Minder handen op Venrayse huik 'Vloeroppervlak te klein' Koninklijk goud voor Toon Tielen Jan Driessen 'terug in het kooitje' We nodigen u uit voor Nederlands grootste Infodag "Wonen". Marlies de Loo blikt terug op coalitiebesprekingen Verenigingen over sporthal in Landweert: 'wpEEL EN MAAS Donderdag 11 april 1994 - Pagina 5 Jan Driessen, tijdens een van zijn vele publieke optredens als we- thouder. vaak op een lege knip", zegt Dries sen. Maar ook het veelvuldig 'nee' verkopen heeft de Oirlonaar niet tot een gedesillusioneerd man ge maakt. "Besturen is meer dan wen sen laten uitkomen", zegt hij. Alles by elkaar heeft hij het, ge zien de vaak bescheiden middelen, zo slecht nog niet gedaan, vindt de scheidende wethouder. Hij heeft dan ook weinig moeite om een lijst je met 'wapenfeiten' op te lepelen. Opvallende zaken zyn de uitbouw van kinderdagverblijf Duimelot, de onlangs afgeronde operatie die de sporthal in Landweert heeft moge lijk gemaakt, de problematiek rond de beloning van de peuterspeelzaal leidsters. Volop bezig is de discussie rondom de tarieven van de gemeen telijke sportaccommodaties. "Ik ben benieuwd hoe m'n opvolger dat oppakt". Driessen vindt het wel jammer dat hij het Cultuurbe leidsplan niet meer kan presente ren. Dat komt volgende maand naar alle waarschijnlijkheid be schikbaar... ZWAKTEBOD Dat hij moet vertrekken is hard, 'maar dat hoort by de politiek. Driessen vindt het veel erger dat het Venrayse college het met een mens minder moet doen. Hoewel het ook in een andere samenstel ling allerminst zeker was geweest dat hy had kunnen blijven, voelt Jan Driessen zich een beetje het slachtoffer van wat hij noemt 'een zwaktebod van de Venrayse poli tiek". Wat hem betreft zijn er in de gemeente Venray vier wethouders nodig. "Ik heb uit ervaring ge proefd dat er werk is voor vier full time wethouders. Deze 2-1-optie moet qua takenpakket tot bystel- ling leiden. Gezien de werkdruk is dit niet acceptabel", zegt hij. Dries sen noemt het wrang dat deze poli tieke oplossing uit de bus is gekomen, gezien de andere moge lijkheden. Zelf heeft hy in het laatste stadi um steeds gepleit voor een 2%-l of -"in het uiterste geval"- een 2V2J/^2-optie. "Vanzege de werkdruk en om in het veld actief te blijven. Als bestuurder moet je onder de mensen kunnen zyn. Ik had me voorgenomen om dat in de komen de periode meer te gaan doen", zegt Driessen. Helaas voor Jan Driessen hoeft dat niet meer. Tenminste niet als wethouder. Hij staat over een paar weken weer voor de klas in Oirlo. Ofschoon hy zegt dat werk opnieuw met volle inzet te zullen doen, voelt hy zich toch een beetje teruggezet in het kooitje, waar hij vier jaar ge leden is uitgevlogen. Hij zegt dan ook uit te kijken naar een nieuwe uitdaging, het liefst in de voorlich ting of de toeristisch-recreatieve sector. Daarnaast keert Jan Dries sen terug in de gemeenteraad. "Ja zeker", zegt hy bijna verontwaardigd. "Wat dacht je. Ik Groot geluk Vrijdagmorgen was een 30-jarige vrouw met haar kind en hond aan het wandelen op het Keizersveld. Ter plaatse wordt, een weg aange legd en het terrein opgehoogd met zand. Door de slechte weersomstan digheden en het hoge grondwater peil was dat zand 'papzand' oftewel drijfzand geworden. Dat werd de vrouw byna fataal. Op een gegeven moment zakte zij steeds verder in het zand weg. Volgens haar later af gelegde verklaringen tot aan haar middel. Met