Buro voor Rechtshulp: goede raad is niet duur! 'Wonen' als thema op Rabobank Infodag Fiscaal in zicht Vierlingsbeek nam afscheid van zeven raadsleden Gekombineerde Kringwedstrijd voor paarden en pony's School- atletiekdag Lourdeswerk Heil der Zieken Jubileum voor MBvO-zwemclub Informatieve avond voor ouderen en gehandicapten Honderdste medewerker bij Price Cleaning Knevelarij, nijdheffïng en burenbedrog peel en maas Donderdag 11 april 1994 - Pagina 7 Op 1 januari 1994 is een nieuwe Wet op de Rechtsbijstand van kracht geworden. Deze wet regelt onder meer de dienstverlening van de Buro's voor Rechtshulp. Op 16 maart is diezelfde wet alweer aange scherpt. Jurist Friedrichs van het Buro voor Rechtshulp in Venray uit welke consequenties dit heeft voor mensen die gratis juridi sche hulp zoeken. 'De belangrijkse conclusie is dat het grootste deel van onze dienst verlening nog steeds niets kost', be gint Friedrichs. 'De spreekuren blijven gratis. We hebben gespecia liseerde juristen in vaste dienst, die daar 80% van alle problemen af handelen. Nieuw is dat mensen voor rechtshulp buiten de spreek uren een eigen bijdrage betalen. Ik kan dat het best uitleggen via voor beelden in de praktijk. Arbeidsrecht is een van de gebie den waarin we zijn gespecialiseerd en waarover we de laatste tijd nog meer vragen krijgen dan toch al het geval was. In deze tyd van eco nomische crisis ontslaan veel be drijven medewerkers om het hoofd boven water te houden. Neem bedrijf Y. Dat voerde on- ngs een reorganisatie door waar bij voor een aantal medewerkers ontslag dreigde. Bij reorganisaties heeft de werknemer allerlei rech ten. We kregen daarover op het spreekuur verschillende vragen. De juristen bekeken of het bedrijf kon aantonen dat de ontslagen om be drijfseconomische redenen nood zakelijk waren. Verder beoordeel den zij de ontslagaanvragen op hun juridische kwaliteit. Bij het meren- was dit in orde. We advisser- den deze mensen zich aan te melden bij het Arbeidsbureau en de bedrijfsvereniging, zodat ze een uitkering krijgen. Dat kan'alleen maar als zij een zogenaamd 'for- neel verweer' voeren. Daarin zeg- jen zy dat zij het niet eens zijn met Ie ontslagaanvraag, maar dat zij er ïiets tegen kunnen doen. De ju- risten van het Buro hielpen hen tij dens het spreekuur met dit verweer. Verder vertelden we wat ze konden verwachten over de duur M en hoogte van de uitkering en hoe II ze zich moesten opstellen. Omdat L' we deze adviezen in het spreekuur konden geven, waren ze gratis. Het overgrote deel van de cliënten was ermee geholpen'. Lastiger probleem 'Maar twee mensen hadden een lastiger probleem', vervolgt Frie drichs. 'Z\j werkten langer in hun aunktie dan collega's die niet waren intslagen. De wet zegt dat wie het itst is gekomen, bij ontslag het eerst aan de beurt is. Deze zaken be- ïandelden we buiten het spreek- mr verder. Voor zulke verdergaan- e hulp moeten we sinds 1 januari len eigen bijdrage vragen van 30,-. jat is weinig geld, als je bedenkt rat mensen daarvoor krijgen. Voor eze cliënten verdiepten we ons uit- roerig in het probleem en schreven len verweerschrift naar het Ar- leidsbureau. Dat kostte de jurist ngeveer twee uur per cliënt, dat is ok de maximale tijd die we voor de eigen bijdrage van ƒ30,- mogen besteden'. Meer tijd In sommige gevallen is meer tijd nodig. Friedrichs noemt een voor beeld uit een ander veelvoorko mend rechtgebied: uitkeringen en voorzieningen. 