'WITTE KERST' December is kaarsjesmaand yi Step trainingen bij fitnesscentrum Peter Stiphout Bibliotheek- Kursus nieuws Pergamano in Venray BIJZONDERE AANBIEDING DEEL VOOR DEEL VOORDEEL PEEL EN MAAS OOK ALLEEN, MAAR NIET EENZAAM PEEL EN MAAS Wachtend op een V PEEL EN MAAS study 10 uocernoer ü#aj h*agina 9 Steps, de nieuwste low impact lerobics-training uit Amerika. Een eulce, effektieve training waarbij ;eb ruik wordt gemaakt van de STEP (Step Training Exercise Plat- brm). Een leuke vorm van sporten vaarbij veel caloreiën verbruikt gorden. Het fenomeen van de step raining is niet meer te stuiten in (ederland. Het is nu al, na twee jaar, de neest favoriete sport van de jaren legentig. Dat is te danken aan de ef- fekten: het is plezierig, veilig en in hoge mate effektief. Het op en af stappen heeft een niet mis te verstaan effekt op alle ipieren van het lichaam met duide lijke accenten op de dijen en billen. Het regelmatig doen van oefenin gen die op doeltreffende manier het hart en de longen aktiveren brengt aanzienlijke voordelen voor de ge zondheid met zich mee. Onderzoek toonde aan dat step raining dezelfde resultaten geeft als 12 Ion per uur hardlopen, ter wijl de voeten niet meer worden be last dan bij het lopen op 5 km per uur. Zoals te verwachten, lopen wandelaars minder vaak letsel op dan hardlopers. Ook wordt 15 tot 30& meer aan calorieën verbruikt dan met aerobics. Het voordeel van step training is dat iedereen er aan mee kan doen. Mensen met een slechte konditie en 'oudere jongeren' nemen een step van 10 cm, terwijl de mensen met iets betere konditie één of twee blokken erbij doen. De steen is nl. verstelbaar in drie hoogten. Een step training houdt in: warming-up, ongeveer 20 minuten basis step training waarin men alle basisstappen kan leren en tegelij kertijd een goede konditietraining krygt. De rest van de 45 minuten durende les worden er oefeningen gedaan voor buik, borst, billen, be nen en spierversterkers voor het hele lichaam. Als afsluiting rekoefe- ningen en cool down. Wil je meer informatie over een steples bel dan 04780-86110 of kom langs bij Fitnesscentrum Peter Stiphout, De Gouden Leeuw 6, Ven ray. lévens zijn wij dealer van de be kende step-up van het merk Spor tief. Deze is nu leverbaar voor een speciale introduktieprys voor de thuistrainers. Een keuze uit de nieuwe romans: Dirk Bogarde: Ten westen van Sunset Een Britse schrijver ont dekt in de jet set van Los Angeles een wereld van hypocrisie en si nistere decandentie. Chr.M. Fraser: Rhanna. In een kleine dorpsgemeenschap op een Schots eiland groeien een meisje en een jongen met wie ze van kinds af bevriend is, samen op. Donald James: De man met de twee gezichten. Een man die aan het eind van de Tweede Wereldoor log zijn geheugen totaal verloren heeft, probeert er achter te komen wie hij is. Tessa de Loo: De tweeling. Twee bejaarde tweelingzusters die in hun kindertijd gescheiden werden ver tellen elkaar hun levensverhaal. Jess Mowry: Cool bloedig. Jeugd benden in San Francisco bevechten elkaar met messen en pistolen, tot een drugsdealer zich ermee gaat be moeien. Nigel Robinson: De onheilsrivier. Wanneer een Californische strand- wacht ontdekt wat zijn goudzoeken- de oom hem heeft nagelaten, blij ken er meer kapers op de kust te zijn. Anita Schreve: Een gebroken lief de. De tendentieuze berichtgeving door een journaliste heeft grote ge volgen voor een vrouw die door haar man mishandeld en verkracht werd en hem uit zellbescherming vermoordde. Let op: de Kinderpostzegelaktie 1993 is weer van start gegaan. In de Openbare bibliotheek worden tot en met 23 december 1993 wenskaarten en kinderpostzegels verkocht! De Stichting RISC wil, by vol doende deelname, starten met een kursus pergamano in de leer/werk plaats D'n Opstap, Pr. Bern- hardstraat 12a te Venray. Pergamano. is een creatieve tech niek, waarbij het werken met per- kamentpapiér centraal staat. Het omvat hét vervaardigen van verjaar dagskaarten, menukaarten, geboor tekaartjes, tróuwkaarten, sieraden, labels, doosjes, hangers, en nog veel meer, alles met behulp van perka mentpapier. De