VERKIEZINGSPROGRAMMA'S POLITIEKE PARTIJEN GEMEENTERAADSVERKIEZING 1994 CDA PARTIJ VAN DE ARBEID VAN DE VORLE SAMENWERKING VVD D66 1. ALGEMEEN EN BESTUURLIJK: Gemeentelijke samenwerking alleen indien noodzakelijk. Grotere gehelen moeien democratische structuur krijgen Ziekteverzuim onder personeel omlaag brengen. Gebruik openbaar vervoer en wonen in Venray bij ambtenaren sti muleren. Kennis die voortdurende beschikbaar moet zijn is in eigen huis aanwezig. Het overige werk wordl uitbesteed. Parttime werken van mannen stimuleren. Kinderopvang verruimen door het kopen van meer kindplaatsen. Instel len van racisme- en discriminatiepunt Burgers krijgen op brieven standaard een ontvangstbevestiging. Afdeling Burgerzaken is eenmaal per week "s avonds open. Nota's worden voortaan standaard voorzien van samenvatting en verklarende woordenlijst. Elke inwoner krijgt voortaan huis aan huis de hoofdlijnen van beleid in de bus. Het col lege van B en W houdt per raadsperiode minstens een maal een openbare vergadering in elk kerkdorp en elke wijk. Bij het afstaan van bevoegdheden aan het gewest dient democratische controle gewaarborgd te zijn Samenwer king met ooslell|k Noord-Brabant stimuleren Het college van B en W moet steunen op een werkbare meerderheid In de raad. 2. OPENBARE ORDE EN VEILIGHEID: Voorlichting op scholen over preventie kleine criminaliteit Meer toezicht door huismeesters en stadswachten. Waar mogelijk schade verhalen op dader. Ontwikkelen en uit voeren van geïntegreerd lokaal veiligheidsbeleid. Meer politie zichtbaar op straal en meer aandacht voor snel heidscontroles. Indien nodig moet gemeente betalen Sociale veiligheid speerpunt van gemeentelijk beleid Bij de inrichting van nieuwe wijken wordt hiermee rekening gehouden. Meer politie op straat. Er worden peilingen gehouden naar de (on)veiligheidsgevoelens bij burgers. Extra aandacht voor veel voorkomende criminaliteit Lik op stuk-beleid waar mogelijk. Schade verhalen op de da der. De gemeente trekt geld uit voor behoud van slachtof ferhulp. Betere huisvesting voor de brandweer. 3. ECONOMISCHE ZAKEN EN WERKGELEGENHEID: Jaarlijks tenminste 130 nieuwe banen scheppen. Ge meente investeert in bedrijfsverzamelgebouw. Extra steun aan midden- en kleinbedrijf en dienstverlenende sector. Infrastructuur verbeteren. Toepassing telematica bevor deren Gemeente meer samenwerken met bedrijfsleven bij ontwikkelen en uitgeven van bedrijfsterreinen en win kelcentra. Inrichten nieuw industrieterrein voor handel, transport en 'schone ambachten'. Streven naar tenminste één bedrijfsverplaatsing Bevorderen ontwikkeling agrari sche bedrijven, met inachtneming van schoon en veilig milieu. Extra aandacht voor jonge boeren en tuinders. Realisatie mestfabriek op agrarisch berijventerrein in Ys- selsteyn. Binnenhalen van 'dagrecrealieve trekker van formaat'. Meer aandacht voor oudere en allochtone werkloze Te rughoudendheid met verwijzen banenpool en sociale werkvoorziening Extra aandacht voor jongeren in achter standspositie Gemeente zoekt economisch meer aansluiting bij Oost- Brabant en Eindhoven. Structureel overleg tussen ge meente, industrie, midden- en kleinbedrijf en centrumon dernemers. Voor zover toegestaan worden gemeentelijke opdrachten door plaatselijke bedrijven uitgevoerd. Stimu leren van bedrijfsverzamelgebouw voor (door)startende ondernemers. Afspraken met bedrijfsleven over uitbreiden Jeugd Werk Garantieplan. De gemeente heeft een voorbeeldfunctie als werkgever voor mensen in een achterstandssituatie Aanvullende werkgelegenheid voor mensen die ondanks verbeterde omscholing en bemiddeling geen baan kun nen vinden. Betalen uil onder andere uitkeringsgelden. Werk weigeren zonder goede De Grote Markt moet sfeerplein van Venray worden, Op dit plein moet een muziek-kiosk komen Het Straatlheater- festival komt terug, het houden van culturele manifestaties wordt gestimuleerd De gemeente moet zich bezinnen op haar subsidie aan de VW als de ondernemers niet meer bijdragen. 