'M PEEL EN MAAS Gemeentepolitie gaat over in Regiopolitie Rabobank Grandioos Dansgala bij Dans- en Party Centrum Janssen op oudejaarsavond Je bent een rund als je met vuurwerk stunt.. Arbeidsvoorziening verwacht in 1994 meer mensen aan een baan te helpen Nu: Profiteren van een optimale vrijheid. Geld voor Straat kinderen Cjunhoek groenvoorzieningen PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Nieuwjaars- contactavond Oud Mariniers Nieuwjaarsborrel bij Euterpe S.V. Venray verlengt contract met trainer Begin november werd de overstap kn Gemeentepolitie nar Regiopoli- te al met veel tamtam onder de [uidacht van de burger gebracht, lp 1 januari is het dan formeel zo- br. Er is dan geen Gemeentepolitie 311 ray meer, maar vormt het bu- jau Venray een basiseenheid in et district Limburg-Noord. Aan de hand van een door de poli- e samengesteld historisch over- cht lopen wy nog eenmaal door e geschiedenis van de Venrayse olitie. Een geschiedenis die terug aat tot voor de Tweede Wereld- orlog. Voor de inval van de Duitsers in ïei 1940, had Venray al een eigen iemeentepolitie met aan het hoofd eldwachter Janssen. Hy werd by- estaan door de politiemannen W. teememan en Nico Vroon. Zy kre- en in 1940 versterking van Frits leldens. Dat viertal heeft ook in de orlog politiediensten verricht in fenray. Zo waren zij steeds aanwe- ig als er bonkaarten werden uitge mikt voor de inwoners van Venray. n Venray was ook nog een brigade an de Koninklyke Marechaussee iie assistentie verrichte aan de Ven- ayse politie. Met de inval van de )uitsers werd de Koninklyke Mare- haussee verboden. De Staatspolitie ïam de belangrijke taken van de Marechaussee en de politie over. Met de bevrijding kon Venray veer een eigen politiekorps forme- en. Burgemeester Janssen was ichter van oordeel dat de politieta len beter tot haar recht zouden ko nen als Venray geen eigen lolitiekorps zou krijgen maar een {roep van de Rijkspolitie. Het korps zou dan beter aan personeel komen en meer steun kunnen krijgen in {eval dat assistentie nodig is. Dus er iverd een 'Groep Venray' van de tykspolitie gevormd. Opper W. jteememan werd benoemd tot 'roepscommandant van de Groep Venray, waartoe ook de toenmalige gemeente Wanssum behoorde. Op per Steememan (zo kende de bevol king van Venray hem) was een tactvol politieman, die, ook al ty dens de oorlog en in de jaren daar na, velen met raad en daad terzyde stond. Steememan overleed echter al op 55-jarige leeftijd in december 1954. Steememan werd opgevolgd door adjudant Janssen, die vanuit Ber gen kwam. Later werd hij vervan gen door adjudant Fynenburg, die voorheen groepscommandant was in Rucphen-St. Willibrord. GEMEENTEPOLITIE De politiewet 1960 bepaalde in ar tikel 2 dat wanneer gemeenten een inwonertal van meer dan 25.000 be reikten, de Rykspolitie over moest gaan in Gemeentepolitie. In juli 1966 liet de toenmalige burge meester Custers zich al informeren omtrent de procedure van over dracht. Iben Venray op 3 oktober 1968 de 25.000-grens haalde was het ty pisch dat het gemeentebestuur zich toen verheugde over de komst van een eigen korps, omdat de groep van de Rijkspolitie steeds was on derbezet. Het was burgemeester Custers er veel aan gelegen dat zyn gemeente een eigen politiekorps moest hebben. Maar het was niet onder burgemeester Custers, maar ten tijde van zyn opvolger, burge meester Schols, dat de Rijkspolitie werd omgevormd tot Gemeentepoli