1 Politici roeren zich meer dan be™™°r tijdens verkiezingscampagne 4 Nederland weer gezond als iedereen 5% inlevert organa Niemand wilde De Sprank I =s Kritiek na afhaken V.d. Vorle en Samenwerking Buitenlandse n i Jerusalem-leerling Wethouder en raadslid lanceren idee peel en maas worden door diverse landen studie- Zo tain als de campagnes rondom de gemeenteraadsverkiezingen in Venray verliepen, zo rumoerig ver loopt het coalitie-overleg. Leek men na het eerste overleg nog allemaal IJ eensgezind naar buiten te treden, 5 na vorige week donderdag was dat I voorbij. De twee lokale politieke 5 partijen. Samenwerking en V.d. l| Vorle haakten af (zie elders in dit I blad). Aanleiding voor de andere Sr partijen om ongezouten kritiek te |i spuien op dit afhaken. Met name Samenwerking wordt verweten dat men de kiezer in de kou laat staan. VERANTWOORDING Marlies de Loo van het CDA is l diep teleurgesteld in Samenwer- I king 'We hebben de afgelopen raadsperiode gezocht naar een zo Ibreed mogelijk draagvlak. We zijn daarbij altijd gesteund door de raad, ook door Samenwerking. Het CDA heeft hiervoor nu de tol be taald. Wij hebben aangegeven dat wij nu naar een zo breed mogelijk M draagvlak streven, breder dan het huidige. Samenwerking heeft zich 87si altijd constructief opgesteld. De uit- -82P slag roept nu echter om regerings- verantwoordelijkheid. De partij is I dat. aan haar kiezer verplicht maar I haakt nu af. Vooraf roepen ze 'kies i, op ons', de kiezer doet dat en dan heb je verantwoording te nemen. Men had zich dat voor de verkiezin gen moeten realiseren'. BONT De andere partijen uiten zich kri tischer. PvdA-er Bert Kersten noem de de aktie van Samenwerking een brevet van onvermogen'. 'Dit is een slechte zaak voor de politiek. Wij zoeken naar een zo breed mogelijk draagvlak voor het college, maar dat wordt nu onmogelijk gemaakt. Samenwerking onderschrijft het beleid maar weigert verantwoor ding te nemen. Ik ben hier van ge schrokken'. Frans van Hooft (WD) noemt het onbegrijpelijk. 'Samenwerking laat een ongelooflijk grote kans liggen om verbeteringen, die zij in het be leid aangepast willen zien. gereali seerd te krijgen. Zij doen niet wat de kiezer ervan verwacht heeft. Ze laten de kiezer in de kou staan. Ze hadden campagne moeten voeren met het gegeven dat men uitslui- tend oppositie wil voeren' Volgens Van Hooft hadden ze beter niet aan de verkiezingen deel kunnen ne- ■H men. 'Dat had ons in ieder geval I sterker gemaakt'. D66 laat via een persbericht we- r- j ten dat Samenwerking het wel heel bont maakt. 'Samenwerking laat de eigen partijpolitieke belangen pre- s valeren. Het werkelijke argument is dat de gemeenteraadsfraktie te zwak wordt wanneer mevr. Roling wethouder zou worden. Met andere woorden: Samenwerking wenst geen verantwoording te nemen M voor het toekomstig beleid in de ge- ~"1 meente Venray'. Ook D66 is van me- :-j ning dat het streven naar een s |v college, dat een afspiegeling vormt van de verkiezingsuitslag, door de lokale party en onmogelijk wordt gemaakt. GOEDKOOP De houding van de fraktie V.d. Vorle noemt D66 'goedkoop'. 'Ook D66 is geen voorstander van lasten verzwaring voor de burgers in Ven ray. Het is echter goedkoop om onhaalbare eisen te stellen. Het dreigde in de besprekingen dat de andere partijen de fraktie V.d. Vorle uit zouden sluiten. Dat was duide lijk de inzet van de fraktie V.d. Vorle'. Volgens Frans van Hooft heeft V.d. Vorle de kiezers wat op de mouw gespeld. 'Vooraf geeft hij aan dat hij kwaliteit in huis heeft gehaald en aangegeven dat hy zaken anders wil. Als je dan geconfronteerd wordt met zaken die juridisch niet kunnen dan zeg ik dat je je huis werk niet goed hebt gedaan. Dan moet je jezelf corrigeren en niet zeggen dat je door wilt gaan met wat je wilt.' Van Hooft vindt het zwak dat V.d. Vorle vooraf afgeeft op de partijen die het beleid hebben gevoerd en dat hy nu zegt dat ze maar door moeten gaan. Bert Kersten geeft aan dat er veel tijd is besteed aan de fraktie V.d. Vorle. 