kursus omvat 16 lessen. In die lessen wordt ondermeer aandacht besteed aan het aanleren van de volgende technieken: overtrekken, schilderen, dorséren, perforeren, ciseleren, knippen. De kursus zal worden gehouden steeds op de dinsdagmiddag van 13.30 tot 16.00 uur in de leer/werk-' plaats D'n Opstap. Het ligt in de bedoeling met de kursus te starten op dinsdag 11 ja nuari 1994. De kursus lean door gang vinden als er 16 deelnemers zyn. De kosten voor de kursus bedra gen per kursist 150,-, te voldoen by de eerste les. Daarnaast zal iedere kursist nog moeten rekenen op een uitgave van plusminus ƒ50,- voor het aanschaffen van het benodigde gereedschap. Als u belangstelling hebt, dan kunt u zich voor deze kursus opge ven bij de Stichting RISC, Bergweg 4, 5801 EG Venray, tel. 04780- 86245; by voorkeur schriftelyk opgeven. UW TOEKOMST Uw toekomst Lees het uit de sterren, uit de hand, uit de kaarten of op welke andere denkbare manier ook... lees het' in dit alomvattende boekje; wij voorspellen u er alvast veel plezier meel oorspr. prijs 24.95 nu 5.00 De geschiedenis van de kunst Complete geschiedenis van de westerse schilderkunst, archi tectuur e/i beeldhouwkunst in één deej, samengesteld door een internationaal team van kunsthistorici, onder redactie van Bernard S. Myers en Trewih Copplestone. Grote gebonden uitgave, 944 blz. met /neer dan 1200 illustraties waarvan 600 in kleuren. 5e ^ruk. Een Atrium boek. 69.50 Encyclopedie van tekens en symbolen John L^ing David Wire Voor kunstenaar en vorm gever, historicus en eenieder die geïnteresseerd is in de taal van tekégs, symbolen en heraldiek iéJiier een schier onuitputtelijke b(on met meer dan 2500 beeldèy uit alle tij den en windrichtingen. Gebonden. Een At rip m boek. ?9.M Personenauto gestolen Donderdagavond werd een op de parkeerplaats by de sportvelden aan de Leunseweg geparkeerde per sonenauto van het merle Fiat, ten nadele van een 31-jarige Ven ray - naar ontvreemd. De auto heeft een nieuwwaarde van ƒ45.000,-. De diefstal vond plaats tussen 20.00 en 22.00 uur. elke week nieuws Inbraak in schuur Door forcering was toegang ver kregen tot een achter een woning aan de Veltumse Kleffen gelegen woning. Er werd een tiental stuks gereedschap ontvreemd met een waarde van ongeveer ƒ2.000,-. voor uw A KETTING- A FORMULIEREN drukkerij van den munckhof bv grotestraat 68 venray tel. 04780-82727 'Hele dagen thuiszitten valt niet mee. Als het bui ten somber is en regent, dan blijf ik de hele dag binnen. Het is dan heerlijk als er af en toe iemand langskomt die een praatje met je maakt en even tijd voor je heeft.' 'Het is prettig te weten dat er iemand is die achter je staat als je zelf niet alles meer alleen kunt doen. Dat geeft je in ieder geval weer het gevoel dat je er nog steeds bij hoort. Want er wordt makkelijk verge ten dat, óók als je alleen bent, het toch leuk is om met anderen in contact te komen. Om af en toe even de deur uit te kunnen en te genieten van de zon, een kopje koffie op een terrasje en spelende kin deren op straat.' Rode Kruis Thuishulp Thuishulp is er voor die mensen die eenzaam zijn en een gebrek hebben aan sociale contacten. Rode Kruis-vrijwilligers zorgen dat ze de eenzaamheid een beetje vergeten. Voor inlichtingen over de thuishulp van het Rode Kruis kunt u contact opne men met de Rode Kruis- afdeling in uw woonplaats. SAMEN STAAN WE I STERK BEZORGING PEEL EN MAAS Peel én Maas verschijnt wekelijks op ciindeidagmiddag. Onze be zorgers doen hun uiterste best om de krènt voor 19.00 uur bij u in de bus td hebben. Voor bezorgklachten kunt u bellen op vrijdag vanaf <^-00 uur tot 18.00 uur, op ons.kan- toor, tel. 04780-82727. Wij be zorgen dan uw krant tussen 12.00 en 13.00 of tussén 18.30 en 20.00 t»ur. Ook kunt u\met uw bézorgklach- ten in onze boek- en kantoorboek handel. Giotóstraat^S. terecht. Er wordt uitfluitend vrijdags op genoemd^ tijdstippen na bezorgd. IENTEN Adreswijzigingen, hieuwe abon nementen én annuleringen die nen. voor/zaterdagmiddag 17.00 uur bij ons zijn doorgegeven Al leen daif kunnen ze Ipog de vol gende week worden dforgevoeid. Andere