'Een gehandicapte cliënte kreeg van de bedrijfsvereni ging al jaren een autokostenvergoe ding. Ineens beëindigde de bedrijfs vereniging die voorziening, waar door de cliënt in de problemen raakte en bij ons aanklopte. Wij hebben voor haar zaak stukken op gevraagd bij onder meer de be drijfsvereniging en de huisarts. Met deze informatie zjjn we in beroep gegaan bij de Sektor Bestuursrecht. Dit beroep hebben we met de cliën te toegelicht tijdens een zitting van de Sektor Bestuursrecht. Dat kostte veel meer tijd dan tweeënhalf uur. Sinds 1 januari moeten we in zo'n geval de Raad voor Rechtsbijstand vragen of de cliënt in aanmerking komt voor ge subsidieerde rechtsbijstand. Op ba sis van deze zogenaamde toevoe ging, vergoedt de overheid dan een groot deel van de kosten. Maar cliënten betalen voor deze langduri ge hulp ook een eigen bjdrage, af hankelijk van het inkomen. Omdat deze mevrouw niet zoveel verdien de, was dat voor haar de minimale bijdrage van ƒ60,-. Vanaf 16 maart zijn die eigen bij dragen bij toevoegingen verhoogd. Dezelfde cliënte zou nu een eigen bijdrage van ƒ110,- betalen. Maar ze had er veel meer bij te winnen. De mevrouw kreeg uiteindelijk weer een vergoeding toegewezen. De eer lijkheid gebiedt me te zeggen dat we niet altijd zo suksesvol kunnen zijn'. Lage of gemiddelde inkomens Friedrichs voegt nog toe dat niet iedereen bij het Buro kan aanklop pen. 'Wij bieden professionele rechtshulp aan mensen met lage of gemiddelde inkomen. Is het netto gezinsinkomen hoger dan ongeveer ƒ3.000,-, dan moeten wij ze doorver wijzen. Voor alleenstaanden is de grens ƒ2.100,-. Wy zijn in een aan tal rechtsgebieden gespecialiseerd', vervolgt de jurist. 'Ik noemde daar van al arbeidsrecht, uitkeringen en voorzieningen. Ook kunnen we ver regaande hulp bieden aan vreemde lingen en bij problemen met wonen, huren en gekocht ar tikelen. Mensen kunnen ook met andere onderwerpen terecht. Daarbij gaan we soms niet zo ver met onze dienstverlening. We kunnen dan wel adviseren of in elk geval door verwijzen naar de juiste instantie. De cliënten hoeven dan niet nog eens van het kastje naar de muur te lopen. Wie meer wil weten over het Buro voor Rechtshulp of juridische hulp nodig heeft, kan ons bellen. In Noord- en Midden-Limburg worden er spreekuren gehouden in Roer mond. Venlo, Venray en Weer. In Venray is dat in De Clockert, Berg weg 4, tel. 077-549247 (via Venlo). In een stijlvolle zitting van de ge meenteraad werd maandagavond afscheid genomen van het grootste gedeelte van de raad van de ge meente Vierlingsbeek. Maar liefst zeven van de dertien raadsleden keerden niet meer terug in de dins- te installeren nieuwe Burgemeester drs. J. Dittner had van de afscheidstoespraak veel werk gemaakt en voor ieder per soonlijk had hij een toespraak. Hij dankte eenieder voor vier jaar inzet n de afgelopen raadsperiode. Hij moest konstateren dat die periode veel te veel in het teken heeft gestaan van de mogelijke opheffing van de gemeente. Maar ook is er een sporthal in Overloon gekomen en zijn er voldoende bouwlokaties Jecreëerd. 338 MAANDEN De zeven leden van de raad die af scheid namen hebben een zeer uit eenlopende staat van dienst, nl. van drie tot 139 maanden. Mevr. Van den Berg-Creemers en de heer De Jong hebben maar drie maanden de eer gehad om raadslid te zijn. Zij waren de vervangers van 'door de amputatie van de ge meente' vertrekkende raadsleden Ronnes en Broeren. De heer Hen driks, aanvankelijk als CDA-raads- mocht iets langer zitting hebben, nl. 21 maanden. In die tyd verliet hij die fraktie om op per soonlijke titel de rit uit te zitten. Hij Werd niet herkozen in de vijfdor- penlijst. Geert Jans was de opvolger van Pons Ophey die halverwege de zit- uigsperiode afscheid nam van de 'K-fraktie. Ook hij werd niet herkozen. I Mevr. Linders-Nabuurs had de pile vier jaar zitting in de raad na- pens het CDA maar wenste zelf [haar raadslidmaatschap niet te ver lengen. Volgens haar was 48 maan- jden lang genoeg en vond zy de pvende woorden sterk overdreven. 