Kraamzorg in Limburg halve eeuw oud Venray werkt aan waterprojekt in Braziliaans dorpje Conzaga morgana 17.95 De gemeenteraad beslist of er verkeersdrempels komen of niet maar eerst beslist u over de gemeenteraad. ^sintratuin wet milieubeheer Geachte consument, Met ingang van 1 maart a.s. hebben wij besloten de koopavond om 20.00 uur te beëindigen. Gezien het arbeidsintensieve karakter van het ambacht lijkt ons dit een verstandig besluit. Zowel werknemer als werkgever juicht dit "idee" toe. Wij hopen dat u onze beslissing respecteert en zien u gaarne voor 20.00 uur op onze koopavond. KEURSLAGER Keurslagerij Verschuuren en medewerkers 'Een geweldig gevoel dat Venray ons zo steunt' PK', Vergunningaanvragen Amvb-meldingen Gelet op het bepaalde in de Wet milieuwbeheer (artikel 8.40) is bij algemene maatregel van bestuur (amvb) een aantal categorieën van bedrijven vrijgesteld van de ver gunningplicht. In deze algemene maatregel van bestuur zyn voor die inrichtingen algemene regels gesteld welke nodig zyn in het be lang van de bescherming van het milieu. Burgemeester en wethouders van Venray maken bekend dat er amvb- meldingen zijn ingekomen van: 1. H. Janssen, Ysselsteynseweg 80, 5813 BM Ysselsteyn voor het uit breiden of wijzigen van een pluimveehouderij aan het adres Ysselsteynseweg 80 te Ysselsteyn middels toevoeging van een hy- giënesluis/opslagruimte. 2. Autobedrijf Gommans «Sc de Wit, Gezellenbaan 8, 5813 EA Ys selsteyn voor het uitbreiden of wijzigen van een herstelinrich ting voor motorvoertuigen aan het adres Gezellenbaan 8 te Ys selsteyn. 3. Limburgs Centrum voor bedrijf sopleidingen, St. Antoniusstraat 1, 5801 AR Venray i.v.m. verhui zing school van Nieuwhuisweg 11 te Venray naar Leunseweg 53, 5802 CG te Venray. De meldingen kunnen worden in gezien van 24 februari tot 24 maart 1994 in het gemeentehuis, Raad huisstraat 1 te Venray, elke werkdag van 09.00 tot 12.00 uur. De stukken kunnen ook, na telefonische af spraak, worden ingezien op elke donderdag van 16.30 tot 19.30 uur. Venray, 24 februari 1994 Burgemeester en wethouders voornoemd, namens dezen, het hoofd van afdeling volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en milieu 2 maart gemeenteraadsverkiezingen GEZON DII EI DSPOST Per auto rijden we vervolgens naar het 20 kilometer verderop ge legen buurtschap Ribeirao do Jor ge. Daar heeft de bevolking vorig jaar een medische post ingericht. Een plaatselijke boer schonk de grond terwijl oud-burgemeester H. Defesche van Venray het geld dat hij kreeg bij zijn afscheid schonk om de medische post te bouwen en in te richten. Bovendien heeft de Venrayse counterstichting ook het nodige bijdragen aan deze post. 'Deze medische post is een gewel dige vooruitgang op het gebied van de volksgezondheid in de kleinere plaatsen. Elke week wordt de post bezocht door een arts terwijl door de week verpleegkundigen de men sen medisch behandelen', zegt Jac queline Eibers. 'Mensen die ter plaatse niet geholpen kunnen wor den gaan naar het ziekenhuis van Divinolandia'. Jacqueline vertelt dat tachtig pro cent van de dorpsbewoners lijdt aan wormziekten die darmen en le ver vernietigen. Deze infekties wor den veroorzaakt door het vervuilde water wat zij drinken. 'De bestaande waterleiding werkt niet goed en levert bovendien onge zuiverd water. Het water komt na melijk uit de bergriviertjes waarin koeien drinken en hun ontlasting doen. Dat water drinken de mensen'. Daarom wordt op dit moment op initiatief van de Venrayse stichting het plan uitgewerkt in Conzaga een waterzuiveringsinstallatie te bou wen. Dat plan is gemaakt door een medewerker van de Technische Werkgroep Ontwikkelingssamen werking van het ingenieursbureau DHV in Amersfoort. In Conzaga is inmiddels een watercomité geïn stalleerd waarvan de plaatselijke ondernemer Oduvaldo de voorzit ter is en Jacqueline Eibers tot pen ningmeester is benoemd. WATERCOMITÉ 'Ons comité bestaat uit zestien mannen en vrouwen uit alle lagen van de bevolking: onderwijzeres sen, boeren, huisvrouwen, onder nemers, jongeren en enkele tech nici. Dit comité gaat het projekt helemaal begeleiden en zal de be volking via het onderwijs en de plaatselijke organisaties aktief voor lichten