zullen de wijzigingen pas een week later wofden uit- uw weekblad STRENGE winters, die gekenmerkt worden door weken lange vorst en veel sneeuwval? We lijken dat in Nederland zo langzamerhand geheel ontwend. Vanaf 1988 domineren in ons land de zachte, soms zelfs extreem zachte winters, waarbij we slechts voor zeer korte tijd zoals in februari 1991 werden opge schrikt door temperaturen van 10 graden of meer onder nul en een flinke portie sneeuw. De laatste strenge winter dateert van januari 1987, toen een gure oostenwind de vrieskou door ons land blies. Maar de winter van 1987 en ook die van 1986 duurde niet al te lang. Eigenlijk was de winter van januari-februari 1985 de laatste echte strenge winter, die we in Nederland hebben meegemaakt. En dat is dus al weer bijna negen jaar geleden. IJspret in.de buitenlucht IN menig opzicht was het weer van de laatste jaren niet geheel volgens de patronen, die we in ons land gewend zijn. Dat bij zondere deed zich zowel in de zomermaanden als in de winter maanden voor. Vanaf 1988 re geerden zachte winters ons land gedurende de maanden, waarin langdurige vorst en sneeuwval altijd mogelijk is. En voor het eerst in deze eeuw beleefde Ne derland vier over het algemeen zeer fraaie, dus zonrijke zomers achter elkaar, te weten van 1989 tot en met 1992. Een vijfde war- Het is overigens niets nieuws dat Nederland soms jaren verstoken blijft van een langdurige, koude winter. Kwakkelwinters zijn bij ons sterk in de meerderheid. Als we de laatste halve eeuw bekij ken, is de conclusie gewettigd dat alleen de jaren veertig een afwijkend weerpatroon geduren de de wintermaanden te zien hebben gegeven. De winters van 1940, 1941 en 1942 waren stuk voor stuk zeer streng en ook de winter van 1945 (steeds vanaf januari gerekend) mocht er zijn. In die veertiger jaren viel ook de strengste winter van deze eeuw, t.w. die van 1947. Opval lend genoeg was ook de zomer in dat jaar zeer ex treem met zo veel tropische en zomerse dagen, dat tot nog toe geen enkele zomer in deze eeuw die van 1947 heeft weten te evenaren. me zomer op rij zat er het afgelo pen jaar niet in. In juli en augus tus beleefden we evenals in 1987 en vooral 1988 de misère van een natte zomer. Zal de komen de winter er ook een doorbraak komen wat betreft de lange rij over het algemeen zachte win ters, die we vanaf 1988 gehad hebben? De ijsliefhebbers heb ben de laatste vijf jaar op een houtje moeten bijten. Alleen in februari 1991 leek de tot dan toe niet opwindende winter nog een ijzig staartje te zullen krijgen met temperaturen die eindelijk weer eens onder de tien graden bene den nul doken. Maar dat winters intermezzo haalde niet eens de twee weken en van langdurige ijspret was dan ook geen sprake, om maar helemaal niet te spre ken over een nieuwe Elfsteden tocht nadat de laatste in februari 1986 was gereden. seling. Een uit2 beruchte winter van 1947, die al op half december inzette en pas in maart eindigde. Ook en vooral door die lange duur staat deze winter nog steeds aan de top. We hebben ook hevige maar korte strenge winters gekend zoals in 1956 (alleen februari), 1986 (idem) en 1987 (alleen januari). Heel anders van aard was de befaamde winter van 1963, die overigens al onmiddel lijk na de kerstdagen van 1962 begon. Heel Nederland lag vóór de jaarwisseling al onder een wit gewaad en de winter duurde voort tot in maart, toen er ook nog weer sneeuw viel. De Elfstedentocht, die in 1963 werd gereden, vond plaats onder zeer barre omstandigheden en weini gen haalden de finish. Na 1963 kregen we een lange rij van zachte of doorsnee-winters. Alleen in januari 1970 daalde het kwik enige tijd beneden het ge middelde. Nederland leek verlost te zijn van lange, strenge winters, want in de jaren zeventig volgde de ene kwakkelwinter op de an dere. Maar juist toen ieder de strenge winters ontwend was, sloeg hij in de laatste week van 1978 onbarmhartig toe. Na re genachtige kerstdagen viel de vorst Nederland binnen en hoe! De nachtelijke temperaturen la gen ver beneden tien graden on der nul en er viel op oudejaars dag. 1978 een flink pak