de grootste inspannin gen lukte het haar toch uit het drijf zand te komen. Ze moest daarbij haar kind en hond in de hoogte houden. Niemand heeft van haar worste lingen iets opgemerkt. Toen de poli tie daarvan in kennis werd gesteld is ze onmiddellijk begonnen met haar onderzoek. Ook de politic stel de vast dat het levensgevaarlijk was om op dat terrein te lopen. De politie heeft in overleg met de bouwondernemer en de wegenbou wer besloten het terrein met hek ken af te zetten. Het zal nog wel even duren voordat dit terrein toe gankelijk is. theken, verzekeren, sparen en beleggen om mee te nemen. Tijdens de Infodag "Wonen" kunt u op video de vele facetten van "Huren of Kopen" en "Een huis kopen" zien. Ook kunt u kennis nemen van de nieuwe Cumu- lent-hvpotheck. En natuurlijk staan onze adviseurs klaar voor het beant woorden van uw vragen en liggen er vol- Graag tot ziens op zaterdag 16 april doende brochures en folders over hypo- aanstaande! Rabobtllk S Rabobank. Aangenaam. Rabobank Zevenrode: kantoor Leunen Rabobank Vierlingsbeek-Overloon: kantoor Overloon Rabobank Venray-Oostrum: kantoor Venray U bent van harte welkom op zaterdag 16 april 10.00 tot 16.00 uur. ken geplaatst en het college moet met één man minder hetzelfde werk doen. Bovendien zijn er mensen persoonlijk beschadigd. 'Niemand heeft gewonnen, de po litiek niet en de kiezer niet', constateert Marlies de Ix>o. Enig lichtpuntje in de hele zaak is dat het politieke dekbed flink is opge schud: de partijen hebben eikaars grenzen weer afgetast en iedereen weet weer wat men aan elkaar heeft Dinsdag 12 april 1994, de dag dat Venray zonder wethouders zit. For meel bestaat het gemeentebestuur vandaag alleen uit de burgemeester. In de raadsvergadering dezelfde avond kiest de nieuwe gemeente raad uit zyn midden de wethou ders. Een verkiezing die lang aan een zijden draadje heeft gehangen omdat de Venrayse partijen het maar niet eens konden worden over wie nou moest gaan regeren. Uiteindelijk werden het opnieuw CDA en Partij van de Arbeid. Maar daarmee blijft er minder bij het oude dan het op het eerste gezicht lijkt. Want er is wel degelijk iets ge beurd de afgelopen zes weken. In haar kamer op het gemeentehuis zet mevrouw De Loo de zaken op een rijtje. De hele coalitiebesprekingen hebben wat haar betreft een rare smaak. Een ondoorzichtige situatie, die wat haar betreft niet nodig was geweest. Met name het afhaken van Samenwerking, Van de Vorle en D'66 kan ze nog steeds, historisch gezien, moeilyk plaatsen. Ze refe reert aan een artikel in het Dagblad voor Noord-Limburg Vlak voor de verkiezingen verscheen een ver haal in die krant over het politieke landschap in Venray, getiteld Vele handen op één buik'. De strekking van het verhaal was duidelyk: In Venray kunnen regeringsparty en en oppositie met elkaar door één deur. Het beleid wordt op hoofdlij nen breed gesteund. 'Ik vond die kop boven dat artikel destijds niet zo leuk, maar het gaf wel de verhou dingen weer'. Ze wil er mee aangeven dat be leidsmatig uitbreiding van de coali tie geen probleem hoefde te vor men. Dat leek dan ook de eerste optie te zijn, nadat het CDA van der tien naar negen zetels was gedui keld. Marlies de Loo was daarom des te verbaasder over het afhaken van de partijen die qua raadszetels vooruit gegaan waren. Ze schildert het trajekt zoals zij dat had ver wacht: 'Het CDA heeft meteen haar verlies genomen. Op onze eerste vergadering. De verkiezingsuitslag vroeg om uitbreiding van de coali tie. We konden ons vinden in een zetelverdeling van 2-1-1'. Ze ver wachtte dan ook geen problemen bij de coalitievorming omdat, met uitzondering van Van de Vorle, het beleid in de afgelopen raadsperiode op hoofdpunten brede steun ge noot. Wat er daarna gebeurde ver baasde De Loo dan ook hogelyk. 