m t Old Timer Club zag erk van jaren verloren gaan i i Bil 1 CDA Venray richt afdeling Vrouwenberaad op Laco heet iedereen welkom in De Sprank 45 mille extra voor wijkcentrum Landweert Openbare Jenaplanschool De Keg vierde twintigjarig jubileum Gemeente Vierlingsbeek houdt veiligheidsonderzoek burgers 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND Meer dan 1 miljoen gulden schade bij uitslaande brand Rode Kruis Kollekte 1994 Weer zat sleutel in kontaktslot Amnesty International Foto-expositie in oorlogsmuseum ttux, ee*t ateucve Bewoners Brukske werken wel hard... Vreemdelingen dienst gesloten gina PEEL EN MAAS Donderdag 5 mei 1994 - Pagina 5 speelde zich in luttele mi- rekordtijd aanwezig was, kon op asbestresten gevaar voor de volks- Het speelde zich in luttele mi- uiten af, een onbewaakt, ogen- dik, even geen aandacht en wat rerbleef was een hoop verwron- (cn roest Het overblijfsel van wat de trots was van een aantal lobbyisten, verenigd iri de Opel Old Timer Club en jarenlang had den gesleuteld aan wat. nu hun ironkstuk was geworden. Landbouwer C. had enkele jaren (eleden aan twee Opel-fanaten een liet meer in gebruik zijnde land- mwschuur aan de Peelweg in de murt van Kempkensberg verhuurd jm in die schuur hun oldtimers uit he jaren '60 en '70 onder te bren- en daar waar nodig aan te sleu telen. Er stonden auto's waaraan meer dan drie jaar was gesleuteld er was er zelfs één die na vele honderden uren schuren, sleutelen en lakken zover klaar was dat daar de volgende week de eerste rit mee zou worden gemaakt. De eigenaar had de huurders uit drukkelijk verboden laswerkzaam- heden in de schuur te verrichten. Net nu die overeenkomst geschon den werd, werd het hen fataal. Een Kleine onachtzaamheid met grote gevolgen. Woensdagavond omstreeks 22.00 uur was het rampzalige moment en de leden die aan het werk waren hebben nog alle pogingen onderno men om met de aanwezige brand blussers het vuur te doven, maar lat. nam zulke vormen aan dat aan lussen niet meer te dénken viel. je gealarmeerde brandweer, die in rekordtijd aanwezig was, kon op grote afstand de1 brand al zien. Met hun tankauto viel ook niet veel uit te richten, zo fel was de vuurzee. Bo vendien hadden de brandweerlie den veel moeite met de toege stroomde hobbyisten, die nog him kostbaar bezit wilden redden uit de brandende schuur. Maar dat werd, mede door het grote gevaar van ont ploffingen, door de brandweer niet toegestaan. Het meest ergerlijke wat de brandweerlieden ondervon den was dat er geen druk op de wa terleiding was en dus maar een miezerig straaltje water uit de slan gen kwam. Desondanks lukte het de brandweer overslaan van de vuurzee naar belendende percelen te voorkomen. Een tweede kraan van de brand weer was moeilijk te vinden en toen men een put had gevonden die gebruikt werd voor een berege- ningsinstallatie, ontbraken de kop pelingen. Voordat die waren gearriveerd was het zeker te laat. De bluswerkzaamheden ondervonden ook veel last van kijklustigen en vooral van het verkeer op de druk ke Middenpeelweg. Veel automobi listen wilden naar die felle brand kijken. Iben de Deurnseweg en de Middenpeelweg zowel in Ysselsteyn als aan de Beekweg waren afgeslo ten, konden de bluswerkzaamhe den eerst goed op gang komen. De knallen van de springende asbest dakplaten waren tot ver in de omge ving te horen. Er zijn geen gastles sen of benzinetanks ontploft. Of de asbestresten gevaar voor de volks gezondheid opleveren kon niet wor den bevestigd, wel dat de oprui ming met de grootste voorzichtig heid zal moeten