'ij probeerde niemand te schaden maar na vier jaar dromen was zij wel wakker geschud. Toch was ze dankbaar voor de opgedane levens wijsheid. Math v.d. Berg, fraktievoorzitter van het CDA heeft acht jaar vol ge maakt. Hub van Mil, die op 7 sep tember 1982 zitting had genomen in de raad, als lid van de fraktie Overloon, heeft in totaal 139 maan den trouw de gemeente Vierlings beek gediend. CADEAU Voor ieder scheidend raadslid had de burgemeester het gebruike lijke cadeau, een karaf met gemeen tewapen, waarmee hij de dank van het gemeentebestuur en dus de dank van de bevolking tot uitdruk king bracht. Voor de partners van de scheidende raadsleden overhan digde de burgemeester de traditio nele paraplu en natuurlijk bloemen. Toon v.d. Pas sprak namens de raad de scheidende raadsleden Lin- ders, V.d. Berg en Van Mil toe en overhandigde hen een cadeau. Jan Koopmans deed dit bij de scheiden de raadsleden De Jong, V.d. Berg, Hendriks en Jans. De laatste kreeg extra woorden van dank en waarde ring en dat was omdat hij deel uit maakte van de PK-fraktie. Personenauto met bakstenen bekogeld Voor de tweede maal binnen en kele dagen werd aangifte gedaan van vernielingen op de parkeer plaats tegenover het ziekenhuis. De ze keer moest de auto van een inwoner van Wanssum het ontgel den. Ook nu kon worden vast gesteld dat de beschadigingen aan de auto waren veroorzaakt door het gooien van een baksteen. De vernie lingen vonden plaats op woensdag avond tussen 18.00 en 22.00 uur. De politie doet een dringend beroep op getuigen. Graag kontakt onder nummer 31111. Slordigheidj e Twee inwoners hebben maan dagavond ervaren dat een slor digheidje hen duur kan komen te staan. Maandagavond omstreeks 23.20 uur parkeerde een 51- jarige inwoner van Leunen zijn Mercedes 190 Diesel aan de Be gijnhofweg in Heide. Toen hij vijf minuten later op de plaats waar hij zijn auto had gepar keerd terugkeerde bleek die verdwenen te zyn. Hij had het de dader wel gemakkelijk ge maakt want de sleutels staken nog in het kontaktslot. Om 22.50 uur parkeerde een 41-jarige inwoner van Venray zijn Volkswagen Golf in de Pa- tersstraat om even wat geld uit de geldautomaat te halen van het Postkantoor. Terwijl hy by de geldautomaat bezig was hoorde hij dat een auto werd gestart. Dat bleek zijn auto te zijn, die hy alleen nog maar kon nakijken. Ook hij had de sleutels in het kontaktslot laten zitten. De politie van Culemborg hield in de nacht van maandag op dinsdag de gestolen Golf aan. Die werd bestuurd door een 25-jarige Venraynaar. Hij werd aangehouden en ingeslo ten voor verhoor. De auto zal na de gebruikelij ke procedures aan de Venrayse eigenaar ter hand worden gesteld. Op zaterdag 16 april a.s. organi seert Atletiekvereniging Venray- Regio haar jaarlijkse Schoolatle- tiekdag. Hieraan kunnen deelne men de leerling van de basis scholen uit de gemeente Venray en de omliggende gemeenten. Ruim 125 leerlingen hebben zich reeds aangemeld via de voorin schrijving op school. Op de wed strijddag bestaat vanaf 12.00 uur tot de aanvang van de wedstrijden om 13.30 uur, ook nog de gelegen heid om zich aan te melden in het clubgebouw, nabij de atletiekbaan. De wedstrijden worden gehouden op de atletiekbaan, gelegen op sportpark De Wieën. Deze Scholierenatletiekdag is een