'Ik laat me niet uit over de interne re denen van het afhaken, maar het gedrag doet geen recht aan de ver kiezingsuitslag. De winnaars heb ben moeite gehad met de verdwe nen meerderheid van het CDA', vat ze samen. 'Ze moesten nu uit de luwte komen en dat wilden of kon den ze niet'. TELEURSTELLEND Daarna volgden turbulente we ken, waarvan Marlies de Loo terug kijkend zegt bly te zyn dat ze niet. tevoren wist wat er op haar af kwam. Het bleef niet bij het één voor één afhaken van de winnaars van de verkiezingen. In het geval van Samenwerking ging dat ook nog gepaard met een persoonlijke tragedie voor Martinet Roling. Uiteindelijk bleven, na twee keer uitgebreid praten met alle partijen, alleen de twee partijen uit de coali tie over. Tot elkaar veroordeeld, zo als PvdA-onderhandelaar Twan Jansen het uitdrukte. En doemde een volgend struikelblok op. 'We kregen problemen met de vertaling van de verkiezingsuitslag', zegt Mar lies de Loo diplomatiek. 'De Party van de Arbeid legde de verkiezings uitslag anders uit dan wij. Het CDA wilde haar verlies nemen, des noods ook personeel'. Volgens De Loo, die behalve CDA-onderhande- laar ook leider van de coalitie besprekingen was. legde de PvdA de machtsverschuiving in haar voordeel uit. Terwijl de partij zelf ook niet had gewonnen, wilden de socialisten een grotere vinger in het college. 'Die opstelling vond ik teleurstellend van het PvdA!, zegt De Loo nu. Met Pasen kwam. in plaats van de verlossing, het dieptepunt. Zelfs de beide regeringspartners, met twaalf jaar gezamenlijke ervaring, kwa men er niet meer uit. Anderhalve week voor de verkiezing van de wet houders, een datum die in de wet is vastgelegd, was Venray ver weg van een coalitie. Toch heeft Marlies de Loo nooit ook niet op dat moment getwijfeld aan de 'goede' afloop. 'Ik heb steeds gedacht 'Eruit komen doen we', maar het was wel enerve rend. Dag en nacht spookte het door je hoofd, probeerde je de din gen op een rij te krijgen. Tot je 's avonds laat naar de gordijnen zat te kijken, waarop de oplossing ook niet stond' verzucht ze. Nadat ook by een derde gesprek de winnaars van de verkiezingen niet tot medewerking te bewegen waren, hakte De Loo de knoop door: het CDA leverde een wethouder in. Daarmee gaf het CDA toe aan de eis van de PvdA qua getalsverhouding, maar behield het andere uitgangs punt bij de onderhandelingen: het gemeentebestuur werd niet uitge breid en niet duurder. GEHEEL Wat volgde was partijpolitiek en speelde zich helemaal achter de schermen af: het CDA moest twee kandidaat-wet houders kiezen. Met dit trqjekt heeft De Loo zich niet be moeid: haar taak als leidster van de coalitiebesprekingen zat erop en bovendien was ze zelf onderwerp van gesprek, hoewel haar positie niet in het geding is geweest. 'De keuze van de kandidaten is een taak van de fraktie en het bestuur'. Op persoonlijke titel wil ze wel iets kwijt over de grote lijnen van de kandidaatstelling, in casu de keuze tussen Joos Truijen en Jan Driessen. Het komt er samengevat op neer dat de aloude scheidslyn tussen Ven ray-kom en de kerkdorpen bij het CDA niet meer bestaat. 