over hygiëne en waterge bruik. De technische begeleiding krijgen we van de Braziliaanse wa terleidingsmaatschappij', aldus voorzitter Eduwaldo. De realisering van dit schoon- water-projekt gaat om en nabij de 4 ton kosten. De gemeente schenkt de grond en tekent ook voor perso neel en materialen als zand en ste nen. In totaal verwachten gemeen ten en watercomité 2 ton bij elkaar te krijgen. Voor het resterend be drag is een beroep gedaan op de Donderdag 24 februari 1994 - Pagina 11 Venray heeft een bijzondere relatie met de Braziliaanse dor pen Divinolandia en Conzaga. In het kader van ontwikke lingssamenwerking zet de stichting Venray-Divinolandia zich al zes jaar in voor deze dor pen. De kontaktpersoon in Divi nolandia is de uit Overloon afkomstige Jacqueline Eibers die daar al 25 jaar werkt. Via het Katholiek Vrouwen Gilde Venray kreeg de Overloonse kontakten met Venray. Onze fo tograaf Gé Ilirdes bezocht sa men met de Meerlose journalist René Poels de projekten waar voor Venray zich sterk maakt. counterpart, stichting Venray-Divi nolandia. 'De steun uit Venray is voor ons van enorm groot belang. Zonder Venray blijven wij ongezui verd water drinken', weet voorzitter Eduwaldo. Volgens Jacqueline Eibers is dit schoon-water-projekt van levensbe lang voor de inwoners van Conzaga. Schoon water is gezonder en beter dan de vele pillen die de mensen nu slikken', laten voorzitter Edu waldo en zijn comité-leden de dor pelingen in koor weten. De vrouwenafdebing van tiet Santa Monica-ziekenhuis in Divino landia. Slagerij Drabbels en medewerkers grond gratis beschikbaar heeft gesteld voor de uitbreiding. Het dak en de overkapping van het bejaar denhuis zijn betaald met de op brengst van de jaarkollekte van de bewoners van het bejaardencen trum Het Schuttersveld in Venray terwijl de Party van de Arbeid uit Venray de houten kozijnen en deu ren van het pand heeft geschon ken. 'De meeste ouderen die hier wonen komen uit gammele hutjes. Ze zijn echt van de hel in het para dijs terecht gekomen', zegt Jac queline. Divinolandia is een rustig dorpje in de staat Minas Gerais, midden Brazilië, 350 km van Belo Horizon- te. In de dorpskern zijn een paar straten beklinkerd waaraan enkele tientallen sobere stenen huisjes zijn gebouwd. Auto's zie je in dit dorp byna geen. Muilezels des te meer. Af en toe waan je je in een wild-west dorpje als een ezel op de ongelyk gelegde klinkers komt aan galopperen en de ruiter de viervoe ter met een zweepje aanspoort har der te rennen. WINKEL VAN SINKEL In deze omgeving hebben pater Hendriks zaliger en Jacqueline de afgelopen jaren veel van de grond gekregen ten behoeve van de arme inwoners. Zo heeft de Overloonse vlak bij het bejaardenhuis, in een garage van de voormalige pastorie van pater Hendriks, een soort Win kel van Sinkel ingericht. Daar ver koopt zij de door het Katholiek Vrouwen Gilde Venray ingezamelde kleren. Honderden pakken met kleren zijn de algelopen jaren van Venray naar Brazilië verzonden. Al leen al in 1992 ontving Jacqueline 100 pakken van 20 kg per stuk. 'Met het geld wat ik verdien van de verkoop van de kleren lean ik een deel van de verzorging van de bewo ners van het bejaardencentrum be talen', legt ze uit. Overigens krijgen de allerarmsten uit het dorp rond Kerstmis kleren gratis. Jacqueline en Dariu hebben zich de afgelopen jaren enorm ingezet om het regionale ziekenhuis Santa Monica in Divinolandia te moderni seren. Dariu is de president van het ziekenhuisbestuur en leidt ons trots rond in het propere hospital. 'Van het Venrayse ziekenhuis heb ben we veel laboratoriummateriaal, matrassen, sterelisatie-spullen en dekens gekregen. Bovendien is het ziekenhuis verbouwd en opgeknapt dankzij de hulp van de stichting Venray-Divinolandia en de mede werking van de gemeente Venray. Ook van Comeo, de groep van het Vincent van Gogh Instituut krygen we jaarlijks geld om de pakketten vanuit Venray te kunnen versturen. Het is een geweldig gevoel dat we vanuit het verre Venray zoveel steun krijgen', zegt Dariu. PEEL EN MAAS Zaterdag 26 februari viert het Groene Kruis in Limburg het feit dat 50 jaar geleden in de provin cie de kraamzorg officieel van de grond kwam. De herdenking van 50 jaar