OPRUIMING berden 50% korting Unieke archeologische vondst langs A73 SV Venray en NEC Nijmegen spelen benefietwedstrijd t.b.v. watersnood Nt£umiaer0iUEU0cl| uan öen awratrttcr Alle winterkleding in prijs verlaagd WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING dames heren kinderen ini v.d. Leur 20°/o-50°/o Verlof vuurwapens DONDERDAG 6 JANUARI 1994 Nr. 1 HONDERD VIJFTIENDE JAARGANG PEEL EN MAAS Venray Tel. 85958 Patersstraat 19a UITGAVE: DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. - VENRAY Grotestraat 68 - Postbus 1 - Tel. 04780-82727 - Fax. 04780-10916 Advertentieprijs: 36 ct. per mm - Abonnementsprijs per half jaar M5.00 Abonnementsprijs buiten de regio f22,00 uitsluitend bij vooruitbetaling modehuis 'Oppoetsen' en 'bijtanken' een kursus voor ouderen op de weg Wie erby wil horen moet mobiel zyn. Want geef toe: byna niemand woont nog op een loopafstanc^je van werk, winkels of verwanten. Vaak voegen wij ons voor onze bezighe den en kontakten in de dynamiek van de moderne verkeersstromen. Vaak niet zonder angst, want oude ren blijken als groep in het verkeer relatief grote risiko's te lopen. De snelheden zijn hoog, situaties niet altijd overzichtelijk, het gedrag van weggebruikers is soms erg grof en de levensreddende kangoeroe- sprong zit er niet meer in. Tbch willen ook ouderen zich tot op hoge leeftijd, veilig komfortabel en betaalbaar kunnen bewegen. Be- wegingsvryheid is nl. nodig om deel te kunnen nen-ien aan het maatschappelijk verkeer en om zelfstandigheid te kunnen behou den. De vraag is of de bestaande verkeers- en vervoersmogelykhe- den nog wel afgestemd zijn op de menselyke maat. En of we reden hebben ons veilig te voelen op de weg. In samenwerking met een mede werker van de ANWB gaat de Volks universiteit Venray e.o. daarom een kursus voor ouderen op de weg uit voeren. In deze kursus komen aan de orde: Nieuw reglement verkeers regels en verkeerstekens; Positie van de voetganger, de (snor)fietser en de automobilist in het verkeer; Informatie over aanschaf van fiets en/of auto; Diverse theorielessen van het verkeer. De acht wekelijkse kursus start op donderdag 27 januari in Venray. Voor informatie: tel. 04780-80185. Uw vertrouwde adres JOHN'S JEANS SHOP Grotestraat 76 Venray In de Keulsche Pot fondue-, gourmet- en specialiteiten restaurant, nu met uniek terras Voor informatie of reservering TEL. 04781-41774 HOLTHESEDIJK 2 OVERLOON op uw 2e afdruk Alleen bij ontwikkelen en afdrukken van uw hele kleurenfilm 1 UUR FOTO SERVICE Rfoto I video Patersstraat 10, Venray, Tel. 04780-84485 Leden van de Archeologische Werkgroep Venray hebben afgelo pen week een zeer byzondere vondst gedaan. Langs de A73, tus sen de Deurneseweg en de Henri Dunantstraat werd een vrywel kompleet ongeschonden graf van een Romein gevonden. Hoewel het lichaam van de Romein helemaal vergaan was. werden er zeventien gebruiksvoorwerpen uit de Ro meinse tyd bij het graf gevonden. ONDERZOEK Het onderzoek langs de A73 is mogelyk geworden omdat deze weg binnenkort verbreed gaat worden. De afgelopen zes weken zijn leden van de Archeologische Werkgroep Venray, onder toeziend oog van de ROB (Ryksdienst voor Archeolo gisch Bodemonderzoek) ter hoogte van de Henri Dunantstraat bezig ge- Enkele van de potjes aardewerk, zo als ze in de grond toerden aange troffen. weest. De vondsten tot op heden wa ren niet gering. Diverse