'Wij als CDA staan gezamenlijk voor Venray én de kerkdorpen als geheel', aldus De Loo. Een keuze voor een wethou der op grond van 'kerkdorpen- afkomst' is dus niet aan de orde. Verder moet het CDA zich - ook bin nen de coalitie - wat meer als partij profileren en heeft de partij men sen in het college nodig die breed inzetbaar zyn. Het stemmenaantal heeft volgens Marlies de Loo geen rol gespeeld bij de kandidatuur. 'We hebben samen die stemmen ge haald'. zegt ze. Op grond van deze - en wellicht andere overwegingen - heeft de par ty, zoals inmiddels bekend is, geko zen voor Joos Truijen en niet voor Jan Driessen. (Elders in deze krant kunt u een artikel lezen over de man die niet meer terugkeert ach ter de collegetafel.) TEMPORISEREN Sinds dinsdagavond heeft Venray weer een college. Bestaande uit twee CDA-wethouders, Marlies de Loo en Joos Truyen. en PvdA- collega Bert Kersten. Eén man min der dus en dat betekent meer werk voor de overige drie. Een coalitie programma ontbreekt nog. daar voor was geen tijd meer, maar Marlies de Loo voorspelt in elk ge val een aanpassing van de ambi tieuze doelstellingen van Venray in de komende jaren. 'Als het niet uit de breedte komt dan moet het uit de lengte komen', zegt ze. Een aan tal zaken een versnelling lager, dat is haar keuze in de gegeven omstan digheden. Van de gemeenteraad verwacht De Loo daarby niets meer of min der dan steun. Uiteraard van de eigen coalitiefrakties, maar even zeer van de oppositie. "Door het hardnekkig weigeren van rege ringsverantwoordelijkheid hebben de winnaars van de verkiezingen die verantwoordelijk opgedrongen aan CDA en PvdA', vindt De Loo. Daardoor dragen ze indirekt verant woordelijkheid voor het te voeren beleid meent de oude en nieuwe wethouder. Hen past een houding van 'opbouwende kritiek cq bevesti ging van het beleid'. De Loo noemt dat zo'n beetje het enige pluspunt uit de hele affaire: een gemeente raad die constructief aan het beleid meewerkt. 'Dat is ook de enige ma nier om Venray in de vooruit te houden'. Marlies de Loo heeft de afgelo- >en zes weken tropendienst ge kaaid. Naast haar werk als wet- ïouder van de gemeente leidde ze na de verkiezingen de coalitie- iesprekingen voor een nieuw te vormen college. De tijd tussen 2 niaart en 12 april zal haar nog lang heugen. Terugkijkend op de stroef verlopen besprekingen, die uiteindelijk dinsdag leidden tot de benoeming van haarzelf, Joos Truijen en Bert Kersten tot wet houder, heeft ze weinig reden tot vrolijkheid: de verkiezingsuitslag komt niet tot uitdrukking in de samenstelling van het gemeente bestuur; de winnaars van de ver kiezingen hebben zichzelf gemuilkorfd in de oppositieban- ïx-wethouder vindt werkdmk voor drie wethouders in Venray te groot heb een doorzettersmentaliteit". En geeft er meteen blyk van door in de toekomst een hernieuwd wethou derschap niet uit te sluiten. "Ik heb tenslotte vier jaar ervaring en bin nen een college wordt soms ook binnen een raadsperiode wel eens gewisseld", zegt hij veelbetekenend. Een voorspelling of wishful thin king? We wachten het af. Drie Venrayse sportverenigin gen hebben de gemeente vorige week laten weten dat de geplande sporthal in Landweert 'te klein' is. Basketballvereniging Jumpers '76, Badmintonclub Venray en de Rooyse VK lieten weten dat een hal met een vloeroppervlak van 24x44 meter voor hun 'onaan trekkelijk' is. Zij prefereerden een zaal van 28x48 meter, net zo groot als sporthal De Wetteling. TEGEN De verenigingen toonden zich verheugd dat Venray eindelijk een tweede sporthal zal krijgen. De ge plande hal. die kleiner is dan De Wetteling, zal voor de verenigingen echter onaantrekkelijk blijken. Voor dezelfde heeft men minder sportmogelijkheden. 