'We hebben daar een goede discussie over gehad. Lastenverlich ting oké. maar hoe. Je moet niet iets beloven wat je niet waar kunt ma ken. Hy heeft zijn punten op een rij gezet. Daarin zaten punten waar we inderdaad wat mee konden doen, maar ook onrealistische zaken. Wy hebben dat duidelijk gemaakt waar op zij zeggen 'Wij doen niet mee'. RE AKTIE Joost v.d. Vorle noemt zijn eisen geenszins onrealistisch. 'Een van de punten is de riolering in het bui tengebied wat 20 miljoen gaat kosten. Dat moet niet ten laste van de Venrayse burger gaan. Verder is het emancipatiebeleid, dat gevoerd wordt, geen kerntaak van de ge meente. Ook dit kost veel geld. Poli- Smeedijzeren kapstok weer terecht In de nacht van vrijdag op zater dag kreeg de politie een melding binnen van een man (die anoniem wenste te blijven, omdat hij geen verrader van zijn kameraden wilde zijn) dat de tijdens de carnavalsda gen gestolen smeedijzeren kapstok op een nader aangeduide plaats in het Schoutenstraatje stond. De diefstal was als camavalsgrap bedoeld geweest, maar door de pu bliciteit rond die diefstal had men het niet aangedurfd de kapstok te rug te geven. De politie vond de kapstok onbe schadigd terug op de aangegeven plaats en is inmiddels door de eige naar. die dolgelukkig was, weer op gehaald. tietoezicht is veel belangrijker'. Verder vindt V.d. Vorle de perso neelskosten bij de gemeente te hoog. 'Ook de adviesbureau's en ex terne bureau's kosten teveel geld. Ik blyf daarom by myn principes en doe niet mee met een regeer akkoord waar ik niet achter sta'. PARTIJ STANDPUNT Martinet Roling, lijsttrekker van Samenwerking laat weten dat haar partij zich uitgebreid over de vraag gebogen heeft of dat men bestuurs- verantwoording wil dragen. 'Daar bij zyn argumenten op tafel gekomen die tot de unanieme con clusie hebben geleid dat wij met een sterke driemansfraktie effektie- ver kunnen werken dan met een persoon in het college en twee men sen in de raad'. Volgens Roling wil de achterban van Samenwerking zich niet vereenzelvigen met die van het CDA. 'De rol van het CDA, de afgelopen vier jaar in de uitvoe rende sfeer, vertoonde nogal wat communicatieve lijnen die in de knoop zaten. Wij willen ons daar aan niet conformeren.' Persoonlijk voegde zy eraan toe dat, als je een wethoudersfunktie wilt invullen, dat je dan volledig gesteund moet worden door je ach terban. 'Als je die steun niet hebt, dan moet je dat niet doen. Zonder fraktie ben je nergens. Je werkt voor je achterban. Het gaat ook om de partij en ik maak daar deel van uit' De reakties van de andere partij en had zij wel verwacht. 'Ook de kiezers spreken j'e daarop aan. Als je het hen dan uitlegt, dan hebben de meesten daar begrip voor, maar niet allemaal'. beurzen aangeboden aan 'veelbelo vende leerlingen'. Jacob v.d. Waarden, leerling van VWO 5 op Je rusalem is een van die leerlingen die zo'n beurs heeft aangeboden ge kregen door de Duitse ambassade. In de zomermaanden is hij een aan tal weken te gast in het Duitse Suhl voor een kursus Duitse spreekvaar digheid en Duitslandkunde. OLYMPIADE Een andere leerling van Jerusa lem, Remco Nabuurs van Gymna sium 4, is doorgedrongen tot de tweede ronde van de Nederlandse Informatica Olympiade. Als hy in die tweede ronde by de beste vier eindigt, dan mag Remco Nabuurs naar de Internationale Olympiade die dit jaar in Zweden wordt ge houden. STUDIEREIZEN' Leerlingen van Havo 4 en VWO 4/5 gaan ook dit jaar, vlak voor Pa sen, weer op studiereis. De leerlin gen van Havo 4 gaan dit jaar vier dagen naar Engeland om de Engel se taal hij te schaven'. De jongeren worden ondergebracht in gastge zinnen en volgen lessen aan mid delbare scholen. Steden zoals Londen, Canterbury en Brighton zullen bezocht worden. VWO 5 gaat naar Duitsland voor een bezoek aan Trier, eind mei. Be halve dat hier veel Duits gesproken zal worden, krijgt ook de Romeinse historie van Trier de nodige aandacht. Verder