tie. Per 1 juli 1969 mocht Venray een gemeentelyk politiekorps op zetten. Opperwachtmeester W. Tij mensen werd de eerste medewerker in dienst van het ge meentelijk korps. Dat wat op 1 okto ber 1969. Tót koipschef werd benoemd de hoofdinspecteur G.H. de Bruyn, die tot die datum inspec teur korpschef te Oldenzaal was. PERSONEEL Het korps zou gaan bestaan uit de korpschef, 1 adjudant, 5 brigadiers, 23 (hoofd)agenten en administratief personeel. Tot dit aantal zou zijn be reikt bleven er mensen van de Rykspolitie in Venray gedeta cheerd. Op 1 januari 1970 stapten diverse Rijkspolitiemensen over naar het gemeentelijk politiekorps. Dat wa ren J. van Ampting, 'Pa' Jansen, W. Keysers, T. Vervoort en S. Rys (ad ministratieve kracht), G. de Bruin, S. Giesberts, T. Hei-mans, P. van Hout, en, de enige agent die nu nog actief in Venrayse politiedienst werkzaam is, hoofdagent René van Tintelen. In april 1970 kwamen er weer 14 agenten bij, gevolgd door een laat ste aanvulling in juli 1970. HUISVESTING De huisvesting in de Wilhelmi- nastraat was weldra te klein en de Wij wensen u voor het komende jaar datgene toe, wat u ons toewenst! O Oirloseweg 12, 5808 BN Oirlo Telefoon 04780-71800 ILudwig Arts, Ruud Boereboom, Bern van Duuren, Paul Verberkt, John Vermeulen, Theo Zegers Beleef oud op nieuw eens op een geheel andere wijze, tydens Le Grand 1994 Moderne Danse Gala op 31 december a.s. Dit unieke gebeuren, dat geheel in het teken van Glitter, Glamour en maskerade zal staan wordt een feest dat u niet snel zult vergeten. Nimmer werd een dergelijke hap pening (dat we normaal alleen in de grotere steden aantreffen) in deze omgeving georganiseerd. Tydens dit Super Danse Gala, dat zyn aanvang neemt vanaf 23.00 uur, word u meegenomen in een wereld van magie, show, extremen extravanganza en enkele gewaagde showelementen. Al bij de ontvangst krijgt u het idee in een andere wereld terecht gekomen te zijn, waar het goed ver toeven is. Voor de verdere invulling van de avond staan de muzikale en techni sche kwaliteiten van een drietal landelijke bekende top d.j.'s borg. Namen zoals "T.T.M.", "Lady Aida" en "O.T.B." zullen deze avond aan el kaar mixen met hedendaagse mu ziek in de vorm van "Club-House" (dus helemaal naar de disco, soul en funk kant). Zy zyn ook regelma tig te gast in vele bekende discothe ken in ons land en buitenland. Tydens deze avond worden de gasten geammuseerd met optre dens van exclusieve dansers en di- uw weekblad verse andere animaties. Het is een Galafeest toegankelijk voor iedereen vanaf 16 jaar, maar toch meer gericht op de leeftijd tus sen 20 en 40 jaar. Om u als bezoeker in deze wereld van glitter en glamour thuis te la ten voelen, wordt men verzocht in deze trand gekleed te gaan; niets is te gek. Kortom een avond die u meege maakt moet hebben. elke week nieuws De Oud Mariniers en de leden van de algemene vereniging Oud Mari nepersoneel "Avom" Regio Noord organiseren op zaterdag 8 januari a.s. in zaal 't Anker aan de Straelse- weg te Venlo een Nieuwjaarscontac- tavond. Het is de eerste keer dat beide verenigingen gezamenlyk een avond organiseren. Oud Mari nemensen krygen die avond vanaf 20.00 uur de gelegenheid om sa men het glas te heffen op 1994. Voor de kosten wordt een kleine by- drage a ƒ5,- per persoon gevraagd. politie werd op diverse lokaties ge huisvest, zoals in de Grotestraat, het oude ziekenhuis en het oude jon gensinternaat aan de Leunseweg. Er