4. RUIMTELIJKE ORDENING EN VOLKSHUISVESTING: Ontwikkelen nieuwe lokatie voor woonwagens. Alle rele vante bestemmingsplannen komende vier jaar actualise ren, Bestemmingsplannen moeten voortaan een milieu- en velligheidsparagraal bevatten. In bestemmingsplan buitengebied mogelijkheden aangeven voor eventueel vrijkomende agrarische bedrijfsgebouwen. Hanteren beeldkwaliteitsplannen bij opzetten nieuwe wijken. Con- venanten afsluiten met woningstichting. Leelbaar houden kleine kernen in de regio Aandacht voor wonen, winkels en bereikbaarheid van de voorzieningen. Bouwen voor autochtonen moet blijven bestaan. Afspraken maken met de woningstichting Eenzijdige sa menstelling van wijken qua bewoners voorkomen. Au- tochtomteilsbeginsel op kerkdorpen handhaven. Er moet een centraal meldpunt komen voor vervuiling en vernie ling van openbare ruimte Binnen één week na de mel ding dient de gemeente adequaat te reageren Ook verder aandacht voor de kleine dingen in de woonomge ving. Als buurten zeil onderhoud willen plegen, moet daar geld voor zijn. Venray volgt landelijk en provinciaal ruimtelijke ordenings beleid. Dat betekent o.a. aanscherping verstedelijkings- beleid: voorkomen dat burgerwoningen in het buitengebied toenemen Snel herzien van bestem mingsplannen met aandacht voor actuele milieu- mzichten en problematiek vrijkomende agrarische ge bouwen. Bij het meewerken van wijzigingen in bestemmingsplan nen op verzoek van burgers moet de eventueel daardoor ontstane waardestijging van onroerend goed deels ten goede komen aan de gemeenschap. 6. CULTUUR. SPORT EN RECREATIE: Bij nieuwbouw zo weinig mogelijk hardhout gebruiken Energiezuinig bouwen. Lawaaiige activiteiten met overal toestaan Geluidsisolatie woningen langs wegen alleen als financiële middelen er zijn Herbezinning over toestaan allesbranders. 'Retourshops' voor afval op ge- meentewerf Afval gescheiden inzamelen CDA is niet te gen de eventuele komst van een alvalverwerkingsinslallatie. Zo weinig mogelijk chemische bedstrijdingsmiddelen gebruiken, 'Grote inspanning' aanleg riolering in buitengebied Verlenen van tijdelijke vergunningen voor projecten die positieve invloed heb ben op milieu. Stimuleren bedrijfsinterne milieuzorg bij bedrijven. Behoud van eigen dialect. Meer aandacht voor cultuurui tingen van allochtonen. Culturele instellingen moeten zeil vppc meer inkomsten zorgen._ln_kader.nieuwe subsidiere geling meerjarencontracten afsluiten met culturele instel lingen. Vernieuwing van de schouwburg. Vestiging van sociaal-culturele instellingen in vrijkomende gebouwen toetsen op haalbaarheid Sportaccommodaties toegankelijk maken voor gehandi capten. Integratie allochtonen in sportactiviteiten. Privati seren sportaccommodaties reële mogelijkheid Met Meerlo-Wanssum en provincie afspraken maken over stil le recreatie bij Diepeling. Milieu blijft prioriteit houden de komende vier jaar. Beleid dient zich te richten op speciliek Vënrayse problemen, verzuring, vermesting en verdroging Verder uitbouwen van bedrijfsinterne milieuzorg Veel aandacht voor voor lichting Onder meer door zeil het goede voorbeeld te ge ven. Er komt een milieu-informatiepunt en de gemeente stelt een milieu-prijs in. Aanpassing van de schouwburg tot moderne, kleinschali ge, multilunctionele voorziening voor de regio. Regioge- .meenten dienen na rato van bezoekers mee.te.belaleo. Subsidies van culturele voorzieningen en activiteiten wor den afgezet tegen de geleverde prestaties. Verhuizen van Vrije Academie en muziekschool, liefst naar één gebouw. Grotere huisvesting voor Freulekeshuus. Stimuleren van straattheater en exposities in Odapark. Bouw van tweede Venrayse sporthal in Landweer! is noodzakelijk, gezien de snelle groei. Gemeente neemt gerichte maatregelen om deelname van allochtonen aan sport en recreatie te bevorderen. 