PEEL EN MAAS Coalitie blijft... door angst van de winnaars Van naar de de steenfabriek wegenbouw. TOO Kilo tarwe voor de bruiloft... 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND Tel. 04780-12772 Oac "Wttumett "TK&de, wtodieocb ett &efaal&<z<vi Twee gouden bruidsparen in Leunen CDA en PvdA knopen er nog vier jaar aan vast Nadat dinsdag de vier andere partijen voor de tweede keer lieten weten geen zin te hebben in regeringsverantwoordelijkheid, heeft het CDA de knoop doorgehakt Uiteindelijk heeft de partij haar verlies erkend en een stapje terug gedaan. Dat betekent voor het CDA een personeel probleem. Welke wethou ders) keert/keren niet meer terug achter de bestuurstafel? Dat pro bleem wordt dinsdag 12 april opge lost en is een partijprobleem: het CDA heeft flink verloren, heeft nog getracht het verlies door scherp on derhandelen te beperken, maar heeft zich bij de feiten moeten neerleggen. Wat de gevolgen van een wethou der minder zullen zyn voor de kwa liteit van het gemeentebestuur kan een probleem worden voor de hele gemeenschap. In elk geval voor de oppositiepartijen. Zij zijn namelijk' als eerste verantwoordelijk voor de situatie. Doordat ze hun winst van de verkiezingen niet durfden om te zetten in een wethouderszetel. En dat mogen de 'winnaars' zichzelf aanrekenen. Samenwerking voor op. Met name die partij heeft zich van haar naïeve kant laten zien. Na de winst bij de verkiezingen stond de wethouderszetel voor Martinet Roling klaar: CDA en PvdA wilden wel een bredere coalitie, program matisch paste Samenwerking daar goed in en de fraktie had een kandi daatwethouder. Wat daarna is ge beurd is bekend, maar wekt ook enkele weken na dato nog steeds bevreemding. Het lijkt erop alsof Samenwerking al langer twijfelde aan de bestuurlijke loyaliteiten van mevrouw Roling, maar een beslis sing vooruit heeft geschoven in de hoop dat de verkiezingsuitslag een besluit overbodig zou maken. Samenwerking rekende namely k helemaal niet op veel winst, vooral (door Bert Albers) vanwege de konkurrentie van D'66. Tben de winst er toch kwam en me- \touw Roling haar eerder getoonde bereidheid nogmaals uitte, kwam de fraktie in een lastig parket. Met het gevolg dat Samenwerking heeft gehandeld tegen het meest funda mentele principe van de politiek, namelijk het verkrijgen en uitoefe nen van macht, tegenwoordig aan geduid met het minder besmette woord regeringsverantwoo rdel ij k- heid- Samenwerking treft natuurlijk niet alleen blaam, al springt de par tij door haar handelwijze het meest in het oog. Ook de fraktie Van de Vorle maakt duidelijk dat ze niet kan en durft, te regeren. Want dan hadden Van de Vorle cs hun achter ban moeten laten weten dat veel van wat ze in de verkiezingsstrijd beloofd hebben absoluut onuitvoer baar is in Venray. Hetzelfde geldt voor D'66. Van nul naar drie zetels is een ruime winst. Ook deze kiezers hebben hun stem gegeven omdat ze wilden dat er iets Inbreker kreeg slaag In de nacht van zondag op maan dag, rond 02.30 uur, werd een bewo ner van een flat aan de Mozartstraat wakker, doordat hij vallend glas hoorde. Hij ging kijken en zag dat de gordijnen van zijn slaapkamer bewogen. Een hem onbekende jon geman probeerde door een raam naar binnen te klimmen. De bewo ner bedacht zich geen moment en gaf de indringer met een hard voor werp enkele harde klappen, waar door deze kreunend afdroop. veranderde in de Venravse politiek en ook