moest een "zwart boek" aan te pas komen, voordat de bouw van het huidige bureau aan de Leunse weg gerealiseerd werd. Dat bureau werd in oktober 1981 in gebruik genomen en was ge bouwd voor een korpssterkte van 65, maar die sterkte zou in het ka der van de bezuinigingen nooit ge haald worden. Wel drukte het een zware financiële last op de schou ders van het Venrayse Gemeente bestuur. ZWARE DELICTEN Als wy na 24 jaar Gemeentepoli tie de meest ernstige feiten de revu laten passeren, dan zyn er natuur lek de diverse moorden die veel in zet van het korps vroegen. De opgelosde moorden zyn die van Hermine van de Vorst (14 januari 1969), Sjang Zeegers (10 december 1976), Mildrid Jalink (3 oktober 1981), Anna Welerrubun (5 oktober 1981), Martien van den Beuken (10 oktober 1983), een babymoord (13 januari 1984), de moord op Martien Peeters (15 november 1987), een kinder-doodslag (8 januari 1990) en een kindermoord met zelfdoding op 14 oktober 1991. Ook hebben di verse geweldadige overvallen het korps beziggehouden, terwijl de ni- trietzaak in Veltum, die twee doden eisten, ook landelijk veel aandacht kreeg. Datzelfde gold voor een forse cocaïnevangst met 4 verdachten in 1989. Een zaak waarin later nog 15 personen werden aangehouden. Minder lovend voor het korps, maar wel spectaculaire, was een ontsnapping uit het politiebureau in mei 1986. Ook die haalde de lan delijke pers. ZORG Vele tientallen (verkeers)doden waren er in de jaren van het Ven rayse korps te betreuren. Ook was het een taak van de politie te zorgen voor de begeleiding van de na bestaanden. Vele malen kreeg de Venrayse politie dank en lof voor de wijze waarop zij zich van dit onder deel van hun taak kweten. Een andere zorg van de politie was en is nog steeds het registreren van gevonden explosieven en de zorg daarvoor, totdat dit materiaal veilig is gesteld. In ons blad kan men vrijwel wekelyks wel iets lezen over gevonden oorlogstuig dat na byna 50 jaar nog steeds levensge vaarlijk lean zijn. Eveneens als gevolg van de oorlog moest het Venrayse korps zorgen vóór een rustig verloop van de Volkstrauertag, de dodenherden king in Ysselstèjn. Op een enkele uitzondering na zijn die inderdaal steeds rustig verlopen. NIET EENVOUDIG Wij hebben helaas maar een be perkte greep kunnen doen uit de historie van het Venrayse korps, dat in de loop van die jaren een goede naam heeft opgebouwd. Jaren waar in de leden van het koips gezamen lyk, en ieder afzonderlijk, zich heeft in gezet voor Venray, steeds bereid was om, daar waar mogelijk hun oor te luisteren te leggen en oplossingen aandroegen bij con flictsituaties. Ook de psychiatrische centra in Venray legden soms een zware, druk op de agenten. Met de overgang naar de Regiopolitie is de samenstelling van het Venrayse korps nagenoeg in staat gebleven. Ondanks dat elders aangegeven wordt dat de openstelling van het politiebureau aan tyden gebonden zal gaan worden, zal de Basiseen heid Venray, met haar Venrayse mensen, toch 24 uur bereikbaar blijven voor de bewoners van deze regio. tRopfcSpaRciofse 7-landen Oosters Specialiteitenrestaurant: zaterdag 1 en 'CA zondag 2 januari grandioos en stijlvol NIEUWJAARS BUFFET met specialiteiten uit 7 Oosterse landen incl. soep en dessert f39,50 p.p. Horsterweg 53, 5811 AB Castenray Tel. 04780-71424 DONDERDAG 30 DECEMBER 1993 Nr. 52 HONDERD VEERTIENDE JAARGANG Op zondag 9 januari a.s. houdt Venray's Koninklijke Harmonie Eu