mooie gelegenheid om kennis te maken met de atletieksport. De deelnemende jongens en meisjes worden elk ingedeeld in de leeftijd groepen 3/4, 5/6 en 7/8, zodat ieder met eigen leeftijdsgenoten kan deelnemen aan de onderdelen. Alle deelnemers ontvangen na af loop het officiële landelijke school- atletiekdipoma met daarop vermeld de behaalde resultaten. Info: 04780- 82842 of 84449. Verlies De verliezers hebben gewonnen, hoe krijg je het verzonnen? Het CDA verloor 35 procent. PvdA was nog net content, maar heeft virtueel verloren. Er is 'n mismaakt college geboren. PvdA heeft het CDA gedwongen, heeft zetelverlies bedongen. Verlies ten koste van kwaliteit. Hoe dat gaat, dat wijze de tyd. Welke wethouder legt het loocjje? De Sprank ging naar zijn grootje, wiens schuld was dat allemaal? Waar zit de fout in het verhaal? Als je fout bent, beken dat dan, verschuil je niet, ben een man. Had de HEV0 beter gekontroleerd, cijfers niet blindelings geaccepteerd. Maar wie zyn de echter verliezers? Juist, dat. zijn weer eens DE KIEZERS. Niets blijft over van het stemgedrag, Omdat men alleen denkt aan de macht. Het college is straks gekortwiekt, men heeft de politiek verziekt. De kiezers kunnen het niet snappen, dat de verliezers met elkaar aanpappen. De kleine partijen zijn terug naar af, dit alles is hun verdiende straf. Politiek verlangt vooral daadkracht. Gebrek eraan zorgt, dat een ander lacht. Zij kunnen weer gedurende 4 jaren, verbaal, vanuit de oppositie, verklaren, wat zy hebben geroepen en beloofd, MAAR HET KIEZERSVUUR IS NU GEDOOFD. B. Roeien Schoorsteenbrand Zaterdag omstreeks 12 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een schoorsteenbrand in een wo ning aan de Zandhoek in Oirlo. Toen de brandweer en politie arri veerden bleek de brand reeds te zyn geblust. De brandweer kontro- leerde nog even de schoorsteen. Dankzy het sneUe ingrijpen van de bewoners kon de schade beperkt blijven. Opknappen woning Buurtbewoners belden zondag avond verontrust de politie omdat in een leegstaande woning aan de Monikesstraat door jeugd werd 'ge rotzooid' en dat vermoedelijk in die woning vernielingen werden aan gericht. De politie konstateerde echter dat een drietal personen, die de woning aan het opknappen wa ren, onenigheid hadden gekregen. Dit was zodanig uit de hand gelo pen dat er met bierflessen was ge gooid. Na tussenkomst van de politie keerde de rust weer. Als gevolg van de zware regenval van paaszondag was de Landelijke Ryvereniging en Ponyclub De Een dracht genoodzaakt de Gekombi neerde Kringwedstrijd voor zowel paarden als pony's te verplaatsen naar zaterdag 9 april jl. Hiermee werd nogmaals een poging onder nomen om het zogenaamde 'groe ne' (buiten)seizoen voor de ruitersport in de Kring Noord- Limburg te openen. Door het feit dat de wedstrijd ver plaatst was, kreeg De Eendracht nogal wat afmeldingen te verwer ken voor afgelopen zaterdag. Tevens stuitte De Eendracht op het feit dat er te weinig juryleden beschikbaar waren voor het beoordelen van alle dressuurproeven in de ochtend uren. De organisatie was daarom genoodzaakt de pony-amazones/rui- ters vóór de middag hun proeven te laten rijden en de paarden- amazones/ruiters na de middag. So wieso werd met verplaatsing van een dergeUjk evenement de organi serende vereniging alsmede de in zet van hun leden en hun eventuele levenspartners op de proef gesteld. In de vroege ochtenduren zag de organisatie het nog even donker in, omdat het weer regende, doch deze regen stopte al spoedig en de zon kwam zelfs af en toe een kijkje ne men. Toen 's middags de paarden