PEEL EN MAAS WELKOM!! 'Ik kan er weer 'n paar dagen tegen' ipektakulaire openingsrace op circuit De Peel Viadukt Maasheseweg bijna gereed Een kijkje in het museumdepot HENDRICX Voorlichtingsavond voor ouders van druggebruikende kinderen Üülagopvang voor ouderen: Veel waardering, nog te weinig bezoek Stockcar Formule-1 als topattraktie Het is 9 de hele maand april feest bij Van Oorschot VAN OORSCHOT MODE Opnieuw waspoeder gedumpt SV Venray haalt in 'De gezonde school en genotmiddelen' Sinds september 1993 bestaat in inray het projekt dagopvang voor ideren. Eén dag per week kunnen idere mensen terecht in de cen- [e ruimte van het woonzorgpro- ■kt Joriskwartier. Het projekt is loeld voor ouderen die nog ilfstandig wonen. Wat kontakt met [e buitenwereld en een beetje ont- itirig voor de eventuele partner of lilie. Wekelijks zijn er zo'rx zeven [eren present in de ruim opge- ette 'woonkamer' van het Joris- jvartier. Er is plek voor maximaal raalf, maar dat getal is tot nu toe iet gehaald. Desondanks streeft de (Heling Ouderenwerk van het USC, die het projekt professioneel iunt, naar uitbreiding. 'Peel en [Haas' was vorige week een ochtend 0 'De drempel blijkt voor veel oude- m en te hoog. Het idee leeft dat er ook ets in je hoofd mis is als je naar de lagopvang gaat'. Dat zegt Anky Bon medewerkster Ouderenwerk rii het RISC, de stichting die het rojekt coördineert. Het lykt inder- sterk dat er van alle oudere ïensen slechts een handjevol zin eeft. in ongedwongen kontakt met leftijdgenoten. Het kan ook zyn jat het projekt te weinig bekend is ijj de ouderen. Daarom heeft Bon ers de publiciteit gezocht. Als het roefjaar in september is algelopen il ze namelijk verder met het pro- ikt. Liefst meerdere dagen per week en met een beroepskracht. Het RISC spant zich daarvoor in. Tbt nu toe draait de hele dagopvang voor ouderen op een tiental vrijwil ligers. Zij zorgen ervoor dat de be zoekers verantwoord hun dag doorbrengen, halen ze op, brengen ze weer thuis en koken in de ruim te dagelijks een warme maaltijd. BABBELBOX Deze vrijdag zijn er slechts vijf be zoekers in de woonkamer: vier da mes en een heer. Samen met de vrijwilligers, op de kok na allemaal vrouwen, zitten ze aan één van de tafels in de gemeenschappelijke ruimte op de benedenverdieping van het woonzorgcomplex in het voormalige Wit Desselke. Terwijl de koffiekan rondgaat komen de hand werkjes op tafel. In tegenstelling tot de meeste vrijdagen staat er van daag niets bijzonders op het pro gramma. Een paar vrouwen rijgen pietepeuterige kraaltjes aan ijzer draadjes. De bedoeling is dat het later een bloemstukje wordt. Ande ren maken een tekening in zilverfo lie met behulp van een kraspen. De meeste bezoekers praten rustig met de vrijwilligsters of zijn verdiept in het werk. Alleen mevrouw Kusters heeft het hoogste woord. Ze begint over Den Haag, waar ze 37 jaar heeft gewoond. Toen het nog een fatsoen lijke stad was. Nu zit het volgens de oude vrouw 'vol met oproerkraai ers'. Ze zal er gedurende het verloop van de ochtend nog verschillende malen op terugkomen. 'Mevrouw Kusters is onze babbelbox', zegt An toinette, een studente culturele maatschappelijke vorming aan de Kopse Hof in Nijmegen. 'Weetje wat je moet schrijven?' zegt. de bejaarde vrouw heftig. 