is er nog een vrijwillige stedenreis tijdens de vooijaarsva- kantie. Ongeveer 75 leeringen van Havo 4 en VWO 4 gaan dit jaar naar Rome. De nieuwste creatie van Auping bewondert u nu bij Morgana Slaapkamers slaapkamers DE BEST-NOY Steenstraat 144, Boxmeer, 08855 - 71488 "s maandags gesloten, vrijdag koopavond Donderdag 17 maart 1994 - Pagina 5 '1995: 5% en verder niet zeuren!' Onder deze kop hebben twee plaat selijke politici een open brief gestuurd aan de party voorzitters van het CDA en de PvdA. Joost Truy en, wethouder voor het CDA in Venray en Arie Tteeuw, PvdA-raads- lid in Nuenen (en hoofd afd. finan ciën van de gemeente Venray) hebben dit gezamenlijk bepleit. Kern van het idee is het gegeven dat elke Nederland, niemand uitgezon derd, in 1995 5% van zyn of haar inkomen inlevert. 'Een keer een bydrage vragen, een forse, voor al les en iedereen, maar dan ook niet meer zeuren en vragen om nog eens in te leveren', aldus de beide politici in hun brief. UITLEGGEN Volgens Truijen en Teeuw zorgen de huidige discussies over inleve ren voor een situatie waarbij ge zocht wordt naar zondebokken en waarbij aan de bevolking niet meer is uit te leggen wie wat wil. 'Het is dan ook niet zo gek dat velen tegen stemmen'. Handhaving van het huidige so ciale zekerheidsstelsel en verbete ring van de werkgelegenheid kan volgens het duo alleen maar door in te leveren. Maar mensen accepte ren dat alleen als dat in solidariteit gebeurt: de buurman moet ook in leveren. 'Daarbij zoek je naar een redelijk percentage, zo laag dat het draagbaar is voor de zwaksten, maar ook zo hoog dat het effekt heeft', aldus het tweetal in hun brief. Zij gaan er van uit dat 5% bru to een redelijk percentage is: 5% verlaging van de lonen; 5% minder inkomen van het ryk-, 5% verlaging van alle tarieven; 5% verlaging van de BTW. maar ook 5% verhoging van dividend- en vennootschapsbe lasting. Bovendien zal er dan in 1995 geen inflatiekorrektie toegepast moeten worden. Volgens Truijen en Teeuw zal een nationale 5%-ronde een negatieve inflatie veroorzaken, waardoor extra loonrondes niet no dig zijn. 'We denken dat er iets heel anders gebeurt: prijzen zullen da len door verminderde loonkosten, de vraag naar werknemers neemt aanzienlijk toe, de konkurrentie- Verkeersongeval Dinsdag vond omstreeks 14.30 uur een verkeersongeval plaats op de kruising Noordsingel-Oost singel-Nieuwe Maasheseweg tussen een jongedame op de fiets en een personenauto. De 15-jarige jongeda me stak de weg over op het moment dat de 31-jarige autobestuurder de zelfde kruising genaderd was. Bij de botsing liep de jongedame een dub bele beenbreuk op en werd naar het ziekenhuis vervoerd. Vermoedelijk is de jongedame de kruising opgefietst terwijl het voor haar bestemde verkeerslicht op rood stond. Het verkeerslicht voor de automobilist stond op groen. kracht van ons bedrijfsleven ver meerdert Daardoor neemt de vraag naar werknemers aanzienlijk toe, het aantal uitkeringsgerechtigden verminderd waardoor de sociale lasten verminderen enz.' SUGGESTIE Het tweetal noemt hun idee een suggestie, een poging om mensen weer met elkaar te verenigen, om samen een werkbare toekomst te scheppen. 'Het idee is niet doorge rekend maar lijkt ons aan alle voor waarden te voldoen om het econo- Vorige week maakte het Venray se college hun voornemen be kend om zwembad De Sprank te verkopen. Het bedrag waarvoor dat gebeurde heeft b(j menig Ven- raynaar verbazing opgewekt: voor een snip werd het Hilvarenbeekse bedryf Laco International eige naar van het zwembad, de squash- banen, de fietsenstalling, de kleedliokjes, de zonnestudio en de 70 meter lange suisbuis. Bo vendien mag Laco zich over uiter lijk 27 jaar eigenaar noemen van de grond. Eveneens voor honderd gulden. Tot die tijd betaalt het be drijf voor de grond jaarlyks een pacht van honderd gulden. En dat terwijl het bad amper twee jaar geleden ruim negen miljoen heeft gekost! De verklaring voor dit weggevertje is eenvoudig: nie