7. ONDERWIJS: Privatiseren van het openbaar onderwijs. Behoud van voortgezet onderwijsinstellingen in Venray en de regio. Basisscholen die bedreigd worden met opheffing moeten samenwerken. Schoolgebouwen ook openstellen voor ander maatschappelijk gebruik. Terugtrekken van gemeente uit besturen openbaar on derwijs. Ouders moeten belangrijke rol in bestuur krijgen. Ondersteunen van fusies en samenwerking in bijzonder en speciaal onderwijs. Bij uitbreiding basisscholen in Landweer! prioriteit voor openbare school. Schoolzwem men handhaven. Extra-aandacht voor achterblijvers en uitvallers. 8. FINANCIEN: Een sober beleid waarin de burgers worden aangespro ken op eigen verantwoordelijkheid. Ondersteuning van de economisch zwakkere groepen. Kostendekkende ta rieven voor de door de gemeente geleverde diensten. Gehele of gedeeltelijke kwijtschelding voor burgers die gemeentelijke belastingen en heffingen niet kunnen beta len. Totale lastendruk op burgers zoveel mogelijk be perken Onroerend goedbelasting, rioolrecht en afvalstolfenhef- fing mogen alleen verhoogd worden ter compensatie van de gestegen prijzen. Huishoudens met minimum inkomen zoveel mogelijk compensatie via bijzondere bijstand en kwijtschelding. Gemeentelijke diensten afre kenen tegen kostendekkende tarieven. Bij tekorten is ech ter verdere verhoging, als allerlaatste mogelijkheid, niet uitgesloten. 9. SOCIALE ZAKEN EN WELZIJN: Allochtonen moeten zich actiel opstellen om te functione ren in de maatschappij. De gemeente mag eisen stellen Begeleiding en uitkering (jongere) allochtonen slechts tij delijk. Huiswerkklas voor allochtonen bij gebleken rende ment uitbreiden. Ontstaan van 'zwarte scholen' voorkomen. Gemeente staat garant voor opvang vastgesteld aantal asielzoekers. Bij verslaafden dwang toepassen: hulp zoeken voorwaar de voor behoud uitkering. Bijzondere bijstand ook gebruiken voor kosten kinderop vang. Fraudebeleidsplan bijstand. De lusie tussen RIM en RISC hoeft niet automatisch te lei den tot bezuiniging op budget van beide instellingen So ciaal beleid is er op gericht isolement te voorkomen Er komt een voordeel- ot sladspas. Bekeken moet worden of vervoer op maat van gehandicapten, ouderen en scholie ren mogelijkheden biedt. Het wijkplatform krijgt een eigen budget. Het platform moet contacten leggen met organisaties van allochtonen om deze groep bij wijkactiviteiten te betrekken. Sociale vernieuwingsprojecten kunnen in andere wijken en dor pen worden opgezet Dingus moet blijven als bovenwijks jongerencentrum Als verhuurder moet gemeente zorgen dat huisvesting aan alle eisen voldoet Minimaal het aantal afgesproken asielzoekers opvangen en huisvesten. 10. VERKEER EN VERVOER, OPENBARE WERKEN: Instellen 30-km zones en snelheidsremmers in woonwij ken. Mini-rotondes op gevaarlijke kruispunten. Meer spe ciale voorzieningen aanleggen voor gehandicapten. Openbaar vervoer op maat: naast treintaxi's pendelbus sen en groepstaxi's. Ouderen en gehandicapten van deur tot deur vervoeren. Aanleg van sluitend verkeers- en sociaal veilig netwerk van fiets- en voetpaden. Onderzoe ken mogelijkheden van stadsdistributiecentra. Aparte parkeerplaatsen voor vrachtauto's en carpoolplaatsen Openbaar vervoer beter toegankelijk voor gehandi capten. Verschuiving van gemeentelijke investeringen ten gunste van de fiets Aanleggen van fietspaden en fietsstallingen. Niet zonder meer aanleggen van 30 km-zones. Aanleg gen van mmirotondes. Op singels mogelijkheden 'groene golf' onderzoeken. Openbaar vervoer beter toegankelijk voor gehandicapten. Aanpak sluipverkeer vrachtauto's door dorpen Desnoods door verboden. Bedrijfsverplaatsing busstation Zuidooster onderzoeken 1 behoeve van extra parkeerplaatsen. Opstellen liels- voetpadenplan Aanleg carpoolplaatsen, Er komt een voetpad en oversteekplaats tussen NS-station en Oostrum-Zuid Actieve rol gemeente om aantal treinen Venlo-Nijmegen op peil te houden. Aanleg fietspad ach ter St. Servatius niet langer uitstellen. Uitbesteden onderhoud openbaar groen aan bijvoor beeld verenigingen. Mogelijk adoptie groenvoorzienin gen door particulieren. Geen chemische onkruidbestrij- dmg Na 11.00 uur geen bevoorradend verkeer meer in het centrum 11. VOLKSGEZONDHEID: Gemeente actief in gesprek met zorgverzekeraars en - aanbieders. Uitbreiding aantal vrouwelijke huisartsen. Eén loket voorzieningen voor gehandicapten. 