gebeuren. Tben donderdagmorgen de ba lans werd opgemaakt bleken er ne gentien Opel oldtimers van diverse jaargangen vanaf 1960 verloren te zijn gegaan. Daarnaast twee oude Citroëns en een vouwwagen. Een Amerikaanse truck en een ge restaureerde woonwagen konden worden gered. Wat ook verloren ging en wat moeilijk vervangbaar is waren de speciale gereedschappen voor reperatie van oldtimers. Ook gingen ongeveer 1200 autobanden in vlammen op of waren door het vuur en de hitte onbruikbaar ge worden. Een voorzichtige schatting geeft aan dat door de brand meer dan één miljoen gulden schade is. De schuur had een verzekeringswaar- de van ƒ200.000,-. De oldtimers waren niet verze kerd. De waarden van de twintig auto's is niet te schatten, omdat de waarde bepaald wordt, door wat ene heihebber er voor over heeft, maar gemiddeld is dat bedrag zeker 35 a 40 duizend gulden. Ook de waarde van de gereedschappen en de ban den is niet te schatten. Geruchten als zou de eigenaar van de schuur de huurders reeds aansprakelijk hebben gesteld voor de geleden schade konden ons niet worden bevestigd. De jaarlijkse Rode Kruis Campag ne zal dit jaar in de gemeente Ven- ray gehouden worden in de week van 9 t/m 14 en van 22 t/m 27 mei. Rode Kruis en andere vrijwilligers zullen in die weken huis-aan-huis kollekte houden voor het Rode Kruis. Van de opbrengsten gaat een gedeelte naar de plaatselijke afde ling; de rest naar het Nederlandse Rode Kruis en de wereldorgani satie. Waarom de jaarlijkse campagne? Omdat het Rode Kruis politiek on afhankelijk is en dat wil blijven. Daarom is het 'Kruis' uiteindelijk toch weer alhankelijk. Van de ruim 1 miljoen leden/donateurs, die zor gen dat de organisatie kan blijven draaien. Van de ca. 33.000 vrijwilli gers in Nederland, die dag en nacht klaar staan om hulp te bieden waar dat nodig is. En van de spontane fi nanciële steun van al die andere pa- riculieren en bedrijven, op wie we bijna nooit tevergeeft een beroep hoeven te doen. Mag het Rode kruis ook in 1994 op u rekenen? U weet nu waarom. Geen organisatie is zo wereldwijd vertakt en zo stevig in de samenle ving verankerd als het Rode Kruis. Het Rode Kruis is vertegenwoordigd in 161 landen en kan rekenen op de persoonlijke inzet van miljoenen vrijwilligers in de wereld. Daardoor is hulp altijd en overal beschikbaar. Vanuit een diep respekt voor de in dividuele mens. Zonder onder scheid naar ras, geloof op politieke overtuiging. En zonder partij te kie zen. De grondbeginselen van het Rode Kruis zijn immers: menslie vendheid, onpartijdigheid, neutra liteit, onafhankelijkheid, vrijwillig heid, eenheid en algemeenheid. Het Rode Kruis, we kunnen niet zonder u. Maandag 2 en dinsdag 3 mei werd er op De Keg volop gefeest. Deze openbare basisschool onderstreep te deze dagen als leef- en werkge meenschap haar vierde lustrum. )uders en teamleden en vooral de kinderen hebben zich maanden- ang samen op dit festijn voorbe reid. Het centrale thema waar voor jekozen werd, was het sprookje. De voor het Jenaplan zo bekende sa- nenwerking tussen ouders en eamleden wierp ook bij dit ustrum zijn vruchten af. Wie de af- jelopen dagen in de Blauwverver straat moest zijn, waande zich even Het is voor veel automobi listen moeilijk om als men maar heel even uit de auto moet zijn de sleutel uit het kon taktslot te halen. Dat werd woensdagmiddag omstreeks 12.00 uur een bestuurder van een bestelauto uit Utrecht fa taal. Hij moest even een pakje afgeven op een adres in de Pa- terslaan. Toen hij volgens zijn verklaring na één minuut terug kwam bleek