bij D'66 zijn ze daanoor blykbaar aan het verkeerde adres. Natuurlijk heeft deze party het ver weer dat ze nieuw zyn in de arena, maar het is geen wet om eerst enke le jaren raadservaring op te doen alvorens een bestuurszetel te aan vaarden. En wat had D'66 gedaan als ze onverhoopt vijf zetels hadden bemachtigd? Tbt slot de VAT). Alleen van deze fraktie is het wel te begrijpen dat, ze niet staan te trappelen om in een college als vulling te fungeren. Per slot van rekening hebben de libera len. ondanks de zetel winst, nauwe lijks meer stemmen gehaald dan vier jaar geleden, toen de VAT) de tweede zetel nipt mistig De beschei denheid is dus op z'n plaats. En dus blyven CDA en PvdA. met een wethouder minder, toch rege ren. Voor het CDA maakt het weinig uit. Ook in een brede coalitie had den de ehristendemoeraten een veer moeten laten. De Partij van de Arbeid behoudt haar zetel in het bestuur, waarmee meteen bewezen is dat regeren niet altijd gestraft wordt. Na zes weken van onrustige coalitiebesprekingen zitten de win naars van de verkiezingen niet in het pluche en heeft het CDA het, zy het met moeite, toch nog gered. Dubbele peoh Een 22-jarige automobilist had vorige week vrijdag, tydens de hevi ge regenbuien, dubbele pech. De man kreeg nj. eerst pech aan zyn personenauto. Hij parkeerde die toen langs de Leunseweg, rond 14.30 uur. De auto stond echter hin derlijk op het fietspad. Een fietser, vanwege de regenval krom gebogen over het stuur, bemerkte die auto te laat op en botste daar tegenaan. Hij raakte daarbij licht gewond. Het lukte de politie op dat mo ment niet om de eigenaar van de auto te bereiken. Omdat de auto te gevaarlijk stond geparkeerd liet de politie de auto wegslepen. Rond 18.00 uur meldde de eige naar van de auto zich op het politie bureau, met de mededeling dat zijn auto weg was. Nadat hij gehoord had wat er gebeurd was, bestreed de man dat hy de auto gevaarlijk had neergezet. Toch moest hij opdraai en voor de kosten van het wegsle pen, wat hem ƒ187.50 in de portemonnee scheelde... Dubbele pech dus. Inbraak in kantoor Dinsdagmorgen ontdekte het per soneel van een kantoor aan de Mer- seloseweg dat er was ingebroken in het kantoor. Eerst werd gedacht dat alleen een ruit was vernield en dat er geen sprake was van een in braak. Dinsdagmorgen werd ont dekt dat de videorekorder was ontvreemd. De dader moet in ieder geval erg snel zijn geweest want het alarm was afgegaan. MAKELAARDIJ O.Z. Koop/verkoop en huur/verhuur Onafhankelijk hypotheekadvies Taxaties Kantooradres Zandakker 24 te 5801 DV Venray 2-1-1; Uitslagen wethoudercompetitie: 2,5-1; 3-1; 3-2; 2-1; 2,5-1; 2,5-1,5; wedstrijd gestaakt.. Ook al was het niet ver naar Oirlo. de kans om terug te keren kwam eerst na de bevrijding van Tegelen. Voor Miet werd het ook geen pret je want zij werd na de bevrijding van Meerlo naar Eindhoven geëva cueerd. om later in Merselo te moe ten wachten om naar Oirlo te kunnen terugkeren, met een in middels in Merselo geboren zoon. Die zoon kreeg z'n vader voor het eerst te zien toen deze enkele maanden later terugkeerde. Zes jaar lang boerden zij in de Zandhoek op het middelgroot ge mengd bedrijf. Daarna keerden ze terug naar de ouderlijke boerderij, inmiddels door hen omgedoopt tot Lambertushoeve. Met de regelmaat van de klok werd het gezin uitge breid met als eindpunt vijf doch ters en zeven zoons, waarvan de laatste zoon geboren werd toen de gouden