kraamzorg gaat gepaard met een groot aantal aktiviteiten voor personeel en cliënten. In Venray is die dag onder meer een Groene Kruis-promotieteam ak tief. Het team presenteert onder meer Bolleke, het mascotje van de kraamzorg. Alle cliënten van de kraamzorg ontvangen voortaan dit beertje en een boekje. De kraamzorg in de provincie Limburg is een gevolg van de eerde re aktiviteiten van het Groene Kruis Limburg. Deze vereniging ontstond in 1910 op particulier ini tiatief met het doel de gezond heidstoestand van de mensen in de provincie te verbeteren en hen hulp en hulpmiddelen te verstrek ken by ziekte. Met de volksgezond heid van de Limburgers was het in die jaren droevig gesteld. Tubercu- Drie botsingen op Deurneseweg Dinsdagmorgen omstreeks 16.33 uur remde een 30-jarige inwoner van Venray op de Deurneseweg af omdat meerdere auto's stil stonden. By het afremmen raakte zijn auto in een slip en kwam deze tegen een boom tot stilstand. De bestuurder liep bij de botsing een hersen schudding op en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Omstreeks 21.00 uur raakt op de zelfde weg een auto, bestuurd door een 30-jarige Venraynaar, op het gladde middengedeelte van de weg in een slip. Ook zyn auto kwam te gen een boom tot stilstand. Hij moest voor behandeling naar het ziekenhuis worden vervoerd. Bijna gelijktijdig raakte door de gladheid een personenauto, bestuurd door een 23-jarige inwo ner van Venray in een slip. Die auto sloeg over de kop. De bestuurder werd eruit geslingerd en liep een zware hersenschudding en inwen dige kwetsuren op. Hij moest naar het ziekenhuis worden vervoerd, evenals de naast hem zittende 29-jarige vrouw. Haar verwondin gen waren van minder ernstige aard en zy kon na behandeling naar huis worden vervoerd. Tussen dinsdagmiddag en woens dagmorgen vonden in Venray een tiental verkeersongelukken plaats. Het bleef gelukkig verder beperkt tot lichte schade. lose, Spaanse griep, geslachtsziek ten en zuigelingensterfte eisten slachtoffers. Van de vyftien kinde ren die rond de eeuwwisseling wer den geboren, haalden er slechts vyf de eerste zes maanden en slechts drie het eerste levensjaar. In 1925 stierven per 100.000 geboren ba- bies 263 moeders in het kraambed. Van de duizend, babies die geboren werden stierven er in dat jaar ge middeld 41 in de eerste week. A in 1919 begon het Groene Kruis met gerichte aktiviteiten om de kindersterfte tegen te gaan. In de jaren twintig kwamen de eerste consultatiebureaus van de grond. Moeders van kinderen tot één jaar kregen gratis voorlichting over ge zondheid en voeding van hun zui gelingen. Het Groene Kruis propa geerde sterk de borstvoeding. Door de inspanningen verbeterde weliswaar de zorg voor de babies en daalde de sterfte van zuigelingen sterk, maar de sterfte in de eerste levensmaand bleef hoog. Oorzaak was het gemis aan goede kraam zorg. De wijkverpleegster kreeg die aanvankelyk in haar pakket, later kreeg ze opdracht om meisjes op te leiden voor het verlenen van zorg by de geboorte en de eerste dagen daarna. In 1943 startte de eerste 'plattelandsopleiding' voor kraam verzorgsters, met vyf meisjes, en een jaar later werden in Horst, Gen nep, Helden, Gulpen en Roermond de eerste kraamcentra ingericht. De Limburgse gezinnen maakten kennis met de zorg zoals men die nu ook nog kent: de 'witte tornado' die tydelijk de zorg voor moeder en kind en het gezin op zich neemt. Daarnaast bleef de wykkraamzorg bestaan, die gedurende enkele uren per dag moeder en kind verzorgt. MAAT Vanaf het ontstaan is de kraam zorg een belangryk onderdeel van het Groene Kruis geweest. Samen met verloskundige, (huisjarts en verpleegkundigen maakt de kraam verzorgster deel uit van een net werk dat er op is gericht alle voorwaarden te scheppen voor vrouwen om thuis te kunnen beval len. Momenteel werken by het Limburgse Groene Kruis 427 kraamverzorgenden en kraamzorg verpleegkundigen. Samen verrich ten zij per jaar byna 10.000 verzorgingen, die elk gemiddeld 7,5 dag duurt. In Noord-Limburg gaat het om ruim 3000 verzorgingen per jaar, meer dan 85% van de geboor ig iy La In het vernieuwde en uitgebreide bejaardenhuis van Divinolandia ig worden we hartelijk ontvangen iy door een klein oud vrouwtje. Maria heet ze. Ze nodigt ons uit om haar :n kamertje te betreden waar ze op een met dikke takken gestookt ka cheltje een potje water heeft staan. j Enthousiast vertelt ze over haar nieuwe onderkomen terwijl ze kof- lie zet. 