12. OUDERENBELEID: Tussen ouderen bestaan onderling grote verschillen. Ou derenbeleid gericht op maatwerk. Streven naar één zorg- loket Ouderen zo lang mogelijk zelfstandig blijven. Nieuwbouwwoningen inrichten voor specifieke wensen ouderen. Experimentele woonvormen stimuleren. Eén zorgloket voor ouderen. Seniorenwoningen moeten ook voor minimum-inkomens betaalbaar blijven. Reke ning houden met inkomen bij toewijzing ouderenwoning. Bouw van tweede woonzorgproject zoals St. Joriskwar- tier Ook aandacht voor anderstalige ouderen en mensen die niet of slecht (Nederlands) kunnen lezen. Aanstellen huismeesters in flats, waardoor wonen voor ouderen aan trekkelijker wordt. Opzetten van alternatieve vervoersmo gelijkheden zoals belbus. Geen gemeentelijke herindeling, geen uitbreiding met buurgemeenten. Minder adviesbureaus inschakelen. Burgers door middel van referendum bij besluitvorming betrekken. Directe controle door burger door middel van uitzenden raadsvergaderingen door lokale omroep. Aantal commissies terugbrengen naar zes Overwegen om terug Ie gaan naar drie wethouders. Salarissen wethouders en vergoedingen raadsleden bevriezen. Gemeente treedt terug uit besturen van openbare scho len, schouwburg, muziekschool en de Sprank. Waar mo gelijk verder privatiseren Gemeentelijke nota's in heldere taal Waar mogelijk financiële middelen voor dorps- en wijkraden (op projectbasis) Instellen gemeentelijke om budsman/vrouw. Gemeente moet samenwerking zoeken met regio Noord-Brabant zuid-oost Nul-optie voor speelautomaten in horeca. Vooraan voor opvang (zwervende) jeugdgroepen Horeca waar ver dovende middelen verhandeld worden onmiddellijk sluiten. Terugkeer wijkagent op straat. Daders kleine criminaliteit schade laten herstellen. Lik op stuk-beleid Politie, in samenwerking met gemeente, werken aan so ciaal veiligheidsbeleid. Aanbevelingen uit rapport 'Hoe vrouwvriendelijk is Venray' overnemen: o.a uitbreiding van verlichting op onveilige plekken. Elk eventueel burger-medegebruik van vliegveld de Peel afwijzen. Actief beleid ten aanzien van nieuwe bednjven die zich willen vestigen. Zorgen voor goede bereikbaar heid kleine wijkwinkelcentra en winkels in kerkdorpen Voldoende woningbouw op de kerkdorpen. Ouderen mogelijkheid bieden dicht bij kinderen te wonen. Wo ningen rondom scholen zoveel mogelijke toewijzen aan gezinnen met kinderen. Aandacht voor opvang da klozen Bestemmingsplannen uitsluitend wijzigen op verzoek van ter plekke gevestigde belanghebbenden. Aanpas sing bestemmingsplannen in woongebieden na instem ming bewoners. Woonwagenstandplaatsen aan rand van bebouwing. Culturele waarden voormalig St. Anna-terrein in plan vastleggen. Sociaal veiligheidsbeleid moet vast deel uitmaken bij rea liseren woningbouw en ruimtelijke planning. Nieuwe wo ningen zo breed mogelijk bruikbaar en aanpasbaar. Bijzondere aandacht voor woningbouw voor ouderen en gehandicapten. Op kerkdorpen flexibel inspelen op mogelijkheden voor woningbouw. Meewerken aan proefprojecten om stank cirkels te verkleinen, waardoor woningbouw mogelijk wordt Waar mogelijk verplaatsen van bedrijven met stankcirkel. Inkomsten uit afvalstoffenheffing, rioolrecht, zuiverings heffing met aanwenden voor algemene middelen Bij gescheiden ophalen van GFT-afval kleinere contai ners voor ouderen en één- en tweepersoonshuishou dens. Inzameling op afroep van bruingoed, meubels en kleding door kringloopbedrijf. Hardhout in de bouw alleen als is aangetoond dal nieuw bos voor is aange plant. Thuis comjjosteren huis-, tuin- en keukenafval belonen. Maatregelen om waardevolle natuurgebieden en groene- lementen behouden. Meer aandacht voor begeleiding en voorlichting bij de bevolking. Milieu-effecten opnemen bij maken van ruimtelijke plannen. Gemeentelijk bedrijf zelf goede voorbeeld geven. Gemeente moet overlast honde- poep bestrijden. Abonnementen en entreegelden van schouwburg, bi bliotheek, muziekschool en zwembad inkomensafhan kelijk Hoogste.inkomens betalen hel meeste Zenderuitbrelding kabeltelevisie mag niet leiden tol ho ger tarief Lokale omroep met gepaste subsidie Invoeren schoolzwemmen voor basisschoolgroepen 1 en 2. 