Voltallig carillon en rav wordt gewijd 5x11 Fieëst ien volle gang Dodenherdenking op Duits kerkhof jokale omroep wil reclame uitzenden Een (te) lange zit.. Op zondag 28 november a.s. Unicef Open dag bij DAC Ingezonden PEEL EN MAAS "El EN MAAS Donderdag 18 november1993 - Pagina 7 Zondagmorgen vond ter gelegen heid van Volkstreuertag de Duitse dodenherdenking op het Duits sol- datenkerkiioi' in Ysselsteyn plaats. Het moet de vele sprekers toch wel wat moeite hebben gekost om by windkracht 8 hun woorden ver staanbaar te maken. De Duitse ambassadeur wees er in zijn gedenkrede op dat w\j door de Tweede Wereldoorlog veel heb ben geleerd, maar toch nog niet al les. 'Kruisen op soldatenkerk- Donderdag behandelde de ge meenteraad van Vierlingsbeek de begroting voor het jaar 1994. Om 13.02 uur opende de voor zitter de vergadering met gebed en om 22.15 uur sloot dezelfde voorzitter de vergadering met gebed. 9 Uur en 15 minuten..., en het schema was zo strak dat de ver gadering om 21.00 uur zou wor den gesloten. Toch was het begin hoopge vend, want de aan de vier frak- ties toegemeten tyd van 120 minuten werd niet gehaald. De frakties hadden meer 82 minu ten nodig voor het voorlezen van de keurig verzorgde alge mene beschouwingen. Maar had men gedacht dat het college na de voorgestelde schorsing van een uur met haar antwoord zou beginnen, neen, dat kon niet. Volgens het sche ma zou eerst om 16.00 uur wor den geantwoord en men kon het niet maken om eerder te be ginnen want stel dat er publiek naar het antwoord kwam luiste ren. Die zouden dan te laat komen. liet college zou binnen een uur met hun antwoord klaar zijn, maar burgemeester Din ner had 28 minuten nodig, wet houder Ronnes 32 minuten en wethouder Litjens de rekord- tyd van 34 minuten. De schorsing duurde van 17.38 tot 19.25 uur om de frak- ties de gelegenheid te geven hun beschouwingen in tweede termijn te doen. In die tweede termijn had de CDA-fraktie vyf, de Maaskant- fraktie zes en de Overloonse 24 minuten nodig om te herhalen van datgene waar ze in eerste termijn geen gelijk had gekre gen. De PK-fraktie had vyftien minuten nodig. Weer beraad voor het college en om 20.50 uur werd de verga dering voortgezet met het ant woord. Ook nu had wethouder Litjens weer van de 50 minuten van het college er 23 nodig om te antwoorden. Voordat de raad tot hooi'dstuk- gewyze vaststelling van de be groting overging, werd door de PK-fraktie nog een schorsing gevraagd om een ingediende motie met de frakties te bespre ken. Die motie werd door de meerderheid van de raad ver worpen. De begroting zelf werd aange nomen en toen was het tyd voor een koud en warm buffet, zoals dat gebruikelijk is na de begrotingsbehandeling in de raad van Vierlingsbeek. liet verdient toch aanbeveling voor de raad om in de toekomst niet meer de keurig ingediende al gemene beschouwingen voor te lezen, want pers en publiek, maar ook de raadsleden moe ten er veel voor over hebben om al dat voorlezen te aanhoren. Maar volgend jaar zijn er geen gemeenteraadsverkiezin gen... Want wy hadden de in druk dat met name wethouder Konnes het nodig vond om toch weer af te wijken van de eerder ingeslagen weg om de algeme ne beschouwingen schriftelijk in te dienen. Dit is werkelijk te veel van het goede. Frits II. hoven, waar ook ter wereld, moeten ons blijven waarschuwen en ons vragen het uiterste te doen zodat wy in de toekomst in vrede kunnen leven'. Hij herdacht namens de Duitse regering niet alleen de op dit kerkhof begraven liggende slachtof fers maar alle slachtoffers van zin loos geweld. Hy betrok daarby nadrukkelijk ook de verzetsslacht- offers en de gedeporteerden uit de Tweede Werekhxujog. IIij vroeg bo vendien tolerantie voor (Ie asielzoe kers, die nu gekonl'ronteerd worden met het zinloze van hun oorlog. EERSTE KEEK Burgemeester Waals was de eer ste burgemeester van Ven ray, die op deze dodenherdenking namens de Nederlandse regering een toe spraak hield. Zijn toespraak maak te niet alleen op de aanwezige autoriteiten diepe indruk maar ook op de nabestaanden. 