Een lage rente zegt niks over de kwaliteit van uw hypotheek. jremeente Venray houdt open huis op 4 juni Luis Penm: schilder van grote doeken Grote kans op bekeuringsbevoegdheid parkeerwachters 5,8% 7,1% 'T VEINTROJS LAEVE GETAEKEND FOTOTIP Dat staat er weer leuk op. Spaans-Venrayse kunstenaar eerste exposant in vernieuwde theehuis Reservisten bekeurden groot aantal overtreders Expositie over onderduiken Ria Oomen vrijdagavond in Venray PEEL EN MAAS Maar het is wel mooi meegenomen. De gemeente Venray houdt, op za- irdag 4 juni van 12.00 tot 17.00 uur pen huis voor alle inwoners van de emeente Venray. Aanleiding voor e open dag is de voltooiing van de irbouwing van het gemeentehuis de start van een vernieuwde ienstverleing met als kemwoor- en klantgerichtheid, maatwerk en waliteit. Het gemeentehuis is in het afgelo- ;n anderhalf jaar verbouwd: ruim- s zijn opnieuw ingedeeld, het leubilair is vernieuwd en waar no- ig hebben wanden en deuren een ieuwe verflaag gekregen. Een van belangrijkste en ook meest chtbare veranderingen is de her- irichting van de publieksbalies: e zestoen her en der over het ge- ouw verspreide balies zijn terugge- racht naar vijf, die allemaal icentreerd zijn op de begane rond. Er is nu één informatiebalie ie wordt ondersteund door vier akbalies (Gemeentewerken, Fi- anciën. Burgerzaken en Sociale aken). Tijdens de open dag op 4 juni seft de gemeente het officiële start- ;in voor de vernieuwde dienstver- ning. Het afwisselende programma is iricht op een breed publiek en ziet als volgt uit: Een expositie van de vorig jaar ge maakte luchtfoto's van Venray. Belangstellenden kunnen deze zeer gedetailleerde foto's, die sa men bijna het hele grondgebied van de gemeente bestrijken, na bestellen. Dat kan op de open dag zelf aan de vakbalie Gemeente werken of daarna tijdens de ope ningsuren van de vakbalie. Historische expositie van het gè- bouwencomplex van Jerusalem (vanaf de bouw van Ursulinen- klooster in 1838 tot en met de laatste verbouwing van het ge meentehuis). Voor de liefhebbers is er een rondleiding door het gebouw waarbij onder meer historische wetenswaardigheden worden ver teld in relatie tot de tentoonstel ling. In de rondleiding zullen ook enkele presentaties van de afde lingen worden opgenomen. De eerste rondleiding start om 12.30 uur, de laatste om 15.45 uur. Vertrek vindt elk half uur plaats vanuit de hal van het gemeente huis. Afhankelijk van het aantal bezoekers kan van dit schema worden afgeweken. Muzikaal optreden door het Ven- rays Mannenkoor vanaf het koor bovenin de burgerzaal. Het gezel schap zingt om 13.00 uur en om 14.15 uur. Verder zal er van 13.30 tot 16.00 uur live muziek te be luisteren zijn van een viermans orkest van de Gemeentelijke Muziekschool. Voor de jeugd zijn speciale kleur platen gemaakt, waarvan de beste inzending wordt beloond met een prijs. Daarnaast zullen de diverse afdelin gen tijdens de open dag een deel van hun produkten en diensten of een aktueel thema presenteren. Dat doen ze veelal met behulp van (au diovisueel materiaal (dia's, video, maquettes, kaarten, tekening en beeldschermen). De volgende thema's komen onder meer aan bod: de totstandkoming van een woonwijk thuiscomposteren Aktie ïhnkslag presentatie groenbeheer demonstratie Gemeentelijke Ba sis Administratie door Burger zaken demonstratie brandweerwagen op voorterrein presentatie van de geautomati seerde informatievoorziening presentatie produkten Sociale Zaken presentatie zogeheten kengetal len door Financiën. 