'De Sprank' privatiseren. Vlakwatergebied en Odapark moeten 'groene longfunctie' behouden. Geen ingrijpende veranderingen Culturele verenigingen als schutterijen en Veldeke die nen 'voortbestaansgarantie' te krijgen - Initiatieven voor Stadspark tussen gemeentehuis en Grote Kerk krachtig steunen. Verbouwing schouwburg zo snel mogelijk.-realiseren. Exploitatie.van accommodaties en. terreinen uitbesteden aan gebruikers. Ruimere openstel ling bibliotheek. Uitbreiden met fonotheek en videotheek voor met name educatieve banden. Aandacht voor ac commodatie Freulekeshuus. Behoud van parken, park jes, historische plekjes, unieke landschapselementen. Belevingswaarde Vlakwatergebied vergroten door be staande voorzieningen te verbeteren en aanleg van speeltuin en milieu-educatiecentrum. Uitbreiding recrea tieve wandel- en fietsroutes Grote Markt moet sfeerplein worden. Mogelijke tweede sporthal moet multifunctioneel karakter krijgen Tweede kansonderwijs zoveel mogelijk door reguliere onderwijsinstellingen laten verzorgen. Basisschool de Bongerd dient, evenals de gymzaal, behouden te blij ven Peulerspeelzalen en kinderdagverblijf financieren door combinatie van subsidie en ouderbijdrage naar draagkracht 'Nauwgezet volgen' van ontwikkelingen inzake terugtre den gemeente uit besturen openbare scholen. Onder wijsbegeleidingsdienst minimaal handhaven op huldig Plafond belastingenheffing is bereikt Lasten voor bur gers moeten omlaag. Aan snelle stijging rioolrecht moet 'n einde komen. Kosten ambtenarenapparaat fors terugdringen Bezuinigen op personeelskosten in indi recte sfeer Opbrengsten hondenbelasting aanwenden voor bestrijding overlast hondepoep. Artikel 12-status zo snel mogelijk beëindigen. Kostendek kende tarieven voor gemeentelijke diensten Taakstellen de budgetten. Privatiseren van gemeentelijke laken als dit doelmatiger en efficiënter is. Belasting voor burgers be perken tot hoogst noodzakelijke. WVG (wet voorziening gehandicapten) moet leiden tot voorzieningen minimaal op niveau huidige AAW Banenpoolers en JWG'ers (JeugdWerk Garantieplan) moeten volgens CAO van de branche worden betaald. Gemeente moet meer werk 'toespelen' aan sociale werkvoorziening. Subsidiëring en bevorderen verenigingsleven minderhe den. Ook ouderen mogelijkheid geven om deel te Ondersteuning van zelforganisaties die opkomen voor met name allochtone vrouwen en meisjes. Prioriteit voor deelname aan Nederlands voor allochtonen Beleid ten aanzien van vluchtelingenopvang voortzetten. Ontwikkelingssamenwerkingsproject voor langere tijd aangaan om continuïteit te waarborgen. Mondiale vor ming neemt centrale plaats in Aanbod kinderopvang dient aan te sluiten bij de behoefte van ouders. Verder professionaliseren van peuterspeel- zaalwerk. Kinderopvang voor zoveel mogelijk mensen toegankelijk. Gemeente koopt voor eigen personeel minstens een kindplaats kinderdagverblijf. Deelname aan maatschappelijke en culturele activiteiten bevorderen door middel van subsidies. Gemeente moet vrijwilligerswerk ondersteunen Subsidies van verenigin gen op 'aanvaardbaar peil' houden Gemeente moet meehelpen huidige beeldvorming in ter men van mannelijkheid en vrouwelijkheid te veranderen. Op alle beleidsterreinen moet gemeente rekening hou den met belangen van gehandicapten. Bevorderen van toegankelijkheid voorzieningen. Gemeentelijk kennismakingspakket voor alle nieuwe in woners plus mensen die 18 jaar worden Gemeentebe leid toelichten in jaarlijkse begrotingskrant. Bevorderen uitzenden raads- en commissievergaderingen via lokale omroep. Eigen budgetten voor wijkbesturen