'Ik heb bewust gekozen om hier te spreken omdat ik het zinvol vind dat, ook in naam van de Nederland se autoriteiten, gesproken worth. Het verleden laat zich niet verande ren. Wat toen gebeurd is. was on menselijk. De vele offers door het Nazi-regime, waaronder in -zekere zin ook velen, die op dit kerkhof be graven liggen, moeten echter niet tevergeefs gebracht zyn. Wy Neder landers en Duitsers en al die ande re nationaliteiten van Europa moeten de geschiedenis niet verge ten, maar daaruit een les leren voor de toekomst. Wij gedenken dan ook niet wat ons toen scheidde, maar wat ons nu samenbindt. Burge meester Waals herinnerde ook nog aan de verschrikkingen van de oor log in Bosnië, maar waar nu al Duit se en Nederlandse soldaten, tesa- men met andere landen, onder zware omstandigheden liet lijden van de daar nog aanwezige burgers proberen te verzachten. IIij her dacht venier alle gevallen, welke nationaliteit zy ook hadden, in het vertrouwen en de wetenschap dat die gebrachte offers voor ons de weg heelt geopend voor een langdurige vrede in Europa. SCHOLIER Namens de Duitse school in Brunssum sprak Kai Stelzner. Uit zyn woorden kwum duidelijk naar voren dat ook de jeugd mee wil wer ken aan de vrede, niet met wapens en zeker niet met het werpen van stenen. Namens de Volksbund Deutsche Kriegsgraberfürsorge sprak George Adamowitz. Nadat de kransen waren gelegd weid door een trompetter van de Bundeswehr 'Ich halt' einem kame- rade' geblazen. Het geheel werd muzikaal omlijst door het koor van de Mannerge- sangverein 1898 uit Goch en het ge mengd koor Vivace uit Ysselsteyn. Voor het eerst was er ook een verte genwoordiger van de provincie Limburg, kabinetchef de heer De Bruin aanwezig Ook voor de eerste keer aanwezig was bekende ver zetsstrijdster mevr. Van Grinsven. Na alloop van de herdenking vond een treffen plaats in het ge meenschapshuis van Ysselsteyn waar door de Volksbund een ieder, die de herdenking mede mogelijk had gemaakt, werd bedankt. Na proefrit auto niet terug Op 6 november vervoegde zich een jongeman by een garagebedryf in Cuyk. Iiy wilde graag een proef rit maken met een auto van dat be- dryf. De jongeman keerde echter niet terug van die proefrit By de politie in Cuyk werd aangifte van die verduistering gedaan. Zaterdag kreeg de politie In C'uyk een anoniem telefoon (je dat de auto in de Vivaldisiraal in Veil ray zou staan. De politie van Ven ray ging kyken en vond daar de auto. De auto werd veilig gesteld en na een technisch onderzoek aan het Culjk- se bedryf overgegeven. De politie is nog bezig met het onderzoek naar de jongeman. zondagmorgen 28 novem- f a.s., aansluitend aan de eu- istieviering van 11 uur, vindt Ide hoofdingang van de SL Pe- 8 Bandenkerk in Venray de of- |ële aflevering en wyding van de laatste 35 klokken br het carillon waarvan een ge- blte reeds eerder in de toren h de kerk werd geplaatst. De ze ng van de nieuwe klokken ge- door oud-deken CJ.R. ich man van Venray. Zoals bekend dateert het idee om in Venray een volwaardige beiaard te realiseren uit 1990, toen het be- dryf Rank Xerox by gelegenheid van zyn 25-jarig bestaan de ba sismodule van het carillon - 12 klokken, waarde ƒ80.000,- - aan de Venrayse gemeenschap schonk. De stichting Carillon Venray is er daar