'Vreemde man' In de nacht van vorige week woensdag op donderdag kreeg de politie een melding binnen van een bewoonster van de Klaproos. Zij had voor het dakraam een vreemde man gezien die vervolgens bij haar buren, via het dakraam, naar bin nen ging. De politiemannen hadden het vrij snel opgelost. Het bleek nl. de buurman te zijn die was gaan slaap wandelen. Ergerlijke vernieling In een discotheek in Leunen werd een loopkruk van een 19- jarige jongeman uit Oirlo vernield. Het onderzoek van de politie is ge richt op een aantal jongeren die in de discotheek aanwezig waren en afkomstig waren van een bungalow park in America. De loopkruk was geleend van het Groene Kruis. Jong leven Dieren, groot en klein, doen het ook uitstekend als onderwerp voor uw lente-foto's Vooral kinderen hebben iets met Jonge dieren; jonge lamme tjes vinden ze prachtig. Met een foto van zo'n jong dier doet u dus zeker ook hen een groot plezier en uw lente foto zal zonder twijfel een mooi plaats je krijgen in een plakboek of aan de muur Fotografeer kinderen en dieren overigens zoveel mogelijk op hun oog hoogte. Zak dus door uw knieën of ga er even bij zitten. 9, 10, 11 en 12 juni: Avondvierdaagse! Donderdag 2 juni 1994 - Pagina 5 PafEEL EN MAAS -* n Wat hij schildert is heel divers, ïaar groot is het bijna allemaal, lis Penm (voluit Luis Miguel Pe rn López-Terradas, geboren in Ma id, 1968) houdt niet van dat ietepeuterige. In de woonkamer z'n huis in Brukske hangen vijf >te werkstukken. Drie ervan ho- in duidelijk by elkaar. Voorstel- ig en techniek zijn dezelfde. In maar ook in andere schildery- werkt Penfn met uitgeknipte ;len doek. Het drieluik blijkt in idracht te zyn gemaakt voor 'Dy- amic Airlines', een bedrijf op liegveld Eindhoven dat deze aand het tienjarig bestaan viert. FAMILIES Het is leuk om de openingsten- J tonstelling van het gerenoveerde 11 ïeehuis in het Odapark te laten 11 erzorgen door een Venrayse unstenaar. En dat gebeurt ook. og leuker is het om dan iemand e gelegenheid te geven die nog iet zo bekend is. En dat gebeurt -eneens. De in Venray wonende i werkende Spaanse schilder 30 uis Penin vult met een zevental bemeten doeken de wanden het theehuis. Wie is Luis Pe en wat schildert hij? Peel en ging kiyken in z'n woning/ elier in 't Brukske. Aan een andere wand een heel ider doek. Dikke olieverf, lichtere euren. Vloeiende lijnen geven :n man en een vrouw weer, in el- r verweven. Vaak horen schilde ken op de een of andere manier bij x, vormen ze een familie. Het jieverf-werk behoort tot een ande familie in de ogen van de Spaan kunstenaar. Luis' woorden irden duidelijk nadat we de trap «laar de garage op de begane grond jn afgedaald. Tegen een muur be idt zich een schilderij dat inder- id qua opbouw, kleurkeuze en leelding past by het doek van bo- in. Luis haalt moeiteloos andere milies en hun leden tevoorschijn, ant de garage is voor driekwart ge lid met schilderijen. - De meesten dragen onmisken baar het stempel van dezelfde ma- ^er, maar verschillen desondanks sb reed. Luis houdt van het Een bepaalde manier Man werken, bepaalde thema's; hij il ze steeds beter uitbeelden, eeds eenvoudiger eigenlijk, waar- >or de boodschap alleen maar rachtiger wordt. Wanneer hij uiteindelijk tevreden is, is et tijd voor een nieuwe uitdaging. I De Spaanse kunstenaar heeft aan Inderwerpen geen gebrek. 'Er is zo- sel te zien om je heen', zegt hij. [oms blijft hij dicht bij huis. Dan fi- iureren bijvoorbeeld vrouw en Bind. Over een schilderij dat hij iiaakte naar aanleiding van de be valling van z'n vrouw Ankita, is hij elf bijzonder tevreden. 'Omdat dit philderij een synthese is van veel jerder gemaakte schilderijen'. PERFECTIONIST Luis Penin studeerde aan de kunstacademie in Madrid, de Artes y Ofieios, van 1984 tot 1988. In Spanje worden leerlingen al op de middelbare schoolleeftijd toegela ten op dergelyke scholen. Luis noemt dat positief, maar verder heeft hij niet veel op met de manier van werken op de academies. Ze maken meer creativiteit kapot dan dat ze opwekken, daar komt z'n me ning op neer. Na z'n studie werd hij gekozen om een projekt op post-academisch niveau te realiseren aan de Rijks academie voor Beeldende Kunsten in Amsterdam. Voor Luis belang rijk om in Nederland erkend te worden als kunstenaar. De uitvert kiezing is al een erkenning op zich: van de 500 kandidaten werden er 25 geselekteerd. Daaronder waren zeven buitenlanders en Luis als eni ge Spaanse kunstenaar. Luis verheugt zich op z'n eerste tentoonstelling in het Odapark. Hij wil graag laten zien wat voor werk hij maakt en dat hij werk van kwali teit en niveau maakt. 