eenmaal bezig waren met het afleg gen van hun proeven en springpar- coursen begon de lucht alweer te- betrekken. Het werd erg grauw en al spoedig kwam er een enorme re gen/hagelbui. Desondanks bleef men doorgaan met de betreffende onderdelen. Diverse deelnemers vonden het zeer jammer voor De Eendracht dat de weergoden hun zo slecht gezind waren. De organisatie was overigens zeer goed, volgens de deelnemers. De Eendracht vond het wel erg jammer dat er ran het Z2-dressuur paarden geen enkele deelnemer/ deelneemster aan de start was ver schenen, terwijl de jury toch zowel voor als na de middag de deelne mers een kans heeft gegeven de proef te rijden. Ook bij het sprin gen lieten vooral de hogere klassen het afweten. In de klasse M Paarden kwamen nog vijf kombinaties aan de start, doch voor zowel het Z Paar den als het ZZ Paarden meldden zich geen deelnemers meer. Ondanks de diverse tegenslagen die de organisatie heeft moeten ver werken, heeft men met deze wed strijd toch het zogenaamde 'groene seizoen' voor de Kring Noord- Limburg kunnen openen. De deel nemers waren zeer te spreken over de enorme ruimte die De Een dracht ter beschikking had, waarv- vor de organisatie de grondeigena ren dan ook enorm dankbaar is. Eerste plaatsen in de dressuur waren er voor de volgende Venrayse kombinaties: Paarden klasse LI: Theo Verstegen, Oostrum met Havanna: Caroline Reynolds, Venray met Inraldo. Paarden klasse Zl: Judith Janssen, Oostrum met Eros. Pony's klasse AB-L1: Marieke De- rikx, Ysselsteyn met Elwyna. Pony's klasse C-B2: Guus de Wit, Ys selsteyn met Pascal: Martijn Kue- nen, Leunen met Shining. Pony's klasse DE-L2: Karin Win nen, Merselo met Ceande. Pony's klasse DE-LI: Loes Geelen, Leunen met Frenkie Boi. Pony's klasse C-Ml: Christianne v. Eek, Venray met First Layd. Pony's klasse DE-M2: Maaike v. Dijck, Venray met Rita. Pony's klasse DE-Z1/Z2: Nicole Jans sen, Ysselsteyn met Ash kar. Bij het springen gingen de Ven rayse eerste prijzen naar: Categori'e AB klasse B Pony's: Ma rieke Derikx, Ysselsteyn met Elwyna. Categorie D klasse L categorie C klasse M (in handicap) Pony's: Sil- vie Gommers, Ysselsteyn met Toekahe. Klasse B Paarden: Sjaak Peters, Leu nen met Harko. Stijlprijs klasse B Paarden: Hans Philipsen, Ysselsteyn met Bimo- Ingomar-S. Niet alleen financiële informatie 'Wonen' is een populair onder werp. Iedereen heeft er mee te ma ken. Rond dit thema organiseren de Rabobanken in Venray, Leunen, Wanssum, Meerlo, Swolgen en Overloon op 16 april een Infodag. Zeker mensen die overwegen om een huis te kopen, kunnen er wij zer worden. Iedereen is welkom,- ook mensen die bij een andere bank zitten, kunnen er vrijblijvend binnenlopen. Voor alle bezoekers ligt er een klein presentje klaar. Moet ik een huis kopen of huren? Hoeveel geld kan ik maximaal le nen om een huis te kopen? Welke hypotheek is voor mij het beste? Moet ik eigen geld hebben? Een tweede hypotheek; hoe zit dat? De Infodag bij de Rabobank is typisch zo'n gelegenheid om over dergelijke kwesties uw Ucht op te steken. Des gewenst wordt ter plaatse binnen een kwartiertje uitgerekend wat globaal uw financiële mogelijkhe den zijn, maar ook kunt u vragen stellen over bijvoorbeeld verzeke ren, sparen, betalen, etc. Voor andere, niet-financiële vra gen, kunt u ook op de Infodag te recht. Zo kunt u ook vragen steUen over juridische en belastingtechni sche aspekten, die met het kopen van een huis samenhangen. NIEUWE HYPOTHEEK De Rabobank zal op de Infodag ook aandacht besteden aan de nieu we Cumulenthypotheek die de bank onlangs heeft geïntroduceerd. Het