Geschied- en Oudheidkundig Museum bestaat alweer 12V2 jaar Gouden bruidspaar op 'Zwarte Klef Politici willen meer invloed op politiebeleid Nat, nat, nat Vanavond start van de 36e Avond vierdaagse Surfster naar WK IMCY FAII' <:omi:o TE KOOP GEVRAAGD BOUWGROND Kennedymars 1994: PEEI. EN MAAS Vanavond, donderdag 9 juni begint om half 6 de jaarlijkse Avondvier daagse. De wandelaars starten van af het Schouwburgplein. Morgen, vrijdag 10 juni, en zater dag 11 juni wordt er eveneens op de volgende tijden gestart: 15 km 17.30 u 10 km 17.35 u 5 km 17.45 u 3 km 17.55 u Zondag 12 juni Op zondag 12 juni wordt er over dag gewandeld. De starttijden zijn dan als volgt: 30 km 9.00 u 20 km 12.30 u 15 km 14.00 u 10 km 14.30 u 5 km 15.00 u 3 km 15.15 u Rond half 5 komen de deelne mers aan in de Helfrichstraat waar ze zich zullen opstellen voor het de- filé. Daar vertrekt men om 16.45 u. Men zal dan via de Merseloseweg en de Bergweg door de Hoen derstraat en de Grotestraat naar de Schouwburg lopen, waar de deelne mers hun welverdiende medaille ontvangen. De groepen ontvangen de groepsherinnering en eventueel een beker. Het défilé zal worden opge luisterd door een aantal korpsen uit Ven ray en omgeving. Verkeerssituatie Ouders die hun kinderen naar de startplaats willen brengen, kunnen dit het beste met de fiets doen of de auto op enige afstand parkeren en het laatste stuk te voet alleggen. Op het Henseniusplein is een grote, be waakte fietsenstalling. Tot slot: De organisatie heeft er alles aan gedaan om het geheel zo soepel mo gelijk te laten verlopen. Hopelijk mogen we weer 3000 deelnemers verwelkomen en kunnen we reke nen op een gezellige en sportieve sfeer. Ook hopen we op een grote belangstelling van de Venrayse be volking. Wilt u meedoen, dan kunt u iede re dag vóór de start inschrijven voor één of meer dagen. Voor meer informatie kunt u te recht bij: Mw. G. v. Ham-Frederix, Kerkpad 1, Venray. tel. 83765. Mw. G. Goosens - Gevers, Hel frichstraat 10, Ven my, tel. 87352. lipt. bestuur is gedurende de wan-, deltijd in de schouwburg bereik baar onder nummer 80616. Tot ziens op deze 36e Avondvier daagse. De 16-jarige Anke Keijsers uit Maashees heeft zich gekwalificeerd voor het WK surfen voor jeugdsur- fers. Dit toernooi wordt tussen 5 en 15 juli gehouden in Griekenland. Anke Keijsers zal uitkomen in de Mistrall-klasse, welke klasse "Olympisch" is. De kwalificatie van Anke Keijsers is tot stand gekomen na een goede serie wedstrijden in Nederland. Het WK is voor haar een nieuwe uitda ging omdat zij zich nu kan meten met andere toppers uit de wereld. De Venrayse politiek wil, net als voor de reorganisatie van de poli tie, meer invloed op het politiebe leid. Dat bleek afgelopen maandagavond tijdens de verga dering van de commissie algeme ne zaken. "Het mag geen ver van mijn bed show worden", zo stelde CDA-er Jan Driessen. Aanleiding van de discussie was de inzet van gemeentelijke sociale recher cheurs door de regiopolitie, bij het opsporen van illegale asper- LEIDING Bij de gemeentepolitie was de korpsleiding in handen van de bur gemeester. Jaarlijks ging deze met de raad in overleg over het politie beleid. Met de invoering van de re giopolitie is dat anders komen te liggen het bureau Venray is een ba siseenheid die samen met Horst en Gennep het district Venray vormt. Het district Venray is weer onder deel van de Regio Limburg Noord, waarvan het hoofdkantoor in Venlo is gevestigd. De burgemeester van Venlo is uiteindelijk de verantwoor delijke voor het district. Deze is ech ter alleen verantwoording schuldig aan de minister