bruid van nu 49 jaar oud was. Zowel in als de jaren na de oorlog heeft het gezin Willems steeds klaar gestaan om anderen te hel pen. Ook toen de kinderen opgroei den bleef het steeds een plaats waar iedereen graag vertoefde, want iedereen was welkom. Ook dit paar benadrukt nog eens hoeveel warm te er uitstraalde juist van die grote gezinnen, waar men alles voor el kaar over had. REIZEN Twee van hun zoons - beiden nog vrijgezel - hebben het bedrijf over genomen. maar er gaat bijna geen dag voorbij of er wordt toch nog een bezoek gebracht aan de boerderij, waar ze zoveel liefde hebben gekre gen. Gelukkig zijn ze gespaard ge bleven van veel leed. Over de kwaaltjes die de ouder wordende mens nu eenmaal krijgt willen ze niet spreken. Waar ze wel over wil len praten is hun reislust, want vier maal een bezoek brengen aan Nieuw Zeeland, dat zullen er maar weinig hebben meegemaakt. Trou wens als wij alle landen die door dit paar bezocht zijn moesten vermel den, zouden wij aan dit verhaal een kolom extra moeten maken. Kwamen er in him huwelijk twaalf kinderen, de volgende gene ratie doet het kalmer aan. want er zullen slechts tien kleinkinderen aan het feest deelnemen, en nog geen achterkleinkind. Ook heeft, en dat vindt de gouden bruidegom jammer, zich nog geen stamhouder aangediend. Het is zeker niet uitgesloten dat het paar nog een grote reis zal gaan maken, maar eerst wordt er op dinsdag 12 april stil gestaan bij hun gouden mijlpaal. En dat gebeurt nog ouderwets met een echte brui loft. Eerst wordt in een plechtige eucharistieviering, die om 14.00 uur begint in de parochiekerk van St. Catharina in Leunen, God dank gebracht voor al het goede. Daarna wordt het feest voortgezet in zaal Martens, waar van 19.00 tot 20.30 uur iedereen de gelegenheid krijgt het gouden paar en familie de gelu kwensen aan te bieden. Aangezien hun boerderij nog steeds de zoete inval is voor velen, zal het op die re ceptie druk worden, daarvan zyn wij overtuigd. een boomgaard met veel fruit. Over dag gaan werken en 's avonds na het werk nog op het bedrijfje aan pakken. Het spreekt vanzelf dat moeder de vrouw ook mee moest aanpakken, want anders lukte het niet. Met weemoed denken ze terug aan die mooie tijd in het oude Brukske, wat opgeofferd is voor de uitbreiding van Venray. Daarvoor is het paar niet vertrok ken maar omdat de moeder van Wim Voesten hulp nodig had op haar bedryf. Zodoende keerden zij weer terug naar de Veulenseweg. waar ze nu weer 30 jaar wonen. Ook die buurt is een hechte buurt en dat zal wel blijkten tijdens hun feest. In hun huwelijk werden zes kin deren geboren en deze zorgden voor twaalf kleinkinderen waaron der een drieling, die binnenkort de eerste communie doet. Daarnaast is er een achterkleinkind, zo vertel den ze met trots. Het wordt een echte ouderwetse bruiloft met alles d'r op en d'r aan, want er zijn vele familieleden uitge nodigd. Op vrijdag 22 april zal om 12.30 uur in de parochiekerk van St. Catharina een plechtige eucha ristieviering worden opgedragen en daarna zal het verdere feest in zaal Martens worden voortgezet. Van 18.30 tot 20.00 uur krijgt iedereen de gelegenheid het gouden paar met hun familie geluk te wensen. Wat zouden wij van dit gouden paar nog moeten schrijven. Dat de gouden bruid nog zeer mobiel is, want met haar auto kan ze nog ver komen. De kaartavonden slaat ze niet over, zeker niet de kaartavond met hun vroegere buren, al zijn