de bestelauto, een Mercedes Benz 308D verdwe nen te zijn. Het totale schadebe drag en de inhoud van de bestelbus kon ons niet worden medegedeeld. De auto is eigen- Mdom van een besteldienst in Utrecht. Het is voor de vierde maal dat in Venray een dergelij- ke diefstal heeft plaatsgevonden Zaterdag werd een 26-jarige inwoner van Deurne door de politie bekeurd omdat hij zijn bestelauto van een Deumese besteldienst op de oversteek- plaats aan de Julianasingel had geparkeerd met draaiende mo tor. Hij kreeg proces verbaal omdat hij de auto op een zebra had geparkeerd en terzake de APV omdat hy de auto met draaiende motor had ge parkeerd. Hij verklaarde tegenover de politie dat hij het wel 80 maal per dag zo deed, want als hij tel kens bij het afleveren van een pakje de motor moet starten, kost dat hem teveel tijd. Overi gens had hij op dat moment een pakje moeten afleveren in de Poststraat maar vond het te veel werk om om te rijden. De rechter zal uitmaken wat die nalatigheid zal gaan kosten in sprookjespark De Efteling. Een enthousiaste ouder-werkgroep wist het schoolgebouw op een professio nele manier om te toveren in een ware sprookjesburcht. De feestelijk heden werden geopend met een schoolontbijt, waarbij alle kinderen zich sprookjesachtig hadden uitge dost. Heksen, ridders, feeën, kabou ters, prinsessen... het was er alle maal bij. De kinderen konden hun kleding helemaal zelf, onder schooltijd tij dens de keuzekursus - een van de elementen van het Jenaplan - sa menstellen. Op deze manier wer den ook zij volop bij de voorberei dingen betrokken. Na het ontbijt konden de kinde ren smullen van een toneelvoor stelling, welke door oudei-s werd opgevoerd. De kwalitiet van het stuk was van zo'n aard, dat menig toneelspeler er afgunstig op zou zijn. Maandenlang wekelijks oefe nen werd aan het eind van de voor stelling dan ook beloond met een stevig applaus van kinderen en teamleden. 's Avonds werd er voor de Kegse ouders een gekostumeerd bal geor ganiseerd. Hierbij bleek eens te meer hoezeer de Kegse betrokke nen hun basisschool zo'n warm hart toedragen. In een sfeer van saamhorigheid lieten de feestvier ders zich van hun beste kant zien. De feestelijkheden werden dinsdag afgesloten met een sprookjesspeur tocht door het Vlakwatergebied. De kern van het Jenaplan is dat kinderen geleerd wordt om in goe de samenwerking aandacht te besteden aan die onderdelen die zo fundamenteel zijn voor een mense lijke samenleving: gesprek, spel, werk en viering. Klein en groot zal nog lang aan deze Kegse viering terugdenken. De gemeente Vierlingsbeek gaat in samenwerking met de politie in het distrikt Land van Cuijk een vei ligheidsonderzoek uitvoeren. Het onderzoek is vooral bedoeld om in zicht te krijgen in de onveiligheids gevoelens. De resultaten van het onderzoek worden gebruikt om het veiligheidsbeleid van de gemeente en de politie in te vullen. Het veiligheidsonderzoek bestaat uit een enquête en een zestal informatie-avonden. Het onderzoek wordt gehouden in de periode van 16 mei tot 3 juni 1994. De enquête wordt huis aan huis verspreid. Het is de bedoeling dat de enquêteformulieren op de 'Verdwijningen' en politieke moorden zijn de holocaust van on ze tijd. Het geweld dat tientallen regeringen en gewapende opposi tie-groepen op massale schaal uit oefenen tegenover hun eigen burgers is verantwoordelijk voor veel meer slachtoffers dan interna tionale oorlogen. Wereldwijd zijn de laatste 10 jaar meer dan één mil joen mensen vermoord door hun eigen overheid. Vaak wordt van de slachtoffers van een