van justitie. De lo kale politiek staat dus feitelijk bui tenspel. Wel heeft het. inspraak in het beleidsplan van het district maar de Venrayse inbreng daarin is minimaal. GRIP OP HOUDEN "Wij vragen meer aandacht voor deze situatie" aldus Jan Driessen. By ons rijzen de nodige vraagte kens. Waar kunnen we grip op hou den. Hoe kunnen we de Venrayse wensen inbrengen. Het mag geen ver van mijn bed show worden". Driessen kreeg steun van o.a. Truus Kemmelings (PvdA) en Leo Janssen (WD). "De politie dreigt, te veel te verzelfstandigen. Dat willen we absoluut niet". Leo Janssen gaf aan dat zijn partij altijd sceptisch tegenover de reorganisatie had gestaan. Toch vond hy het nog te vroeg om de ontwikkelingen te toesten. Wel drong hij erop aan om minstens een keer per jaar van ge dachten te wisselen of alles goed gaat. "Het eerste signaal is echter niet goed". DEMOCRATISCH GAT Burgemeester Waals noemde de situatie een "democratisch gat". Waals was geërgerd door het feit dat sociale rechercheurs, die onder de bevoegdheid van de gemeente val len, in waren gezet voor justitiële zaken, zonder dit eerst te melden. Waals vindt regionale controle van het politiebeleid noodzakelijk. "Desnoods maken ze daar maar een wet voor", aldus de Venrayse burge meester. Waals ziet het regionaal overleg van burgemeesters als een mogelijkheid om controle uit te oe fenen. De regelmaat van bijeen komsten van dit college is echter te laag. Waals was bovendien bekend met diverse problemen van de regiopoli tie. "De reorganisatie is formeel af gerond maar er zijn nog veel botsingen tengevolge van de cul tuurverandering. Zo zijn een aantal mensen, die naar Venray zijn over geplaatst, ziek... Er gaan zaken best beter. Je moet niet alles negatief zien maar ook ik hecht waarde aan een doorzichtelijk. politiek toegan kelijk politie-apparaat". De Basiseenheid Venray kampt bovendien volgens Waals met een onderbezetting van 15%. Daaraan wordt door middel van een oplei dingsprogramma aan gewerkt. "Volgend jaar zitten we op 100%", aldus Waals. Volgens Jan Driessen gaat het er echter om dat de burger tastbaar wil zien wat er ingezet wordt. Op zaterdag 11 juni a.s. is het pre cies 12V2 jaar geleden dat het Geschied- en Oudheidkundig Mu seum 't Freulekeshuus" door de toenmalige Burgemeester Mr. H.J.M. Defesche werd geopend. Bij die gelegenheid werden verschil lende werken tentoongesteld van de landschapsschilder Adrianus van der Drift., die in de tweede helft van de vorige eeuw een poos in Ven ray heeft vertoefd. Voor 1981 bestond er echter al ja ren een verzameling van archeolo gische vondsten die in eenvoudige vitrines te bezichtigen waren in de keldergang van het oude Gemeente huis op de Grote Markt. De eerste beheerder van het mu seum was de Gemeente Venray die al na enkele jaren aandrong op pri vatisering. Het Limburgs Geschied en Oudheidkundig'Gënootschap werd aangeschreven de mogelij k- heden hiertoe te onderzoeken het geen1 uiteindelijk op 11 december 1987 leidde tot de oprichting van de huidige Stichting. De eerste voorzitter van de Stich ting, tevens voorzitter van het L.G.O.G., was tot eind vorig jaar de heer J. Gootzen. Het huidige Mu seum heeft naast de al genoemde archeologische voorwerpen in de loop der jaren ook allerlei cultuur historische voorwerpen verzameld, die voor Venray en omgeving van blijvende waarde zijn, zoals reli gieuze voorwerpen, gilden-zilver, munten en klederdrachten. Het bestuur weet zich gesteund door een 25-tal vrijwilligers en sup poosten die tesamen de zorg heb ben over de vaste kollektie en de 2 a 3 jaarlijkse