graven en waterputten werden gevonden. Al leen van de graven was weinig meer over. De Romeinen cremeerden in die tyd hun doden en er werden al leen wat losse scherven en een schaaltje gevonden. De verrassing was des te groter toen het team op een Romeins graf stuitte dat nagenoeg ongeschonden was. Het lichaam van deze Romein was niet gecremeerd maar inmid dels wel vergaan. Uit de bodem kwamen 17 gebruiksvoorwerpen van aardewerk en glas te voor- schyn. Onder de gebruiksvoorwerpen enkele hele bijzondere zoals een 'parfumflesje', dat met haar sierlij ke vorm zou kunnen wedijveren met het hedendaagse glaswerk. Ook is er een gracieus dunwandig drinkbekertje gevonden. Een grote kruik is helaas, vermoedelyk door inzakkende grond, beschadigd. Ex perts zullen gaan proberen om deze SV Venray en NEC Nymegen hebben besloten de geplande oefenwedstrijd om te zetten in een benefiet wedstrijd ten behoe ve van de slachtoffers van de wa tersnood. Zulks op mede-initiatief van en in samenwerking met Om roep Venray. Een van de eerste ini tiatieven vanuit de sportwereld ten behoeve van de slachtoffers van deze ramp. Deze benefietwedstryd wordt gespeeld op dinsdag 11 januari 1994, aanvang 20.00 uur op sport park De Wieën te Venray. Manager Jacobs van NEC Nyme gen toonde zich bereid om deze wedstryd te spelen zonder enige onkosten- en reisvergoeding. Een schitterend sportief voorbeeld van een professionele voetbalorga nisatie. De gemeente Venray heeft bij monde van wethouder Jan Dries- sen toegezegd de gebruikelijke ex tra veldhuur voor sportpark De Wieën niet in rekening te zullen brengen. SPECIALE TOEGANGSBEWIJZEN Tbegang tot de wedstryd is alleen mogelyk op vertoon van een speci aal toegangsbewijs: een zogenaam de 'Watersnoodbydrage-kaart'. SV Venray en Omroep Venray zul len gezamenlijk trachten zoveel mogelyk toegangsbewijzen in de voorverkoop aan de man te bren gen, waarby alle mogelijke wegen zullen worden bewandeld: via het bedrijfsleven (winkels, kantoren, industrie, etc.), via andere vereni gingen alsook rechtstreeks aan voetballiefhebbers (onder meer tij dens de weekmarkt). Onderne mers, instellingen of verenigingen die belangstelling hebben voor aan koop van toegangsbewijzen kun nen kontakt opnemen met Wim Lammertink, tel. 04780-10610 of Wiel Michiels, tel. 04780-10313, fax 89723. Uiteraard zijn deze bewijzen ook te koop aan de kassa voor de wedstrijd. Kosten voor volwassenen ƒ5,-; voor jeugd t/m 16 jaar ƒ2,50. Iedereen dient een toegangsbe wijs te tonen (dus ook (bestuurs) leden). Hierdoor kan de totale bruto-opbrengst ten goede komen aan de slachtoffers van de waters noodramp. De opbrengst wordt op fifty-fifty basis verdeeld tussen het Rampenfonds (t.b.v. particulieren) en de aktie 'Bedrijven voor be- •drijven'. Omroep Venray zal deze benefiet wedstrijd via een speciale jingle en via diverse (sportprogramma's pro moten en ,van de wedstrijd een rechtstreeks verslag verzorgen (90.2 ether, 102.6 kabel). INWEAR en MATINIQUE korting Henseniusplein 4A, tel. 85703 SV Venray is nog in onderhande ling over de mogelijkheid om een of meer profvoetballers als mee te laten spelen. Personen die in het bezit zijn van een verlof tot het voorhanden hebben van vuurwapens en dit ter verlenging hebben ingeleverd, kun nen dit vanaf 9 januari tijdens kantooruren ophalen by de admi nistratie van de politie op het poli tiebureau aan de Leunseweg. 