'Astublieft!', zegt ze terwyl ze ons een beker sterke Braziliaanse I koffie met erg veel suiker aanbiedt, De bejaarden in het bejaarden- i centrum zijn de koning te ryk af in dit nieuwe bejaardenhuis in het centrum van Divinolandia. 'Het L i oude tehuis verkeerde in een deplo rabele situatie terwijl de woon- t- I omstandigheden ook slecht waren', ït i legt Jacqueline Eibers uit. Zij ver- 4* j trok 25 jaar geleden vanuit Over- ,r loon naar Divinolandia om beer s' l oom Tiago Hendriks een handje te helpen. H Na het overlijden van heeroom, in r- 1979, zette zij het sociaal werk van de in Bergen geboren pater voort. Jacqueline is de schakel tussen de plaatselyke bevolking van Divino landia en het buurdorpje Conzaga en de counterpart uit Venray, de stichting Venray-Divinolandia. Zij wordt in haar werk bijgestaan door de 57-jarige oud loco-burge meester van Divinolandia: Dariu Assuncao Lagos. Vorig jaar was hij met Jacqueline nog op bezoek in Venray. Hij is haar rechterhand. Da riu is voorzitter van de projekten die mede door Jacqueline en de steun uit Venray en Vierlingsbeek zijn opgezet zoals dit bejaarden huis, de creche en de sociale wo ningbouw. Zo zijn er in Divino landia liefst 40 stenen huisjes gebouwd, gefinancierd door de ge meente Vierlingsbeek. Er is plaatse lijk een steenfabriek opgezet waar de stenen worden gemaakt voor de nieuwe huisjes. Op dit moment is onder supervisie van de Venrayse Overloonse Jacqueline Eibers en de boer die grond heeft geschonken voor de medische post waarvoor oud-burgemeester Defesche van Venray het geld van het afscheids cadeau heeft gesdwnken. stichting een bouwprojekt gaande voor zestien huisjes. Dariu vervult bij al deze aktivitei ten een belangrijke rol omdat de plaatselyke overheden - altijd man nen - liever met mannen dan met vrouwen zaken doen. Maar Jacque line staat haar mannetje en in geval dat nodig is Iran ze op Dariu terug vallen. BEWONERS In het bejaardencentrum drom men de bewoners samen in de open ruimte tussen de gebouwen. Ze wil len allemaal een glimp opvangen van het bezoek van Jacqueline. On dertussen legt de Overloonse uit dat de gemeente Divinolandia de ten. Eén dag kraamzorg kost tussen de 380 en 400 gulden, waarvan het grootste deel wordt vergoed door de ziektekostenverzekeraars. VENRAY Langstraat 133, tel. 0478088585. Aanbieding is geldig lot één week na verschijning in deze krant of zolang de voorraad strekt. Het Groene Kruis, en dus ook de kraamzorg, heeft zich de laatste ja ren als gevolg van bezuinigingen en herzieningen verdiept in zaken als kostenreductie en -beheersing, goe de zorg tegen een concurrerende prys en zorg op maat. Dat laatste be tekent volgens het overheidsbeleid minder overall zorg, maar meer op momenten als dat nodig is. De wen sen van de cliënten lijken daarmee strydig, want uit onderzoek blykt dat kraamvrouwen het liefste 'ge woon' een week lang volledige kraamverzqrging hebben. Die wen sen uitvoeren is voor de kraamzorg echter in verband met personeels- capaciteit niet altyd mogelyk. Voor het Groene Kruis lijdt het evenwel geen twijfel dat de kraamzorg een vaste plaats in de gezondheidszorg heeft en zich ook de komende tyd zal weten te handhaven. Slaapkamers van beukehout, bij Morgana Slaapkamers - slaapkamers DE BEST-NOY Steenstraat 144, Boxmeer, 08855 - 71488, 's maandags gesloten, vrijdag koopavond Portemonnee ontvreemd Uit de kleding van een 14-jarige inwoner die in het kleedlokaal van de sporthal in het Brukske hing werd zijn portemonnee met een be drag van ƒ26,- ontvreemd. Tuinbank gestolen Uit een tuin van een woning aan de Bolderik werd een tuinbank ont vreemd. De diefstal moet tydens de carnavalsdagen hebben plaats ge vonden. De prachtig bloeiende abutilon komt uit de tropen en staat graag op een lichte maar niet te zonnige plaats in uw kamer. Van de zomer schittert hij op uw terras. In wit, geel, oranje of rood. Hoogte 90 cm. Nu van 26,95 voor

Peel en Maas | 1994 | | pagina 11