gaat om een totaal nieuw soort hypotheek. De verwachting is dat zo'n 20 a 30% van de toekomstige huizenkopers eèn beroep zal doen op de nieuwe hypotheekvorm. In tegenstelling tot de bestaande hypotheekvormen is de nieuwe spaar/beleggingshypotheek uiter mate flexibel. In plaats van starre, langlopende kontrakten, is de Cu mulenthypotheek op elk gewenst moment aan te passen aan uw per soonlijke (financiële) situatie. Er is sprake van voortdurende keuzevrij heid. Bijvoorbeeld wanneer u min der geld overhoudt als de kinderen gaan studeren. Cumulent is hierop aan te passen. De nieuwe hypotheek is vooral aantrekkelijk voor mensen met een inkomen hoger dan modaal. Ook voor tweeverdieners kan de Cumu lenthypotheek interessant zijn. Zaterdag 16 april is de Rabobank vanaf 10.00 uur open. De Infodag duurt tot 16.00 uur. Korting vliegreizen Op de vliegreizen zonder medi sche begeleiding van 15 t/m 20 mei, van 20 t/m 25 mei (Pinksteren in Lourdes) en van 25 t/m 30 mei 1994, kunnen wij u een korting van ƒ300,- per persoon geven. Deze aan bieding eindigt zodra de nog be schikbare plaatsen bezet zijn. Voor informatie kunt u bellen met P. Willemse, tel. 10262 of met A. van Dijck-Timmermans. tel. 82016. Taal op reis De Volksuniversiteit Venray e.o. organiseert in het voorjaar 1994 kursussen die bedoeld zijn als ken nismaking met de taal en de cul tuur van een Engels-, Frans-, Spaanstalig vakantieland, voor be ginners dus. Thai is het communicatiemiddel bij uitstek. U begrijpt, omdat leren van een taal langzaam gaat, dat deze kursus, vanwege de duur, niet meer dan een kennismaking met de taal is. U leert aan de hand van prakti sche situaties om de taal te gebrui ken, om u verstaanbaar te maken. De nadruk ligt op het spreken, het doen. Een aantal praktische za ken die in de lessen behandeld wor den zijn: voorstellen, camping/ hotel reserveringen, bestellen in een restaurant, autohulp inroepen, arts raadplegen, de weg vragen, etc. Voor meer informatie: Volksuni versiteit Venray e.o., tel. 04780- 80185. Dit jaar bestaat de Meer Bewegen voor Ouderen Zwemclub De Meer paal 12V2 jaar. Omdat de juiste da tum in de vakantiemaand augustus valt, wordt het feest, op donderdag 28 april gevierd, 's Middags om 16.00 uur is er een mis in de kerk van de H. Jozef in Smakt. Daarna wordt er voor de leden een diner ge serveerd in het Pelgrimshuis. De vereniging telt nu ruim 160 le den, die in lekker warm water gaan zwemmen of gewoon meer bewegen in het water, onder gediplomeerde leiding. De zwemtijden zijn iedere woens dag van 18.00 tot 18.45 uur en vrij dag van 16.30 tot 17.15 uur en van 17.15 tot 18.00 uur. De kosten bedra gen ƒ35,- per kwartaal. Bent u 55 jaar of ouder en wilt u meedoen, dan kunt u iedere vrijdag van 16.00 tot 18.00 uur aan de balie van zwembad De Meerpaal komen kennismaken. Diefstallen Een inwoonster van Blerick deed aangifte van diefstal van haar porte monnee uit haar kleding in de gar derobe van een bedrijf aan de Stationsweg. In de portemonnee zat een geldbedrag van ƒ200,-. Uit een kleedlokaal van de sport zaal aan De Kiosk werden ten nade le van een inwoner van Venray zijn sportschoenen ter waarde van ƒ239,- gestolen. Op 1 april jl. is de WVG, de Wet Voorzieningen gehandicapten van kracht geworden. Met deze wet zul len in de toekomst niet aUeen ge handicapten maar ook ouderen te maken krijgen.. De gemeente krygt een spilfunktie te vervullen bij de uitvoering van de WVG, met name op het terrein van vervoer, wonin gaanpassing en rolstoelverstrek king. Het Gehandicaptenplatform Ven ray is in 1993 opgericht om het be leid