terpe een informele inloop voor be langstellende inwoners van Venray. Met hen willen het bestuur en de leden van het muziekgezelschap in ongedwongen sfeer terugblikken op 1993, een rijk gevuld muziekjaar voor het korps, dat onlangs zo suc cesvol werd afgesloten met een eer ste prys en promotie tydens het concours in Veldhoven. "Bestuur en leden hebben gemeend, om op deze wijze dank te betuigen aan vrienden en supporters van Euter pe", zegt Hans Thomassen, vice- president van de harmonie. "Wij denken, dat dit een heel plezierig alternatief is voor de doorgaans ge bruikelijke receptie, die naar aan leiding van een behaald succes wordt georganiseerd. Op deze manier denken wij de banden met onze Venrayse achter ban op inforele wijze te kunnen verstevigen." Maar Euterpe wil ook de toe komst inkijken en de mensen in formeren over de plannen, die er voor de komende tijd op stapel staan. Want voor 1994 wil men zich nog actiever gaan inzetten voor bre de lagen binnen de Venrayse ge meenschap. "Buiten de traditionele optredens tijdens verschillende feestelijke ge beurtenissen alsmede aubades en serenades, gaan wij een aantal con certen verzorgen. Voor het voorjaar is een promenadeconcert gepland, waaraan al volop wordt gewerkt", zegt Thomassen. Ook met de bevrijdingsfeesten in het vooruitzich, zal Euterpe samen met andere muziekgezelschappen in de gemëerttë Venray acte de pre sence geven. Plannen volop, dus. Vandaar dat Euterpe muziekminnend Venray deze nieuwjaarsborrel van harte aanbiedt De inloop vindt plaats in het verenigingslokaal "De Perdstal" aan de Kempweg in Venray, en duurt van 11.30 tot 13.00 uur. S.V. Venray, dit seizoen nog on geslagen in de hoofdklasse C, en haar trainer Maarten Arts, hebben het lopende contract opengebro ken. Arts, dit seizoen met zyn twee dejaar als trainer bij SV Venray, zal er nog een jaar aan "vastplakken". Beide partijen zijn dusdanig tevre den met elkaar dat zij zich tot het einde van het seizoen 1994-1995 aan elkaar verbinden. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Iedereen kent deze uitdrukking inmiddels en weet ook heel goed hoe het niet moet Lees de onderstaande richtlynen nog maar eens goed door, dan weetje precies hoe je het veilig en leuk kunt houden. Vuurwerk mag alleen verkocht worden door winkeliers met een vergunning op 29, 30 en 31 december. Alleen mensen vanaf 16 jaar mogen vuurwerk kopen. Al het vuurwerk dat buiten deze periode te koop aangeboden wordt is illegaal en vaak gevaariyk. Bewaar het vuurwerk op een veilige plaats, b.v. een blikken trom mel. In ieder geval niet in je broekzak. Je mag het vuurwerk afsteken tussen 31 december 1993 10.00 uur en 1 januari 1994 02.00 uur. Lees de gebruiksaanwijzing van het vuurwerk goed door. Bind rotjes e.d. nooit aan elkaar en ga geen vuurwerk open prutsen. Vuurpijlen nooit uit de hand afsteken, maar in een fles zetten waar een bodempje zand in zit Gooi nooit met vuurwerk naar mensen of dieren. Steek een "weigeraar" of afgebroken lont niet opnieuw aan. Gebruik nooit lucifers of een aansteker, maar gebruik een sigaret of aansteeklonye. Maar na afloop de resten onschadelijk in water, zodat niemand in de verleiding kan komen ze nogmaals aan te steken. Naast bovenstaande tips voor het veilig gebruik van vuurwerk zijn er ook nog een aantal regels waar je je aan moet houden. Op overtreding van deze regels staat uiteraard straf. De belangrijkste regels zyn; - Alleen