'Deze ten toonstelling is belangrijk voor me. Ik heb lange jaren gewerkt. Ik ben perfectionist' zegt Luis. 'Ik weet dat ik goed werk maak en dat wil ik graag laten zien'. De lokatie maakt Luis extra blij. Het Odapark vindt hij de perfecte plek, zeker omdat de grote schilde rijen die hij maakt er goed tot hun recht komen. 'Degenen die de expo sitie gaan zien zullen die fantasti sche eenheid niet gauw vergeten', zegt hij. Maar exposeren is voor hem geen einddoel. Waarom hij schildert legt hij zelf uit in z'n eer ste brochure, die met steun van de provincie Limburg onlangs van de persen rolde. Ilij wil graag dezelfde woorden in Peel en Maas terugzien. Omdat ze vertellen wat Luis Miguel Penin López-Terradas als mens en kunstenaar beweegt: 'Ik ben kunstenaar om mezelf te be wijzen dat ik leef, Ik heb lief. ik geef kritiek en ik vecht, De mens fascineert me en maakt me bang, Ik wil het negatieve ombuigen tot iets positiefs, Ik geloof in de waardigheid van de mens'. Zwitserse Tegelkachels flntiek in Ciken en grenen Gopie flntiek geloogd fjrenen Let- en Salontafels Stoelen Kasten 'Dressoirs en Gommodes Slaapkumers Daby kamers 13anken en fauteuils Coijd Loom en Wiet Messing 'Binnenrerhckting Spiegels Woon- cm Tuindecoraties Duitenverlickting 13ielsen en Hekwerk Stationsweg 80 5807 LIG Oostrum-Venray. tel. 04780-85050/80.36/ Open: di. t/m do. 13.30-17.30 uur vrij. 13.30-21.00 uur za 9.00-1600 uur goede adres?' Medio juli wordt in het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum een ex positie ingericht over onderduikers van toen en vluchtelingen van nu onder de titel: 'Ben ik hier aan het BETAALD PARKEREN Bij de invoering van het betaald parkeren heeft de gemeente het be drijf Ruyters ingeschakeld om de kontrole hierop uit te oefenen. Naast Ruyters is o.a. ook het bedrijf Parcom op dit terrein aktief. Par- com kreeg vorig jaar van het mini sterie toestemming om in vijf gemeentes een experiment te star ten waarbij de parkeerwachters de bevoegdheid kregen om verbalise rend op te treden bij andere lichte verkeersovertredingen dan het 'on betaald parkeren'. In diezelfde pe riode diende de gemeente Venray hiervoor een aanvraag in bij het Rijk. Omdat bij Parcom dit experi ment alleen in Boxtel operationeel is, heeft het er dus alle schijn van dat ook Venray aan dit experiment zal deelnemen. ERGERNIS Inmiddels kent Venray wel het betaald parkeren maar is er toch grote ergernis onder de burgers over het grote aantal overtredingen dat er door fietsers, bromfietsers en automobilisten wordt gepleegd. Re den voor de Venrayse gemeente raad om voor het jaar 1994/15.000,- uit te trekken voor kontrole op de naleving van de regels. Hiervoor kan door de politie personeel van de reservepolitie ingezet worden. Europarlementslid op verkiezingstoernee A.s. vrijdagavond 3 juni zal het Europarlementslid Ria Oomen sa men met het Tweede Kamerlid en vice-voorzitter van de CDA-fraktie Frans Wolters uit Venlo-Blerick in het winkelcentrum ran Venray ak tief zijn om de mensen op te roepen 0111 te gaan stemmen op donderdag 9 juni in het kader van de Europese Verkiezingen. Ook het campagneteam van het CDA afd. Venray al daarbij on dersteunend van de partij zijn. Stem op 9 juni... Stem voor Europa. RESERVISTEN Deze reservisten in Venray zijn overigens, in tegenstelling tot wat de burger vaak constateert, best ak tief. Sinds 1 januari jl. zijn zij inge zet om, op drukke maar ook minder drukke tijden, kontrole uit te oefenen op het verkeer in het centrum. Zij hebben, in geval van verkeersovertredingen, wel de be voegdheid om te verbaliseren. Van die bevoegdheid hebben zij sinds de