van de gemeente ten aanzien van de WVG en de uitvoering van dat beleid kritisch te volgen. Omdat er nog zoveel open vragen zijn over die uitvoering belegt het Gehandicaptenplatform Venray op maandag 25 april a.s. een informa tieve byeenkomst in zaal De Volle Maan, Merseloseweg 96 te Venray. Iedereen is daarvoor van harte uit- genosidg, al hoopt het Gehandicap tenplatform Venray, dat vooral ook de vertegenwoordigers van plaatse lijke ouderen- en patiëntenvereni gingen aanwezig zullen zijn. Tijdens deze avond zal een korte inleiding verzorgd worden namens de GMD, de AWBZ en de afdeling So ciale Dienst van de gemeente Ven ray. Daarna is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Als gehandicapte of oudere mag u deze avond niet missen. Daarom nogmaals van harte uitgenodigd door het Gehandicaptenplatform Venray, in zaal De Volle Maan, Mer seloseweg 96 te Venray op maandag 25 april a.s., aanvang 19.30 uur. De zaal is goed toegankelijk voor alle doelgroepen. Snelheidkontroles Dinsdag werden van 09.15 tot 12.00 uur snelheidskontroles ge houden op de Albion straat en de Henri Dunantstraat. Op de Albionstraat werden 94 auto's gekontroleerd. Daarvan re den er 34 te snel. De hoogste snel heid bedroeg 84 km per uur. Op de Henri Dunantstraat pas seerden 143 voertuigen de kontro- le; 34 reden te snel en de hoogste snelheid bedroeg hier 93 km per uur. Ree tegen auto Een inwoner van Merselo kon zondagavond omstreeks 22.45 uur op de Wanssumseweg een overste kende ree niet meer ontwijken. De ree werd door de auto geraakt. Ge zien de schade aan de auto moet de klap behoorlijk zijn geweest. Men heeft heel de omgeving afgezocht maar het gewonde dier werd niet gevonden. .De mogelijkheid is niet uitgeslo ten dat, toen de bestuurder de poli tie van de botsing in kennis stelde, een 'Ueffiebber' van een lekker stulpje reebout, het dier heeft mee genomen. De bestuurder zit met een behoorlijke schade aan zyn auto. Asbestplaten gedumpt In een greppel aan de Pastoor Ja- cobspeel werden een tiental asbest goliplaten gedumpt. Die platen wer den door personeel van gemeente werken op de voorgeschreven wijze afgevoerd. De politie tracht de ille gale dumper op te sporen. Enkele maanden, nadat het be drijf haar 10-jarig bestaan vierde, heeft Price Cleaning een nieuw hoogtepunt bereikt. Onlangs trad nl. het honderdste personeelslid in dienst. Peter Price is ruim tien jaar gele den begonnen met een schoon maakbedrijf. In de loop der jaren is het bedrijf geleidelijk uitgegroeid. De achterliggende organisatie heeft zich hierdoor moeiteloos aan de veranderende situaties kunnen aanpassen. Hierdoor is de kwaliteit, die by Price Cleaning hoog in het vaandel staat, niet onder druk ko men staan. Naast kwaliteit staat ook het mi lieu hoog in het vaandel. Dhr. Price zelf is al enige jaren aktief binnen de landelijke ondernemersorgani satie van schoonmaakbedrijven. Milieuzorg speelt binnen die orga nisatie een belangrijke rol. 'Lang zaam maar zeker begrijpt iedereen hoe belangrijk een gezonde werk en leefomgeving is' aldus dhr. Pri ce. Voor de toekomst zal ook Price Cleaning het milieu en de kwaliteit van het werk als beleidspunt hanteren. Een maandelijkse rubriek over fiscale aktualiteiten Met ingang van 5 februari jongst leden is de afkoop van pensioenen verboden. Merkwaardig was weder om de snelheid waarmee de maat regel is ingevoerd. De fiscale behandeling van afkoop zou in het kader van de wet Brede Herwaarde ring II nadeliger worden. Het nor male tarief (tot 60%) in plaats van het bijzondere tarief van 45%. De problemen om tot de