fietsen... In de nacht van dinsdag op woensdag omstreeks 0.30 u kreeg de politie vanuit Castenray een mel ding binnen van een verontruste inwoner, die gezien had dat enkele jongens twee fietsen hadden mee genomen die buiten bij het café aan de Horsteiweg stonden. De politie kon dat drietal aanhouden, maar de fietsen waarop zij reden waren hun eigen fietsen! Tbch is de politie zeer te spreken dat de inwoner van Castenray had gebeld, want de laatste tijd worden er in de gemeente Venray veel fiet sen gestolen. Reclamebord Kennedymars gestolen Zelfs reclameborden voor de Ken nedymars zijn niet meer veilig. Door het bestuur van dit wan delsportevenement werd aangifte gedaan van diefstal van het op het VW-reelamebord aan de hoek Zuidsingel-Leunseweg. Een schade post van Fl 125.-

Peel en Maas | 1994 | | pagina 9