sneeuw. De bevolking was .hierop duide lijk niet voorbereid: Vooral in het noorden van het land raakten sommige dorpen door de sneeuw zo geïsoleerd, dat militai ren moesten ingrijpen. Met korte tussenpozen van lichte dooi zette de winter zich in de eerste twee maanden van 1979 krachtig door. Het sleutelwoord van deze winter was ijzel. Zelden is het in ons land zo glad op de wegen geweest als toen. Autorijden was gevaarlijk en de treinen reden niet meer op tijd. De schaatslief hebbers kwamen niet echt aan hun trekken, want het ijs was van slechte kwaliteit. Een Elfsteden tocht is in deze barre winter nooit in zicht geweest. Oostenwind koud DE winters van 1980 tot en met 1984 waren typische Hollandse kwakkelwinters. In januari 1985 diende zich echter weer een zeer strenge winter aan. Lage tempe raturen en veel sneeuwval, en daar zouden we vóór eind febru ari niet meer van afkomen. Voor het eerst sinds 1963 wérd er weer een Elfstedentocht gehou den, die door de moderne com municatiemiddelen uitgroeide tot een nationale feestdag. Na de strenge winter van 1985 kregen we dus de veel korter durende winters van 1986 en 1987. Vooral de verschrikkelijke kou in januari 1987 zullen ve len niet snel vergeten. Toen bleek weer eens ten overvloede dat een gure oostenwind het slechtste is wat koukleumers kan overkomen. Het is niet zo zeer de lage temperatuur, maar de kracht en scherpte van de wind die de winter een bar karakter kunnen verlenen. Op vallend is ook hoe weinig sneeuw er de laatste jaren, zeg na februari 1986, in ons land is gevallen. Dat een 'witte Kerst' zelden voorkomt, wisten we al jaren, maar dat er ook in januari en februari zelden sneeuw is ge vallen, dat is toch wel opmer kelijk. IN een huis waar veel kaarsen bran den is het altijd gezellig. Kaarsen ver hogen de sfeer. Het versterkt het ge voel van intimiteit en bescherming. Waarom is niet duidelijk, maar kaar sen symboliseren het goede. Ofschoon tegenwoordig het hele jaar door de kaarsen branden is december toch de kaarsen- maand bij uitstek. Vooral tijdens de feestdagen genieten we volop van deze sfeermakers. ZEEPZIEDERS HET is nog niet eens zo lang geleden dat de kaars de enige licht bron was. In ons land was het maken van de kaarsen toen het werk van.de zeepzieders. In de Middeleeuwen waren er ook rond trekkende kaarsenmakers. Later werd het een eerzaam beroep en was er zelfs een "Kaarsenmakersgilde". De waskaarsenmakers stonden in hoger aanzien dan de vet- of smeerkaarsenmakers. Aan het einde van de negentiende eeuw verkreeg men bij de raf finage van ruwe aardolie de stof stearine, die met paraffine - die er aan wordt toegevoegd om de kaars voldoende stevigheid te geven - de belangrijkste grondstof van kaarsen is geworden. De keuze in kaarsen is momenteel zeer groot. Er zijn ware. kunst werken te bewonderen, waarvan het bijna zonde is om ze op te branden. Maar ja, als we het gezellig willen maken moet toch de vlam er in. TIPS TOT slot nog wat tips voor het gebruik. Het lijken heel voor de hand. liggende zaken maar het is toch goed om te weten. Zorg dat kaarsen mooi recht staan. Vooral in een veelarmige kan delaar is dit belang rijk. Gebruik eventu eel kaarsenhulzen. De stompjes zijn dan ook gemakkelijker te ver wijderen. Bij kostbare glazen kandelaars voorkomt u dan ook dat de vlam bij het glas komt en springt als u hem eens vergeet. Opstijgende warme lucht van een radiator kan druipen veroorza ken en door ze te dicht bij een brandende openhaard te zetten kunnen ze smelten en dan zelfs brand veroorzaken. Bij een dikke kaars kan het aandrukken van de randen het branden soms gun stig beïnvloeden. Als een kaars gaat roeten of flakkeren is het beter hem eerst te doven en dan bij te werken. Als u een kande laar wilt verplaatsen is het ook beter de kaarsen eerst even te doven. U voorkomt hiermee j brandgevaarlijke situaties en het knoeien mét kaarsvet. Nou, na al deze wijze raadge vingen zult u in de feestmaand december vast veel kaarslicht- plezier genieten. boekhandel van den munckhof grotestraat 68 venray tel. 04780-82727

Peel en Maas | 1993 | | pagina 9