wisseltentoonstel lingen. Elke donderdag wordt er in het Museum en het depot door een aan tal vrijwilligers veel werk verzet, met veel enthousiasme wordt dan het nodige aan het museum-bezit gedaan. Sinds 1 maart 1992 heeft het Museum ook een full-time ad ministratieve kracht in dienst, waardoor het Museum overdag be reikbaar is. Het museum is 3 x per week voor het publiek opengesteld, en wel op woensdag, zaterdag en zondag: tel kens van 14.00 u tot 17.00 u. Het koperen jubileum zal op be scheiden wijze -intern- worden ge vierd met alle (oud) bestuurders, medewerkers en suppoosten. In verband met deze viering is het Museum zaterdag 11 juni a.s. voor het publiek gesloten. GROTE LOTERIJ 18 EN 19 JUNI-SPORT TERREIN OOSTSINGEL TALLOZE ATTRACTIES Waar nu of in de toekomst op gebouwd kan worden. Telefonische of schriftelijke reacties aan: I Bouw- en w Verkoopmij =-_. Raaijmakers Gemert b.v. SHE Molenstraat 41 5421 KD Gemert 04923-62625 'EL EN MAAS Donderdag 9 juni 1994 - Pagina 9 mer 'uit moeten gaan dienen', maar kon ze thuis blijven. De oorlog duurde in al zijn heftig heid voort en aan vrede kon niet ge dacht worden. Ze waren al niet. meer zo jong en er werd ondanks de oorlog besloten toch maar de stap te gaan wagen. Voor hun trou wen was zelfs toestemming nodig van de Ortskommandant in Venlo. omdat Maria nog niet de Nederland se Nationaliteit bezat. Dat was voor de bruidegom geen bezwaar: hij ging naar die Ortskommandant en kreeg de gevraagde toestemming en papieren. Net een weer na D-Day werd er getrouwd en het werd een groot feest. De schuur was tot feest zaal omgetoverd en er was zelfs een dansvloer op gelegd. Een bruiloft met echte levende muziek. Bloedbeek Dat trouwen betekende wel 'in- t rouwen' bij de ouders van de bruid. Dat betekende dat het gezin bestond uit vader en moeder en een broer van de bruid. Maar dat ging toen gewoon, vader en moeder 'aan het eind brengen'. Het jonge gezin bleef de ellende van de oorlog niet bespaard, want de boerderij was ge legen in het frontgebied. De slag om Overloon wordde op enkele honder den meters afstand en de naam van de bloedbeek zegt voldoende over hoe zwaar de strijd is geweest. On der geen enkele voorwaarde wilden ze de boerderij verlaten. De door hun gebouwde silo bleek voldoende veiligheid te verschaffen. En dat in die buurt zwaar is gevochten blijkt ook wel, want nog jaarlijks worden er nog granaten gevonden op de ak kers in de omgeving. Over die ban ge dagen wil het gouden paar eigenlijk weinig kwijt. 'Ze geloven het toch niet, maar dat wij onge schonden uit die strijd zijn geko men mag gerust een wonder worden genoemd', is hun enige kommentaar. Na de bevrijding weer de handen uit de mouwen gestoken om van het 11 hectare grote bedrijf nog iets moois te maken. Tot zijn 70e heeft Gerrit met veel plezier het gemeng de bedrijf gerund, en daarna is het door zijn zoon overgenomen. Wat zullen wij van dit nog zeer vi tale gouden paar nog moeten vertel len? Ze genieten nog dagelijks van hun welverdiende rust. Ondanks de hoge leeftijd nog mobiel, want met de auto kan hij nog overal komen, als hij geen zin heeft om met zijn vrouw te gaan fietsen of kaarten. Want voor ons gesprek moest zelfs de traditionale kaaitavond wat ver schoven worden. De gouden bruide gom gaat nog steeds zwemmen, terwijl de gouden bruid veel tijd steekt in de verzorging van haar tuintje en het kweken van bloemen. Uit hun huwelijk werden acht kinderen geboren, die weer hebben gezorgd voor 20 kleinkinderen. Morgen, vrijdag 10 juni, zal de grote dag zijn, die begonnen wordt met een plechtige