politieke moord nooit meer een spoor ge vonden. Zoals wellicht bekend voert Am nesty International wereldwijd een campagne tegen Politieke Moorden en 'Verdwijningen'. Deze campagne is gestart op 20 oktober 1993 en loopt nog tot de zomervakantie van dit jaar. Maar ook daarna zal Am nesty International zich met extra inzet blijven richten op deze vorm van mensenrechtenschendingen. De Nederlandse afdeling van Am nesty International heeft voor deze campagne twaalf doellanden ver spreid over de twaalf provincies: de Limburgse groepen weren aan Poli tieke Moorden en 'Verdwijningen' in Marokko. In het kader daarvan staat de groep Venray op zaterdag 7 mei a.s. weer met een stand. U vindt ons op onze gebruikelijke stek tegenover de Muziekschool. Deze keer met voorbedrukte kaarten waaraan een zakje vergeet-mij-nietjes zit en met een landkaart van Marokko waarop u een schepje zand kunt gooien als symbool voor al die mensen die daar zyn verdwenen. Voor meer informatie over het werk van/voor Amnesty Internatio nal kunt u kontalct opnemen met de kontaktpersoon van de groep Venray, mevr. II. Stevens, tel. 89642 of met de penningmeester, mevr. C. Hoedemaekers, tel. 84497. informatie-avonden worden inge leverd. Op die informatie-avonden wordt niet alleen een nadere toelichting gegeven op het veiligheidsonder zoek, ook de buurtcoördinator van de politie, de heer B. van Bokhoven zal zich aan de bevolking voorstel len. Hij zal een toelichting geven op de nieuwe werkwijze, de bereik baarheid, de beschikbaarheid en de aanspreekbaarheid van de politie. Tenslotte zal tijdens* de avonden de start worden gegeven voor het woninginbrakenprojekt.. 1-Iet voor komen van "woninginbraken vergt een aktieve opstelling van politie, gemeente en van de burgers zelf. Op de informatie-avonden wordt ie ders rol nader uit de doeken gedaan. Stichting 'De Oude Schoenen doos' organiseert in samenwerking met het Nationaal Oorlog- en Ver- zestsmuseum de foto-expositie 'Tben en Nu'. De expositie laat, door middel van foto's zien wat er bin nen de gemeente Vierlingsbeek veranderde sinds het einde van de oorlog. Hiervoor heeft de stichting 'De Oude Schoenendoos' een selek- tie gemaakt uit het uitgebreide foto archief en naast deze beelden de huidige situatie in de gemeente Vieriingsbeek gezet. De foto-expositie vindt plaats van zaterdag 7 mei tot 22 mei in de gro te zaal van het Nationaal Oorlog- en Verzetsmuseum te Overloon. De openingstijden zijn, dagelijks van 09.00 tot 17.00 uur. Bovendien zijn tijdens deze expo sitie de prijswinnaars en een selek- tie van de foto's van de inzenders aan de fotowedstrijd te zien. Gratis toegang met de museum jaarkaart. Toelichting; De tentoonstelling heeft een breder karakter dan al leen het oorlogsgebeuren. Ook ko men aan de orde het dagelijks leven zoals de huisvesting, de scholen, de landbouw, de middenstand, enz. Het totaalbeeld van deze ten toonstelling is dat de afgelopen 50 jaar, veel ten goede is veranderd in de gemeente Vierlingsbeek, maar ook is te zien dat de tijd hier en daar stil stond. Vernielingen aan basisschool Weer werd er aangifte gedaan van vernielingen aan de basisschool in het Brukske. Deze keer werden het slot van de toegangsdeur en het hekwerk vernield. *"5r f oen ik hier op^ metro-station >^Zuid 7 Riool tussen Oirlo en Oostrum opnieuw niet in orde Op 18 april jl. heelt het CDA in Venray een afdeling Vrouwenbe raad opgericht Doel van het Vrou wenberaad is het bevorderen van de politieke bewustwording bij vrouwen; het leveren van een in breng in het politieke beleid