afsteken tydens de toegestane afsteektyden. - Geen illegaal vuurwerk in bezit hebben. - Buiten de afsteektyden geen vuurwerk by je hebben. Wordt je betrapt dan ben je in ieder geval je vuurwerk kwyt, daarnaast kun je een boete verwachten van minimaal 50, Jongeren tussen 12 en 18 jaar worden door de politie doorverwezen naar het HALT-bureau. Daar krijg je de mogeiyklieid een aantal uren te werken en eventueel een voorlichting te volgen in plaats van het be talen van je boete. Je vuurwerk ben je hoe dan ook kwijL Wil je meer weten? Neem dan contact op met het HALT-bureau, tele foonnummer 04780-14127. Het HALT-bureau wenst je een hele gezellige en veilige jaarwisseling toe!! De arbeidsvoorziening Noord- en Midden-Limburg verwacht voor 1994 dat het 6000 werkzoekenden aan een baan kan helpen. De ar beidsvoorziening streeft ernaar om van die 6000 vacatures er 4700 in te vullen met werklozen. Met dit doel heeft de Arbeidsvoorziening haar taakstelling ten opzichte van 1993 aangescherpt. Dit jaar werden er in deze regio 5610 mensen aan een baan geholpen, waarvan er 4600 werkloze werkzoekende waren. ECONOMIE Ondanks de economische situatie met een groeiend aantal werklozen verwacht de Arbeidsvoorziening dat de gestelde doelen gerealiseerd kunnen worden. "In tijden van re cessie wordt het marktaandeel van de Arbeidsvoorziening groter. Dit gaat veelal ten kosten van de uit zendbureaus en de vakaturebemid- deling via de krant" laat dhr. Grootjans, secretaris van de Ar beidsvoorziening Noord- en Midden-Limburg weten. "Het is we liswaar zo dat het aantal vakatures afneemt, maar van de andere kant wordt ons aanbod groter. Het aantal werkzoekenden is groter en boven dien wordt ons aanbod breder. Wij kunnen nu meer vakatures vervul len, die we in het verleden niet kon den invullen" aldus Dhr. Grootjans. NIET ROOSKLEURIG De arbeidsmarktsituatie is in Ne derland, en ook in deze regio niet rooskleurig. Tussen september 1992 en oktober 1993 is het aantal werklozen in Nederland met byna 100.000 mensen gestegen. Op 1 juli van dit jaar was 8,5% van de Neder landse beroepsbevolking werkloos. Een sty ging met maar liefst 25%. De verwachtingen voor de komen dejaren zyn een jaarlykse toename van 4% gemiddeld. In de regio Venray is het al niet veel anders. Het rayon Venray (Ven ray, Sevenum, Horst en Meerlo- Wanssum, telde op 30 september 1992 1149 werklozen. Dat was 5,2% van de beroepsbevolking. Een jaar later, op 30 september 1993, was het aantal werklozen gestegen tot 1472 (6,8%). In diezelfde periode daalde het aantal openstaande vacatures van 397 tot 124. Inbraken tydens Kerstweekend Eerste Kerstdag werd tydens af wezigheid van de bewoners, in een woning aan de Viearieweg in Leu nen, ingebroken. 'Ibegang was ver kregen door het forceren Van de achterdeur. Ontvreemd werd de stereo-apparatuur, geld. sieraden, foto apparatuur, autopapieren en de autosleutels. Ook erden buiten twee geluidsboxen aangetroffen die al waren klaargezet om te worden meegenomen. Het is daarom vry- wel zeker dat de dader(s) in zyn of hun werk zijn gestoord. De waarde van de goederen be draagt enkele duizenden guldens. In de nacht van eerste op tweede Kerstdag is door vernieling van een ruit toegang verkregen tot een aan de Albionstraat gelegen café. De geldlade van de gokkast was gele digd. Hoeveel geld daarin zat. is niet bekend. Verder werden uit de keu ken 21 sloffen sigaretten van ver schillende