jaarwisseling veelvuldig gebruik gemaakt. Zo werden er maar liefst 435 par keerbonnen uitgereikt. Hierbij gaat het om overtredingen zoals parke ren op invalidenparkeerplaatsen, voor inritten of op die plaatsen waar parkeren niet, is toegestaan (pleinen). Verder kregen 24 fietsers een be keuring wegens het fietsen in het voetgangersgebied. Voor dezelfde overtreding werden bovendien vier bromfietsers en vier automobi listen verbaliseerd. Op de Grote Markt en in de Marktstraat, de Schoolstraat en een deel van de Hoenderstraat mogen verder geen bromfietsers rijden. De reservisten slingerden de ai'gelopen vijf maanden 22 bromfietsers op de bon, omdat zij dit verbod negeer den. Ook werden twaalf bromfietsers verbaliseerd omdat zy zonder bromfietshelm rondreden. Een overtreding die helaas steeds vaker wordt geconstateerd. Ook drie duo passagiers werden bekeurd omdat ook zij geen helm op hadden. Verder werden ér, naast diverse kleinere overtredingen, zestien au tomobilisten bekeurd omdat zij zonder ontheffing in de autoluwe zone reden. Drie automobilisten werden tenslotte bekeurd voor het feit dat zij op de Kempweg in de ver keerde richting reden. NOODZAAK Het grote aantal bekeuringen dat werd uitgeschreven onderstreept helaas de noodzaak ran een uitge breide kontrole. Volgens wethouder Truijen zal, tot het moment dat ook de parkeerwachters mogen optre den tegen deze overtredingen, het aan de politiek Uggen of de reser visten voor deze taak blijvend inge-| zet zullen worden. Bij een hy potheek kijkt u eerst naar het renteper centage. Toch is dit maar één van de vele aspecten van een hypotheek. De keus van de juiste hypotheek- vorm en de bijbehorende voorwaarden zijn net zo belangrijk. En uw hy potheek moet niet alleen van daag goed bij u passen, maar ook in de toekomst. Zoekt u zo'n hypotheek? Neem dan contact op met onze hypo theekadviseur. Rabobank 9 Bjj 12 jaar vast vanaf RabobafikAangenaam In een van de zalen van het doku- mentatiecentrum wordt een huis kamer nagebouwd in de stijl van de jaren veertig. In deze huiskamer be vindt zich een boekenkast die door middel van een draaideur toegang zal verschaffen naar een onder- duikruimte, waar de bezoeker aan den lijve kan ondervinden in welke situatie een onderduiker werd ge bracht als er gevaar dreigde. Het geheel wordt voorzien van au thentieke zaken uit het dagelijks le ven van toen en ingeleid via tekst, en authentiek dokumentair mate riaal. Bij deze opstelling draait een videofilmpje over verzet en illegaal zenden en luisteren in een onder- duiksituatie. Op de buitenwand van de huiska mer wordt",een serie gefotografeer de en geschreven portretten getoond van hedendaagse vluchte lingen die tijdelyk gehuisvest waren op cruiseschepen in de Nij meegse Waalhaven tussen novem ber 1993 en april 1994. De serie- portretten werd gemaakt door en verscheen in het dagblad De Gel derlander. Tegelijkertijd met deze expositie in het dokumentatiecentrum wordt een authentieke onderaardse schuilhut uit het voormalige 'Ge heime Dorp' bij Nunspeet op de Ve- luwe in kopie nagebouwd als permanente toevoeging aan het Mu seumpark (14 ha). Ook daar kan de bezoeker het 'ondergronds' gaan aan den lijve ervaren. Het museum hoopt met deze dubbelexpositie he dendaagse bezoekers iets te laten ervaren van wat het was en is van wege levensbedreigende situaties te moeten vluchten en onderduiken. 'n abonnement waard Wethouder Truijen acht de kans groot dat de Venrayse parkeerwach ters binnen niet al te lange tijd de bevoegdheid krijgen om verkeers- overtreders te verbaliseren. Een jaar geleden vroeg de gemeente hiervoor al toestemming. Binnen kort komt een delegatie van de ge meente de situatie in Venray bekijken. De wethouder baseert zijn verwachting op het feit dat van de vijf geplande experimenten, waarbij parkeerwachters deze be voegdheid krijgen, er feitelijk nog maar een loopt.

Peel en Maas | 1994 | | pagina 5