'Dat het een schan daal is dat die Coenen daar in de Hofstraat zo'n lelijk gebouw heeft neergezet'. Heden en verleden lo pen bij mevrouw Kusters nogal ge makkelijk door elkaar heen. Vrijwilligster Georgette Verbiest vertelt dat zoveel mogelijk gewerkt wordt met vaste programma's, vaak naar aanleiding van de seizoenen of een feestdag. Knutselen, handwer ken, muziek. Antoinette gaat bij voorbeeld over twee weken iets met muziek doen. Vast onderdeel is het gezamenlijke middagmaal, ook be reidt door een vrijwilliger. Dat kost ƒ8,50 per persoon. Verder kost een dag opvang de deelnemers ƒ2,50. Vervoer van en naar het Joriskwar tier - door een vrijwilliger - komt op ƒ4,-. José Janssen studeert eveneens cultureel werk, maar dan in deel tijd. Ze doet het werk deels omdat ze voor haar studie betaald of onbe taald werk moet hebben dat past bij haar studierichting. 'Je moet de ak- tiviteiten een beetje afstemmen. Aan de ene kant niet te moeilijk, een winterslaap van enkele naanden waarin de coureurs en lun technici de gelegenheid gehad lebben om hun materiaal weer in en toptoestand te krijgen, begint iet autosportseizoen op het weder- im verder verfraaide circuit De Peel e Venray op zondag 17 april a.s. iet spannende internationale utospeedway-races. Tijdens deze utosportdag komen maar liefst ze- klassen aan de start, waarbij de tockcar Formule-1 als absolute jpattraktie geldt. Aangezien deze laatsgenoemde roep van auto's bekend staat als de koningsklasse van het hedendaag se autospeedway, presenteeit de or ganiserende vereniging SMC De Peel deze Stockcars tijdens de ope ningswedstrijden vol trots aan het publiek. De Stockcar Foi-mule-1 zal tijdens het seizoen 1994 in totaal vier maal aan de start verschynen op de Venrayse piste, waarbij zij strijden om zowel het Open Intei-- nationaal Nederlands Kampioen schap als de titel van baankampi- oen op circuit De Peel. Doordat deze wagens over vermogens van vele honderden paardekrachten be schikken, tonnenzwaar van ge- jaar mode in Venray Aanstaande zaterdag jubileum modeflitsen met 's morgens iets lekkers bij de koffie en 's middags een W feestelijk glas champagne. Denk aan uw modecheque! Grotestraat 73, Venray Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray. wicht zijn en een vol deelnemers veld trekken, moge het duidelijk zijn dat deze kombinatie garant staat voor volop spanning en spek takel. Als grote kanshebber geldt Piet Keijzer uit Helmond, terwijl ook de gebroeders Arie en Maitin Vei'hoef uit Pijnacker de eindover winning op hun naam kunnen zetten. Een andere klasse die veel en thousiasme oproept bij het publiek zijn de Saloon-Stockcars. Ofschoon de snelheden en de motorvermo gens van deze voertuigen in het ge heel niet vergelijkbaar zijn met de Stockcar Formule-1, biedt deze groep van auto's volop sensatie door de spektakulaire opzet van deze klasse. Het reglement van de Saloon-Stockcars, die eind augustus in Venray om het Europees Kam pioenschap strijden, bevat name lijk slechts één artikel waarin vermeld staat dat alle handelingen zijn toegestaan mits de coureur zich niet tegen de rijrichting in be geeft. Dit betekent dus dat er zich vele duwpartijen en crashes voor doen waarbij iedere deelnemer weet dat hij zijn positie niet zeker is. Ondanks deze manier van rijden zijn de Saloon-Stockcars toch een veilige groep van auto's doordat elk voertuig volledig bepantsed en van een rolkooi voorzien is. Gezien deze achtergrond is het by zonder moei lijk om in deze klasse een favoriet aan te wijzen, ofschoon de Belg An- dré Coremans raker zijn konkur- renten nipt voor