mand in Nederland wil voor een normale prijs een zwembad kopen. (door Bert Albers) Een subtropisch zwemparadijs is leuk, als er in gezwommen wordt Gebeurt dat niet, of zoals in het ge val van Venray, door te weinig men sen, is het een blok aan het been van de eigenaar. Zeker als die de voorziening als zodanig voor de be volking wil behouden. Dan is de on derhandelingspositie natuurlijk niet echt sterk. Dat heeft de ge meente gemerkt tijdens de onder handelingen met zes ondernemers die het bad wel wilden huren of ko pen. Venray heeft, voor Laco geko zen omdat dit bedryf de goed koopste wras en ervaring heeft met het risikodragend exploiteren van zwemaccommodaties. Daaraan vooraf ging een onderzoek van De- loitte Touche naar de markt voor een complex als De Sprank. De inhoud van de voorgestelde overeenkomst met Laco zegt genoeg over de uitkomst van dat onder zoek: behoud van een zwemvoorzie- misch en sociaal een sukses te maken.' Ze geven daarbij aan dat het plan niet nieuw is. De gedachte dat iedereen in moet leveren, staat ook in het boek 'Ministerraad 1989'. geschreven bij gelegenheid van de 60e veijaardig van Joop den Uyl. Ook toen had Nederland een hoog percentage niet-aktieven. een in zakkende economie en waren in grijpende maatregelen voor ieder een nodig om het land weer gezond te maken. Daarom vinden Truyen en Teeuw 5% inleveren, maar dan ook allemaal, en verder niet zeuren. ning in Venray de komende kwart eeuw kost de gemeente jaarlyks 300.000 gulden extra. Dat is het be drag dat by de exploitatie moet, want de gemeente koestert opeens niet meer de illusie dat die 300.000 zwemmers 'straks' naar de Kemp- weg komen. Deze drie ton komen by de zeven die Venray jaarlijks aan rente en aflossing kwyt is. Maar de gemeente heeft meer moeten doen om met goed fatsoen van de Sprank af te komen.- Laco krijgt ook de grond, bijna 1,2 hecta re, erbij. Om te voorkomen dat het bedrijf over een paar jaar 'danlye- wel' zegt, het bad sloopt en de grond een lucratiever bestemming geeft, wordt Laco formeel pas over 27 jaar eigenaar. Bovendien heeft het moe derbedrijf zich verplicht om gedu rende de eerstvolgende vijf jaar 100.000 gulden jaarlyks bij te dra gen in de eventuele verliezen. Dat betekent dat De Sprank tot en met 1998 jaarlyks een exploitatietekort van vier ton mag hebben. Die constructie moet de gemeen te Venray vrijwaren voor onaange name verrassingen, zoals een 'artikel 3' dat was in het kontrakt met Sportfondsen Nederland. Een extra slot op de deur is de afspraak dat, mocht De Sprank BV toch op de fles gaan. het bad niet aan een derde party verkocht kan worden. Ook hiermee probeert Venray het zwemmen voor de burgers te be houden. Al wordt het wel erg duur indien deze optie bewaarheid zou worden... Na afloop van de overeenkomst -in principe na 22 jaar, maar op ver zoek van de gemeente kan die met vyfjaar worden verlengd - zijn Laco en Venray helemaal vrij van elkaar. Op die datum is het bad in de boe ken van de gemeente Venray afge schreven. wordt Laco eigenaar van de grond en ontstaat er een heel nieuwe situatie. Maar dat is nog ver weg... Achtergronden bij een verkoop Afgelopen vrijdagavond werd de Venloseweg nabij het Rosak- ker afgesloten om het gelijkna mige viadukt te slopen. Dat gebeurde met behulp van drie Taadschoppen', waarvan de bak vervangen was door een 'specht', een zware metalen punt. Daarmee werd eerst het betonnen wegdek nabij het mid delsteunpunt aan twee zijden losgeslagen. Vervolgens gebeur de hetzelfde bij de zijsteunen. Ondertussen begon een derde specht het betondek, dat aan de metalen bewapening hing, los te kappen. De betonbrokken kwa men vervolgens op een zanddék terecht, zodat de onderliggende weg niet beschadigd werd. Het beton zal overigens gerecycled worden. Binnen enkele uren was van het viadukt weinig meer over, en wie zaterdag weer over de Venloseweg reed, bespeurde nauwelijks nog iets van wat eens een viadukt was.

Peel en Maas | 1994 | | pagina 5