'Dat gaat uit eindelijk tegenwerken' liet dhr. Spitters van de basketballvereni ging weten. 'Een kleinere hal lost de huidige problemen niet op. De verenigingen zullen blijven kiezen voor De Wetteling, wat de exploita tie van de hal niet ten goede komt'. De verenigingen vroegen aan de gemeente om bij de aanbesteding de kandidaat aannemers de op dracht te geven om binnen het be schikbare bedrag een grotere kwalitatief volwaardige hal te pre senteren. STEUN De wens van de verenigingen kreeg ruime steun binnen de com missies onderwijs, jeugd, sport en recreatie en financiën, die vorige week over de realisatie van de sporthal vergaderden. 'Het college moet zich sterk maken om een gro tere hal gerealiseerd te krygen. Het mag wel zo zyn dat de financiële consequenties groter zijn, maar als de hal qua maatvoering te klein is dan hebben we de zaken niet goed aangepakt' meende dhr. Van Soest van het CDA. Ook Leo Janssen (WD) was van mening dat een grote hal niet uitgesloten moet worden. 'De nieuwe hal moet geen depen dance worden v-an De Wetteling' zo liet hy weten. De gemeente moest volgens hem de financiële gevolgen van een grote en een kleine hal langs elkaar zetten. Daarbij moet volgens Janssen wel onderscheid gemaakt worden in exploitatie kosten en investeringskosten. De gemeente moet volgens hem wel op tijd komen met de cijfers en niet een week van te voren... HAAST Met de bouw van de sporthal in Landweert is de nodige haast gebo den. De bouwkontrakten dienen voor 1 augustus a.s. getekend te zyn omdat de gemeente anders de fi nanciële steun van het Ryk misloopt Volgens wethouder Trui jen zullen de financiële plaatjes in mei beschikbaar zyn. Inbraak in auto Tijdens een bezoek aan Venray parkeerde een inwoner van St. Hu- bert zijn auto dinsdagmiddag om 14.00 uur op de parkeerplaats bij het gemeentehuis. Toen hij om 16.30 uur bij de auto terugkeerde bleek die opgebroken te zyn. Uit de auto werd de autoradio ter waarde van 500,- ontvreemd. Het is dinsdag 12 april. Eén van de weinige dagen dat de Neder landse gemeenten zonder we- houders zitten. Ook Venray. Haandagavond zijn de zittende ret houders naar huis gegaan, va navond kiest de gemeenteraad de ipvolgers. Voor Marlies de Loo en Joos Truijen een 'vrije' dag. Voor an Driessen de dag van het afsc- Jieid. Hij is door z'n partij niet andidaat gesteld voor een nieu we termijn. Vandaag ruimt hij z'n kamer op, komende weken maakt hij 'n rondje langs de diverse in stellingen in en per 1 mei staat, triessen weer voor de klas in Oirlo. Het lykt alsof de bodes de wisse ling van de wacht al in hun schema lebben opgenomen: op tafel ont- ireekt de thermoskan koffie, die lezoekers aan het gemeentehuis zo ewoon zijn. Jan Driessen is ge- üecd zoals de mensen hem de afge- open vier jaar hebben leren termen: in een sportief, pastelkleu- rig colbert en met een vroijk ge leurde das. Kleding die past bij de man die Driessen is: opgeruimd en iptimistisch van aard. Dat opti- nisme