Eucharistievie ring in de St. Josefkerk in de Smakt om 15.00 u. Daarna wordt het ver dere feest gevierd in het Pelgrims huis, waar iedereen de gelegenheid zal krijgen om het gouden paar ge luk te wensen. Die gelegenheid is van 19.00 tot 20.00 u. Velen zullen met name, de gouden bruidegom nog kennen uit het verenigingsle ven. Wij zijn zeker niet volledig als wij er uit die veelheid enkel opnoe men: medeoprichter van de voet balvereniging in Ysselsteyn en van de rijvereniging St. Isodorus. bestuurslid van de buurtvereni ging, van de Boerenbond, de bejaa- denvereniging en van de carnavalsvereniging de Piëlhaas'. leerplichtig, maar vader Winnen kno de hulp van Gerrit moeilijk missen en werd er maar niet naai de school gegaan. Dat ging het schoolhoofd te ver en hij schakelde veldwachter Janssen in. Die beval dat Gerrit naar school moest gaan daar anders andere maatregelen ge nomen zouden worden. Dus toch maar een paar jaar les genomen en daarvan heeft hij later geen spijt gehad. Krijgsgevangen Na de school was werken op de ouderlijke boerderij, totdat een jon gere broer van school af kwam. 'iben moest Gerrit maar gaan wer ken bij de buurman, want een goe de kracht kon overal aan de slag. Tijdens de mobilisatie werd hij ingedeeld bij de grensverdediging in het Brabantse Oeffeit als chauf feur. Na enkele uren oorlog werd hij krijgsgevangen gemaakt en naar Groesbeek overgebracht om van daaruit op een goederentrein op transport gezet te worden naar het krijgsgevangenkamp Luckenwalde. waar in totaal 52oo Nederlandse krijgsgevangenen werden onderge bracht. Na zijn vrijlating en terug keer naar Ysselsteyn kreeg hij werk als kontroleur op het Voedselburo in Venray, maar omdat hij de jongste was, moest hij naar Duits land gaan werken of in de Noord- Oost Polser. Gerrit koos voor het laatste. Ortskommandant De gouden bruid, Maria Jacobs (80) is geboren in Siebengewald. Als jong meisje verhuisde zij met haar ouders die een boerderijtje hadden gekocht naar wat toen heette de Zwarte Klef, gelegen tussen Venray en Overloon. Van daaruit maakte zij vele jaren de lange weg naar de school van de zusters Ursulinen was van schoolvervoer geen sprake hard. Omdat er veel werk was op de aan de Maasheseweg. In die dagen en de weg was onverlicht en onver- ouderlijke boerdery heeft ze nim- |dag zullen de weggebruikers merken als ze over de Over- tnseweg in de richting van 'erloon gaan, dat ter hoogte, in wat in de volksmond bekend aat als de Zwarte Klef, een gou- :n bruidspaar woont, want vol- :ns de traditie is de woning van ft paar versierd. 50 Jaar heeft ee ft bruidspaar op dezelfde plaats fwoond, zij het dan dat de boer- :rij waar ze eerst woonden er ig staat, en het gouden paar een euwe woning bouwde naast die jaa **derij. De Gouden bruidegom Gerrit innen is geboren in het Noord- mburgse Ottersum, ging daar ook ar school. Dat wil zeggen, vyf 79, n; want toen lootten zijn ouders 10$ n ontginningsboerderij van de ichting 'Eigen Erf. Die stichting d ten doel, nadat de grond, in wat jo er Ysselsteyn zou worden, ont- nnen was, om daar een boerderij stichten. Jan Poels was daar de ote stimulator van. Nadat de eer vijftien waren uitgeloot kreeg de nilie Winnen een tweede gele- nheid toen er weer vijf boerdry- konden worden gesticht. Een vel ging naar meester Rutten van inssum, maar omdat die gekozen tot lid van de Tweede Kamer die kavel vrij en werd aan de fr van de huidige gouden brui- mi toegewezen. it betekende dat het gezin Win naar het nog in opbouw zijnde iw Peeldorp Ysselsteyn moest luizen. for Gerrit betekende dat, al was [nog