Openstelling ge meentehuis buiten kantooruren overwegen. Sociale ver nieuwing beperken tot helpen bereiken van (economische) zelfstandigheid. Aandacht op dit terrein voor allochtonen en alleenstaanden College moet ruime meerderheid in de gemeenteraad hebben. Terug naar drie wethouders Meer beslissin gen in handen geven van college. Financiële gevolgen van collegeprogramma laten doorrekenen. Privatiseren van taken die niet duidelijk voor de overheid zijn. Gemeentelijke herindeling niet alleen afhankelijk van Aantal commissies van advies en bijstand terugbrengen tot aantal portefeuillehouders. Instellen gemeentelijke ideeënbus. Behoefte aan een ombudsfunktie die klach ten behandelt van gemeentelijke handelingen. Bij besluit vorming over belangrijke punten is het te overwegen van een referendum gebruik te maken. muieren. Daarbij mogen provincie- en landsgrenzen geen belemmering vormen. VVD is voor 'verlengd lo kaal bestuur' in plaats van 'verbrokkeld en elkaar over lappend regionaal bestuur'. Personele samenstelling politie moet afspiegeling van bevolking zijn. Goede klachtenregeling voor politieop treden Slachtofferhulp moet vorm krijgen Vorming van jeugdbrandweer. Er moeten weer wijkagenten komen. Krachtige aanpak van de kleine, veelvoorkomende criminaliteit Klachten over politie optreden maandelijks behandelen in commis sie algemene zaken. Meer straatverlichting moet langer blijven branden. Regelmatige controle rampenbestrij dingsplan Werving van bedrijven regionaal bundelen Gemeente ondersteunt oprichting bedrijfsverzamelgebouwen Soe pele openingstijden horeca. Promotie toerisme in regio naal verband. Inkomsten uit toeristenbelasting meer aanwenden voor promotie toerisme Agrarische sector moet zich kunnen blijven ontwikkelen, rekening hou dend met natuur en milieu. Een loket voor bedrijven voor coördinatie van gemeente lijke regelingen en procedures. Bevorderen gezonde, vei lige, concurrerende en duurzame agrarische bedrijfsontwikkeling Versterking toeristische promotie en organisatie van evenementen. Handhaving gemeentelijk werkgelegenheidsfonds. Bij de arbeidsvoorziening aan dringen op een regionaal werkgelegenheidsbeleid Voorstander van regionale (intergemeentelijke) aanpak van ruimtelijke structuur. Bestemmingsplannen globaal houden. Bevorderen totstandkomen van regionaal volkshuls- vestingsplan Accent op koopwoningen in alle prijsklas sen. Bij aanleg woonwagenterreinen goed overleg met naaste omgeving Streven naar gedifferentieerd woningaanbod van huur- en koopwoningen, Woonzorgprojekten voor ouderen. Aantal aanleunwoningen uitbreiden Geen grootschalige woningbouw op St Anna-terrein en sportveldencomplex De Wleën. Bestemmingsplannen aktueel houden. I Milieubeleid richt zich ook op toepassen van duurzame energiebronnen als wind en zon Op alle beleidsterrei nen milieu-aspecten meewegen. Gemeente geeft voor beeld met bedrijfsinterne milieuzorg. Verlagen van geluidhinder en verbeteren luchtkwaliteit in woonwijken. Regelmatige metingen. Verwerking van GFT-afval zoveel mogelijk intergemeen telijk. Composteren van tuin- en plantsoenafval lokaal bekijken. Afvalstoffenheffing en rioolrecht in principe kostendekkend. Bodemkwallteitkaart door de gemeente. Mate van bo demsanering afhankelijk van beoogd gebruik grond Veiligheidszones instellen rondom bedrijven die met ge vaarlijke stoffen of installaties werken. Zones opnemen in bestemmingsplannen. Actieve voorlichting over hel gemeentelijk milieubeleid Uitbreiding van milieu-educatie, onder andere gastlessen geven op school. Inrichting stadspark in het centrum Ontmoedigen gebruik tropisch hardhout. Realiseren das- sentunnels en amfibiepoelen. Eco projekten in nieuw te bouwen wijk (bijvoorbeeld de Brabander). Overlast hon depoep aanpakken Zwerfvuil in centrum tegengaan. Ver minderen afvalaanbod, de grootste vervuilers het meeste laten betalen. Ook faciliteiten bieden aan ongeorganiseerde sporters. Onderhoud en beheer van accommodaties door vere- Aigingen