zal hem komende maanden van pas komen bij het verwerken van de teleurstelling van afgelopen Weekend. Toen kreeg hij te horen dat de keuze van het CDA niet op hem maar op collega Joos Truijen was gevallen. Een flinke domper, want Dries sen was graag wethouder. Toen hij vier jaar geleden, na acht jaar raadslidmaatschap, gekozen werd als derde CDA-wctliouder, voelde de onderwijzer uit Oirlo dat als een sprong voorwaarts. Een mogelijk heid om z'n blikveld te verruimen, nieuwe mensen te leren kennen. Een uitdaging kortom, om het meest saillante woord uit z'n voca bulaire te gebruiken. Vier jaar later heeft hij dan ook absoluut geen spijt van die sprong destyds. On danks z'n pijnlijke afscheid kijkt hy met plezier terug op z'n wethou derschap. "Ik heb Venray van A tot Z leren kennen en ook daarbuiten heb ik veel contacten gelegd, tot in het Provinciehuis toe. Dat kwam natuurlijk ook door de brede porte feuille". vervolgt hy. Jan Driessen behartigde in het college de be leidsterreinen cultuur, sociale za ken, onderwijs, sport, recreatie, eugd- en jongerenwerk, mediaza ken en kinderopvang. Een hele l|jst, die niet compleet is. Driessen gaat er prat op die vele verenigingen en instellingen steeds als gelijkwaardige partners te heb ben behandeld. Als bestuurder is hy te karakteriseren als gemakke lijk toegankelijk, niet uit de hoogte. Zelf noemt hij zich 'een man van het volk, geen intellectueel'. "Ik ben graag dicht bij de mensen om te luisteren en te zien wat er in de ge nieenschap leeft. Als je weet wat de wensen zijn, kun je kijken wat haalbaar is". LEGE KNIP Nadeel van z'n portefeuille was dat in het armlastige Venray, bestuurd door het no nonsense- college onder leiding van Jos Waals, de economie prioriteit had en min der elementair lykende voorzienin gen pas ver daaronder op de lyst verschenen. "Myn portefeuille leek Vorige week vrydag ontving scheidend Rabo-direkteur Tbon Tie len, uit handen van burgemeester Waals, de Koninklijke eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Dhr. Tielen is 40 jaar verbonden geweest aan de Rabobank. Het meerendeel hiervan bij de bank in Ysselsteyn, die on langs is overgegaan in Rabobank Zeven rode. Nadat dhr. Tielen in 1954 bij de Boerenleenbank in Horst in dienst trad, werd hij vier jaar later overge plaatst naar Ysselsteyn, alwaar hij direkteur van de bank. Vanuit deze funktie is hij 10 jaar lang voorzitter geweest van het di- rekteurenoverleg Venray e.o. van de Rabobank. Met zyn agrarische ken nis kon hij bovendien de onderne mers in Ysselsteyn en omstreken met raad en daad bijstaan. Ook maatschappelijk was dhr. Tielen aktief: hij verzorgt de admi nistratie van de gezinsbijdrage in de parochie Ysselsteyn; sinds 1958 aktief lid by de fanfare waar hy o.a. het archief van de muziekstukken beheert; redakteu r/penningm ees- ter bij het Ysselsteyns Nieuwsblad; hij is voorzitter geweest van de stichting Jeugdcentrum Jera. Ver der is hij sinds 1992 bestuurslid van de BV Mestverwerking Venray. Nu hij afscheid heeft genomen van de Rabobank, heeft de Federa tie ran Muziekverenigingen in de gemeente Venray hem 'weten te strikken' als sekretaris. Vernielingen op camping Er werd bij de politie aangifte ge daan van vernielingen aan een voortent van een inwoner uit Mid delaar. Hij had de tent geplaatst op de naturistencamping aan de Os- sendijk in Merselo.

Peel en Maas | 1994 | | pagina 5