op ba sis van het program van het CDA en het bevorderen van de integratie van vrouwen in de partij. Met de oprichting van het Vrou wenberaad probeert het CDA ook in Venray de doelstelling om een toe name van het aantal vrouwen in be stuurlijke en vertegenwoordigende lichamen te realiseren. Het CDA Vrouwenberaad komt voor het eerst bij elkaar op maan dag 9 mei a.s. om 20.00 uur in zaal In den Engel, Poststraat 1. Tijdens deze bijeenkomst zullen praktische en inhoudelijke zaken aan bod komen. Na het welkomstwoord zal mevr. Wiske Koster-Maris kort terugblik ken op het ontstaan van het Vrou wenberaad en een toelichting geven op de doelstelling en de werkwijze. Vervolgens zal mevr. C. Botman-Laan, burgemeester van Mook en Middelaar en voormalig landelijk voorzitter van het CDA Vrouwenberaad een inleiding hou den met als thema 'De rol van de vrouw in de politiek'. Na een korte pauze zal de provinciaal voorzitter van het Vrouwenberaad, mevr. L. Witteveen een korte toespraak houden. Aan het eind van de avond zal worden overgegaan tot het kiezen van het bestuur en van de afvaardi ging naar het Vrouwenberaad Limburg. Alle belangstellenden (ook man nen) zijn van harte welkom, ook als zij geen lid zijn van het CDA. Voor meer informatie kunt U te recht bij mevr. W. Koster-Maris, tel. 83399, mevr. A. Teeuwen-Peeters, tel. 86757 of b\j mevr. A. Sloots-van Esch, tel. 84611. Moeders gratis zwemmen op moederdag Er is al genoeg geschreven en ge drukt over het zwem- en squash- centrum De Sprank in Venray. In de afgelopen jaren, oftewel in het bestaan van het schitterende zwem bad in het Limburgse land, is er heel wat om te doen geweest. Maar nu heeft men definitief de knoop doorgehakt om stabiliteit te krijgen in de organisatie en de openstel lingstijden. Laco International zal de komende jaren het complex ex ploiteren en heet iedereen vanaf 1 mei 1994 van harte welkom in De Sprank. AKTIEF BELEID Laco houdt van een aktief beleid en een sportcomplex waar veel be weging in zit wat betreft de aktivi- teiten. Sfeer en huiselijkheid staat hoog in het vaandel. De aktiviteiten zullen van uiteenlopende aard zijn. Van themadagen tot. een uitgebreid doelgroepen beleid. Men houdt er van om naar de mensen toe te gaan. de mensen een voorlichting te ge ven van medisch tot rekreatief zwemmen en van baby-zwemmen tot meer bewegen voor ouderen. Want voor een, wat tegenwoordig een senior heet die vroeger de mo gelijkheid niet heeft gehad om te gaan zwemmen, is de drempel o zo hoog. En juist die drempel probeert men te verlagen. Ook vindt men een horizontale programmering zo belangrijk. De mensen moeten we ten dat er elke dag dezelfde tijden zijn voor het rekreatief zwemmen. Maar tot de grote vakantie zal er niets veranderen in het programma en zorgt voor rust voor de klanten. Tbch zal men nog een keer door een zure appel moeten by ten. Met in gang van september zullen er enke le wijzigingen plaatsvinden maar daarvan houdt men de bezoeker op de hoogte. Ondanks de vele veran deringen moet men nog eenmaal een verandering doorstaan en daar na krijgt men stabiliteit. Een pro gramma dat is afgestemd op de bezoekers, een programma dat bij de zeven andere Laco-vestigingen een sukses is. Loca heet iedereen van harte welkom in De Sprank en elke bezoeker krijgt, zolang de voor raad strekt, een presentje. MOEDERS GRATIS ZWEMMEN De eerste aktie die gehouden wordt is op zondag 8 mei want dan is het Moederdag. Nadat elke moe der thuis is verwend en in de wat ten is gelegd kan men een heerlijke duik komen nemen in De Sprank. Alle