na in geslaagd voor in totaal onge veer ƒ300.000,- aan by dragen te krygen van bedry ven en particulie re schenkers voor de financiering lokale Omroep Venray (LOV) l in de loop van 1994 starten t het uitzenden van reclame- Ischappen op de radio. Daar- zal de omroep op korte nijn gaan onderhandelen met uitgevers van het Dagblad voor lórd-Limburg en weekblad Peel iMaas over de verdeling van de ;o rn sten. De lokale omroep [opt medio volgend jaar de ver toning te verkrygen. bat heeft hoofdredakteur Mat- Ijssen van de LOV deze week be kt igd. Om een vergunning te ljgen voor het uitzenden van re- ne moeten lokale omroepen de minister een overeen- ist sluiten met de plaatselijke Jgevers. Die overeenkomst re- Ét het deel van de reclame- prengsten die de omroep af- t aan de uitgevers. Omdat de ;ste omroepen werken met Ijwilligers zou er anders sprake van valse concurrentie. lokale omroep heeft nog len idee hoe groot die in- nsten kunnen, zyn. 'Dat ver kilt sterk per omroep', zegt hyssen. By Omroep Venray i reclame de sponsoring ver taken. 'Het sponsoren van pro gramma's door bedry ven loopt by ons heel goed'. RAAD OP RADIO Per 1 januari 1994 wil de LOV de gemeenteraadsvergaderingen live gaan uitzenden. Of dat gebeurt in de vorm van een uitgebreide sa menvatting of in z'n geheel is nog niet duidelijk. Wel krygt de uitzen ding een blyvend karakter, on geacht het aantal luisteraars. 'Er zullen waarschijnlijk een heleboel mensen niet luisteren, maar wij vinden het een taak voor de lokale omroep om de burgers optimaal te informeren. Veel collega-omroepen zenden eveneens de raadsvergade ringen uit', weet Matthyssen. In de tweede helft van december gaat de Venrayse lokale omroep een telefonische enquete houden onder de bevolking van Venray en de kerkdorpen. In totaal worden 520 adressen telefonisch benaderd, vier procent van het totale aantal wo ningen, Met de enquete wil de om roep de luisterdichtheid peilen. Naar aanleiding van de enquete vin den mogelijk aanpassingen plaats in het uitzendschema. Uitbreiding van het aantal uren uitzending wordt niet overwogen. van de overige klokken. Het voltal lig carillon telt 54 klokken, inclu sief reeds in de toren aanwezige kerkklokken. 'De medewerking vanuit de ge meenschap is echt fantastisch ge weest', verklaart stichtingsvoorzit ter drs. Theo Adreaansens het snelle verloop van de fondsenwer ving. De meeste klokken werden fi nancieel 'geadopteerd' door het bedrijfsleven. De namen van de schenkers worden te zijner tijd ver eeuwigd op een plaquette die een plaats krijgt aan de voet van de toren. Er zal nu nog circa ƒ150.000,- op tafel moeten komen om het caril lon ook voor handbespeling door een beiaardier geschikt te maken. Een aktie daarvoor is in 1994 gep land. 'Wij richten ons dan op de Venrayse bevolking in zijn totali teit', aldus Adriaansens. De 35 klokken die op 28 novem ber in Venray arriveren, worden in de daarop volgende weken in de to ren gehangen. De eerste bespeling van het volledig klokkenspel ge beurt op zaterdag 18 december. Evenals vorig jaar stellen Albert Heijn en de Hema te Venray ruimte beschikbaar aan Unicef voor de ver koop van Unicef-produkten. De ver koop begint by AH op vrijdag 19 en zaterdag 20 november tydens de openingsuren. De laatste kerstkaar ten kunt u op 17 december by de Hema kopen. Dit jaar heeft Unicef ook AH in Horst bereid gevonden ruimte ter beschikking te stellen, te weten op 18 december eveneens tydens de openingsuren. Mocht u niet in de gelegenheid zijn op deze dagen langs te komen, dan kunt u terecht by mevr. A. van Coeverden, tel. 88687 of by mevr. A. Gelling, tel. 10956 en in Wanssum bij dhr. J. Kockmann, tel. 