in touw Crisiscentrum was dag en nacht Remeente Meerlo-Wanssum zwaar getroffen door watersnood TIMMERWERKEN voor: ramen, deuren, kozijnen isolatieglas, renovatie dakvernieuwing, verbouwing x \x Timmer' en Ts. opdefhoudsbedrijt van de Ligt uiuum, 5 Cuyperstraat 37 04784-2184 Donderdag 30 december 1993 Pagina 5 De provinciale voeg Venruy-We.il, in Wanssum, lijkt meer op een ka naal dan op een xoeg. "[eelenmaas Het industrieterrein van Wanssum bood een troosteloze aanblik By Harrie Smits, ambtenaar ipenbare orde en veiligheid van de remeente Meerlo-Wanssum valt de 'ermoeidheid van het gezicht te le en. Sinds vorige week dinsdag be- nant hy mede het crisiscentrum n de gemeente Meerlo-Wanssum. 'Af en toe weet ik niet meer precies vat voor een dag het is", aldus Har te Smits. Hij spreekt van een regel rechte ramp. "Hoe groot de schade n onze gemeente is?" Hy steekt ;en natte vinger in de lucht. "Ga naar na. Ongeveer driehonderd ivoningen hebben schade. Een beet- e inrichting kost al gauw 20 tot 10.000 gulden. Het hele industrie terrein in Wanssum lag onder, de camping in Meerlo en dan hebben we het nog niet eens over de schade aan de wegen, die pas zichtbaar wordt als het water helemaal gezakt is". Elke schatting is dus natte vin gerwerk. RUST De grootste druk op het crisiscen trum lag op daags voor kerstmis. Deze week is het langzaam maar ze kerder rustiger geworden. Het wa ter is een heel stuk gedaald. Wegen zijn weer opengesteld voor het ver keer. Niet alle wegen. "We beoorde len eerst de staat van de wegen. Hoe groot is de schade. Mag al het ver keer erover?" vertelt brandweer commandant Frans Kusters. "Nu het water zakt krygen we steeds meer zich op verzakkingen." De toestand van een aantal wegen is volgens Frans Kusters zeer slecht Verder is de hulpvereniging voor de individuele burgers óp gang ge komen. De brandweer staat met raad en daad bij, als het gaat om leegpompen van kelders etc. "Dat gebeurt pas nadat wy de situatie be keken hebben. Het hoge grondwa ter kan nl. een te hoge druk geven op de muren van de leeggepompte kelders met alle gevolgen van dien", aldus Frans Kusters. SCHADE De schade is dus enorm. De pro vincie is deze week gestart met de schaderegistratie. Burgers kunnen hiervoor formulieren verkrygen bij de gemeente terwyl de Kamer van Koophandel en de LLTB formulie ren heeft voor de registratie van schade by bedryven en agrariërs. "De stroom van individuele hul- paanvragen is nu nog groot, maar neemt toch snel af. Zelf hoop ik de jaarwisseling thuis door te kunnen brengen" aldus Harrie Smits. "Daarna gaan we met man en macht aan de slag om de situatie weer te normaliseren". Voor veel in woners zal het echter nog lang du ren voordat de situatie weer "normaal". Kerst 1993 zullen ze in ieder geval nooit vergeten.... CRISISCENTRUM Afgelopen dinsdag ging in iMeerlo-Wanssum fase 1 van het rampenplan in werking. In Borgha ren had de Maas een dusdanige loog peil dat het crisisteam in Meerlo-Wanssum bijeen kwam. Te gelijkertijd kwam ook in Venlo het Regionaal Crisiscentrum bijeen. In Meerlo is het beleidscentrum ge vestigd in het gemeentehuis. Het crisisteam staat onder leiding van de burgemeester en wordt on dersteund door de diverse gemeen telijke afdelingen. Die zorgen voor verbinding, registratie, informatie. De afdelingen Openbare Werken vormt samen met de gemeentelijke brandweer het "operationeel team", lit team staat onder leiding van irandweercommandant Frans Kusters. Zy zijn overal in de ge meente present om calamiteiten te registreren en om aktie te onderne men in geval van nood. Daarby heb ben ze de steun gekregen van militairen. Op dit vlak ligt er een nauwe samenwerking met het Regi onaal Crisiscentrum in Venlo. Ook in Geijsteren heeft tiet water nog nooit zo hoog gestaan. een eigen crisiscentrum ingericht, dat weer in nauw contact stond met het crisiscentrum in Meerlo. Om die dijk te kunnen aanleggen is een enorme hoeveelheid