die naar Well verhuisd. Verder hand werkt ze nog en heeft enkele jaren zitting gehad in het bestuur van de Bond voor Ouderen in Leunen. En natuurlijk kan de gouden bruide gom nog niet stilzitten. De tuin ligt er niet alleen prima bij, ook de oogst is nog altijd de moeite waard. DONDERDAG 7 APRIL 1994 Nr. 14 HONDERD VIJFTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING gens anders. Maar verder was de mobilisatietijd geen pretje, zeker niet als je gelegerd was op de Greb- benberg. Veel zin om zijn beleve nissen uit die oorlogsdagen te vertellen heeft de bruidegom niet. Begrypelijk want daar heeft het Ne derlandse leger enkele dagen moe ten vechten en velen van zijn kameraden zijn er gesneuveld. Te rug thuis ging Wim werken op een fruitbedrijf aan de Schei, later op de steenfabriek, dat weer verruild werd voor werk in de wbgenbouw. Weer later werkte hij in de bossen in ACW-verband, totdat hij door ziekte genoodzaakt was vervroegd met pensioen te gaan. De gouden bruid. MIEN CRE- MERS (73), is geboren in Broekhui- zenvorst, maar omdat haar ouders naar Maashees verhuisden heeft ze daar haar jeugd doorgebracht en is ze daar ook naar school gegaan. Ook voor haar was er alleen maar werk bij de boeren. Dat bleek een goede leerschool te zijn. want later in haar huwelijk moest ze hard aan pakken. Ze bleef bij de boeren wer ken totdat ze trouwden. Ook dit paar werd na de bevrijding geëvacu eerd. Ze kwamen in Deume terecht, waar ze moesten wachten tot ze konden terugkeren. Ze waren toen bij de ouders van de bruidegom, zo als dat heet 'ingetrouwd', totdat ze in het oude Brukske een klein keu- terytje konden pachten. Aan die twintig jaar Brukske hebben ze bei den prettige herinneringen. Het was daar een hechte gemeenschap. Op het keuterijtje was het aanpak ken, want niet alleen hielden ze daar varkens en kippen, maar ook je maand april vieren in Leunen liefst twee bruidsparen hun gouden huwelijksfeest Op zich niet zo wemd, maar in liet laatste oorlogsjaar was het bruiloft vieren er wel een heel eind vanaf. Peel en Maas toog iaar de Weipas en de Veulenseweg voor het levensverhaal van twee paren, die ondanks heel verschillende om- tandigheden, terugkijken op een geslaagd leven. Beide paren vieren deze maand uitbundig hun 50-jarig liuwelyksfeest, maar wilden het verhaal graag sober houden. r In hun riante bcjaardenwoning ^aan de Weipas in Leunen, waar het ;ouden paar sinds vijf maanden roont, treffen wij het zeer tevreden laar Willems-van de Munckhof an. Zy zijn er trots op die dag te oogen beleven en genieten tevre den van hun welverzorgde levens- vond. De gouden bruidegom GRAD ÏILLEMS (82) is weliswaar geboren i Horst, maar kwam al als baby laar Leunen, waar zijn ouders de iteshoeve aan de Laagriebroekse- hadden gekocht. In dat middel- >t landbouwbedrijf groeide hij en al was de afstand naar de tool in Leunen een hele gang, ir die tijd was het heel gewoon |t er gelopen moest worden. Al "jong moest er op de ouderlijke irdery worden aangepakt. Om- at het ouderlyk bedrijf een ge- Dengd bedryf was. kon er ook van lies worden geleerd wat later van is kon komen. Op een boerenbe- r\jf werken was destijds, toen de ïechanisatie' nog niet zo was door- evoerd. hard aanpakken al wasje an geen keuterboerke. Nu was het bij Willems zo dat als jr getrouwd werd, er voor een be llij 1' gezorgd werd. Zo was de ge- lachte daar. toen er trouwplannen waren, een bedrijf te