04784- 1590. Op donderdag 18 november orga niseert het Dag Aktiviteiten Cen trum (DAC) van het RIAGG een open dag van 16.00 tot 20.00 uur. Het is inmiddels twee jaar geleden dat het DAC haar deuren voor het eerst opende. Vandaar dat iedereen die belangstelling heeft, uitgeno digd wordt om een kylye te komen nemen. Het DAC wil graag laten zien wat daar zoal gedaan wordt. Er zullen diverse demonstraties te zien zyn zoals pottenbakken, teke nen en schilderen, houtbewerking, enz. Het DAC in Venray is gevestigd aan de Paters laan 12. Gestolen cheques in Griekenland verzilverd Een 20-jarige inwoonster deed bij de politie aangifte van diefstal van vijf Eurocheques, die tyderts haar vakantie in Griekenland waren gestolen. Omdat zy afschriften van de bank kreeg, waarin vermeld werd dat vyf Eurocheques met een totaal bedrag van ƒ1.865,- waren verzilverd, deed ze eerst aangifte. Het by de cheques behorend pasje was in haar bezit dus de dader heeft kans gezien de cheques zonder pas je te verzilveren. Verkeersongevallen met gewonden Woensdagavond omstreeks 23.00 uur verleende een 30-jarige bestuurder van een personenauto, toen hij vanaf de afslag Deumese- weg de Zuivelweg opreed, geen voorrang aan een over de Zuivelweg rijdende personenauto, bestuurd door een 67-jarige inwoner. By de botsing werd de 63-jarige echtgeno te van de laatste dusdanig gewond dat ze voor behandeling naar het ziekenhuis moest worden overge bracht Donderdagmiddag omstreeks 15.00 uur verleende een 75-jarige autobestuurster uit Venray, toen zy op de Zuidsingel linksaf de rond weg Brukske wilde inryden, geen vrye doorgang aan een 30-jarige fietser. Die werd eveneens voor be handeling naar het ziekenhuis overgebracht. Reaktie op het artikel: Verkiezin gen? in Peel en Maas van 11 novem ber 1993. Gekozen Het is gemakkeiyk om de vragen van minder deskundige commis sieleden onder de tafel te poetsen met nietszeggende antwoorden. Ik vind het zeer ondeskundig van de wethouders om zó te reageren op goedbedoelde inbreng van dhr. Van de Vorle. Het is de taak van een voorzitter van een commissie be grip op te brengen voor de spreker en achter zyn beweegredenen te komen. Het is niet zyn taak om de infor matie bij voorbaat in twyfel te trek ken. Dat werkt als een boome rang. Er wordt in de commissie algemene zaken en financiën te lichtvaardig heen gewandeld over het probleem van de automati sering. De AS-400 is jaren geleden geïn troduceerd als het summum van informatica. Dat was het dus niet Het is een verkeerde keus geweest. Zeker om daar het programma L+T op te zetten. Deze kombinatie werkt niet of beter gezegd 'werkt zeer langzaam'. Al blyft de gemeente tot het jaar 2000 Upgraden (en dat kost kapita len) dan nog zal het een traag systeem blyven. Vooral als men al lerlei andere applicaties aan diezelf de AS-400 gaat hangen. Er zyn veel betere en goedkopere oplossingen. Of het trage systeem lange wacht tijden en produktieverlies veroor zaakt waag ik te betwijfelen. Het zal zeker geen invloed hebben op de service aan de klant Zoals u leest hebben sommige op merkingen in commissies diepere achtergronden en zou het verstan diger zijn (ook door de pers) bij de informant te onderzoeken of de aangedragen suggesties bruikbaar zouden kunnen zyn. Tydens de verkiezingscampagnes zullen de lijsttrekkers zeer frequent met des kundige vragen worden bestookt. Het zal hen geen goed doen, als ze reageren, zoals ze bijna altijd reageren. B. Roeien 'n abonnement waard ld' Set 5x11 feest van Vastelaoves- feniging De Piëlhaas is in volle ng. Vorige week donderdag werd 'elfdaagse' ingezet met de ont- ling van het Piëlhaasmonu- it op het