58 Meldingen van overlast afsteken vuurwerk Van vrijdagmiddag tot zondag middag kwamen er bij de politie 58 meldingen binnen van overlast - veelal van bejaarden - door het af steken van vuurwerk, waaronder het afsteken van vuurwerk in brie venbussen. De PTT had voorzorgs maatregelen genomen om schade aan brievenbussen en daarin gede poneerde post te voorkomen. Acht jeugdigen, in de leeftijd van 12 tot 18 jaar, werden in de kraag gegrepen by het afsteken van vuur werk in de verboden tyd, dan wel vuurwerk afsteken en gooien naar voorbijgangers waardoor mogelyk schade zou kunnen ontstaan. Het achttal kreeg de copie van het mini proces-verbaal mee en moest zich maandag 3 januari jl. melden by het HALT bureau voor een alterna tieve straf. Tbch spreekt de politie van een rustig verloop van de jaarwisseling. Ongelukken werden er by de poli tie niet gemeld. Enkele leden van de Archeologische Werkgroep stellen de vondsten kruik weer te restaureren. Deze vondst duidt erop dat de gestorvene of een belangrijk per soon was of zeer bemiddeld voor die tijd. Het onderzoek, dat nog enkele weken door gaat, heeft inmiddels toch wel wat vraagtekens opgeroe pen. Met name het groot aantal wa terputten dat men heeft aangetrof fen, is opmerkelijk. De komende jaren zal de inhoud van de putten onderzocht worden. Uit de scherven en grondmonsters wil men proberen te achterhalen of er resten van zaadjes, vruchten, pollen en/ol' sporen tussen zitten. Zo kan men een idee gaan vomjen over de omgeving van toen. de ak kerbouw van toen etc. Omdat tydens dit onderzoek di verse sporen uit de Merovingische tyd zijn gevonden, is het onderzoek archeologisch zeer waardevol. Uit deze periode, rond 700 na Christus, is nl. relatief weinig bekend. REKONSTRUKTIE De gevonden materialen zullen door de ROB worden onderzocht Over enkele jaren worden de voor werpen weer teruggegeven aan de gemeente Venray. Reeds nu al is het idee geopperd om het gevonden graf in de oorspronkelijke staat te rekonstrueren, en het een perma nente plaats in het museum te geven. Hotel Restaurant ASTERIA nodigt u uit voor... Onbeperkt mosselen eten Vanaf deze week op vrijdag- en zaterdagavond met onbeperkt stokbrood en kruidenboter, heerlijke bijpas sende sauzen, knapperige frietjes en frisse salade. Dat wordt smullen! ËHHEEEh Heerlijk genieten van een uitgebreid buffet met koude en warme specialiteiten zoals, Hors d'Oeuvres, fijne vissalades en frisse groentesala des. Heerlijk warme vleesschotels met rijst en aardappclgaraituren. Ter afsluiting een feestelijk dessert en voor uw kinderen een ijsje met ver rassing. Tijdens de Peel brunch serveren wij onbeperkt koffie, thee en melk. Prijs ƒ29,50 kinderen t/m 12 jr ƒ1,- per 10 cm lichaamslengte prijs ƒ27,50 P-P- hotel Asteria Venray Maasheseweg 80a, 5804 AD Venray inlichtingenen reserveringen" tel 04780-1 1466 uitgesproken by d'Ingangh van het Jaer Onzes Heeren MXMIV Wy willen soo als d'andere Jieren, Geachte Burghers van Ons Rooy, Wéér met U in 't Verleeden staeren Naer wat soms Lelyck was of Mooy. Nu 't Oude Jaer weer is verdweenen Sal seeker Yeder in syn Stoet, Als Hy Syn Bliek terug wil wenden. Twee Saecken sien-. het Goed en Quoad. Soo is het oock met Ons geleghen, 't Stoet nogh duydlyck voor den Geest. Het Goede, dat Ons aller Weeghen, Tot Nut ende Voordeel is geweest. Maar oock het Quaade, brave