merken meegenomen. HERSTEL Volgens Dhr. Grootjans is een eco nomisch herstel pas in de loop van 1994 te verwachten. Hy geeft daar- by wel aan dat de werkgelegenheid dan nog niet zal toenemen. Er is dan volgens hem meer sprake van een stabilisatie. Om toch de gestel de doelen te bereiken streeft de Ar beidsvoorziening naar verbeterde methoden van vacaturepresentatie en een efficiëntere vacaturebehan deling. Ook zullen er convenanten worden afgesloten met diverse ar- beidsseetoren om gezamenlyk knelpunten op te lossen, cq. te voorkomen. Een verbetering van de dienstverlening dus, richting werk gever en richting werkzoekende 1993 Behalve dat de Arbeidsvoorzie ning in Noord- en Midden-Limburg haar doelstellingen voor 1993 heeft gehaald, is ook op het gebied speci ale doelgroepen een beter resultaat bereikt dan elders in den lande- Zo vonden dit jaar 400 allochto nen, 1600 langdurig werklozen en 2200 vrouwen een baan. De taakstellingen lagen op respectieve- ïyk 390. 1490 en 1730. Dit jaar is ook het project "slui tende aanpak voor jongeren" van start gegaan. Door een intensieve begeleiding en het zonodig bieden van werkervaringsplaatsen, wor den jongeren op intensieve wyze naar een baan bemiddeld of terug geleid naar het reguliere onderwys. Dit jaar is ook een pilotproject op gestart. Dit project zal in 1994 moe ten resulteren in de succesvolle plaatsing van 225 werkzoekenden. Rabobank biedt u vrijheid in verzekeren, beleggen, sparen en lenen met het Cumulent Totaal Plan. Het Cumulent Totaal Plan is het plan met flexibe le mogelijkheden- Wanneer uw per soonlijke omstandig heden wijzigen, kunt u de mogelijkheden daarop aanpassen. Denkt u bij voorbeeld aan een verboging of verlaging van uw maandelijkse inleg, ben andere belangrijke Straks: Genieten van een riant vermogen vrijheid van het Cumulent Totaal Plan: u kunt uw opbrengst zelf beïnvloeden. Want u bepaalt zeil hoe uw geld belegd gaat worden, en voor hoe lang. Het Cumulent Totaal Plan biedt u volop vrijheid in ver zekeren, Inleggen, n en lem Wilt u meer weten? Complete documentatie ligt voor u klaar bij uw Rabobank. ïfZi De ongeveer 250 leerlingen van basisschool De Meent in Leunen zyn de afgelopen weken volop ak- tief geweest voor hun kerstmarkt, die vorige week woensdag werd ge houden. Met veel zorg werden hon derden voorwerpen en kerststukjes gemaakt, zodat deze aan de man of vrouw gebracht konden worden. De opbrengst van de kerstmarkt is bestemd voor de Martinus Stich ting. die zich inzet voor de straat kinderen van Rion de Janeiro in Brazlië. De leerlingen z(jn zeer trots dat ze in februari, als pater Cox van de Martinusstichting, hun school zal bezoeken, een bedrag van maar liefst ƒ1250,- aan hem kunnen over handigen. Rabobank. Aangenaam. Verlichting kerstboom gestolen De buurtvereniging van het Brukske had voor de versiering van de wyk een kerstboom geplaatst op het speelveldje gelegen tussen de Mozartstraat en de rondweg Bruks ke. Uit deze kerstboom werd echter tydens de kerstdagen de metalen ster en de complete verlichting gestolen. Het bedrag van de schade kon nog niet worden medegedeeld. Diefstal van sierhek Vorige week woensdag werd aan gifte gedaan van een wel zeer onge wone diefstal. Een 57-jarige bewoner van een woning aan de Stationsweg deed aangifte dat het aan zyn voordeur bevestid sierhek er vanaf was geschroefd. De waarde kon niet worden medegedeeld.

Peel en Maas | 1993 | | pagina 9