blyft. Spanning is er ook volop te bele ven bij de Formule Toyota's, waar de onderlinge krachtsverschillen bij na te verwaarlozen zyn. In deze groep zijn het puur de stuurmans kwaliteiten die de doorslag geven, waarbij de Duitsers Karl-Ileinz Schumacher en Willy Tissen en Gerry van Uden uit Heesch de be langrijkste kandidateix voor de overwinning zijn. Verder komen deze zondag nog de verbeten onderlinge duels uit vechtende Stockrods, de razends nelle Hodrods, de vinnige Mini- Rods en de altijd weer verbazende Aehtemitrijders aan de staxt. De wedstrijden zijn vanaf 13.00 uur op circuit De Peel, DONDERDAG 11 APRIL 1994 Nr. 15HONDERD VUFTIENOE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING aan de andere kant mag er best een beetje een uitdaging in zitten. Het voornaamste is dat we dingen sa men doen, maar ook dat is geen vei*plichting. Wie 's middags graag een dutje wil doen kan dat. De meeste van de bezoekers wonen al leen', vervolgt ze. 'Het is de enige dag dat ze er 'ns uit. zijn. 'Dan kan ik er weer 'n paar dagen tegen', zeg gen ze'. KNUTSELEN Mevrouw Linders woont in één van de bejaardenwoningen aan de Willemstraat. 'De kinderen komen elke zondag, dan zit het huis vol. En als ik ze nodig heb zijn ze er. Maar ze hebben ook hun gezin en hun werk. Je kunt niet van ze verlangen dat ze er elke dag zijn', zegt ze be scheiden. Op vrijdag heeft me vrouw Linders, die dit jaar 80 hoopt te worden, in elk geval wat te doen. Op de hoek van de tafel werkt me vrouw Hartog in stilte aan haar werkstuk. Onder haar pen ver- schijnt langzaam een zilveren paard op de zwarte ondergrond. Me vrouw Hartog - 'ze noemen me hier Cockie' - is al vanaf het begin elke week aanwezig. 'Het is voor my een uitkomst', zegt. ze met zachte stem. 'Ik kijk er naar uit'. Voorstelbaar als je alleen in Oirlo woont. Man overle den, geen kinderen en geen familie in de buurt. Bovendien is ze slecht ter been. 'Ik kan niet verder dan 50 meter lopen. En dan nog met deze hier', zegt. mevrouw Hax*tog, terwijl ze op een driepoot in de hoek van het vertrek wyst. Vandaag wordt er niet veel ge knutseld tijdens de dagopvang. Me vrouw Linders is enkele weken flink ziek geweest, en sindsdien heeft ze de fijne motoriek in haar handen nog niet terug. De enige man in het gezelschap, de heer Hel legers uit Ysselsteyn, laat z'n kras- werk voor wat het is. Hij leent z'n oor aan de driftig kwebbelende me vrouw Kusters, die ook niet knut selt, Haar naamgenote uit Leunen heeft al een behoorlijk aantal mini atuurboompjes van kralen voor zich liggen. Samen met haar doch ter woont ze in een bejaardenwo ning aan de Weipas. 'Maar daar kun je ook niet de hele dag tegen zitten piaten', zegt ze. Het lezen wil niet zo en het lopen ook niet, maar voor het overige mag ze niet klagen. 'Toen m'n man net was gestoiwen was het erger'. Mevrouw Custers is toen enige tijd onder psychiatri sche behandeling geweest. Hoewel het al langer weer een stuk beter gaat, is ze blij dat ze in de dagop vang terecht kan. Een andere dag in de week bezoekt, mevrouw Custers de dagbehandeling, die ver- zorgingshuis Beukenrode in het Schuttersveld heeft opgezet. Een ander onderdeel van het net van zorg dat. de zelfstandig wonende ouderen omspant of dat in elk geval moet gaan doen. Inmiddels is Georgette opgestaan om de tafel te gaan dekken. Kok Myce, die de hele ochtend gx-oenten heeft staan schillen en schoonma ken, heeft z'n'schort aan dé