stimuleren, Apcomijjodalies-toegankelijker ma ken voor gehandicapten en ouderen. Stimuleren deelname en kadervorming door vrouwen en al lochtonen. Acliel gemeentelijk monumentenbeleid. Stimuleren van restauratie gebouwen door particulieren Recreatief medegebruik natuur- en landbouwgronden bevorderen Bosbezit op ecologische leest geschoeid. Terugdringen van jacht op gemeentelijke terreinen. Instellen gemeentefijk'jeugd-sportpaspoort BtJgerinitia- tieven voor tentoonstellingen, experimenten, feitivals en dergelijke ondersteuner],ESqvordgrej\j ftfifltaoerisme. Oprichten van een speeltuin iri het Vlakwater' of op het St. Anna-terrein. Instellen van een sportprijs. Simuleren schouwburgbezoek. Handhaving subsidies aan culturele instellingen waardoor bezoek betaalbaar blijft. Behoud en herstel historische gebouwen en karakteristieke elemen ten. Steun verlenen aan een in centrum gevestigd lokaal radio- en televisiestation. Zomeracliviteiten stimuleren Zonodig nieuwe openbare school stichten. Zelfstandi ger functioneren van openbare scholen. Aandacht voor de specifieke positie van kleuters op de basisscholen. Prioriteit voor Nederlands aan anderstalige leerlingen. Gehandicapte kinderen zoveel mogelijk in regulier on derwijs. Een grotere afstand tussen het gemeentebestuur en de openbare scholen Bestuurlijke verantwoordelijkheden onderbrengen in een slichting ol een vereniging voor openbaar onderwijs. De school voor Speciaal Onderwijs moet behouden blijven. Kinderen met gedrags en leer problemen wel zoveel mogelijk binnen de reguliere scho len opvangen Aktieve steun aan het MBO. Aandacht aan het taalonderwijs voor migranten. Begroting aanvullen met 'begroting in één oogopslag' Overschotten op rekeningen niet gebruiken als structu rele dekkingsmiddelen Terughoudenheid bij verhoging gemeentelijke belastingen en tarieven. Diverse tarieven differentiëren naar grootte van hulshouding. Subsidies toekennen voor bepaalde termijn en niet automatisch verlengen. De invoering van de 'Begroting in één oogopslag' Ge meentelijke uitgaven op eflektiviteit en doelmatigheid testen. Terughoudendheid bij verhoging gemeentelijke belastingen en tarieven. Een bedrijfsmatig inkoopbeleid Beperkt inschakelen van adviesbureaus. Gemeentelijk subsidiebeleid heroverwegen met voor de gesubsidieer den een grotere mate van duidelijkheid, zekerheid en eigen verantwoordelijkheid. Onathankelijke klachtencommissie sociale gen instellen. Extra aandacht voor (financiële) conse quenties bijzondere bijstand. Instellen van jongerengemeenteraad kan belangstelling voor politiek bij jongeren vergroten. Toegankelijkheid openbare gebouwen voor gehandi capten verbeteren. Doorgaande routes voor gehandi capten binnen gemeente aanleggen. Minstens 5% gehandicapten In dienst bij gemeente. Instellen van één informatie- en steunpunt, Ondersteunen van bege leid wonen voor gehandicapten Bevorderen opzetten buitenschoolse kinderopvang en mogeli|k 24-uurs opvang. Algemene voorzieningen moeten aantoonbaar werken voor autochtone en allochtone inwoners. Zo niet vervalt de subsidie. Aandacht voor allochtonen op alle be leidsterreinen. Voor mensen die geen betaald werk kunnen verrichten het bevorderen van vrijwilligerswerk met recht op een on- kosten/vrijwilligersvergoeding Meer kinderopvang en buitenschoolse opvang creëren. Aandacht voor rand groepjongeren. Realisatie meldpunt discriminatie Wijk- gebouwen uitbreiden tot mullifunktionele gebouwen. Migranten snel in onze samenleving integreren met recht op behoud en beleving van de eigen cultuur. Alle regelin gen benutten voor (her)intreding in het arbeidsproces. Doorlopende aansluiting industrieterreinen op de Beek- weg. Stadsbusdienst die alle wijken, NS-stalion, cen trum en ziekenhuis aandoet is onmisbaar. Bekijken alternatieve vervoersmogelijkheden -mimbusjes- als bus met haalbaar is. Zorgen voor voldoende overdekte bus haltes. Aanleg 25 parkeerplaatsen op Hensemusplein. Snelle aanleg fietspad achter St. Servatius