Schouwburgplein. Het voor het eerst dat De Piëlhaas Ie elfde van de elfde het vastelao- seizoen op deze wijze inluidde, idee, dat zeker voor herhaling aar is. NIEUWE VOORZITTER '(jdens de ledenvergadering die trop volgde, werd Paul Spronken lozen als nieuwe voorzitter van ^Piëlhaas. Hij volgt daarmee Leo fissen, die de voorzittershamer 12 jaar neerlegt. Als een echte itieke' heeft hij zyn ambtsperio- nog met elf dagen weten te rek- |i. Zondag, na de 5x11 receptie, zijn afscheid echter definitief ijdens de ledenvergadering xl verder Karin van Heugten als uw bestuurslid gekozen. Zij volgt Jacq Penris op, als voorzitter van de commissie Pers en Pro motie. Ook werd afscheid genomen van een vijftal Raad van Elf-leden, te we ten Loek Nelissen, Cor Reijnders, Jos Stevens, Leo Otten en Wiel Pel- zer. Laatsgenoemde was ruim 22 jaar lid van de Raad en fungeerde als chauffeur. Zy zyn inmiddels op gevolgd door Edgar Leenen, Joost v.d. Weijden, Paul Vriesekoop, Mare Arts en John Janssen. SENATOREN De Piëlhaas heeft ook twee nieu we senatoren. De scheidende voor zitter, Leo Janssen, en Frans Stollman, direkteur van de Venray se Rank Xerox vestiging, werden door de ledenvergadering aangeno men als nieuwe senatoren. Afgelo pen zondag, tijdens de Hazepaeper, werden beide op ludieke wijze in 'liet senatorenconvent-opgenomen CD Tijdens diezelfde Hazepaeper, vond de uitreiking van de eerste CD plaats. 'Eerste' letterlyk en figuur lijk want in het verleden gaf De Piëlhaas alleen maar platen of cas settes uit. De eerste CD was voor Frans Verhofstad, als blyk van waardering voor het vele muzikale werk dat hij voor de Vastelaovend verrichtte. Andere muzikale onderscheidin gen waren er in de vorm van de ver enigingsmedaille. Boy Derksen, al meer dan elf jaar vertolker van di verse vastelaovesschlagers en John v.d. Velde, die als lid van Joekskapel Rats d'r Naeve, ook vaak als invaller by andere Joekskapellen te be luisteren valt. Hij is wat dat betreft nooit te beroerd om collega muzi kanten uit de brand te helpen. Bo vendien doet hy opk nog veel aan de opleiding van muzikanten. GALA AVOND A.s. vrijdag vindt de première plaats van de Galazitting. Een groot aantal Venrayse artiesten geven dan acte de presence, zoals Dizzy, de Pierottengarde, Cat Fever, De Tren- nesetters, het Hofkoër en Moj Zat. Aansluitend zal de Wakkere Piël haas aan Jan Arts worden uit gereikt. DE GULDEN HUMOR Zaterdag vindt de uitreiking van de Gulden Humor aan Jeu Spren- gers plaats. Dan zullen afgevaardig den van alle vastelaovesvereni- gingen, die aangesloten zyn by de SLV (Samenwerkende Limburgse Vastelaovesvereniginge), naar Ven ray komen. Zy zullen, onder bege leiding van diverse joekskapellen, vanaf 19.15 uur vanuit diverse Ven rayse horeca-aangelegenheden in een fakkeloptocht naar het Schouwburgplein trekken. Daar zal met enige ceremonie het Piëlhaas monument nogmaals uit zyn 'schulp' kruipen, waarna de geno digden zich in de zaal vervoegen om de galazitting en de uitreiking van de Gulden Humor plaats by te wonen. RECEPTIE A.s. zondag is de officiële 5xll-receptie in de schouwburg. Voorafgaande daaraan is er om 11.00 uur een eucharistieviering in de Grote Kerk. Daarna volgt een kranslegging by het Karei Wynen monument op het Schouwburg plein. De receptie begint om 13.30 uur. Aan het eind daarvan, rond 17.00 uur, zal tenslotte de voorzitter definitief terugtreden, waarmee ook het 5x11 feest wordt beëindigd. op Colsen (r.) nadat hij van Leo bussen het eerste exemplaar van f iet jubileumboek heeft ontvangen. UOnthidling van het Piélhaasmonu- I Iment op de elfde van de elfde, een ^nieuwe traditie?

Peel en Maas | 1993 | | pagina 7