Burgher. Loet Ons syn Herin'ring nae. Opdat Wy hieruyt Leering trecken Tot wat Nuttig schynt of Schae. Parkeeren heeft in 't voorbye Jaer Heel swaer onder Druck geleeghen. Tenslotte heeft de Burgher moer Wat hy niet wilde tögh gekregen. Met d'Aüures van een groote Stadt Moet men 't Parkeeren thans betaelen, Terwyl Burghers ende Winckeliers Soo vrees'lyck hiervan moeten boelen... Was het nu noodig, vrnegt men sich af, Om 't Wilhelminapleyn te sloopen. Om die voor Venray dierbaere Grondt Aen een Winckelbedryf te gaen verkoopen? Van de Winckeliers quarn fel Protest; Sy versetten sigh met alle Maghten, Omdat men in Venray niet op 't Verlies van Parkeerterreynen sat te waghten. Maer men heeft in Venray wel geleerd, Dat wat de Burghers gaer niet wenschen. Er steeds maer comt en men niet luystert Naer d'opreghte Wenschen van de Menschen, Dat was met de Pleynen en de Spranck En oock d'Inrighting van 't XJaekwaeter. Soo sit men thans sivaer opgescheept Met een lelycke levensgroote Kaater! Edoch, daer quam in deezDuystere Tydt Togh nogh sowaer een Lightpunt Daghen. Een Antwoordt op een groot Probleem, Waemaer men veel te lang moest vroegen. Sie daerer comt GEEN Noordtangent, Soo lieten d'Ondersoeckers iveeten. Voordat de Ghemeent' hier aghter was, Werdt met héél veel Geld gesmeeten. X Een ona.fhanckelyck Ondersoecksbureau Met een Aental duur' gheleerde Heeren, Werdt ingehuurd, om op 't Verkeerspatroon Tusschen Kerck en Raedthuys te studeeren. Ach had men eerst op 't Ghemeentehuys Naer de Wensch van meenig Een geluysterd, Men hadt daer Duysenden mee bespaerdt En oock geen Stadsparckplan ontluysterd. In 't Bruxke werd het B.R.0 - Bureau Op de Stadtsvemieuwingh losgelaeten. De Leefbaerheydt stoet daer op het Spel, Renovatie van Woning hen e7ide Straeten. Vooruyt maer Luy set de Beuck er in, Breeck mae r af tot de laetste Steen En bouw opnieuw een leefbaere Wijck, Tot Nuth van Venray en 't al Gemeen. Soo lieten Wy het voorbye Jaer Wéér aen Ons Geestesoogh passeeren. Met in Ons Aghterhoofd d'opreghte Wensch Dat men op 't Ghemeentehuys sal leeren Te luysteren naer wat den Burgher wil, In plaets van naer duure Bureau-adviezen. Waeraen we steeds in ons dierbaer Rooy Jaer in Jaer uyt veel Geldt verliezen. Wat oock 't nieuwe Jaer ons brenght. De. Stembusch sal 't Ons iveldrae leeren. Wellicht dat strackx een nieuwe Raedt Het seer beroerde Ty sal keeren. Hoe gaet men stemmen? Dat is een vroeg! Geeft men 't oude Stel Vertrouwe(n)? Dan comt er géén verandering Blyft alles gewoon by het Oude... De Politiek heeft vier Jaer langh Van den Burgher weynig willen hooren. De Stem des Volkx ging meesten Ttyds In luier eygen Wyzigheydt verlooren. Strackx vraegt de Politiek het Volck Weer braef voor hoer Party te kiezen, Wellight siet sy dan, maer wél te loet. Dat sy tal van Stemmen gaet verliezen.... Moght dit Gedighl by Deez'of Gheen' Togh in 't verkeerde Keelgat schieten: Lees dan tot Leeringh' ende Vermaek Wat oude Dighters Ons aghterlieten "De Waerheyd is een straffe Dranck, Die men niet en onverdund kan slicken. De Brouiver ooghst sleghts selden Danck, Omdat men in die Dranck kan sticken..." Ofwel: "Het syn vooral de swacke Maeghen, Die haer selfs niet aengelengd verdraeghen". Maer ondanckx Alles en wat oock de 7becomst baer Wenscht U Uwen Courantier een ryck geseeghent Jaer G.& van den Vondel

Peel en Maas | 1994 | | pagina 1