als onderdeel voet en fietspadenplan. Uitwerken 30 km-zones in wijken. Aanleg mini-rotondes. Veilige oversteekplaatsen voor fietsers en voetgangers in Zuidsingel en rondweg Brukske. Aanleggen beschermde parkeerplaats voor vrachtauto's. Oprichten lokaal verkeersveiligheidsnetwerk Bevorderen goede verkeersmentaliteit. Gefaseerd terugbrengen maximumsnelheid tot 30 km in woon- en dorpsker- Kritisch bekijken verkeerslichten op buitensingels bij ontlasten van de binnenring Overwegen om bij ver vanging ol reconstructie verkeerslichten te vervangen door mini-rotondes. Haast maken met carpoolplaatsen. Parkeerplaats voor vrachtauto's. Weren van zwaar verkeer uit centrum en woonwijken door goede bewegwijzering naar industrieterreinen. Fietsverkeer stimuleren door aanleg voldoende en veilige fietspaden. Aanleg fietsroutes tussen belangrijke punten in hele gemeente. Speciale aandacht voor veilige fietsrou tes voor de schooljeugd. Handhaving huidige treinverbindingen. Goed verlichte en zichtbare bushaltes. Aanvullende vormen van openbaar "ier zoals regiotaxi en belbus. Integraal gemeentelijk verkeers- en vervoersbeleid On nodige verkeersbelemmeringen voor auto en fiets wijst WD af. Optimale bereikbaarheid van (winkel)centra voor bezoekers, leveranciers en personeel. Ondersteu nen van initiatieven als trein- en regiotaxi. Korte en rechtstreekse fietsroutes. Aanleg 30 km-zones in woon wijken Instellen lokaal overlegplatform verkeersvei ligheid. Maximumsnelheid in woongebieden 30 km/uur Voorko men sluipverkeer in centrum door invoering 'groene golf' op de rondwegen Geen Noord-tangent op de lokatie van het Kerkepad. De aanleg van mini-rotondes op kruispun ten Fietsroutes voorzien van kleurmarkeringen. Vliegveld De Peel met uitbreiden voor burgerluchtvaart Carpool plaatsen realiseren. Instandhouding buslijnen. Betere aansluiting openbaar vervoer bij de industrieterreinen Bereikbaar houden kleine kernen en wijken met open baar vervoer (treintaxi en belbus) Voortgaande samenwerking tussen ziekenhuizen mag niet leiden tot aantasting van zorg in Venrayse inslel- Aandacht voor gezondheidsvoorlichting. Bevorderen totstandkoming flexibel hulpaanbod: tijdelijke opvang, dag- en nachlopvang, 24-uurs bereikbaarheid, hulp op afroep etc. Meer marktwerking bij uitvoering van thuiszorg Rookverbod in openbare ruimten naleven. Desnoods instellen sancties. Bij overlast voor omgeving door drughandel opzeggen van huur en ontruimen panden Spuitenomruil via GGD bevorderen. Ontmoedigingsbeleid ten aanzien van roken, alcohol, druggebruik en gokken voortzetten. Snelle en effektleve afwerking van aanvragen voor bijvoorbeeld woningaan passing en voorziening. Aktieve en stimulerende rol ge meente om te komen tot een samenhangende zorg, Betaalbare hulpvoorzieningen (oa. thuiszorg) voor ouderen Ier plekke of dichtbij zijn noodzakelijk. Oude ren kunnen daardoor langer zelfstandig wonen. Meer directe invloed op ouderinstellingen en RISC. Op alle terreinen van beleid rekening houden met belan gen van ouderen. Ouderen moeten zeil beleid mee kun nen bepalen. Meer invloed van ouderen in besturen van verzorgings- en verpleegtehuizen. Extra aandacht voor positie oudere vrouw Aanbod van recreatieve en educa tieve voorzieningen afstemmen op de vraag van verschil lende categorieën ouderen Instellen van een seniorenraad overwegen. Ouderen- deelname in diverse besturen stimuleren Geen leef tijdscriteria voor bestuursfuncties. Aangepast en aanpasbaar bouwen Centrale registratie van aange paste huurwoningen. Bevorderen één aanspreekpunt voor informatie en ondersteuning. Experimenten verdie nen ondersteuning. Bijzondere aandacht voor ouderen uit etnische minderheden. Hel gemeentelijk ouderenbeleid moet gebaseerd zijn op het gegeven dat ouderen een volwaardige, maatschap pelijke rol moeten kunnen spelen. Woonzorgprojekt voor ouderen Uitbreiding aantal aanleunwoningen. De- huis- ig moet aansluiten bij de wensen van de doelgroep.

Peel en Maas | 1994 | | pagina 8