invoering van deze wet te komen en het in toene mende mate afkopen van pensioe nen (met name in België) is aanleiding geweest voor de heer Wallage om versnelde afkoop te ver bieden. Op 5 februari was afkoop dus niet meer mogelijk. Niet iedereen kon zijn pensioen zomaar afkopen. Voor bijna alle werknemers geldt dat hun pensi oengeld belegd is in een verplicht fonds of bij een maatschappij. Deze pensioenen waren, behoudens bij emigratie, al niet om te zetten in een betaling ineens. De personen die zelf verantwoordelijk waren voor de opbouw van hun pensioen konden dat nog wel. Onredelijk is dat op zich niet. Het geld dat in de pensioenpot gestort is is vrij geble ven van toonheffing. Haal je het er uit dan wordt alsnog die toonhef fing in rekening gebracht. Het plan om daarop het bijzondere tarief af te schaffen is discutabel doch ver dedigbaar. Het verbod voor afkoop, het wordt nu een strafbaar feit, is onverklaarbaar. Vrijwillig opbou wen, vrijwillig afbouwen zou je zeggen. De Belgische Hoge Raad heeft vo rig jaar beslist dat afkoop van pen sioen, opgebouwd in Nederland en afgekocht in België, in België onbe last blijft. Tevoren ging men er nog van uit dat een tarief van 17,5% verschuldigd was. Het belastingver drag tussen Nederland en België re gelt, net zoals in alle andere belastingverdragen, dat het woon land belasting mag heffen over par ticuliere pensioenen. Na emigratie heft België dus over het pensioen van Nederlanders die daar na de pensionering zijn gaan wonen en vice versa. Nederland heeft met bij na alle andere landen afgesproken af te zien van heffing over pensioen geld na emigratie van haar burgers. Afkoop valt gewoon onder die rege ling, België mag heffen. Omdat België nu feitelijk geen ge bruik maakt van die afspraak met Nederland maken veel Nederlan ders gebruik van de mogelijkheid om hun pensioen in België af te ko pen. Door dit een strafbaar feit te maken hoopt Nederland dit ver schijnsel in te dammen. Nemen we de Belgische afwezigheid ran ver mogensbelasting in ogenschouw, de lagere belastingheffing over ver mogensopbrengsten, het wegvallen van de Nederlandse belastinghefi fing over verkoop van aandelen na vijfjaar en van de Nederlandse suc cessieheffing na tien jaar, dan is duidelijk dat de vlucht naar België heus niet zal afnemen door deze be paling. Het lijkt erop dat Nederland met de ene hand terugneemt wat tevoren in onderhandelingen met de Belgen aan hen is gegeven. Te gen alle afspraken in toch een ver kapte heffing over pensioenen bij afkoop na of bij emigratie. Niet in de vorm van belastingen, want dat zou sneuvelen onder het verdrag, maar door de afkoop tot econo misch delict te verklaren. Ik kan mij voorsteUen dat een grote groep burgers deze 'strafbare feiten' niet of nauwelijks als verwerpelijk zal beschouwen en zonder veel blozen zal overtreden. Voorlopig staat er nog geen sanctie op het strafbare feit Strafbaar maar feitelijk on bestraft dus. Want zoals dat gaat met 'haastwetgeving' de sanctie is nog niet eens geregeld. Dat zal wel spoedig volgen zodra de gewijzigde Pensioen- en Spaarfondsenwet wordt aangenomen. Ik hoop u duidelijk gemaakt te hebben dat dit soort jalouzie- wetgeving in strijd is met interna tionaal gemaakte afspraken en het goede fatsoen jegens de eigen bur gers. Knevelarij, nijdheffïng en bu- renbedrog 1 Ij ken mij een aardige omschrijving. Het is nogal wat met de verkiezingen in aantocht. Mr. T.C. van Zwieten Rühl/Haegen s/Van Aar Accountants en Belastingadviseurs Kantoren te Boxmeer. Venray en Reuver, tel. 08855-76464.

Peel en Maas | 1994 | | pagina 7