stichten aan de Zandhoek in Oirlo. Maar in de oorlogsjaren een bedryf stichten, met al die vergunningen voor mate rialen, was een hele klus en het kostte architect Colsen heel wat moeite om aan al die vergunningen te komen. AFROMEN Om het verhaal goed te kunnen volgen stappen wij eerst over naai de gouden bruid, MIET VAN DE MUNCKHOF (76). Zij is een geboren en getogen rasecht Venrods mégje en wel Miet van Den Engel. De ouderen weten het nog maar al te goed: cal'é Den Engel was niet alleen een café maar ook een boerenbe drijf en op dat bedrijf was de hulp van dochter Miet welkom. Onvoor stelbaar als men naast het werk op de Vioerderij ook melk moet gaan venten bij de burgers. Op de fiets met de kannen er naast. Van haar moeder moest de nog niet afge roomde melk eerst worden bezorgd bij de jonge moeders in het doip. Daarna ging de rest van de melk naar de melkfabriek om af te ro men en de afgeroomde melk werd dan uitgevent. Dat heeft de gouden bruid ruim zes jaar volgehouden. De oorlog duurde eigenlijk veel te lang en daarom werd besloten toch te gaan trouwen. Dat gebeurde op 12 april 1944, nog net vóór dat Ven ray bevrijd werd, maar al nadat Venray de klappen van het bombar dement had moeten incasseren. Als men in die tijd van schaarste en bonnen een bruiloft wilde vieren moest er hulp worden geboden door velen. Ze weten zich nog te herinneren dat voor het brood 100 kilo tarwe naar de molenaar werd gebracht en dat daar 70 kilo bloem voor terugkwam. Zo ging het ook met het vlees. Op de bruiloft ont brak het aan niets. Er werd, zoals dat toen gebruikelijk was, zelfs twee dagen bruiloft gevierd. OP TRANSPORT De boerderij kwam maar niet af en het jonge paar moest maar in Den Engel wachten totdat ze naar Zandhoek konden vertrekken. In november 1944 werden ze door de Duitsers verdreven en kwamen in Meerlo terecht, waar Grad tijdens een grote razzia werd opgepakt en naar Duitsland getransporteerd werd. Tijdens de beschieting van de trein kon hij vluchten. Hij kwam bij een Duitse boer terecht en van daaruit kon hij naar Tegelen. waar hij werk kreeg op een boerderij. Tien dagen later zal het tweede jouden huwelijksfeest met dezelfde uister worden gevierd. Voor dat le- isverhaal zijn wij naar de Veu- iseweg gegaan, waar we het ichtpaar Voesten-Cremers aantrof fen, dat nog dagelijks geniet van het leven en uitkijkt naar vrijdag 22 tril. De naobers hebben zich weer de traditionele manier, zoals dat de buurtschap gebruik is, uit- loofd om toch maar vooral onder aandacht te brengen dat er een luden paar in hun midden is. Wy moeten nu een heel ander •haal maken, want het blijkt dat 5t gouden paar hard, maar dan >k echt hard heeft moeten wer- fen. Want als een man twintig jaar ig op een steenfabriek heeft ge werkt. waar toen nog maar weinig gemechaniseerd was. dan moest men van goede huize komen. Er werd betaald als er gewerkt was. regen- en vorstverlet waren on bekend. Gouden bruidegom WIM VOES TEN (78) werd geboren op de Schei in Leunen als zoon van een keuter boerke en dat betekende dat er. als de schoolbanken verlaten waren, al moest worden aangepakt. De school bezocht hij ook in Leunen en werk was er alleen maar door je te verhu ren als boerenknecht en dat was hard aanpakken. Hij heeft gediend bij boeren in Ysselsteyn, maar ook aan de Brienshoek. Tijdens zijn mi litaire dienst kon Wim zijn blikveld verruimen, want je kwam ook er-

Peel en Maas | 1994 | | pagina 9