liaak gehangen. Hij neemt de compli menten van de andere vrijwilligers in ontvangst. Ja, het is hier prima', zegt mevrouw Hartog. Opnieuw is er in de gemeente Vierlingsbeek op illegale wijze poe der gedumpt, dat normaal gespro ken gebixiik wordt als grondstof voor wasmiddel. Maandagmorgen werd een groot aantal zakken in het natuurgebied De Maashegge aange troffen. Eind maart werd in Over- loon een autobus met maar liefst acht ton van dit 'goedje' achter gelaten. De politie tast op dit moment nog in het duister over de identiteit van de pei'sonen die dit poeder hebben achtergelaten. Ook elders in Noord- Brabant zijn zakken met poeder gedumpt. Het poeder levert geen direkt ge vaar op voor de volkgsgezondheid maar kan, als het in aanraking komt met de huid, brandend en ir- ïïtei'end werken. De brandweer van Vierlingsbeek heeft het poeder daarom met de grootste zorgvuldig heid in containers overgebracht. Daarbij werd gebruik gemaakt van speciale kleding en perslucht maskers. De wedstiijd BW-SV Venray, die afgelopen zondag werd afgelast, wordt vanavond (dondei'dag) inge haald. De wedstrijd, die in Spoxt- park De Vüert wordt gespeeld, begint om 18.30 uur. Duur sporten Een 23-jarige inwoner zal er nog lang aan herinnerd worden dat hij zaterdagmiddag is gaan sporten in sporthal De Wetteling. Toen hij om 16.00 uur weer in het kleedlokaal by zijn kleding kwam ontdekte hij dat niet alleen zijn portemonnee met ƒ150,- en zijn bankpasje waren vei'dwenen, maar ook nog drie rin gen, een schakelarmband en een polshorloge die hij, uit veiligheids overwegingen, in zijn kleding had gedaan. De politie vraagt aan beheerders om meer toezicht te houden bij de kleedlokalen omdat het aantal dief stallen uit de kleedlokalen een schi'ikbarende hoogte heeft bereikt. Vanaf 24 april a.s. kan het verkeer op de A73 gebruik gaan maken van het viadukt over de Maasheseweg. De vertragingen, die na de opening van de A73 ontstonden omdat dit vi adukt nog niet gereed was, zijn dan verleden tijd. Voordat het echter zover is. zal er van 21 t/m 23 april een omleiding zijn voor het verkeer, dat vanuit het zuiden richting Nijmegen wil. Dit verkeer zal via de Wanssumseweg naar de oostzijde van de Maas om geleid worden, om bij Boxmeer weer op de A73 te kunnen. Verkeer dat over de Maasheseweg rijdt, kan op deze dagen ook niet op de A73 komen. Zij zullen via Maashees en Vierlingsbeek om moeten lijden. De omleidingsroutes hieiwoor staan aangegeven. Het Geschied- en Oudheidkundig Museum in Veniay doet a.s. week einde nxee aan het Nationaal Mu seumweekend. Op zaterdag en zondag kan men tussen 14.00 en 17.00 uur een kijkje komen in het museum, en, wat nog veel interes santer is, in het depot van het museum. KOLLEKTIE Het Geschied- en Oudheidkundig museum aan de Eindstraat organi seert enkele malen per jaar een thema-expositie. Behalve deze expo sities bevat het museum een per manente expositie van vijf onder- weipen: archeologie, gilden en schutteiijen, klederdiachten, han del en nijverheid en religiosa. Deze kollektie rarieeit van pijlpunten tot mutsen en toeren uit de Venrayse klederdracht van weleer. DEPOT Toch is datgene wat permanent geëxposeerd wordt maar een klein De Landelijke Stichting 'Ouders van dx-ugverslaafden (LSOVD) oi'ga- niseert in samenwei'king met de Consultatiebureaus voor Alcohol en Drags Oost-Brabant en Noord- Limburg een informatieavond voor ouders van dxaiggebruikende kin deren. De