moeders mogen dan gratis ko men zwemmen als ze met het gezin komen rekreëren. Men kan ge bruik maken van alle faciliteiten die De Sprank te bieden heeft zoals een 25-meterbad, golfslagbad, whirlpool, zonnebank, waterval, duikplank, etc. Eigenlijk te veel om op te noemen. Na afloop van het zwemmen worden alle moeders nog eens in de bloemetjes gezet. EXTRA REKREATIEF ZWEMMEN Vanaf donderdag 5 mei. Bevrij dingsdag, zal het zwembad De Sprank extra rekreatieve zwem- uren hebben. Die rekreatieve zwemuren zullen duren tot 2e Pinksterdag, maandag 23 mei. Alle overige aktiviteiten, zoals zwemles, MBvO, baby- en peuterzwemmen vinden normaal doorgang met uit zondering van Hemelvaartsdag en 2e Pinksterdag. Poging inbraak auto In de nacht van donderdag op vrijdag is een poging ondernomen in te breken in een auto bij een aan de Henri Dunantstraat gelegen ga ragebedrijf. Getracht was het por- tierslot te forceren, maar dat was kennelijk niet gelukt. De schade bleef beperkt. 'De bewoners van de 'kopwo- ningen' in de Tamboerijn-, Spinet- en Marimbastraat wer ken wel degelijk even hard mee aan het opknappen van hun wijk dan hun overburen aan de andere kant van de groen strook'. Dat zegt welzij nsambte- naar Frits Vossen, naar aan leiding van de reakties op zijn uitspraken vorige week in deze krant. In het artikel 'Plan groengebied Brukske 2 in uit voering' wordt Vossen geci teerd. Als één van de redenen voor het niet doorgaan van een voet/fietspad langs de achter kant van de tuinen in de hier boven genoemde straten, noemt hij daarin het feit dat de bewoners zich minder aktief zouden opstellen dan hun bu ren van de overkant. Die opmer king schoot bij een aantal bewoners van Brukske 2 in het verkeerde keelgat. Ook be stuurslid B. van Dam verbaasde zich over de uitspraak. Navraag bij Vossen leert dat het geheel berust op een mis verstand. De' ambtenaar heeft met 'minder aktieve bewoners' niet die van de Marimba-. Spinet- en Tamboerijnstraat be doeld, maar de mensen die wo nen in de straten richting winkelcentrum. 'De twee veld jes die daar liggen komen pas in fase 2 aan de beurt', zegt Vos sen. 'Het budget sociale ver nieuwing is beperkt. We moeten dus gefaseerd werken en keuzes maken. En die keuze wordt ook bepaald door het feit dat daar de bewoners momen teel nog minder aktief zijn dan in de andere straten', aldus Vossen. De gemeente draagt 45.000 gul den extra by in de uitbreidings- kosten van wijkcentrum Land weert Het college van b. en w. heeft onlangs positief beslist, op een verzoek van het wijkcentrum- bestuur. Het extra geld is nodig omdat de uitbreiding in werke lijkheid duurder uitvalt dan aan vankelijk geraamd. De totale kosten van de uitbreiding komen daarmee op 370.000 gulden Eind 1992 stelde de Venravse ge meenteraad een krediet van 250.000 gulden vast voor de uitbrei ding van wijkcentrum Landweert. De overige 75.000 gulden zou de wijk zelf bijeenbrengen. Toen eind vorig jaar de aannemers offertes uitbrachten bleken de werkelijke kosten zo'n 45 a 50.000 hoger uit te komen. De kostenstijging werd ver oorzaakt door externe faktoren. Zo moest er 6000 gulden worden uit gegeven aan bronbcmaling vanwe ge de hoge grondwaterstand. Het bestuur van het wijkcentrum heeft de gemeente daarop verzocht om nogmaals bij te springen. Op vrijdag 13 mei, daags na Hemelvaart, is de Vreemdelin gendienst, gevestigd in het poli tiebureau aan de Leunseweg gesloten. Bij het aanvragen van verblijfsvergunningen en ver lengingen moeten de aanvra gers daar rekening mee houden.

Peel en Maas | 1994 | | pagina 5