zand zakken van Meerlo naar Blitters- wyck getransporteerd. Zandzakken die eerst door gemeentepersoneel werden gevuld. Die taak werd later overgenomen door verenigingen uit Meerlo en Swolgen. "In totaal zyn in de hele gemeente 70.000 zandzakken verspreid", aldus Frans Kusters. "Het transport naar Blit- terswyck werd met het wassende water wel steeds moeilijker. Met be hulp van legertrucks is dat toch gelukt". ORGANISATIE Harrie Smits heeft, in tegenstel ling tot Frans Kusters, maar weinig van het hoge water gezien. Zelf woont Harrie in Venray en als hij (de weinige keren) naar huis reed om te rusten, overviel hem toch we ieens een vreemd gevoel. "Zodra je Meerlo uit bent, en richting Oirlo bent gegaan, merk je niets meer van het hoge water. Dan is daar al les normaal". Het crisisteam heeft vooral een coördinerende taak. Signalen die door de bevolking bij het crisisteam terecht komen, worden eerst door het operationeel team gecontro leerd. Daar waar aktie ondernomen moet worden geeft het team de ly- nen aan. '"Ibch komt het "in het veld" meer op improvisatie aan" laat Harrie Smits weten. Begin dit jaar hadden we ook hoog water. Tben hebben we redely k kunnen "oefenen". De situatie is nu, met een waterstand die bijna 60cm ho ger is, toch wel anders". De hulp die,de gemeente Meerlo- Wanssum van buitenaf kreeg was dan ook zeer welkom. Zo waren er vanaf vorige week woensdag vier reddingsboten uit Zandvoort aktief in de gemeente. Zij hebben vooral geholpen by de evacuatie van onge veer 300 personen. "Die personen werden vervolgens by ons opgevan gen. Daarbij hadden we de hulp van het Rode Kruis en van Maatschap pelijke werkers. Die hulp hadden we hard nodig. Voor veel mensen was het heel moeilijk om hun eigen huis achter te laten. De meesten hebben gelukkig bij familie of ken nissen onderdak gekregen" Een niet onbelangrijke taak was -weggelegd voor 'de brandweer van ^e; gemeente Helden. Zy hadden de taak gekregen het "trafo huisje" in Wanssum droog te hou den. Zou het water dit huisje onder zetten dan zouden drie dorpen, Geijsteren, Wanssum en Blitters- wijck, zonder stroom komen te zit- De Heidense brandweer volop bezig om de stroomvoorziening intact te houden. ten. Een operatie die met veel zandzakken uiteindelijk slaagde. VOORLICHTING "Enorm belangrijk is ook de voorlichting geweest. Vorige week dinsdag en woensdag zijn we de mensen al gaan waarschuwen. Tele fonisch en schriftelijk. Hen is er b.v. op gewezen dat ze by de' ge meente zandzakken konden krij gen, dat ze voor een goede radio op batterijen moesten zorgen omdat by een eventuele isolatie de radio het enige betrouwbare voorlich tingsmedium is", aldus Harrie Smits Verder was op het gemeentehuis continu een telefoonteam bereik baar voor het verstrekken van in formatie en voor de hulpverlening. "Mensen hebben hier 15 uur aan een stuk achter de telefoon geze ten." Het crisiscentrum was, en is nu nog, 24 uur bereikbaar. Alleen de laatste nachten kan men 's nachts alleen nog bellen in geval van nood. Met succes bestreden de inwoners van Blittersioijck het wassende wa ter en voorkwamen zo dat een groot deel van het dorp onder water kwam te staan. Het crisiscentrum in Meerlo.... en het crisiscentrum in Blitterswijck. RAMP "Wat hier gebeurd is, is een regel rechte ramp" stelt Harrie Smits. In 1984 hadden we een hoogste wa terstand van 14,75 meter. Nu 15,32 meter. Er is veel ondergelopen maar op veel plekken is het kantje boord geweest. Een paar centimeter hoger en een nog veel groter gebied 'had ondergestaan", vertelt Harrie j Smits. i Frans Kusters geeft daarbij aan dat het nog veel erger had kunnen szijn. Hij prees de inzet van de bevol- •Iking van Meerlo-Wanssum. Met na me de Blitterswijckse bevolking heeft zich mót man en macnt inge zet om te voorkomen dat hun dorp onder water zou komen te staan. Een nooddijk die stand heeft ge houden. "De burgers hadden daar

Peel en Maas | 1993 | | pagina 5