byeenkomst vindt plaats op dinsdag 26 apxil a.s. bij de Wel zij nsstichting, Kaldenkerkerweg 56 te Venlo (vijf minuten lopen vanaf het station CS). De aanvang van de avond is om 19.30 uur. Tydens de avond zal aandacht woi'den besteed aan het werk en aan de betekenis van de LSOVD voor oudei's. Ook zal vanuit het CAD informatie worden verstrekt over haar werkwijze en de voorzienin gen in de regio. Het programma is zodanig opgezet dat er voldoende ruimte is voor vx-agen vanuit het publiek. De voorlichtingsavond is moge- SITUATIE Het is echter niet zo dat de werk zaamheden rondom het viadukt na 24 april klaar zyn. Verkeer, dat vanuit Nijmegen komt en in Venray eraf gaat, komt uit op de Metaalweg. Verkeer dat vanaf de Maasheseweg richting Venlo wil, kan via de huidige oprit erop. Deze situatie zal zo blijven. Anders is het echter met het ver keer dat richting Nijmegen gaat. Zij gaan voortaan gebruik maken van de oprit, die gelegen is aan de zijde van hotel Asteria. Deze oprit zal ook tijdelijk als afrit dienen voor het verkeer dat vanuit Venlo komt en er bii Veni'ay afmoet. Dit verkeer moet er rekening mee houden dat het deel van de totale kollektie van het Venrayse museum. Ongeveer 80% van de bezittingen van het museum bevindt zich in het depot. Dit depot bevindt zich onder het gemeente huis. Onder begeleiding kan men daar zatexxlag en zondag terecht. In het depot bevindt zich een groot aantal voorwerpen ran zeer uiteenlopende aard. Zo zal men daar hangsloten van schuren aan treffen maar ook diverse schilderij en. Alle schoenmakersbenodigd heden van weleer zyn er te vinden, evenals diverse archeologische vondsten. Men kan het zo gek niet bedenken, of het ligt wel in het depot. Verder is in het depot een restau ratiewerkplaats om bezittingen te repareren cq. te restaui'eren. Tydens het Nationaal Museum weekend zijn er verder in het mu seum nog demonstraties van het bedienen van een weefgetouw en van het 'mandenvlechten'. lijk dankzij het convenant van de Nederlandse Vereniging voor CAD's (NEVIV) en de LSOVD, waarbij o.a. tot samenwerking is besloten. De LSOVD sti-eeft ernaar zoveel moge lijk ouders te bereiken om hen, zo nodig, behulpzaam te zijn in hun gevoelens van eenzaamheid, schuld en schaamte. Daarbij is goede sa menwerking met instanties in de drughulpverlening noodzakelyk. Belangstellenden zyn op 26 april vanaf 19.30 uur welkom in het ge bouw ran de Welzijnsstichting. Van 20.00 tot 21.00 uur zullen enkele sprekers aan het woord komen. Na de pauze kunnen vragen worden gesteld. Het einde van de avond is om 22.00 uur. Voor meer informatie kurxt u kon takt opnemen met het CAD Noord- Limburg, tel. 077-548200 of met de LSOVD bureau Zutphen, tel. 05750- 16663. hier een schexpe bocht naar i'echts moet maken. Deze situatie blijft zo totdat de definitieve afrit, evenwy- dig aan de Spurkterdyk, gereed is. In verband met deze situatie zul len fietsers, komende vanuit Ven ray, voor het viadukt over moeten steken. Ter hoogte van hotel Aste ria, moeten zij dan opnieuw over steken, om weer op het juiste fietspad te komen. Volgens een wooi'dvoerder van Rijkswaterstaat zal deze situatie een aantal weken duren. Een en ander is met ver keersborden geregeld. Tenslotte zullen de stoplichten die nu op het kruispunt met de Me taalweg staan, verdwijnen. SG Marianum besteedt aandacht aan het projekt 'De gezonde school en genotmiddelen'. Dit projekt is bedoeld om de kinderen op