vrij jong, aanpakken op dat ginningsbedrijf aan de Jan Bsweg. Wij schreven het jaar 3 en om een vergelijking te ma ft met het grootste kerkdorp Ven- Ysselsteyn is niet mogelijk. was er een school in dat pio- fsdorp gesticht en die had leer- nodig. Gerrit was nog elfde Kennedymars Venray de historie ingaan als de Tot nu toe uiteraard, df war er is heel wat natuurgeweld /astfixlig om de weersomstandighe- in van afgelopen weekend te ertreffen. De regen die aan de art voorafging zorgde voor aan- enlijk minder deelnemers dan lorgaande jaren, de neerslag tij- !üs de tocht was verantwoorde voor het grote aantal ex tvallers. Het regende zaterdag pijpestelen P_dt|en de 852 wandelaars vertrok- Ruim 200 minder dan ver- tuwicht op grond van voorgaande lities en het aantal voorinschry- rs. "Vecht samen tegen jezelf', wethouder sportzaken Bert irsten de lopers meegegeven voor- t ze de schemering inliepen. Bij start was de Schoolstraat een me assa kleurige paraplu's en glim- i00, ende regenpakken. Natte voeten, ig voordat het eerste ronde van 10 a was afgelegd. De eersten meld- m zich dan ook al af bij de door- mst op het Schouwburgplein. Er 1uden er nog veel volgen. Op het ^ee' oment dat de eerste wandelaar bij schouwburg arriveerde waren er ,208 uitvallers gemeld. Tbt aan inssum kwamen er per controle- ist tien tot. twintig uitvallers bij. de controlepost Geysteren -de re- n was voor het gros van de wan- ilaars opgehouden toen tussen :ha aai f Veulen en Castenray lipen- bleef het aantal uitvallers vrij constant. Aan het einde bleken 304 wandelaars de finish niet gehaald te hebben. Zij die wel binnenkwamen spra ken bijna zonder uitzondering over 'de zwaarste Kennedymars die ze ooit hadden gelopen'. Op het tempo van de wandelaars had het slechte weer vreemd genoeg geen invloed. André Boom, de Venraynaar die in 1992 als eerste over de streep kwam, bereikte ook nu als eerste wandelaar de finish. Vorig jaar had Boom door een blessure de tocht moeten missen. Zondag meldde hij zich om kwart voor zeven bij de eindcontrole. Een kwartiertje latei- kwam nummer twee, de heer De- jonckheere, over de streep. De eerste vrouwelijke wandelaar was wel later dan in andere jaren. Om tien uur kwam mevrouw Schuurmans-van Duynhoven haar Kennedymars-medaille halen. Zon dagmiddag, vijf minuten voor half zes, arriveerden de laatste drie Ken- nedymarcheerders bij de schouw burg. Het trio, bestaande uit de jeugdige tweeling Lemmens uit Beesel en Venlo en de heer Mingels uit Venray. Met name de vrouwelij- De eerste doorliomst op het Schouw burgplein: de wandelaars zijn al doornat, maar het zal nog uren regenen. ke helft van de tweeling had het vreselijk moeilijk met de laatste loodjes. STORING Voor het overige verliep de Ken- nedvmars 1994 zoals dat van een organisatie die al meer dan tien jaar bestaat verwacht mag worden. Er waren bijvoorbeeld geen proble men met toeschouwers en volgers die afzettingen opzij schoven of over afgesloten wegen reden. Alleen zondag overdag weigerden de microfoons van het 'ontvangst comité' op het Schouwburgplein ge durende een aantal uren dienst. Daardoor en door het instabiele weer met wind en buitjes was ook de publieke belangstelling op het plein wat minder dan andere jaren. Desondanks kijkt de organisatie te rug op een geslaagd evenement, dat ook in 1995 een vervolg krijgt. Vol gendjaar staat de Kennedymars op de wandelagenda op 27 en 28 mei. Het Rode Kruis had ook meer werk dan andere jaren. De voeten van de wandelaars werden door de regen helemaal dooriveekt. elke week nieuws

Peel en Maas | 1994 | | pagina 7