een ver standige manier om te leren gaan met genotmiddelen als tabak, alco hol en drugs. Het projekt vindt plaats op een aantal scholen in on ze regio. Het woi'dt uitgevoerd in sa menwerking met de Gemeentelijke GezondheidsDienst (SSD) en het Consultatiebureau voor Alcohol Drags (CAD). Het ondenverp past in het brede re kader van zorg voor onze leerlin gen. Wij achten het de gezamen lijke verantwoordelijkheid van school en ouders om hier aandacht aan te besteden. Daarom vindt er een ouderavond plaats op 18 april a.s. in het overblijflokaal (115) van genoemde school. Het programma is als volgt: 19.15U: Ontvangst met koffie. 19.30u: Welkom door J. v. Casteren, direktexir van de school. 19.35u: Het pi'ojekt toegelicht door: I. Heitling, schoolarts: R Selten, me dewerker CAD; A. Janssen, docente. 20.00u: Video 'Roken, waarom zoxi je?' 20.15u: Pauze. Inzage ixx werkstuk- jes van de leerlingen. 20.30u: De rol van'de ouders door: P. Selten; N. Steegh, lid MR. 20.40U-. Het wisselen van gedachten met andere ouders en gelegenheid tot het stellen van vragen. 21.00u: Afsluiting. U bent welkom! Daders winkeldiefstal aangehouden Vrijdagmiddag wei'd door een be- dxïjfsleider van een textielzaak aan De Bleek aangifte gedaan van win keldiefstal. In zijn zaak wei'den vijf prijskaartjes op de grond aangetrof fen. Hij wei'd door een getuige ge tipt die gezien had dat op de pai'keexplaats by 't Liene twee man nen en een vrouw onder hun kle ding kledingstukken vandaan hadden gehaald en die in een auto hadden gelegd. Tben de bedrijfsleider ter plaatse ging kijken was het drietal reeds verdwenen. Wel weixlen daar ook nog prijskaartjes aangetroffen. Een zoekaktie van de politie had geen resxiltaat. Wel kon een goed signalement worden doorgegeven. Zaterdag werd dit trio door de po litie in Helmond aangehouden na dat ze zich hadden schuldig gemaakt aan winkeldiefstallen in Gemert. Het drietal is ingesloten en zal ook door de Venrayse politie worden verhoord. Hangende het onderzoek konden ons geen nadere mededelingen worden gedaan. Vernieling ruit Weer werd met een steen een i*uit vernield van het kinderdagverblijf Duimelot aan de Beukenlaan. Het bestxxur vraagt zich af wanneer het vandalisme eindelijk eens zal op houden en vraagt de hxxlp van de buurtbewoners om onmiddellijk de politie te waarschuwen als men iets ziet. Diefstal contragewichten traktor Een inwoner van Venray deed aangifte van diefstal van vijf ge wichten vanaf zijn in een loods aan de Stationsweg staande traktor. De waarde van de gewichten bedraagt ƒ375.-. Caféhouder bekeurd In de nacht van dondei'dag op vrijdag werd door de politie ge- konstateerd dat in een café, ver na het sluitingsxxur, nog personen aan wezig waren. Hiervan maakte de po litie proces-verbaal op. De laatste tijd, zo verklaarde een woordvoerder van de politie, is er steeds waai'schuwend opgetreden. 'Die tijd is nxi vooi'bij'. De politie zal alleen nog maar verbaliserend gaan optreden. Bij herhaling, zo werd ons desgevraagd medegedeeld, zal tot sluiting van het café kxinnen worden ovei'gegaan. Na een grondige verbouwing zijn wij nog beter in staat u onze nieuwe voorjaars-kollektie te presenteren. v.Bommel, Gabor, Peter Kaiser, Loints en vele andere merken, staan borg voor een hoge kwaliteit. Onze ervaring en vakmanschap onderstrepen dit niveau. Grotestraat 11 Venray 04780/81379 Ook in Venray Nationaal Museumweekend

Peel en Maas | 1994 | | pagina 11